Ledger Nano S

Celkové hodnocení:
95/100

Rádi bychom vás seznámili s jednou z celosvětově nejoblíbenějších kryptopeněženek, francouzskou Ledger Nano S. Co všechno umí? A jaké jsou naopak její limity? Je bezpečná? Co když ji ztratíte nebo ji někdo odcizí? To vše a ještě více se dozvíte níže.

Klady

  • Velice bezpečná peněženka
  • Podporuje spoustu měn
  • Narozdíl od trezoru má krytý display

Zápory

  • Návody i obsluha jsou pouze anglicky

Hardwarová kryptoměnová peněženka Ledger Nano S je největší konkurence všem velice známého Trezoru. Ledger připomíná klasický flashdisk a přišla do světa kryptoměn z Francie. Pod obyčejným plastovým krytem se však skrývá neobyčejná technologie, která je dílem světových špiček z oboru kryptografie, softwarového, hardwarového a sociálního inženýringu a také „spřátelených“ hackerů, kteří pracují na tom, aby bylo jejich zabezpečení na co možná nejvyšší úrovni.

ledger btc penezenka
Ledger Nano S vypadá jako flashka

Bezpečnost na prvním místě

Na klasických penězích je dobré, že je můžete vzít a schovat do matrace nebo zakopat na „bezpečné“ místo někde na zahradě. Takto však pochopitelně své virtuální peníze (kryptoměny) neochráníte. Proto je jasné, že bezpečnost je v tomto případě na prvním místě.

Pro váš pocit bezpečí vyvinula společnost Ledger systém, který zabezpečí všechny vaše důvěrné informace, finanční prostředky a přístupové klíče, které jsou uloženy uvnitř hardwaru v state-of the art Secure Element a ještě k tomu zamknuté pomocí PIN kódu.

Podporované kryptoměny v Ledgeru Nano S

Ledger Nano S podporuje celou řadu kryptoměn, jejichž seznam najdete níže. Je tak velmi jednoduché přijímat platby a mít kontrolu nad všemi svými účty pro každou měnu na jednom jediném zařízení. Ledger byl také první hardware peněženkou s podporou Etherea. Nano S je už třetí verze peněženky Ledger, vybavená displejem, díky kterému jej stejně jako Trezor můžeme používat na počítači napadeným keyloggerem a vše je i tak bezpečné.

Ledger lze používat na počítačích s operačními systémy Windows 7-10, OS 10.13 + a Linux a ke stvrzování transakcí dochází prostřednictvím aplikace Ledger Wallet. K přihlášení do Ledgeru slouží 4-8 místný PIN kód, který si vytvoříte při prvním použití. Kdyby vám někdo Ledger odcizil, po 3 špatných pokusech zadání PIN se vymaže celý obsah, avšak pomocí Recovery phrase jej můžete obnovit na jiném zařízení.

Co když mi Ledger Nano S někdo ukradne?

Pokud se stane, že vám kryptopeněženku Ledger Nano S někdo ukradne, nebo ji ztratíte, vaše finance jsou i přesto v bezpečí díky PIN kódu. Jednoduše si tak můžete koupit další virtuální peněženku a pomocí tzv. recovery seedu se vám obnoví veškeré privátní klíče. Všechny vaše finance jsou v bezpečí, pokud ovšem hacker nepřijde na recovery seed.

Aby se hacker k recovery seedu nedostal, je nutné kupovat si Ledger Nano S přímo od výrobce anebo od autorizovaných prodejců, nikdy ne z druhé ruky. Pokud si koupíte peněženku někde na bazaru nebo od nějakých neautorizovaných kšeftmanů, nelze se spolehnout na to, že budou vaše finance v bezpečí. Toto však platí v případě všech hardware kryptoměnových peněženek.

Hacker tak může znát váš recovery seed a jednoduše jednoho dne, až budete mít hezkou sumu kryptoměn v peněžence, udělá to, že vám je sebere. Bude-li vám tedy Ledger doručen bez ochranné pásky, znamená to, že se zařízením bylo manipulováno. Pokud se toto stane, jednoduše Ledger vraťte zpět prodejci.

Ledger Nano S krabička s ochrannou páskou
Ochranná páska na obalu peněženky Ledger, která nesmí být porušena.

Recovery seed? Co to je?

V odstavci výše jsme zmiňovali tzv. Recovery Seed. Recovery seed je text, který se skládá z 24 nahodilých anglických slov, které se automaticky vygenerují při nastavení peněženky. Recovery seed je na celé té peněžence nejdůležitější, je to její Achillova pata, ke které se nesmí nikdo jiný kromě vás dostat.

Pokud jej budete znát jenom vy, jsou vaše finance naprosto v bezpečí a vy můžete klidně spát. Recovery seeed byste si tak měli uložit na nějaké bezpečné místo. Papír a propiska jsou v tomto případě nejbezpečnějšími nástroji. Rozhodně si NIKDY svůj recovery seed neukládejte do počítače nebo mobilu. Prostě do ničeho, co je připojeno k internetu.

Jak s Ledger Nano S pracovat?

Abychom mohli dělat to, proč jsme si kryptopeněženku pořídili, tedy přijímat, uchovávat a odesílat kryptoměny, musíme si nejdříve nainstalovat všechny potřebné aplikace. Tou první je Google Chrome, do nějž si stáhneme bezpečnou aplikaci Ledger Wallet Bitcoin, Ledger Wallet Dogecoin apod. Prostě takovou aplikaci, kterou pro svou kryptoměnu potřebujete a kterou pochopitelně musí Ledger Nano S podporovat.

Spustíte si příslušnou aplikaci s vaší měnou, připojíte Ledger Nano S k počítačem pomocí kabelu a zadáte svůj PIN. V menu si spustíte aplikaci s logem vaší měny. V okamžiku, kdy vás počítač rozpozná, můžete si s vaším kryptobohatstvím dělat cokoli, co se vám zlíbí.

Manipulace s krytpoměnou

Na počítači se vám zobrazí množství „receiving address“, ze kterých můžete obdržet kryptopeníze od ostatních vlastníků anebo pro výběr z virtuální burzy. Zároveň můžete své kryptoměny posílat jiným příjemcům. Abyste tak mohli učinit, musíte zadat na svém počítači adresu příjemce a pak ještě fyzicky potvrdit tuto transakci stisknutím tlačítka na Ledgeru Nano S.

Závěr k peněžence Ledger

Vaše peníze budou v Ledger Nano S v bezpečí, pokud budete vy coby uživatel dodržovat bezpečnostní opatření. To znamená, že si toto zařízení koupíte buď přímo od výrobce anebo od autorizovaných prodejců, nikdy ne od neautorizovaných nebo z druhé ruky. Všímejte si, zda má váš nový Ledger na sobě ochrannou pásku.

Šetření zrovna na tomto místě není v pořádku, jelikož se nemusí vůbec vyplatit. Cena totiž není nikterak likvidační a pohybuje se okolo 2500 Kč. Svůj recovery seed si napíšete na papír a schováte na bezpečném místě – cokoli, co je připojeno k internetu bezpečné není. Ledger Nano S ztratit klidně můžete, ale recovery seed nikdy, na to pozor.

My osobně využíváme radši český Trezor, ale prakticky je jedno, pro kterou hardware peněženku se rozhodnete. Obě jsou 100% bezpečné.

Jméno firmy Ledger Nano S
Hlavní výhoda Dostupná a bezpečná hardware peněženka
Webová stránka https://www.ledgerwallet.com/
V češtině?
Sídlo společnosti Paříž, Francie
Demo účet
Minimální vklad 1 satoshi
Minimální obchod 1 satoshi
Zákaznická podpora FAQ + Emailová podpora
Typ peněženky Hardware peněženka
Počet aktiv 714
Poplatky Bez poplatků
Metody vkladu Pouze kryptoměny
Metody výběru Pouze kryptoměny
Měna účtu České koruny, Eura, Dolary
Mobilní aplikace?
Webová verze?
Podporované kryptoměny Přes 714+ kryptoměn

Koupit

Hodnocení
Hodnoceno dne
Broker
Ledger Nano S
Hodnocení
51star1star1star1star1star

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.