Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
xrp ripple
XRP
XRP (Ripple) – Kurz, graf ceny, jak koupit, peněženka

$0,46 (10,39 Kč)

+14,74 % za 7 dní

xrp ripple

XRP (Ripple) – Kurz, graf ceny, jak koupit, peněženka

Ripple kurz XRP
Graf XRP

$0,46 (10,39 Kč)

+14,74 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu XRP

Kalkulačka: XRP to CZK

XRP
CZK

Informace o XRP (Ripple)

Kryptoměna XRP (často nesprávně nazývaná Ripple), dlouhodobě jedna z největších kryptoměn, je platforma pro převod fiat měn a dalších aktiv. Decentralizovaná platební síť vyniká rychlostí převodu (v průměru 4 sekundy i v případě mezinárodního převodu) a extrémně nízkými transakčními poplatky.

Vlastním jménem se kryptoměna nazývá XRP, nejčastěji se ale o ní mluví jako o Ripple. Pokud bychom se ale ve skutečnosti opravdu bavili o Ripple, jedná se spíše o společnost poskytující softwarové řešení s využitím právě zmíněného coinu XRP.

XRP se zaměřuje na bankovní sektor – jeho síť (RippleNet) využívají desítky finančních institucí. XRP tokeny, které plní roli média mezi různými aktivy, není možné těžit.

Ripple je ale velmi složitý projekt a pochopit ho není úplně jednoduché. V čem je tato kryptoměna tak výjimečná a jak funguje? V čem se liší od Bitcoinu? To a ještě mnohem více se dozvíte v tomto článku.

To nejdůležitější o XRP (XRP) stručně a jasně

Mince XRP pohánějící blockchain XRP Ledger vznikla již roku 2012 pod vývojářskými křídly společnosti Ripple Labs. XRP Ledger je zaměřen na mezibankovní platby. Vizí projektu je nahrazení dosavadně používaných systémů pro převod prostředků.

Cenového maxima dosáhlo XRP na přelomu let 2017 a 2018, kdy se obchodovalo za 2,5 USD. Další úspěch mince zařízla žaloba americké Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC), která Ripple Labs obvinila z nedovolené nabídky XRP jako neregistrovaného cenného papíru. Na žalobu reagovaly i burzy, např. největší americká burza Coinbase ze své nabídky XRP odebrala.

V roce 2023 soud v první instanci rozhodl, že až na drobné výjimky k porušení zákonů nedošlo a předeslal, že XRP za cenný papír považovat nelze.

Obsah článku o Ripple

XRP tokeny – vývoj ceny

Mezi rokem 2012 (emise tokenů) a únorem 2017 oscilovala cena tokenů okolo hodnoty 0,006 $/XRP. Prvního většího vrcholu dosáhla 17. května 2017, kdy se XRP obchodovalo za 0,431 dolaru.

Na svůj dosavadní vrchol se XRP podívalo 4. ledna 2018 – tehdy hodnota tokenu dosáhla 3,84 dolaru. Nyní je cena tokenu $0,46.

K čemu XRP (Ripple) slouží?

XRP vznikl s cílem zajistit okamžité a levné, mezinárodní bankovní převody. Decentralizovaná platební síť se nazývá RippleNet, název Ripple (který mnozí zaměňují se samotnou kryptoměnou) ve skutečnosti označuje společnost, která na vývoj XRP dohlíží.

Ripple se od počátku zaměřuje na spolupráci s finančními institucemi. XRP tokeny slouží jako mezičlánek mezi různými páry fiat měn a zajišťují jejich likviditu.

XRP funguje v praxi na jednoduchém principu. Chce-li klient americké banky poslat svému známému (např. do Velké Británie) 50 dolarů, nakoupí banka za tuto částku XRP tokeny a přes RippleNet je pošle na vybraný účet v britské bance. Ta přijaté tokeny prodá a ekvivalent 50 amerických dolarů vyplatí v librách na účet příjemce.

Informace o převodu se zaznamenají do XRP Ledgeru, obdoby bitcoinového blockchainu. Zde jsou data o transakci volně přístupná a dohledatelná – využíváním XRP tak bankovní instituce mj. posilují svou důvěryhodnost.

xrp ripple jak funguje
Grafika – Jak funguje XRP (Ripple)? (Zdroj: Simobnr)

XRP tokeny zároveň slouží pro úhradu převodů. Transakční poplatek ve výši 0,0001 XRP se po uhrazení převodu zničí; celkový počet tokenů tedy klesá, k srpnu 2019 ale stále zbývá 99,99 % původní emise.

Ověřování transakcí zajišťují validátoři. Verifikace neprobíhá hrubou výpočetní silou (jako např. u Bitcoinu – proof-of-work). Využívá se tzv. Ripple Protocol Consensus Algorithm, který pracuje s důvěryhodností mezi jednotlivými validátory. Pokud se na pravosti převodu shodne 80 % validátorů, považuje se daná transakce za ověřenou a je zanesena do ledgeru.

Rozdíly mezi sítí ripple a bitcoin
Rozdíly mezi potvrzováním v sítích Bitcoin a Ripple.

Jak vyplývá z předchozích řádků, roli validátorů typicky zastávají banky a další finanční instituce. Vedle ověřování transakcí zajišťují roli tzv. Ripple Gateways, jakýchsi “bran”, přes které mají k síti RippleNet přístup i běžní uživatelé.

XRP umožňuje bankám či investičním fondům obchodovat také s fyzickými aktivy, jako je zlato, ropa nebo např. dobytek. Zápis o transakci do ledgeru probíhá emisí tzv. IOU (“I Owe You“) tokenů. Výměnou za určité aktivum je vydává subjekt, který vydáním IOU tokenů veřejně slibuje splacení svého dluhu věřiteli. Příslib budoucího vyrovnání ovšem není závazný, záleží na dobré vůli dlužníka. Stejně jako XRP tokeny, také IOU je možné uložit do softwarové nebo hardwarové peněženky.

VIDEO: Co je Ripple? (v angličtině)

Zajímavou funkcí XRP jsou tzv. escrows, obdoba chytrých kontraktů na XRP ledgeru. Escrow představuje účet, do kterého odesílatel uzamkne určitý počet tokenů. Při splnění určených podmínek (např. v určitý den) dojde k odeslání tokenů na účet příjemce.

Funkčnost escrows je časově omezená – nedojde-li k naplnění stanovených podmínek do data expirace, vrátí se tokeny odesílateli.

XRP (Ripple): Výhody a nevýhody

Obrovskou předností XRP je vysoký objem transakcí (až 1 500 převodů za sekundu). Existuje sice několik kryptoměn s vyšším objemem převodu (např. EOS, teoreticky IOTA), co do využití v běžném životě je ovšem XRP nejdál. Aktuálně jej pro převod využívá na 200 finančních institucí, mj. Bank of America, Unicredit Bank, HSBC, Barclay nebo Commonwealth Bank.

rychlost platební sítě xrp paypal
Porovnání rychlosti sítě různých platebních systémů

Tradiční transakční systémy zase XRP poráží rychlým převodem a nízkým transakčním poplatkem. Zatímco standardní převod do zahraničí zabere i několik dní a nezřídka vyjde na desítky dolarů, XRP zvládne totéž během 4 sekund a (při kurzu ke konci srpna 2019) za 0,000257 centu.

Plusem pro XRP je dohledatelnost transakcí. Ledger je 100% transparentní, kdokoliv na něm může sledovat pohyb tokenů a jejich směnu za fiat měny. Převody velkých částek podmiňuje kryptoměna nutností prokázat totožnost (AML/KYC princip).

Podle studie ze Stanford University vyniká XRP nízkou spotřebou energie – až 48 600× nižší než Bitcoin (údaje za rok 2016):

Měna / metoda převodu Energie spotřebovaná na provoz Energetická spotřeba na transakci
Bitcoin (BTC) 26,05 TWh 118 kWh
Ethereum (ETH) 9,68 TWh 20,294 kWh
VISA (USD) 0,5406 TWh 0,00649 kWh
XRP (Ripple) 0,000536 TWh 0.00001133 kWh

Negativní stránkou Ripple je nařčení z centralizace kryptoměny. K 31. srpnu 2019 existuje jen 1 042 nodes, 60 % tokenů (60 miliard) navíc vlastní soukromá společnost Ripple, která 55 miliard tokenů uzamkla do chytrého kontraktu. Pro svůj provoz každý měsíc uvolňuje 1 miliardu XRP, nevyužité tokeny se poté opět uzamknou do escrow.

Nevýhodou může být také volatilita XRP – ta je sice v porovnání s ostatními kryptoměnami nízká, ovšem bankám, které musí pro potřeby transakcí držet relativně velké množství tokenů, nemusí prudký vzrůst či propad ceny vyhovovat.

Rozdíl Ripple vs. Bitcoin

Nejznámější kryptoměnou je stále Bitcoin o tom není pochyb. Nicméně, XRP si stále více získává svou popularitu mezi fanoušky kryptoměn a investory po celém světě. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi těmito dvěma kryptoměnami? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Pojďme se na to podívat.

 • Hlavní rozdíl je ten, že Bitcoin je “vlastněn”, spravován a vyvíjen širokou veřejností. Kryptoměnu XRP vlastní soukromá společnost Ripple, která na ní pracuje sama.
 • Bitcoin vznikl především za účelem placení zboží, resp. uchování a převodu hodnoty. Naproti tomu XRP je platební systém a nástroj pro směnu a platby mezi bankami a společnostmi.
 • Tokeny XRP není možné na rozdíl od Bitcoinu veřejně těžit. U Bitcoinu probíhá potvrzování transakcí těžením, zatímco Ripple využívá zcela odlišný přístup několika privátních uzlů.
 • V síti Bitcoin se monitorují pouze informace o pohybu měny (transakce), Ripple umožňuje monitorovat jakoukoliv informaci. Lze sledovat i platby s různými měnami.
 • Síť Ripple je oproti Bitcoinu rychlejší a energeticky úspornější. Platby trvají řádově jen několik sekund a protože není třeba využívat PoW systém, oproti Bitcoinu spotřebuje celá síť jen zlomek elektrické energie.

Ripple, od svého vydání zpracoval více než 35 milionů transakcí, bez problémů. Síť je schopna zpracovat 1500 transakcí za sekundu (TPS) a byla aktualizována tak, aby byla škálovatelná až na úroveň Visa v počtu transakcí. Tedy 50 000 transakcí za sekundu. Pro srovnání, Bitcoin zvládne 3-6 transakcí za sekundu (bez škálování vrstev) a Ethereum 15 transakcí za sekundu.

Historie XRP (Ripple)

S konceptem decentralizované platební sítě (ze které se později vyvinul XRP) přišel už v roce 2005 vývojář Ryan Fugger. V roce 2012 Fugger spojil své síly s Jedem McCalebem (v roce 2013 odešel, viz dále) a dalšími vývojáři a pod hlavičkou společnosti OpenCoin začali pracovat na vývoji XRP platformy, kterou v témže roce spustili. Mezitím vydali pro XRP vlastní white paper.

V dubnu 2013 získala firma investici od několika venture kapitálových fondů. O pět měsíců později se OpenCoin přejmenoval na Ripple Labs a konečně v říjnu 2015 na Ripple. Už v prosinci 2014 uzavřeli představitelé kryptoměny spolupráci s první finanční institucí, mezinárodní platební sítí Earthport.

Na začátku 2014 vytvořil Jed McCaleb hard forkem z XRP vlastní kryptoměnu, Stellar Lumens. Její koncept je v základě totožný jako XRP, namísto spolupráce s bankami ale kryptoměna cílí na zprostředkování rychlých a levných mezinárodních převodů běžným uživatelům.

Poznámka

Od května 2018 čelí Ripple žalobě za podezření manipulace s hodnotou měny a podvodný prodej tokenů.

Kde koupit XRP tokeny?

Za české koruny je nejsnazší pravděpodobně nákup XRP (Ripple) tokenů u ccShop. Za eura a dolary koupíte XRP tokeny také na směnárnách SimpleCoin a CoinMate. Obchodování s XRP tokeny nabízí ale i všechny přední burzy:

Video: Jak koupit XRP u ccShop?

Favorit redakce

Výhody
 • Česká společnost, stránky v češtině, nákup za CZK
 • Telefonní zákaznická podpora v pracovní dny
Nevýhody
 • Malý počet kryptoměn
 • Zastaralé nákupní prostředí

XRP koupíte zde:

 • CoinBase směnárnaCoinBase: CoinBase je americká firma na nákup a prodej kryptoměn. Na rozdíl od CoinMate kromě bankovního převodu můžete použít i platební kartu a koupit tak kryptoměny tedy ihned po registraci. Bohužel mají ale o něco větší poplatky.
 • simplecoinSimplecoin: Simplecoin je česká směnárna, která umožňuje nákup kryptoměn jako je Bitcoin či Litecoin. Pro nákupy do hodnoty 25 000 Kč není třeba se registrovat ani nijak prokazovat totožnost.
 • bitcoin směnárna ccshopccShop: Česká firma založená roku 2017, která je absolutně jednoduchá na použití – nákup kryptoměn probíhá téměř jako nákup zboží z eshopu. Při více objednávkách nabízí slevu až 15 %. Neakceptuje karty, pouze platbu převodem.

Obchodování Ripple s pákou

S XRP lze obchodovat nejen na kryptoměnových burzách, ale i u CFD a forexových brokerů. Při tomto typu obchodování máte výhodu v tom, že můžete použít páku. Maximální páka, která je momentálně u CFD brokerů možná využít pro obchodování kryptoměn je 1:2.

Ale co to znamená obchodovat s pákou?

Pokud obchodujete s pákou, dokážete si koupit několikanásobně více, než si můžete dovolit. Máte peníze pouze na 100 XRP? S využitím páky si jich můžete koupit 200. Zaplatíte tedy pouze polovinu ceny. Pokud cena poroste, budete inkasovat stejně velký zisk, jako byste měli XRP 2x více.

Příklad: Token XRP stojí 5 Kč a obchoduji s pákou 1:2. Na účtě mám pouze 5 000 Kč. I tak mohu otevřít pozici “long” (spekulující na růst) s hodnotou 2 000 XRP. Pokud cena stoupne na 7 Kč za token, na svém obchodním účtě budu mít 5 000 Kč + 4 000 Kč zisk = 9 000 Kč (zisk 80 %).

Nevýhoda však je, že pokud bude cena klesat, stejně tak se budu dostávat i do větší ztráty. Stačí tedy, aby cena spadla na 2,5 Kč a celý obchodní účet bude na nule. Je proto třeba opřít se před nákupem o nějakou strategii.

Na druhou stranu… Myslíte si, že cena už v žádném případě nahoru nepoleze? Při obchodování jako CFD můžete vydělat i v tomto případě! Jednoduše stačí provést tzv. short pozici (dolů) a s každým pohybem ceny ve směru dolů vyděláte.

Příklad: Token XRP stojí 5 Kč a obchoduji s pákou 1:2. Na účtu mám pouze 5 000 Kč. I tak mohu otevřít pozici “short” (spekulující na pokles) s hodnotou 2 000 XRP. Pokud cena klesne na 4 Kč, na svém obchodním účtu budu mít 5 000 Kč + 2 000 Kč zisk = 7 000 Kč.

3 doporučení brokeři pro obchodování XRP jako CFD

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 80 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Pokud byste nevěděli, jak s obchodováním začít a potřebovali byste poradit, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme.

Těžba XRP (Ripple) – mining

XRP není možné těžit – všechny tokeny (100 miliard) byly emitovány již na začátku. Ripple totiž nestojí na decentralizovaném sytému a nevzniká metodou Proof of Work a ani se zde neformují žádné bloky, jako je tomu například u Bitcoinu.

Peněženka pro XRP (Ripple)

Pro uložení XRP tokenů můžete využít celou řadu peněženek – pro smartphony se hodí např. Trust Wallet nebo Atomic Wallet (obě podporují Android a iOS), pro desktop Toast Wallet (Windows, MacOS, Linux).

Pro bezpečné uložení zvolte hardwarové peněženky Ledger nebo Trezor.

Favorit redakce

Výběr
redakce
Hardware peněženka
2024
Výhody
 • Český výrobek
 • Na rozdíl od Ledgeru je v češtině
Nevýhody
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Společnost musela zrušit kdysi oblíbený coinjoin (mixér)
Poznámka

Pozor, pokud chcete využívat novou peněženku, je třeba na ni poslat min. 20 XRP. Ty se na peněžence “zaseknou”, tím ji aktivují a není je dále možné používat. Toto slouží jako ochrana před zahlcením sítě spammery.

Ripple Kurz (cena)

Pokud vývoj cen kryptoměn sledujete, víte, že se Ripple řadí spíše mezi stabilnější měny. Nejedná se o kryptoměnu, která by den co den lámala rekordy, ani není její kurz v řádech stovek či dokonce tisíců dolarů.

I když se může zdát, že tato kryptoměna zůstává takříkajíc ve stínu ostatních gigantů, není tomu tak. Její tržní kapitalizace se pohybuje v řádech miliard dolarů a úspěšně se drží na žebříčku top kryptoměn. Do oběhu bylo vpuštěno 100 miliard ripple tokenů. Žádné další už nevzniknout.

Cena Ripple se na začátku roku dostala na své historické maximum (3,84 USD). Měna se zde ale příliš dlouho neohřála a opět klesla. Momentálně je cena Ripple $0,46.

xrp all time high
Kurz Ripple dosáhla historické maximum $3,84 USD (4. Ledna 2018)

Má XRP budoucnost?

O Ripple, jak už jsme zmínili, projevilo zájem několik centralizovaných bankovních systémů. Například CBW Bank a Cross River Bank již Ripple používají. O tento systém se ale zajímá např. Santander nebo UniCredit. Banky do svého systému zařadí Ripple protokol a umožní tak klientům využívat všechny výhody. Ripple umí propojit různé platformy a vytváří automatizované skripty.

Hodnota kurz ripple xrp
Hodnota ripple sice zažila veliký růst, ale stále je stabilnější než hodnota BTC

Dá se říci, že i po těch letech, co už kryptoměna existuje, je stále na svém začátku působení. Budoucnost ripple, jako firma, určitě má. Otázkou však je, zda jejich úspěch bude znamenat i zvýšení ceny jejich tokenu XRP a jestli token přežije i v dalších letech.

Fundamentální faktory

V porovnání s jinými kryptoměnami nepatří Ripple mezi takové, jejichž ambicí je stát se náhradou Bitcoinu. Ripple není proklamován jako něco dalšího převratného. Zatímco uživatelé Bitcoinu považují banky za zlo a volají po totální demontáži globálního finančního systému, Ripple se snaží zavděčit potřebám obřích finančních institucí.

Svědčí o tom fakt, že 75 bank z různých konců světa již dnes využívá při svých každodenních operacích systém ripple. Pokud by síť aktivních uživatelů Ripple vykazovala další nárůst, lze předpokládat, že s ní poroste i jeho cena. Ripple rozhodně nebude měnou, kterou by si toužebně přáli všemožní měnoví anarchisté (ačkoli bitcoin se o to pokoušel), nýbrž umí poskytnout slušné měnové výsledky.

Někteří odborníci ve svých prognózách dokonce předvídají lepší budoucnost měnám jako Ethereum či Ripple na úkor dnešního lídra, Bitcoinu. Jaký je jeho skutečný růstový potenciál lze dnes sotva odhadnout. Pravdou však zůstává, že od uvedení do oběhu v roce 2012 zvýšil ripple svou hodnotu o 3 868%. Kam až hodnota této aktuálně třetí nejrozšířenější kryptoměny může růst? To ukáže teprve budoucnost.

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to XRP (Ripple)?

XRP je kryptoměna, jejíž hlavním smyslem je provádění levných (poplatky za méně než jeden haléř) a rychlých celosvětových transakcí. Koncepce XRP je orientována jak na obchodní společnosti, tak i na fyzické osoby – XRP může používat naprosto kdokoliv. Veškeré transakce jsou vypořádávány na XRP Ledgeru (XRPL), speciálním blockchainu s XRP jakožto nativním coinem. Kryptoměna XRP společně s XRP Ledgerem byla spuštěna roku 2012 jako alternativa k Bitcoinu. Mezi autory, kteří krátce po spuštění kryptoměny založili společnost Ripple, se řadí David Schwartz, Jed McCaleb, Arthur Britto a Chris Larsen.

Blockchain XRP se neustále vyvíjí a nyní již plně podporuje NFT a DeFi. Už od doby vytvoření kryptoměny XRPL disponuje decentralizovanou burzou (DEX), která je bezpochyby jedna z nejstarších vůbec.

Ačkoliv se XRP od Bitcoinu velmi liší, např. tím, že nevyužívá žádný mechanismus typu Proof of Work a nedá se tedy těžit, za oponou jsou zde jisté podobnosti. Největší odlišnost je pravděpodobně v tom, že za XRP a jejím blockchainem XRP Ledger stojí jedna centralizovaná společnost. U XRP Ledgeru se bloky označují “ledgers”, což v angličtině znamená přímo účetní knihy, v nichž jsou zapsány veškeré transakce. I když může název býti matoucí, jednotlivé ledgery se všemi transakcemi jsou na sebe navazovány stejným způsobem, jako bloky v blockchainu Bitcoinu.

Jaký je kurz XRP?

Momentálně je kurz XRP přibližně $10,81 ($0,46). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) XRP se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za XRP ochotni zaplatit, tvoří jeho cenu. Popularita, potenciální využití do budoucna, adopce kryptoměn – to vše a ještě více má na vývoj ceny kryptoměn vliv.

Jaká je budoucnost XRP?

Vzhledem k tomu, že je XRP velmi specifické a výjimečné digitální aktivum, je jeho budoucnost přinejmenším slibná. Ripple, nezávislá společnost a tvůrce kryptoměny XRP, využívá tokeny XRP ve svých nabízených službách. Jelikož je mince XRP možné využít např. skrze odesílání mezinárodních plateb v rámci dvou lokálních měn přes síť RippleNet, nedá se říci, že by kryptoměna neoplývala využitím a konkurenčními výhodami.

V neprospěch kryptoměny a celé společnosti Ripple však může stát již dlouho trvající konflikt s SEC, americkou komisí pro kontrolu vydávání cenných papírů, trvající již od prosince roku 2020. SEC zajímá, zdali se vydávané mince XRP nedají považovat za cenné papíry. Společnost se proti tomuto ohradila a se SECem se rozhodla soudit. Pokud by vyšlo najevo, že má SEC pravdu, společnost Ripple by čekala přinejmenším tučná pokuta za porušení zákona. SEC klasifikuje nově vydávané cenné papíry dle Howeyho testu – aktivum je považováno za cenný papír při splnění několika podmínek, jednou z nich je i očekávání zisku investory. Ať už soudní spor dopadne tak nebo onak, není pochyb o tom, že bude náležitě reagovat i cena kryptoměny XRP. Jeho výsledné rozhodnutí bude mít také velký vliv na přístup SECu ke všem ostatním kryptoměnám.

Kde je možné XRP koupit?

XRP a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Anycoin, Kriptomat nebo třeba CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. XRP je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. Pro více info se můžete podívat na návod zde: Jak a kde koupit XRP?

Pár slov na závěr

Ať už se rozhodnete nějaké Ripple (XRP) koupit, nebo ne, je přinejmenším zajímavé tuto kryptoměnu a její kurz i nadále sledovat.

Nedá se zde mluvit o nějakém obrovském využití pro klasického obyčejného uživatele, jako jsme my. Když se ale na Ripple podíváte jako nástroj pro globální platební systémy a celkově platební průmysl, je celá věc hned o něco zajímavější.

Spousta nadšenců a expertů do kryptoměn a blockchainové technologie, nemají na ripple úplně kladný pohled. Spousta z nich kritizuje hlavně jistou centralizovanost v kontrastu s ideály a výhodami decentralizované sítě, jako je bitcoin. Jelikož je to kryptoměna, kterou stále ovládá jedna společnost a vlastní její většinu, konkrétně cca 60%, nedá se zde opravdu mluvit o decentralizovanosti a klasické kryptoměně.

Jaký názor máte na kryptoměnu XRP vy?

Další zdroje informací

Hodnocení Finex.cz

XRP

Transakční síť XRP nabízí extrémně rychlé a levné mezibankovní transakce. Spolupráce s desítkami bank po celém světě dělá z XRP dobrého kandidáta pro globální využívání na trhu kryptoměn.

Více informací o Ripple

KryptoměnaRipple
SymbolXRP
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů55 805 339 473
Maximální počet tokenů100 000 000 000
Obchodní objem (24h)$1 227 150 011
Tržní kapitalizace$25 071 155 601
Změna ceny za 24h4,02 %
Ohodnoťte kryptoměnu Ripple
46
8

Autor

Kryptoměny vnímám jako finanční nástroj budoucnosti, jehož vývoj je – přes všechny dosažené úspěchy – stále teprve na začátku.

Psaním o kryptoměnách si nejen prohlubuji vlastní znalosti, ale pomáhám také šířit osvětu o decentralizovaných finančních nástrojích mezi ostatní. Právě pro běžné lidi jsou kryptoměny určené – a jim mohou pomoci nejvíce.

Ačkoli na tomto webu nepíšu “klasické” články, jsem autorem spousty analýz a profilů jednotlivých kryptoměn.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (68 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Míša

Ahoj, mám XRP na coinbase a nestihla jsem převést než zakázali obchodovaní s touto kryptoměnou. Jak ho vybrat prosím? Díky

Redakce Finex

Dobrý den, Míšo. Máte možnost XRP vybrat ven ze svého účtu? Pokud ano, pak je můžete prodat např. na Simplecoinu. Stačí tam vytvořit prodejní objednávku XRP->CZK, zaslat jim své XRP na vygenerovanou adresu (nezapomeňte použít TAG) a je to.

Marcela

Dobrý den,
i já si koupila balíčky. Dostala jsem se náhodou na Vaše forum a udělala vše dle Vašeho návodu. Již mám Ripple v peněžence a chci tímto moc poděkovat.
Mé velké díky patří panu Vojtěchovi, který mi radil v poslední fázi.
Ještě jednou děkuji.

Martin

Dobrý den, pokud se mi povedlo omylem Zadat při převodu XRP jiný tag a částka zaslána z peněženky na binnance účet nedorazila. Je nějaká šance na vracení operace?

Děkuji za pomoct

Redakce Finex

Dobrý den, Martine. Jistá šance by tam být měla – v tomto případě Vás ale musíme odkázat na zákaznickou podporu Binance a doporučujeme Váš problém popsat co nejpodrobněji – tedy množství, uvedený tag, datum transakce, apod.. abyste neztrácel čas čekáním na odpovědi.

Jiří

Asi v březnu jsem koupil přes thebestvouchers za 5000 Kč riple. Byl mě přidělen expert pan Krejčí, který mě telefonoval nákup 863 riple, a že mě bude průběžně informovat.Telefon 581830705 je stále obsazen,nebo zrušen. A on ještě nezavolal!

Jiří

Stejná zkušenost s balíčka . Došlo to tak daleko, že mi sice schválili převod Ripple a stellar na vlastní peněženku, ale chtějí pořád číslo příjmového porfolia. Když se ptám , kde to číslo najdu, tak všude odpovídají, ža takové rady neposkytují. Jestli ví te co dělat, tak mi napište prosím. Děkuji!

Josef

Pan Krejčí se mi ozval, jen jako poradce a zaplacení .Teď se mi také 2 měsíce neozval a dovolat se na udané číslo nemožné.Požádal jsem o svou peněženku a musel jsem zaslat plno zbytečných píčovin a prý mám čekat dva dny na poradce.Uběhly tři a nic. Peníze nechané v jejích péči, nic nevydělají a sami s nimi obchodují.Peníze na balíčky chtěli hned a teď vyřizují převod do své peněženky 14 dnů, bez úspěchu.Příště nedám ani kačku, dokud mi neotevřou účet.

Kušner

Dne 27.7.2020 jsem zaplatil dobírku 1538Kč což by podle ID 59457637 má hodnotu 232,1 XRP.Rád bych s tímto něco podnikal,příkladně s Nedcoin.V tomto týdnu mně nějaká paní z Prahy ujistila,že všechno bude uvedeno do stavu činnosti a co,nic.Jen náhodou jsem se dfostal k vašemu mailu a počítám,že mně bude pomoženo,díky.EmKu

Vinýl

Podle mě pletete úplně rozdílné věci a kryptoměny. Nevím jak a kde jste XRP kupoval na dobírku, ale NED jsem nikde na dobírku k nákupu na internetu nenašel.

Ing. Martin Přibický

Dobrý den,
jak píše p. Vinýl, p. Kušner očividně nerozlišuje kvality kryptoměn jako takových a prodejní kanál jako takový. Právě díky podobným neodborným názorům se dělá kryptoměnám špatné jméno, protože p. Kušner koupí NĚKDE na dobírku (což už to samo o sobě nechápu) Ripple a potom bude tvrdit, že je samotný Ripple podvod, ačkoliv měna s tím jakou formou ji někdo prodává nemá nic společného. Vygooglil jsem si ten Nedcoin, správně jsem našel, že se jmenuje NED Token, zaregistroval jsem se do systému vydavatele tohoto tokenu a nikde jsem u nich platbu na dobírku nenašel, nepochopil jsem tedy proč například tuto měnu spojujete s Vašim nákupem Ripple na dobírku?

Můj osobní pohled je ten, že by si každý měl spíše prověřit kde danou kryptoměnu/token kupuje, protože například Ripple, který jste si pane Kušnere koupil rozhodně podvod není, ale obávám se, že to, co jste na dobírku koupil TEN PRAVÝ Ripple nebude…

Redakce Finex

Dobrý den. Kupovat XRP na dobírku je veliká hloupost. Rozhodně doporučuji se podívat na článek o Ripple balíčcích na dobírku. Tam se dozvíte více.

Jaroslav

Co tím myslíte že se to na kupovat na dobírku je to podvod nebo ne zakoupil jsem 390 xrp km

Redakce Finex

Dobrý den, Jaroslave. Dopororučujeme vám pozorně si přečíst následující článek: nákup kryptoměn na dobírku. Mělo by vám to snad vše objasnit.

Jan

Dobrý den,přečetl jsem si mnoho komentářů o podvodných balíčcích a všem radím,absolutně to nenakupujte,málem jsem naletěl taky,ale dříve jsem si prostudoval recenze a témata a začlo mi to hlodat i přes to,že ruka již byla málem na tlačítku.
Potvrdil mi to i zdroj,který obchoduje s krypto a jinými měnami.
jestli mohu poradit úplným začátečníkům,zařiďte si Simplecoin a třeba pro začátek do mobilu Coinomi,je to intuitivní i pro takové neznalé starce,jako jsem já a hodně rychle jsem se do toho dostal,je to v češtině,je to srozumitelné a férové za docela minimální poplatky,a pak časem třeba zkusit burzu,když se to vžije.Ale na to počáteční pochopení principu je to fajn.Takže všem přeji úspěšné investování a šťastnou ruku.Zdraví Jan.

Redakce Finex

Dobrý den, Jane. Děkujeme za Váš komentář! I my čtenářům často doporučujeme právě SimpleCoin a Coinomi. Mějte se prima.
Vojtěch, Finex.cz

Ing.ŠTEFAN KLOUČNíK

OD: Štefana -pištu :
Ja majiteľ akcie balíčky som etapovite zakúpil cca 4 balíčky krippto meny úhrnom asi za 400 Euro a to a to ešte v r,2019. Mal som aj z Prahy konzultanta pána Jána Tichý (na telefón č.+421233331537 -milý človek : sľúbil že ma prevedie problematikou tejto novej meny a že ma každý mesiac informačne zavolá o stave účtu, ale decembri 2019 sa ani raz neozval a bojím sa či nenastali problémy s “Korona V19”.Žiaľ nedotiahli sme pôvodný úmysel, že ak zvýšim zakúpenie nad 1000 nových jednotiek meny,že už budeme môcť účelne obchodovať najme počas a po olimpiade v Japonske – čo ďalej. Mám nechať ten vklad zamrznúť alebo na koho sa preladiť ??? Mál spočiatku problémy a neviem či som si založil vlastný účet- aspoň neviem vyvolať – je to riziko “podnikania” -. ďalej mi neustále vypisuje cez internet pán Božkár ( asi zo Žiliny a ponúka akcie balíčky, ktoré som si už neobjednal a ponúkol som mu cez mal , že ak ožíví moje moje vklady na ponúkané výnosy – som ochotný tieto výnosy intabulovať do nákupov ďaľšich “ripplov”: =Žiaľ na ponuku nereaguje a telefonický ma tiež nezavolá, aby sme to dohodli. Posledná otázka : Takto nevhodne investované”Eura” do “ripplov” sa časom stratia alebo budú i v budúcnosti existovať ???? Čo preto mám urobiť ???
Dá sa tomu ne ak pomôcť – prosím poradte !!!! Ďakujem !!Štefan -(M: 09112520495)

Redakce Finex

Dobrý den. Koupil jste si podvodné ripple balíčky. Více info naleznete v tomto článku: ripple balíčky.

Pavla

Dobrý den, prosím napíše mi někdo o co přesně jde? Přemýšlím o koupi toho balíčku, ale když čtu ty reakce lidí, mám strach že naletím. Jsem laik, vůbec tomu nerozumím, proto prosím o odpověď. Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Pavlo. Balíček kupovat rozhodně nedoporučujeme. Pokud chcete spekulovat na cenu XRP (Ripple) tokenů, mnohem lépe Vás vyjde koupit si je napřímo u směnárny (např. Simplecoin). Nechte si ho zaslat na svoji peněženku (Coinomi) a v případě, že jeho cena stoupne, můžete ho přes Simplecoin zase prodat. To je nejlepší způsob. S těmi tzv. ripple balíčky jsou jen problémy.

Michaela Štěpánková

Prosím , pomoc vlastním 1050 riplle a chtěla , bych je prodat , asi jsem dodnes nepochopila jak to funguje , tak bych se toho chtěla zbavit . Ze začátku mi stále volali ,abych koupila další a když jsem odmítla , tak se přestali ozývat . No , ale opakovali , že pokud budu něco potřebovat tak mám zavolat . Pokouším se již delší dobu ,ale obě čísla mi hlásí hovor selhal . Prostě bych se toho chtěla zbavit . Je nějaká možnost .

Redakce Finex

Dobrý den, Michaelo. Podívejte se, prosím, na tento článek, kde naleznete více informací k Vašemu problému.

Marta

Dobry den,
prosim o radu ako ziskat spat 50 € za baliček Ripple, ktorý som uz bohuzial ako dobierku prebrala a az teraz zistujem, ze som urobila chybu. V jednej odpovedi sa zmienujete, ze su na to 2 sposoby. Vopred dakujem.
Marta Horanská

Redakce Finex

Dobrý den, podívejte se na náš článek Ripple balíčky. Tam najdete více informací.

Adam

Dobrý den, rád bych se zeptal na ty “zaseklé” XRP. Znamená to, že těchto 20 XRP již nijak se zbytkem později neprodám? Prostě jen propadli? Díky, Adam.

Redakce Finex

Dobrý den, Adame. Ano, je to tak. Momentálně není možné těch 20 XRP poslat nebo prodat. To se ale může změnit a v budoucnu je možné, že XRP tuto hranici 20 tokenů zruší, nebo aspoň sníží.

jirka

Prosím podařilo se mi nainstalovat peněženku(aspoň doufám) Toast Wallet ale nevím jak dál potřeboval bych popsat kde co mám vyplnit a kde zjistím adresu peněženky abych si tam mohl přeposlat XRP a jestli je potřeba ještě něco nastavit protože nemám tady žádnou ikonku a anglicky neumím. Předem děkuji za pomoc

Jiří

Mám tentýž problém . Instaloval jsem peněženku Atomic Wallet, achtějí pro realizaci převodu ripple a stellar ještě číslo příjmvého portfolia, a do dnesmi nikdo nechce poradit , kde to číslo najdu. Třebas to má v peněžence jiný název, ale to mi nikdo nech vysvětlit. Někdejší tzv poradce Krejčí není nikde dostupný

Drahomira

Zdravím, před rokem jsem si kupovala Trony a cena stále klesá. Chtěla bych je časem prodat. Navíc je zřejmé že stoho asi ani nic nebude. Protože jsem je kupovala také přes internet. Tím že jsem dostala nabídku na XRP a odeslala objednávku tak čirou náhodou jsem se ocitla tady a pročítám komentáře. Vím že je nebudu vůbec přebírat. Nečekala jsem že je to podvod. Moc děkuji.

Redakce Finex

Dobrý den, Drahomíro. Ani XRP, ani TRX (Tron) samy o sobě podvody nejsou. Podvodný je jen styl prodeje, kterým jsou tyto měny nabízeny. Více o tom píšeme např. v článku o Ripple balíčcích. Takže teď je na místě otázka – máte ty Tron tokeny ve své vlastní peněžence, nebo jste si je koupila také jen “na dobírku” a vlastně reálně nic nemáte? To rozhodne o tom, zda budete mít možnost je vůbec prodat.

Jan V

Děkuji mnohokrát za tyto stránky!!! Ripple je opravdu dobrý produkt, ale to jak ho někdo prodává těmi balíčky je nechutné. Ale neměli by se lidi nechat odradit, kupte si to pěkně na burze nebo směnárně když chcete, ripple zdar

Vlasta Justová

Koupila jsem balíček xrp v hodnotě 4950,–. Dostala jsem zprávu, že múj účet s peněženkou byl označen. A teď jsem u konce. Nevím co a jak dál. Čtu si věci týkající se xrp a je mě jasné, že tomu vůbec nerozumím. Doufám, že mě budete pomáhat jak dál, jinak budu muset ukončit mé pokusy s kryptoměnou! Je mě 72 let a naivně jsem si myslela že to zvládnu.Nemám žádné zkušenosti s touto prací. A počítač je pro mě také občas “problém”. Tak děkuji za přečtení mé zprávy.

Redakce Finex

Dobrý den, Vlasto. Napište nám prosím pomocí kontaktního formuláře co nejvíce detailů o Vašem nákupu – budeme se Vám snažit pomoci. Kdy jste nákup provedla? Přes jaké stránky? Už vám něco přišlo? Co přesně Vám psali (ohledně označení účtu)?

Míla

Ha ha ha, když si čtu tu diskusi, tak všichni co naletěli na ten podvod s balíčkama ripple jsou tupci, musím se jim smát. Když vidím co tam je napsáno, vydělejte 6 000 Kč za den, to je naprostá krávovina a hlavně že tam je 100% legální! Ha ha ha to přesvědčí fakt jen troubu, s prominutím… Je přece na 99.99 % jasný, že to je jeden velkej podvod! Ty balíčky jsou prostě pro blbce co tomu nerozumí a nechají se zmanipulovat. Jinak XRP je samozřejmě normální kryptoměna, která normálně funguje, dá se odesílat, obchodovat,.. Sám nějaké mám.. Ale ty balíčky… ha ha díky za hezký den

Jiří

Vážený pane!
Vaše posměšné vyjadřování o lidech , kteří nemají téměř nebo vůbec žádné zkušenosti je více než odporné. Jste chytrolín arogantní, který si myslí, že sežral šalamounovo hovno. Už jsem se taky dříve s takovými několika potkal a až na jednoho všichni se svojí chytrostí skončili krachem. Místo toho, co byste tyto lidi respektoval a snažil se jim pomoci se v něčem vyznat, nabízíte jim jen posměch a despekt. Tak se chovají jen hlupáci, kteří si nezaslouží žádnou úctu.

Dana

Dobrý den, také jsem si objednala balíček za 990,- Kč na základě inzerátu, který se mi objevil v mobilu. Za chvíli mi volal pán, že by bylo lepší vložit 15000,- Kč, že budu moci častěji vybírat a nebudu se muset o nic starat, že se postarají oni. Včera mi přišlo do e-mailu zpráva, od orderconfirmations24.com, že mi posílají kartu a kód abych se zaregistrovala a zaplatila kurýrovi 15000,- Kč. Podle dotazů výše uvedených mám obavy. Prosím o odpověď, zda mám zásilku převzít. Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Dano, určitě doporučuji přečíst tento článek: https://finex.cz/nenalette-na-xrp-ripple-balicky/
Osobně bych ten balíček 100% nepřebíral, protože vím, že se jedná o velice nevýhodnou koupi. A žádné zisky tam garantované samozřejmě nejsou! A to co slibují, X tisíc denně, to je naprostá hloupost. Takže pozor na to.

Josef Oktábec

Také jsem si objednal za 5000.00 Kč Ripple,podobně jako popsané případy..
Dodávku balíčku jsem právě kurírovi odmítl převzí a zaplatit,protože jsem si přečetl předešlé historie a vaše rady,ještě štěstí,že jsem na internetu
získal informace.
Děkuji předem za budoucí informace a zdravím Josef Oktábec

Redakce Finex

Dobrý den Josefe, máme radost, že jsme pomohli. Jen bychom ale rádi uvedli na pravou míru, že Ripple (XRP) jako takový rozhodně není žádný podvod. Jedná se o fungující společnost s fungujícím platebním produktem, který spolehlivě funguje již od roku 2012. Jako podvodný se však zdá typ prodeje XRP na dobírku – na něj pozor.

p.LAŠÁK

RÁD BYCH DOSTAL OD VÁS UPOZORNĚNÍ ŽE UŽ VYŠEL ČLÁNEK O BALÍČCÍCH DANÉ SPOLEČNOSTI KTERÁ NA NÁS HODNĚ VYDĚLÁVÁ. DÍKY!!

Redakce Finex

Dobrý den, článek je připraven, přečtěte si ho zde: https://finex.cz/nenalette-na-xrp-ripple-balicky/

Jindra Varmužová

Také jsem koupila balíček za 990kč a teď hledám informace co s tím, protože to asi není tak jednoduché, jak bylo napsáno v komentářích. Chybami se člověk stále učí, ale nejde o život.

Redakce Finex

Dobrý den, podívejte se, prosím, na článek zde: https://finex.cz/nenalette-na-xrp-ripple-balicky/