Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Komerční banka

Akcie Komerční banka – Detail, cena, graf a dividendy

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Komerční banka

Cena za 1 akcii KB
CZK
USD
EUR

Informace o Komerční bance

Komerční banka je česká bankovní instituce obsluhující 1,6 milionu klientů. Mateřskou společností vlastnící Komerční banku je od roku 2001 francouzská akciová společnost Société Générale.

Cenné papíry Komerční banky (zkráceně KB) je možné zakoupit a obchodovat na Pražské burze.

Jako jeden z dominantních tuzemských hráčů na poli finančních služeb byla KB už celkem sedmkrát vyhlášená jako česká banka roku (2004, 2005, 2007, 2011, 2012, 2016 a 2017). Pojďte s námi zjistit, zda se vyplatí do „Komerčky“ investovat.

Obsah článku o akciích Komerční banky

1.Historický vývoj společnosti2.Vývoj ceny akcií v čase3.Investování a trading4.Dividendy akcií Komerční banky5.Jak obchodovat akcie Komerční banky6.Diskuze o akciích Komerční banky (komentáře)

Historický vývoj společnosti

Sametová revoluce znamenala zásadní přerod v československých dějinách a bankovní sektor nebyl žádnou výjimkou. Komerční banka vznikla už v lednu 1990 odloučením ze socialistického kolosu s názvem Státní banka československá.

K transformaci na a.s. ovšem došlo až o 2 roky později pro ulehčení následujícího procesu kupónové privatizace. Od července 1995 pak bylo možno KB obchodovat na kapitálových trzích doma i v zahraničí prostřednictvím tzv. globálních depozitních certifikátů.

Proces privatizace, kdy se stát zbavil většinového vlastnického podílu, se však táhnul až do roku 2001. V létě tohoto roku česká vláda schválila prodej KB finanční skupině Société Générale za 40 miliard Kč. Société Générale stále většinově vlastní akcie Komerční banky (60 %).

Přestože „Finanční skupina KB“ je tedy dceřinou společností francouzské banky, Komerční banka samotná vlastní nyní již 11 dceřiných společností a k tomu vlastní 49procentní podíl u přidružené společnosti Komerční pojišťovna a.s.

Jednou ze známějších dceřiných společností KB je Modrá pyramida. Akvizice této stavební spořitelny proběhla v roce 2006 za 4,2 miliardy Kč od německé společnosti BHW a České pojišťovny. Tím se tak KB rovněž vyčlenila v oblasti stavebního spoření. Zároveň tím KB získala více než 600 tisíc nových klientů.

V roce 2008 se „Komerčka“ dohodla s ČEZem na odběru tzv. „zelené energie“ za účelem rozvoje užívání obnovitelných zdrojů energie jako vůbec první banka v Česku.

Podpora ekologicky šetrných projektů u této banky trvá dodnes. Od roku 2016 KB poskytuje ve spolupráci Evropskou investiční bankou levné úvěry pro malé a střední firmy zkoušející se prosadit v rámci produkce ekologických výrobků nebo služeb.

Akcie KB střednědobě od 2016 do 2019, denní graf

Akcie KB střednědobě od 2016 do 2019, denní graf (Zdroj: XTB.cz)

Opět jako první banka na českém trhu, KB v roce 2010 vytvořila na svých webových stránkách investiční kalkulačku – aplikaci, která potenciálnímu zákazníku sama navrhne na základě jím zvolených parametrů (vztah k riziku, aktuální finanční možnosti a X-letý výhled do budoucna) investiční portfolio.

Kromě České republiky jedinou další zemí, kde KB už mnoho let nabízí své služby, je Slovensko. Slovenská KB ovšem obsluhuje pouze korporátní klienty.

Shrnutí finančních služeb, jež KB poskytuje:

  • Retailové, podnikové a investiční bankovnictví
  • Finanční poradenství
  • Penzijní připojištění
  • Stavební spoření
  • Faktoring
  • Spotřebitelské úvěry
  • Pojištění

Vývoj ceny akcií v čase

Podle výroční zprávy Komerční banky za rok 2018 vzrostl ukazatel čistého zisku na jednu akcii o téměř 15 % za posledních 5 let (2013-2018).

Tržní kapitalizace, tedy součin ceny jedné akcie jejich celkovým počtem, se během pětiletého období (2013-2018) u této bankovní instituce pohybuje mezi 160 až 187 miliardami Kč. Ze současných 12 titulů indexu pražské burzy se „Komerčka“ dlouhodobě nachází v žebříčku tržní kapitalizace na třetím místě. Pouze dvě jiné společnosti (Erste Group Bank, ČEZ) jsou trhem ohodnoceny výše.

Na konci roku 2018 by investor musel za jednu jedinou akcii KB zaplatit 847 Kč. Zatímco kupříkladu na konci roku 2001, kdy došlo k definitivní privatizaci banky, stál jeden akciový podíl 1 036 Kč. Rok 2010 zase akcie KB uzavřely na hodnotě 4 435 Kč.

Co se s KB dělo? Jsou dnes její akcie silně podhodnocené?

Ne. Ve skutečnosti došlo v dubnu 2016 k takzvanému štěpení akcií (viz obrázek), v případě Komerční banky poměrem 5:1. Jinými slovy, pokud jste v prosinci 2015 vlastnili 100 cenných papírů KB, v prosinci 2016 jste jich automaticky vlastnili 500, pokud jste své akcie celou dobu jen drželi.

Akcie KB dlouhodobě od 2001 do 2019, týdenní graf

Akcie KB dlouhodobě od 2001 do 2019, týdenní graf (Zdroj: XTB.cz)

Investování a trading

Akcie KB můžete přes makléře obchodovat na Burze cenných papírů Praha v čase 8:50-16:20. Alternativou, jak obchodovat samostatně a online české i některé zahraniční akcie, je využít RM-systém, otevřený mezi 9:00-17:00.

Jelikož se jedná o akcie české firmy, výběr brokerů poskytujících CFD deriváty, jejichž prostřednictvím bychom spekulovali na růst i pokles ceny, tu je omezený. Naštěstí ze známých brokerů, kteří spadají pod regulaci ČNB, tu máme XTB, který CFD Komerční banky nabízí k tradingu.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorové nákupy akcií ČEZu u brokera XTB

KB vykazuje rok co rok stabilní zisky, a jedná se tak o jednu z bezpečnějších investic na českém trhu. V roce 2017 vykázala banka čistý zisk náležející akcionářům 14,9 mld Kč, v roce 2018 čistý zisk 14,8 mld Kč.

Silným argumentem ve prospěch investice do KB je její výkon ve srovnání s indexem PX. Index pražské burzy představuje souhrn jakési průměrné hodnoty českých firem významných natolik, aby se jejich akcie veřejně obchodovaly na největší burze v Česku.

Srovnání vývoje ceny KB a PX od roku 2012 nám ukazuje, že akcie „Komerčky“ jsou posledních 7 let trvale oceňovanější než index sám, a to téměř vždy o nejméně 100 bodů! Banka je tak jedním z tahounů pražské burzy.

Vývoj ceny akcie KB a indexu PX, leden 2012 – srpen 2019

Vývoj ceny akcie KB a indexu PX, leden 2012 – srpen 2019 (Zdroj: kb.cz)

Vzhledem k pravidelnému vyplácení dividend, stabilnímu postavení a dobrém jménu na českém trhu se strategie buy-and-hold, čili jednoduše koupit akcie a držet je mnoho let, zdá být celkem rozumný způsob, jak na KB akciích vydělávat.

Každý investor by měl zohlednit fakt, že se zde jedná o banku, které téměř výhradně soustřeďuje všechnu svou aktivitu v Česku a nikoliv v zahraničí.

Z pohledu investování to znamená, že pokud věříte ve zdraví české ekonomiky a její další růst ve srovnání se západoevropskými a severoamerickými zeměmi, vyplatí se pak KB zvážit jakožto emerging markets investici svého druhu.

Začátečníkům bychom však nejprve doporučili věnovat čas důkladnému studiu faktorů ovlivňujících globální ekonomiku. Krátkodobí tradeři by zase mohli osvěžit své znalosti čtení grafu rychlostudiem našeho seriálu technické analýzy.

Dividendy akcií Komerční banky

dividendy komerční banky

Historie dividend (Zdroj: Fio broker)

Komerční banka patří mezi ty společnosti, jež dividendy stabilně vyplácejí. Na druhou stranu jejich hodnota i zisk na jednu akci se v posledních letech snížily.

Za rok 2010 KB vyplatila svým akcionářům na dividendě 270 Kč na jeden akciový podíl (77 % zisk z dividendy na jeden akciový podíl). Ochota KB finančně obdařit své akcionáře vyvrcholila o několik let později, kdy za rok 2015 akcionářům přišlo 310 Kč na dividendě, což činilo 92,4 % zisku z dividendy na jeden podíl.

Od té doby však dividenda významně klesla. Za roky 2016 až 2018 byste jako akcionáři inkasovali podíl na zisku mezi 40 až 51 korunami.

Toto má co dočinění s výše zmíněným pětinásobným štěpením akcií, ne s tím, že by KB najednou radikálně změnila svou dividendovou praxi. Přesto z hlediska poměru ceny akcie a dividendy KB odměnila své akcionáře finančním obnosem skoro dvojnásobně menším než dříve.

Každopádně si k těmto číslům ještě připočtěme 15procentní daň z dividendy. Celkově dividendy KB představují příjemný bonus, ale nejedná se o primární důvod, proč vlastnit akcie této banky.

Jak obchodovat akcie Komerční banky

Otevřeme si účet např. u brokera XTB. V obchodní platformě si otevřeme cenový graf KB. Cena se pohybuje na čísle 810 Kč. Zdá se nám, že z historického pohledu je akcie podhodnocená, koneckonců za poslední 3 roky KB akcie většinou stály přes 900 korun.

Proto se rozhodneme nakoupit 5 akcií, za které bude broker vyžadovat marži 810 Kč. Proč zase zrovna 810, když nakupujeme pět akcií, a nikoliv jen jednu? Je to z důvodu páky 1:5, kterou XTB nabízí pro jakékoliv obchodování s akciemi.

Tato páka nám značí, že nemusíme nákupem kontraktu o 5 akciích platit plnou cenu 4 050 Kč (5*810), ale pouze cenu pětinovou, čili 810 Kč.

Pokud by akciovým trhům v následujících dnech či týdnech dařilo, cena by mohla vystoupat zpět k hodnotě 900 Kč za jednu akcii. Na tento cenový vývoj my spekulujeme, a tak nastavíme na této hodnotě náš take-profit.

V případě, že by obchod opravdu zasáhl náš cílový profit, vydělali bychom si na našem skromném obchodě 450 korun. Jak jsme dospěli k tomuto číslu? Kladný cenový rozdíl tu činí 90 Kč (900-810), a my jsme nakoupili pět akcií, čili vynásobením získáme výsledný zisk 450 Kč. Není to moc, ale jedná se o více než 50% zisk. Na náš první obchod slušné!

Ovšem klesla-li by cena například až k hodnotě 700, prodělali bychom na obchodu 550 Kč (5*110). Proto je vždy zásadní vložit stop-loss do obchodní platformy, abychom se vyhnuli velkým ztrátám. Riskovat více než 2 % svého účtu se zpravidla nevyplácí…

Dalším rozumným pravidlem bývá také všechny obchodní systémy předem vyzkoušet na demo-účtu. Dnes už každý broker nabízí zadarmo založení si takového profilu, na kterém můžete cvičit své tradingové schopnosti.

Zaujaly vás akcie a chtěli byste je zkusit obchodovat? Vyberte si jednoho ze známých brokerů:

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Spolehlivě fungující firma
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Vyšší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 96 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo

LYNX Broker

★ 92 %

Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.

Užitečné odkazy


JménoKomerční banka
TickerKB
Webové stránkyhttps://www.kb.cz/cs/
ZaloženoLeden 1990
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Komerční banka za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
25. 09. 2020 485 Kč KB
24. 09. 2020 489 Kč KB
23. 09. 2020 495 Kč KB
22. 09. 2020 498 Kč KB
21. 09. 2020 492,5 Kč KB
18. 09. 2020 494,5 Kč KB
17. 09. 2020 505 Kč KB
16. 09. 2020 512 Kč KB
15. 09. 2020 517 Kč KB
14. 09. 2020 524 Kč KB

Ohodnoťte akcie této firmy


Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo
LYNX Broker★ 92 %
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo