Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Průměrná doba držení akcií se zkracuje - Nepřicházíte zbytečně o peníze i vy?

Průměrná doba držení akcií se zkracuje - Nepřicházíte zbytečně o peníze i vy?

Průměrná doba držení akcií se zkracuje - Nepřicházíte zbytečně o peníze i vy?
Zdroj: depositphotos.com

Čas by měl být největší přítel investora, protože je to právě čas, který generuje zisky. V tomto článku se ale přesvědčíme o tom, že je velký rozdíl mezi tím něco znát a mezi tím, to skutečně dělat. Finanční trhy dokáží být někdy naprosto nelogické a při pozitivní zprávě trh může klesat. Ovšem ještě více nelogicky se chová investor.

Na následujících řádcích se podíváme na výsledky výzkumu retail brokera eToro, který byl proveden ve 13 zemích, a kterého se zúčastnilo 10.000 retailových investorů. Po přečetní tohoto článku budete vědět, co dělá většina a co byste tím pádem (nejspíše) neměli dělat vy.

Investice na 10 měsíců není investice

V dnešní době jsme svědky skutečného investičního boomu, který je kromě marketingu mnoha brokerských společností také podpořen všeobecnou dostupností obchodních platforem a velkým množstvím vzdělávacích materiálů, kurzů a workshopů. To vše přivedlo na trhy nový druh investora, který má mnoho znalostí, ale velmi málo zkušeností s reálným chováním trhů, a téměř nulové zkušenosti s vlastní psychikou, risk a money managementem.

Porušování investiční strategie zpravidla nikdy zisky nepřinese.

Z průzkumu vyplývá, že 63 % retail investorů očekává zhodnocení své investice v řádů let nebo desetiletí. Zatímco pouhých 12 % investorů cílí své zisky na horizonty několika dní, či týdnů. Dále 42 % dotázaných investorů uvedlo, že od investice očekávají dlouhodobé finanční zajištění a 31 % dotázaných uvedlo, že je jejich investiční činnost má zajistit na důchod. I přes tato data z průzkumu si povšimněme na grafu níže, že realita je naprosto odlišná.

Průměrná doba držení akcií od roku 1975 - 2022
Průměrná doba držení akcií od roku 1975 – 2022
Zdroj: faei.cz

Ve skutečnosti se doba držení akcií z průměrných 5 let v roce 1975 snížila na pouhých 10 měsíců. V roce 1975 ovšem nebylo investování do akcií tak rozšířené jako v dnešní době a této činnosti se věnovali především profesionální investoři a správci kapitálu. To znamená, že za tímto statistickým poklesem stojí retailoví investoři, byť v dotaznících uvádějí něco jiného.

Tito krátkodobí investoři si přitom z dlouhodobého měřítka velmi škodí a připravují se o zisky. Není tajemstvím, že pasivně řízená portfolia případně investice do indexových fondů, dlouhodobě překonávají aktivně řízené obchodní strategie. Měřítkem úspěšného investování je bod, kdy je účet zhodnocen více nebo stejně, jako je výkonnost akciového indexu S&P 500, který bezesporu dlouhodobě roste.

Cenový graf akciového indexu S&P 500
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Investoři, kteří podle dotazníku uvádějí, že se chtějí zajistit na důchod, jsou tedy sami proti sobě, když ukončují své investice po 10 měsících. Podobný pokles doby držení zaznamenaly také podílové fondy, do kterých je investováno v průměru pouze 2,5 roku.

Za poklesem průměrné doby držení akcií stojí několik faktorů. Za ty hlavní můžeme označit obecnou globální nejistotu. Po akciovém propadu v roce 2008, bylo do ekonomického růstů investováno mnoho peněz, takže se někteří investoři obávají, že zákonitě po silném růstu musí přijít i silný propad. Další důvod brzkého ukončení investice je psychologie.

Lidé totiž očekávají rychlé zisky a nejsou ochotni si na zhodnocení své investice počkat, čímž se okrádají o peníze.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Závěr

Extrémní zkrácení investiční doby z 5ti let na současných 10 měsíců, je způsobeno vstupem drobných investorů na finanční trhy. K tomuto zkrácení dochází i přes to, že 73 % investorů v mezinárodním průzkumu uvedlo, že zhodnocení investice očekávají v řádu let, případně má sloužit jako zajištění na důchod. Na vině tohoto trendu je kromě geopolitické nestability a nejistoty také investiční psychologie, kdy investoři nejsou ochotni si na své zisky počkat, jež by podle historického vývoje indexu S&P 500 měly v dlouhodobém horizontu přijít.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo