Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Komerční banka

Akcie Komerční banky (KB) - Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Komerční banka

Cena akcií Komerční banky (KB)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Novinky o akciích Komerční banky

Informace o akciích Komerční banky

Komerční banka je jednou z předních bankovních institucí v České republice. Už přes třicet let si získává důvěru zákazníků, kterých je již přes 1,65 milionu. Celá Skupina KB má zhruba 2,25 milionu zákazníků. Od roku 2001 je Skupina KB v područí francouzské akciové společnosti Société Générale, která vlastní 60% podíl Skupiny KB.

Skupina KB a Komerční banka jako taková je rozhodně společnost, kterou člověk nesmí přehlédnout, a to ani jako potenciální zákazník. Již osmkrát získala KB ocenění Banka roku (v letech 2004, 2005, 2007, 2011, 2012, 2016, 2017 a 2022) a každoročně vyhrává i další kategorie. KB se snaží posouvat i z hlediska udržitelnosti. Ve světových indexech MSCI a FTSE se postupně zlepšuje a dotahuje tak ostatní instituce.

Komerční banka je také jednou z mála velkých akcií na akciovém trhu v České republice. Konkrétně je na druhém místě z hlediska denního objemu obchodů. Nad KB už je jenom energetický velikán ČEZ. Akcie Komerční banky (zkráceně KB) je možné zakoupit a obchodovat na Pražské burze a v RM-SYSTÉMu zprostředkovaně přes akciové brokery, o tom ale až dále.

Pojďte s námi zjistit, zda se vyplatí do "Komerčky" investovat.

Obsah článku o akciích Komerční banky

1.Historický vývoj společnostiUdržitelné podnikání Komerční banky a budoucnostKB Change – Plán na modernizaci Komerční banky2.Komerční banka a její podnikání3.Finanční výsledky Komerční bankyPorovnání s jinými společnostmi4.Akcie Komerční banka – Růst ceny, akcionáři a dividendaDividenda společnosti5.Jak investovat do komerční banky?První možnost: Nákup akcií Komerční bankyDruhá možnost: aktivní obchodování akcií Komerční banky6.Často kladené otázky (FAQ)7.Proč investovat do akcií Komerční banky?8.Diskuze o akciích Komerční banky (komentáře)

Historický vývoj společnosti

Sametová revoluce znamenala zásadní přerod v československých dějinách a bankovní sektor nebyl žádnou výjimkou. Komerční banka vznikla už v lednu 1990 odloučením ze socialistického kolosu s názvem Státní banka československá. Po další roky fungovala v tomto nastavení a v roce 1992 se přeměnila na akciovou společnost, kvůli ulehčení procesu kupónové privatizace.

Obchodovat akcie KB bylo možné už od vzniku samotné Burzy cenných papírů Praha, tedy od roku 1993. Stejně tak se akcie Komerční banky dostaly i na RM-SYSTÉM. Mezinárodní obecenstvo mohlo do Komerční banky investovat až v roce 1995 pomocí globálních depozitních certifikátů.

Proces privatizace, kdy se stát zbavil většinového vlastnického podílu, se táhl až do roku 2001. Zde se pro KB začala psát úplně nová éra. V létě tohoto roku česká vláda schválila prodej KB finanční skupině Société Générale za 40 miliard Kč. Francouzský koncern sdružující finanční společnosti po celé Evropě získal 60% podíl v Komerční bance, který si drží až do dnes.

Přestože je "Finanční skupina KB" dceřinou společností francouzské banky SG, Komerční banka samotná vlastní mnoho dceřiných společností, a k tomu si drží 49% podíl u přidružené společnosti Komerční pojišťovna a.s. Nutno říct, že to nejsou žádné malé startupy. Jednou z největších firem, které Komerční banka ovládá, je samotná Modrá pyramida.

Modrá pyramida
Modrá pyramida
Zdroj: Modrá pyramida

Původně se tato stavební spořitelna soustředila výhradně na financování bydlení, nicméně v současnosti je již rozvinutou finanční institucí, která nabízí i investice, pojištění a další služby. Akvizice Modré pyramidy proběhla v roce 2006 za 4,2 miliardy Kč. Svůj podíl odprodávala BHW a Česká pojišťovna. Původně vlastnila KB 40% podíl, nicméně touto transakcí získala plnou kontrolu nad Modrou pyramidou. KB se tím rovněž vyčlenila v oblasti stavebního spoření a získala více než 600 tisíc nových klientů.

V roce 2008 se Komerční banka dohodla s ČEZem na odběru tzv. "zelené energie" za účelem rozvoje užívání obnovitelných zdrojů jako vůbec první banka v Česku.

Podpora ekologicky šetrných projektů u této banky trvá dodnes. Od roku 2016 KB poskytuje ve spolupráci s Evropskou investiční bankou levné úvěry pro malé a střední firmy zkoušející se prosadit v rámci produkce ekologických výrobků nebo služeb.

Jako první banka na českém trhu vytvořila v roce 2010 na svých webových stránkách investiční kalkulačku – aplikaci, která potenciálnímu zákazníkovi sama navrhne na základě jím zvolených parametrů (vztah k riziku, aktuální finanční možnosti a Xletý výhled do budoucna) investiční portfolio.

Jedinou další zemí, kde Komerční banka nabízí již řadu let své služby, je Slovensko. Slovenská KB ovšem obsluhuje pouze korporátní klienty.

Udržitelné podnikání Komerční banky a budoucnost

Komerční banka je dnes společností, která se snaží koukat především dopředu. Udržitelnost je jedno z hlavních témat, které s vervou protlačuje do popředí. Snahu KB potvrzují i dosažená a zlepšující se hodnocení jednotlivých ESG indexů.

MSCI ESG je jedním z největších indexů hodnotících udržitelnost. Ještě v roce 2021 měla KB hodnocení BBB, nicméně dnes už poskočila na rating AA. Podle indexu FTSE Russell si polepšila o 3 desetiny z 3,3 na 3,6 z pěti. Cílem banky je dosáhnout na rating 4, a to nejpozději v roce 2025.

Přes haldu slov je ale Komerční banka v porovnání s ostatními bankovními institucemi stejná nebo horší. ČSOB, respektive skupina KBC Group, si drží u indexu MSCI to nejvyšší možné hodnocení AAA. Moneta a Erste jsou v tuto chvíli na stejné úrovni jako Komerční banka (rating AA).

Dokonce i broker Degiro hodnotí ESG metriky. Rating komerční banky je podle platformy B+.

ESG podle Degiro
ESG podle Degiro
Zdroj: degiro.com
Jednotlivé podsložky ESG ratingu u Degiro
Jednotlivé podsložky ESG ratingu u Degiro
Zdroj: degiro.com

Komerční banka si zde stojí spíše průměrně. Erste získala rating A- a Moneta na druhou stranu B-.

Budoucnost Komerční banky a jejich výsledků je spíše neznámou. Samotná Komerční banka ve svých zprávách uvádí, že největším rizikem by byla eskalace konfliktu na Ukrajině. Dále bude do situace banky zasahovat vysoká inflace, pohyby úrokové míry, zhoršující se ekonomické prostředí a klesající útrata spotřebitelů. Jak můžete vidět, všechny tyto věci mohou být dost nepředvídatelné a nějaké odhady jsou jen věštěním z křišťálové koule.

KB Change – Plán na modernizaci Komerční banky

Komerční banka rozhodně neplánuje usnout na vavřínech a snaží se zlepšovat ve všech směrech. 5. listopadu představila plán strategické transformace s názvem KB Change. Obecně se tato transformace týká moderních trendů udržitelnosti a digitalizace. Samotná banka ve své výroční zprávě zmiňuje některé kroky:

 • Maximalizace obchodní hodnoty dat a nový model poradenské analýzy
 • Implementace postupů DevOps a konceptu smart office
 • Plně digitální prodej produktů a služeb
 • Vytvoření jednotné hypoteční instituce, která bude zajišťovat úvěry pro KB a Modrou pyramidu
 • Zahrnutí umělé inteligence do digitálních procesů
 • Optimalizace pobočkové sítě

A mnoho dalších. Celkově by měl plán stát na deseti pilířích modernizace. Všechny tyto cíle by měly v konečném důsledku zlepšit spokojenost klientů a zaměstnanců a zároveň zvýší finanční výkonnost banky jako takové.

Už teď má banka hmatatelné výsledky. KB aktivně přešla do první fáze budování nového systému na procesoru Temenos Transact. Otevřela se první pobočka podle nových standardů v Praze-Dejvicích. S pomocí aplikace si mohou klienti zařídit řadu dalších produktů a podíl digitálních prodejů se zvýšil na 29 % v roce 2021 oproti 11 % v roce 2019. Toto je samozřejmě jen malá část snahy, kterou Komerční banka vyvíjí.

To, že jde Komerční banka tím správným směrem, jasně vidíte i na celkovém počtu klientů digitálního bankovnictví.

Přechod na mobilní bankovnictví KB
Přechod na mobilní bankovnictví KB
Zdroj: Komerční banka

Nejsou ani tak důležité absolutní hodnoty, jako spíš podíl na celkovém počtu klientů. Internetové bankovnictví aktivně používalo 81 % klientů v roce 2017 a v roce 2022 už to bylo 92 %. Ještě rapidnější nárůst zaznamenalo mobilní bankovnictví. Z 26 % na 69 % od roku 2017 je neskutečný skok a akorát potvrzuje, že se lidé přesouvají na digitální platformy.

Komerční banka a její podnikání

Komerční banka jako taková se nijak nevymyká ze zažitého podnikatelského modelu moderních bankovních institucí. Jejich repertoár služeb sahá od poskytování běžných bankovních účtů až k faktoringu a pojištění. Z konkrétních skupin služeb můžeme najít:

 • Retailové, podnikové a investiční bankovnictví
 • Finanční poradenství
 • Penzijní připojištění
 • Stavební spoření
 • Leasing
 • Faktoring
 • Spotřebitelské úvěry
 • Pojištění

Všechny tyto služby poskytuje Komerční banka v České republice. Na Slovensku se zaměřuje pouze na korporátní klientelu. Spousta zmíněných produktů je zákazníkům poskytována především skrze vlastněné společnosti.

Když se podíváme na meziroční srovnání klientů a poboček, uvidíme určitý trend podporující iniciativu KB Change. Nejprve ale klientela.

Klienti a pobočky Skupiny KB
Klienti a pobočky Skupiny KB
Zdroj: Komerční banka

Meziroční srovnání posledního kvartálu (2021 a 2020) dopadlo poklesem celkového množství klientů Skupiny KB. Počet klientů u samotné Komerční banky sice stoupl, ale všechny ostatní velké společnosti ve skupině KB jich několik desítek tisíc ztratily. Největší absolutní pokles je možné vidět u Modré pyramidy, poté u KB Penzijní společnosti a nakonec u ESSOXu. Celkové portfolio klientů kleslo zhruba o 0,5 %.

Zajímavější pohled může nabídnout porovnání distribuční sítě. Obecně vývoj směřuje ke zmenšování počtu všech budov a stejně tak bankomatů samotné Komerční banky. Snížilo se množství poboček Komerční banky a Modré pyramidy – u KB o celých 24 distribučních míst a Modrá pyramida snížila stavy o 4 pobočky.

Síť bankomatů má za sebou také pozoruhodný vývoj. Komerční banka sice počet exkluzivních bankomatů snížila, ale za to se v extrémní míře rozrostl počet bankomatů ze spřátelené sítě. Komerční banka uzavřela smlouvy s Monetou, Air Bank a UniCredit bankou o sdílení bankomatů. Tato spolupráce je skvělá především pro klienty z odlehlejších míst, kam se nemusí Komerční banka dostat. Zároveň se tím ušetří náklady za provoz jednotlivých zařízení.

Podobný trend lze nalézt také v počtu zaměstnanců.

Počet zaměstnanců KB
Počet zaměstnanců KB
Zdroj: Komerční banka

Můžete vidět, že průběžně počet zaměstnanců klesá. To stejné je možné vidět na meziročním srovnání. V roce 2017 bylo celkové množství zaměstnanců 8 492, zatímco dnes je to 7 524. Je to o zhruba 12 % méně za šest let. Trend jde ruku v ruce s modernizací a digitalizací.

Další z důležitých údajů je vývoj vkladů a úvěrů v meziročním srovnání.

Růst úvěrů Skupiny KB
Růst úvěrů Skupiny KB
Zdroj: Komerční banka

Celá Skupina KB meziročně vydala o 8 % úvěrů více (v absolutní výši o 46 miliard více). Úvěry podnikatelům a ostatním institucím narostly o 7,9 % a hypotéky o 12,2 %,

Srovnání úvěrů a vkladů v Komerční bance
Srovnání úvěrů a vkladů v Komerční bance
Zdroj: Komerční banka

Ze starších údajů meziročního srovnání pololetí to vypadá tak, že největší podíl na růstu úvěrů má samotná Komerční banka. U ostatních vlastněných společností zůstalo množství vydaných úvěrů buď stejné nebo vyšší, přičemž se vyšvihla hlavně Modrá pyramida. Dá se předpokládat, že je to v Q4 roku 2022 podobné.

Trochu jiný vývoj lze najít u klientských vkladů. Zde totiž celkové množství kleslo.

Zákaznické vklady v KB
Zákaznické vklady v KB
Zdroj: Komerční banka

Závazky vůči klientům vyjadřují prostředky uložené na účtech a podobně – obecně vklady. Mezi čtvrtletími kleslo množství vkladů o více než 9 %. Největší podíl na tomto poklesu má především korporátní klientela. Podnikatelé měli v Komerční bance na konci čtvrtého čtvrtletí uloženo o zhruba 14 % méně než v Q3. Zákazníci u Skupiny KB uložili meziročně o 3,4 % méně. Je to podstatně lepší výsledek, přičemž za tento úpadek může hlavně retail.

Ve znamení akvizic

Skupina KB je ohromnou společností a myslet si, že všechny služby vytvořila sama, by bylo bláhové. Velká část menu poskytovaných produktů je zprostředkována skrze vlastněné společnosti, kterých je již pěkná řádka. Je nutné počítat s tím, že se společnosti nakupují a prodávají a číslo rozhodně není stálé. Pojďme si teď popsat ty největší z nich.

Modrá pyramida – Úvěry na bydlení a další služby

Modrá pyramida zahájila svou činnost jako akciová společnost v roce 1993. Původně byla stavební spořitelnou, ale postupně rozšířila své portfolio služeb i na pojištění apod. Firmu založila Komerční banka, BHW Holding a Česká spořitelna. V roce 2006 odkoupila Komerční banka celý podíl a Modrá pyramida se tím zařadila do Skupiny KB.

Počet klientů Modré pyramidy je 461 000 a celkový objem úvěrů už aktuálně dosahuje na 85 miliard korun. Meziročně počet klientů klesl o 24 000. Modrá pyramida má v tuto chvíli 198 poboček (v roce 2021 jich bylo 202).

Essox – Spotřebitelské půjčky a leasing

Essox je firma fungující už od roku 1993 a do Skupiny KB se dostala v roce 2003. Jde o firmu poskytující financování pro spotřebitele a leasing. Essox se soustředí především na půjčky na nákup automobilu, spotřebního zboží, neúčelové půjčky a na vydávání kreditních karet. Dnes je leaderem na poli spotřebních úvěrů a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla této pozice vzdát.

Významným milníkem společnosti byla samozřejmě akvizice Komerční bankou. Další důležité datum je 1. července 2016, kdy firma koupila PSA FINANCE ČESKÁ REPUBLIKA A PSA FINANCE SLOVAKIA. Tím přidala do portfolia značkové financování automobilů. V roce 2018 tuto firmu zařadila plně pod svá křídla. Dnes má řídící podíl Essoxu Skupina KB, která drží 50,93 % společnosti.

Celkový počet klientů Essoxu meziročně klesl na zhruba 130 000. Celkový objem úvěrů od společnosti je 18,3 miliardy.

Factoring KB – Financování krátkodobých úvěrů

Služby faktoringu spočívají ve financování krátkodobých úvěrů týkajících se objednávek zboží a služeb. V nabídce má společnost několik druhů faktoringu:

 • Tuzemský
 • Exportní
 • Importní
 • Modifikovaný
 • Odkup pohledávek
 • Management pohledávek
 • Financování dodavatelských řetězců

Společnost tvrdí, že ročně zpracuje v průměru 600 tisíc faktur o celkové hodnotě 50 miliard korun. V roce 2014 držela 20% podíl na trhu. O několik let později už měla 29 % podílu. Rozhodně se tak dá soudit, že jde o zkušeného matadora a vůdce celého trhu. Skupina KB dnes vlastní 100 % Factoringu KB. I podle poslední zprávy je Factoring KB jedničkou na trhu.

SGEF – Financování podnikání

SGEF je zkratka pro Société Générale Equipment Finance. Společnost zajišťuje financování podnikatelských aktivit v České republice. Zabývá se půjčkami do mnoha oborů, kterými je například polygrafie, výroba a obrábění, stavebnictví a jiné. Zajišťuje také řadu dalších služeb, kterými je například vyjednávání podpory z Evropské unie.

SGEF je na trhu již od roku 1996. Komerční banka koupila majoritní podíl v roce 2011. Jde o jednu z předních úvěrových institucí ve svém oboru, protože v roce 2020 měla 21% podíl trhu. Jak jste mohli vidět z tabulky výše, SGEF provozuje 9 poboček a dosahuje až na 15 miliard korun v objemech obchodů

BASTION – Společnost se zvláštním určením

Účel společnosti BASTION je financování dlouhodobých transakcí s Evropskou unií. Jedná se o tzv. společnost zvláštního určení. Cílem je zajistit investiční nástroje, jejichž rizikovost by se dala posoudit jako velmi malá. BASTION je financován samotnou komerční bankou a úvěry.

Finanční výsledky Komerční banky

Není pochyb o tom, že je Komerční bankou silnou společností. Ohromné portfolio klientu prostě něco znamená. Jak jsou na tom ale skutečná čísla?

Výkaz zisků a ztrát KB
Výkaz zisků a ztrát KB
Zdroj: Komerční banka

Pojďme si to rozebrat postupně. Čisté provozní výnosy stoupají. Banka tedy roste a v celkovém součtu vydělává více peněz. Náklady zůstaly relativně stejné, nicméně úrokové výnosy jsou mezi roky 2021 a 2022 o 31 % vyšší. Provozní zisk jsou výnosy očištěné o úkony nutné k provozování samotného podnikání společnosti. U této metriky je nárůst ještě znatelnější, neboť meziročně vzrostla o 39,2 %.

Zisk na akcii je důležitý především pro nás jako akcionáře, neboť je rozpočítán na množství akcií a jsou v něm promítnuty i případné zpětné odkupy akcií. Lze vidět, že se zisk na akcii zvedl o 102 Kč. Relativně tak narostl o 37,7 %.

Asi není třeba říkat, že rok 2022 byl pro KB opravdu úspěšný. Za všechno mohou gigantické úrokové výnosy, které se dostaly z 35 miliard na 93 miliard.

Porovnání s jinými společnostmi

Aby bylo možné posoudit společnost, je potřeba porovnání s jinými firmami pomocí průměrů z celého oboru. V našem případě budeme porovnávat s ostatními bankovními institucemi.

Růstové ukazatele

Z tabulky níže si srovnáme především dva ukazatele. Rentabilita vlastního kapitálu je u Komerční banky 14,4 %. Podle serveru CSIMarket je průměr celého trhu 15,42 %. KB je tedy lehce horší.

Jednotlivé ukazatele KB
Jednotlivé ukazatele KB
Zdroj: Komerční banka

Jiná situace je u Rentability celkových aktiv (ROA). V posledním roce se KB dostala na 1,4 %, zatímco průměr trhu je "pouhých" 1,2 %.

Podobně na tom jsou i ostatní ukazatele v porovnání s ostatními společnostmi v sektoru. Výnosy komerční banky meziročně vzrostly o 23,2 %, zatímco průměr trhu je pouhých 15,97 %. KB si v tomto ohledu stojí podstatně lépe.

Akcie Komerční banka – Růst ceny, akcionáři a dividenda

Cena akcií je přirozeně volatilní a reaguje na velké množství mikroekonomických, makroekonomických a obecně socioekonomických událostí z celého světa. Akcie Komerční banky na tom nejsou jinak a pohybují se s úplně stejnou kolísavostí.

Graf ceny akcií KB
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Z grafu můžete vidět, že cena akcií v průměru dlouhodobě roste. Dva velké vrcholy následované propady jsou v roce 2020 a na začátku roku 2022. Důvody jsou naprosto jasné.

Tím prvním je začátek pandemie Covidu. Úvodní panika strhla celosvětovou investorskou obec do totálního chaosu a trhy to promítly do ceny naprosté většiny akcií. Propad byl ale relativně krátkodobý a jakmile se objevil jen střípek naděje na obnovu ekonomiky, ceny se zase vrátily na původní hodnoty.

Rok 2022 byl zase ve znamení válečného konfliktu na Ukrajině. Druhá vlna nejistoty měla na trhy dost podobný efekt. Dokud bude konflikt trvat a eskalovat, je pravděpodobné, že budou stagnovat i ceny.

Štěpení akcií v roce 2016

Když se podíváte na některé grafy, jistě si všimnete ohromného propadu v roce 2016. Cena se za den smrskla na pětinu. Jak je to vůbec možné?

Akcie KB dlouhodobě od 2001 do 2019, týdenní graf
Akcie KB dlouhodobě od 2001 do 2019, týdenní graf. Zdroj: XTB.cz

Ve skutečnosti došlo v dubnu 2016 k takzvanému štěpení akcií (viz obrázek), v případě Komerční banky poměrem 5:1. Jinými slovy, pokud jste v prosinci 2015 vlastnili 100 cenných papírů KB, v prosinci 2016 jste jich automaticky vlastnili 500, pokud jste své akcie celou dobu jen drželi.

Štěpení akcií se většinou dělá v případě, kdy je cena příliš vysoká. Investoři s velkým množstvím peněz na to nijak nekoukají, ale pro menší obnosy jsou samozřejmě vhodné nižší ceny. Je zde tedy předpoklad, že se po štěpení zvedne množství nákupů od menších investorů.

Tržní kapitalizace a počet akcií

Tržní kapitalizace společnosti vyjadřuje celkovou hodnotu celého podniku. Počítá se rovnicí:

 • Počet akcií x Cena akcie = Tržní kapitalizace

Počet cenných papírů Komerční banky je dnes zhruba 190 milionů. Při ceně 750 Kč za kus je tržní kapitalizace společnosti kolem 142 miliard korun.

Akcionářská struktura společnosti

Akcionářská struktura Komerční banky je v určitém smyslu velmi přímočará. 60,35 % Komerční banky je vlastněno francouzskou firmou Société Générale. Dále pak existují pouze 4 instituce, které vlastní podíl větší než jedno procento.

Akcionářská struktura Komerční banky
Akcionářská struktura Komerční banky
Zdroj: Komerční banka

Zbytek KB je rozprostřený mezi drobnější akcionáře. Velice zajímavá je také struktura akcionářů rozdělená podle několika kritérií.

Přes 91 % Komerční banky je v rukách právnických osob.

U právnických osob pochází skoro 89 % ze zahraničí a zbylá 2 % z České republiky. U Fyzických osob je zase naprostá většina investorů z ČR.

Velice zajímavým faktem je také to, že přibývá počet akcionářů z řad fyzických osob. V roce 2019 jich bylo pouze 5,05 %, poté 8,01 % a 8,28 % v roce 2021. Znamená to jediné – běžní lidé a investoři mají o akcie KB stále větší zájem.

Je to skvělá zpráva, neboť to značí zvyšující se povědomí o investicích a akciích u retailových investorů.

Dividenda společnosti

Investoři v České republice mají určitá specifika – milujeme nemovitosti a pravidelnou výplatu dividend. Právě druhá zmíněná věc je u Komerční banky skutečně šťavnatou záležitostí.

Kdyby nebylo opatřeních týkajících se Covidu, vyplácela by Komerční banka dividendu již 20 let v řadě. V roce 2020 centrální banka přímo zakázala výplatu dividend, neboť nebyla jistota, jestli budou mít banky dostatečnou likviditu k pokrytí svých závazků. Banka to ale dohnala v roce 2022, kdy vyplatila dividendu mimořádnou.

Dividenda vyplácená Komerční bankou
Dividenda vyplácená Komerční bankou
Zdroj: Komerční banka

Průběžně se dividenda zvyšuje, nicméně v průměru se drží kolem 50 korun za akcii. Je vyplácena pravidelně jednou ročně. Nejvyšších hodnot dosáhla v letech 2015 a 2016. Všechny hodnoty jsou již přepočítané na akcie po splitu. Například v roce 2015 byla výše dividendy na akcii celkově 310 Kč.

Výplatní poměr v roce 2022 byl 65 % a pro rok 2023 je očekáván úplně stejný. Zdravý výplatní poměr je zhruba do 50 – 55 %, nicméně 65 % u komerční banky není nijak tragické a rozhodně to společnost nepoloží. Komerční banka má velikost dividendy vcelku flexibilní a pravděpodobně by v případě problémů dividendu snížila.

Celkově dividendy KB představují příjemný bonus, ale nejedná se o primární důvod, proč vlastnit akcie této banky.

Investování do akcií Komerční banky

V této kapitole si ukážeme dvě možnosti, jak do akcií Komerční banky investovat. První možností je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových a druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi. Jaký je mezi tím rozdíl? Čtěte dál.

První možnost: Nákup akcií Komerční banky

Tento přístup je nejjednodušší, časově nenáročný a pro nezkušené investory mnohdy může být i nejúspěšnější.

V principu se jedná o prostý nákup fyzických akcií dané společnosti, po kterém se kupující stane akcionářem. Akcionář (i když z hlediska investovaných prostředků úplně malinký) je v podstatě jedním z majitelů dané firmy a podílí se tak na zisku této společnosti, který je mu vyplácen formou dividend.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na příklad níže.

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií Komerční banky je 600 Kč za kus. Vy máte na investici připravených rovných 12 000 Kč a můžete si tedy koupit přesně 20 akcií.

V případě, že po určité době cena akcií vzroste o 16 % na 700 Kč, což se může stát v zásadě během několika měsíců, z prodeje vašich 20 akcií byste inkasovali celkem 14 000 Kč.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 2 000 Kč, které si ihned můžete vybrat na svůj bankovní účet.

V případě, že byste akcie drželi o něco déle, například 2 roky, by vám byla 2x vyplacena dividenda v odhadované hodnotě 50 Kč na akcii, takže byste si za ty dva roky se svými akciemi přišli na další 2 000 Kč.

Matematicky je to velice jednoduché. Počítejte ale samozřejmě s tím, že trhy rostou, ale i klesají. Dlouhodobě je však investice do akcií jedna z nejvýnosnějších a nejjistějších, nicméně vyžaduje trpělivost a chladnou hlavu.

Kde koupit akcie Komerční banky?

Abyste mohli nákup provést, je potřeba mít založený obchodní účet u jednoho z brokerů. My jsme ty nejlepší brokery otestovali a ty ozkoušené naleznete v tabulce níže:

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo

Trading212

★ 91 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Můžete si vybrat z široké nabídky, ale pro české akciové tituly bude ideální nějaký broker z České republiky. Nabízí se tak např. Patria, která má u českých akcií i velmi nízké poplatky, Fio eBroker nebo třeba XTB.

Protože KB vykazuje rok co rok stabilní zisky, jedná se o jednu z relativně bezpečných investic na českém trhu (na poměry akcií).

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Komerční banky

Aktivní obchodování má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit.

Takové obchodování "s pákou" v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Podívejte se na příklad níže:

Příklad: Pokud je cena akcií znovu 600 Kč a vy na obchodním účtu máte k dispozici 12 000 Kč, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 60 000 Kč (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit rovných 100 akcií. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst ze 600 Kč na 700 Kč, tak váš zisk by zde byl 10 000 Kč.

Proč? Protože jste koupili 100 akcií a zhodnocení každé z nich je 100 Kč. Při prodeji za 700 Kč se na váš účet připíše 70 000 Kč. 48 000 Kč vrátíte a zbyde vám 22 000 Kč (12 000 Kč se kterými jste začali a 10 000 Kč jako zisk z uskutečněného obchodu).

Jak vidíte, pákové obchodování nabízí mnohem větší potenciál pro zhodnocení investovaných peněz než běžný nákup akcií.

Je ale nutné podotknout, že stejně rychle, jako se investice zhodnocuje, se může také propadat. Propad ceny akcií ze 600 Kč na 500 Kč by pro vás znamenal ztrátu 10 000 Kč, což je skoro celých 12 000 Kč, které jste měli původně. Kdyby cena padala ještě dál, může být obchod vynuceně uzavřen a váš obchodní účet by tak skončil na nule.

Zaujaly vás akcie Komerční banky a chtěli byste je zkusit obchodovat? Můžete to zkusit u jednoho z ověřených brokerů:

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo

Trading212

★ 91 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZ ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Vzhledem k pravidelnému vyplácení dividend, stabilnímu postavení a dobrém jménu na českém trhu se strategie buy-and-hold, čili jednoduše akcie koupit a držet je mnoho let, zdá být celkem rozumný způsob, jak na akciích KB vydělávat.

Často kladené otázky (FAQ)

Velmi často dostáváme otázky týkající se akcií, dividend a podobných věcí. Abychom vám na ně v rychlosti odpověděli, vytvořili jsme tento seznam nejčastěji kladených otázek. Pokud by vás i přesto něco zajímalo, nebojte se nám napsat do komentářů.

1️⃣ Jaká je cena akcií Komerční banky?
Cena akcií není stálá a pořád se pohybuje. V tuto chvíli mají akcie KB hodnotu 677,9 Kč. Je ovlivněna mnoha faktory, mezi které patří například finanční výsledky společnosti, ekonomická situace v zemi, výhledy do budoucna atd. V základu ale záleží na tom, jak se investoři cítí. Velice často může trh reagovat přehnaně, a i když je vše stále stejné, může následovat neopodstatněný propad či růst.
2️⃣ Jak se vyvíjela cena akcií Komerční banky?
Akcie Komerční banky průběžně stále rostou.

Graf akcií Komerční banky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Až v posledních letech Covidu a válečného konfliktu na Ukrajině začala cena "stagnovat". Na druhou stranu dostávali investoři celou tu dobu dividendu, a rozhodně tak nezůstali na suchu.

3️⃣ Kde se dají koupit akcie Komerční banky?
Pokud chcete akcie Komerční banky koupit, budete potřebovat účet u některého z brokerů, kteří obchodují na českém trhu. K tomu vám může posloužit například broker XTB, Patria nebo FIO e-Broker.

Proč investovat do akcií Komerční banky?

Komerční banka a Skupina KB je ohromnou společností, která rozhodně neplánuje zmizet. Je na trhu již desítky let a za tu dobu dělala velké skoky. Projekt KB Change cílí na modernizaci a digitalizaci, která udrží KB na prvních místech bankovního pelotonu i po několik dalších let.

KB si už dlouhou dobu užívá stabilních výnosů. Od nich se odvíjí čisté zisky společnosti, ze kterých se vyplácí i dividenda. Držitelé akcií se mohou s největší pravděpodobností těšit na stálou dividendu, jejíž výše bude pravděpodobně kolem 55 korun na akcii i v příštích několika letech.

Pro Komerční banku je potenciál ve větší digitalizaci, kterou dnes lidé vyhledávají. Menší množství poboček, lepší aplikace a mnohem více možností spravovat své finance a produkty bez toho, aby musel zákazník někam chodit. 69 % zákazníků využívalo v roce 2022 mobilní bankovnictví, takže je tu jednoznačně velký prostor pro růst.

Rizika této akcie spočívají především v nejisté makroekonomické situaci a konfliktu na Ukrajině.

Vysoká inflace nutí centrální banky ke zvyšování úrokové sazby, což znamená, že se zvedá i sazba na úvěrech. Je pravděpodobné, že si bude půjčovat méně lidí. Na druhou stranu ale začnou končit fixace na již existujících úvěrech a zvýší se tak úrokový výnos. Horší ekonomické klima bude jistě negativně působit i na jiné zdroje příjmů. Konflikt na Ukrajině a jeho eskalace je samozřejmě ohromným rizikem, ale to platí pro celou Evropu a KB by rozhodně nebyla jedinou zasaženo institucí.

Z širšího pohledu je Komerční banky velice silnou společností. I přes jednotlivá škobrtnutí postupně roste. Jestliže hledáte relativně stabilní firmu s pravidelnou dividendou, mohla by být KB tou správnou volbou.

Užitečné odkazy


Více informací o akciích Komerční banka (KB)

JménoKomerční banka
TickerKB
Webové stránkyhttps://www.kb.cz/cs/
ZaloženoLeden 1990
SektorFinanční služby
PrůmyslBanky
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie Komerční banka za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
07. 06. 2023 Načítání... KB
06. 06. 2023 Načítání... KB
05. 06. 2023 Načítání... KB
04. 06. 2023 Načítání... KB
03. 06. 2023 Načítání... KB
02. 06. 2023 Načítání... KB
01. 06. 2023 Načítání... KB
31. 05. 2023 Načítání... KB
30. 05. 2023 Načítání... KB
29. 05. 2023 Načítání... KB
28. 05. 2023 Načítání... KB
27. 05. 2023 Načítání... KB
26. 05. 2023 Načítání... KB
25. 05. 2023 Načítání... KB

Ohodnoťte akcie firmy Komerční banka


Diskuze k článku 10
Vosyková

Podle zpráv měla VALNÁ HROMADA ROZHODNOT JIŽ V 9 MĚSÍCI-TEDY ZÁŘÍ 2021 O ČÁSTEČNÉ VÝPLATĚ DIVIDEND ZA ROKY 2019 A 2020 A TICHO PO PĚŠINĚ TAK JAK TO JE ???

Portál Finex.cz
Odpověď na Vosyková

Dobrý den, Komerční banka získala souhlas ČNB s výplatou dividendy v roce 2021 ve výši 23,86 Kč.

Jindra

Prosím o radu, nemohu nikde dohledat hodnotu akcií KB v kupónové privatizaci. Kolik akcií se dalo pořídit za 1000 bodů/Kč ? A jedná se o akcie nyní obchodované na burze nebo je to již něco jiného? Vůbec se v tom neorientuji. Našel jsem na výpisu v kuponové knížce akcie KB za 1000 bodů/korun, ale rodiče s ní nikdy nic nedělali a ani nedostali nikdy žádné dividendy. Musí se o ně nějak žádat? Předem děkuji za odpověď. Jindra

jana
Odpověď na Jindra

Mám také akcie KB získané z kuponové privatizace. Již jsem několikrát obdržela dividendy, musela jsem si je však vyžádat v KB, tam jsou evidováni akcionáři.

Vosyková

Musíme se prostě smířit s tím, že díky Rusnokovi už budeme jen za užitečné voli.

Hana
Odpověď na Vosyková

Mám tentýž názor, zřejmě veškeré zisky jdou majitelům KB na další rozšiřování podniku, takže nemá cenu kupovat akcie, leda že bych je v zápětí cht¨ěla prodat.

jan Mann

Takže můžeme očekávat znovu nevýplatu divident za rok 2020?

Michael Schrötter

Za rok 2010 vyplatila KB 74 procent ze zisku, ale kolik vyplatila za rok 2019 jsem nikde nenašel

Portál Finex.cz
Odpověď na Michael Schrötter

Dobrý den, dividenda za zisk v roce 2018 (tedy vyplacená v roce 2019) činila 65 % čistého zisku za rok 2018 a podle vyjádření Komerční banky měl být 65% výplatní poměr zachovaný i v příštím roce. Nicméně valná hromada Komerční banky rozhodla podle očekávání nevyplatit žádnou dividendu ze zisku roku 2019. V návaznosti na výzvu České národní banky adresovanou tuzemským komerčním bankám, aby se zdržely výplaty dividend do doby odeznění dlouhodobějších důsledků epidemie koronaviru, oznámila Komerční banka již dříve, že představenstvo banky navrhne dozorčí radě ponechat celý čistý zisk vygenerovaný v roce 2019 (ve výši 14,82 mld. Kč) na účtu nerozděleného zisku.

Zdroj: Fio zpravodajství

Drobný akcionář
Odpověď na Portál Finex.cz

Stačí si přečíst § 375 – 395 zákona č. 90/2012 Sb a hnedle drobný akcionář pochopí smysl tohoto opatření, kam to směřuje…

Ovšem předpokládané IQ musí být nad hranicí 75

Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo