Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Tesla Inc.

Akcie Tesla – Detail, cena, graf, jak koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Tesly

Cena za 1 akcii TSLA
CZK
USD
EUR

Informace o Tesle

Tesla je americká společnost proslulá produkcí luxusních elektromobilů. Jedná se o jednoho z lídrů na poli ekologicky šetrných technologií. Kromě aut se specializuje také na průmyslovou výrobu solárních panelů a baterií. V čele firmy, pojmenované po geniálním fyzikovi Nikolu Teslovi, stojí světoznámý vizionář a génius, Elon Musk.

Korporace sídlí v Palo Alto v Kalifornii (Silicon Valley). Evropské centrum Tesly se nachází v Amsterdamu a Tilburgu (Nizozemsko). Tržní kapitalizace z července 2019 činila 41,5 miliardy USD.

Obsah článku o akciích Tesly

1.Vzestup společnosti Tesla Motors2.Tesla Inc. - Rekord a ústup ze slávy3.Další technologie4.Modely aut5.Dividendy v případě akcií Tesla6.Obchodování akcií Tesla7.Diskuze o akciích Tesla (komentáře)

Vzestup společnosti Tesla Motors

Tesla datuje svůj počátek do července 2003, kdy se inženýři Martin Eberhard a Marc Tarpenning rozhodli, že založí společnost Tesla Motors. Impuls k založení poskytla General Motors, která v témže roce stáhla z prodeje všechny své modely elektroaut EV1.

Elon Musk a další investoři J. B. Straubel a Ian Wright se přidali zkraje následujícího roku 2004. Tato zakládající pětice si zvolila vizi Tesly jako technologické společnosti, která poprvé trhu nabídne elektrická auta za cenu dostupnou pro průměrného spotřebitele. Musk od počátku převzal odpovědnost na sebe, ať už předsednictvím správní rady, detailním dohlížením nad výrobou, nebo investicemi z vlastní kapsy v řádech milionů dolarů.

Právě Musk v prvních letech Tesly financoval automobilku nejvíce. V letech 2006-2007 jeho osoba přilákala další významné investory jako např. zakladatele Googlu, Sergey Brina a Larryho Page, či předsedu eBay, Jeff Skoll.

Tesla získala svou první půjčku od americké vlády v hodnotě 465 mil. USD v červnu 2009, jelikož společnost navzdory soukromým investicím stála na pokraji bankrotu.

Toto státní dotování Tesle nepochybně pomohlo a o rok později už firma poprvé veřejně nabídla své akcie ke koupi vstupem na technologickou burzu NASDAQ. IPO („Initial Public Offering“) se povedl nad očekávání a vynesl automobilce 226 mil USD.

Počáteční hodnota jednoho akciového podílu se po IPO v roce 2010 ustavila na čísle 17 dolarů, zatímco červenec 2019 tentýž akciový podíl uzavřel na ceně 242 dolarů.

V roce 2014 se Tesla odvážně rozhodla sdílet část svého know-how se stávající i budoucí konkurencí, když veřejně povolila komukoliv užívat její technologické patenty. Důvodem samozřejmě nebyla jen čistá láska k přírodě, ale zvláště snaha povzbudit další pokrok v oblasti elektromobilů.

Obecně většina firem zabývajících se zelenou technologií končí bankrotem nebo bývá dotována z veřejných peněz. Proto má Tesla jen několik málo dalších konkurentů na trhu. Koneckonců i tato automobilka zatím vykázala účetní ztrátu každý rok během své existence.

V únoru 2017 Tesla Motors zkrátila svůj název na jednodušší Tesla Inc.

Finanční výkon Tesly 2010-2018

Finanční výkon Tesly 2010-2018 (Zdroj: en.wikipedia.org)

Tesla Inc. – Rekord a ústup ze slávy

Co se týče výhledu do budoucna, spekuluje se, že budou otevřeny nové továrny v Číně nebo Indii. Tamější levná pracovní síla by výrazně snížila výrobní náklady. Tesla by se tak přiblížila svému snu – masově dodávat spotřebitelům vozidla s nulovou uhlíkovou stopou za dostupnou cenu pro každého.

Problém vstupu na čínský trh kupříkladu spočívá v tom, že tamější pravidla obvykle vyžadují, aby se na výdajích a příjmech investic západních automobilek podílela některá čínská společnost.

V březnu 2017 tak možná jako předzvěst budoucího zapojení Číny tehdy údajně nejhodnotnější čínská korporace Tencent Holdings koupila 5% podíl v Tesle za 1,8 mld USD. První asijská továrna Tesly byla pak slavnostně otevřena v lednu 2019 v Šanghaji.

V průběhu roku 2017 Tesla dokonce nakrátko překročila Ford Motor Company i General Motors v tržní kapitalizaci, což z ní na pár měsíců učinilo nejcennější americkou automobilku.

Nicméně ztrátovost Tesly, nyní zejména pod vlivem vysokých investic do uvedení Modelu 3 na trh v roce 2017, dále rostla. V srpnu 2018 sice dosáhly akcie rekordních 387 USD, ve srovnání s cenou v srpnu letošního roku 2019 ovšem hodnota akcií klesla o více než třetinu! Co se stalo?

elon musk tweet o akciích tesly

Tweet Elona Maska o stáhnutí akcií Tesly

V létě roku 2018 Elon Musk nejprve způsobil poprask prohlášením, že uvažuje o stáhnutí Tesly z burzy. V dané době byla Tesla nejshortovanější akcií na trhu, podle Muska tudíž existoval eminentní zájem na poškození obrazu firmy, aby se spekulace na pád akcií ze strany některých finančních skupin zhodnotila.

Ještě důležitější motivací pro privatizaci Tesly, v tomto smyslu stáhnutí všech veřejně obchodovaných akcií z oběhu, byla povinnost firmy, jakožto veřejně obchodované společnosti, zveřejňovat čtvrtletní výdělkové zprávy.

To tlačí automobilku k rozhodnutím dobrým pouze krátkodobě a ne dlouhodobě, aby automobilka nevypadala tak špatně na burze každý 3. měsíc. Musk naznačil, že by měl v případě této změny zaručeného bohatého investora ze Saudské Arábie.

Každopádně dva týdny na to jak správní rada tak i Musk sám deklarovali, že k žádné privatizaci nedojde. V mimosoudním vyrovnání s investory obviňujícími Muska ze lživých tvrzení manipulujících s cenou akcií byl šéf Tesly donucen zaplatit pokutu a opustit post předsedy správní rady.

zakladatel tesly elon musk

Elon Musk s jointem (Zdroj: Joe.co.uk)

Americký inženýr však působil rozruch i nadále. V září 2018 si v nejsledovanějším internetovém podcastu na světě zapálil spolu s Joem Roganem jointa marihuany. Akcie propadly na dlouhodobé minimum.

Alespoň trochu si akcionáři Tesly zpravili chuť v prosinci roku 2018 pěkným milníkem, jakmile bylo oznámeno, že se prodalo celkově pětisté tisící vozidlo značky. Zároveň v tomto roce Tesla předehnala v prodejích elektromobilů svou nejbližší konkurenci, čínské značky BYD a BAIC, a stala se tak opět světovou jedničkou ve svém oboru.

Optimisté věří, že akcie Tesly porostou kvůli budoucí silné poptávce po samořízených vozidlech, v jejichž výrobě se Tesla pohybuje před většinou konkurence. Navíc jakmile se podaří dál zjednodušit výrobu, cena elektromobilů klesne a stanou se dostupnějšími pro běžného spotřebitele. V takovém případě můžou prodeje a zisky Tesly raketově stoupnout, jelikož přesunem od klasického motorového vozidla k autu poháněnému elektřinou konzument výrazně ušetří za benzín.

Pesimisté věští blízký pád Muskovy automobilky kvůli každoroční účetní ztrátě a závislosti na daňových úlevách a státních dotacích. Nutno říct, že americký inženýr prodělečností své Tesly příliš netrpí. V seznamu nejbohatších lidí světa magazínu Forbes z r. 2019 se Elon Musk umístil na 40. místě.

Akcie Tesly od 2012 do 2019, týdenní graf

Akcie Tesly od 2012 do 2019, týdenní graf (zdroj: eToro.com)

Další technologie

Společnost se nesoustředí pouze na výrobu ekologicky šetrných vozidel. Dnes vyrábí také baterie pro domácnost Tesla Powerwall, což jsou v podstatě domácí úložiště elektrické energie. Obdobně vyrábí i baterie pro velké průmyslové objekty Tesla Powerpack, o kterých se alternativně mluví jako o komerčním úložišti energie.

Solární střešní tašky, na první pohled k nerozeznání od klasických střešních tašek, jsou pak posledním z řady produktů, kterými tato nyní již energetická společnost expanduje do dalších oborů.

Další zvláštní technologií z dílny Elona Muska jsou rychlonabíjecí stanice Supercharger. Jde o celosvětovou síť nabíjecích středisek, přičemž funkce tří Superchargerů už mohou využívat i zdejší vlastníci elektromobilů v Česku.

Strategií Tesly je prodávat všechny své produkty buď online, nebo přes své vlastní pobočky – „showroomy“. Tím se liší od ostatních automobilek využívajících klasické dealerské sítě (autobazary či autosalony vlastněné někým jiným).

Modely aut

  • Tesla Roadster

První model Tesly uvedený na trh v roce 2008. Dojezd kolem 400 km na plné nabití. První pozemský automobil v historii vynesený do vesmíru díky SpaceX v roce 2018.

  • Tesla Model S

Druhý model Tesly prodávaný od r. 2012. Dojezd více než 600 km.

  • Tesla Model X

Třetí model Tesly prodávaný od r. 2015.

  • Tesla Model 3

Čtvrtý model Tesly prodávaný od 2017. Historicky nejprodávanější elektromobil ve Spojených státech.

Na jaře 2019 Tesla aktuálně prodávala Model S, Model X a Model 3. Tesla Roadster se už nevyrábí a oficiálně neprodává. Automobilka také plánuje vypustit na trh v dohledné době plně automatizované taxíky a nákladní vozidla. Naopak se vůbec neuvažuje o výrobě motocyklů.

Dividendy v případě akcií Tesla

dividendyJak bylo výše v textu naznačeno, Tesla za celou svou existenci nevykázala jediný rok v plusu. Jedná se o společnost závislou na dobré vůli investorů ochotných utrácet velké částky pro potenciální obrovské zisky v budoucnu v naději, že se byznys s elektromobily prosadí v masovém měřítku. Z tohoto důvodu Tesla nikdy nevyplatila žádné dividendy svým akcionářům.

Toto je informace, kterou každý obchodník uvažující o Tesle musí brát na vědomí. Z pouhého držení akcie si tu nic nevyděláte. Nutno podotknout, že sama automobilka se tímto nijak netají a naopak na svých webových stránkách upozorňuje, že v dohledné budoucnosti ani žádné vyplácení dividend neočekává. Jakýkoliv případný zisk bude reinvestován do výroby a vývoje.

Obchodování akcií Tesla

Akcie Tesly se vyplatí obchodovat z důvodu poměrně vysoké volatility oproti mnoha jiným společnostem. Je zcela zřejmé, že jde o společnost s nejistou budoucností. Tesla je aktivem, proti které se velmi často spekuluje na pokles z důvodu extrémních nákladů na vůbec udržení firmy v chodu.

Zároveň však v sobě Tesla skrývá obrovský potenciál v naplnění své vize. Podaří-li se Elonu Muskovi doopravdy masově produkovat auta na elektřinu za stejnou cenu jako ostatní běžná auta na trhu, bude to znamenat revoluci v automobilovém průmyslu. Pokud uvažujete při investování více na dlouhodobý horizont a nebojíte se rizikovějších aktiv, možná je pak pro vás právě Tesla tou správnou akvizicí.

Věříte-li dlouhodobé vizi, kterou Tesla nabízí, můžete zakoupit její akcie přes makléře (např. Degiro či Fio broker) na burze NASDAQ v New Yorku. Pokud vás prosté držení akcií na dobu neurčitou nezajímá, nebo si je nemůžete dovolit, bude nejlepším řešením vydělat na akciích Tesly skrze obchodování finančních derivátů jako jsou CFD.

Pro takové krátkodobější obchody doporučujeme znát alespoň základy technické a fundamentální analýzy. Své schopnosti si můžete otestovat u prověřených brokerů:

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Spolehlivě fungující firma
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Vyšší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 96 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 95 %

U 71 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Jak obchodování CFD akcií probíhá

Možná se ptáte, jak by reálně probíhal takový obchod s akciemi Tesly?

Vezměme si ideální scénář ze srpna 2018, kdy byly akcie Tesly na svém absolutním maximu. Akcie se snad všem analytikům světa zdály překoupené vzhledem k výkonu firmy. Rozhodli bychom se tedy otevřít tu nejmenší možnou krátkou pozici.

Nyní takzvaně shortujeme 1 akciový podíl Tesly za cenu 387 USD, což znamená, že usilujeme vydělat na poklesu tržní hodnoty firmy, nikoliv na jejím růstu.

V srpnu 2018 se převodní kurs USD/CZK pohyboval kolem 22 korun za dolar. V případě obchodu bez páky bychom tedy potřebovali 8 514 Kč jako marži nutnou pro otevření pozice v hodnotě 1 akcie (387 * 22).

Díky využití pákového efektu 1:5 ovšem můžeme obchodovat s menším kapitálem. Oněch 8 514 korun vydělíme pěti a dostaneme 1 703 Kč – to je minimální nezbytná marže, kterou bychom v tomto příkladě museli mít na účtu u brokera. S částkou 5200 Kč bychom tedy mohli shortovat až 3 akcie.

O rok později, řekněme 16. srpna 2019, bychom se rozhodli pozici už uzavřít. V tomto dni cena jedné akcie Tesly činila 220 USD. Hodnota akcií Tesly tak za 1 rok poklesla o 167 dolarů. Náš obchod by tedy vyšel perfektně. Zisk 167 dolarů by v aktuálním kursu 23,20 znamenal přibližně výdělek 3 874 korun na našem účtu za každou jednu shortovanou akcii, celkem tedy 3 * 3 874 = zisk v hodnotě 11 622.

Pokud řekneme A, je nutno také zmínit B.

Pokud by i přes všechna upozornění analytiků a přemrštěné hodnoty indikátorů šla cena akcií Tesly vzhůru, stejným způsobem by se náš obchodní účet dostával do mínusu. Je třeba si tedy dávat pozor a případně nastavovat i tzv. stop-loss, tedy automatické utnutí ztrátového obchodu.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Další užitečné odkazy


JménoTesla Inc.
TickerTSLA
Webové stránkyhttps://www.tesla.com/
Založeno1. července 2003
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Tesla Inc. za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
25. 11. 2020 $572,9 TSLA
24. 11. 2020 $556,9 TSLA
23. 11. 2020 $523,7 TSLA
20. 11. 2020 $492,3 TSLA
19. 11. 2020 $501,7 TSLA
18. 11. 2020 $489,4 TSLA
17. 11. 2020 $443,8 TSLA
16. 11. 2020 $408,7 TSLA
13. 11. 2020 $403 TSLA
12. 11. 2020 $411,5 TSLA

Ohodnoťte akcie této firmy


Diskuze k tomuto článku: 7 komentářů
Petr

Zdravím. Jaký je rozdíl v akciích TSLA.US, TSLA.DE či TSLA.IT? Je to stále totéž jen obchodováno na jiné burze? A pokud ne, jaký je pak případně rozdíl v dalším zacházení s nimi?

Magazín Finex

Dobrý den, přesně jak říkáte, rozdíl je v tom na jaké burze se daná akcie obchoduje. S tím budou souviset např. obchodní hodiny a likvidita.

Petra

Rozhodně shortovat. Tohle je katastrofa, copak to nevidíte? Nemůže to stoupat do nekonečna, vypadá to přesně jako AMZN v dot-com bublině. Možná to ještě chvíli poletí, ale brzy spadne znovu na 300US a klidně pod. Toť můj názor.

Martin

Súhlasím. Kto nakúpil Teslu v začiatkoch môže byť rád ale kupovať ju v tejto chvíli je nezmysel. Sám Elon Musk sa tomu smial jak moc je cena za akciu prestrelená. Jeden český trader sa vyjadril, že realna cena za jednu akciu Tesla je tak 50 USD. Možno by som kupil na 100 USD ale tam už asi nedojde :)

Rene

Jaké akcie jsou v ČR? Nechci Apple, Tesla a podobné, když tomu nerozumím. Ale kofolu piju, tak to bych si klidně koupil :-D

Magazín Finex

Dobrý den, Rene, o českých akciích jsme napsali článek zde: Jaké české akcie se vyplatí sledovat? – snad to pomůže. :-)

Martin

Kofolu pijem aj ja ale neviem čo prevratné by musela kofolka urobiť aby jej akcie rástli prudko nahoru :) . Ja mám Virgin Galactic. Je to riskantna akcia ale má kam rásť

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo
LYNX Broker★ 92 %
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo