Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Kryptoměnové peněženky » Ledger Nano

Recenze kryptoměnové peněženky Ledger Nano S (+ Nano X)

Základní informace o Ledger Nano

Podporované kryptoměny

Přes 1280+ kryptoměn

Počet aktiv

1281

V češtině?

Ne

Francouzská kryptoměnová peněženka Ledger je jednou z nejoblíbenějších peněženek na světě. Peněženky Ledger Nano připomínají klasický USB flashdisk a ovládat je lze i přes mobilní telefon.

Hardwarová peněženka Ledger je se svými dvěma modely S a X největší konkurence všem velice známého Trezoru.

Pod obyčejným plastovým krytem se však skrývá neobyčejná technologie, která je dílem světových špiček z oboru kryptografie, softwarového, hardwarového a sociálního inženýringu a také „spřátelených“ hackerů, kteří pracují na tom, aby bylo jejich zabezpečení na co možná nejvyšší úrovni.

Co všechno umí a jaké jsou naopak její limity? Je bezpečná? Co když ji ztratíte nebo ji někdo odcizí? To vše a ještě více se dozvíte níže.

Obsah recenze Ledger Nano

1.Jak používat peněženku Ledger2.Různé verze peněženek Ledger – jakou vybrat?Možnost A) Ledger Nano SMožnost B) Ledger Nano X3.Bezpečnost peněženek Ledger4.Co se stane, když mi Ledger někdo ukradne?5.Podporované kryptoměny v zařízeních Ledger6.Závěr k peněžence Ledger7.Vaše zkušenosti s Ledgerem (diskuze)

Jak používat peněženku Ledger

Při prvním zapojení zařízení k počítači nebo telefonu (Ledger Nano X je možné pomocí technologie bluetooth možné ovládat i z telefonu) je nejprve nutné stáhnout si aplikaci Ledger Live. Tato aplikace slouží pro komunikaci počítače s vaším zařízením.

Uživatelské rozhraní aplikace Ledger Live
Uživatelské rozhraní aplikace Ledger Live

Ještě než si na peněženku Ledger pošlete své první bitcoiny či jiné mince, je nutné ji aktivovat. Jedná se o proces, který trvá pár minut, ale začátečník by se v něm mohl lehce ztratit.

Proces je trochu delší (je třeba si opisovat a následně ověřovat váš seed) a bohužel pouze v anglickém jazyce. Pokud anglicky neumíte dostatečně, zavolejte si někoho zkušenějšího na pomoc. Ale pozor, aby si nezapamatoval váš seed!

Níže naleznete i video, kde Kicom z Bitcoinového kanálu instalací prochází.

Video: Jak aktivovat (nastavit) Ledger

Jak se v aplikaci Ledger Live orientovat

Pokud tuto aplikaci vidíte poprvé, bude vhodné vysvětlit, jak se v ní orientovat. Pokud máte zařízení Ledger připojeno k počítači a v aplikaci jste se přihlásili, uvidíte něco podobného, jako na obrázku níže.

Bohužel aplikace zatím (narozdíl od Trezoru) není v českém jazyce.

Uživatelské rozhraní aplikace Ledger Live
Uživatelské rozhraní aplikace Ledger Live

V levém sloupci naleznete menu, které pro navigaci aplikací používáte. Co jednotlivé položky znamenají?

 • Portfolio – Základní obrazovka aplikace, která zobrazuje vývoj hodnoty aktiv ukrytých na vašem zařízení.
 • Accounts – Zde můžete spravovat jednotlivé účty v rámci jednoho zařízení. Jedná se o jakési oddělené "přihrádky", kam můžete své mince ukrývat. Kromě rozdělení jednotlivých kryptoměn se účty hodí např. pokud máte kamaráda, který peněženku nemá a vy držíte jeho mince.
 • Receive – Tuto možnost využijte pro generování adres pro příjem kryptoměn na toto zařízení. Chcete-li si nechat kryptoměny do Ledgeru poslat ze směnárny, z burzy nebo od přátel? Na záložce receive získáte vaši adresu, kterou jim pošlete.
  Pozor – adresa se liší pro každou novou transakci. Ale není třeba se bát, to je normální. Aplikace tak trochu pomáhá s vaší anonymitou. Každou adresu ale můžete použít i vícekrát, pokud chcete.
 • Send – Už nějaké kryptoměny na peněžence máte a potřebujete si je přeposlat na burzu, prodat je, nebo jimi něco zaplatit? Využijte možnosti Send.
 • Buy crypto – Spojení aplikace Ledger Live s kryptoměnovými směnárnami. V ČR zatím víceméně nepoužitelná možnost zejména pro vysoké poplatky – o mnoho lepší je koupit si kryptoměny na ověřených směnárnách, jako např. SimpleCoin.
 • Manager – Na této záložce spravujete své zařízení co se týče aplikací, které jsou na něm nainstalovány. Více info níže.

Co je to Ledger Live Manager a jak ho použít?

Peněženky Ledger fungují tak, že pro příjem určitých kryptoměn musíte nejdříve na své zařízení nainstalovat aplikaci příslušné měny. Tato aplikace pak generuje adresy, podepisuje transakce a o vše se stará.

Pokud tedy chcete na Ledger přijímat XRP (Ripple), je třeba nainstalovat si aplikaci XRP.

Ledger Live Manager
Ledger Live Manager

Různé verze peněženek Ledger – jakou vybrat?

Asi jste si už všimli, že se momentálně prodávají dva modely zařízení Ledger, přičemž se odlišují zejména cenou. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Co se bezpečnosti týče, je prakticky jedno, jaký model Ledgeru zvolíte. Obě dvě verze jsou maximálně zabezpečené. Nedávalo by přeci smysl prodávat produkt, o kterém by jeho tvůrce věděl, že je méně bezpečný. V tom tedy rozdíl nehledejte.

Takže jaké jsou mezi nimi rozdíly? A jaký model si vybrat?

Možnost A) Ledger Nano S

bitcoin peněženka ledger nano s
Ledger Nano S

Ledger Nano S byla druhá verze zařízení Ledger (po tzv. Ledger Blue, který se již neprodává) a byla jednoduše vytvořena pro jediný účel – bezpečné uchování kryptoměn.

Popravdě – jeho provedení není žádná sláva a může na první pohled a dotek působit docela lacině – je poměrně lehký a provedení plastů nepůsobí nic moc.

 • Fyzické provedení: Kartáčovaná nerezová ocel a plast
 • Váha: 16g
 • Displej zařízení: Rozlišení 128 x 32
 • Čipy: ST31H320 (zabezpečený) + STM32F042
 • Připojení: Micro USB kabel
 • Podpora: Windows (7+), Mac (10.8+), Linux. Vyžaduje USB port.
 • Napájení: Přes USB kabel
 • Cena: +- 1 500 Kč

Možnost B) Ledger Nano X

zařízení ledger nano x
Ledger Nano X

Ledger Nano X je již třetí generací této peněženky, která byla uvedena do prodeje v roce 2019.

Jedná se o aktuálně nejnovější model této hardwarové peněženky, která vyniká svým fyzickým provedením, ale i možností připojení k počítači či telefonu pomocí bluetooth.

 • Fyzické provedení: Kartáčovaná nerezová ocel a odolnější plast
 • Váha: 34g
 • Displej zařízení: Rozlišení 128 x 64
 • Čipy: ST33J2M0 (zabezpečený) a STM32WB55 (dvoujádrová MCU)
 • Připojení: USB-C kabel + Bluetooth
 • Podpora: Windows (7+), Mac (10.8+), Linux. Vyžaduje USB port nebo Bluetooth.
 • Napájení: Přes USB kabel + 100 mAh baterie
 • Cena: +- 3 500 Kč

Porovnání: Nano S a Nano X

Hlavní rozdíl, kterého si všimne každý každý, je jejichfyzické provedení. Verze Nano S má dvě tlačítka shora, malý displej a téměř "fórové" provedení. Ledger Nano X má jedno tlačítko z přední strany ukryté pod krytem z nerezové oceli, a druhé tlačítko uprostřed krytu. Displej má 2x větší rozlišení a celé zařízení působí robustněji.

Dalším rozdílem je kapacita, kdy do Nano S nainstalujete max. 8 aplikací, Nano X jich zvládne vyšší desítky. Nano X také připojíte k počítači i mobilu pomocí bluetooth (např. na cestách) a má vlastní baterii, takže ani nemusí být připojen na kabelu, aby fungoval.

Pokud bych měl jednu z těchto dvou peněženek doporučit, rozhodně to bude Ledger Nano X.

Na druhou stranu je ale Ledger Nano X dvakrát dražší.

Bezpečnost peněženek Ledger

Na klasických penězích je dobré, že je můžete vzít a schovat do matrace nebo zakopat na „bezpečné“ místo někde na zahradě. Takto však pochopitelně své virtuální peníze (kryptoměny) neochráníte. Proto je jasné, že bezpečnost je v tomto případě potřeba zajistit jinak.

Proto se objevily společnosti jako je právě Ledger, které vyvíjí ultimátně zabezpečené hardware peněženky, aby na vaše kryptoměny nemohl sáhnout nikdo jiný, než jste vy sami.

Systém Ledgeru zabezpečí všechny vaše důvěrné informace, finanční prostředky a přístupové klíče, které jsou v zašifrované podobě uloženy právě uvnitř této malé krabičky a ještě k tomu zamknuté pomocí PIN kódu.

Ledger postavil všechna svá zařízení na základech specializovaných čipů s názvem Secure Elements a navrhl bezpečný operační systém (BOLOS) navržený tak, aby využíval své jedinečné bezpečnostní funkce.

K vybudování relativně složitého elektronického zařízení, jako je hardwarová peněženka, potřebujete mikrokontroler. Je to v podstatě to samé jako procesor ve vašem počítači nebo smartphonu, ale v mnohem menším měřítku. V jednoduchosti lze říci, že existují dva typy mikrokontrolerů:

 • Normální, který se používá v mikrovlnné troubě nebo televizním dálkovém ovladači. Říká se mu MicroController Unit neboli MCU.
 • Bezpečný, používaný v platebních kartách, SIM kartách nebo pasech. Říká se mu Secure Element neboli SE.

Zabezpečené prvky se používají hlavně v kritických prostředích, kde jsou ohrožena důležité informace, jako jsou peníze nebo identita.

Hardwarové peněženky používají ke správě kryptoměn tzv. veřejné a soukromé klíče. Krypto aktiva jsou pak uložena na veřejné adrese, jejíž majitel je může utratit jen pomocí jedinečného soukromého klíče, který je zašifrován v zařízeních Ledger.

Hardwarové peněženky byly navrženy tak, aby znemožňovaly přístup k soukromým klíčům, které chrání, protože nikdy neopouštějí zařízení. Tomu se říká princip izolace, známý také jako cold storage. Soukromé klíče nejsou nikdy uloženy na zařízeních, které jsou online, což znamená, že je nikdy nikdo nemůže "zvenčí" ukrást.

Secure Element je také schopný ověřit integritu zařízení a zajistit, že s ním nebylo nijak manipulováno a že mu skutečně lze důvěřovat.

Co se stane, když mi Ledger někdo ukradne?

Pokud se stane, že vám kryptopeněženku Ledger někdo ukradne, nebo ji ztratíte, vaše finance jsou i tak v bezpečí díky PIN kódu, kterým je zařízení chráněno a po 3 špatných pokusech se celé zařízení smaže.

Vy si tak můžete koupit další virtuální peněženku a pomocí tzv. recovery seedu se vám všechny kryptoměny v zařízení obnoví. Všechny vaše finance jsou v bezpečí, pokud ovšem hacker nepřijde na recovery seed.

Aby se hacker k recovery seedu nedostal, je nutné kupovat si Ledger Nano S přímo od výrobce anebo od autorizovaných prodejců, nikdy ne z druhé ruky. Pokud si koupíte peněženku někde na bazaru nebo od nějakých neautorizovaných kšeftmanů, nelze se spolehnout na to, že budou vaše finance v bezpečí. Toto však platí v případě všech hardware kryptoměnových peněženek.

Recovery seed? Co to je?

V odstavcích výše jsme zmiňovali tzv. Recovery Seed (Phrase). Recovery seed je text, který se skládá z 24 nahodilých anglických slov, které se automaticky vygenerují při úvodním nastavení peněženky. Recovery seed je na celé té peněžence nejdůležitější, je to její Achillova pata, ke které se nesmí nikdo jiný kromě vás dostat.

Pokud jej budete znát jenom vy, jsou vaše finance naprosto v bezpečí a vy můžete klidně spát. Recovery seeed byste si tak měli uložit na nějaké bezpečné místo. Papír a propiska jsou v tomto případě nejbezpečnějšími nástroji. Rozhodně si NIKDY svůj recovery seed neukládejte do počítače nebo mobilu. Prostě do ničeho, co je připojeno k internetu.

papír pro recovery seed u ledger
Papírek, na který si opíšete vygenerovaný seed

Podporované kryptoměny v zařízeních Ledger

Jednou z nejdůležitějších informací je, jaké mince a tokeny do této peněženky vůbec můžete uložit. Přeci si ji nekoupíte, abyste následně zjistili, že vaše oblíbené tokeny si s prostředím Ledgeru nerozumí. Mimochodem, věděli jste, že Ledger byl první hardware peněženkou s podporou známé kryptoměny Ethereum?

Obě verze Ledgeru (tedy verze Nano S a Nano X) podporují celou řadu více než 1280+ kryptoměn, jejichž seznam naleznete na oficiálních stránkách zde.

Seznam podporovaných kryptoměn peněženkou Ledger Nano
Seznam podporovaných kryptoměn peněženkou Ledger Nano

Je tak velmi jednoduché přijímat platby a mít kontrolu nad všemi svými účty pro každou měnu na jednom jediném zařízení.

Ledger Nano S bohužel ale pro svoji menší paměť umožní naráz pracovat pouze s pár kryptoměnami, zatímco díky novější verzi Nano X můžete pracovat s množstvím takřka neomezeným.

Závěr k peněžence Ledger

Vaše peníze budou v Ledger Nano v bezpečí, pokud budete vy coby uživatel dodržovat bezpečnostní opatření. To znamená, že si toto zařízení koupíte buď přímo od výrobce anebo od autorizovaných prodejců, nikdy ne od neautorizovaných nebo z druhé ruky.

Šetření zrovna na tomto místě není v pořádku, jelikož se nemusí vůbec vyplatit. Cena totiž není nikterak likvidační a pohybuje se okolo 1 500 Kč za starší model Ledger Nano S a okolo 3 500 Kč za novější Ledger Nano X.

Svůj recovery seed si napíšete na papír a schováte na bezpečném místě – cokoli, co je připojeno k internetu bezpečné není. Ledger ztratit klidně můžete, ale recovery seed nikdy, na to pozor.

My osobně využíváme radši český Trezor, ale prakticky je jedno, pro kterou hardware peněženku se rozhodnete. Obě jsou 100% bezpečné.

Přívětivost pro čechy 80%
Přívětivost platformy 90%
Dostupné možnosti 95%
Bezpečnost peněženky 85%
Důvěryhodnost značky 95%
89 %
2. místo
Dobrá peněženka!
Kvalitní a vysoce bezpečná hardware peněženka s velkým množstvím podporovaných kryptoměn. Za nás je však lepší její český konkurent Trezor.
 • Velice bezpečná peněženka
 • Podporuje spoustu měn
 • Narozdíl od trezoru má krytý display
 • Návody i obsluha jsou pouze anglicky
 • Maximálně 5 různých kryptoměn najednou

Jméno firmyLedger Nano
Webová stránkahttps://www.ledgerwallet.com/
V češtině?
Sídlo společnostiPaříž, Francie
Minimální vklad1 satoshi
Minimální obchod1 satoshi
Zákaznická podporaFAQ + Emailová podpora
Typ peněženkyHardware peněženka
Počet aktiv1281
Další poplatkyBez poplatků
Metody vkladuPouze kryptoměny
Metody výběruPouze kryptoměny
Měna účtuČeské koruny, Eura, Dolary
Mobilní aplikace?
Webová verze?
Podporované kryptoměnyPřes 1280+ kryptoměn

Diskuze k tomuto článku: 18 komentářů
petr.spitalsky@seznam.cz

Pěkný den přeji, převedl jsem si na peněženku Ledger nano x, měnu (MANA) a po nějaké době jsem chtěl tuto měnu v peněžence směnit za jinou ( např. bitcoin), ale prostě nejsem schopen tuto směnu provést. Stále mě to informuje, že nemám dostatek prostředků na poplatky ( mám 800 MANA a chtěl jsem převést 400 MANA). U jiných měn mi směna funguje. Mohl by mi někdo poradit, jak to lze provést? Nejsem schopen to nikde dohledat. Děkuji Petr Š

mpetex747@gmail.com

Ledger nano x.Keď zadám trikrát po sebe zlý pin zariadenie sa zmaže ako bolo popísané vyššie. Je možné ho obnoviť? Ďakujem

Magazín Finex

Dobrý den, Petere. Ano, samozřejmě zařízení je možné obnovit, a to pomocí seedu, který jste si při aktivaci zařízení opisoval.

Martin

Funguje i pro Terra (LUNA)?

Magazín Finex

Dobrý den, Martine. Ano, na Ledger Nano byste měl být schopen přijmout i tokeny Terra (LUNA).

Jiří

Zdravím, jsem absolutní začátečník a proto se ptám, zada mi někdo odpoví. Ve specifikace je uvedeo Windows 7, já ale bohužel mám Windows 10 64Bit Profi. Ví někdo, zda s tímto operačním systémem bude toto zařízení kompatabilní. Děkuji za odpověď

Pavel

Jiří, buďte v klidu, Windows 10 Ledger i Ledger Live umí naprosto normálně.

Magazín Finex

Dobrý den, Ledger by měl být bez problému kompatibilní i s Windows 10. :-)

Tomáš

Dobrý den,

mám ledger nano x, můžu přijmout crypto i když nemám připojený ledger k PC? Pokud ano, crypto se pak nahraje do HW peněženky až po připojení? A co když se mi vygeneruje nová adresa a já budu příjímat stále na starou? Např pri těžbě. Díky

Magazín Finex

Dobrý den, Tomáši. Jistě, Vaše zařízení ani počítač není pro příjem kryptoměn fakticky potřeba. Jedná se o jednoduchý převod v síti blockchainu a Vaše zařízení slouží pouze pro “náhled” do této sítě, popř. k podepisování odchozích transakcí. Pokud už máte Vaši přijímací adresu, zařízení pro příjem není nutné. Každou adresu přitom můžete využít několikrát, není třeba pro každou transakci využívat novou adresu.

Milan

Dodbrý den, měl bych dotaz chtěl bych si koupit Ledger nano S, ale všiml jsem si že to podporuje jen myslím 8 kryptoměn najednou, tak bych se chtěl zeptat jak to vlastně funguje? Jako když budu mit na peněžence uložených 8 kryptoměn a budu si chtít koupit další, tak jde to nějak udělat? Když si odinstaluji jinou aplikaci, budu mít stále ty kryptoměny a jenom je nebudu moct zpravovat a nebo o něj přijdu?
dekuji

david

Nainstaluješ jinou aplikaci na krypto které potřebuješ a můžeš převádět. O Krypta samozřejmě nepřijdeš , budou se stále zobrazovat v aplikaci jen s nimi nepůjde pracovat dokud je zase nevyměníš v H. peněžence . Jinak mám nano S a těch kryptoměn se tam vejde 3 -6 podle velikosti aplikace pro jednotlivé krypto, ale není to žádný velký problém , najednou pracuješ stejně vždy jen s jedním kryptem.

Magazín Finex

Dobrý den, Milane. Pokud si nějakou aplikaci v Ledgeru odinstalujete a nainstalujete místo ní jinou, pak samozřejmě o „původní“ kryptoměny nepřijdete. Po odinstalování nové aplikace a následné instalaci té první tam kryptoměny stále budete mít. Ale přiznáváme, že se jedná o poměrně zmatený proces a v tomto ohledu musíme říci, že rozhodně vede Trezor.

Pavel

A co dělat, když mi oznamuje, že mám vybitou baterii? Předpokládal jsem, že se začne dobíjet, ale není tomu tak. Před chvílí mi hlásil slabou baterii, teď už kritickou. :(

Magazín Finex

Dobrý den, je možné, že používáte jiný kabel, než který jste obdržel společně s Ledgerem? Pokud použijete kabel, který je přiložený přímo v krabičce u Ledgeru, měl by se při používání (připojení k PC) nabíjet.

Jakub

zdravím, neviete, kde by mohol byť problém, keď som posielal ethereum na ledger s, z binance. Na binance je už transakcia dokončená, ale na ledger s nevidím ani transakciu ani iné info.
Díky.

Vanda

Já mám ledger už roky a naprostá spokojenost s ním, neměnil bych s niikým za nic (protože ho mám dost plný :D :D)

Magazín Finex

Novinka: Dne 2. 11. 2018 bylo oznámeno, že hardwarová peněženka Ledger podporuje uchovávání tokenů kryptoměny IOTA.

Připojte se k diskuzi

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo