Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Komerční banka

Akcie Komerční banky (KB) - Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Komerční banka

Cena akcií Komerční banky (KB)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Novinky o akciích Komerční banky

Informace o Komerční bance

Komerční banka je česká bankovní instituce obsluhující 1,7 milionu klientů (rok 2019). Mateřskou společností vlastnící Komerční banku je od roku 2001 francouzská akciová společnost Société Générale.

Cenné papíry Komerční banky (zkráceně KB) je možné zakoupit a obchodovat buď přímo na Pražské burze, nebo zprostředkovaně přes akciové brokery.

Jako jeden z dominantních tuzemských hráčů na poli finančních služeb byla KB už celkem sedmkrát vyhlášená jako česká banka roku (2004, 2005, 2007, 2011, 2012, 2016 a 2017). Pojďte s námi zjistit, zda se vyplatí do "Komerčky" investovat.

Obsah článku o akciích Komerční banky

1.Historický vývoj společnosti2.Vývoj ceny akcií v čase3.Dividendy akcií Komerční banky4.Jak investovat do komerční banky?První možnost: nákup akcií Komerční bankyDruhá možnost: aktivní obchodování akcií Komerční banky5.Diskuze o akciích Komerční banky (komentáře)

Historický vývoj společnosti

Sametová revoluce znamenala zásadní přerod v československých dějinách a bankovní sektor nebyl žádnou výjimkou. Komerční banka vznikla už v lednu 1990 odloučením ze socialistického kolosu s názvem Státní banka československá.

K transformaci na a.s. ovšem došlo až o 2 roky později pro ulehčení následujícího procesu kupónové privatizace. Od července 1995 pak bylo možno KB obchodovat na kapitálových trzích doma i v zahraničí prostřednictvím tzv. globálních depozitních certifikátů.

Proces privatizace, kdy se stát zbavil většinového vlastnického podílu, se však táhnul až do roku 2001. V létě tohoto roku česká vláda schválila prodej KB finanční skupině Société Générale za 40 miliard Kč. Société Générale stále většinově vlastní akcie Komerční banky (60 %).

Přestože "Finanční skupina KB" je tedy dceřinou společností francouzské banky, Komerční banka samotná vlastní nyní již 11 dceřiných společností a k tomu vlastní 49% podíl u přidružené společnosti Komerční pojišťovna a.s.

Jednou ze známějších dceřiných společností KB je Modrá pyramida. Akvizice této stavební spořitelny proběhla v roce 2006 za 4,2 miliardy Kč od německé společnosti BHW a České pojišťovny. Tím se tak KB rovněž vyčlenila v oblasti stavebního spoření. Zároveň tím KB získala více než 600 tisíc nových klientů.

V roce 2008 se Komerční banka dohodla s ČEZem na odběru tzv. "zelené energie" za účelem rozvoje užívání obnovitelných zdrojů energie jako vůbec první banka v Česku.

Podpora ekologicky šetrných projektů u této banky trvá dodnes. Od roku 2016 KB poskytuje ve spolupráci s Evropskou investiční bankou levné úvěry pro malé a střední firmy zkoušející se prosadit v rámci produkce ekologických výrobků nebo služeb.

Akcie KB – střednědobý pohled od roku 2016 do konce 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jako první banka na českém trhu, KB v roce 2010 vytvořila na svých webových stránkách investiční kalkulačku – aplikaci, která potenciálnímu zákazníkovi sama navrhne na základě jím zvolených parametrů (vztah k riziku, aktuální finanční možnosti a X-letý výhled do budoucna) investiční portfolio.

Kromě České republiky jedinou další zemí, kde KB už mnoho let nabízí své služby, je Slovensko. Slovenská KB ovšem obsluhuje pouze korporátní klienty.

Shrnutí finančních služeb, jež KB poskytuje:

 • Retailové, podnikové a investiční bankovnictví
 • Finanční poradenství
 • Penzijní připojištění
 • Stavební spoření
 • Faktoring
 • Spotřebitelské úvěry
 • Pojištění

Vývoj ceny akcií v čase

Podle výroční zprávy Komerční banky za rok 2018 vzrostl ukazatel čistého zisku na jednu akcii o téměř 15 % v letech 2013-2018.

Tržní kapitalizace, tedy součin ceny jedné akcie jejich celkovým počtem, se během pětiletého období (2013-2018) u této bankovní instituce pohybuje mezi 160 až 187 miliardami Kč. Ze současných 12 titulů indexu pražské burzy se Komerční banka dlouhodobě nachází v žebříčku tržní kapitalizace na třetím místě. Pouze dvě jiné společnosti (Erste Group Bank, ČEZ) jsou trhem ohodnoceny výše.

Na konci roku 2018 by investor musel za jednu jedinou akcii KB zaplatit 847 Kč. Zatímco kupříkladu na konci roku 2001, kdy došlo k definitivní privatizaci banky, stál jeden akciový podíl 1 036 Kč. Rok 2010 zase akcie KB uzavřely na hodnotě 4 435 Kč.

Co se s KB dělo? Jsou dnes její akcie silně podhodnocené?

Ne. Ve skutečnosti došlo v dubnu 2016 k takzvanému štěpení akcií (viz obrázek), v případě Komerční banky poměrem 5:1. Jinými slovy, pokud jste v prosinci 2015 vlastnili 100 cenných papírů KB, v prosinci 2016 jste jich automaticky vlastnili 500, pokud jste své akcie celou dobu jen drželi.

Akcie KB dlouhodobě od 2001 do 2019, týdenní graf
Akcie KB dlouhodobě od 2001 do 2019, týdenní graf. Zdroj: XTB.cz

Dividendy akcií Komerční banky

dividendy komerční banky
Historie dividend KB (Zdroj: Fio broker)

Komerční banka patří mezi ty společnosti, jež dividendy stabilně vyplácejí jednou ročně. Na druhou stranu jejich hodnota i zisk na jednu akci se v posledních letech snížily.

Za rok 2010 KB vyplatila svým akcionářům na dividendě 270 Kč na jeden akciový podíl (77 % zisk z dividendy na jeden akciový podíl).

Ochota KB finančně obdařit své akcionáře vyvrcholila o několik let později, kdy za rok 2015 akcionářům přišlo 310 Kč na dividendě, což činilo 92,4 % zisku z dividendy na jeden podíl.

Od té doby však dividenda významně klesla. Za roky 2016 až 2018 byste jako akcionáři inkasovali podíl na zisku mezi 40 až 51 korunami.

Toto má co dočinění s výše zmíněným pětinásobným štěpením akcií, ne s tím, že by KB najednou radikálně změnila svou dividendovou praxi. Přesto z hlediska poměru ceny akcie a dividendy KB odměnila své akcionáře finančním obnosem skoro dvojnásobně menším než dříve.

Každopádně si od těchto čísel ještě odmyslete 15% daň z dividendy. Celkově dividendy KB představují příjemný bonus, ale nejedná se o primární důvod, proč vlastnit akcie této banky.

Investování do akcií Komerční banky

V této kapitole si ukážeme dvě možnosti, jak do akcií Komerční banky investovat. První možností je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových a druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi. Jaký je mezi tím rozdíl? Čtěte dál.

První možnost: nákup akcií Komerční banky

Tento přístup je nejjednodušší, časově nenáročný a pro nezkušené investory mnohdy může být i nejúspěšnější.

V principu se jedná o prostý nákup fyzických akcií dané společnosti, po kterém se kupující stane akcionářem. Akcionář (i když z hlediska investovaných prostředků úplně malinký) je v podstatě jedním z majitelů dané firmy a podílí se tak na zisku této společnosti, který je mu vyplácen formou dividend.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na příklad níže.

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií Komerční banky je 600 Kč za kus. Vy máte na investici připravených rovných 12 000 Kč a můžete si tedy koupit přesně 20 akcií.

V případě, že po určité době cena akcií vzroste o 16 % na 700 Kč, což se může stát v zásadě během několika měsíců, z prodeje vašich 20 akcií byste inkasovali celkem 14 000 Kč.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 2 000 Kč, které si ihned můžete vybrat na svůj bankovní účet.

V případě, že byste akcie drželi o něco déle, například 2 roky, by vám byla 2x vyplacena dividenda v odhadované hodnotě 50 Kč na akcii, takže byste si za ty dva roky se svými akciemi přišli na další 2 000 Kč.

Kde koupit akcie Komerční banky?

Abyste mohli nákup provést, je potřeba mít obchodní účet u jednoho z brokerů. My jsme ty nejlepší brokery otestovali a ty ozkoušené naleznete v tabulce níže:

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Protože KB vykazuje rok co rok stabilní zisky, jedná se tak o jednu z bezpečnějších investic na českém trhu. V roce 2017 vykázala banka čistý zisk náležející akcionářům 14,9 mld. Kč, v roce 2018 čistý zisk 14,8 mld. Kč a v roce 2019 znovu 14,9 mld. Kč.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Komerční banky

Aktivní obchodování má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit.

Takové obchodování "s pákou" v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Podívejte se na příklad níže:

Příklad: Pokud je cena akcií znovu 600 Kč a vy na obchodním účtu máte k dispozici 12 000 Kč, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 60 000 Kč (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit rovných 100 akcií. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst ze 600 Kč na 700 Kč, tak váš zisk by zde byl 10 000 Kč.

Proč? Protože jste koupili 100 akcií a zhodnocení každé z nich je 100 Kč. V případě uzavření obchodu (prodeji všech akcií) byste tedy na účtu měli celkem 22 000 Kč (12 000 Kč se kterými jste začali a 10 000 Kč jako zisk z uskutečněného obchodu).

Jak vidíte, pákové obchodování nabízí mnohem větší potenciál pro zhodnocení investovaných peněz, než běžný nákup akcií.

Je ale nutné podotknout, že stejně rychle, jako se investice zhodnocuje, se může také propadat. Propad ceny akcií ze 600 Kč na 500 Kč by pro vás znamenal ztrátu 10 000 Kč, což je skoro celých 12 000 Kč, které jste měli v původně. A kdyby cena padala ještě dál, může obchod být vynuceně uzavřen a váš obchodní účet by tak skončil na nule.

Zaujaly vás akcie Komerční banky a chtěli byste je zkusit obchodovat? Můžete to zkusit u jednoho z ověřených brokerů:

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZ ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

 

Vzhledem k pravidelnému vyplácení dividend, stabilnímu postavení a dobrém jménu na českém trhu se strategie buy-and-hold, čili jednoduše akcie koupit a držet je mnoho let, zdá být celkem rozumný způsob, jak na akciích KB vydělávat.

Užitečné odkazy


Více informací o akciích Komerční banka (KB)

JménoKomerční banka
TickerKB
Webové stránkyhttps://www.kb.cz/cs/
ZaloženoLeden 1990
SektorFinanční služby
PrůmyslBanky
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie Komerční banka za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
01. 02. 2023 Načítání... KB
31. 01. 2023 Načítání... KB
30. 01. 2023 Načítání... KB
29. 01. 2023 Načítání... KB
28. 01. 2023 Načítání... KB
27. 01. 2023 Načítání... KB
26. 01. 2023 Načítání... KB
25. 01. 2023 Načítání... KB
24. 01. 2023 Načítání... KB
23. 01. 2023 Načítání... KB
22. 01. 2023 Načítání... KB
21. 01. 2023 Načítání... KB
20. 01. 2023 Načítání... KB
19. 01. 2023 Načítání... KB

Ohodnoťte akcie firmy Komerční banka


Diskuze k článku 10
Vosyková

Podle zpráv měla VALNÁ HROMADA ROZHODNOT JIŽ V 9 MĚSÍCI-TEDY ZÁŘÍ 2021 O ČÁSTEČNÉ VÝPLATĚ DIVIDEND ZA ROKY 2019 A 2020 A TICHO PO PĚŠINĚ TAK JAK TO JE ???

Portál Finex.cz
Odpověď na Vosyková

Dobrý den, Komerční banka získala souhlas ČNB s výplatou dividendy v roce 2021 ve výši 23,86 Kč.

Jindra

Prosím o radu, nemohu nikde dohledat hodnotu akcií KB v kupónové privatizaci. Kolik akcií se dalo pořídit za 1000 bodů/Kč ? A jedná se o akcie nyní obchodované na burze nebo je to již něco jiného? Vůbec se v tom neorientuji. Našel jsem na výpisu v kuponové knížce akcie KB za 1000 bodů/korun, ale rodiče s ní nikdy nic nedělali a ani nedostali nikdy žádné dividendy. Musí se o ně nějak žádat? Předem děkuji za odpověď. Jindra

jana
Odpověď na Jindra

Mám také akcie KB získané z kuponové privatizace. Již jsem několikrát obdržela dividendy, musela jsem si je však vyžádat v KB, tam jsou evidováni akcionáři.

Vosyková

Musíme se prostě smířit s tím, že díky Rusnokovi už budeme jen za užitečné voli.

Hana
Odpověď na Vosyková

Mám tentýž názor, zřejmě veškeré zisky jdou majitelům KB na další rozšiřování podniku, takže nemá cenu kupovat akcie, leda že bych je v zápětí cht¨ěla prodat.

jan Mann

Takže můžeme očekávat znovu nevýplatu divident za rok 2020?

Michael Schrötter

Za rok 2010 vyplatila KB 74 procent ze zisku, ale kolik vyplatila za rok 2019 jsem nikde nenašel

Portál Finex.cz
Odpověď na Michael Schrötter

Dobrý den, dividenda za zisk v roce 2018 (tedy vyplacená v roce 2019) činila 65 % čistého zisku za rok 2018 a podle vyjádření Komerční banky měl být 65% výplatní poměr zachovaný i v příštím roce. Nicméně valná hromada Komerční banky rozhodla podle očekávání nevyplatit žádnou dividendu ze zisku roku 2019. V návaznosti na výzvu České národní banky adresovanou tuzemským komerčním bankám, aby se zdržely výplaty dividend do doby odeznění dlouhodobějších důsledků epidemie koronaviru, oznámila Komerční banka již dříve, že představenstvo banky navrhne dozorčí radě ponechat celý čistý zisk vygenerovaný v roce 2019 (ve výši 14,82 mld. Kč) na účtu nerozděleného zisku.

Zdroj: Fio zpravodajství

Drobný akcionář
Odpověď na Portál Finex.cz

Stačí si přečíst § 375 – 395 zákona č. 90/2012 Sb a hnedle drobný akcionář pochopí smysl tohoto opatření, kam to směřuje…

Ovšem předpokládané IQ musí být nad hranicí 75

Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo