Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » Brokeři

Srovnání brokerů pro obchodování ETF (2022)

Burzovně obchodované fondy, zkráceně označované jako ETF, jsou stále populárnějším investičním nástrojem, protože investorům nabízejí jednoduchý způsob, jak levně vytvořit diverzifikované investiční portfolio. Investoři přitom nemusí dlouho hledat, aby do těchto aktiv investovali – Běžně se nacházejí v nabídce brokerů i investičních platforem.

ETF se obchodují stejně jako jednotlivé akcie, takže mnoho funkcí, které vyhledávají investoři na brokerském účtu pro obchodování s akciemi, je relevantních i pro investory do ETF. Stejně jako akcie, mnoho makléřů nyní nabízí investování do ETF bez poplatků. Kromě výše poplatků je však důležité zvážit i další kritéria, která si rozebereme níže.

Jste-li nováčkem v investičním světě a teprve začínáte uvažovat o investování do ETF, je velmi pravděpodobné, že jste si dosud neotevřeli účet u žádného brokera – neboli zprostředkovatele, který vám investování do burzovně obchodovaných fondů umožní. Chcete-li se do vybírání pustit sami, můžete využít níže uvedený seznam nejlepších brokerů pro obchodování ETF. Pokud ale nevíte, na která kritéria se zaměřit, čtěte dále.

Doporučení a ozkoušení ETF brokeři

Srovnání ETF brokerů
Broker Demo účet Minimální vklad Poplatky za obchod Páka V češtině? Skóre 
XTB logo Recenze Bez omezení Od 0,08 %, nákup akcií bez popl. Až 1:30
93 %
Otevřít účet
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.‎
RoboMarkets logo Recenze 2 000 Kč Od 5 Kč Až 1:30
92 %
Otevřít účet
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.‎
eToro logo Recenze 50 USD Od 0,01 %, nákup akcií a ETF bez popl. Až 1:30
90 %
Otevřít účet
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.‎
Degiro logo Recenze Bez omezení Od 20 Kč, vybrané ETF jednou měsíčně zdarma Až 1:5 (Opce, Futures, Warranty)
89 %
Otevřít účet
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Trading212 logo Recenze 30 Kč / 1 EUR Fyzické akcie a ETF zdarma Až 1:30
88 %
Otevřít účet
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.‎
Directa logo Recenze Bez omezení Dle trhu, 1,5€ – 18€ Až 1:30
87 %
Otevřít účet
U 71.1 % retailových investorů na CFD došlo ke vzniku ztráty.‎
Exante logo Recenze 10 000 EUR Od 0,02 USD Až 1:50
87 %
Otevřít účet!
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎‎
Interactive Brokers logo Recenze Bez omezení Od $ 1, dle instrumentu Až 1:5
87 %
Otevřít účet
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎‎
LYNX Broker logo Recenze 75 000 Kč Od 0,1 % za obchod, min. 100 Kč Až 1:30
87 %
Otevřt účet
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.‎
Saxo Bank logo Recenze 2 000 EUR Od 1 USD Až 1:30
86 %
Otevřít účet
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.‎
Fio broker logo Recenze Bez omezení Od 0,35 % za obchod, min. 10 Kč Až 1:9
84 %
Otevřít účet
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎‎
Patria Finance logo Recenze Bez omezení Dle burzy 80-400 Kč za obchod až 1:10
82 %
Otevřít účet
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎‎
Purple Trading logo Recenze 2 500 Kč Od 10 USD Až 1:30
82 %
Otevřít účet
U 70.5 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.‎
Admirals logo Recenze 1 000 Kč Od 0.01 USD za lot/akcii Až 1:30
73 %
Otevřít účet
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.‎

Ještě dříve, než začnete s výběrem svého ETF brokera byste měli zvážit vaši budoucí investiční strategii. Přijde vám to zvláštní? Brzy zjistíte, že se vyplatí dopředu důkladně zamyslet. Pokud hodláte investovat pravidelně drobné částky, vyplatí se vám jiný zprostředkovatel vašich investic než v případě, že investujete jednou za rok vyšší jednorázovou částku. Výběr potenciálního ETF brokera se pak značně zúží, pokud hodláte nakupovat americká ETF.

Možná se dokonce bez brokera úplně obejdete a plně si vystačíte s investiční platformou typu Portu, Fondee nebo Indigo, kde vše probíhá automatizovaně a jednoduše.

Jakmile se do porovnávání brokerů "ponoříte" odpovězte si na následující otázky, které vám pomohou najít tu správnou odpověď:

1) Jaká je vaše investiční strategie a cíl?

2) Do kterých ETF hodláte investovat?

3) Chcete investovat do akumulačních, nebo distribučních ETF?

4) Hodláte nakupovat pouze fyzická ETF za účelem dlouhodobého investování, nebo chcete spekulovat prostřednictvím CFD?

1) Jaká je vaše investiční strategie a cíl

ETF se tradičně využívají jako nástroj dlouhodobého investování, kdy investor v pravidelných intervalech – např. 14 dní, měsíc nebo kvartál – nakupuje ETF za konstantní částku. V takovém případě přirozeně roste počet obchodů, a pokud broker zatěžuje nákup ETF vysokým poplatkem, pak se může právě poplatek za nákup značně projevit do celkové návratnosti investice. K pravidelným investicím do ETF tak je vhodné volit brokera, který nabízí minimální investiční poplatky, nebo úplně nulové.

Mezi investory však mohou existovat i tací, kteří spíše provedou důkladné zkoumání jednotlivých ETF a pak realizují jednu vysokou jednorázovou investici, například 1x za rok. Čím je vyšší investice, tím nižší důležitost je třeba klást poplatkům za obchodování. Vaše investiční strategie a cíle tak mohou značně promluvit do výběru ETF brokera.

2) Do kterých ETF hodláte investovat?

Velmi důležitým kritériem při výběru ETF brokera je, do kterých burzovně obchodovaných fondů hodláte investovat. Nemáte zatím přesnou představu? Ani to moc nevadí. Na místě je pouze jedna otázka: "Hodláte investovat do amerických ETF?". Proč byste se měli nad tím zamyslet?

Od roku 2018 drtivá většina u nás dostupných brokerů nenabízí – kvůli rozhodnutí EU – svým klientům americká ETF. Ano, nabízejí jejich "evropské" alternativy, čímž se problém téměř 100% řeší, pokud však budete trvat na investování do amerických ETF, zbyde vám v podstatě jediná možnost: Fio e-Broker. Ten investování do amerických ETF umí zařídit, nicméně nejásejte předčasně. Jedná se o jednoho z nejdražších brokerů, co se týče poplatků za nákup.

3) Chcete investovat do akumulačních, nebo distribučních ETF?

Pro začátek je vhodné vysvětlit, jaký je rozdíl mezi akumulačním a distribučním ETF.

  • Akumulační ETF nevyplácí dividendu akcionářům, ale naopak ji využívá k nákupu dalších podílů, čímž maximalizuje kapitálový růst investice a minimalizuje daňové náklady.
  • Distribučním ETF dávají přednost investoři, kteří očekávají od své investice pasivní příjem. Tyto burzovně obchodované fondy vyplácí dividendu akcionářům v pravidelných intervalech a ta následně podléhá zdanění v závislosti na sídle (jurisdikci) daného ETF.

Proč na tom záleží? Ne každý broker zajistí investorovi perfektní podklady k daňovému přiznání. Takové eToro sice nabízí přehlednou obchodní platformu vhodnou pro začátečníky a nákupy fyzických ETF zdarma, investor však může mít problém se zamezením dvojího zdanění dividend. Hodláte-li tak investovat do distribučních ETF bude možná lepší, když se této platformě vyhnete.

4) Fyzická ETF, nebo syntetická CFD?

Fyzická ETF se obvykle využívají k dlouhodobému investování, zatímco CFD (pojem vysvětlen zde) ke krátkodobému spekulování. CFD na ETF jsou často fondy s pákovým efektem, které jsou navrženy tak, aby poskytovaly zvětšený výnos oproti indexu, obvykle dvojnásobek nebo trojnásobek denní výkonnosti. Například ETF kopírující svým složením index S&P 500 by mělo v den, kdy index vzroste o 2 %, vzrůst o 4 %, zatímco fond s trojnásobnou pákou by měl vzrůst o 6 %. I ta nejlepší ETF s pákovým efektem jsou však vysoce rizikovou spekulací, i když nabízejí potenciálně vysoký výnos.

Dalším typem CFD jsou inverzní ETF, která jsou navržena tak, aby poskytovala opačný výnos než referenční index. Například inverzní ETF indexu S&P 500 by měl vzrůst o 3 %, když index klesne o 3 %. Podobně, pokud index roste, inverzní ETF by mělo klesat. Kvůli způsobu, jakým dosahují těchto typů výkonnosti, jsou pákové a inverzní ETF rizikovější než jejich běžné protějšky a tím problémy s těmito CFD nekončí.

Brokeři obvykle nabízejí mnohem širší nabídku nepákových CFD na ETF než těch klasických fyzických. Někteří investoři pak mohou nakupovat tyto instrumenty, které jinde nenalezli, s úmyslem dlouhodobého držení. Problémem jsou pak opět daně. Zatímco investice do fyzického ETF může splnit časový test u CFD tomu tak není, což z dlouhodobého hlediska výrazně ovlivní návratnost vaší investice.

Hodláte-li investovat dlouhodobě, nedávejte automaticky přednost brokerovi, který nabízí na první pohled širší nabídku ETF. Zvítězit by u vás měl ten, který vám nabízí požadovaná fyzická ETF za rozumný poplatek.

Co by měl broker pro obchodování ETF splňovat?

  • Historie a reputace: Regulace je v této oblasti poměrně důkladná, takže byste se pravděpodobně neměli dostat do problémů – výběrem některého z ETF brokerů z našeho srovnání. Přesto, pokud vybíráte ze dvou zprostředkovatelů investic, dejte raději přednost osvědčené společnosti s dostatečně dlouhou historií bez větších problémů. Čím delší, tím lepší.
  • Poplatky: Důležitost poplatků za obchodování samozřejmě spočívá ve vaší investiční strategii. Zejména u pravidelného investování však mohou hrát významnou roli. Zvažte tak výběr některého z brokerů, který nabízí investování do ETF bez poplatku.
  • Doplňkové služby: Dále je vhodné, ale není to úplně nutné, pokud má broker pobočku v ČR a nabízí kvalitní podporu v českém jazyce – nevládnete-li angličtinou. Výhodou je také přehledná a spolehlivá platforma pro obchodování, možnost vyzkoušet si brokera prostřednictvím demo účtu a pochopitelně kladné recenze.

Příklady konkrétních ETF brokerů dle vaší investiční strategie

  • Pravidelné nákupy: K pravidelným nákupům ETF se výrazně vyplatí brokeři, kteří nabízejí nákup ETF bez poplatku, jako je XTB a za určitých podmínek Degiro. Tito brokeři však nezprostředkují nákup frakčních akcií. Low-cost pravidelný investor – s budgetem v nižších jednotkách tisíc také může dát přednost Trading212 – rovněž nákup fyzických ETF bez poplatku včetně frakčních akcií těchto ETF.
  • Jednorázové nákupy: Pro jednorázové nákupy můžete volit řadu brokerů. Samozřejmě nižší poplatky jsou vždy lepší, pokud pro vás například není důležitá reputace brokera a šíře nabízených investičních produktů. V takovém případě u vás může vyhrát Lynx Broker – při vyšších jednorázových investicích je poplatek zanedbatelný. Jinak neuděláte chybu s brokery zmíněnými o pár řádků výše.
  • Americká ETF: Jak už bylo zmíněno, hodláte-li nakupovat striktně americká ETF, na výběr vám zbývá pouze Fio e-Broker, nicméně za cenu vysokých nákladů. Nechcete-li dělat kompromis, klidně jděte touto cestou, vyhněte se však pravidelnému investování nízkých částek prostřednictvím tohoto brokera.

Pár slov závěrem:

Výběr nejlepšího ETF brokera vyhovujícího vaší situaci není úplně brnkačka, ale ani raketová věda. Další užitečné doplňkové informace můžete najít i u srovnání akciových brokerů, kde se více dočtete o dalších kritériích, která by měli brokeři obecně splňovat.

Do ETF vaším jménem mohou investovat i robo-advisory investiční platformy například Portu či Fondee. Nezapomeňte na tyto plně automatické zprostředkovatele investování do ETF. Tyto platformy vám sestaví diverzifikované portfolio na základě vašeho investičního horizontu a tolerance k riziku. To vše udělají za poměrně nízký poplatek – atraktivní a velmi jednoduchá alternativa u pravidelného investování do cca 3 tisíc měsíčně. Od 5-10 tisíc měsíčně pak už nejspíše bude efektivnější klasický ETF broker, nabízející investování do ETF bez poplatku.

Ohodnoťte tuto rubriku

Články v kategorii Srovnání brokerů pro obchodování ETF (2022)
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo