Informace o kryptoměně Sushi Swap
Kryptoměna SushiSwap (SUSHI) je tokenem decentralizované burzy SushiSwap. A přestože byla burza SushiSwap spuštěna pouze koncem roku 2020, tak se za tento čas stihlo udát hned několik změn nejen na dané DEX, ale také v rámci její governance tokenu SUSHI.
Například v prvních dvou týdnech byl SUSHI token tvořen v počtu 1 000 SUSHI za jeden vytvořený blok. Takový poměr však trval pouze přibližně první dva týdny, během nichž se rozdistribuovalo přibližně 100 milionů SUSHI tokenů (100 000 bloků). Následně se odměna za nový blok snížila na 100 SUSHI.
Stejně zajímavě se vyvinula i situace ve spojení s celkovou nabídkou SUSHI tokenů. Původní plán byl totiž mít nabídku neurčitou, což znamená, že by se mohla postupně navyšovat prostřednictvím různých inflačních prvků.
S tím však ale nesouhlasila komunita SUSHI hodlerů a stakerů, kteří se v jednom z hlasování na toto téma rozhodli nastavit celkovou nabídku na 250 milionů SUSHI tokenů. Avšak přesný koncept toho, jak dojde ke vytvoření a distribuci celkové nabídky za těchto nových podmínek ještě není vytvořen.
Obsah článku o kryptoměně SushiSwap
Na co SUSHI slouží?
Tento token je dalším z plejády governance tokenů, což znamená, že jedním z jeho primárních využití je možnost hlasování na komunitních návrzích a při změnách. Aby k tomu došlo, je třeba vytvořeniť hlasování, které se děje prostřednictvím SUSHI POWAH (čteno jako Sushi Power), která slouží jako hlasovací metrika pro měření hlasů pro a proti danému návrhu.
Platí přitom následující:
- Každý SUSHI token držen na peněžence má hodnotu 1 SUSHIPOWAH.
- Každý SUSHI držen prostřednictvím xSUSHI tokenů má hodnotu 1 SUSHIPOWAH.
- Každý SUSHI token v poolu SUSHI-ETH má hodnotu 2 SUSHIPOWAH.
K tomu, aby došlo ke schválení jakéhokoli návrhu, musí být podpora daného návrhu minimálně 5 milionů SUSHIPOWAH.
Je přitom přímo na voličích, jakou formou chtějí hlasovat, přičemž platí, že každý si může zvolit jeden způsob, nebo všechny tři.
Co je však podstatné, tak voliči musí vlastnit tyto tokeny už předtím, než bylo hlasování spuštěno. To znamená, že se nemůže stát, že si někdo nakoupí tyto tokeny na to, aby se zučastnil na hlasování, které již probíhá. Tento bezpečnostní prvek slouží k tomu, aby se snížil risk ovlivňování hlasování.
Staking prostřednictvím SushiBar
Sushibar je místo, ve kterém můžete stakeovat SUSHI, za které dostanete xSushi, které můžete následně přemístit do xSushi poolu, ve kterém dostáváte za tento staking část z transakčních poplatků ve formě nových SUSHI.
Zní to komplikovaně? Ve skutečnosti ale není. Čtěte dál!
Vaše SUSHI tokeny, které použijete ke stakingu, se pouze na jistou dobu uzamknou, a jako důkaz toho, že jste takto udělali, dostanete xSushi tokeny, které jsou umístěny do různých likvidity poolů. Pokud uživatelé v těchto poolech provádí transakce (což by se vždy mělo dít), tak díky xSushi získáte část uhrazeného poplatku v závislosti na tom, jak velký poměr daného poolu vlastníte.
Tento poplatek je vám vyplacen formou nových SUSHI tokenů, což znamená, že vámi držené xSushi je aktuálně hodnotnější o nové SUSHI tokeny.
Aktuálně jsou touto formou distribuované přibližně 2/3 všech nově vznikajících SUSHI tokenů. Ty jsou postupně uzamčeny na takzvané “lockup address” a později jsou přerozděleny již výše zmíněným způsobem do různých likvidity poolů.
Kde koupit a držet?
První možností je koupit SUSHI na běžných centralizovaných burzách, jako jsou např. Binance, OKEx, nebo třeba Huobi.
Favorit redakce
- Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
- Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
- Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
- Platforma může působit složitě
Avšak jako token decentralizované burzy je také samozřejmě možné (ne-li vhodné) získat ho směnou za jakýkoli jiný ERC20 token na decentralizovaných burzách, například samotné SushiSwap, nebo jejího předchůdce Uniswap.
Své SUSHI tokeny poté můžete držet buď v peněžence na dané centralizované burze, nebo si ho jako běžný ERC-20 token poslat do vlastní kryptoměnové peněženky, jako Trezor, Ledger nebo třeba MetaMask.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.