Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Boeing

Akcie Boeing – Aktuální cena, graf, dividenda 2020, jak koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Boeing

Cena za 1 akcii Boeing
CZK
USD
EUR

Informace o akciích Boeing

Společnost Boeing je jednou ze dvou největších americký výrobců dopravních letadel. Tím druhým je samozřejmě Airbus. Tržní kapitalizace Boeingu se pohybuje kolem 190 miliard dolarů.

Od devadesátých let se tato konkurence označuje jako duopol, jelikož tyto dvě společnosti nemají na poli dopravních letadel prakticky konkurenci.

Boeing se mimo jiné věnuje také vývoji letadel pro armádu či kosmických raket.

Zajímavost: Zbrojní průmysl činí asi 50 % přijmu společnosti Boeing.

Obsah článku o akciích Boeing

1.Historie Boeing2.Vývoj ceny akcií Boeing3.Co může ovlivnit cenu akcií Boeing?4.Boeing dividendy5.Jak můžete vypadat obchodování akcií Boeing?6.Jak začít obchodovat akcie Boeing?7.Proč se vyplatí o Boeing akcie zajímat?8.Diskuze o akciích Boeing (komentáře)

Historie Boeing

Boeing byl založen roku 1916 v Seattlu, ve kterém má dodnes továrnu. Vedení firmy však v roce 2001 přesídlilo do Chicaga.

V roce 1967 uvedl do provozu dvouproudový letoun typu 737, který se přes mnohé modernizace a odvozené typy prodává dodnes.

Vyrobeno ho bylo již přes deset tisíc kusů a jedná se tak o nejprodávanější dopravní letoun na světě.

V letech 2018 a 2019 došlo ke dvěma pádům nového letounu 737 MAX, na základě kterých bylo tomuto typu zakázáno létat. Tyto tragédie bezesporu měli vliv na cenu akcií Boeingu.

Vývoj ceny akcií Boeing

Cena za 1 akcii Boeing
CZK
USD
EUR

V roce 2009 došlo k růstu ceny ode dna na zhruba dvojnásobek, poté se ale růst zastavil a cena kolísala okolo ceny 70 dolarů na akcii.

Na počátku roku 2013 začala cena akcií Boeingu opět růst a po roce se již obchodovali okolo ceny 130 dolarů na akcii.

Následovala další, téměř tříletá stagnace, která bylo koncem roku 2016 ukončena prudkým růstem. Začátkem roku 2018 byla cena již na hodnotě 350 dolarů/akcie, čili během roku došlo k zhodnocení zhruba 150%.

Začátek roku 2019 vypadal na další prudký růst ceny akcií. Jenže došlo k druhé nehodě Boeingu 737 MAX a jeho následnému zákazu létat, což se projevilo propadem ceny zpět k hodnotám okolo 350 dolarů.

boeing akcie

Co může ovlivnit cenu akcií Boeing?

S cenou akcií může výrazněji pohnout úspěch či neúspěch konkrétního modelu nejen Boeingu, ale i konkurenčního Airbusu.

Vzhledem k monopolnímu postavení těchto dvou výrobců se neúspěch jednoho téměř automaticky projeví lepšími prodeji toho druhého.

Problém by mohl způsobit i odklon lidí od létání, jelikož někteří dávají přednost ekologičtějším druhům dopravy.

S tím souvisí i možné riziko např. vyššího zdanění leteckého paliva, které by taktéž mělo negativní vliv na letecký průmysl.

Boeing dividendy

Každý čtvrt rok vyplácí Boeing dividendy. Za rok 2019 měla každá z kvartálních dividend výši 2.055 dolaru, ročně tedy dohromady dividenda činila 8.22 dolaru. Vzhledem k ceně akcie, která se pohybovala kolem 350 dolarů, byl poměr P/E přes 40.

Akcie Boeingu se proto nevyplatí držet jen kvůli dividendám.

Jak můžete vypadat obchodování akcií Boeing?

Nejrychlejším způsobem obchodování je krátkodobé, při kterém celý obchod proběhne maximálně v řádu dní. K rozhodnutí o vhodném vstupu a výstupu z obchodu vám pomůže zejména technická analýza.

Další možností je věnovat se střednědobému obchodování, při kterém jeden obchod trvá řádově měsíce. Kromě technické analýzy je dobré věnovat pozornost i významným fundamentálním zprávám.

Poslední variantou dlouhodobé obchodování až investování. Při něm akcie vlastníte v řádu let a kromě spekulace na růst ceny taktéž pravidelně inkasujete dividendu.

Důležité je v tomto případě sledovat fundametnální zprávy jak Boeingu (např. výroční zprávy), tak celého leteckého odvětví.

boeing

Příklad obchodování akcií Boeing

  • Krátkodobý obchod

Představte si, že budete spekulovat na růst ceny. Abyste nemuseli mít tolik vlastních prostředků a mohli i získat lepší zhodnocení, použijete k obchodu páku 1:5, jak ji nabízí např. XTB. Na deset investovaných dolarů tak použijete dva svoje a osm vám půjčí broker.

Nakoupíte 25 akcií Boeingu při ceně 360 dolarů za akcii, celkem tedy za 9 000 dolarů (z čehož použijete jen 1 800 dolarů vlastního kapitálu).

Pokud po třech dnech cena stoupne o 1 % na hodnotu 364 dolarů za kus, při uzavření obchodu inkasujete zisk 4 dolary x 25 akcií = 100 dolarů (cca 2 300 korun), v procentech 5,5 % (protože jste investovali jen svých 1 800 dolarů).

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Spolehlivě fungující firma
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Vyšší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Poziční obchod

Nakoupíte 10 akcií Boeingu, tentokrát už bez páky. Při ceně 360 dolarů za akcii investujete 3 600 dolarů. Po pěti letech cena vystoupá na 420 dolarů. Při prodeji tak vyděláte 600 dolarů.

Kromě toho však každého čtvrt roku budete inkasovat dividendu dva dolary na akcii. Za pět let tak na dividendách získáte 2 dolary x 10 akcií x 20 čtvrtletí = 400 dolarů.

Celkový zisk z vašeho obchodu tak bude 1 000 dolarů (cca 20 000 korun). Zhodnocení investice bude 27,7%, resp. roční zhodnocení bude 5,5%

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Jak začít obchodovat akcie Boeing?

Zaujal-li vás Boeing a možnost obchodovat jeho akcie, můžete se do toho prakticky okamžitě. Stačí k tomu následující kroky:

  • Jako první vás bude čekat vybrání si brokera. Musí umožňovat obchodovat akcie Boeingu a pokud nevládnete dobře angličtinou, pak by nebylo od věci zvolit si brokera v češtině (např. XTB, nebo RoboMarkets).
  • Pro založení účtu budete muset vyplnit několik dokumentů a zaslat dva ofocené doklady totožnosti.
  • Po vytvoření účtu si na něj zašlete peníze, se kterými hodláte obchodovat
  • Následovat bude vybrání obchodní strategie, kterou budete chtít používat. Někteří brokeři nabízí i možnost vyzkoušet si ji zdarma na demoúčtu bez rizika ztráty peněz. Zároveň se tím naučíte ovládat platformu, ve které se zadávají obchodní příkazy.
  • Až budete mít vše vyzkoušené a vaše obchodní strategie se ukáže jako úspěšná, budete moct přistoupit k reálnému obchodování – za reální peníze.

Proč se vyplatí o Boeing akcie zajímat?

Boeing patří mezi dva největší výrobce dopravních letadel na světě a jeho rychlý krach je tak krajně nepravděpodobný. Při držení akcií pak také můžete pravidelně inkasovat dividendu.

Pro aktivnější obchodování je též výhodou, že se akcie Boeingu obchodují na americké burze a tak je lze obchodovat večer po práci. Cena akcií se také často mění a je tak možné na těchto pohybech vydělat peníze.

A co vy, láká vás vydělávat na akciích Boeingu? Nebo už na něm dokonce vyděláváte? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a názory v diskusi pod článkem.

Více informací o Boeingu:


JménoBoeing
TickerBA
Webové stránkyhttps://www.boeing.com/
Založeno1916
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Boeing za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
25. 09. 2020 $154,6 BA
24. 09. 2020 $145,8 BA
23. 09. 2020 $151,6 BA
22. 09. 2020 $156,7 BA
21. 09. 2020 $156,4 BA
18. 09. 2020 $162 BA
17. 09. 2020 $166,2 BA
16. 09. 2020 $167,7 BA
15. 09. 2020 $163,8 BA
14. 09. 2020 $164,4 BA

Ohodnoťte akcie této firmy


Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo
LYNX Broker★ 92 %
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo