Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Komodity » Cukr

Cukr – Aktuální cena, graf vývoje, kde obchodovat

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny cukru

Cena cukru za 1 libru
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
USC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Základní informace o cukru jako komoditě

Cukr, který se používá jako sladidlo v potravinářství, se vyrábí z cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Chemicky se jedná o sacharózu. Jeho světová roční produkce je kolem 160 miliónů tun.

Cukr se z plodin získává rafinací. Při ní se na plátky nařezaná plodina vyluhuje ve vodě o zvýšené teplotě. Jedná se o technicky ne zcela jednoduchý. Proto byly díky své průmyslové vyspělosti významným producentem cukru české země za Rakouska-Uherska.

Dnes se kolem 70% světové produkce vyrábí z cukrové třtiny. Jejím suverénně největším producentem je Brazílie následovaná Indií.

Historický vývoj cen cukru

Cukr lze obchodovat na mnoha burzách. Jeho ceny nejsou všude stejné (například v USA jsou ceny cukru pravidelně výše), ale směr vývoje ceny je na všech burzách velmi podobný.

Na počátku roku 2010 dosáhla cena cukru nového maxima. Poté však přišel prudký pád, když se cena během čtyř měsíců propadla na pouhou polovinu své hodnoty. Následující vývoj pak připomínal jízdu na horské dráze. Už začátkem listopadu cena cukru atakovala nová maxima.

V první polovině února roku 2011 se ceny opět vydala dolů, tentokrát se zastavila v květnu po ztrátě zhruba čtyřiceti procent. Následoval opět prudký růst, ale tentokrát již cukr nového maxima nedosáhl.

Místo toho začal cena klesat. Zastavila se až začátkem druhé poloviny roku 2015 a za tu dobu ztratila kolem dvou třetin původní ceny. Poté cena celkem rychle vzrostla, aby se v říjnu 2016 opět vydala dolů na předchozí cenu. Od roku 2018 pak cukr spíše stagnuje.

komodita cukr cena (kurz)
Vývoj ceny cukru od r. 1989 do 2020

Co ovlivňuje cenu cukru

palačinky s cukremCukrové třtina a řepa, ze kterých se cukr vyrábí, jsou stejně jako ostatní rostlinné komodity (např. pšenice nebo kukuřice) závislé na počasí. Dobré počasí zajišťující dobrou úrodu bude tlačit ceny cukru spíše dolů, jelikož jej bude dostatek.

Určitou roli může hrát i sezónnost, podle toho, jestli je zrovna před sklizní řepy či třtiny a zásoby se tenčí, nebo jsou naopak sklady po sklizni plné.

Díky velkému rozšíření jak cukrové řepy, tak třtiny nemají na cenu cukru vliv různé obchodní války. Taktéž jeho cena nesouvisí s vývojem akciových trhů, jelikož jeho spotřeba v potravinářském průmyslu je poměrně stálá.

Jak můžete cukr obchodovat

cukr kostkyNejrychlejší cestou k výdělkům je pustit se do krátkodobého obchodování, při kterém máte otevřenou pozici maximálně několik dní. Tato strategie zároveň nabízí nejlepší výdělky. Odvrácenou stranou tohoto obchodování je i možnost největších ztrát, navíc je značně časově i psychicky náročné.

Téměř výhradně při něm budete získávat informace pomocí technické analýzy.

V případě, že dáváte přednost klidnějšímu způsobu obchodování, můžete cukr obchodovat střednědobě. Pozici můžete držet třeba i několik měsíců. Tato taktika není tak časově náročná a svůj krok máte vždy čas si rozmyslet. Je to ideální pro začínající obchodníky. Kromě signálů technické analýzy už se zde vyplatí sledovat i fundamentální zprávy.

Cukr můžete obchodovat i dlouhodobě a pozici držet i přes rok. Vzhledem k tomu, že z držení kontraktů vám neplynou žádné výhody, vyplatí se tato strategie jen v případě dlouhodobého trendu.

Konkrétní tipy na obchody s cukrem:

První možností je nakoupit samotnou komoditu a spekulovat na její růst (resp. prodat a spekulovat na její pokles). Na to však potřebujete značné peníze a vlastnictví komodity vám nepřináší nic navíc (oproti např. akciím, jejichž držení vám zajistí dividendu).

Chcete-li spekulovat na pouhou změnu ceny cukru, pak jej vůbec nemusíte vlastnit. K tomu vám mohou posloužit CFD kontrakty.

Navíc je možné tyto kontrakty obchodovat i s pákou. Pokud například použijete páku 1:5, znamená to, že z pěti investovaných dolarů dáte jen jeden ze svého a zbylé čtyři si půjčíte od brokera.

Díky tomu můžete začít obchodovat s mnohem menším kapitálem a navíc dosahovat lepšího procentuální zhodnocení. Vyšší samozřejmě mohou být i vaše ztráty, proto nezapomeňte používat stop-loss.

Jak začít obchodování s cukrem

Pokud vás cukr jako komodita zaujal a rádi byste jej obchodovali, stačí projít několik kroků a můžete se pustit do prvního obchodu:

  • Nejprve si budete muset vybrat brokera. Cukr je rozšířená komodita a proto jeho obchodování bude nabízet většina z nich. Při výběru se zajímejte o jeho hodnocení i výši poplatků. S jeho výběrem vám mohou pomoci i naše recenze brokerů.
Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Po výběru si u brokera budete muset založit účet. K tomu budou postačovat vaše dva doklady totožnosti a vyplnění úvodního formuláře.
  • V dalším kroku vás bude čekat poslání peněz na účet u brokera, se kterými budete obchodovat.
  • Poté si budete muset vybrat obchodní taktiku, která podle vás povede k ziskům. Nebudete-li přesvědčeni, že vaše taktika má šanci na úspěch, u některých brokerů si jí můžete vyzkoušet nanečisto pomocí demoúčtu. Kromě toho si tak můžete vyzkoušet i samotnou platformu, abyste věděli, jak zadávat obchodní příkazy.
  • Posledním krokem pak bude váš první reálný obchod. A nezoufejte, pokud hned ten skončí se ztrátou. Ztráty jsou nedílnou součástí obchodování a neexistuje žádná stoprocentně úspěšná strategie.

Proč se vyplatí cukr obchodovat

Cukr je široce rozšířenou i obchodovanou komoditou, kterou můžete obchodovat na různých burzách u většiny brokerů, navíc s minimálním spreadem. Vvývoj jeho ceny je také do velké míry nezávislý na akciovém trhu, takže ho lze použít i jako diverzifikaci vašeho portfolia.

Máte už za sebou zkušenosti s obchodováním cukru? Nebo vás naopak zaujal a rádi byste se pustili do svého prvního obchodu? Dejte nám vědět o svých zkušenostech a názorech v diskusi pod článkem.

Další zdroje informací:


Více informací o Cukr

KomoditaCukr
Jednotka1 libra cukru

Vývoj ceny Cukr za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
21. 03. 2023 Načítání... 1 libra cukru
20. 03. 2023 Načítání... 1 libra cukru
19. 03. 2023 Načítání... 1 libra cukru
18. 03. 2023 Načítání... 1 libra cukru
17. 03. 2023 Načítání... 1 libra cukru
16. 03. 2023 Načítání... 1 libra cukru
15. 03. 2023 Načítání... 1 libra cukru
14. 03. 2023 Načítání... 1 libra cukru
13. 03. 2023 Načítání... 1 libra cukru
12. 03. 2023 Načítání... 1 libra cukru
11. 03. 2023 Načítání... 1 libra cukru
10. 03. 2023 Načítání... 1 libra cukru
09. 03. 2023 Načítání... 1 libra cukru
08. 03. 2023 Načítání... 1 libra cukru

Ohodnoťte tento článek


Připojte se k diskuzi

Další Komodity, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo