Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » XRP (Ripple) – Kurz, graf ceny, jak koupit, peněženka

XRP (Ripple) – Kurz, graf ceny, jak koupit, peněženka

Koupit!
Základní info o kryptoměně Ripple
Jednotka XRP Max. počet tokenů 100 000 000 000
Vytvořeno 2012

Kryptoměna XRP, často špatně označovaná jako Ripple, vznikla v roce 2012 s cílem vytvořit online platební síť, která umožní lidem posílat a měnit peníze okamžitě, bez prodlevy a především bez zbytečných poplatků.

Kryptoměna se správně označuje XRP, nejčastěji se ale o ní mluví jako o Ripple. Pokud bychom se ale bavili o Ripple jako takovém, jedná se spíše o společnost poskytující softwarové řešení s využitím právě zmíněného tokenu XRP.

O využití kryptoměny XRP (Ripple) už projevilo zájem více než 100 světových bank a poskytovatelů online plateb na celém světě. Tržní kapitalizace přesahuje miliardy dolarů a Ripple stále nabírá na popularitě.

Ripple je ale složitý projekt a pochopit ho, není úplně jednoduché. V čem je tato kryptoměna tak výjimečná a jak funguje? V čem se liší od Bitcoinu? To a ještě mnohem více, se dozvíte v našem článku. 

Obsah článku o Ripple

1.Historie Ripple (XRP) 2.Rozdíl Ripple vs. Bitcoin3.Má XRP budoucnost? 4.Graf Ripple (Vývoj kurzu), 1 XRP to CZK5.Diskuze o XRP

Historie Ripple (XRP) 

Dnes se nebudeme bavit o společnosti Ripple ani o jejím protokolu. Budeme se bavit kryptoměně Ripple, přesněji řečeno XRP.  Jak jste již určitě pochopili, kryptoměna se označuje zkratkou XRP. Jedna z vlastností je, že ji lze směnit za další kryptoměny a samozřejmě i tradiční “fiat” měnu a je dělitelná až na 6 desetinných míst.

Tato digitální měna byla spuštěna v roce 2012 a za jejím vznikem stojí firma z Kalifornie – Ripple Labs, s původním názvem Opencoin. Její autoři jsou A. Britto, D. Schwartz a R. Fugger. Koncept Ripple byl souběžně předlohou pro řadu dalších platebních systémů. Ripple je síť s veřejně dostupným kódem, jedná se tedy tzv. open source řešení.

Je potřeba si uvědomit, že se Ripple od ostatních kryptoměn, jako je Litecoin, Bitcoin a další, velice liší. Ripple totiž nestojí na decentralizovaném sytému a nevzniká metodou Proof of Work a ani se zde neformují žádné bloky, jako je tomu například u Bitcoinu. Ripple je založený na sdílené veřejné databázi, která pro zajištění integrity využívá proces konsenzu mezi ověřovacími servery.

Rozdíly mezi sítí ripple a bitcoin

Rozdíly mezi potvrzováním v sítí Ripple a Bitcoin.

Ověřovací servery mohou patřit komukoli, od jednotlivců až po banky. Velkou část ověřovacích serverů tvoří právě banky a velké finanční instituce. Díky tomu jsou platby potvrzovány prakticky okamžitě. Při platbách například Bitcoinem, je to několik minut.

Ripple Kurz (cena)

Pokud vývoj cen kryptoměn sledujete, víte, že se Ripple řadí mezi ty stabilnější měny. Nejedná se o kryptoměnu, která láme rekordy, ani není její kurz v řádech tisíců dolarů.

I když se může zdát, že tato kryptoměna zůstává takříkajíc ve stínu ostatních gigantů, není tomu tak. Její tržní kapitalizace se pohybuje v řádech miliard dolarů a úspěšně se drží na žebříčku top kryptoměn. Do oběhu bylo vpuštěno 100 miliard ripple tokenů. Žádné další už nevzniknout. 

Cena Ripple se na začátku roku dostala na své historické maximum (3,84 USD). Měna se zde ale příliš dlouho neohřála a opět klesla. Momentálně je cena Ripple $0,38.

xrp all time high

Kurz Ripple dosáhla historické maximum $3,84 USD (4. Ledna 2018)

Rozdíl Ripple vs. Bitcoin

Nejznámější kryptoměnou je stále Bitcoin o tom není pochyb. Nicméně, Ripple si stále více získává svou popularitu mezi fanoušky kryptoměn a investory po celém světě. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi těmito dvěma kryptoměnami? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Pojďme se na to podívat.

 • Hlavní rozdíl je ten, že bitcoin “vlastní” veřejnost, lidé a XRP vlastní soukromá společnost. 60% XRP vlastní soukromá společnost.
 • Bitcoin vznikl především za účelem placení zboží a služeb ale Ripple je platební systém a platforma pro směnu a platby bankám a společnostem.
 • Tokeny XRP nejdou na rozdíl od Bitcoinu těžit. U Bitcoinu probíhá potvrzování transakcí tzv. těžením, zatímco Ripple využívá zcela odlišný přístup.
 • V síti Bitcoin se monitorují pouze informace o pohybu měny (transakce), Ripple umožňuje monitorovat jakoukoliv informaci. Lze sledovat i platby s různými měnami.
 • Síť Ripple je oproti Bitcoinu rychlejší a energeticky úspornější. Platby se potvrzují na základě Konsensu. Díky tomu trvají řádově jen několik sekund.

Ripple, od svého vydání zpracoval více než 35 milionů transakcí, bez problémů. Síť je schopna zpracovat 1500 transakcí za sekundu (TPS) a byla aktualizována tak, aby byla škálovatelná až na úroveň Visa v počtu transakcí. Tedy 50 000 transakcí za sekundu. Pro srovnání, Bitcoin zvládne 3-6 transakcí za sekundu (bez škálování vrstev) a Ethereum 15 transakcí za sekundu.

Má XRP budoucnost?

O Ripple, jak už jsme zmínili, projevilo zájem několik centralizovaných bankovních systémů. Například CBW Bank a Cross River Bank již Ripple používají. O tento systém se ale zajímá např. Santander nebo UniCredit. Banky do svého systému zařadí Ripple protokol a umožní tak klientům využívat všechny výhody. Ripple umí propojit různé platformy a vytváří automatizované skripty.

Hodnota kurz ripple xrp

Hodnota ripple sice zažila veliký růst, ale stále je stabilnější než hodnota BTC

Dá se říci, že i po těch letech, co už kryptoměna existuje, je stále na svém začátku působení. Budoucnost ripple, jako firma, určitě má. Otázkou však je, zda jejich úspěch bude znamenat i zvýšení ceny jejich tokenu XRP a jestli token přežije i v dalších letech.

Kde lze XRP (ripple) nakoupit?

Pokud vás tato kryptoměna zaujala a chtěli byste jí přidat do svého kryptoměnového portfolia. Není nic jednoduššího, než si ji prostě koupit.  I když s touto měnou nelze běžně zaplatit, jako např. s bitcoinem či litecoinem, přesto je velmi významná. Níže naleznete výčet možností, kde můžete kryptoměnu nakoupit. 

Pokud dáváte přednost rychlému nákupu bez registrace, SimpleCoin je pro vás pravděpodobně ideální.

XRP koupíte zde:

 • SimpleCoin: Simplecoin je česká firma s českými stránkami a akceptující české koruny. Funguje již od roku 2013 a za tu dobu proces směny Kč -> Krypto zdokonalila na maximum. Není třeba se registrovat a stačí provést objednávku, zaplatit pomocí bankovního převodu a nechat si tak hned po zpracování platby převést LTC přímo do peněženky.
 • Changelly: Anglická směnárna se sídlem v Praze nabízí směnu jakékoli kryptoměny za XRP s poplatkem pouhých půl procenta. Pokud chcete nakupovat platební kartou, je to taky možné, ale poplatek je tam řádově 5%+.
 • Binance: Největší kryptoměnová burza na světě, kde koupíte stovky kryptoměn. Nepodporují však vklad ve fiat měnách a tak je Binance vhodná spíše pro zkušené uživatele, kteří už nějaké kryptoměny (např. BTC) mají.

Při každé transakci v síti se malá část XRP nenávratně zničí. Každý účet v síti musí mít určitý zůstatek. Za transakce se hradí malý zanedbatelný poplatek. XRP lze použít například v případě, kdy není možné směnit v určitém okamžiku dvě měny. Základní měnu směníte za Ripple a směníte za požadovanou měnu. S měnou lze také na trhu obchodvat u brokerů.

Graf Ripple (Vývoj kurzu), 1 XRP to CZK


Fundamentální faktory

V porovnání s jinými kryptoměnami nepatří ripple mezi takové, jejíž ambicí je stát se náhradou bitcoinu. Ripple není proklamován jako něco dalšího převratného. Zatímco uživatelé bitcoinu považují banky za zlo a volají po totální demontáži globálního finančního systému, ripple se snaží zavděčit potřebám obřích finančních institucí.

Svědčí o tom fakt, že 75 bank z různých konců světa již dnes využívá při svých každodenních operacích systém ripple. Pokud by síť aktivních uživatelů ripple vykazovala další nárůst, lze předpokládat , že s ní poroste i jeho cena. Ripple rozhodně nebude měnou, kterou by si toužebně přáli všemožní měnoví anarchisté (ačkoli bitcoin se o to pokoušel), nýbrž umí poskytnout slušné měnové výsledky.

Někteří odborníci ve svých prognózách dokonce předvídají lepší budoucnost měnám jako ethereum či ripple na úkor dnešního lídra bitcoinu. Jaký je jeho skutečný růstový potenciál lze dnes sotva odhadnout. Pravdou však zůstává, že od uvedení do oběhu v roce 2013 zvýšil ripple svou hodnotu o 3 868%. Kam až hodnota této aktuálně třetí nejrozšířenější kryptoměny může růst? To ukáže teprve budoucnost.

Pár slov na závěr

Ať už se rozhodnete investovat do Ripple (XRP), nebo ne, je přinejmenším zajímavé tuto kryptoměnu a její kurz i nadále sledovat.

Nedá se zde mluvit o nějakém obrovském využití pro klasického obyčejného uživatele, jako jsme my. Když se ale na Ripple podíváte jako nástroj pro globální platební systémy a celkově platební průmysl, je celá věc hned o něco zajímavější.

Spousta nadšenců a expertů do kryptoměn a blockchainové technologie, nemají na ripple úplně kladný pohled. Spousta z nich kritizuje hlavně jistou centralizovanost v kontrastu s ideály a výhodami decentralizované sítě, jako je bitcoin. Jelikož je to kryptoměna, kterou stále ovládá jedna společnost a vlastní její většinu, konkrétně (60%) nedá se zde opravdu mluvit o decentralizovanosti a klasické kryptoměně.

Jaký názor máte na kryptoměnu XRP vy? 

stars
94 %
XRP
Transakční síť XRP je budována pro super-rychlé a super-levné mezibankovní transakce. Spolupráce s desítkami bank po celém světě dělá z XRP dobrého kandidáta pro globální využívání na trhu kryptoměn.
 • Spolupráce s bankami a investory po celém světě
 • Již aktivně využívaný systém pro mezistátní transakce
 • Centralizovaná a předtěžená kryptoměna v rukou společnosti Ripple

✅ KryptoměnaRipple
✅ JednotkaXRP
✅ ZakladatelArthur Britto, David Schwartz, Ryan Fugger
✅ Vytvořeno2012
✅ Webové stránkyhttps://ripple.com/xrp/
✅ Lze těžit?
✅ Typ těžbyRipple nelze těžit
✅ Tvorba blokuCca 5 sekund

Diskuze k tomuto článku: 4 komentáře
Karel

Oplatí se obyčejnému uživateli nakupovat XRP ? Jak se dají později třeba prodat ?

Magazín Finex

Karle, pokud systému XRP a celé společnosti Ripple věříte stejně, nebo více, než Bitcoinu, nevidím v tom problém. Osobně ale XRP moc rád nemám a proto ho nepoužívám, místo toho radši platím Litecoinem. Ale XRP jako jedna z největších kryptoměn určitě nemá problém s likviditou, pokud jich tedy nemáte miliony či miliardy, neměl by být problém prodat je na jakékoli směnárně či burze prakticky ihned.
Jiří, Finex.cz

Bruno

Pozdravujem všetkých.
Aký je Váš názor na ripple. Ma tendenciu rásť v roku 2018?
Čítal som už všetko možné a myslim že má potenciál.
Zaujíma ma Váš názor.
Ďakujem
Bruno

Štěpán Petřivý

Ahoj Bruno… Sám Ripple moc nemusím a i když v posledních dnech udělal stovky procent, stejně si je kupovat nebudu. Krypto pro mě vždy bylo něco jako “odpor systému”, něco co se staví proti samotnému systému bankovnictví atp.. A Ripple je přesný opak a proto ho nebudu nijak podporovat, ale určitě stojí za to, o něm vědět a proto jsme tento článek vydali.

Připojte se k diskuzi

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

RECENZE

TOP Kryptoměnové směnárny

Simplecoin logo
Simplecoin★ 97 %
CoinMate logo
CoinMate★ 95 %
Coinbase logo
Coinbase★ 93 %
RECENZE

TOP Kryptoměnové burzy

Binance logo
Binance★ 96 %
CoinMate logo
CoinMate★ 95 %
Bitfinex logo
Bitfinex★ 95 %
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
RECENZE

TOP Kryptoměnové peněženky

Trezor logo
Trezor★ 100 %
Ledger Nano logo
Ledger Nano★ 95 %
Mycelium logo
Mycelium★ 93 %