Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
tesla
TSLA
Akcie Tesla (TSLA) – Detail, aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf TSLA

$167,1 (3 868 Kč)

-8,1 % za 7 dní

tesla

Akcie Tesla (TSLA) – Detail, aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Cena akcií Tesla
Graf TSLA

$167,1 (3 868 Kč)

-8,1 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf akcií Tesly

Logo Tesla
Tesla/TSLA
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Tesla

Tržní kapitalizace $520,9 mld. EBITDA $13,56 mld.
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 8,31
Roční dividenda na akcii - P/E (Cena k zisku) 38,04
Dividendový výnos - Návratnost aktiv 5,88 %
Příjmy společnosti $96,77 mld. Návratnost vlastního kapitálu 27,35 %
Příjmy na akcii $30,49 Provozní marže 8,2 %
Účetní hodnota na akcii $19,67 Zisková marže 15,5 %
Hodnota podniku $501,2 mld. Cílová cena Wall Street $201

Informace o Tesle

Tesla je americká společnost proslulá produkcí luxusních elektromobilů. Její sídlo se nachází v Palo Alto v Kalifornii (Silicon Valley). Jedná se o jednoho z lídrů na poli ekologicky šetrných technologií.

Kromě aut se specializuje také na průmyslovou výrobu solárních panelů a baterií. V čele firmy, pojmenované po geniálním fyzikovi Nikolu Teslovi, stojí světoznámý vizionář a mediálně proslulá osoba, Elon Musk.

Společnost založili v roce 2003 podnikatelé Martin Eberhard a Marc Tarpenning, krátce na to se k nim připojili JB Straubel. Ian Wright a Elon Musk, který Teslu vede doposud.

Info

Raketový vzestup Tesly na trhu s elektromobily vygradoval v listopadu roku 2020, kdy byly akcie společnosti zařazeny do všem jistě dobře známého indexu S&P 500.

V tomto komplexním článku se podíváme na společnost Tesla velmi podrobně, popíšeme si, v jakých segmentech podniká, povíme si něco o jejích akciích a možnostech je obchodovat a představíme se ty nejzásadnější vlivy, které mají na cenu akcií Tesly vliv.

Pojďme tedy na to.

Obsah článku o akciích Tesly

Základní informace o společnosti Tesla Motors

Zdroj: Tesla
Logo společnosti Tesla
Logo společnosti Tesla

Musíte vědět, do čeho investujete. Asi takto by se dala shrnout jedna z prvních rad, kterou by si měl každý investor vrýt do mozkové kůry.

Jestliže to totiž nevíte, nemůžete se informovaně rozhodovat a vaše nákupy budou spíše připomínat sázky.

Pojďme si teď představit společnost Tesla, její podnikatelské cíle a technologie, které světu přináší.

Historie společnosti – Vzestup Tesly

Tesla datuje svůj počátek do července 2003, kdy se inženýři Martin Eberhard a Marc Tarpenning rozhodli, že založí společnost Tesla Motors.

Impuls k založení poskytla společnost General Motors, která v témže roce stáhla z prodeje všechny své modely elektromobilů EV1.

Elon Musk a další investoři J. B. Straubel a Ian Wright se přidali zkraje následujícího roku. Tato zakládající pětice si zvolila vizi Tesly jako technologické společnosti, která trhu poprvé nabídne elektrická auta za cenu dostupnou pro průměrného spotřebitele.

Musk od počátku převzal odpovědnost na sebe, ať už předsednictvím správní rady, detailním dohlížením nad výrobou, nebo investicemi z vlastní kapsy v řádech milionů dolarů.

Právě Musk v prvních letech Tesly financoval automobilku nejvíce. V letech 2006-2007 jeho osoba přilákala další významné investory, jako např. zakladatele Googlu Sergeye Brina a Larryho Page, či předsedu eBay Jeffa Skolla.

Tesla získala svou první půjčku od americké vlády v hodnotě 465 mil. USD v červnu 2009, jelikož společnost navzdory soukromým investicím stála na pokraji bankrotu.

Toto státní dotování Tesle nepochybně pomohlo a o rok později už firma poprvé veřejně nabídla své akcie ke koupi vstupem na technologickou burzu NASDAQ.

IPO Tesly se povedlo nad očekávání a vyneslo automobilce 226 mil USD.

Info

Počáteční hodnota jednoho akciového podílu se po IPO v roce 2010 ustálila na hodnotě 17 dolarů, zatímco v únoru 2023 měl tentýž akciový podíl hodnotu 2800 dolarů (nutno podotknout, že v mezičase akcie TSLA prošly několika splity).

V roce 2014 se Tesla odvážně rozhodla sdílet část svého know-how se stávající i budoucí konkurencí, když veřejně povolila komukoliv užívat její technologické patenty.

Důvodem samozřejmě nebyla jen čistá láska k přírodě, ale zvláště snaha povzbudit další pokrok v oblasti elektromobilů.

Podnikání Tesla Motors – Auta, data, baterie, roboti

Business Tesly je založen na technologiích a jejich chytré kombinaci. Ve své výroční zprávě Tesla uvádí, že své podnikání rozděluje na dvě sekce – “automobily” a “generování a ukládání elektřiny“.

Hlavním segmentem jsou samozřejmě automobily. První vozidlo bylo vyrobeno v roce 2009 a od té doby Tesla přišla s mnoha modely, o kterých si povíme později.

Do druhé skupiny pak spadají nabíjecí stanice, solární panely a úložiště elektřiny pro domácnosti a podniky.

Poznámka

Všechny tyto projekty jsou podložené ohromným datovým procesorem, který data zpracovává, vyhodnocuje a následně je Tesla převádí do vylepšení již existujících systémů.

Nesmíme také zapomenout na doplňkové služby, které Tesla ve svých produktech nabízí za příplatek – jmenovitě například plně automatizované řízení automobilu pomocí funkce autopilota (ADAS, advanced driver-assistance system a FSD, full self-driving)

Zdroj: Depositphotos.com
Elon Musk – CEO společnosti Tesla

Drtivá většina veškerých výnosů Tesly plyne z automobilového průmyslu. Na druhém místě jsou následně Doplňkové služby, poté Generace a úložiště elektřiny a služby Leasing.

Největším trhem pro společnost Tesla jsou Spojené státy americké, odkud plyne až 44 % veškerých výnosů. Zhruba 26 % výnosů přináší Čína, zatímco 30 % výnosů připadá na všechny ostatní země.

Zajímavé jsou i výrobní kapacity společnosti. Mezi lety 2020 a 2021 se celková výroba automobilů zvýšila na skoro dvojnásobek. Je to úžasný výsledek, zvlášť když si uvědomíme, že byl po celém světě nedostatek čipů.

Tesla byla však i na tohle připravená. Společnost si všechny programy vyvíjí sama. Když tedy nebyl dostatek potřebných čipů, vzali prostě jiné čipy a navrhli k nim nový program.

Podle dodaných typů vozidel se dá také říct, že se z Tesly stává automobilka mířící na běžného spotřebitele. Nejlevnější typ automobilu Model 3 a kompaktní SUV Model Y jsou dohromady více než 17x prodávanější, než jejich dražší sourozenci Model S a Model X.

Opravdu úctyhodné je porovnání průměrných nákladů na výrobu automobilu Tesla.

Ještě v roce 2017 stála výroba jednoho vozu v průměru 84 000 dolarů. V průběhu let se ale podařilo cenovku stáhnout na zhruba 36 000 dolarů.

Náklady bylo možné snížit zejména díky lepšímu designu samotných automobilů a logistiky v továrnách.

Růst společnosti se dá odpozorovat i z počtu zaměstnanců. Ještě v roce 2014 jejich počet dosahoval 10 000, přičemž nyní jsme na více než desetinásobku.

Pokud byste se chtěli o celkovém businessu Tesly dozvědět více, můžete si projít úvodní část této výroční zprávy.

Plány do budoucna

Jak bude vypadat Tesla za dalších několik let je ve hvězdách. Ani krátkodobější plány nejsou průhledné, neboť společnost drží spoustu věcí pod pokličkou a zároveň není spoleh na jakékoliv sliby.

Snad každý model prošel odklady doby vydání. V průběhu let bylo i několik lží. Některé informace ale veřejně kolují a můžeme zkusit odhadnout alespoň směr. Začněme nejdříve s tím jednodušším.

Cybertruck

Projekt elektrického pick-upu byl několikrát odložený a utrpěl řadu mediálních porážek. Údajně nerozbitné vozidlo bylo zrazeno sklem hned ve dvou případech v přímém přenosu.

I když byly tyto věci nepříjemné, Cybertruck se přesto na konci roku 2023 podařilo uvést do ostrého provozu.

Tesla Semi

Další projekt, na který se bude Tesla jistě soustředit, je prodej Tesla Semi. Nákladní vůz poháněný 6 elektrickými motory je dostupný od prosince 2022.

Vzhledem k množství nákladních vozidel brázdících nejen naše silnice a dálnice zde má Tesla ohromný prostor k růstu.

Autopilot a Robotaxi

Z technologií je hlavním cílem vylepšování funkce Autopilot. Ve své základní verzi umožňuje řidičům, aby předali částečnou kontrolu nad vozidlem počítači. Zrychlovat, zpomalovat, zatáčet a další úkony.

V placené verzi zvládne dokonce předjíždět. Autopilot je algoritmus učící se ze získaných dat. Každý ujetý kilometr přináší optimalizaci softwaru a otevírá dveře novému věku samohybných vozidel.

To je koneckonců jedna z dlouhodobých vizí Tesly – samořídící Taxi, které bude bez pedálů a volantu. Tento stroj by byl přirozeně závislý na skutečně vymazleném softwaru Autopilota.

Nový a levnější automobil

Posledním vcelku zajímavým projektem je malé vozidlo, které by mělo být ještě levnější než Tesla Model 3. Automobil by byl pravděpodobně kompaktnější než předešlé modely a cílil by tak spíše na městské užití.

Vzhledem k oblíbenosti nejlevnějšího Modelu 3 by ale dávalo smysl, kdyby Tesla vytvořila vozidlo ještě levnější a mohla tak oslovit širší publikum.

Bohužel zatím nevíme žádné bližší detaily. V tuto chvíli je klidně možné, že byl celý nápad úplně zrušen.

Modely aut Tesla

Společnost Tesla se proslavila především díky kampani v oboru elektromobilů. Představme si teď všechny typy a jejich základní specifikace.

  • Tesla Roadster: První model Tesly uvedený na trh v roce 2008. Jednalo se o stroj, který předvedl, že Tesla umí dělat dobré elektromobily.
  • Tesla Model S: Druhý model z dílen firmy Tesla vznikl v roce 2012. Původně se jednalo rodinný sedan určený pro běžné denní užití. V průběhu let udělala Tesla mnoho změn a celý Model S prošel velkým vylepšením.
  • Tesla Model X: Tesla Model X se dostal k zákazníkům v roce 2015. Šlo o první společností navržené SUV a nutno podotknout, že ve světě udělalo opravdu velký rozruch.
  • Tesla Model 3: Čtvrtý model Tesly prodávaný od 2017. Historicky nejprodávanější elektromobil ve Spojených státech amerických s nejmenší cenovkou ze všech prodávaných typů. Jen za prvních 24 hodin od otevření objednávek si elektromobil zarezervovalo přes 130 000 zákazníků.
  • Tesla Model Y: 2020 byl rok uvedení prvního automobilu Model Y na trh. Plně elektrické kompaktní SUV je menší a dostupnější verzí Modelu X, ale ve výsledku se mnohem více podobá Tesla Model 3.
  • Tesla Semi: Jedna ze skutečných novinek ve světě elektrických vozidel je naprosto jistě Tesla Semi. Nákladní vůz má ve výbavě 3 elektrické motory a posazení sedačky řidiče v centru kabiny.
  • Cybertruck: Skutečnou kontroverzí ve světě elektrických vozidel se stal Cybertruck. Ostré hrany, ohromná konstrukce a údajná nerozbitnost. Tesla Cybertruck je první elektrický pick-up.

Technologie elektromobilů

Není pochyb o tom, že elektromobily Tesla nemají od pojmu “počítače na kolech” daleko. Jsou to stroje přetékající technologií, která může udělat každou cestu naprosto unikátní.

  • Autopilot

Jedním z největších tahounů prodejů je funkce “Autopilot“. Jistě jste viděli některé z videí, kde lidé pouští volant, spí, a někteří dokonce hrají na hudební nástroje. To všechno v plném provozu. Umožňuje to právě tato funkce.

Nové Tesly mají osm kamer a 12 senzorů, díky kterým může elektromobil zrychlovat, zpomalovat, zatáčet, a dokonce i parkovat. Jestliže si majitel zakoupí prémiového autopilota, dokáže počítač také předjíždět.

Kromě toho se dá automobil přivolat mobilním telefonem.

Z celkového pohledu není pochyb o tom, že se bude jednoho dne většina automobilů řídit sama.

  • Nabíjecí stanice – Supercharger

Tesla má v rukávu opravdu hodně karet. Jedním z trumfů, který Teslu drží na vrcholu potravního řetězce, je jejich síť nabíjecích stanic. Těch je po celém světě již více než 5 000. Stanice se nacházejí ve všech rozvinutých oblastech světa.

Každá stanice Supercharger dokáže do baterií dodat energii na 320 km jízdy za pouhých 15 minut. Samozřejmě je to delší čas než u spalovacích motorů. Na druhou stranu je to ohromný pokrok a asi nikdo z nás nepojede takovou vzdálenost bez zastávky.

  • Počítač v kabině

Obrazovka v kabině není nic nového a má jí dnes vesměs každé moderní auto. U běžných vozidel má tento počítač přístup k rádiu, výjimečně k nastavení nějakého filmu, navigaci a případně hovorům.

Proti tomu stojí počítač uprostřed kabiny vozidel Tesly. Karaoke, internetový prohlížeč, streamovací platformy, texty písniček, a k tomu všemu videohry. Mnoho z funkcí je dostupných pouze ve chvíli, kdy je automobil zaparkovaný.

Nic to ale nemění na šíři repertoáru programů, které může uživatel vyzkoušet a aktivně používat. Celá obrazovka je samozřejmě dotyková a přizpůsobitelná.

Jak je to se spotřebou oproti spalovacím motorům?

Na stránkách Tesly můžete najít přehlednou tabulku porovnávající spotřebu elektromobilu a spalovacího motoru. Zadány byly průměrné ceny paliv ve Spojených státech a stejně tak spotřeba paliva.

Po 6 letech ušetří člověk zhruba 3 600 dolarů, respektive spalovací motor je na spotřebu 2,5krát dražší.

Porovnání spalovacího motoru a pohonu na elektřinu
Porovnání spalovacího motoru a pohonu na elektřinu

Datový kolos Tesla

Mezi investory panuje spor o jedné otázce – Je Tesla vůbec automobilka?

Krásné srovnání přinesl článek ze serveru Forbes, který Teslu porovnával se společností Uber a Lyft. Obě zmíněné společnosti se soustředí na optimalizaci služeb a dopravy pomocí softwaru, který čerpá ze ohromné databáze získaných údajů.

Data jsou následně použita k vylepšení algoritmů. Jak s tímto souvisí podnikání Tesly?

Každý automobil (a nabíjecí stanice) Tesla sbírá neskutečný počet údajů v průběhu řízení, nabíjení, uživatelské interakce se systémem a mnoho dalších.

To vše je následně zpracováno do výstupu, který vylepšuje umělou inteligenci autopilota, spotřebu automobilů atd. Každý majitel Tesly odesílá ohromný objem informací počítači, který se z nich učí.

Zdroj: zimlon.com
Každý automobil Tesla sbírá velké množství dat
Každý automobil Tesla sbírá velké množství dat

Do budoucna by to pro Teslu mohlo znamenat prvenství v průmyslu automatizovaného řízení z pohledu dopravy zboží i osob.

Napadlo vás, že by Tesla mohla nabídnout pojišťovnám vaše údaje z řízení a následně vám dopočítat cenu pojištění podle toho, jak agresivní je kdo řidič?

Pro Teslu zlatý důl, pro pojišťovny šetření nákladů, pro zákazníky výhody i problémy. Tesla sama o sobě dnes nabízí služby pojištění.

Zdroj: fourweekmba.com
Zpracování jízdních údajů a pojištění Tesly
Zpracování jízdních údajů a pojištění Tesly

Samozřejmě Tesla zaznamenává i chování uživatele uvnitř automobilu – hovory, zprávy, interakci s vozidlem. Zpracování těchto zvyků by mohlo Tesle otevřít možnost cílených reklam.

Když si naplánujete cestu kolem restaurace, mohla by Tesla zobrazit cílenou reklamu tohoto podniku způsobem, který vás nejvíce zaujme.

Bateriové technologie a solární panely

Ačkoliv je Tesla z většiny zaměřená na své automobily, rozhodně to není jediný segment, ve kterém vyvíjí nové výrobky a technologie. Pojďme se podívat na další produkty této společnosti.

  • Tesla Powerwall a Powerpack – Velké baterie pro domácnosti a podniky

Tesla Powerwall jsou v podstatě domácí úložiště elektrické energie. Bílá skříň je plná bateriových článků, které domácnost zásobují elektřinou v případě výpadku.

Systém se dá samozřejmě napojit na solární panely a dokáže tak vyrovnávat kolísání přísunu elektřiny skrze den a noc. K systému je připojena mobilní aplikace, pomocí které může uživatel sledovat spotřebu a optimalizovat.

Zdroj: tesla.com
Tesla Powerwall
Tesla Powerwall

Obdobně vyrábí i baterie pro velké průmyslové objekty Tesla Powerpack, o kterých se alternativně mluví jako o komerčním úložišti energie.

  • Solární střechy a panely

Jestliže vás zajímají možnosti a rozvoj solární energie, jistě oceníte Tesla Roof a solární panely.

Zdroj: tesla.com
Solární střecha od Tesly
Solární střecha od Tesly

Tesla Roof je na první pohled k nerozeznání od klasických střešních tašek. Pod decentním vzhledem se ale skrývá systém menších solárních panelů. Tesla vyrábí také normální solární panely se standardním vzhledem.

  • Humanoidní roboti – Tesla Bot

Dalším, trochu spekulativním oborem, do kterého se Tesla pustila, je vývoj humanoidních robotů. Tento projekt s názvem “Tesla Bot”, by měl nahradit člověka v nudných a nebezpečných povoláních a později se stát i věrným domácím sluhou.

Zdroj: tesla.com
Tesla Bot
Tesla Bot

Prozatím je ale vše v prvopočátku vývoje, protože Tesla Bot neumí skoro nic a pravděpodobně bude trvat ještě velmi dlouho, než získá slibovanou funkčnost.

Gigafactory a expanze výrobních míst

Někdo by řekl, že Tesla je typickou společností z USA – čím větší, tím lepší. Gigafactory se tohoto mota rozhodně drží.

Ta nejmenší z nich má rozlohu přes 110 000 metrů čtverečních, zatímco ta největší kolem 500 000 metrů čtverečních. Hlavním smyslem těchto projektů je výroba bateriových článků, nicméně se stavbou dalších továren se tento cíl mění.

První Gigafactory byla postavena v roce 2016 ve státě Nevada (Spojené státy americké). Už v roce 2018 zaměstnávala přes 7 000 lidí s cílem 10 tisíc.

Továrna má rozlohu 500 000 metrů čtverečních a je tak největší budovou na světě podle rozlohy. Na druhém místě je továrna Boeingu.

Kapacita produkce se v roce 2019 dostala na 24 gigawatt-hodin v bateriích. Cíle mířily na 35 a teoreticky už by toho měla být továrna schopná, avšak z důvodu logistických problémů se bohužel číslo nepokořilo.

Jen za první týden produkce dostala Gigafactory skoro miliardovou zakázku. To jen potvrdilo plány na stavbu dalších.

Porovnání prodejů s jinými typy elektromobilů

Tesla se vtiskla do hlav spotřebitelů jako první a největší výrobce elektrických mobilů pro běžné obyvatelstvo.

Elon Musk je jednou z nejsledovanějších osobností na sociálních sítích a skoro by se mohlo zdát, že je Tesla jediná společnost na trhu elektromobility.

Faktem je, že byla Tesla jednoznačně první skutečně mediálně úspěšná společnost s elektromobily. Dnes ale existuje mnoho automobilek s elektrickými či hybridními modely, které jsou u zákazníků velmi úspěšné.

Není tajemstvím, že celému trhu dominuje Čína. Celkové prodeje už překonaly Evropu, Severní Ameriku a ostatní země dohromady.

Za zmínku stojí mimo jiné automobilka BYD, jejímž hlavním trhem je samozřejmě Čína, ale firma expanduje i do dalších regionů.

Finanční výsledky Tesla Motors

Obecně většina firem zabývajících se zelenou technologií končí bankrotem nebo bývá dotována z veřejných peněz. Koneckonců i tato automobilka v roční účetní závěrce nepřetržitě vykazovala ztrátu.

Tím hlavním pozitivem je to, že tržby společnosti Tesla neustále rostou, což investoři velmi rádi vidí. V roce 2020 se společnost poprvé dostala do zisku. Jako investoři však musíme věnovat pozornost tomu, z čeho se vlastně tento zisk vytvořil.

Ze zákona musí každá automobilka dosáhnout určitého množství výrobků, které jsou environmentálně přívětivé. Na konci roku musí doložit určitý počet těchto emisních povolenek.

Pokud se to nepovede, musí si je někde zakoupit. Právě zde nastupuje Tesla.

V roce 2020 získala Tesla z prodeje těchto kreditů 1,6 miliardy dolarů. Kdyby je neměla, dostala by se do ztráty. Společnost tento rok doslova prodělávala na prodeji svých výrobků.

V roce 2021 už se Tesle povedlo vytvořit profit 5,6 miliardy dolarů, a to zejména díky expanzi do Číny.

Příjem z prodeje emisních povolenek byl 1,46 miliardy dolarů. Tím pádem byla Tesla zisková i díky svému hlavnímu podnikání. Rok 2022 následně završila ziskem přes 12,5 miliardy dolaru..

Valuace Tesly podle běžných metrik je na mimořádně vysoké úrovni. Trh odhaduje, že bude tento růst pokračovat a započítává ho do ceny.

Aktuální hodnota P/E akcií Tesly je na úrovni 38,04.

Jestli se hodnota shoduje s cenou? To už je otázka, na kterou si musí každý odpovědět sám. Jestli vás tyto metriky zajímají, můžete se na ně podívat na stránkách CSIMarket.

Akcie Tesly – Vývoj ceny, akcionáři, dividenda a vliv Elona Muska

Tesla se začala poprvé obchodovat v roce 2010 s uváděcí cenou 17 dolarů na akcii. Od té doby začal příběh volatilní ceny, různých tweetů z účtu Elona Muska, spousty mediálních masáží a lživých vyjádření.

Logo Tesla
Tesla/TSLA
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jednou z hlavních hybných sil, která má na cenotvorbu akcií Tesly vliv, jsou výroky Elona Muska. Příkladem toho je několik událostí, kdy jeho osobnost a možná i svérázné postoje dokázaly ohrozit i celý projekt elektromobility.

Tesla se počátkem roku 2020 stala nejhodnotnější automobilkou dle tržní kapitalizace. Zajímavé je, že její podíl na trhu automobilů byl v té době jeden z nejmenších. Investorům a nadšencům do zelené energie to očividně nevadilo.

V srpnu 2018 sice dosáhly akcie rekordních 387 USD (hodnota před splitem), ve srovnání s cenou v srpnu roku 2019 ovšem hodnota akcií klesla o více než třetinu! Co se stalo?

elon musk tweet o akciích tesly
Tweet Elona Maska o stáhnutí akcií Tesly

V létě roku 2018 Elon Musk nejprve způsobil poprask prohlášením, že uvažuje o stáhnutí Tesly z burzy. V dané době byla Tesla nejshortovanější akcií na trhu.

Podle Muska tudíž existoval evidentní zájem na poškození obrazu firmy, aby se spekulace na pád akcií ze strany některých finančních skupin zhodnotila.

To tlačilo automobilku ke krátkodobému myšlení. Cílem bylo, aby Tesla nevypadala tak špatně na burze každý 3. měsíc. Musk naznačil, že by měl v případě této změny zaručeného bohatého investora ze Saudské Arábie.

Každopádně dva týdny na to deklarovala jak správní rada, tak i Musk sám, rozhodnutí, že k žádné privatizaci nedojde.

Info

V mimosoudním vyrovnání s investory obviňujícími Muska ze lživých tvrzení manipulujících s cenou akcií byl šéf Tesly donucen zaplatit pokutu a opustit post předsedy správní rady.

Zdroj: Joe.co.uk
zakladatel tesly elon musk
Elon Musk s jointem

Americký inženýr však působil rozruch i nadále. V září 2018 si v nejsledovanějším internetovém podcastu na světě zapálil spolu s Joem Roganem jointa marihuany.

Akcie se následně propadly na dlouhodobé minimum.

Alespoň trochu si akcionáři Tesly spravili chuť v prosinci roku 2018 pěkným milníkem, jakmile bylo oznámeno, že se prodalo celkově již 500 000 vozidel značky Tesla.

Zároveň v tomto roce společnost předehnala v prodejích elektromobilů svou nejbližší konkurenci, čínské značky BYD a BAIC, a stala se tak opět světovou jedničkou ve svém oboru.

Optimisté věří, že akcie Tesly porostou kvůli budoucí silné poptávce po samořízených vozidlech.

Elektromobilitu také podporují vlády jak v Evropě, tak USA, přičemž v roce 2022 bylo oznámeno několik projektů na elektrifikaci dálnic a silnic první třídy (v USA) a odsouhlaseno zrušení prodeje automobilů se spalovacím motorem v roce 2035.

To otevírá další možnosti expanze pro tuto ikonickou automobilku.

Akcionářská struktura

Akcionářská struktura Tesly je zajímavá především tím, že velkou část akcií drží stále Elon Musk. Ten vlastní 13,43 % všech vydaných akcií.

Zdroj: wallstreetzen.com
Akcionářská struktura Tesly
Akcionářská struktura Tesly

Celkové rozdělení je následující:

  • 43 % vlastní institucionální investoři
  • 14,39 % jsou lidé přímo z Tesly
  • 42,61 % je rozprostřeno mezi retailové investory

Z těchto čísel lze soudit, že je Tesla velice oblíbená mezi běžnými investory. Nemůžeme soudit, jestli Teslu drží ze skutečně investorského záměru, nebo pouze kvůli atraktivitě, šarmu a halo efektu Tesly a Elona Muska.

Můžeme ale s jistotou tvrdit, že lidé prostě Teslu v portfoliu chtějí.

Dividendy Tesla

Tesla nikdy nevyplatila žádné dividendy svým akcionářům.

Toto je informace, kterou každý obchodník uvažující o Tesle musí brát na vědomí. Z pouhého držení akcie si tu nic nevyděláte.

Nutno podotknout, že sama automobilka se tímto nijak netají a naopak na svých webových stránkách upozorňuje, že v dohledné budoucnosti ani žádné vyplácení dividend neočekává.

Jakýkoliv případný zisk bude reinvestován do výroby a vývoje. Firma se tudíž mezi dividendové akcie v brzké budoucnosti nejspíše nezařadí.

Jediná možnost jak na akciích Tesla vydělat peníze, je tedy trading pomocí CFD nebo investice s tím, že akcie musí růst, což není nikdy zcela zaručeno.

Poznámka

Dividendy jsou sice příjemné, ale je třeba je zdanit. Přečtěte si, jak na zdanění dividend a jak se daní příjmy z obchodování akcií.

Kde a jak investovat do akcií Tesla?

Nyní se podíváme na dvě základní možnosti, jak do akcií Tesly investovat.

První možností je investice formou nákupu akcií

Při takovém nákupu akcií opravdu dochází k nákupu akcií jako takových a investor se stává jedním z akcionářů. Tento přístup je určitě nejjednodušší, časově téměř nenáročný a pro nezkušené investory může paradoxně být i výhodnější než jiné možnosti.

Pokud uvažujete při investování více na dlouhodobý horizont a nebojíte se rizikovějších aktiv, možná je pro vás právě Tesla tou správnou cestou.

Jak taková investice probíhá?

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií Tesly je nyní 500 dolarů, což je v přepočtu zhruba 10 000 Kč. Za tento obnos si tedy můžete 1 akcii koupit.

Pokud máte na investici vyhrazenou částku třeba celých 50 000 Kč, můžete si akcií koupit hned 5.

V případě že po několika týdnech cena akcií vzroste na 550 dolarů, mají vaše akcie hodnotu 55 000 Kč – o 10 % více. V případě jejich prodeje byste tedy utržili zisk 5 000 Kč.

Dejte si ale pozor, stejně tak jako růst, může cena akcií i klesat. Pokud by tedy spadla z 500 dolarů na 450 dolarů, vy byste po prodeji akcií měli pouze 45 000 Kč.

Při investici do této akcie mějte ovšem na paměti fakt, že společnost nevyplácí dividendy, tedy jedinou možností jak zhodnocovat peníze, je růst jejich ceny.

Ovšem to není zcela zaručeno, proto je potřeba i před investicí provést kvalitní fundamentální a technickou analýzu, aby nákup těchto akcií dával z pohledu řízení peněz smysl.

U jakého brokera nakupovat akcie Tesla?

Akcie Tesly je možné nakupovat i obchodovat třeba u XTB. Tento broker je zajímavý hned z několika důvodů:

  • má licenci ČNB,
  • v Praze můžete navštívit reálnou pobočku,
  • je ověřený, regulovaný,
  • jeho online prostředí včetně uživatelské podpory je v češtině.

Pokud u XTB budete akcie Tesla kupovat bez využití finanční páky, od roku 2020 zde není žádný poplatek za nákup ani prodej fyzických akcií.

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.

Věříte-li dlouhodobé vizi, kterou Tesla nabízí, můžete zakoupit její akcie u některého z námi otestovaných a doporučených brokerů.

Pokud vás ale prosté držení akcií na dobu neurčitou nezajímá, mohlo by jistým řešením být zkusit vydělat na akciích Tesly skrze obchodování finančních derivátů jako jsou CFD. Co to znamená? Čtěte dále.

Druhá možnost je aktivní obchodování akcií Tesly

Akcie Tesly nemusíte jen kupovat a čekat, co se s cenou bude následující měsíce nebo roky dít. S jejich akciemi je totiž možné i aktivně obchodovat. Vyplatí se to zejména z důvodu poměrně vysoké volatility, tedy že cena poměrně rychle kolísá nahoru i dolů.

Jako obchodník s akciemi můžete vydělat jak na pohybech směrem vzhůru, tak i když jejich cena padá.

Jak obchodování CFD akcií probíhá

Možná se ptáte, jak by reálně probíhal takový obchod s akciemi Tesly? Ukážeme vám to na příkladu.

Vezměme si scénář ze srpna 2018, kdy byly akcie Tesly na svém lokálním maximu, což v tu dobu bylo 387 dolarů. Akcie se snad všem analytikům světa zdály překoupené vzhledem k pochybnému reálnému výkonu firmy.

Příklad: Rozhodli jste se tedy otevřít prodejní, krátkou, pozici. Tedy prodat 1 akciový podíl Tesly za cenu 387 USD. Jednoduše řečeno tedy “sázíte” na pád těchto akcií.

V případě obchodu bez páky byste pro otevření obchodu potřebovali na svém obchodním účtu 8 514 Kč (kurz dolaru byl tehdy 22 Kč).

Díky využití pákového efektu až 1:5 ovšem můžete obchodovat s menším kapitálem. Oněch 8 514 korun vydělíte pěti a dostanete se na 1 703 Kč – to je minimální marže, kterou byste v tomto příkladu museli mít na účtu u brokera pro otevření takového obchodu.

S částkou 5 200 Kč bychom tedy mohli shortovat až 3 akcie.

O rok později, řekněme 16. srpna 2019, se rozhodnete prodejní pozici uzavřít.

V tomto dni cena jedné akcie Tesly činila 220 USD. Hodnota akcií Tesly tak za 1 rok poklesla o 167 dolarů. Tento obchod by tedy vyšel perfektně.

Zisk 167 dolarů by při aktuálním kurzu dolaru 23,20 znamenal výdělek zhruba 3 900 korun na akcii a vy byste tedy z původních 5 200 Kč vytvořili celkovou hodnotu obchodního účtu ve výši 16 900 Kč.

Tyto peníze byste si jako realizovaný zisk mohli ihned vybrat na svůj bankovní účet.

Řekli jsme vám A, ale je nutno také zmínit i B.

Pokud by i přes všechna upozornění analytiků a přemrštěné hodnoty indikátorů bývala šla cena akcií Tesly vzhůru, stejným způsobem by se váš obchodní účet dostával i do minusu.

Je třeba si tedy dávat pozor a případně nastavovat i tzv. stop-loss, tedy automatické utnutí ztrátového obchodu.

Při obchodování s pákovým efektem samozřejmě můžete spekulovat i na růst jejich ceny, ne pouze na pokles.

Níže se můžete podívat na video, které vám na příkladu akcií Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

U kterých brokerů můžete s akciemi Tesly obchodovat?

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Proč investovat do akcií Tesla?

Společnost Tesla je světoznámou značkou, která působí v oboru zelené energie. Ve svých produktech využívá nejmodernější technologie a proto se drží na špičce technologických společností.

Firma je velmi úzce spojena s osobností majitele Elona Muska, což vytváří poměrně silnou reakci trhu na jeho osobní názory. Tato nečekaná volatilita patří k rizikům obchodování akcií Tesla.

Jakožto velká technologická společnost má Tesla vliv i na vývoj akciových indexů jako je NASDAQ nebo S&P500, což může stěžovat možnost diverzifikace.

Díky vysoké volatilitě je tento instrument vhodný také pro krátkodobé obchody, které je možné realizovat jak ve směru long (nákup), tak i ve směru short (prodej).

Do karet této společnosti nahrává globální snaha k zavedení elektromobilních aut a ukončení prodeje automobilů se spalovacím motorem.

Zvládnutí tohoto technologického posunu bude výzvou jak pro společnost Tesla, tak i pro její konkurenci.

Pokud jste fanouškem zelené energie, případně přímo hlavní ikony společnosti Tesla Elona Muska a zároveň vám nevadí vyšší volatilita na jejích akciích, může být investice do této společnosti určitě zajímavá, především díky plánům na globální elektrifikaci automobilové a nákladní dopravy.

Často kladené otázky (FAQ)

Do redakce dostáváme množství otázek ohledně akcií Tesly. Tento seznam často kladených dotazů by vám mohl odpovědět na základní otázky, které byste i vy mohli mít.

Pokud by vás i přesto něco zajímalo, můžete se nás zeptat v sekci komentářů níže.

Jaká je cena akcií Tesla?

Cena akcií se neustále mění podle nálady trhu. V tuto chvíli je $167,1 ($3 868). Ovlivňuje ji spousta faktorů, mezi které patří zejména finanční výsledky, plány do budoucna a předpoklad růstu. Akcie jsou veřejně obchodované a záleží jen na tom, jaký mají jednotliví účastníci trhu pocit. Nikdo cenu nedokáže s jistotou předvídat.

Kde a jak koupit akcie Tesly?

Akcie se obchodují na burzách, a přístup k nim získáte díky tzv. brokerům. Mezi ověřené brokery patří např. XTB, eToro nebo Interactive Brokers.

Vyplácí Tesla dividendu?

Ne, Tesla dividendu nevyplácí. Technologické společnosti jsou ve svém vývoji většinou extrémně dynamické a potřebují všechny prostředky pro investice a rozvoj firmy. Tesla je v tuto chvíli mladá společnost. Do budoucna je klidně možné, že dividendu vyplácet bude, ale v tuto chvíli se na to nedá nijak spoléhat.

Více informací o akciích Tesla Inc. (TSLA)

Název společnostiTesla
TickerTSLA
Webové stránkyhttps://www.tesla.com/
Adresa sídla společnosti1 Tesla Road, Austin, TX, United States, 78725
Založeno1. července 2003
Datum IPO29. 6. 2010
SektorSpotřební zboží/služby - zbytné
PrůmyslAutomobily
Zaměstnanci140 473
Vedení společnostiTechnoking of Tesla, CEO & Director: Mr. Elon R. Musk
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda-
Roční dividenda na akcii-
Dividendový výnos-
Výplatní poměr-
Příjmy
Příjmy společnosti$96 772 997 120
Příjmy na akcii$30,49
Růst příjmů čtvrtletně R/R3,5 %
Valuace
Tržní kapitalizace$520 936 128 512
Hodnota podniku$501 224 080 756
P/B (Cena k účetní hodnotě)8,31
P/E (Cena k zisku)38,04
Očekávané P/E52,63
Účetní hodnota na akcii$19,67
Cílová cena Wall Street$201
Hodnota podniku k příjmům5,18
Hodnota podniku k EBITDA33,88
Cena k příjmům5,38
Rentabilita
EBITDA$13 557 999 616
Provozní marže8,2 %
Zisková marže15,5 %
Hrubý zisk$20 853 000 000
Zisk na akcii (EPS)$4,3
Zředěný zisk na akcii (EPS)$4,3
Očekávaný EPS (tento rok)$3
Očekávaný EPS (příští rok)$4,08
Očekávaný EPS (tento kvartál)$0,74
Očekávaný EPS (příští kvartál)$0,77
Růst zisků čtvrtletně R/R111,5 %
Výkonnost
Návratnost aktiv5,88 %
Návratnost vlastního kapitálu27,35 %
Názor analytiků
Cílová cena$215,5
Silně kupovat9
Kupovat6
Držet22
Prodat3
Silně prodávat6
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 3:1
Datum posledního rozdělení25. 8. 2022
Ohodnoťte akcie firmy Tesla
15
3

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (13 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Michal Ulman - Fitness

Dobrý den, Váš web se mi moc líbí a naučil jsem se zde díky Vám spousty informací ale trápí mě jedna věc, když se podívám na graf tesly nebo i u jiného grafu jsem to už viděl tak ty grafy neodpovídají tomu když se dívám na grafy např na google finance nebo yahoo finance, není někde chyba? Když se podívám na graf tesla tak někde v roce 2020 srpen máte cenu kolem 2000 dolarů ale všude jinde na grafech na jiných webech je třeba kolem 150dolaru v tom roce tak tomu moc nerozumím proč to je u vás úplně jiné. Prosím o prověření

Redakce Finex

Dobrý den, Michale. Moc díky za zpětnou vazbu. Tento problém u grafů už evidujeme a pracujeme na tom, abychom ho odstranili. Problém je s tím, že v daný den sice taková cena, kterou uvádíme, skutečně byla, od té však doby došlo ke splitu akcií, který v grafu zohledněný není. Dává ale smysl ho samozřejmě zohledňovat – jen co se k tomu naši vývojáři dostanou, bude to opraveno. :-)

Michal Ulman - Fitness

Moc děkuji za vysvětlení :)

Vlastimil Merta

Prosím o radu zda lze přes XTB nebo Patria shortovat akcie Tesly eventuálně zda nevíte o jiném brokerovi, který to umožňuje.

Redakce Finex

Dobrý den, Vlastimile. Shortovat Tesla je možné např. u XTB nebo eToro. Ačkoli by to snad mělo být možné i u zmíněné Patrie, zkušenosti s tím v jejich platformě, narozdíl od předchozích 2 zmíněných, nemáme.

Petr

Zdravím. Jaký je rozdíl v akciích TSLA.US, TSLA.DE či TSLA.IT? Je to stále totéž jen obchodováno na jiné burze? A pokud ne, jaký je pak případně rozdíl v dalším zacházení s nimi?

Redakce Finex

Dobrý den, přesně jak říkáte, rozdíl je v tom na jaké burze se daná akcie obchoduje. S tím budou souviset např. obchodní hodiny a likvidita.

Petra

Rozhodně shortovat. Tohle je katastrofa, copak to nevidíte? Nemůže to stoupat do nekonečna, vypadá to přesně jako AMZN v dot-com bublině. Možná to ještě chvíli poletí, ale brzy spadne znovu na 300US a klidně pod. Toť můj názor.

Martin

Súhlasím. Kto nakúpil Teslu v začiatkoch môže byť rád ale kupovať ju v tejto chvíli je nezmysel. Sám Elon Musk sa tomu smial jak moc je cena za akciu prestrelená. Jeden český trader sa vyjadril, že realna cena za jednu akciu Tesla je tak 50 USD. Možno by som kupil na 100 USD ale tam už asi nedojde :)

Kyryl

Kluci, já jsem z budoucnosti … tady to stojí 1136 dolarů …co vy na to?

Rene

Jaké akcie jsou v ČR? Nechci Apple, Tesla a podobné, když tomu nerozumím. Ale kofolu piju, tak to bych si klidně koupil :-D

Martin

Kofolu pijem aj ja ale neviem čo prevratné by musela kofolka urobiť aby jej akcie rástli prudko nahoru :) . Ja mám Virgin Galactic. Je to riskantna akcia ale má kam rásť

Redakce Finex

Dobrý den, Rene, o českých akciích jsme napsali článek zde: Jaké české akcie se vyplatí sledovat? – snad to pomůže. :-)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat