Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo RONDA INVEST
RONDA INVEST crowdfunding platforma – Recenze, zkušenosti, poplatky
Logo RONDA INVEST
RONDA INVEST
Logo RONDA INVEST

RONDA INVEST crowdfunding platforma – Recenze, zkušenosti, poplatky

Poslední aktualizace recenze 22. 3. 2024 | Ing. Patrik Kudláček

Základní informace o RONDA INVEST

Odhadovaný výnos Až 9 % p.a.
Min. výše investice 1 000 Kč u vybraných investic jinak 10 000 Kč
Poplatek investora Bez poplatků

Slyšeli jste už o crowdfundingu? Pravděpodobně ano a pokud přeci jenom ne, pak byste měli vědět, že se jedná o trend v rámci investování, který se těší stále větší oblibě investorů. Ve zkratce jde o to, že drobní investoři, kteří mohou měsíčně odkládat stranou pouze nižší částky – řádově do tisíců korun – investují prostřednictvím tzv. crowdfundingových platforem.

Jedná se obvykle o společnosti, které provozují jakési tržiště, na kterém agregují tyto investice od drobných investorů a posléze je investují do různých aktiv – může se jednat o nemovitosti, podnikatelské úvěry nebo třeba jiné alternativní investice – za což tito drobní investoři inkasují zisk v podobě zhodnocení okolo 5–10 % p.a.

Jednou z takových platforem je právě RONDA INVEST, která se zaměřuje na poskytování zajištěných podnikatelských úvěrů, které jsou financované právě prostřednictvím investic obyčejných lidí. Za tuto službu si platforma samozřejmě bere drobný poplatek – většina zisku však padá do kapes právě drobným investorům.

Pojďme se v této recenzi crowdfundingové platformy RONDA INVEST podívat blíže na to, jakým způsobem funguje, jak si na ní můžete otevřít investiční účet, kolik vás bude investování stát a jaké jsou hlavní výhody a nevýhody této platformy.

Obsah článku

Co dělá a jak funguje společnost RONDA INVEST?

RONDA INVEST je crowdfundingová platforma, která propojuje zájemce o úvěr s investory, kteří jsou ochotní tyto úvěry financovat. RONDA INVEST se specializuje na poskytování úvěrů malým a středním podnikům pro financování pořízení nemovitostí, které jsou zajištěné právě kupovanou nemovitostí. Působí nejen v České republice ale i na Slovensku.

Tyto úvěry jsou posléze nabízeny na “tržišti” platformy, kde do nich mohou investovat i drobní střadatelé (fyzické osoby) i podniky uvažující o nadstandardním zhodnocení peněz (právnické osoby).

RONDA INVEST tak propojuje podnikatele, kteří potřebují nebankovní financování své činnosti s investory s volnými finančními prostředky, kteří hledají třeba alternativu k tradičním investicím typu akcií a dluhopisů.

Zajištění nemovitostí = poměrně “bezpečná investice”

Ačkoliv se jedná o investice do podnikatelských úvěrů, hodnota zajištění nemovitosti obvykle výrazně přesahuje celkovou výši úvěru – LTV (výše úvěru vůči hodnotě zástavy) se nejčastěji pohybuje někde mezi 50-70 %, přičemž 70 % je maximální výše LTV.

RONDA INVEST přitom nemovitosti sloužící k zajištění úvěrů důkladně prověřuje.

Preferuje lokality v blízkosti krajských měst a schvalovacím procesem nakonec projde pouze malá část žádostí o financování.

RONDA INVEST ke konci dubna 2023 půjčila podnikatelům více než 1,5 miliardy korun a investorům na úrocích vyplatila více než 85 milionů korun, přičemž se jako investor můžete spolehnout na fakt, že nebudete platit žádné vstupní ani průběžné poplatky.

Zdroj: rondainvest.cz
Ronda Invest řečí čísel
Ronda Invest řečí čísel

Jakým způsobem RONDA INVEST hodnotí jednotlivé projekty:

Jako každý jiný poskytovatel úvěrů musí společnost v první kroku zhodnotit bonitu klienta a smysluplnost daného projektu – zejména zda bude generovat v budoucnu dostatečné cash-flow, aby bylo možné úvěr splácet. Posléze je samozřejmě odborníky vypočtena i hodnota samotného zajištění, tak aby bylo možné případným prodejem nemovitosti úvěr bez problémů splatit a investice klientů RONDA INVEST nebyla ohrožena.

Posléze dojde k financování úvěru, který ze 100 % pokryje společnost RONDA INVEST.

Tento úvěr je nejdříve dlužníkem po určité období splácen, aby byla ověřena platební schopnost daného podniku a až posléze jsou úvěry nabízeny na platformě k investici drobným investorům. Všechny úvěry, které jsou nabízeny lidem jsou zajištěny hodnotnou nemovitostí v atraktivních lokalitách, přičemž její hodnotu stanovuje nezávislý odborník. Výše podnikatelských úvěrů pak dosahuje maximální výše 70 % hodnoty nemovitosti.

Co by se posléze dělo, kdyby dlužník nebyl schopný svůj úvěr splácet? Ke každému úvěru je přiložená smlouva s notářským ověřením, ve které je stanoveno, že lze vymáhat případně peníze po dlužníkovi bez nutnosti proběhnuvšího soudu – jak asi tušíte, soudní řízení se obvykle může výrazně protáhnout. Investici pak můžete také libovolně ukončit, kdybyste třeba potřebovali své peníze zpět.

Zdroj: rondainvest.cz
Kritéria, na jejichž základě Ronda Invest hodnotí jednotlivé projekty
Kritéria, na jejichž základě Ronda Invest hodnotí jednotlivé projekty

Nabídka investic společnosti RONDA INVEST

Jak už bylo řečeno, platforma nabízí drobným investorům investice do úvěrů zajištěných nemovitostí. V době psaní této recenze bylo aktivních 5 investic, které charakterizovalo zajištění v intervalu 30 – 57 % a úrokové sazby (pro investory) až 8,7 % p.a. Za svou historii (online působí od roku 2019, od roku 2017 offline) však RONDA INVEST již zprostředkovala financování vyšších desítek projektů.

Platforma je vhodná i pro drobné investory, neboť nabízí projekty s minimální výší investice od 1 000 Kč. Do některých projektů je však možné investovat až od 10 000 Kč nebo dokonce 100 000 Kč.

Zdroj: rondainvest.cz
Nabídka otevřených investic na platformě RONDA INVEST
Nabídka otevřených investic na platformě RONDA INVEST

Podíváte-li se pak na konkrétní nabídku úvěrů, dozvíte se poměrně komplexní informace. Jednoduše nechybí nic podstatného. V tomto ohledu nabízí crowdfundingová platforma RONDA INVEST velmi kvalitní službu.

Zdroj: rondainvest.cz
Detail nabídky investice
Detail nabídky investice

RONDA INVEST majitel – Kdo za společností stojí?

RONDA INVEST na svých stránkách uvádí, že je dceřinou společností RONDA HOLDING a.s., kde by majoritu – 85 % měla držet investiční skupina Alphaduct, a.s., která kromě jiného vlastní kosmetickou společnost Dermacol a.s. 15 % mateřské společnosti by pak měl vlastnit podnikatel Gabriel Kovács, majitel společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.

Dle webu justice.cz však toto vlastnické uspořádání nelze ověřit. RONDA HOLDING a.s. má základní kapitál ve výši 12 000 000 Kč, který je 100% splacen, nicméně tento kapitál je rozdělen na 60 akcií na jméno v listinné podobě a nelze dohledat jejich skutečné držitele. Tím samozřejmě nechceme říct, že by společnost byla nedůvěryhodná – využívání akcií na jméno v listinné podobě je kvůli zachování soukromí poměrně rozšířený trend. Prezentovaná vlastnická struktura na webových stránkách pravděpodobně odpovídá realitě, nicméně ji nelze ověřit z nezávislého zdroje, a tak si každý na tuto situaci musí udělat názor sám.

Sesterskou společnosti je pak RONDA FINANCE a.s., která investorům RONDA INVEST zajišťuje platební služby. Tato platební společnost je zapsána v registru poskytovatelů platebních služeb malého rozsahu vedeného ČNB.

Zdroj: rondainvest.cz
Tým platformy RONDA INVEST
Tým platformy RONDA INVEST

Jak investovat se společností RONDA INVEST?

Nelze říci, že byste mohli začít investovat na pár kliknutí, pokud však máte zkušenosti se zakládáním brokerského účtu pro obchodování akcií nebo se zakládáním účtu na některé z kryptoměnových burz, nemělo by vás v procesu zřízení účtu u RONDA INVEST nic překvapit.

Průběh registrace na crowdfundingové platformě RONDA INVEST

 1. V pravém horním rohu kliknete na tlačítko “začít investovat” a na další stránce zadáte svou emailovou adresu, na kterou vám přijde verifikační email. Po kliknutí na odkaz se dostanete na stránku, kde si nastavíte heslo k přístupu na investiční účet.

  Zdroj: rondainvest.cz
  Registrace na crowdfundingové platformě RONDA INVEST – krok 1.
  Registrace na crowdfundingové platformě RONDA INVEST – krok 1.
 2. Následně je třeba vyplnit vaše telefonní číslo a zvolit si heslo. Na uvedené telefonní číslo vám přijde ověřovací SMS kód pro potvrzení vámi zvoleného hesla do investičního portálu.

  Zdroj: rondainvest.cz
  Registrace na crowdfundingové platformě RONDA INVEST – krok 2.
  Registrace na crowdfundingové platformě RONDA INVEST – krok 2.
 3. V tuto chvíli už je váš obchodní účet aktivovaný a můžete již začít vybírat z dostupných nabídek – dozvíte se vše podstatné o potenciálních investicích. Než vám však RONDA INVEST zpřístupní investování, je nejprve třeba vyplnit tzv. klientskou kartu. Jednoduše se musíte identifikovat – v tomto kroku vyplníte osobní údaje typu jméno, příjmení, zdroj příjmů, adresu trvalého bydliště a rodné číslo, nebo IČO v případě podnikajících osob.

  Zdroj: rondainvest.cz
  Registrace na crowdfundingové platformě RONDA INVEST – krok 3.
  Registrace na crowdfundingové platformě RONDA INVEST – krok 3.
 4. Posléze je třeba ještě ověřit totožnost držitele investičního účtu, a to prostřednictvím občanského průkazu. Využijete-li k ověření totožnosti pas, budete stejně vyzváni k nahrání dalšího dokladu totožnosti. Ronda Invest za tímto účelem využívá aplikace Ondato – postačí, když se budete držet instrukcí, které se před vámi objeví v průběhu registračního procesu. Nemusíte se ničeho bát, ověřování prostřednictvím dvou dokladů totožnosti je nařízení vyplývající ze zákona proti praní špinavých peněz a pokud se registrujete na nějaké platformě online, jedná se o zcela běžný způsob ověření totožnosti.

  Zdroj: rondainvest.cz
  Registrace na crowdfundingové platformě RONDA INVEST – krok 4.
  Registrace na crowdfundingové platformě RONDA INVEST – krok 4.
 5. Posledním krokem je vyplnění čísla bankovního účtu, který je vedený na stejnou osobu jako je uvedeno na dokladech totožnosti. Jeho vlastnictví je třeba opět doložit – tentokrát zasláním výpisu z bankovního účtu, který nesmí být starší než 3 měsíce. Ověření všech dodaných informací neproběhne obratem, ale do dvou pracovních dnů je obvykle obchodní účet ověřen. To je vše. Jak vidíte, registrační proces je snadný.

Poplatky na platformě RONDA INVEST

Platforma na svých stránkách prezentuje, že máte jako investor svou investici bez poplatků – neplatíte žádný vstupní ani průběžný poplatek, RONDA INVEST však samozřejmě musí ze své činnosti generovat nějaký zisk. Jednoduše si za zprostředkování své služby nechá část z úroků, kterými jsou zatíženy podnikatelské úvěry, jež nabízí jednotlivým subjektům. RONDA INVEST si zkrátka ponechá 25–40 % z úroků a zbytek představuje výnos investora. Toto číslo si můžete jednoduše jako investor zjistit v informacích o úvěru, do kterého se chystáte investovat.

Jak už bylo řečeno, pokud budete potřebovat vybrat peníze předčasně, můžete svou investici ukončit. Nelze ji však přeprodat zájemcům na sekundárním trhu, kromě toho také za exit zaplatíte poplatek ve výši 1,5 % z hodnoty investice (minimálně však 500 Kč). Více informací se pak můžete dozvědět v sekci dokumenty na webu RONDA INVEST.

Zdroj: rondainvest.cz
Poplatky za investování prostřednictvím platformy RONDA INVEST
Poplatky za investování prostřednictvím platformy RONDA INVEST

Možnost vkladu a výběru peněz u RONDA INVEST

Vklad peněz probíhá prostřednictvím převodu z bankovního účtu, který uvedete v rámci registrace (jméno majitele bankovního účtu se musí shodovat s jménem na dokladech totožnosti). Výběr finančních prostředků probíhá totožným způsobem. I zhodnocení finančních prostředků – úroky – jsou pravidelně na měsíční bázi (nejčastěji) zasílány na bankovní účet majitele obchodního účtu. Zkušenosti investorů jsou přitom veskrze pozitivní – nedochází k prodlení v zasílání úrokových sazeb.

Výhody a nevýhody platformy RONDA INVEST

Výhody RONDA INVEST

 • Investujete do úvěrů zajištěných hodnotnými nemovitostmi
 • Hodnota úvěru až na drobné výjimky nepřesahuje 70 % LTV
 • Snadná vymahatelnost dlužné částky – doposud k této krajní variantě nedošlo
 • Možnost investovat už od 1 000 Kč
 • Pravidelná měsíční výplata úroků na účet
 • Možnost předčasného ukončení investice (za poplatek)
 • Neplatíte žádné vstupní ani průběžné poplatky
 • Možnost investovat do několika projektů najednou – diverzifikace rizika
 • V nabídce naleznete pouze dobře prověřené a kvalitně zajištěné projekty

Nevýhody RONDA INVEST

 • Vaše investice nejsou pojištěné proti úpadku společnosti
 • Zhodnocení v intervalu 6 – 7,5 %
 • Absence sekundárního trhu – investice není možné prodat dalšímu investorovi
 • Absence regulace ze strany ČNB

Jak si stojí RONDA INVEST v porovnání s konkurencí

Na této crowdfundingové platformě je poměrně potěšující, že investujete pouze do velmi dobře zajištěných úvěrů – hledáte-li tak středně atraktivní investiční návratnost a relativně nízké riziko, může vás RONDA INVEST oslovit.

Srovnatelnou službu i návratnost však nabízejí i další crowdfundingové platformy typu Investown s tím rozdílem, že vám není vyplácen úrok z úvěru, ale podíl na nájmu. Crowdfundingová platforma Fundlift nabízí investice do řady podnikatelských projektů nejenom těch zajištěných nemovitostí. O něco vyšší výnos a investice zajištěné nemovitostí pak nabízí Fingood. Upvest pak zprostředkovává investice do developerských projektů s nižším zhodnocením než RONDA INVEST.

Hledáte-li pak regulovanou formu investování do nemovitostí, můžete zauvažovat o klasických bankovních nemovitostních podílových fondech. Investoři, kteří mají otevřený nějaký brokerský účet pak mohou samozřejmě investovat do realitních fondů obchodovaných na burze – REITs.

Vyšší návratnost investic a zároveň vyšší riziko pak nabízejí klasické akciové investice, které můžete realizovat například prostřednictvím brokera XTB nebo Trading212.

Do akcií byste však měli investovat s minimálním investičním horizontem 5–10 let. Ještě výraznější zhodnocení si pak slibují lidé od investic do kryptoměn, které lze realizovat například prostřednictvím Binance nebo Coinbase. Jedná se však o aktiva, která jsou velmi volatilní – jejich cena výrazně fluktuuje – proto byste do digitálních aktiv měli investovat pouze malou část investičního portfolia – víceméně peníze, o které si můžete dovolit v krajním případě i přijít.

Slovo závěrem – Shrnutí

RONDA INVEST je crowdfundingová platforma, která nabízí investorům možnost podílet se na financování zajištěných podnikatelských úvěrů se zhodnocením 6 – 7,5 % ročně. Platforma propojuje zájemce o úvěrové financování s lidmi s volnými finančními prostředky, kteří je chtějí zhodnotit a hledají alternativu ke klasickým investičním nástrojům.

Nabízí širokou škálu projektů, přičemž hodnota úvěrů téměř nikdy nepřesahuje 70 % hodnoty zajištěné nemovitosti. Příjemnou zprávou je také minimální investice (u některých projektů) ve výši 1 000 Kč – platformu tak lze využít i k pravidelnému investování. Nevýhodou ovšem je absence regulace ze strany ČNB a nulové pojištění vkladů investorů pro případ úpadku společnosti.

Hodnocení Finex.cz

5. místo
85 %
2024

Crowdfundingová platforma s jedinečnou nabídkou investic

RONDA INVEST nabízí investorům možnost podílet se na financování podnikatelských úvěrů zajištěných hodnotnou nemovitostí. Unikátní je především vyší zajištění těchto úvěrů, kdy hodnota LTV nepřesahuje 70 %. Investorům nabízí platforma poměrně solidní zhodnocení až 9 % p.a. a možnost měsíční výplaty úroků na účet. Přehledné uživatelské rozhraní nabízí vše, co potenciální investor před realizací investice potřebuje vědět.

Registrace a verifikace
V tomto kritériu je zohledněna celková rychlost a jednoduchost procesu registrace, popř. procesu ověřování totožnosti, je-li to vyžadováno.

95%

Poplatky
Hodnoceny jsou zde veškeré poplatky, které zatěžují investora. Jedná se o poplatky z výnosu z investice, poplatky za výběr hotovosti, vklad hotovosti, poplatky za vedení obchodního účtů, předčasné ukončení investice a jiné.

75%

Přívětivost platformy
Hodnocena je především přívětivost platformy a logické uspořádání. Hodnotíme také možnosti zabezpečení a dostupnost uživatelské podpory či nápovědy.

80%

Nabídka projektů
Hodnocení zahrnuje počet nabízených projektů k investici a také frekvenci nově přidávaných projektů. Velký důraz klademe také na zpracování klíčových informací pro investory, které jsou ke konkrétním investicím dostupné.

90%

Zajištění investic
Hodnocení zahrnuje způsob a míru zajištěných investic, které platforma nabízí. Bezpečnost investovaných peněz je důležitá, proto na toto kritérium klademe velký důraz.

95%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti crowdfundingové platformy zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty), získaná ocenění, licence a obecnou reputaci.

75%

Přehled poplatků a podmínek

Jméno firmyRONDA INVEST
Odhadovaný výnosAž 9 % p.a.
Min. výše investice 1 000 Kč u vybraných investic jinak 10 000 Kč
Hlavní zaměření investiceFinancování podnikatelských úvěrů zajištěných nemovitostí
Poplatek investora Bez poplatků
Investiční horizont6 měsíců až 5 let
Předčasné ukončení investiceAno (s poplatkem 1,5 % - min. 500 Kč)
Sekundární trh
Možné měny na investiciCZK, EUR
Možnosti vkladuBankovní převod
Možnosti výběruBankovní převod
Základní informace o brokerovi
V češtině?
Vznik brokera2019
ProvozovatelRONDA INVEST a.s.
Webová stránkahttps://www.rondainvest.cz/
Sídlo brokeraOlivova 2096/4 Bredovský dvůr - 1.patro Praha 1
Důležité informace pro investora
Dohled ČNB
Demo účet
W-8BEN formulář
Pojištění vkladů
V češtině
V češtině
Výplaty odměn
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Rozšíření do prohlížeče
Zákaznická podpora
Internetové peněženky
Ohodnoťte společnost RONDA INVEST
37
17

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎