Stavební spoření slouží ke konzervativnímu a bezpečnému zhodnocení vašich financí, což se v dnešní době, kdy každému neustále hrozí znehodnocení těžce vydělaných peněz inflací, rozhodně hodí.
V případě, že se na vašem účtu nachází volné finanční prostředky, může to být právě stavební spoření, které vám může pomoci spořit peníze a zmírnit dopady inflace.
Námi zrecenzované stavební spoření
Je pro mě stavební spoření vhodné?
Stejně tak, pokud se spořením peněz teprve začínáte, ať už pro sebe samotného, nebo své dítě, může být stavební spoření vašim výchozím bodem do světa osobních financí.
Samozřejmě existuje i mnoho dalších a daleko lepších (výnosnějších) možností, které vám pomohou své peníze zhodnocovat. Nebojte, i tyto možnosti si dnes zmíníme a rozebereme. V článku se ale zaměříme hlavně na to, jak funguje stavební spoření a jak si vybrat to nejvýhodnější.
Obsah článku o stavebních spořeních
Krátká historie stavebního spoření
Myšlenka o stavebním spoření se údajně poprvé objevila v Anglii v 18. století. První stavební spořitelny v našem státě začaly vznikat již roku 1927, a to po vzoru německých spořitelen. Stát je však nepodporoval a obyvatelstvo na tento způsob spoření nebylo zvyklé. Z toho důvodu spořitelny opět brzy zanikly.
Změnu přinesly až politické reformy po roce 1989, kdy se stát potýkal s nedostatkem bydlení pro své občany a bylo nutné provádět mnoho oprav u zanedbaných bytů. První stavební spoření bylo v České republice oficiálně uvedeno na trh až v roce 1993.
Ihned poté začaly stavební spořitelny přibývat a "stavebko", jak ho někteří nazývají, získalo na své oblibě, které se těší dodnes. Velký podíl na tom měla právě státní podpora, která přilákala nejvíce klientů. V roce 2010 měl stavební spoření téměř každý druhý občan ČR.
Co je stavební spoření a k čemu slouží?
Stavební spoření je specifický druh spoření, které zhodnocuje vaše finance za účelem jejich následného použití pro rekonstrukci nemovitosti, k opravám v domácnosti či výstavbě bydlení. Peníze ze stavebního spoření lze ale použít na cokoliv a jejich využití není třeba nijak předkládat.
Jedná se o bezpečný způsob zhodnocení peněz. Stavební spoření je určené zejména pro ty, kteří vědí, že minimálně následujících 6 let nebudou spořené peníze potřebovat.
Stavební spoření je podporováno státem, to znamená, že ke klasickému úroku z naspořené částky získáváte ještě navíc státní podporu.
Základní úroková sazba se u stavebního spoření pohybuje okolo 0,5 – 3 % p.a., přičemž státní příspěvek dosahuje 10 % z uspořené částky v příslušném kalendářním roce, maximálně však 2 000 Kč. Pro získání státní podpory stavebního spoření je nutné spořit alespoň šest let. To je totiž nejmenší období, po jaké budete muset na stavební spoření své finance ukládat.
Celkové zhodnocení na stavebním spoření je pak se všemi marketingovými akcemi a bonusy okolo 3,5 – 6 % p.a. V tom je již zahrnut poplatek za sjednání a vedení stavebního spoření. Pozor, tato sazba je přibližná, vždy závisí na konkrétním typu stavebního spoření a stavební spořitelně.
Jaké jsou podmínky pro založení stavebního spoření?
Stavební spoření si může založit fyzická i právnická osoba. Státní podporu (příspěvek) však může získat pouze:
- Fyzická osoba s trvalým pobytem v ČR
- Občan Evropské unie s povolením pobytu v ČR
- Občan ČR
Právnické osoby tedy nemají ke stavebnímu spoření nárok na státní podporu.
Spořit může osoba v jakémkoliv věku, tedy například i kojenec. Avšak, u nezletilých osob jsou za vyřizování spoření zodpovědní zákonní zástupci. Je logické, že si stavební spoření nemůže založit dítě samo.
Podmínky pro založení stavebního spoření
- Součet vkladů
- Státní podpora
- Úvěr ze stavebního spoření
- Úroky z vkladů a podpory
- Odečtené daně z příjmů
Konečná částka, kterou naspoříte za vámi zvolené období, nesmí převýšit předem stanovenou cílovou částku. Cílovou částku však lze za poplatek navýšit ještě před ukončením spoření. Doba spoření není maximálně omezena, ale pokud chcete získat státní podporu, spořit musíte minimálně 6 let. Další podmínkou je vložit na stavebko alespoň 20 000 Kč ročně.
Při podpisu smlouvy pak zpravidla jednorázově zaplatíte poplatek ve výši přibližně 1 % z cílové částky. Některé stavební spořitelny však tento poplatek odpouštějí nebo jej snižují v rámci různých akcí. Obvykle tomu tak bývá, když si založíte stavební spoření online. Další poplatek pak může být za vedení nebo za zaslání výpisu. Poplatkům se budeme podrobněji věnovat v části poplatky za stavební spoření.
Při sjednání stavebního spoření získáte úrokovou sazbu, kterou se budou spořené finance úročit a úrokovou sazbu pro případný úvěr.
Úroková sazba u úvěru je zákonem omezená a nesmí přesahovat výši úroku z vkladů o více než tři procentní body. To je velká výhoda, protože při nízkém úročení na stavebním spoření má klient také nižší úrok v případě úvěru.
Také se určuje, jak často bude klient peníze vkládat na spořicí účet. Vklad lze provádět dle potřeby, pravidelně i nepravidelně. Součástí je též prohlášení, zda má klient zájem o státní podporu. Ta mu je vyplacena až po ukončení 6letého spoření, pouze při splnění všech stanovených podmínek.
Smlouva také obsahuje podmínky k úvěru ze stavebního spoření a výši splátek.

Jak si nastavit cílovou částku u stavebního spoření?
Cílová částka stavebního spoření je jedním z nejdůležitějších parametrů, které následně ovlivňují celé vaše spoření. Nastavíte-li si tuto částku špatně, musíte pak za změnu částky u většiny spořitelen zaplatit poplatek. Navíc na ní závisí i následné přiklepnutí úvěru. Proto by měla být tato částka stanovena opravdu po důkladném výpočtu.
Jak už jsme psali, cílová částka zahrnuje součet vložených prostředků, úroků, státní podporu a odečítají se od ní poplatky účtované spořitelnou. Naspořená výše částky by nikdy neměla překročit cílovou částku. Naštěstí je možné výši cílové částky před koncem spoření ještě změnit, ale bude vás to stát procentní poplatek.
Výši cílové částky si proto zvolte podle toho, kolik peněz na konci spoření budete potřebovat. Samozřejmě, výši ovlivní i to, zda chcete pouze spořit nebo si vzít úvěr.
Pokud víte, že chcete pouze 6 let spořit, měla by vám stačit cílová částka, která bude odpovídat šesti násobku ročních vkladů, podpory, úroků a poplatků.
Například: Zvládnete-li ročně naspořit 20 000 Kč, od státu získáte maximální roční podporu 2 000 Kč. Roční částka bude činit 22 000 Kč, za šestileté období pak naspoříte 132 000 korun. Zde je pak nutné ještě připočítat úroky z vkladů, které se u každé spořitelny liší, a odečíst poplatky za vedení. Tak vám vznikne cílová částka na spoření.
Na co lze použít stavební spoření?
Stavební spoření lze využít na financování čehokoliv. Zejména se jedná o:
- Výstavba bydlení (byt či dům)
- Nákup pozemku a projektová dokumentace
- Rekonstrukce, opravy, modernizace
- Půdní vestavby, přístavby
- Přípojky (Elektrický proud, plyn, voda, kanalizace)
- Úhrada půjček či úvěru na stavbu
- Daň z převodu nemovitosti
- Dědické či družstevní vypořádání podílů
- Požární a bezpečnostní zabezpečení
Po uplynutí šestileté lhůty můžete naspořené finanční prostředky použít na cokoliv. Může se jednat i o vybavení bytu či například pouze dětského pokoje, zaplacení školného nebo financování hypotéky. Limitováni nejste ale pouze stavebními účely, můžete pomocí naspořených peněz financovat nejen své bydlení, ale také studia, nové auto či cestování. Nebo je dále zhodnocovat na jiném spořicím účtu či investičním produktu.
Tvrzení, že peníze ze stavebka musíte použít pouze na bydlení, je pouze mýtus. Naopak při úvěru ze stavebního spoření již tak volné ruce nemáte, a tam už nějaká omezení jsou.
Jak si vybrat to nejlepší stavební spoření?
Na trhu existuje opravdu mnoho typů stavebních spoření. Jak a podle čeho si vybrat to nejlepší stavební spoření pro vás? Poradíme vám, jaká kritéria při výběru stavebního spoření sledovat.
- Úrok ze stavebního spoření
Úrok je nejdůležitější parametr při výběru stavebního spoření. Samozřejmě, čím vyšší úrok, tím lepší. Úroková sazba udává procentní zhodnocení vaší vložené částky za rok a značí se p.a. Již ve smlouvě musí být uvedena úroková sazba z vkladů i z úvěru.
Rozdíl mezi těmito dvěma sazbami pak nesmí převýšit tři procentní body. Díky tomu již od počátku klient ví, v jaké výši se bude pohybovat úroková sazba z úvěru ze stavebního spoření, pokud jej bude chtít.
Jak již bylo zmíněno výše, základní úrok se pohybuje okolo 0,5 – 3 % p.a., státní příspěvek činí 10 % z ročně naspořené částky, nejvýše 2 000 Kč. Celkové zhodnocení se pak pohybuje okolo 3,5 – 6 % p.a.
Úroková sazba je ve smlouvě pevně dána a to po dobu minimálně šesti let. Stavební spořitelna ji tedy může snížit, ale až po uplynutí šesti let.
- Poplatky za stavební spoření
Poplatky jsou určitě významnou nevýhodou stavebního spoření. Většinou se setkáte s poplatkem za uzavření smlouvy, který se pohybuje ve výši 1 % z cílové částky. Některé spořitelny však tento poplatek snižují či ruší v rámci různých akcí nebo při založení stavebního spoření online. Dalšími poplatky jsou poplatek za vedení účtu a za zasílání výpisů. Jejich výše, stejně tak i způsob účtování, se liší podle konkrétní spořitelny. Každý z těchto poplatků činí přibližně 350 korun ročně.
Také se můžete setkat s poplatkem z navýšení cílové částky, který se též pohybuje kolem 1 %. Dalšími poplatky mohou být poplatky za zrušení spoření, změnu spořicí doby či změnu výše částky, kterou budete spořit.
- Podmínky založení stavebního spoření
Při výběru stavebního spoření také prostudujte podmínky vybrané stavební spořitelny, každá spořitelna si totiž nastavuje své vlastní. Tyto podmínky mohou velmi ovlivnit výhodnost spoření.
Základní podmínkou, která je daná zákonem a tedy u všech spořitelen stejná, je spoření po dobu minimálně 6 let – pokud chcete získat státní podporu. Další podmínka může být například povinnost hradit určitou výši měsíčního vkladu, splnění podmínek pro získání úvěru či minimální počáteční vklad. Některé spořitelny vám odpustí poplatek za sjednání, pokud uzavřete smlouvu prostřednictvím internetu.

- Stavební spoření pro děti
Většina spořitelen na českém trhu nabízí zvýhodněné podmínky stavebního spoření pro děti. To je výhodné pro obě strany. Spořitelny si tak zajistí dlouhodobý kontrakt a zdroj pro poskytnutí úvěru, rodiče zase mohou svým dětem šetřit peníze pro snadnější start do života.
Sledujte proto, jaké zhodnocení spořitelny nabízí. Setkat se můžete i s nadprůměrným úročením. Opět zde platí, že každá spořitelna si stanovuje vlastní podmínky pro zvýhodněnou sazbu, mezi které může patřit například pravidelné spoření stanovené částky či dodržení minimálních předepsaných vkladů.
- Nabízí spořitelna překlenovací úvěr?
Překlenovací úvěr slouží k řešení bytových potřeb ještě před tím, než získáte nárok na klasický úvěr ze stavebního spoření (pro klasický úvěr je nutné projít alespoň dvouletou fází spoření). Překlenovací úvěr vám může spořitelna poskytnout prakticky již od založení stavebního spoření. Částka překlenovacího úvěru může být ve stejné nebo menší výši, nežli je vaše sjednaná cílová částka.
Pojem překlenovací úvěr je právě odvozen od funkce tohoto úvěru – pomůže vám překlenout období, než budete moci získat klasický úvěr ze stavebního spoření. Tím se pak překlenovací úvěr splatí, tedy není splácen postupně, ale jednorázově po získání klasického úvěru.
Záleží na konkrétní stavební spořitelně, komu překlenovací úvěr schválí a komu ne. To je také další rozdíl mezi úvěrem ze stavebka a překlenovacím úvěrem, přičemž úvěr ze stavebka je spořitelna povinna poskytnout každému, kdo splní dané podmínky.
- Podle čeho dále vybrat stavební spoření?
Mezi další kritéria, která při výběru nejlepšího stavebního spoření určitě sledujte, patří také dobré jméno banky a zkušenosti ostatních lidí.
Pročtěte si na internetu různé diskuze o stavebním spoření a snažte se zjistit co nejvíce informací o dané bance. Vhodná jsou také srovnání stavebních spoření.
Výhody a nevýhody stavebního spoření
Výhody stavebního spoření
- Výhodná úroková sazba oproti jiným druhům spoření (ne kdovíjak závratná)
- Státní podpora dosahující 10 % ročně (maximálně 2 000 Kč)
- Pojištění vkladů (malé investiční riziko)
- Možnost získání relativně výhodného úvěru
Nevýhody stavebního spoření
- Poměrně vysoké poplatky za vše možné (sjednání, vedení účtu, zvýšení cílové částky… )
- 6letá spořicí lhůta, po kterou peníze nelze vybrat (přišli byste o státní podporu)
- Nízké zhodnocení oproti jiným možnostem
V porovnání například se spořicím účtem je nevýhodou stavebního spoření zejména šestiletá spořicí lhůta. Spořicí účet na rozdíl od stavebka umožňuje peníze kdykoliv vybrat. Naopak stavební spoření může nabídnout lepší zhodnocení (pokud poskytuje zajímavé marketingové akce a bonusy), ale aktuálně jsou zajímavější spíš úrokové sazby na spořicích účtech. Stavebko vám ale může zajistit lepší podmínky pro získání úvěru u dané banky.
Srovnání stavebního spoření – Jaké je nejvýhodnější? (recenze)
Podívejte se na nabídku stavebních spoření na našem trhu. Mezi jakými produkty stavebních spořitelen lze vybírat a jaké stavební spoření je nejvýhodnější?
Stavební spoření Česká spořitelna (Buřinka)
Stavební spoření Buřinka od České spořitelny nabízí svým klientům garantovanou roční úrokovou sazbu z vkladů. Jedná se o úrok bez státní podpory a dalších bonusů. Sazba je garantována na 6 let.
S garantovaným úrokem, státní podporou a jednorázovým bonusem (2 500 Kč) získáte maximální úrokovou sazbu až
Zhodnocení nezahrnuje srážku daně a úhradu poplatků.Založení stavebního spoření od Buřinky je až do odvolání bez poplatku za sjednání pro všechny. Stejně tak změna smlouvy je na novém stavebku zdarma. Smlouvu může klient ukončit před 6. rokem též bez poplatku, státní podporu ale vyplatit ze zákona spořitelna nemůže.
Poplatek za vedení účtu stavebního spoření činí webu Buřinky, v internetovém bankovnictví George, na pobočce České spořitelny nebo u některého z externích partnerů Buřinky.
. Stavební spoření od České spořitelny si můžete sjednat online naStavební spoření Moneta
Moneta Money Bank poskytuje stavební spoření Moneta s garantovanou úrokovou sazbou z vkladů. Jedná se o úrok bez státní podpory a dalších bonusů. Sazba je garantována na 6 let. Do 31. 12. 2022 Moneta navíc nabízí bonus za sjednání, který činí 2 000 Kč.
S garantovaným úrokem, státní podporou a jednorázovým bonusem (2 000 Kč) získáte maximální úrokovou sazbu až
Zhodnocení nezahrnuje srážku daně a úhradu poplatků.Založení stavebního spoření Moneta je při sjednání online zdarma. Na pobočce je sjednání zdarma pouze, pokud uzavřete stavební spoření na cílovou částku alespoň 200 000 Kč (u cílových částek do 200 000 Kč je sjednání na pobočce zpoplatněno 1 % z cílové částky). Poplatek za vedení účtu stavebního spoření činí
.Předčasné ukončení smlouvy po 2 letech od založení je zdarma, ale klient musí vrátit státní podporu (nedodržení vázací lhůty 6 let). Předčasné ukončení smlouvy před uplynutím 2 let je zpoplatněno 1 % z aktuální výše cílové částky.
Stavební spoření ČSOB stavební spořitelna (Liška)
Stavební spoření od banky ČSOB (ČSOB stavební spořitelny), dříve známé jako Liška, nabízí základní úrokovou sazbu z vkladů. Jedná se o úrok bez státní podpory a dalších bonusů garantovaný na 6 let.
Za pravidelné měsíční spoření po dobu 6 let v tarifní variantě Komfort Spořicí lze navíc získat roční úrokový bonus 1 %. Se základní úrokovou sazbou
garantovanou po dobu minimálně 6 let, státní podporou, úrokovým bonusem 1 % ročně při splnění podmínek Bonusového programu Trend, prémií 2 000 Kč + prémií za vysoké vklady získáte maximální úrokovou sazbu až Zhodnocení nezahrnuje srážku daně a úhradu poplatků.Založení stavebního spoření od ČSOB je bez vstupního poplatku, a to pro všechny cílové částky až do 5 000 000 Kč. Stejně tak je zdarma roční výpis z účtu, zvýšení a snížení cílové částky a rozdělení cílové částky. Naopak poplatek platíte za vedení účtu ve výši
.Stavební spoření Raiffeisen stavební spořitelna
Raiffeisen stavební spoření banky Raiffeisenbank nabízí garantovanou roční úrokovou sazbu z vkladů. Tento úrok je bez státní podpory a dalších bonusů. Sazba je garantována na 6 let.
S garantovaným úrokem, státní podporou a akčními prémiemi (5 000 Kč + 2 000 Kč) můžete získat maximální úrokovou sazbu až
Zhodnocení nezahrnuje srážku daně a úhradu poplatků.Založení stavebního spoření od Raiffeisen je zdarma (s výjimkou pro tarify REKO a HYPO, jejichž sjednání vás vyjde na 1,00 % z cílové částky, maximálně 15 000 Kč). Vedení účtu stavebního spoření je zpoplatněno částkou
, výjimkou jsou tyto tarify: S 123, S 144, S 154, S 174, S 182, S 216, jejichž vedení je zdarma.Moudré stavební spoření Modrá pyramida
Garantovaná roční úroková sazba u Moudrého stavebního spoření Komerční banky u tarifu ALFA činí pouze z vkladů. Jedná se o úrok bez státní podpory a dalších bonusů. Sazba je garantována na 6 let.
U vkladů od 0 Kč do 300 000 Kč může klient získat úrokový bonus, který činí 2,5 % p.a. (u zůstatků nad 300 000 Kč je úrokový bonus 0 %). S garantovaným úrokem, státní podporou a úrokovým bonusem lze získat maximální úrokovou sazbu až
Podmínkou uvedeného zhodnocení na účtu stavebního spoření je, že klient uzavře s Komerční bankou novou smlouvu o vedení běžného účtu a tento účet po dobu šesti let nezruší.
V rámci marketingové akce Moudré spoření je založení stavebního spoření od Modré pyramidy bez poplatku za sjednání (jinak je zpoplatněné 1 % z cílové částky (max. 10 000 Kč)), stejně tak zvýšení cílové částky je zdarma (jinak stojí 1 % z navyšované částky (max. 10 000 Kč)). Poplatek za vedení účtu stavebního spoření činí
.Více informací o daném produktu a veškerých poplatcích se dozvíte na oficiálních stránkách konkrétní stavební spořitelny. Pozor na poplatky! Pečlivě si pročtěte smlouvy a poptejte se na všechny poplatky – za vedení účtu, za navýšení cílové částky, za ukončení spoření atp.
Nám osobně se aktuálně jeví jako nejzajímavější varianta stavební spoření od České spořitelny (Buřinka). Nabízí oproti ostatním celkem zajímavou maximální úrokovou sazbu, sjednání je zdarma a vedení vychází na 325 Kč ročně.
Stavebko od Buřinky si lze sjednat i online. Snížení i zvýšení cílové částky je zdarma a smlouvu může klient ukončit před 6. rokem bez poplatku. Státní podporu ale v takovém případě vyplatit ze zákona spořitelna nemůže.
Úvěr ze stavebního spoření
Pojďme si nyní popovídat o úvěru ze stavebního spoření a pochopit, jak to celé funguje.
Úvěr ze stavebního spoření získáte pouze při splnění podmínek stanovených zákonem a spořitelnou. Abyste mohli tento úvěr získat, musíte splnit alespoň minimální dobu spoření, která většinou činí 2 roky, a minimální naspořenou částku, jenž obvykle bývá 30 – 40 % z cílové částky.
Pro získání úvěru také musíte dosáhnout určité úrovně hodnotícího čísla, být bonitní a zajištěný (některé úvěry lze získat bez zajištění, ale zpravidla je nutný alespoň ručitel nebo zástava nemovitosti).
Úvěr ze spoření lze využít pouze na účely, které stanovuje zákon. Vše musí být však řádně prokázáno.
Výše tohoto úvěru je určena rozdílem mezi cílovou a naspořenou částkou. Úvěr je splácen pravidelnými měsíčními splátkami, jejichž výše je sjednána již ve stavebním spoření stanoveným procentem z cílové částky.
Výhody úvěru ze stavebního spoření
- Úroky z úvěru ze stavebního spoření si lze odečíst z daní až do výše 300 000 Kč na rodinu ročně (u úvěrů sjednaných od 1. 1. 2021 pouze do výše 150 000 Kč ročně)
- Získáte pevně stanovenou úrokovou sazbu až do splatnosti, která je sjednána již při uzavření spoření
- Úroková sazba je zákonem omezená, rozdíl mezi úrokem z vkladů a z úvěru může činit maximálně 3 procentní body
Na co si dát pozor?
- Úvěr je účelový a lze ho použít pouze na financování bytových potřeb
- Pro získání úvěru musí klient splnit podmínky a čekací dobu
Pokud zatím nesplňujete podmínky pro získání úvěru ze stavebního spoření, můžete požádat o překlenovací úvěr, o kterém jsme psali výše.
Jak ukončit stavební spoření
Nevyhovuje vám vaše stavební spoření, nebo jednání vaši banky? Smlouvu o stavebním spoření lze ukončit dvěma způsoby.
- Vypovězení smlouvy o stavebním spoření
Vypovíte-li smlouvu o stavebním spoření po lhůtě 6 let, spořitelna vám naspořenou částku vyplatí a můžete ji použít na libovolný účel.
Ukončíte-li smlouvu před šestiletou lhůtou a nečerpáte-li úvěr, ztrácíte nárok na vyplacení státní podpory. Navíc u některých spořitelen zaplatíte poplatek 0,5 % – 1 % z cílové částky.
- Získání úvěru ze stavebního spoření
Splníte-li podmínky pro získání úvěru ze stavebního spoření, ukončujete tak samotné spoření. Pozor, v tomto případě nepřicházíte o státní podporu. Peníze z úvěru musíte použít na financování bydlení.
Vyplatí se stavební spoření?
Oproti jiným druhům spoření určených ke zhodnocení peněz, jako jsou například akcie či kryptoměny, to není žádná sláva. Základní úrok, který stavební spořitelny nabízejí, dosahuje maximálně 3 % p.a. z vkladů. To je aktuálně méně, než na spořicích účtech.
Jak ukazuje naše aktuální srovnání spořicích účtů z října 2022, úroky na nich aktuálně dosahují až 6 % p.a. Stavební spořitelny toto úročení ztěžka dohánějí zhodnocením 5 – 6 % ročně, díky svým marketingovým akcím a státnímu příspěvku.
O navyšování sazeb tak, aby byly vyšší než na spořicích účtech, se zatím nesnaží. Hájí to tím, že výhoda stavebního spoření tkví především v garanci úrokových sazeb na celou dobu spoření (po dobu vázací lhůty 6 let). Výše úroku na stavebním spoření se totiž odvozuje od prognóz vývoje sazeb v šestiletém horizontu.
Jestli je tedy stavební spoření výhodnější, nežli například spořicí účet, lze tedy aktuálně polemizovat. Obojí má své výhody a nevýhody.
Výhodou stavebního spoření je, že vám může zajistit úvěr s rozumnou a hlavně pevnou úrokovou sazbou.
Udělejte si čas a věnujte se vzdělávání v oblasti investic. Určitě přijdete i na jiné metody, které vám nabídnou lepší zhodnocení vašich financí.
Pokud je pro vás stavební spoření i ostatní spoření "nuda" a chcete dosáhnout většího zhodnocení, rozhodně čtěte dále.
Stavební spoření versus jiné způsoby spoření
Stavební spoření umožňuje konzervativní a bezpečné zhodnocení peněz a je vhodné zejména pro ty, kdo si chtějí finančně přilepšit, využít státní podpory a ušetřené finance použít na bytové účely. Tento druh spoření nenabízí kdovíjak závratné zhodnocení, ale určitě svůj význam má.
Existují však další druhy spoření. Možná zjistíte, že toužíte po pořádném zhodnocení, adrenalinu a rozhodnete se pro něco jiného.
- Investice (akcie, dluhopisy, fondy, atd…)
Na trhu najdete mnoho druhů investic. Od těch konzervativních až po rizikové. Můžete například investovat do akcií, dluhopisů, fondů, komodit, drahých kovů (zlato, stříbro) apod. Je na vás, jaký způsob zhodnocení svých finančních prostředků zvolíte.

Například u akcií jste schopni dosáhnout výnosu 30 % p.a., což v porovnání s 3 % p.a. na stavebním spoření je opravdu směšné. Je zde ale samozřejmě vyšší riziko, na to nezapomínejte.
Máte-li však částku, kterou můžete dávat každý měsíc bokem, určitě se vám správné investování vyplatí. Pokud zvolíte vhodný typ investice, můžete získat vysoké zhodnocení. U některých typů investic je zde však zvýšené riziko ztráty nebo žádná garance zhodnocení.
- Bitcoin (kryptoměny)
Bitcoiny jsou stejně jako jiné druhy spoření, tématem samy o sobě. Jejich výhodou je, že s nimi nemůže nikdo manipulovat a jsou naprosto transparentní. Bitcoiny a obecně digitální měny za poslední let zažívají obrovský boom a exponenciálně rostou na své hodnotě. Kryptoměny jsou schopné vám udělat 1 000 % zhodnocení za rok, s čímž se také samozřejmě pojí velké riziko.
Manipulace s kryptoměnami je naprosto jednoduchá, prakticky stejná jako s normálními penězi. Máte je uložené v elektronické peněžence a můžete je různě převádět, měnit a nakupovat s nimi.

Níže, do "dalších zdrojů" jsme vám přiložili odkazy, na kterých naleznete vysvětlení výše zmíněných metod pro investování a spoření peněz.
Náš názor na stavební spoření
Stavební spoření je vhodné pro všechny, kteří si mohou odkládat bokem určitou část peněz po dobu vázací lhůty. Díky tomu budou moci využít státní podpory, bez které se tento druh spoření nevyplatí vůbec.
Nejedná se o rizikový druh spoření, ale na druhou stranu vám stavebko nenabídne ani zhodnocení v závratných částkách. Pokud však víte, že si zvládnete naspořené peníze 6 let nevybírat, abyste mohli získat státní podporu, určitě je důvod o něm alespoň popřemýšlet.
Jak jsme zmínili ve výhodách a nevýhodách, úroková sazba vás sice neoslní, ale je určitě o něco lepší než když si budete peníze odkládat pod polštář. Velkou výhodou je pak státní podpora, která dosahuje až 2 000 Kč ročně – takovou částku jen tak na ulici nenajdete.
Nevýhodou jsou pak poplatky, ale ty opět závisí na konkrétních spořitelnách. Mnoho z nich nabízí různé bonusy a speciální akce, proto se vyplatí nabídky stavebních spořitelen sledovat, což vám usnadní různá srovnání stavebních spořitelen. Před finálním výběrem si vše důkladně prověřte a promyslete.
Líbil se vám článek? Pomohl vám určité věci objasnit nebo vám dokonce pomohl se samotným výběrem stavebního spoření?
Sdílejte článek a pomozte s ním ostatním.
FAQ – Často kladené otázky
Další zdroje informací
- Spořicí účty – Aktuální srovnání
- Proč a jak spořit v roce 2023
- Termínované vklady – Aktuální srovnání
- Vkladní knížky – Aktuální srovnání
- Investiční fondy – Jak vybrat ten správný?
- Jak investovat do akcií?
- Jak investovat do dluhopisů?
- Jak investovat do kryptoměn?
- Jak investovat do fyzického stříbra a nenapálit se?
- Jak investovat do fyzického zlata a nenapálit se?
- Co je inflace?
- Co je deflace?