Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
banka csob logo
ČSOB Stavební spořitelna stavební spoření – Recenze, úroky, státní podpora, podmínky
banka csob logo
ČSOB Stavební spoření
banka csob logo

ČSOB Stavební spořitelna stavební spoření – Recenze, úroky, státní podpora, podmínky

Poslední aktualizace recenze 31. 1. 2024 | Veronika Cvejnová

Základní informace o ČSOB Stavební spoření

Poplatek za zřízení 0 Kč
Poplatek za vedení účtu 360 Kč ročně
Bonusový úrok (max. sazba) 6,40 % p.a.
Minimální výše měsíčního vkladu 500 Kč
Sjednání online Ano

AKČNÍ BONUS:

Při sjednání stavebka online s cílovou částkou od 500 000 Kč můžete získat prémii 2 500 Kč.

Přesné podmínky akce naleznete zde.

Smlouva musí být sjednána v rozmezí od 13. 2. 2023 – 13. 5. 2023

Za pravidelné měsíční spoření v tarifní variantě Trend Spořicí (aktuální tarif) nabízí ČSOB roční úrokový bonus 1 % při splnění podmínek bonusového programu. Podmínkou je ukládat pravidelné měsíční vklady ve sjednané výši. Případně si můžete také předspořit mimořádným vkladem na začátku nebo během spoření.

Podmínkou výplaty úrokového bonusu je ukončení smlouvy výpovědí nejdříve po 6 letech od jejího uzavření.

Přesné podmínky akce naleznete zde.

Akce zatím platí neomezeně.

ČSOB Stavební spořitelna má ve své nabídce stavební spoření s maximálním ročním zhodnocením až 6,40 % p.a. Stavebko patří ke konzervativním a bezpečným způsobům zhodnocení financí. Může být pro vás nebo pro vaše dítě výchozím bodem do světa financí.

Je pro vás vhodné, pokud nechcete nechávat ležet svoje finanční prostředky ladem, ale zároveň neradi přehnaně riskujete. Pokud chcete, aby se vám peníze zhodnotily státní podporou, podmínkou stavebního spoření je, abyste vklad nechali 6 let netknutý.

Stavební spoření ČSOB má ve své nabídce stavební spoření, které lze sjednat online i pro nové klienty. Vklady jsou pojištěné až do výše 100 000 EUR.

Stavební spoření od ČSOB dokonce získalo 2. místo v soutěži Finparáda.cz Finanční produkt roku 2021 za svůj produkt Tarif Aktiv Plus Spořicí v oblasti Stavebního spoření.

Recenze Stavební spořitelna ČSOB

Nevíte, co od Stavební spořitelny ČSOB čekat? Co na spořitelnu, její ostatní služby a produkty říkají ostatní?

ČSOB Stavební spořitelna působí na našem trhu od roku 1993. Od té doby uzavřela s klienty více než 8 milionů smluv a poskytla přes 1,1 milionu úvěrů na bydlení. Jedná se o největší stavební spořitelnu v České republice.

Spořitelna je členem skupiny ČSOB, a od roku 2019 je jejím jediným akcionářem Československá obchodní banka, a.s. (ČSOB).

Skupina ČSOB patří k předním hráčům na finančním trhu v České republice. Zastřešuje již zmíněnou banku ČSOB a ČSOB Stavební spořitelnu, ale i další značky, jako je ČSOB Poštovní spořitelna a Hypoteční banka. Díky tomu zaujímá velmi silnou pozici v široké oblasti finančního trhu.

Zajímá vás více informací o ČSOB a jejích dalších produktech? Podívejte se na naši podrobnou recenzi.

Teď už k recenzi tohoto produktu. Co vše vám může stavební spoření od ČSOB nabídnout, jak jej založit a jakou úrokovou sazbu nabízí? Čtěte dále.

Jak funguje stavební spoření?

Stavební spoření je druh spoření, které zhodnocuje vaše finance s cílem jejich následného použití pro stavební účely. Konkrétně se jedná o rekonstrukci nemovitosti, opravy v domácnosti nebo výstavbu bydlení. Peníze ze stavebka však nemusíte nutně použít pouze na stavbu nebo rekonstrukci. Můžete si s nimi po ukončení spoření dělat prakticky co chcete.

Stavebko je určené zejména pro ty, kdo vědí, že minimálně následujících 6 let nebudou spořené peníze potřebovat. Jedná se o bezpečný způsob, jak zhodnotit své peníze. Výhodou tohoto typu spoření je podpora od státu. Ke klasickému úroku z naspořené částky totiž získáváte ještě navíc státní podporu.

Garantovaná roční úroková sazba se u stavebního spoření pohybuje okolo 0,5 – 3 % p.a. z vkladu, přičemž státní příspěvek dosahuje 10 % z uspořené částky v příslušném kalendářním roce, maximálně však 2 000 Kč.

Pro získání státní podpory stavebního spoření je nutné spořit alespoň šest let (vázací lhůta). To je totiž nejkratší období, po jaké budete muset na stavební spoření své finance ukládat. Další podmínkou je vložit na stavebko alespoň 20 000 Kč ročně.

Celkové zhodnocení na stavebním spoření pak činí okolo 3,5 – 4 % p.a. V tom je již zahrnut poplatek za sjednání a vedení stavebního spoření. Pozor, tato sazba je přibližná, vždy závisí na konkrétním typu stavebního spoření a stavební spořitelně.

Při sjednávání spoření si také určujete cílovou částku, které chcete dosáhnout. Za poplatek ji lze měnit, ale vhodnější je si cílovou částku hned zpočátku správně určit a dodržet ji, protože následně ovlivňuje výši úvěru.

Stavební spoření lze rozdělit na dvě části: spořicí a úvěrovou. Ve spořicí části si klient ukládá na svůj účet předem sjednanou částku (měsíčně nebo dle potřeby). Vklad se úročí a jednou ročně je k penězům přidána záloha státní podpory.

Spoření končí buď výpovědí smlouvy, dohodou nebo přidělením úvěru ze stavebního spoření. Pokud klient spoření vypoví před ukončením vázací lhůty (6 let), musí vrátit státní podporu. Pokud se rozhodne pokračovat úvěrem, může vybírat ze dvou nabízených typů úvěrů:

 1. Řádný úvěr ze stavebního spoření
  Jedná se o typ úvěru s garantovanou úrokovou sazbou po celou dobu jeho splácení. Úvěr lze bez sankcí kdykoliv splatit.
 2. Překlenovací úvěr ze stavebního spoření
  Nesplníte-li podmínky pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření, můžete požádat o překlenovací úvěr do doby, než budete moci získat řádný úvěr ze stavebního spoření.

Stavební spoření a daně

Z daní si lze odečíst hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření. Na daních pak lze ušetřit až 15 % ze základu daně (Pro úvěry sjednané od 1. ledna 2021 se limit pro daňový odpočet snížil na polovinu, základ daně lze tedy snížit maximálně o 150 tisíc korun, což představuje čistou daňovou úsporu ve výši až 22 500 Kč ročně).

Toto platí jen u úvěrů na bydlení, například u rekonstrukce domu, bytu nebo koupě stavebního pozemku.

Na co lze peníze ze stavebka použít?

S naspořenou částkou ze stavebního spoření od ČSOB můžete po uplynutí vázací lhůty disponovat dle svého. Můžete dětem zaplatit školné, koupit si nové auto, zaplatit si zahraniční dovolenou nebo doplatit hypotéku.

Naopak úvěr ze stavebního spoření lze využít pouze na financování výstavby nebo rekonstrukce bydlení. Například:

 • Nákup pozemku nebo výstavba bytu či domu.
 • Projektová dokumentace, notářské poplatky.
 • Přípojky plynu, vody, kanalizace, elektrického proudu.
 • Úhrada půjček a úvěrů poskytnutých na bytové potřeby.
 • Vypořádání dědictví nebo družstevních podílů.
 • Požární zabezpečení a bezpečnostní zajištění.
 • Opravy, rekonstrukce a modernizace bydlení.
 • Půdní vestavby.
Poznámka

TIP: Jak funguje stavební spoření a jak vybrat to pravé? Přečtěte si náš komplexní článek o stavebním spoření a srovnání 2024

Úroková sazba na stavebním spoření od ČSOB

Garantovaná roční úroková sazba u stavebního spoření ČSOB činí 1,50 % p.a. z vkladů. Jedná se o úrok bez státní podpory a dalších bonusů. Sazba je garantována na 6 let.

Se základní úrokovou sazbou 1,50 % p.a. garantovanou po dobu minimálně 6 let, státní podporou, úrokovým bonusem 1 % ročně při splnění podmínek Bonusového programu Trend, prémií 2 500 Kč získáte maximální úrokovou sazbu až 6,40 % p.a. Zhodnocení nezahrnuje srážku daně a úhradu poplatků.

 • Minimální doba spoření: 6 let
 • Roční základní úroková sazba (garance na 6 let): 1,50 % p.a.
 • Roční úrokový bonus za pravidelné spoření po dobu 6 let: 1 % p.a. *
 • Roční výnos z vkladů (roční základní úroková sazba + úrokový bonus): až 2,5 % p.a.
 • Maximální úroková sazba i se státní podporou: 6,40 % p.a.
 • Státní podpora (při splnění podmínek): 2 000 Kč
 • Prémie za sjednání online: 2 500 Kč

*Za co získáte roční úrokový bonus?

Roční úrokový bonus 1 % je specialita ČSOB Stavební spořitelny. Tento bonus získáte při splnění podmínky Bonusového programu Trend, a tou je pravidelné spoření po dobu 6 let.

Podmínkou je ukládat pravidelně měsíčně vklady ve sjednané výši, případně si můžete předspořit mimořádným vkladem na začátku nebo kdykoliv v průběhu spoření. Podmínkou výplaty úrokového bonusu je ukončení smlouvy výpovědí.

Jak je to s úrokem po šesti letech?

Určitě se ptáte, zda musíte stavební spoření po dovršení vázací lhůty 6 let ukončit nebo jakou úrokovou sazbou se vám budou vklady úročit, pokud peníze na stavebku dále ponecháte?

Smlouva o stavebním spoření není omezená pouze na 6 let. Jedná se o vázací lhůtu, kterou je nutné dodržet, pokud chcete získat státní podporu. Dále samozřejmě záleží na vašich úmyslech, na co chcete peníze využít.

Smlouva je platná do té doby, dokud ji neukončíte, nebo dokud nenašetříte cílovou částku. Obecně se ale doporučuje peníze po 6 letech vybrat, protože úroková sazba může na stavebním spoření poté klesat.

Stavební spořitelna může po uplynutí 6 let úrokovou sazbu změnit. Zda-li se nadále vyplatí peníze i po 6 letech nechat na stavebním spoření, to závisí na aktuálních úrokových sazbách a podmínkách spořitelny.

Výši úrokové sazby ovlivňuje hned několik faktorů a nelze s jistotou říci, že úrok bude určitě klesat a v jaké výši se bude pohybovat. Vždy závisí na stavební spořitelně a daných podmínkách.

Úroková sazba u řádného a překlenovacího úvěru

Úroková sazba u řádného úvěru ze stavebního spoření činí 4,50 % p.a. a u překlenovacího úvěru 7,9 % p.a., přičemž sazba platí do přidělení úvěru ze stavebního spoření. Úroky si můžete odečíst od daňového základu.

Abyste mohli získat řádný úvěr, musíte spořit alespoň dva roky se státní podporou nebo naspořit 35 % z cílové částky (platí pro spořicí tarif Komfort).

Sazebník poplatků stavební spoření

Založení stavebního spoření od ČSOB je bez vstupního poplatku, a to pro všechny cílové částky až do 5 000 000 Kč. Stejně tak je zdarma roční výpis z účtu, zvýšení a snížení cílové částky a rozdělení cílové částky. Naopak poplatek platíte za vedení účtu ve výši 360 Kč ročně.

Poplatek také platíte například za vypovězení smlouvy o stavebním spoření do 6 let od uzavření smlouvy. Tento poplatek činí 0,5 % z cílové částky, minimálně 2 000 Kč.

Zaplatíte také za vypovězení smlouvy o stavebním spoření se souvisejícím meziúvěrovým účtem, a to 5 % z cílové částky.

Poskytnutí úvěru ze stavebního spoření stojí 0 Kč, sjednání překlenovacího úvěru je též za 0 Kč.

Vedení řádného úvěru ze stavebního spoření činí 360 Kč ročně (jedná se o úhradu za správu úvěru a účtu účastníka, který slouží k přijímání splátek úvěru), stejně tak vedení překlenovacího úvěru vás vyjde na 360 Kč ročně.

Založení stavebního spoření u ČSOB

Stavební spoření ČSOB lze sjednat online na webu csobstavebni.cz, v internetovém bankovnictví nebo v aplikaci ČSOB Smart nebo na pobočce ČSOB. Stavební spoření si mohou sjednat zájemci od 18 let s českým občanstvím.

Pokud jste klientem banky, využijete pravděpodobně sjednání v internetovém bankovnictví. Stavebko si můžete sjednat online, i pokud nejste klientem banky.

Ke sjednání budete potřebovat:

 • Vaše osobní údaje včetně rodného čísla.
 • Fotografie dvou dokladů totožnosti (občanka a řidičák / pas).
 • Svůj běžný účet, ze kterého provedete první platbu pro dokončení identifikace.

Stavební spoření u ČSOB můžete sjednat i svým dětem. Podmínkou je, aby stavebko dítěti (od narození do 18 let) založil zákonný zástupce. Žádost lze odeslat snadno přímo z internetového bankovnictví.

Ke sjednání stavebka dítěti potřebujete:

 • Osobní údaje dítěte.
 • Fotografii rodného listu dítěte.
 • U dítěte od 15 let občanský průkaz.

Chcete-li získat státní podporu v plné výši (2 000 Kč) je nutné vložit na účet alespoň 20 000 Kč ročně + poplatky za vedení účtu přibližně 400 Kč ročně = 20 400 Kč ročně nebo 1 700 Kč měsíčně.

Státní podpora činí 10 % z ročně uspořené částky. Aby došlo k uplatnění nároku na státní podporu v daném kalendářním roce, všechny vklady musí být na účet stavebního spoření připsány nejpozději 31. 12. daného kalendářního roku.

Další produkty od ČSOB

Vyplatí se stavební spoření od ČSOB? Pro koho je vhodné?

Roční základní garantovaná sazba u stavebního spoření ČSOB je pouhých 1,50 % p.a., ale tuto nižší sazbu “zachraňuje” možnost získat úrokový bonus za pravidelné spoření po dobu 6 let ve výši 1 % p.a.

Výhodou je dále možnost prémie 2 500 Kč v případě splnění podmínek. Díky státní podpoře a zmíněným bonusům tak můžete získat maximální úrokovou sazbu až 6,40 % p.a.

ČSOB Stavební spořitelna umožňuje sjednání stavebního spoření online i na pobočce. Stavebko lze navíc sjednat online i dětem.

Uzavření smlouvy je zdarma, a to pro jakoukoliv cílovou částku. Nevýhodou je měsíční poplatek za vedení stavebního spoření, ten je ale běžný u většiny stavebních spořitelen.

Naopak výhodou je, že na stavebko od ČSOB můžete navázat překlenovacím nebo řádným úvěrem s pevnou úrokovou sazbou od 4,50 % p.a.

Sjednáním stavebního spoření ČSOB se můžete stát členem věrnostního programu Svět odměn, na kterém získáte body, za něž si můžete vybrat ze širokého výběru odměn a výhod a akčních nabídek.

Stavební spoření vám může pomoci vytvořit základ pro budoucí úvěr na bydlení, rekonstrukci bydlení, koupi pozemku nebo nemovitosti. Také může sloužit jako finanční rezerva pro děti, pro vás nebo jako zajištění na penzi. Stavebko je bezpečným způsobem pro zhodnocení peněz, které můžete použít na cokoliv, nebo právě na ten úvěr.

Úročení sice není kdovíjak vysoké, na druhou stranu, s bonusy a státní podporou můžete ve výsledku získat o trochu více než u klasického spořicího účtu.

Pokud však chcete získat lepší zhodnocení a nevadí vám riskování, poohlédněte se například po investování.

Hodnocení Finex.cz

Stavební spoření ČSOB

Stavební spoření ČSOB nabízí uzavření smlouvy zdarma, a to pro jakoukoliv cílovou částku až do 5 000 000 Kč. S úrokovým bonusem a prémiemi dosahuje roční zhodnocení vkladů až 6,40 % p.a. Hlavní výhodou je možnost online sjednání, ale také sjednání na pobočce. Sjednání je navíc zcela zdarma, ale zpoplatněné je vedení účtu stavebního spoření. Dále zaplatíte za vedení úvěru nebo překlenovacího úvěru ze stavebka. Zřízení těchto úvěrů je naštěstí zdarma. Za velkou nevýhodu považujeme poplatek za ukončení smlouvy před uplynutím 6 let od uzavření smlouvy.

Přehled poplatků a parametrů pro stavební spoření ČSOB

Obecné informace o produktu
Jméno produktuČSOB Stavební spoření
PoskytovatelČSOB Stavební spořitelna
Typ účtu Stavební spoření
Měna účtuCZK
Sjednání online
Parametry stavebního spoření
Běžný úrok 1,50 % p.a.
Bonusový úrok (max. sazba) 6,40 % p.a.
Minimální výše měsíčního vkladu 500 Kč
Předčasné ukončení smlouvy po 2 letech od založení 0,5 % z cílové částky
Předčasné ukončení smlouvy před uplynutím 2 let 0,5 % z cílové částky
Maximální výše státní podpory 2 000 Kč
Podminky pro získání státní podporyPro získání státní podpory (tedy max. možného úroku) musí být min. částka měsíční investice 1 700 Kč nebo 20 400 Kč ročně.
Poplatek za zvýšení cílové částky0 Kč
Poplatek za snížení cílové částky0 Kč
Poplatek za zřízení 0 Kč
Poplatek za vedení účtu 360 Kč ročně
Fyzický bankovní výpis 0 Kč
Elektronický výpis 0 Kč
Mimořádný výpis50 Kč
Bankovnictví
Internet banking
Zabezpečení bankingu Smart klíč / SMS kód / ČSOB Identita
iOS aplikace
Android aplikace
Další informace
Bonus k účtu
Vedení účtu 360 Kč ročně
Převod z účtu na účet v rámci banky0 Kč
Příchozí platba v Kč z jiné CZ banky 0 Kč
Úvěr ze stavebního spoření
Řádný úvěr - základní úroková sazba 4,50 % p.a.
Řádný úvěr - poplatek za poskytnutí 0 Kč
Řádný úvěr - poplatek za vedení 360 Kč ročně
Řádný úvěr - minimální naspořená částka 35 %
Řádný úvěr - Výše úvěru bez zajištění 2 500 000 Kč
Překlenovací úvěr
Překlenovací úvěr - základní úroková sazba 7,9 % p.a.
Překlenovací úvěr - poplatek za poskytnutí 0 Kč
Překlenovací úvěr - poplatek za vedení 360 Kč ročně
Překlenovací úvěr - minimální naspořená částka0 %
Překlenovací úvěr - Výše úvěru bez zajištění 2 500 000 Kč
Překlenovací úvěr - Maximální výše procent cílové částky100 %
Pojištění vkladů
Sazebník úrokových sazeb https://www.csobstavebni.cz/sazebnik
Sazebník poplatkůhttps://www.csobstavebni.cz/sazebnik
Ohodnoťte produkt ČSOB Stavební spoření
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Produkty, které by vás mohly zajímat