Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo SPDR S&P 500 Trust
SPY
SPDR S&P 500 Trust (SPY)
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf SPY

$503,8 (11 963 Kč)

-2,8 % za 7 dní

Logo SPDR S&P 500 Trust

SPDR S&P 500 Trust (SPY)

Aktuální cena ETF SPY
Graf SPY

$503,8 (11 963 Kč)

-2,8 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny fondu SPDR S&P 500 Trust

Informace o fondu SPDR S&P 500 Trust

ETF SPDR S&P 500 Trust (všemi známý jako SPY) zastává ve světě burzovně obchodovatelných fondů velmi významnou pozici.

Z hlediska celkové kapitalizace se totiž může pyšnit titulem největšího ETF na světě. Vznikl již v lednu roku 1993 jako Standard and Poor’s Depositary Receipts a spadá pod Standard and Poor’s Financial Services LLC, což je dceřiná společnost S&P Global.

Jak již vyplývá z jeho názvu, má za úkol kopírovat vývoj amerického akciového indexu S&P 500, který sdružuje akcie 500 velkých a středně velkých amerických firem. Tyto společnosti jsou do indexu a potažmo do ETF zahrnovány na základě tržního podílu, průmyslového odvětví a celkové likvidity.

Největší, zhruba pětinový, podíl v něm mají akciové tituly z oblasti informačních technologií. Kromě toho pak SPY obsahuje akcie z oblasti zdravotnictví, finančních služeb, komunikačních technologií, nemovitostí a samozřejmě průmyslového a spotřebitelského sektoru.

výběr ETF - obchodníci u počítače a ETF SPY

Jak obchodovat ETF SPY

SPY lze považovat za jakýsi komplexní nástroj, který obchodníkům umožňuje investovat do amerických akcií bez rizika vyplývajícího z držení jednotlivých titulů a takřka bez poplatků. Stejně tak může jeho akvizice přinést rychlou diverzifikaci portfolia.

Kromě akciových investorů se SPY těší mimořádné popularitě také mezi opčními obchodníky.

V rámci obchodování je však nutné mít povědomí o faktorech ovlivňujících vývoj na amerických trzích, které pak obvykle udávají směr globální ekonomiky. SPDR S&P 500 Trust může být mimořádně citlivý na vývoj dolaru, vnitrostátní politické boje apod.

Případný investor do tohoto ETF získá podíl v amerických ekonomických gigantech, jako jsou Amazon, Apple, Microsoft, Johnson & Johnson, Google nebo Berkshire Hathaway, ale také spoustě menších společností, které jsou navíc dynamicky obměňovány.

Dividendy jsou u ETF SPDR S&P 500 Trust vypláceny čtvrtletně a jsou od nich odečteny provozní náklady fondu, které zmiňujeme v následující kapitole.

Podobně jako DIA se SPY jeví jako vhodný prostředek k dlouhodobější investici počítající s růstem ekonomiky, popřípadě k přesunu části vlastních finančních prostředků do relativně bezpečného a likvidního světa amerického byznysu.

Z hlediska opčního obchodování se pak jedná o zajímavý instrument k zobchodování chvilkové paniky, která trhy obvykle zachvátí po neočekávaných událostech.

Výkon tohoto ETF

SPDR S&P 500 Trust je spolehlivou kopií indexu S&P500 a jako takový se může pyšnit pětihvězdičkovým hodnocením od populárního investičního webu Morningstar. Stabilně poskytuje velmi dobrý roční výnos, který od roku jeho založení činil v průměru necelých 9 %.

Investora jistě zaujmou také nízké provozní náklady ETF dosahující jen 0,1 %. Ve světě burzovně obchodovatelných fondů se jedná o velmi solidní výsledek.

Za dosavadní maximum platí stejně jako v případě mnoha jiných aktiv únor roku 2020, kdy se SPY obchodoval za více než 338 dolarů. Jeho hodnota pak v důsledku koronavirové krize spadla na čísla, kde se pohybovala na konci roku 2017.

V desetiletí předcházejícím pandemii COVID-19 však globální ekonomika vykazovala stabilní růst, který se odrazil i ve výsledcích tohoto ETF.

Obchodní hodiny

Ať už chcete se SPY intradenně obchodovat, nebo ho jen nakoupit, budete potřebovat přístup na burzu. Americká burze NYSE, kde je SPY emitován, je otevřena od pondělka do pátku, 15:30 až 22:00 našeho času. Pozor ale také na americké svátky, kdy je burza zavřena.

Doporučení brokeři pro toto ETF

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.

Shrnutí k SPDR S&P500 Trust (SPY)

ETF SPDR S&P 500 Trust sdružuje 500 nejvýznamnějších amerických firem, což z něj činí efektivní prostředek ke komplexní investici do americké a potažmo i globální ekonomiky.

Spolu s bezpečím vyplývajícím z vysoké likvidity umožňuje také efektivní diverzifikaci portfolia. Pokud si je investor vědom rizik vyplývajících z investice do amerického trhu, může být SPY v jeho rukou mimořádně efektivním nástrojem a zárukou stabilního výnosu.

Více informací o SPDR S&P 500 Trust

JménoSPDR S&P 500 Trust
TickerSPY
Oficiální webové stránkyhttps://www.ssga.com/us/en/intermediary/etfs
Emitováno1993
Investiční společnostState Street Global Advisors
ISINUS78462F1030
TER0,09 %
Ohodnoťte ETF SPDR S&P 500 Trust
12
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

viz článek – “Dividendy jsou u ETF SPDR S&P 500 Trust vypláceny čtvrtletně a jsou od nich odečteny provozní náklady fondu”

– tady bych se rád zeptal: pokud tedy jsou dividendy vypláceny čtvrtletně tak přijdou na obchodní účet už zdaněné a nemusí se dál nic řešit nebo je nutno zdanění provést ještě v ČR?

Redakce Finex

Dobrý den, pokud je nám známo, tak snad všichni brokeři připisují dividendy již zdaněné a nemělo by tedy být nutné je už danit. To, zda je ale musíte nebo nemusíte uvádět ve svém daňovém přiznání (což je něco jiného, než je danit), si však pro jistotu ověřte s certifikovaným daňovým poradcem.

Frantisek

Pro me jako zacatecnika perfektni clanek.
Co ETF a eToro broker?
Diky.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další ETF, které by vás mohly zajímat