Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Šipka zpět
Akademie
Finex.cz academy
Finex.cz
Finex » Kryptoměny » Těžba » Jak těžit Ethereum? A vyplatí se ještě těžba ETH?

Jak těžit Ethereum? A vyplatí se ještě těžba ETH?

Jak těžit Ethereum? A vyplatí se ještě těžba ETH?

Kryptoměny rozhodně nejsou jenom o Bitcoinu. Na trhu existuje mnoho jiných měn a jednou z nich je i Ethereum. Již dlouhou dobu se jedná o druhou největší kryptoměnu, ale její potenciál nesměle útočí na příčku první. Co je Ethereum, jak se liší od Bitcoinu a jak Ethereum těžit?

To se dozvíte v tomto článku, proto čtěte dál!

Obsah článku o těžbě etherů

1.Co je Ethereum?2.Co je to smart contract3.Co je to ether a k čemu se těží?4.Jaké stroje jsou k těžbě Etherea potřeba?5.Jak těžit Ethereum – software6.Vyplatí se těžit Ethereum?

Co je Ethereum?

Stejně jako Bitcoin, i Ethereum je kryptoměnou založenou na decentralizované databázi, tzv. blockchainu. Zatímco Bitcoin je určen k převodu hodnoty z jedné osoby na druhou, tak Ethereum slouží jako síť pro chytré kontrakty.

cena ethereum

Vývoj kurzu Etherea (Zdroj: blockchain.com)

Co je to smart contract

Ethereum umožňuje vývojářům psát své vlastní programy v programovacím jazyku Solidity. Těmto programům se říká smart contract (chytrý kontrakt). Smart contract v Ethereum síti je přepis podmínek smluv do digitální podoby a kryptografického kódu.

Takový chytrý kontrakt může umožnit např. výměnu peněz, majetků, akcií a vlastně čehokoliv, a to bez právníků a notářů. Stačí mít správně napsané podmínky. Představit si to můžete například jako zmražení určité části obnosu u obou stran obchodního vztahu až do doby, než bude obchod definitivně potvrzen a schválen. Ani jedné straně by se nevyplatilo podvádět a o zálohu v podobě zmražených financí přijít.

Co je to ether a k čemu se těží?

Jednotka kryptoměny Ethereum se nazývá 1 ether, zkratku má ETH a momentálně má 1 ETH hodnotu $375,9. Stejně jako u Bitcoinové sítě si mezi sebou účastníci směňují jednotlivé bitcoiny, v případě sítě Ethereum si mezi sebou účastníci posílají jednotlivé ethery.

Ether je médiem, které je potřeba k proběhnutí transakce. Kromě toho, že si lidé mezi sebou ethery posílají, tak ještě ke každé transakci musí přidat nějaké ethery navíc, které příjemce platby neobdrží.

Tyto ethery se použijí jako odměna pro těžaře, kteří pomocí svých počítačů ověřují proběhlé transakce.

A už vám to je asi jasné. Vy jako těžař nabízíte svůj hardware k uskutečňování transakcí a za to dostáváte odměnu, kterou platí účastníci sítě v podobě transakčního poplatku.

Jaké stroje jsou k těžbě Etherea potřeba?

Zatímco těžba Bitcoinu je kvůli své extrémně vysoké náročnosti profitabilní jen s výkonnými a drahými ASIC čipy (a to stále jen za specifických podmínek), tak k těžbě Ethereum stačí “běžně dostupné” grafické karty.

Jedná se o vysoce výkonné grafické karty, ale je to již běžný hardware, který byste si mohli pořídit například i na hraní PC her. Kdyby nebyl nonstop vykoupený těžaři.

Grafické karty (GPU) jsou na těžbu nejen vhodné, ale v případě Ethereum i nejlepší. Aby byla Ethereum těžba maximálně efektivní, tak se několik takových grafických karet zapojí do sestavym tzv. mining rig.

ethereum mining rig

Mining rig na těžbu Etherea (Zdroj: mining-rigs.eu)

U mining rigu je ale třeba pohlídat si chlazení, hlučnost a samozřejmě i spotřebu elektřiny, která je u těžby alfou a omegou všeho.

Už máte svůj mining rig? Pouze koupit si pár grafických karet ale k těžbě ETH nestačí. Je ještě třeba rig softwarově nakonfigurovat tak, aby těžbu vykonával a sbíral tak odměnu.

Jak těžit Ethereum – software

Prvně si instalujte všechny aktualizace ovladačů k vašim grafickým kartám. Přehřívání karet je častým problém a každá aktualizace může potenciálně znamenat lepší optimalizaci a nižší teploty při stejných či vyšších výkonech.

Po aktualizaci grafických karet se podívejte na GETH. GETH potřebujete k propojení sítě Ethereum a jeho těžaři. Jedná se o jakéhosi prostředníka. K samotné těžbě ale potřebuje jiný software, nejčastěji se používá Ethminer. Každopádně kdyby vám Ethminer z jakéhokoliv důvodu nevyhovoval, jsou tady i alternativy jako Claymore Miner nebo Phoenix Miner.

Teď budete potřebovat nějaký mining pool, do kterého se přidáte a s kterým budete těžit. Protože je těžba ETH velice. konkurenčním odvětvím, člověk s jedním rigem nebo jednou grafickou kartou prakticky nemá šanci žádný blok vytěžit a nemůže si vydělat.

Mining pool je vlastně spojení několika menších těžařů dohromady (klidně přes internet), kteří táhnou za jeden provaz. Pokud někdo z nich vytěží blok, odměnu si rozdělí všichni mezi sebe podle toho, jak silný výpočetní výkon jednotlivci do těžebního poolu přináší. To sice pro každého odměnu snižuje, avšak mnohonásobně zvyšuje šanci na její zisk.

Vybrat si můžete jeden z mnoha poolů zde.

Je třeba vybrat si peněženku

Základem těžby je vlastně i peněženka na kryptoměny. Pokud nemáte žádnou peněženku, žádné vytěžené ethery byste ani nemohli obdržet a vše by tak bylo zbytečné.

Peněženka může být hardwarová – například Ledger Nano či Trezor, nebo softwarová – Exodus, MyEtherWaller, Trust Wallet, případně další.

Vyplatí se těžit Ethereum?

Na otázku, jak těžit Ethereum sice není odpověď v jedné větě, ale jak vidíte, není to žádná věda. Mining rig s grafickými kartami si můžete koupit už složený, případně i na bazarech najdete některé starší kousky (výhodou je často i snadné provedení upgradu na novější GPU).

Ovšem stále nemáme odpověď na tu nejzásadnější otázku, jak je na tom těžba Ethereum finančně?

Podmínky pro těžbu jsou lepší než například u Bitcoinu, ale profitabilita je stále neznámou. Grafické karty se hodně zahřívají (existují i projekty, které toto teplo umějí využít) a jsou energeticky náročné. A tak nakonec rozhodne cena energie, protože globálně má těžba Ethereum spotřebu energie jako malý stát.

Vyhledejte si cenu elektřiny a vše zadejte do online kalkulačky a ihned se dozvíte, zda je pro vás těžba Ethereum zlatým dolem, maximálně koníčkem anebo zda na ni proděláte kabát.

Na internetu si snadno dohledáte i výkon vaší grafické karty nebo karty, kterou chcete kupovat. Výsledek je tak velmi přesný.

Tržní kapitalizace
$42,5 mld.
Změna za 24h
-0,01%
Cena
$375,9
Aktualizováno 20.10.2020 11:42

Shrnutí

  • Ethereum spoléhá na jiný koncept než Bitcoin, základem jsou chytré kontrakty
  • Ethereum se těží pomocí grafických karet spojených do tzv. mining rigl – několik grafických karet spojených dohromady
  • Grafické karty jsou univerzální a lze je použít i k jiným účelům, například PC hry
  • Pořízení hardwaru je poměrně snadné a software pro těžbu je zdarma
  • O profitabilitě ale rozhodne cena elektrické energie, které je pro těžbu potřeba opravdu velké množství

Další zdroje informací  o těžbě Etherea

Vstupte do světa kryptoměn!

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$218 mld.
Změna za 24h
+2,53%
Cena
$11 771
Tržní kapitalizace
$42,5 mld.
Změna za 24h
-0,01%
Cena
$375,9
Tržní kapitalizace
$15,89 mld.
Změna za 24h
+0,04%
Cena
$1
Aktualizováno 20.10.2020 11:42

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Nahrávaný obrázek
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo