Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Boeing

Akcie Boeing (BA) - Aktuální cena, graf, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Boeing

Cena akcií Boeing (BA)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informace o akciích Boeing

Společnost Boeing je jednou ze dvou největších amerických výrobců dopravních letadel. Tím druhým je samozřejmě Airbus. Od devadesátých let se tato konkurence označuje jako duopol, jelikož tyto dvě společnosti nemají na poli dopravních letadel prakticky konkurenci.

Boeing se mimo jiné věnuje také vývoji letadel pro armádu či kosmických raket.

Zajímavost: Zbrojní průmysl činí asi 50 % přijmu společnosti Boeing.

Tržní kapitalizace Boeingu se pohybuje kolem 120 miliard dolarů ke konci roku 2020 (což je relativně méně než obvykle z důvodu pandemického propadu akcií).

Obsah

1.Historie Boeing2.Vývoj ceny akcií Boeing3.Co může ovlivnit cenu akcií Boeing?4.Boeing dividendy5.Investování do akcií BoeingPrvní možnost: nákup akcií BoeingDruhá možnost: aktivní obchodování akcií Boeing6.Jak začít obchodovat akcie Boeing?7.Diskuze o akciích Boeing (komentáře)

Historie Boeing

Boeing byl založen roku 1916 v Seattlu, ve kterém má dodnes továrnu. Vedení firmy se však v roce 2001 přesídlilo do Chicaga.

V roce 1967 uvedl do provozu dvouproudový letoun typu 737, který se přes mnohé modernizace a odvozené typy prodává dodnes.

Vyrobeno ho bylo již přes 10,5 tis. kusů (konec roku 2020) a jedná se tak o nejprodávanější dopravní letoun na světě.

V letech 2018 a 2019 došlo ke dvěma pádům nového letounu 737 MAX, na základě kterých bylo tomuto typu zakázáno létat. Tyto tragédie bezesporu měli vliv na cenu akcií Boeingu (viz níže).

Vývoj ceny akcií Boeing

Cena akcií Boeing (2006-2020)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V roce 2009 došlo k růstu ceny ode dna na zhruba dvojnásobek, poté se ale růst zastavil a cena kolísala okolo ceny 70 dolarů na akcii.

Na počátku roku 2013 začala cena akcií Boeingu opět růst a po roce se již obchodovali okolo ceny 130 dolarů na akcii.

Následovala další, téměř tříletá stagnace, která bylo koncem roku 2016 ukončena prudkým růstem. Začátkem roku 2018 byla cena již na hodnotě 350 dolarů/akcii, čili během roku došlo k zhodnocení zhruba 150%.

Začátek roku 2019 vypadal na další prudký růst ceny akcií. Jenže došlo k druhé nehodě Boeingu 737 MAX a jeho následnému zákazu létat, což se projevilo propadem ceny zpět k hodnotám okolo 350 dolarů.

Ani tam propad akcií bohužel neskončil, neboť přišla koronavirová krize, uzavření hranic a téměř úplný útlum turismu, cestování i služebních cest. To akcie téměř zdevastovalo a své lokální dno našly na úrovni pod 100 dolarů.

Na druhou stranu od tohoto dna se akcie poměrně statečně odrazily a přisel růst. Kdo nakupoval na konci pandemie mohl vydělat i 100 a více %.

boeing akcie
Zdroj: depositphotos.com

Co může ovlivnit cenu akcií Boeing?

S cenou akcií může výrazněji pohnout úspěch či neúspěch konkrétního modelu nejen Boeingu, ale i konkurenčního Airbusu.

Vzhledem k monopolnímu postavení těchto dvou výrobců se neúspěch jednoho téměř automaticky projeví lepšími prodeji toho druhého.

Problém by mohl způsobit i odklon lidí od létání, jelikož někteří dávají přednost ekologičtějším druhům dopravy, ale také, jak jsme zažili v roce 2020, uzavření hranic.

Boeing dividendy

Každý čtvrt rok vyplácí Boeing dividendy. Za rok 2019 měla každá z kvartálních dividend výši 2.055 dolaru, ročně tedy dohromady dividenda činila 8.22 dolaru. Vzhledem k ceně akcie, která se pohybovala kolem 350 dolarů, byl poměr P/E přes 40.

Akcie Boeingu se proto nevyplatí držet jen kvůli dividendám.

boeing

Investování do akcií Boeing

Nyní se podíváme na dvě základní možnosti, jak můžete investovat do těchto akcií. První z nich je dlouhodobá investice do akcií jako takových (někdy se též říká fyzických – nečekejte ale, že je budete mít doma, budou u vašeho brokera). Druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi. Jaký je mezi tím rozdíl?

První možnost: nákup akcií Boeing

Tento přístup je mnohem jednodušší, časově méně náročný a pro nováčky také častokrát úspěšnější než např. trading.

V principu se jedná o prostý nákup fyzických akcií dané společnosti, po kterém se kupující stane akcionářem. Akcionář (i když z hlediska investovaných prostředků úplně malinký) je v podstatě jedním z majitelů dané firmy a podílí se tak na zisku této společnosti, který je mu vyplácen formou dividend.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na názorný příklad níže.

Příklad: Uvažuje nákup akcií Boeing za 150 USD/akcii. To odpovídá ceně po koronaviru, pokud byste netrefili úplné dno (100 USD). Vy máte na investici připravených rovných 3 000 USD a můžete si tedy koupit přesně 20 ks akcií.

V případě, že po určité době cena akcií vzroste o 33 % na 200 USD, což se může stát v zásadě během několika měsíců (jak jde vidět na grafu), z prodeje vašich 20 akcií byste inkasovali celkem 4 000 USD.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 1 000 USD, které si ihned můžete vybrat na svůj bankovní účet.

V případě, že byste akcie drželi o něco déle, třeba 2 roky, by vám byla 8x vyplacena dividenda. Např. dohromady za rok 2017 5,68 USD/akcii a za rok 2018 6,84 USD/akcii. Celkem tedy 12,52 USD na akcii, takže byste si za ty dva roky se svými akciemi přišli na dalších 250,4 dolarů.

K rozhodnutí o vhodném vstupu a výstupu z obchodu vám pomůže zejména technická analýza. Kromě technické analýzy je dobré věnovat pozornost i významným fundamentálním zprávám.

Kde koupit akcie Boeing?

Abyste mohli nákup provést, je potřeba mít obchodní účet u jednoho z brokerů. My jsme ty nejlepší brokery otestovali a ty ozkoušené naleznete v tabulce níže:

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo

Trading212

★ 91 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Boeing

Aktivní obchodování má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit.

Představte si, že pomocí CFD budete spekulovat na růst či pokles ceny. Abyste nemuseli mít tolik vlastních prostředků a mohli i získat lepší zhodnocení, použijete k obchodu páku 1:5, jak ji nabízí např. XTB. Na deset investovaných dolarů tak použijete dva svoje a osm vám půjčí broker.

Takové obchodování "s pákou" v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Podívejte se na příklad níže:

Příklad: Pokud je cena akcií znovu 150 USD a vy na obchodním účtu máte k dispozici 3 000 USD, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 15 000 USD (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit ne 20, ale rovných 100 akcií. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst ze 150 na 200 USD, tak váš zisk by zde nebyl 1 000 USD, ale 5 000 USD.

Proč? Protože jste koupili 100 akcií a zhodnocení každé z nich je 50 USD. V případě ukončení obchodu (prodeji všech akcií) byste tedy na účtu měli celkem 8 000 USD (3 000 USD se kterými jste začali a 5 000 USD jako zisk z uskutečněného obchodu).

Zaujaly vás akcie Boeing a chtěli byste je zkusit obchodovat? Můžete to zkusit u jednoho z ověřených brokerů:

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo

Trading212

★ 91 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Níže se můžete podívat na video, které vám ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody na videu jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Jak začít obchodovat akcie Boeing?

Zaujal-li vás Boeing a možnost obchodovat jeho akcie, můžete se do toho prakticky okamžitě. Stačí k tomu následující kroky:

 • Jako první vás bude čekat vybrání si brokera. Musí umožňovat obchodovat akcie Boeingu a pokud nevládnete dobře angličtinou, pak by nebylo od věci zvolit si brokera v češtině (např. XTB, nebo RoboMarkets).
 • Pro založení účtu budete muset vyplnit několik dokumentů a zaslat dva ofocené doklady totožnosti.
 • Po vytvoření účtu si na něj zašlete peníze, se kterými hodláte obchodovat
 • Následovat bude vybrání obchodní strategie, kterou budete chtít používat. Někteří brokeři nabízí i možnost vyzkoušet si ji zdarma na demoúčtu bez rizika ztráty peněz. Zároveň se tím naučíte ovládat platformu, ve které se zadávají obchodní příkazy.
 • Až budete mít vše vyzkoušené a vaše obchodní strategie se ukáže jako úspěšná, budete moct přistoupit k reálnému obchodování – za reální peníze.

Proč se vyplatí o akcie Boeing zajímat?

Boeing patří mezi dva největší výrobce dopravních letadel na světě a jeho rychlý krach je tak krajně nepravděpodobný. Při držení akcií pak také můžete pravidelně inkasovat dividendu.

Pro aktivnější obchodování je též výhodou, že se akcie Boeingu obchodují na americké burze a tak je lze obchodovat večer po práci. Cena akcií se také často mění a je tak možné na těchto pohybech vydělat peníze.

A co vy, láká vás vydělávat na akciích Boeingu? Nebo už na něm dokonce vyděláváte? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a názory v diskusi pod článkem.

Více informací o Boeingu:


Více informací o akciích Boeing (BA)

JménoBoeing
TickerBA
Webové stránkyhttps://www.boeing.com/
Založeno1916
SektorPrůmysl
PrůmyslLetectví a obrana
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie Boeing za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
07. 06. 2023 Načítání... BA
06. 06. 2023 Načítání... BA
05. 06. 2023 Načítání... BA
04. 06. 2023 Načítání... BA
03. 06. 2023 Načítání... BA
02. 06. 2023 Načítání... BA
01. 06. 2023 Načítání... BA
31. 05. 2023 Načítání... BA
30. 05. 2023 Načítání... BA
29. 05. 2023 Načítání... BA
28. 05. 2023 Načítání... BA
27. 05. 2023 Načítání... BA
26. 05. 2023 Načítání... BA
25. 05. 2023 Načítání... BA

Ohodnoťte akcie firmy Boeing


Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo