Komerční banka je jednou z předních bankovních institucí v České republice. Už přes třicet let si získává důvěru zákazníků, kterých je již přes 1,65 milionu. Celá Skupina KB má zhruba 2,25 milionu zákazníků.
Jedná se o jednu z mála velkých akcií na akciovém trhu v České republice. Akcie Komerční banky (zkráceně KB) je možné zakoupit a obchodovat na Pražské burze a v RM-SYSTÉMu zprostředkovaně přes akciové brokery, o tom ale až dále.
Komerční banka jako taková se nijak nevymyká ze zažitého podnikatelského modelu moderních bankovních institucí. Jejich repertoár služeb sahá od poskytování běžných bankovních účtů až k faktoringu a pojištění.
Akcionářská struktura společnosti
Od roku 2001 je Skupina KB v područí francouzské akciové společnosti Société Générale, která vlastní 60% podíl Skupiny KB. Dále pak existují pouze 4 instituce, které vlastní podíl větší než jedno procento.
Zbytek KB je rozprostřený mezi drobnější akcionáře. Velice zajímavá je také struktura akcionářů rozdělená podle několika kritérií.
Přes 91 % Komerční banky je v rukách právnických osob.
Dividenda KB
Investoři v České republice mají určitá specifika – milujeme nemovitosti a pravidelnou výplatu dividend. Právě druhá zmíněná věc je u Komerční banky skutečně šťavnatou záležitostí.
Poslední vyplacená dividenda byla ve výši 82,66 Kč, což akcionářům zajistilo dividendový výnos 10,72 %.
Kde a jak investovat do akcií KB?
První možností je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových a druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi. Jaký je mezi tím rozdíl? Čtěte dál.
- První možnost: Nákup fyzických akcií Komerční banky
Tento přístup je nejjednodušší, časově nenáročný a pro nezkušené investory mnohdy může být i nejúspěšnější.
V principu se jedná o prostý nákup fyzických akcií dané společnosti, po kterém se kupující stane akcionářem. Akcionář (i když z hlediska investovaných prostředků úplně malinký) je v podstatě jedním z majitelů dané firmy a podílí se tak na zisku této společnosti, který je mu vyplácen formou dividend. Mimo inkasování dividend může investor zhodnotit své peníze tím, že bude akcie držet a prodá je ve chvíli, kdy bude mít zisk.
- Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií Komerční banky
Aktivní obchodování (s deriváty) má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit.
Takové obchodování “s pákou” v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Je ale nutné podotknout, že stejně rychle, jako se investice zhodnocuje, se může také propadat (právě díky pákovému efektu).
Kde koupit akcie Komerční banky?
Abyste mohli nákup provést, je potřeba mít založený obchodní účet u jednoho z brokerů. My jsme ty nejlepší brokery otestovali a ty ozkoušené naleznete v tabulce níže:
Favorit redakce
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
Můžete si vybrat z široké nabídky, ale pro české akciové tituly bude ideální nějaký broker z České republiky. Nabízí se tak např. velice oblíbený broker XTB, která má u českých akcií i velmi nízké poplatky, Fio e-Broker nebo třeba Patria.
Proč investovat do akcií Komerční banky?
Komerční banka a Skupina KB je ohromnou společností, která rozhodně neplánuje zmizet. Je na trhu již desítky let a za tu dobu dělala velké skoky. KB cílí na modernizaci a digitalizaci, která s největší pravděpodobností udrží banku na prvních místech bankovního pelotonu i po několik dalších let.
KB si už dlouhou dobu užívá stabilních výnosů. Od nich se odvíjí čisté zisky společnosti, ze kterých se vyplácí i dividenda. Držitelé akcií se mohou s největší pravděpodobností těšit na stálou a poměrně štědrou dividendu.
Pro Komerční banku je potenciál ve větší digitalizaci, kterou dnes lidé vyhledávají. Menší množství poboček, lepší aplikace a mnohem více možností spravovat své finance a produkty bez toho, aby musel zákazník někam chodit.
Rizika této akcie spočívají především v nejisté makroekonomické situaci a konfliktu na Ukrajině.
Vysoká inflace nutí centrální banky ke zvyšování úrokové sazby, což znamená, že se zvedá i sazba na úvěrech. Je pravděpodobné, že si bude půjčovat méně lidí. Na druhou stranu ale začnou končit fixace na již existujících úvěrech a zvýší se tak úrokový výnos. Horší ekonomické klima bude jistě negativně působit i na jiné zdroje příjmů.
Konflikty, jako ten např. na Ukrajině jsou samozřejmě ohromným rizikem, ale to platí pro celou Evropu a KB by rozhodně nebyla jedinou zasaženo institucí.
Z širšího pohledu je Komerční banky velice silnou společností. I přes jednotlivá škobrtnutí postupně roste. Jestliže hledáte relativně stabilní firmu s pravidelnou dividendou, mohla by být KB tou správnou volbou.
Podle zpráv měla VALNÁ HROMADA ROZHODNOT JIŽ V 9 MĚSÍCI-TEDY ZÁŘÍ 2021 O ČÁSTEČNÉ VÝPLATĚ DIVIDEND ZA ROKY 2019 A 2020 A TICHO PO PĚŠINĚ TAK JAK TO JE ???
Dobrý den, Komerční banka získala souhlas ČNB s výplatou dividendy v roce 2021 ve výši 23,86 Kč.
Prosím o radu, nemohu nikde dohledat hodnotu akcií KB v kupónové privatizaci. Kolik akcií se dalo pořídit za 1000 bodů/Kč ? A jedná se o akcie nyní obchodované na burze nebo je to již něco jiného? Vůbec se v tom neorientuji. Našel jsem na výpisu v kuponové knížce akcie KB za 1000 bodů/korun, ale rodiče s ní nikdy nic nedělali a ani nedostali nikdy žádné dividendy. Musí se o ně nějak žádat? Předem děkuji za odpověď. Jindra
Mám také akcie KB získané z kuponové privatizace. Již jsem několikrát obdržela dividendy, musela jsem si je však vyžádat v KB, tam jsou evidováni akcionáři.
Musíme se prostě smířit s tím, že díky Rusnokovi už budeme jen za užitečné voli.
Mám tentýž názor, zřejmě veškeré zisky jdou majitelům KB na další rozšiřování podniku, takže nemá cenu kupovat akcie, leda že bych je v zápětí cht¨ěla prodat.
Takže můžeme očekávat znovu nevýplatu divident za rok 2020?
Za rok 2010 vyplatila KB 74 procent ze zisku, ale kolik vyplatila za rok 2019 jsem nikde nenašel
Dobrý den, dividenda za zisk v roce 2018 (tedy vyplacená v roce 2019) činila 65 % čistého zisku za rok 2018 a podle vyjádření Komerční banky měl být 65% výplatní poměr zachovaný i v příštím roce. Nicméně valná hromada Komerční banky rozhodla podle očekávání nevyplatit žádnou dividendu ze zisku roku 2019. V návaznosti na výzvu České národní banky adresovanou tuzemským komerčním bankám, aby se zdržely výplaty dividend do doby odeznění dlouhodobějších důsledků epidemie koronaviru, oznámila Komerční banka již dříve, že představenstvo banky navrhne dozorčí radě ponechat celý čistý zisk vygenerovaný v roce 2019 (ve výši 14,82 mld. Kč) na účtu nerozděleného zisku.
Zdroj: Fio zpravodajství
Stačí si přečíst § 375 – 395 zákona č. 90/2012 Sb a hnedle drobný akcionář pochopí smysl tohoto opatření, kam to směřuje…
Ovšem předpokládané IQ musí být nad hranicí 75