Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Recenze XTB platformy xStation 5: Komplexní a objektivní. Co byste o platformě měli vědět?

Publikováno
Recenze XTB platformy xStation 5: Komplexní a objektivní. Co byste o platformě měli vědět?
Zdroj: Xtb.com

Mít k dispozici spolehlivého finančně silného brokera je pro váš úspěch na trzích naprosto nutná podmínka. Jedním z velice populárních a kvalitních makléřů na českém trhu je i broker XTB.

V naší unikátní recenzi se dozvíte, proč je broker tolik oblíbený, co lze čekat od platformy xStation 5, ovšem seznámíme vás také s tím, na co je dobré si dát pozor. Takže pojďme na to.

Obsah článku

Krátce o společnosti XTB

Důvodů popularity XTB je hned několik. Dnes již více než úspěšná 20letá historie (broker byl založen v roce 2002), působnost v 13 zemích světa, více než 6 000 instrumentů k obchodování, několik ocenění, to vše vysvětluje, proč s XTB obchoduje více než 900 tisíc klientů, jejichž počet každoročně roste.

To jsou samozřejmě impresivní čísla, která podtrhuje také finanční výkonnost XTB. Firma je zisková a od okamžiku vstupu na burzu v roce 2016 firma každý rok vyplatila dividendy se slušným dividendovým výnosem. Akcie XTB mají dlouhodobě stoupající trend, který potvrzuje to, že online retailový trading a investování po covidu nabral vítr do plachet.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie XTB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Broker nabízí k obchodování CFD kontraktů na měnové páry, indexy, komodity, akcie, ETF a kryptoměny. Kromě toho nabízí také investování do frakčních akcií, fyzických akcií a ETF pro budování investičního portfolia. Broker XTB je pod dohledem regulatorních úřadů: FCA Velká Británie, CySEC Kypr, FSC Belize, DFSA Dubaj a KNF Polsko.

Pro klienty české pobočky XTB je podstatné to, že broker je regulovaný také u České národní banky, které česká pobočka podléhá.

Poznámka

Česká pobočka XTB je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl A, vložka č. 1. 56720.

Důležité je také to, že prostředky klientů u XTB jsou v případě insolvence brokera chráněny do výše 22 000 eur. Dále je podstatné to, že broker podléhá nařízení ESMA, takže každému klientovi je zajištěna ochrana před negativním zůstatkem.

Obchodní model brokera XTB

V dokumentech na webových stránkách XTB je uvedeno:

Jednáme jako druhá strana Obchodů realizovaných v souvislosti s provedením Vašeho Obchodního pokynu. Fungujeme v souladu s příslušnými právními předpisy a interními procedurami zaměřenými na prevenci střetu zájmů.

K tomu doplňuji, že protistranou klientů je XTB pouze v případě obchodování CFD kontraktů, tedy forexu, akciových indexů, kryptoměn a komodit. Pokud jde o skutečné akcie, ETF a jejich CFD deriváty, tak u těchto instrumentů jedná XTB jako zprostředkovatel. Jedná se tedy o jakýsi hybridní model. V dokumentu Informace týkající se střetu zájmů k této věci XTB uvádí:

Mezi XTB a Zákazníkem existuje střet zájmů, který spočívá v tom, že XTB je druhou stranou Obchodu při provádění Obchodního pokynu na CFD podávaného Zákazníkem.

Co střet zájmů mezi XTB a klientem prakticky znamená?

Laicky řečeno, váš zájem jako tradera je vydělávat tradingem peníze. XTB jako broker, chce ale také vydělávat peníze, nejen pro svoje zaměstnance, ale také akcionáře a další zainteresované strany.

A protože XTB je market maker, tedy tvůrce trhu, tak to v podstatě znamená, že je protistranou vašich obchodů. A protože také zároveň platí, že v každé uzavřené transakci v tradingu jedna strana vydělá a druhá prodělá, tak teoreticky jakákoli vaše ztráta je ziskem XTB.

To tedy znamená, že XTB nevydělává pouze na spreadu nebo na poplatcích, ale vydělává také na ztrátách klientů.

To, že je XTB market maker samozřejmě neznamená, že musíte být ztrátoví a už vůbec to neznamená, že za vaše ztráty může broker.

Ve skutečnosti je celý proces vypořádání objednávek klientů poněkud složitější a není cílem tohoto článku ji objasnit. Důležité ale je, že ziskový obchodník či investor nemusí pro XTB znamenat problém a prodělečný obchodník nemusí být dojnou krávou. Broker jednoduše nemůže tak moc riskovat a častokrát si klientské obchody sám pojišťuje. Broker například může proti sobě párovat otevřené pozice jednotlivých klientů a riziko nese broker pouze za rozdíl objednávek, který z toho párování zůstane otevřený atd.

Ve výroční zprávě z února roku 2023 například XTB uvedlo, že kryptoměnové CFD pozice si pojišťuje ze 100 %, protože z důvodu nevyzpytatelnosti a volatility trhu je velmi rizikové být takovým obchodům protistranou.

Zároveň také uvádí, že pouze cca 20 % ze zisku brokera z roku 2022 plynulo právě z market makingu, oproti 80 % ze spreadů, poplatků a provizí. Jedná se tedy o menší položku, kvůli které by se jistě nevyplatilo špinit si své dobré jméno nekalými praktikami vůči klientům – broker chce v první řadě dlouhodobou aktivitu klientů.

Otevření účtu u XTB

Abyste mohli začít obchodovat, tak prvním krokem je otevření účtu. Na účtu pak můžete obchodovat jako tzv. standardní retailový klient anebo můžete požádat o status profesionálního klienta.

Zásadní rozdíl mezi oběma typy klientů je výše páky. Zatímco pro standardního retailového klienta je maximální možná páka 1:30 u měnových párů, tak u profesionálního klienta je možná páka až 1:200. K tomu, abyste získali status profesionálního klienta je však nutné splnit některé podmínky, které jsou uvedeny zde. Tato pravidla stanovuje ESMA. 

Pokud jde o samotný účet, tak otevřít si můžete reálný účet anebo demo účet. Otevření demo účtu rozhodně doporučuji jako první krok. Minimálně proto, abyste si vyzkoušeli, o čem obchodní platforma xStation je.

Poznámka

Demo účet je u XTB standardně platný pouze 30 dnů, po uplynutí lhůty je zrušen. Pokud jej ale chcete nechat prodloužit, je to možné. Musíte však napsat na podporu na email: [email protected].

Otevření demo účtu a reálného účtu probíhá online na webových stránkách XTB. Demo účet otevřete kliknutím na tlačítko “Vyzkoušet platformu”, reálný účet kliknutím na tlačítko “Otevřít účet”.

Zdroj: Xtb.com
broker xtb uvodni stranka
Úvodni stranka brokera XTB

Pokud kliknete na “Otevřít účet”, ukáže se vám tato obrazovka, ve které vyplníte formulář a dále vás bude navádět pro založení účtu.

Zdroj: Xtb.com
xtb otevrit realny ucet
Formulář pro otevření reálného účtu u XTB.

V dalších krocích pak uděláte následující:

  • Poskytnete své osobní údaje
  • Vyplníte prohlášení FATCA
  • Vyberete měnu účtu
  • Vyplníte investiční dotazník

Poté je váš obchodní účet k dispozici a můžete se přihlásit do profilu investora, ve které pak je odkaz k přihlášení do obchodní platformy xStation.

Zdroj: Xtb.com
XTB
Profil investora v platformě XTB

Pokud účet není aktivní, pak je třeba zvolit možnost aktivovat účet a doplníte další informace. V návaznosti na to vám pak pověřená osoba investiční účet schválí a poté budete moci začít investovat.

Pokud jde o typ účtu, broker nabízí jeden účet pod názvem Standard a každý klient má možnost otevřít si maximálně 4 účty, které mohou být v různých měnách.

Bohužel, mezi cizoměnovými účty nelze u XTB převádět peněžní prostředky. Broker Purple Trading například tuto funkci má a převod mezi účty v různých měnách probíhá prakticky okamžitě za aktuální spotový kurz upravený o spread brokera, což je velice výhodný způsob konverze. Peněžní prostředky lze u XTB převádět pouze mezi účty vedených v českých korunách.

Pokud jde o vklad peněz na účet, můžete samozřejmě vložit peníze platební kartou, což se provede okamžitě, tato možnost však není zdarma. Poplatek za v klad v korunách činí 0,77 %, vklad eurech 0,70 % a dolarových vklad je zatížen poplatkem 0,95 %.

Vklad bankovním převodem, který trvá 1 nebo 2 pracovní dny, pak je zcela zdarma. Výhodný je také vklad pomocí služby PayPal, který je realizován okamžitě a bez poplatků.

Výběr peněz se pak provádí na bankovní účet a transakce trvá 2 obchodní dny. Výběr je bez poplatků, pokud transakce je vyšší než 3 000 Kč. V případě nižšího objemu vybíraných peněz je poplatek 350 Kč, což není ve vztahu k převáděné částce výhodné.

Platforma xStation 5

Jakmile máte otevřený účet, můžete začít zkoušet nebo obchodovat na platformě xStation. Je to platforma, kterou broker XTB vyvinul speciálně pro svoje klienty a osobně musím říct, že na první pohled působí velice dobře. Platforma je intuitivní, metodou pokus omyl velice brzy i bez detailního návodu přijdete sami na to, jak platformu používat.

xStation je možné používat jak v desktopové, mobilní a také v online (webové) podobě. xStation funguje pro Android i iOS.

Verze pro mobilní telefony je o něco zjednodušená oproti plné verzi pro desktopy, ale principiálně rozdíly nejsou zásadní.

Nastavení platformy xStation 5

Pokud si otevřete platformu xStation na desktopu, uvidíte pravděpodobně pohled, jako je na tomto obrázku:

Zdroj: Xtb.com
xStation
xStation – hlavní pohled

Největší plochu zabírá graf vybraného instrumentu, na kterém lze provádět základní technickou analýzu. Pod tím je okno transakcí, ve kterém uvidíte případné otevřené pozice a čekající pokyny. Vlevo od grafu pak je nabídka instrumentů (okno Market Watch), které jsou k dispozici pro obchodování.

Toto základní nastavení můžete různě měnit, jednou z možností je kliknutím na ikonu nastavení, která je v horní části vlevo od čísla účtu, jak vidíte na tomto obrázku:

Zdroj: Xtb.com
xStation
xStation – nastavení účtu

V tomto případě jsem vybral možnost zobrazení “celá obrazovka” a vidíte, že v aplikaci je vidět jen okno grafu. Další možnost nastavení je v nabídce vpravo vedle čísla účtu (kliknutím na ikonu 3 vodorovných čar).

Zdroj: Xtb.com
XTB
xStation – nastavení platformy

Zde si můžete nastavit jazyk, barvu platformy, způsob zasílání oznámení (například pokud dojde k realizaci stop loss příkazu, možnost potvrzení pozice před jejím otevřením, což vás ochrání před kliknutím omylem atd.

Pojďme nyní do hlavní okna grafu. Pokud kliknete pravým tlačítkem myši, objeví se vám v grafu další nabídka:

Zdroj: Xtb.com
xStation nastavení
xStation nastavení

Zde si můžete vybrat možnost zadat nový pokyn, zadat limitní příkazy, nastavit cenový alert atd.

Zajímavá možnost jsou šablony, kde si můžete uložit svoji vlastní šablonu pro zobrazení grafu včetně indikátorů, které vám bude vyhovovat. Zvolená šablona se vám pak bude vždy nabízet při volbě dalšího instrumentu, který si budete chtít v grafu zobrazit. Pokud budete chtít v grafu zobrazit kalendář událostí, pak si vyberte možnost “Viditelné hladiny”, ve které je nabídka “Kalendář”.

Pokud jde o formu zobrazení samotného grafu, tak máte na výběr z 5 možností: svíčkový graf, čárový graf, OHLC, HLC a Heikin Ashi.

Zdroj: Xtb.com
xStation
xStation – nastavení typu grafu

Možnost Heikin Ashi je celkem zajímavý způsob zobrazení grafu. De facto se jedná o indikátor, který vyhlazuje svíčky. Sami si to v platformě zkuste a uvidíte, zdali vám tento způsob zobrazení bude vyhovovat.

Pokud chcete graf posouvat do historie a rozčiluje vás to, že se graf neustále vrací k aktuálním svíčkám, tak je nutné odkliknout možnost automaticky přesune na aktuální. To je v nabídce pozice grafu, která je vedle lupy.

Zdroj: Xtb.com
xStation
xStation – posun grafu

Další možnosti, které jsou v této nabídce jsou již intuitivní. Vyzkoušejte, jak funguje přesun k nejstarším datům, nejaktuálnějším atd. Automatické nastavení využijete vždy, když se vám graf “zdrcne” (nebo “roztáhne”) a vy jej chcete obnovit do původního stavu. Vyzkoušíte to tak, pokud se postavíte myší na sloupec s kotacemi a při stisknutém levém tlačítku myší pohybujete dolů (graf se zužuje) nebo nahoru (graf se roztahuje).

To by k nastavení bylo v krátkosti vše a podívejme se k dalším nabídkám, které jsou nad grafem.

Historie transakcí

V menu historie si můžete vyfiltrovat, za jaké období chcete sledovat vaše výsledky. Můžete sledovat buď jen historii provedených obchodů, nebo máte možnost sledovat historii včetně provedených vkladů a výběrů, a nakonec máte možnost sledovat i historii umístěných příkazů.

Zdroj: Xtb.com
xStation
xStation – historie transakcí

Pokud byste se chtěli pochlubit s průběhem vašeho obchodování a veřejně ukázat vývoj na účtu, tak k tomu je potřeba jít do menu, které je umístěno na ikonce s třemi vodorovnými čarami vpravo nahoře vedle čísla účtu. Zde pak je nabídka “Můj účet” a když na ni kliknete, tak uvidíte možnost “Shrnutí” a možnost “Statistiky”. Pokud kliknete na “Statistiky, objeví se vám tato obrazovka:

Zdroj: Xtb.com
xStation
xStation – průběh výsledků obchodování

Zde máte k dispozici kromě informace o zisku a ztrátě také vývoj účtu v grafickém vyjádření a další základní statistiky. Je to velice podobné statistice, která je v Metatraderu. Oproti MT4 mi zde ale chybí z pohledu tradingu důležitá informace o tzv. profit faktoru, což je jedno ze základních kritérií, podle kterého se posuzuje kvalita obchodního systému.

Tržní analýza

Zajímavou možností je nabídka tržní analýza. Zde si totiž můžete filtrovat akcie podle různých kritérií.

Zdroj: Xtb.com
xStation
xStation – tržní analýza

Tato šikovná věc vám umožní vyhledat akcie podle tržní kapitalizace, ziskovosti, dividendového výnosu atd. Zároveň je zde o možnost geografického a odvětvového členění. Také přehledně vidíte, jak se dané akcii dařilo za posledních 12 měsíců a další užitečné údaje.

V horním menu je ještě nabídka “Kalendář”, která ukazuje kalendář makroekonomických událostí daného období, nabídka “Zprávy”, kde si můžete přečíst aktuální zprávy z trhů, a nakonec je zde nabídka vzdělávání, ve které jsou videa celosvětově známých expertů, jako je například Kathy Lien či Lex van Dam. Je jistě zajímavé se s těmito videi seznámit, ale k ziskovému obchodování vám to stačit pravděpodobně nebude.

Volná marže

Volná marže je rozdíl mezi zůstatkem nebo majetkem (podle toho, která z těchto položek je nižší) a marží. Volná marže se v xStation mění pouze tehdy, pokud je majetek nižší než zůstatek.

To prakticky znamená že volná marže v xStation se snižuje v případě, když je součet všech otevřených transakcí záporný (tedy je nerealizovaná ztráta). V případě, když je součet všech otevřených transakcí v zisku (tedy majetek je vyšší než zůstatek), tak se volná marže v xStation nezvyšuje.

Oproti některým konkurentům (například Purple Trading nebo i u Admiral Markets, kde se volná marže zvyšuje s rostoucím ziskem) je toto určité omezení, které zejména velice zkušeným traderům neumožňuje přidávat další pozice do již ziskových pozic.

Pokud tedy máte strategii založenou na přidávání dalších pozic do již vytvořeného nerealizovaného zisku, což rozhodně není strategie vhodná pro nováčky, pak pro vás XTB pravděpodobně nebude vhodná volba.

Rollover

XTB na svých webových stránkách uvádí: Rollover (rolování) je čistě technická operace, která zajišťuje, že výše uvedené instrumenty vždy nejlépe reflektují nejbližší, tj. nejlikvidnější, kontrakt.

Většina CFD instrumentů v nabídce XTB je založena na kontraktech s expirací 365 dní. Futures kontrakty, na kterých jsou založeny zmíněné CFD indexů a komodit, exspirují zpravidla po 1 až 3 měsících. Aby mohl zákazník obchodovat po dobu delší než 1-3 měsíce, aniž by se mu uzavřela pozice, dochází k přerolování jednoho (právě exspirujícího) kontraktu na nový (nadcházející) kontrakt, na kterém jsou obvykle největší objemy a likvidita.

Rollover je ziskově neutrální úprava, ovšem v grafu daného instrumentu se projevuje mezerou, která může být poněkud matoucí, pokud na rollover nejste připraveni. Příklad toho, jak vypadá rollover v grafu, vidíte na následujícím obrázku, kde v platformě xStation je graf indexu US100:

Zdroj: Xtb.com
xStation
xStation – rollover

Zde došlo 14. 12. 2022 k rolloveru a vytvořila se býčí mezera, cena povyskočila nahoru. To by běžně z pohledu technické analýzy mohlo vyvolat dojem, že po zaplnění této býčí mezery mohla cena růst. Ovšem mezery, které vzniknou v důsledku rolloveru, nemají žádný význam.

Trochu problém je i to, že nová cena po rolloveru může vytvářet dojem i nových supportů a rezistencí anebo může dojít ke zkreslení technických indikátorů na nižších časových rámcích.

TIP

Já toto omezení řeším tak, že technickou analýzu provádím ve Tradingview.com a v xStation provádím jen příkazy anebo jen hrubou, orientační technickou analýzu.

Na dalším obrázku je stejná situace na indexu US 100 v platformě Tradingview.com vidíte, že na trhu k žádné mezeře dne 14. 12. 2022 nedošlo.

Zdroj: Tradingview.com
tradingview
Index US100 na 1H grafu v platformě Tradingview.com

Protože rollover je ziskově neutrální úprava, tak zisk, který by vznikl tímto gapem v případě držení long pozice, je ve stejné výši kompenzován negativním rolloverem, který uvidíte v okně otevřených transakcí ve sloupci rolování. Pokud byste měli otevřenou short pozici, tak vznikne pozitivní rollover, ale zároveň ztráta ve stejné výši z otevřené pozice.

Rollover je tedy něco, s čím musíte u XTB počítat. Velkou pomocí proti překvapení v podobě rolloveru je ale to, že termíny rolloverů jsou v platformě v grafech indexů a komodit označeny svislou čarou s datumem, kdy rollover nastane.

Zadávaní transakcí a rychlost plnění příkazů

Požadavek na jednoduché, rychlé, respektive okamžité přijetí zadané transakce je naprosto zásadní, který by každá platforma měla splňovat.

Jako výhodu u XTB vidím to, že příkazy lze do platformy zadávat i mimo obchodní hodiny. Takže pokud se vám stalo, že jste pro otevřenou transakci zapomněli zadat příkaz, pak to můžete opravit i po uzavření trhu. Toto například v MT4 možné není.

Příkazy k transakcím lze zadat několika způsoby. Jedna z možností je rychlý Click@trade. Tato možnost je v grafu vlevo nahoře, kde je červené a zelené tlačítko (pokud je transakce otevřena v obchodních hodinách).

Další možností je, že když pravým tlačítkem myši kliknete kdekoli v grafu, tak se vám otevře nabídka a úplně nahoře je pak možnost nový pokyn. Když na tuto možnost kliknete, pak se objeví okno pro zadání příkazu.

Zdroj: Xtb.com
xStation
xStation – zadání obchodního příkazu

Zde můžete zadat stop loss (kliknutím na položku zastavení ztrát) nebo take profit (kliknutím na realizace zisku. Můžete si také vybrat, jestli chcete okamžitou realizaci ze aktuální market cenu anebo zda chcete nastavit čekající pokyn na určité cenové hladině. Také zde vidíte informaci o denním swapu, což se rozhodně hodí, pokud chcete provádět nějaké carry trade strategie a těžit z připisování kladných swapů.

Další z možností, jak zadat příkaz, je v okně Market Watch Kliknete na daný instrument a objeví se vám nabídka k prodeji (sell) nebo nákupu (long) daného instrumentu.

Zdroj: Xtb.com
xStation
xStation – zadání příkazu z okna Market Watch

U XTB jsem již nějakou dobu a většinou – platí v normálních obchodních hodinách od 06:00 ráno do 22:00 večer je podle mých zkušeností plnění příkazů prakticky okamžité. Zadávání příkazů mimo tyto hodiny je, s výjimkou roztažení spreadu v první hodině po půlnoci, také bez problémů.

Plnění příkazů v kritických obdobích

Co byl ovšem pro mě trochu problém, tak to bylo plnění příkazů v kritických obdobích, jako jsou zprávy velkého významu. Několikrát se mi stalo, že po publikaci zpráv inflace v USA nebo vyhlašování sazeb v USA, systém můj příkaz za tržní cenu, ale také ani čekající příkaz, nepřijal. Respektive přijal, ovšem se značným zpožděním a s obrovským skluzem.

Pokud jde o vstup do transakcí po významných zprávách, tak v minulosti jsem zaznamenal případy, že mě XTB do trhu pustilo až v momentě, kdy to bylo pro mě značně nevýhodné. O jednom takovém případu jsem natočil video, které je k dispozici na tomto odkazu nebo si jej můžete pustit níže.

Ve videu je vidět, jak před zprávou CPI v USA dojde k roztažení spreadu na páru GBPUSD o 40 pipů, dále je vidět, jak je čekající příkaz buy stop po zveřejnění zprávy systémem ignorován a k jeho vyplnění došlo až po uplynutí 1 minuty a 20 sekund se skluzem 66 pipů. Také je vidět, že systém xStation mi neumožnil vstup do trhu za market cenu na indexu NASDAQ bezprostředně po publikaci zprávy.

Ke skluzům dochází i na jiných platformách, ovšem v tomto případě se mi to zdá trochu extrém.

Také se mi bohužel jednou stalo, že po publikaci zpráv společnosti Apple nebylo možno zadat příkaz na NASDAQ po dobu 3 minut.

I přes uvedené problémy se mi ale zdá, že se v poslední době situace zlepšila. Když jsem fungování platformy testoval znovu v září a říjnu 2023, při publikaci dat inflace v USA na páru EUR/USD, tak se již uvedený problém nemožnosti zadat příkaz za market cenu neobjevil a skluz rovněž nebyl extrémní.

Co vás může také nemile překvapit je výpadek celé platformy, do které se v takovém případě nemůžete přihlásit. To je opravdu nepříjemné zejména tehdy, pokud jste zanechali otevřenou transakci bez ochranného stop lossu. Osobně jsem jeden výpadek zažil 23. 2. 2023 před zprávou HDP z USA. Do platformy se nebylo možné přihlásit přibližně hodinu. V posledních měsících jsem však žádnou takovouto anomálii nezaznamenal, tak doufejme, že s tím již problém nebude.

Pokud máte s plněním příkazů po zprávách nebo celkovými výpadky platformy xStation podobnou zkušenost, podělte se s námi o ni v komentářích.

Indikátory a technická analýza

Pro provádění technické analýzy je v xStation k dispozici sada indikátorů. Kromě toho je možné do grafu zakreslovat horizontální a šikmé linie supportu a rezistencífibonacciho úrovně, vkládat různé popisky atd. Všechny tyto možnosti jsou umístěny v ikonách ve sloupci vedle grafu na levé straně. Indikátory v této nabídce jsou pod ikonou f(x).

Velice zajímavou možností, která pravděpodobně není tak známá, zato však je velice efektivní pro odhad dalšího pohybu ceny instrumentu, je sledování korelací mezi instrumenty přímo v grafu.

Jak to vypadá konkrétně, je vidět na dalším obrázku:

Zdroj: Xtb.com
xStation
xStation – korelace v grafu

Hlavní graf je AUD/USD (zelené a červené svíčky) a do tohoto grafu je vložen NZD/USD (modrá barva). Nabídka, kde tuto skvělou vychytávku najdete jsem označil červeně v menu na grafu vlevo.

Ve sloupcích vpravo pak máte cenové hladiny pro oba páry. Dole pod těmito sloupci najdete možnost zobrazit si přidaný graf v inverzních hodnotách, což se hodí, pokud budete chtít sledovat korelace například mezi EUR/USD a USD/JPY, kde je dolar v obráceném pořadí. Ve stejném řádku pak kliknutím na červené tlačítko přidaný graf odstraníte.

Mobilní aplikace xStation

Vše co bylo dosud řečeno se týká desktopové verze xStation, kterou jsem zkoušel na webové platformě. Mobilní verze je poněkud “okleštěná” oproti desktopové verzi. Nabídka produktů je sice stejná, nicméně například je mnohem menší nabídka indikátorů.

Funkčnost mobilní verze byla v pořádku, pouze ve výjimečných případech se stalo, že po přepnutí časového rámce grafu se graf na novém rámci nenačetl. Jsou to ale opravdu výjimečné případy, které jsem řešil tak, že jsem platformu uzavřel a znovu otevřel a pak se již graf zobrazil správně.

Pro samotné aktivní intradenní obchodování nebo přímo scalping se mi mobilní verze nejeví příliš vhodná a sice z toho důvodu, že je k dispozici mnohem menší obrazovka než u laptopu. Není tedy vidět potřebná historie a pokud pro trading potřebujete sledovat více monitorů zároveň, tak to na mobilu možné není.

Mobilní verze je naprosto postačující pro kontrolu transakcí a pro případné občasné nákupy akcií za účelem dlouhodobého držení apod.

Poplatky, Spread, Swapy

Poplatky a spready patří k položkám, které velice zásadně mohou ovlivnit výkonnost tradera, zejména v případě obchodování intradenních a scalpingových strategií. Pro tradery, kteří preferují dlouhodobé strategie je zase podstatné sledovat swapové body, které se na účet připisují každý den.

Poplatky

Pokud jde o poplatky z obchodů, tak u XTB je výhoda v tom, že běžné CFD na měny, indexy, komodity a kryptoměny lze obchodovat bez poplatků.

Bez poplatků je možné také obchodovat fyzické akcie a fyzické ETF, pokud je měsíční objem do 100 000 EUR. Nad tento objem jsou obchody s akciemi a ETF zpoplatněny 0,2 %.

Při obchodování CFD akcií a CFD ETF je poplatek součástí spreadu. Ten je v tomto případě navýšen o přirážku 0,30 %, což je přirážka oproti spreadu prezentovaném na obchodním účtu. Výjimkou jsou italské CFD na akcie a ETF, kde je komisní poplatek, který je odvozen od objemu transakce. Poplatek začíná na 0,25 EUR pro transakce do výše 2 500 EUR. Pro transakce nad 1 000 000 EUR je tento poplatek 200 EUR.

Pokud jde o další poplatky, tak otevření, zavření i vedení účtu je zdarma. Pozor je třeba si dát v případě neaktivity na účtu delší než 12 měsíců, která je zpoplatněna poplatkem 10 eur. Kromě toho se u XTB platí různé poplatky při zasílání dokumentů poštou (jako jsou například výpisy atd). To je ale úplně zbytečné, pokud budete výpisy dostávat elektronicky do emailu, pak neplatíte poplatky žádné.

Spread

Další položkou, kterou trader sleduje, jsou spready. Srovnali jsme spready u XTB s dvěma dalšími brokery (údaje jsou k 11. 8. 2023).

Zdroj: Finex
spready, obchodování, trading
Porovnání spreadů mezi brokery

U Purple Trading jsou spready nejvýhodnější, ovšem tyto spready jsou u účtu ECN, u kterého se platí poplatek od 5 USD za 1 lot. XTB má spready o něco vyšší než konkurenti, ale na druhou stranu jsou transakce u uvedených instrumentů bez poplatku.

Swapy

Swap je v podstatě rozdíl mezi úrokovými sazbami měn na daném páru. K tomu jsou pak kalkulovány další náklady. Pokud je rozdíl kladný, pak se každý den swap na účet připisuje a je ziskem tradera, pokud je záporný, pak se z účtu odečítá a je nákladem tradera.

Srovnání swapů mezi brokery pro nejčastěji obchodované páry máme v následující tabulce. Status je k 11. 8. 2023, čísla v závorkách jsou záporné swapy a swapy jsou uvedeny v USD:

Zdroj: Finex
swapy
Porovnání swapů mezi brokery

Je vidět, že mezi jednotlivými brokery jsou rozdíly, které při vyšších objemech transakcí a v delším časovém horizontu mohou na účtu udělat rozdíl poměrně velké částky peněz. Detailní zkoumání výhodnosti swapů je ale nad rámec této recenze.

Zákaznická podpora

Broker pomáhá svým klientům prakticky dvěma způsoby. Jedním je vzdělávání a druhým je pomoc v nesnázích.

Pokud jde o vzdělávání, broker má na svých webových stránkách sekci XTB Akademie ve které lze nalézt články, které se tématu investování a obchodování věnují. Pokud jste trader začátečník, tak vám tyto články pomohou se v oboru zorientovat. Přínosné ale mohou být i pro zkušenější tradery.

K popularitě brokera přispívají také denní tržní analýzy a videa, které připravuje snad již téměř legenda XTB Jaroslav Brychta (více o něm se můžete dozvědět například v tomto Podcastu). Celý tým okolo XTB ale odvádí skrze různé platformy pro investorskou komunitu skvělou práci. 

Pokud jde o pomoc v nesnázích, tak kromě telefonického volání jsou u XTB jsou dvě možnosti, jak písemně kontaktovat podporu:

Live podpora v českém jazyce je k dispozici 24 hodin denně během pracovních dnů. Kontaktovat podporu samozřejmě můžete kdykoli, ale odpověď dostanete pouze v pracovních hodinách.

Testoval jsem také rychlost vyřizování dotazů. Většina jednodušších nebo běžných záležitostí byla vyřízena během daného dne a ve většině případů přišla reakce do uváděných 10 minut, jak uvádí chatbot. Pouze výjimečně podpora reagovala v pracovních dnech později než za hodinu od odeslání dotazu.

Závěr a zhodnocení

xStation je moderní, oceňovaná a intuitivní platforma, kde většinu funkcí lze odhalit i bez návodu během několika hodin. Stačí si proklikat jednotlivé ikonky a trader přijde sám na to, jak platformu obsluhovat. Pouze výjimečně jsem se musel ptát podpory, jak se dá něco zobrazit (například, jak uložit šablony v grafu).

Broker XTB stále nabírá na popularitě a jeho klientská báze roste, což je určitě dobré znamení. Pro všechny obchodníky je velkým plusem i to, že se XTB stále posouvá dopředu, což dokazuje například umožnění obchodovat frakční akcie a kontinuálně probíhající vývoj na platformě Xstation 5.

I přes některé neduhy, které jsem v minulosti v souvislosti s platformou Xstation 5 zaznamenal si myslím, že se aktuálně jedná o jednu z nejlepších platforem, ke kterým můžete mít jako český obchodní přístup. 

To je tedy k naší recenzi vše. Pokud sami máte s platformou xStation zkušenosti, budeme rádi, pokud se s námi podělíte v komentáři. Pokud zatím účet u brokera XTB nemáte a uvažujete o něm, rozhodně doporučujeme začít s demo verzí, ve které si platformu xStation můžete sami vyzkoušet.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Ing. Vladimír Růžička

Už jsem si myslel, že se chování platformy při zprávách CPI zlepšilo. Bohužel, dnes (14.11. 2023) těsně po CPI ve 14:30 se nebylo možné do platformy přihlásit (do desktop ani do mobilni). Uvidíme, jak dlouho bude výpadek trvat, v době psaní komentáře to je 20 minut. Podpora píše, že neví, jak dlouho bude výpadek trvat a navrhuje možnost reklamace v profilu investora.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎