Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
cronos
CRO
Cronos (CRO) – Kurz, graf ceny, kde koupit
Po registraci přes tento odkaz a objednání karty získáte $ 25 v CRO.
Graf CRO

$0,13 (2,83 Kč)

+2,7 % za 7 dní

cronos

Cronos (CRO) – Kurz, graf ceny, kde koupit

Graf CRO

$0,13 (2,83 Kč)

+2,7 % za 7 dní

Po registraci přes tento odkaz a objednání karty získáte $ 25 v CRO.

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Cronos (CRO, dříve Crypto.com Coin)

Kalkulačka: CRO to CZK

CRO
CZK

PŘEDSTAVENÍ CRONOSU V 5 VĚTÁCH

Cronos (CRO), dříve známý též jako Crypto.com Coin, je nativní mince burzy Crypto.com a zároveň smartchainu Cronos.

Na Crypto.com ji můžete využít k levnějším obchodním poplatkům nebo třeba většímu cashbacku na Crypto.com Card již od roku 2019. Na blockchainu Cronos pak slouží k placení poplatků za transakce (gas). Mince CRO mají omezené maximální množství, které kdy bude v oběhu. Celkem jich bude 30,26 miliard kusů.

Obsah článku o kryptoměně CRO

Informace o kryptoměně Cronos (CRO)

Cronos (CRO), dříve Crypto.com Coin, je jednou z mincí v celém ekosystému Crypto.com. Jedná se o ekosystém vlastního blockchainu, smartchainu, kryptoměnové burzy, platebních karet a dalších. Funkce tohoto tokenu je velmi podobná ostatním burzovním tokenům, jako třeba BNB.

Vlastnictví a popř. uzamknutí CRO vám může přinést následující výhody:

 • výhody k vaší platební kartě Crypto.com (vyšší cashback, Spotify či Netflix zdarma, letištní salonky a další),
 • snížené poplatky na burze Crypto.com,
 • odměny za uzamknutí (stake), až 12 % p.a.,
 • vyšší odměny za stakování ostatních mincí,
 • účast na událostech ekosystému Crypto.com, tzv. Syndicates, Supercharger či DeFi Swap.

Platební karta Crypto.com

Asi nejzajímavější součástí ekosystému Crypto.com je kryptoměnová platební karta CRO, na kterou si nabijete peníze (kryptoměnami nebo fiat měnou) a můžete s ní platit tak, jako s každou jinou kartou.

Platební kartou Crypto.com je možné platit jak na internetu, tak i v kamenných obchodech a to všude po světě, kde akceptují platební karty VISA – i v Česku a Slovensku.

Těchto karet je k dispozici hned několik druhů, přičemž každá má jiné výhody a jejímu držiteli plynou jiné povinnosti. Níže naleznete základní přehled.

Přehled druhů karet dle počtu zamknutých CRO

Zdroj: Crypto.com
Crypto.com platební karta výhody cashback a limity
Všechny karty mají rozdílné výhody a liší se podle toho, kolik CRO tokenů uzamknete

Za zmínku stují zejména cashback, který nabývá hodnot až do 5 % z každého Vašeho nákupu, který provedete právě s Crypto.com platební kartou.

Pokud tedy nakoupíte např. skříň za 20 000 Kč v IKEA a zaplatíte ji kartou Crypto.com, získáte do pár minut po nákupu 200-1000 Kč zpět na váš Crypto.com účet (výše cashbacku závisí na typu vaší karty, viz obrázek výše).

Po registraci přes tento odkaz a objednání karty s min. stake $ 400 získáte $ 25 na váš Crypto.com účet.

A tento cashback se opravdu vyplatí. Zejména pokud jste zvyklí platit kartou spíše než hotovostí. Podívejte se níže:

Crypto.com karta cashback
Cashback za používání platební karty Crypto.com

Hodnota mince CRO se tak logicky odvíjí od toho, jak moc bude celý tento ekosystém využíván.

Celý tento projekt sice existuje již od roku 2017, ale v České republice a celkově v Evropě karty fungují teprve od začátku roku 2020. Je možné tedy očekávat, že ten pravý zájem o ně teprve přijde.

Pokud bude mít dostatek uživatelů zájem o používání platební karty CRO Visa Card, bude cena tohoto tokenu logicky růst. Naopak pokud by nikdo nabízené platební karty nechtěl a nepoužíval, a nebyl tak incentivizován ke koupi a uzamknutí CRO, tak cena CRO tokenu pravděpodobně klesne.

Token CRO si můžete zakoupit buď v mobilní aplikaci Crypto.com, na burze Crypto.com a nebo na dalších burzách, jako třeba Binance či Huobi.

Odměny za uzamknutí CRO v Earn a Stake

Token Crypto.com můžete rovněž uzamknout a nechat ho úročit. Úročení se odvíjí od toho, na jak dlouhou dobu CRO uzamknete, přičemž max. můžete získat 12 % p.a.

Pokud CRO uzamknete z důvodu, abyste získali platební kartu CRO (vyz výše), pak se vám rovněž úročí a každý týden získáte malé procento CRO navíc.

Uzamknutí v aplikaci Crypto.com (Earn)

V mobilní aplikaci Crypto.com můžete CRO uzamknout po kliknutí na tlačítko Earn. Pak máte na výběr ze 3 termínů – měsíční, 3měsíční a flexibilní. Jak už název napovídá, tak:

 • Při uzamknutí CRO v aplikaci na flexibilní termín, můžete si své CRO kdykoli na pár kliků vybrat zpět. Získáte za to však nejnižší procentuelní zhodnocení. Je vypláceno týdně v poměrné části.
 • Při uzamknutí CRO v aplikaci na měsíční termín, získáte vyšší zhodnocení, rovněž vypláceno týdně, ale po dobu jednoho měsíce není možné s mincemi nijak nakládat.
 • Při uzamknutí CRO v aplikaci na 3měsíční termín, získáte nejvyšší zhodnocení, vypláceno týdně, ale po dobu tří měsíců není možné s mincemi nijak nakládat.
Poznámka

Do Earn můžete zamykat i další kryptoměny, např. Bitcoin, Ethereum, Cardano či Binance Coin. Ty mají však samozřejmě jiné procentuální zhodnocení.

Zhodnocení kryptoměn pomocí funkce Earn v aplikaci Crypto.com
Zhodnocení kryptoměn pomocí funkce Earn v aplikaci Crypto.com

Uzamknutí na burze Crypto.com (Stake)

Další metodou, jak své CRO zhodnotit, je uzamknout je na burze Crypto.com. Tam je možné CRO uzamknout vždy pouze na 6 měsíců, přičemž zhodnocení je pro běžné uživatele 10 % p.a. a je vypláceno každý den, ale pro členy Crypto.com Private (se stake minimálně 100 000 CRO) je zhodnocení 12 % p.a.

CRO Stake - zisk až 20 % p.a.
CRO Stake – zisk až 12 % p.a.

Pokud na burze tímto způsobem uzamknete alespoň 10 000 CRO, získáte kromě velmi vysokého úročení i další výhody, jako třeba snížené poplatky pro obchodování na této burze.

Snížené poplatky na burze Crypto.com

V rámci obchodování burza účtuje poplatky začínající na 0,1 % za maker příkazy (obchody typu Limit) a 0,16% za taker příkazy (obchody typu Market). O konečné výši rozhoduje ale řada dalších faktorů:

 • zobchodovaný objem financí v posledních 30 dnech – čím více obchodujete, tím nižší poplatek burza účtuje,
 • kolik CRO tokenů máte uzamknutých ke stakingu – čím větší objem, tím nižší je poplatek,
 • zda poplatek hradíte v CRO tokenech, nebo jiných kryptoměnách – při použití CRO platíte méně.
Recenze crypto.com poplatky
Poplatky za obchodování na burze Crypto.com k 1. 9. 2020

Např. pro 20% slevu z poplatků je třeba do stakingu uzamknout minimálně 10 001 CRO tokenů, což odpovídá hodnotě cca 1 756 dolarů (k 24. 8. 2020). Konkrétní výše poplatků si prohlédněte tady.

U nově založených účtu nabízí burza příjemný bonus: 0% poplatek pro prvních 90 dní obchodování. Je ovšem nutné projít pokročilým ověřením totožnosti.

Crypto.com události (Syndicate, Supercharger, DeFi Swap)

Celý projekt Crypto.com je postavený na velmi agresivním marketingu, který funguje zejména na rozdávání peněz lidem.

Během prvních několika let za každého nově přivedeného člověka platili $ 50 tomu, kdo svého kamaráda přivedl, a také dali $ 50 přivedenému. Tyto částky byly ale 2. 11. 2020 sníženy na $ 25 a $ 25.

Očividně tento systém ale funguje. Crypto.com trvalo několik let získat svůj první milión uživatelů. Ale pouze 12 měsíců dosažení tohoto milníku dosáhlo Crypto.com na 5 miliónů uživatelů a do konce roku 2021 plánují obsluhovat až 15 miliónů uživatelů.

Crypto.com Syndicate

Jednou ze specialit burzy Crypto je platforma The Syndicate, na které můžete nakoupit nově zalistované kryptoměny s 50% slevou. Podmínkou je však uzavření určitého množství CRO tokenů do stakingu (viz výše).

Průběh jednoho ze Syndicates, které jsou v průměru 2x měsíčně, vypadá následovně:

 1. Crypto.com vypíše tzv. události Syndicate. Tedy určí, které kryptoměny bude možné si zakoupit s 50% slevou. Většinou se jedná o nově zalistované kryptoměny, ale k dispozici bývá i BTC a další již známé kryptoměny. Seznam událostí naleznete zde.
 2. Až nastane den události, je nutné mít na Crypto.com Exchange platformě aktivní stake určitého množství CRO.
 3. Poté máte 24h na to se k Syndicate připojit a uzamknout ještě další tokeny.
 4. Po dalších 24h burza spočítá počet uzamčených tokenů a poměrem mezi jejich uzamykatele rozdělí nové kryptoměny.
 5. Poté je vám z nově uzamknutých tokenů odebráno 50% hodnoty nově získaných tokenů. Získáte tedy např. 0,01 BTC a ekvivalent 0,005 BTC v CRO je odečten. Prakticky tak máte 0,005 BTC zdarma.
 6. Zbytek uzamknutých tokenů je vám do 24h vrácen na účet burzy.

Příklad již proběhlého Syndicate PAXG, kterého jsem se zúčastnil:

Zdroj: crypto.com
Již proběhlá událost PAXG syndicate.
Již proběhlá událost PAXG syndicate.
 • Celkem bylo mezi všechny účastníky rozděleno 245 PAXG
 • Já do Syndicate uzamkl 6000 CRO
 • Získal jsem 0,0226 PAXG (v hodnotě 276 CRO)
 • Vráceno mi bylo 5862 CRO (o 138 CRO jsem přišel)
 • Můj celkový zisk z tohoto syndicate: 138 CRO (22 USD)

Crypto.com Supercharger

Další událostí z dílny burzy Crypto je platforma Supercharger, na které můžete velmi jednoduše provádět liquidity farming a to bez jakýchkoli poplatků a požadavku na stake.

Průběh prvního Superchargeru vypadal následovně

 1. Crypto.com vypíše tzv. událost Supercharger. Tedy určí, kterou kryptoměnu budou uživatelé získávat. Většinou se jedná o nově zalistované kryptoměny. Seznam událostí naleznete zde.
 2. Na začátku Superchargeru je jeden měsíc tzv. Charging Period, neboli čas nabíjení. V tomto čase je úkolem uživatelů držet co nejvíce CRO a ty vložit do tohoto Superchargeru. Počítá se pak průměrný počet držených CRO na den. Vkládat a odebírat je můžete na jedno kliknutí libovolně a bez poplatku.
 3. Poté následuje jeden měsíc Rewards Period, behěm kterého uživatelé budou denně získávat jednotky dané kryptoměny. Během tohoto času už není třeba CRO držet.

Příklad již proběhlého Syndicate UNI, kterého jsem se zúčastnil:

Již proběhlá událost UNI Supercharger.
Již proběhlá událost UNI Supercharger.
 • Já do Syndicate uzamkl v průměru zhruba 20 000 CRO (v průběhu času jsem přidával a odebíral)
 • Během následujících 30 dní mi denně bude připisováno 0,76 UNI denně, celkem 21,35 UNI.
 • Můj celkový zisk z tohoto syndicate: 48 USD (ale bude se měnit v závislosti na vývoji ceny tokenu UNI.

Defi Swap

Více informací momentálně připravujeme…

Defi Earn

Více informací momentálně připravujeme…

Zkušenosti s Crypto Exchange

Naše zkušenosti nejen s tímto tokenem, ale celým ekosystémem Crypto.com, jsou rozhodně kladné. Osobně jsme se zúčastnili několika Syndicates i Superchargerů, využíváme CRO Staking na burze, vlastníme a šťastně používáme Crypto.com platební karty a na burze jsme již zobchodovali kryptoměny za stovky tisíc Kč. Vše vždy fungovalo jak mělo a nikdy jsme nepoznali žádné chyby či nefunkčnost platformy.

Máte i VY s burzou Crypto.com nebo jejich tokenem zkušenosti? Nebo se chcete na něco zeptat? Napište nám do diskuze pod článkem!

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to kryptoměna Cronos (CRO)?

Kryptoměna Cronos je nativním coinem blockchainů Cronos Chain a Crypto.com Chain, je zároveň také utility tokenem na centralizované burze Crypto.com a jejích navázaných službách, např. aplikaci Crypto.com App. Koncepce burzy Crypto.com, kryptoměny CRO a dvou jejích blockchainů se velmi podobá Binance, jejímu tokenu BNB a BNB Chainu.

Uživatelé burzy Crypto.com si mohou ve svém zákaznickém účtu CRO tokeny stakovat a získávat tak měsíční odměny včetně různých benefitů, samotný staking pak probíhá na blockchainu Crypto.com Chain běžícím na mechanismu konsenzu Proof of Stake.

Cronos Chain naproti tomu využívá mechanismus Proof of Authority a je domovem pro velké množství decentralizovaných aplikací. Mnoho z nich bylo na Cronos Chain naportováno z Etherea díky EVM kompatibilitě, to samé je možné říci i o aplikacích pocházejících ze sítě Cosmos, neboť Cronos Chain nativně podporuje také protokol IBC. V rámci tokenu CRO se platí poplatky na obou jeho blockchainech.

Jaký je kurz kryptoměny Cronos (CRO)?

Momentálně je kurz kryptoměny Cronos přibližně $2,89 ($0,13). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Cronos se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince CRO ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. Jelikož je CRO zejména utility token, jeho osud je závislý na míře oblíbenosti burzy Crypto.com a blockchainu Cronos Chain v rámci kryptoměnové komunity.

Kde je možné Cronos (CRO) koupit?

Tím nejjednodušším způsobem je nákup kryptoměny Cronos na kryptoměnových burzách, ideálně přímo na Crypto.com. Můžete využít buď její webové rozhraní a nebo aplikaci Crypto.com App, zároveň se vám ihned zpřístupní možnosti pro získání různých odměn. Nevýhodou je přítomnost potřebného ověření totožnosti (tzv. KYC), např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. Je však nutné zmínit, že tomuto požadavku se nevyhnete téměř u žádné burzy.

CRO také najdete na všech jiných předních burzách, jmenovitě např. na Coinbase, Binance, Krakenu, Bitfinexu či KuCoinu. Spolehlivých alternativ je tedy spousta. CRO tokeny můžete v jejich standardu CRC-20 nakoupit také na různých decentralizovaných burzách přímo na Cronos Chainu, příkladem může být Crodex. Vzhledem k tomu, že se jedná o decentralizovanou kryptoměnovou burzu, budete potřebovat jiné kryptoměny, které za mince CRO směníte.

Související články

Hodnocení Finex.cz

Cronos (CRO)

CRO je token ekosystému Crypto.com, který zahrnuje burzu, platební karty a další platformy. Pokud se jim bude dařit, může se to odrazit na pozitivním cenovém vývoji tohoto tokenu.

Více informací o Cronos

KryptoměnaCronos
SymbolCRO
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů26 736 943 486
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$10 470 936
Tržní kapitalizace$3 363 495 707
Změna ceny za 24h2,3 %
Ohodnoťte kryptoměnu Cronos
9
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (9 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Dan

Dobrý den,
rozumím tomu dobře tak, že Crypto.com (aplikace) je peněženka a mince v ní uzamčené jsou úročeny aniž bych musel dělat cokoli dalšího? A mince takto uzamčené jsou stále v mojí peněžence a mám k nim přístup pouze já? Jedná se tedy o formu stakingu aniž bych musel delegovat validátora?
Za recenzi palec nahoru

Redakce Finex

Dobrý den, Dane. Společnost s názvem Crypto.com má v tuto chvíli 3 separátní aplikace: DeFi Wallet (kryptoměnová peněženka, kde vy jste držitelem privátních klíčů), Crypto.com App (aplikace pro nákup/prodej/držení/využívání kryptoměn, kde vaše prostředky drží daná firma) a Crypto.com Exchange (klasická kryptoměnová burza, kde vaše prostředky drží daná firma). Prakticky v žádné z těchto aplikací se Vaše kryptoměny nezhodnocují “jen tak”. Vždy je nutné s kryptoměnami něco udělat – například přesunout do Earn programu v Crypto.com App nebo delegovat na validátora v DeFi Wallet.

JH.

Dobrý den,

mohu se zeptat jak je to s daněním při obdržení CRO za transakci? např. v obchodě dostanu 20 CRO, další den za 150 CRO atd… daní se z tohoto 15% či to nikdo neřeší?

díky za odpověď

Redakce Finex

Dobrý den, pokud máte namysli cashback, který na svůj Crypto.com účet obdržíte za platbu jejich platební kartou, tak dle našich informací je cashback forma jakési nepřímé slevy a nespadá do zdanitelných příjmů. Pokud CRO ale vyrostou na hodnotě, Vy je prodáte a realizujete tak další zisk, pak byste rozdíl zdanit měl. Pro jistotu ale vše konzultujte se svým daňovým poradcem.

Ondrej

Binance neobchoduje CRO.

Redakce Finex

Dobrý den, Ondřeji. Máte pravdu, v tuto chvíli skutečně bohužel není možné CRO na Binance obchodovat.

yevheniy

Dobry den zakoupil jsem již mnenu cro a chtel bych se zeptat kde je stake earn , jedine co jsem zahlednul je crypto earn ale bohužel není tam uzavřeni na 6 mesicu s uročením 12 % pa divamse tedy spatně ? nebo burza jen pozmenila pravidla uročení děkuji za brzkou odpověd.

Pěkny den Shcherbakov Yevheniy

Redakce Finex

Dobrý den, je třeba rozlišovat Crypto.com aplikaci a Crypto.com exchange (aplikace pro burzu je teprve ve vývoji a měla by být veřejná až v první půlce roku 2021. Na burze je stake vždy na 6 měsíců a úroky jsou připisovány denně, kdežto u Earn v aplikaci je stake buď flexibilní, měsíční nebo 3měsíční a úroky jsou připisovány týdenně.

Helionx

Vse funguje vyborne,jen ty rychle se menici uroky v kratkem horizontu nejsou uplne stastne.3M earn u CRO je momentalne 6%.Jinak super recenze,diky

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat