Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Cukr
1 libra cukru
Cukr – Aktuální cena, graf vývoje, kde obchodovat
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf SUGAR

$0,22 (5,14 Kč)

+0,96 % za 7 dní

Logo Cukr

Cukr – Aktuální cena, graf vývoje, kde obchodovat

Cena za 1 libru cukru
Graf SUGAR

$0,22 (5,14 Kč)

+0,96 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Základní informace o cukru jako komoditě

Cukr, který se používá jako sladidlo v potravinářství, se vyrábí z cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Chemicky se jedná o sacharózu. Jeho světová roční produkce je kolem 160 miliónů tun.

Cukr se z plodin získává rafinací. Při ní se na plátky nařezaná plodina vyluhuje ve vodě o zvýšené teplotě. Jedná se o technicky ne zcela jednoduchý. Proto byly díky své průmyslové vyspělosti významným producentem cukru české země za Rakouska-Uherska.

Dnes se kolem 70% světové produkce vyrábí z cukrové třtiny. Jejím suverénně největším producentem je Brazílie následovaná Indií.

Historický vývoj cen cukru

Cukr lze obchodovat na mnoha burzách. Jeho ceny nejsou všude stejné (například v USA jsou ceny cukru pravidelně výše), ale směr vývoje ceny je na všech burzách velmi podobný.

Na počátku roku 2010 dosáhla cena cukru nového maxima. Poté však přišel prudký pád, když se cena během čtyř měsíců propadla na pouhou polovinu své hodnoty. Následující vývoj pak připomínal jízdu na horské dráze. Už začátkem listopadu cena cukru atakovala nová maxima.

V první polovině února roku 2011 se ceny opět vydala dolů, tentokrát se zastavila v květnu po ztrátě zhruba čtyřiceti procent. Následoval opět prudký růst, ale tentokrát již cukr nového maxima nedosáhl.

Místo toho začal cena klesat. Zastavila se až začátkem druhé poloviny roku 2015 a za tu dobu ztratila kolem dvou třetin původní ceny. Poté cena celkem rychle vzrostla, aby se v říjnu 2016 opět vydala dolů na předchozí cenu. Od roku 2018 pak cukr spíše stagnuje.

komodita cukr cena (kurz)
Vývoj ceny cukru od r. 1989 do 2020

Co ovlivňuje cenu cukru

palačinky s cukremCukrové třtina a řepa, ze kterých se cukr vyrábí, jsou stejně jako ostatní rostlinné komodity (např. pšenice nebo kukuřice) závislé na počasí. Dobré počasí zajišťující dobrou úrodu bude tlačit ceny cukru spíše dolů, jelikož jej bude dostatek.

Určitou roli může hrát i sezónnost, podle toho, jestli je zrovna před sklizní řepy či třtiny a zásoby se tenčí, nebo jsou naopak sklady po sklizni plné.

Díky velkému rozšíření jak cukrové řepy, tak třtiny nemají na cenu cukru vliv různé obchodní války. Taktéž jeho cena nesouvisí s vývojem akciových trhů, jelikož jeho spotřeba v potravinářském průmyslu je poměrně stálá.

Jak můžete cukr obchodovat

cukr kostkyNejrychlejší cestou k výdělkům je pustit se do krátkodobého obchodování, při kterém máte otevřenou pozici maximálně několik dní. Tato strategie zároveň nabízí nejlepší výdělky. Odvrácenou stranou tohoto obchodování je i možnost největších ztrát, navíc je značně časově i psychicky náročné.

Téměř výhradně při něm budete získávat informace pomocí technické analýzy.

V případě, že dáváte přednost klidnějšímu způsobu obchodování, můžete cukr obchodovat střednědobě. Pozici můžete držet třeba i několik měsíců. Tato taktika není tak časově náročná a svůj krok máte vždy čas si rozmyslet. Je to ideální pro začínající obchodníky. Kromě signálů technické analýzy už se zde vyplatí sledovat i fundamentální zprávy.

Cukr můžete obchodovat i dlouhodobě a pozici držet i přes rok. Vzhledem k tomu, že z držení kontraktů vám neplynou žádné výhody, vyplatí se tato strategie jen v případě dlouhodobého trendu.

Konkrétní tipy na obchody s cukrem:

První možností je nakoupit samotnou komoditu a spekulovat na její růst (resp. prodat a spekulovat na její pokles). Na to však potřebujete značné peníze a vlastnictví komodity vám nepřináší nic navíc (oproti např. akciím, jejichž držení vám zajistí dividendu).

Chcete-li spekulovat na pouhou změnu ceny cukru, pak jej vůbec nemusíte vlastnit. K tomu vám mohou posloužit CFD kontrakty.

Navíc je možné tyto kontrakty obchodovat i s pákou. Pokud například použijete páku 1:5, znamená to, že z pěti investovaných dolarů dáte jen jeden ze svého a zbylé čtyři si půjčíte od brokera.

Díky tomu můžete začít obchodovat s mnohem menším kapitálem a navíc dosahovat lepšího procentuální zhodnocení. Vyšší samozřejmě mohou být i vaše ztráty, proto nezapomeňte používat stop-loss.

Jak začít obchodování s cukrem

Pokud vás cukr jako komodita zaujal a rádi byste jej obchodovali, stačí projít několik kroků a můžete se pustit do prvního obchodu:

  • Nejprve si budete muset vybrat brokera. Cukr je rozšířená komodita a proto jeho obchodování bude nabízet většina z nich. Při výběru se zajímejte o jeho hodnocení i výši poplatků. S jeho výběrem vám mohou pomoci i naše recenze brokerů.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
  • Po výběru si u brokera budete muset založit účet. K tomu budou postačovat vaše dva doklady totožnosti a vyplnění úvodního formuláře.
  • V dalším kroku vás bude čekat poslání peněz na účet u brokera, se kterými budete obchodovat.
  • Poté si budete muset vybrat obchodní taktiku, která podle vás povede k ziskům. Nebudete-li přesvědčeni, že vaše taktika má šanci na úspěch, u některých brokerů si jí můžete vyzkoušet nanečisto pomocí demoúčtu. Kromě toho si tak můžete vyzkoušet i samotnou platformu, abyste věděli, jak zadávat obchodní příkazy.
  • Posledním krokem pak bude váš první reálný obchod. A nezoufejte, pokud hned ten skončí se ztrátou. Ztráty jsou nedílnou součástí obchodování a neexistuje žádná stoprocentně úspěšná strategie.

Proč se vyplatí cukr obchodovat

Cukr je široce rozšířenou i obchodovanou komoditou, kterou můžete obchodovat na různých burzách u většiny brokerů, navíc s minimálním spreadem. Vvývoj jeho ceny je také do velké míry nezávislý na akciovém trhu, takže ho lze použít i jako diverzifikaci vašeho portfolia.

Máte už za sebou zkušenosti s obchodováním cukru? Nebo vás naopak zaujal a rádi byste se pustili do svého prvního obchodu? Dejte nám vědět o svých zkušenostech a názorech v diskusi pod článkem.

Další zdroje informací:

Více informací o Cukr

KomoditaCukr
Jednotka1 libra cukru
Ohodnoťte tento článek
4
1

Autor

O investování se zajímám přes pět let. Zaměřuji se hlavně na americké akcie ve středně- a dlouhodobém výhledu. Fundamentální analýza je pro mě důležitá k určení hlavní trendu, jinak obchoduji podle technické analýzy.

Jsem spíše konzervativnější obchodník, kromě akcií se zajímám i o dluhopisy a jiné konzervativnější nástroje, naopak kryptoměnám a akciím rozvíjejících se trhů se vyhýbám.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr Novotný

Tak co? Už je čas na short?

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Komodity, které by vás mohly zajímat