Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Těžaři bitcoinů začínají pociťovat problémy. Může to znamenat pád trhu?

Příjmy těžařů klesly na historické minimum. Boom aktivity způsobený honbou za Runes už opadl a snížená odměna dopadá na těžaře plnou vahou.

Těžaři bitcoinů začínají pociťovat problémy. Může to znamenat pád trhu?
Zdroj: depositphotos.com

Nedávný halving, který snižuje blokovou odměnu pro těžaře o 50 %, vyvolal v síti Bitcoinu (BTC) bouřlivou aktivitu zejména kvůli obchodování zaměnitelných tokenů nového standardu Runes. Zdá se však, že nárůst aktivity neměl dlouhého trvání.

Humbuk kolem Runes

V návaznosti na půlení došlo k zavedení nového standardu zaměnitelných tokenů známého jako Runes, což se shodovalo s prudkým nárůstem množství transakcí na Bitcoinu a zvýšilo aktivitu sítě na nebývalou úroveň.

23. dubna proběhlo téměř 800 000 Runes transakcí. Ale přestože je zhruba polovina transakcí na Bitcoinu stále spjata s Runes, počáteční nadšení už výrazně opadlo. Za dva týdny se aktivita normalizovala a počet transakcí se ustálil pod 350 000 denně.

Vzrušení kolem Runes vedlo také k prudkému nárůstu transakčních poplatků v síti Bitcoinu, přičemž 7denní klouzavý průměr průměrného transakčního poplatku se během vrcholu šílenství vyšplhal na 40 USD.

To představovalo výrazný nárůst oproti normálu, ale od té doby se poplatky stáhly na přijatelnější úroveň a s návratem aktivity na původní hodnoty klesly zpět pod 10 USD.

Příjmy těžařů

Zatímco pro uživatele byl nárůst poplatků zatěžující, pro těžaře byl pochopitelně přínosem, zejména jako kompenzace dopadu snížení odměny.

V den následující po halvingu bylo vybráno více než 80 milionů USD na transakčních poplatcích, což výrazně zvýšilo příjmy těžařů.

S poklesem poplatků však těžaři začínají pociťovat finanční tíseň, přičemž sedmidenní klouzavý průměr jejich příjmů za terahash za sekundu (TH/s) klesl na historické minimum 0,048 USD.

Hashrate Bitcoinu od halvingu taky poněkud klesl, ale i tak zůstává relativně vysoko na úrovni kolem 600 EH/s. To svědčí o odolnosti sítě a o tom, že těžaři zatím trh ve velkém neopouští, a to i přes nedávný pokles příjmů.

Halvingem jejich odměny klesly na 3,125 BTC za blok, což je sice v dolarech vzhledem k aktuální ceně Bitcoinu víc, než odměna ve výši 25 BTC, kterou těžaři dostávali v roce 2013, ale je třeba si uvědomit i růst náročnosti těžby od té doby.

Těžařů je dnes mnohem víc a získat odměnu je tak těžší pro každého z nich. Pokud tedy nezačnou ve větší míře trh opouštět, je nepravděpodobné, že by se ti zbylí dostali na úrovně příjmů, které bývaly standardem dříve.

A i kdyby začaly hromadnější odchody těžařů, cena Bitcoinu by musela oproti současným úrovním významně vzrůst, aby jejich příjmy rostly.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
2

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.