Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Tesla Inc.

Akcie Tesla (TSLA) – Detail, aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Tesly

Cena akcií Tesla (TSLA)
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Novinky o akciích Tesla

Informace o Tesle

Tesla je americká společnost proslulá produkcí luxusních elektromobilů. Jedná se o jednoho z lídrů na poli ekologicky šetrných technologií. Kromě aut se specializuje také na průmyslovou výrobu solárních panelů a baterií. V čele firmy, pojmenované po geniálním fyzikovi Nikolu Teslovi, stojí světoznámý vizionář a génius, Elon Musk.

Korporace sídlí v Palo Alto v Kalifornii (Silicon Valley). Evropské centrum Tesly se nachází v Amsterdamu a Tilburgu (Nizozemsko). Společnost založili v roce 2003 podnikatelé Martin Eberhard a Marc Tarpenning, krátce na to se k nim připojili Elon Musk, JB Straubel a Ian Wright. Raketový nástup této společnosti na trhu s elektromobily následně vygradoval v listopadu roku 2020, kdy byly akcie Tesly zařazeny do Indexu S&P 500.

V tomto komplexním článku se podíváme na společnost Tesla velmi podrobně, popíšeme si v jakých segmentech podniká, povíme si něco o jejích akciích a možnostech je obchodovat a představíme se ty nejzásadnější vlivy, které mají na cenu akcií Tesly vliv. Pojďme tedy na to.

Obsah článku o akciích Tesly

1.Vzestup společnosti Tesla Motors2.Akcie Tesly jsou citlivé na výroky Elona Muska3.Další technologie společnosti4.Modely aut Tesla5.Dividendy Tesla6.Kde a jak investovat do akcií Tesla?První možností je investice formou nákupu akciíDruhá možnost je aktivní obchodování akcií Tesly7.Proč investovat do akcií Tesla?8.Diskuze o akciích Tesla (komentáře)

Vzestup společnosti Tesla Motors

Tesla datuje svůj počátek do července 2003, kdy se inženýři Martin Eberhard a Marc Tarpenning rozhodli, že založí společnost Tesla Motors. Impuls k založení poskytla společnost General Motors, která v témže roce stáhla z prodeje všechny své modely elektro-aut EV1.

Elon Musk a další investoři J. B. Straubel a Ian Wright se přidali zkraje následujícího roku 2004. Tato zakládající pětice si zvolila vizi Tesly jako technologické společnosti, která poprvé trhu nabídne elektrická auta za cenu dostupnou pro průměrného spotřebitele. Musk od počátku převzal odpovědnost na sebe, ať už předsednictvím správní rady, detailním dohlížením nad výrobou, nebo investicemi z vlastní kapsy v řádech milionů dolarů.

Právě Musk v prvních letech Tesly financoval automobilku nejvíce. V letech 2006-2007 jeho osoba přilákala další významné investory jako např. zakladatele Googlu Sergey Brina a Larryho Page, či předsedu eBay Jeffa Skolla.

Tesla získala svou první půjčku od americké vlády v hodnotě 465 mil. USD v červnu 2009, jelikož společnost navzdory soukromým investicím stála na pokraji bankrotu.

Toto státní dotování Tesle nepochybně pomohlo a o rok později už firma poprvé veřejně nabídla své akcie ke koupi vstupem na technologickou burzu NASDAQ. IPO ("Initial Public Offering") se povedl nad očekávání a vynesl automobilce 226 mil USD.

Počáteční hodnota jednoho akciového podílu se po IPO v roce 2010 ustavila na čísle 17 dolarů, zatímco červenec 2019 tentýž akciový podíl uzavřel na ceně 242 dolarů.

V roce 2014 se Tesla odvážně rozhodla sdílet část svého know-how se stávající i budoucí konkurencí, když veřejně povolila komukoliv užívat její technologické patenty. Důvodem samozřejmě nebyla jen čistá láska k přírodě, ale zvláště snaha povzbudit další pokrok v oblasti elektromobilů.

Obecně většina firem zabývajících se zelenou technologií končí bankrotem nebo bývá dotována z veřejných peněz. Koneckonců i tato automobilka v roční účetní závěrce nepřetržitě vykazuje ztrátu. V jednotlivých kvartálech lze občas najít zisk, avšak ten nedokáže pokrýt ztrátu ostatních kvartálů. V únoru 2017 Tesla Motors zkrátila svůj název na jednodušší Tesla Inc.

Tím hlavním pozitivem je to, že tržby společnosti Tesla neustále rostou, což investoři velmi rádi vidí, ovšem ani nepřetržitý růst tržeb prozatím nestačí na to, aby společnost alespoň uvažovala o proplácení dividendy.

Vývoj tržeb společnosti Tesla od roku 2012.
Zdroj: Macrotrends.net

Akcie Tesly jsou citlivé na výroky Elona Muska

Jednou z hlavních hybných sil, která má na cenotvorbu akcií Tesly vliv, jsou výroky Elona Muska. Příkladem toho je několik událostí, kdy jeho osobnost a možná i svérázné postoje dokázaly ohrozit i celý projekt elektromobility.

Tesla se počátkem roku 2020 stala nejhodnotnější automobilkou dle tržní kapitalizace. Zajímavé je, že její tržní podíl byl v té době jeden z nejmenších. Investorům a nadšencům do zelené energie to očividně nevadilo.

Nicméně ztrátovost Tesly, zejména pod vlivem vysokých investic do uvedení Modelu 3 na trh v roce 2017, dále rostla. V srpnu 2018 sice dosáhly akcie rekordních 387 USD (hodnota před splitem v roce 2020), ve srovnání s cenou v srpnu roku 2019 ovšem hodnota akcií klesla o více než třetinu! Co se stalo?

elon musk tweet o akciích tesly
Tweet Elona Maska o stáhnutí akcií Tesly

V létě roku 2018 Elon Musk nejprve způsobil poprask prohlášením, že uvažuje o stáhnutí Tesly z burzy. V dané době byla Tesla nejshortovanější akcií na trhu, podle Muska tudíž existoval evidentní zájem na poškození obrazu firmy, aby se spekulace na pád akcií ze strany některých finančních skupin zhodnotila.

To tlačilo automobilku k rozhodnutím dobrým pouze krátkodobě a ne dlouhodobě, aby automobilka nevypadala tak špatně na burze každý 3. měsíc. Musk naznačil, že by měl v případě této změny zaručeného bohatého investora ze Saudské Arábie.

Každopádně dva týdny na to jak správní rada, tak i Musk sám deklarovali, že k žádné privatizaci nedojde.

V mimosoudním vyrovnání s investory obviňujícími Muska ze lživých tvrzení manipulujících s cenou akcií byl šéf Tesly donucen zaplatit pokutu a opustit post předsedy správní rady.

zakladatel tesly elon musk
Elon Musk s jointem. Zdroj: Joe.co.uk
Zdroj: Joe.co.uk

Americký inženýr však působil rozruch i nadále. V září 2018 si v nejsledovanějším internetovém podcastu na světě zapálil spolu s Joem Roganem jointa marihuany. Akcie propadly na dlouhodobé minimum.

Alespoň trochu si akcionáři Tesly spravili chuť v prosinci roku 2018 pěkným milníkem, jakmile bylo oznámeno, že se prodalo celkově pětisté tisící vozidlo značky. Zároveň v tomto roce Tesla předehnala v prodejích elektromobilů svou nejbližší konkurenci, čínské značky BYD a BAIC, a stala se tak opět světovou jedničkou ve svém oboru.

Optimisté věří, že akcie Tesly porostou kvůli budoucí silné poptávce po samořízených vozidlech. Navíc jakmile se podaří dál zjednodušit výrobu, cena elektromobilů klesne a stanou se dostupnějšími pro běžného spotřebitele. Elektromobilitu také podporují vlády jak v Evropě, tak USA, přičemž v roce 2022 bylo oznámeno několik projektů na elektrifikaci dálnic a silnic první třídy (v USA) a uzákonění zrušení prodeje automobilů se spalovacím motorem v roce 2035. Což otevírá další možnosti expanze pro tuto ikonickou automobilku.

Dlouhodobý vývoj akcií Tesla
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Další technologie společnosti

Společnost se nesoustředí pouze na výrobu ekologicky šetrných vozidel. Dnes vyrábí také baterie pro domácnost Tesla Powerwall, což jsou v podstatě domácí úložiště elektrické energie. Obdobně vyrábí i baterie pro velké průmyslové objekty Tesla Powerpack, o kterých se alternativně mluví jako o komerčním úložišti energie.

Solární střešní tašky, na první pohled k nerozeznání od klasických střešních tašek, jsou pak dalším z řady produktů, kterými tato nyní již energetická společnost expanduje do dalších oborů.

Další zvláštní technologií z dílny Elona Muska jsou rychlonabíjecí stanice Supercharger. Jde o celosvětovou síť nabíjecích středisek, přičemž několika Superchargerů mohou využívat i vlastníci elektromobilů v Česku.

Dalším, trochu spekulativním oborem, do kterého se Tesla v roce 2021 pustila, je vývoj humanoidních robotů. Tento projekt s názvem "Tesla bot”, by měl nahradit člověka v nudných a nebezpečných povoláních a později se stát i věrným domácím sluhou.

Modely aut Tesla

 • Tesla Roadster

První model Tesly uvedený na trh v roce 2008. Dojezd kolem 400 km na plné nabití. První pozemský automobil v historii vynesený do vesmíru díky SpaceX v roce 2018.

 • Tesla Model S

Druhý model Tesly prodávaný od r. 2012. Dojezd více než 600 km.

 • Tesla Model X

Třetí model Tesly prodávaný od r. 2015.

 • Tesla Model 3

Čtvrtý model Tesly prodávaný od 2017. Historicky nejprodávanější elektromobil ve Spojených státech. Mezi další modely z dílny Tesly jsou model Y, Tesla Roadster, Tesla Cybertruck, Tesla Semi. Naopak automobilka prozatím neuvažuje o výrobě elektrických motocyklů.

Dividendy Tesla

dividendyJak bylo výše v textu naznačeno, Tesla za celou svou existenci nevykázala jediný rok v plusu. Jedná se o společnost závislou na dobré vůli investorů ochotných utrácet velké částky pro potenciální obrovské zisky v budoucnu v naději, že se byznys s elektromobily prosadí v masovém měřítku. Z tohoto důvodu Tesla nikdy nevyplatila žádné dividendy svým akcionářům.

Toto je informace, kterou každý obchodník uvažující o Tesle musí brát na vědomí. Z pouhého držení akcie si tu nic nevyděláte. Nutno podotknout, že sama automobilka se tímto nijak netají a naopak na svých webových stránkách upozorňuje, že v dohledné budoucnosti ani žádné vyplácení dividend neočekává. Jakýkoliv případný zisk bude reinvestován do výroby a vývoje.

Jediná možnost jak na akciích Tesla vydělat peníze, je tedy trading pomocí CFD nebo investice s tím, že akcie musí růst, což není nikdy zcela zaručeno.

Kde a jak investovat do akcií Tesla?

Nyní se podíváme na dvě základní možnosti, jak do akcií Tesly investovat.

První možností je investice formou nákupu akcií

Při takovém nákupu akcií opravdu dochází k nákupu akcií jako takových a investor se tak stává jedním z akcionářů. Tento přístup je určitě nejjednodušší, časově téměř nenáročný a pro nezkušené investory může paradoxně být i výhodnější, než jiné možnosti.

Pokud uvažujete při investování více na dlouhodobý horizont a nebojíte se rizikovějších aktiv, možná je pro vás právě Tesla tou správnou cestou.

Jak taková investice probíhá?

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií Tesly je nyní 500 dolarů, což je v přepočtu zhruba 10 000 Kč. Za tento obnos si tedy můžete 1 akcii koupit.

Pokud máte na investici vyhrazenou částku třeba celých 50 000 Kč, můžete si akcií koupit hned 5.

V případě že po několika týdnech cena akcií vzroste na 550 dolarů, mají vaše akcie hodnotu 55 000 Kč – o 10 % více. V případě jejich prodeje byste tedy utržili zisk 5 000 Kč.

Dejte si ale pozor, stejně tak jako růst, může cena akcií i klesat. Pokud by tedy spadla z 500 dolarů na 450 dolarů, vy byste po prodeji akcií měli pouze 45 000 Kč.

Při investici do této akcie mějte ovšem na paměti fakt, že společnost nevyplácí dividendy, tedy jedinou možností jak zhodnocovat peníze, je růst jejich ceny. Ovšem to není zcela zaručeno, proto je potřeba i před investicí provést kvalitní fundamentální a technickou analýzu, aby nákup těchto akcií dával z pohledu řízení peněz smysl.

U jakého brokera nakupovat akcie Tesla?

Akcie Tesly je možné nakupovat i obchodovat třeba u XTB. Tento broker je zajímavý hned z několika důvodů:

 • má licenci ČNB,
 • v Praze můžete navštívit reálnou pobočku,
 • je ověřený, regulovaný
 • jeho online prostředí včetně uživatelské podpory je v češtině.

Pokud u XTB budete akcie Tesla kupovat bez využití finanční páky, od roku 2020 zde není žádný poplatek za nákup ani prodej fyzických akcií a trh je otevřen od 15:30 do 22:00.

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Věříte-li dlouhodobé vizi, kterou Tesla nabízí, můžete zakoupit její akcie u některého z námi otestovaných a doporučených brokerů.

Pokud vás ale prosté držení akcií na dobu neurčitou nezajímá, mohlo by jistým řešením být zkusit vydělat na akciích Tesly skrze obchodování finančních derivátů jako jsou CFD. Co to znamená? Čtěte dále.

Druhá možnost je aktivní obchodování akcií Tesly

Akcie Tesly nemusíte jen kupovat a čekat, co se s cenou bude následující měsíce nebo roky dít. S jejich akciemi je totiž možné i aktivně obchodovat. Vyplatí se to zejména z důvodu poměrně vysoké volatility, tedy že cena poměrně rychle kolísá nahoru i dolů.

Jako obchodník s akciemi můžete vydělat jak na pohybech směrem vzhůru, tak i když jejich cena padá.

Jak obchodování CFD akcií probíhá

Možná se ptáte, jak by reálně probíhal takový obchod s akciemi Tesly? Ukážeme vám to na příkladu.

Vezměme si scénář ze srpna 2018, kdy byly akcie Tesly na svém lokálním maximu, což v tu dobu bylo 387 dolarů. Akcie se snad všem analytikům světa zdály překoupené vzhledem k pochybnému reálnému výkonu firmy.

Příklad: Rozhodli jste se tedy otevřít prodejní, krátkou, pozici. Tedy prodat 1 akciový podíl Tesly za cenu 387 USD. Jednoduše řečeno tedy "sázíte" na pád těchto akcií.

V případě obchodu bez páky byste pro otevření obchodu potřebovali na svém obchodním účtu 8 514 Kč (kurz dolaru byl tehdy 22 Kč).

Díky využití pákového efektu až 1:5 ovšem můžete obchodovat s menším kapitálem. Oněch 8 514 korun vydělíte pěti a dostanete se na 1 703 Kč – to je minimální marže, kterou byste v tomto příkladu museli mít na účtu u brokera pro otevření takového obchodu. S částkou 5200 Kč bychom tedy mohli shortovat až 3 akcie.

O rok později, řekněme 16. srpna 2019, se rozhodnete prodejní pozici uzavřít.

V tomto dni cena jedné akcie Tesly činila 220 USD. Hodnota akcií Tesly tak za 1 rok poklesla o 167 dolarů. Tento obchod by tedy vyšel perfektně.

Zisk 167 dolarů by při aktuálním kurzu dolaru 23,20 znamenal výdělek zhruba 3 900 korun na akcii a vy byste tedy z původních 5 200 Kč vytvořili celkovou hodnotu obchodního účtu ve výši 16 900. Tyto peníze byste si jako realizovaný zisk mohli ihned vybrat na svůj bankovní účet.

Řekli jsme vám A, ale je nutno také zmínit i B.

Pokud by i přes všechna upozornění analytiků a přemrštěné hodnoty indikátorů bývala šla cena akcií Tesly vzhůru, stejným způsobem by se váš obchodní účet dostával i do mínusu.

Je třeba si tedy dávat pozor a případně nastavovat i tzv. stop-loss, tedy automatické utnutí ztrátového obchodu.

Při obchodování s pákovým efektem samozřejmě můžete spekulovat i na růst jejich ceny, ne pouze na pokles.

Níže se můžete podívat na video, které vám na příkladu akcií Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

U kterých brokerů můžete s akciemi Tesly obchodovat?

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Proč investovat do akcií Tesla?

Společnost Tesla je světoznámou značkou, která působí v oboru zelené energie. Ve svých produktech využívá nejmodernější technologie a proto se drží na špičce technologických společností. Společnost je velmi úzce spojena s osobností majitele Elona Muska, což vytváří poměrně silnou reakci trhu na jeho osobní názory. Tato nečekaná volatilita patří k rizikům obchodování akcií Tesla.

Jakožto velká technologická společnost má Tesla vliv i na vývoj akciových indexů jako je NASDAQ nebo S&P500, což může stěžovat možnost diverzifikace. Díky vysoké volatilitě, je tento instrument vhodný nejen pro dlouhodobé investice, ale také pro krátkodobé obchody, které je možné realizovat jak ve směru long (nákup), tak i ve směru short (prodej).

I přes to, že Tesla negeneruje téměř žádný čistý zisk, nebrání to dlouhodobému růstu akcií. Do karet této společnosti nahrává globální snaha k zavedení elektromobilních aut a ukončení prodeje automobilů se spalovacím motorem. Zvládnutí tohoto technologického posunu bude výzvou jak pro společnost Tesla, tak i pro její konkurenci.

Pokud jste fanouškem zelené energie, případně přímo hlavní ikony společnosti Tesla Elona Muska a zároveň vám nevadí vyšší volatilita na jejích akciích, může být investice do této společnosti určitě zajímavá, především díky plánům na globální elektrifikaci automobilové a nákladní dopravy.

Další užitečné odkazy


Více informací o Tesla Inc.

JménoTesla Inc.
TickerTSLA
Webové stránkyhttps://www.tesla.com/
Založeno1. července 2003
SektorSpotřební zboží/služby - zbytné
PrůmyslAutomobily
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie Tesla Inc. za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
02. 10. 2022 Načítání... TSLA
01. 10. 2022 Načítání... TSLA
30. 09. 2022 Načítání... TSLA
29. 09. 2022 Načítání... TSLA
28. 09. 2022 Načítání... TSLA
27. 09. 2022 Načítání... TSLA
26. 09. 2022 Načítání... TSLA
25. 09. 2022 Načítání... TSLA
24. 09. 2022 Načítání... TSLA
23. 09. 2022 Načítání... TSLA
22. 09. 2022 Načítání... TSLA
21. 09. 2022 Načítání... TSLA
20. 09. 2022 Načítání... TSLA
19. 09. 2022 Načítání... TSLA

Ohodnoťte akcie firmy Tesla Inc.


Diskuze k tomuto článku: 9 komentářů
Vlastimil Merta

Prosím o radu zda lze přes XTB nebo Patria shortovat akcie Tesly eventuálně zda nevíte o jiném brokerovi, který to umožňuje.

Petr

Zdravím. Jaký je rozdíl v akciích TSLA.US, TSLA.DE či TSLA.IT? Je to stále totéž jen obchodováno na jiné burze? A pokud ne, jaký je pak případně rozdíl v dalším zacházení s nimi?

Portál Finex.cz
Odpověď na Petr

Dobrý den, přesně jak říkáte, rozdíl je v tom na jaké burze se daná akcie obchoduje. S tím budou souviset např. obchodní hodiny a likvidita.

Petra

Rozhodně shortovat. Tohle je katastrofa, copak to nevidíte? Nemůže to stoupat do nekonečna, vypadá to přesně jako AMZN v dot-com bublině. Možná to ještě chvíli poletí, ale brzy spadne znovu na 300US a klidně pod. Toť můj názor.

Martin
Odpověď na Petra

Súhlasím. Kto nakúpil Teslu v začiatkoch môže byť rád ale kupovať ju v tejto chvíli je nezmysel. Sám Elon Musk sa tomu smial jak moc je cena za akciu prestrelená. Jeden český trader sa vyjadril, že realna cena za jednu akciu Tesla je tak 50 USD. Možno by som kupil na 100 USD ale tam už asi nedojde :)

Kyryl
Odpověď na Martin

Kluci, já jsem z budoucnosti … tady to stojí 1136 dolarů …co vy na to?

Rene

Jaké akcie jsou v ČR? Nechci Apple, Tesla a podobné, když tomu nerozumím. Ale kofolu piju, tak to bych si klidně koupil :-D

Portál Finex.cz
Odpověď na Rene

Dobrý den, Rene, o českých akciích jsme napsali článek zde: Jaké české akcie se vyplatí sledovat? – snad to pomůže. :-)

Martin
Odpověď na Rene

Kofolu pijem aj ja ale neviem čo prevratné by musela kofolka urobiť aby jej akcie rástli prudko nahoru :) . Ja mám Virgin Galactic. Je to riskantna akcia ale má kam rásť

Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo