Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční platformy » Finax

Investiční platforma Finax – Recenze, zkušenosti a názory

Základní informace o Finax

Sídlo společnosti

Bratislava, Slovensko

Minimální vklad

250 Kč

Poplatek investora

Ročně 1 % + DPH

Investiční platforma Finax je perspektivní projekt, který se k nám do Česka dostal ze Slovenska. Tam vznikl v roce 2017 a s řadou spokojených klientů se vedení společnosti rozhodlo expandovat do dalších zemí. Aktuálně Finax působí také v Maďarsku, Polsku a Chorvatsku.

Cílem zakladatelů bylo vytvořit takový produkt, který by nabízel klientovi jednoduchý a dostatečně vysoký výnos při minimálních poplatcích, a naučit klienty alespoň základním pravidlům investování, finančního plánování, jak zvýšit příjmy ze svých úspor aj.

Jak tato platforma vypadá, co od ní očekávat a je investování na Finax bezpečné? Nejen na tyto aspekty se nyní podíváme.

Obsah recenze Finax

1.Kdo stojí za investiční platformou Finax?2.Do čeho přes platformu Finax investujete?3.Vyšší výnosy díky Robo-advisory4.Spoření na platformě Finax bez placení daní5.Jak investování na Finaxu funguje?6.Poplatky u Finax7.Otevření účtu a výběr portfolia8.Finanční vzdělávání – Finax blog, podcasty a webináře9.Jak je ošetřeno měnové riziko investování na Finaxu?10.Inteligentní renta – Postupná výplata naspořených prostředků11.Shrnutí, výhody a nevýhody investiční platformy Finax12.Diskuze o platformě Finax (komentáře)

Kdo stojí za investiční platformou Finax?

Projekt Finax vznikl na Slovensku v roce 2017. Založili jej Juraj Hrbatý a Radoslav Kasík. Důvodem, který je k tomu vedl, byl fakt, že byli nespokojení se slovenským finančním sektorem, kde chyběly kvalitní finanční produkty.

Rozhodli se umožnit běžným lidem výhodněji spořit a vzdělávat se v oboru financí. Na oficiálních stránkách tak mimo jiné naleznete také vzdělávací blog a řadu volně dostupných webinářů či podcastů.

Jakou praxi mají tito dva pánové? Juraj Hrbatý se celých 10 let podílel na budování obchodníka s cennými papíry Capital Markets. Rado Kasík působil 9 let na pozici portfolio manažera ve společnosti Across Wealth Management.

Přesný název společnosti sídlící v Bratislavě, která stojí za touto obchodní a investiční platformou zní Finax, o.c.p., a.s. Pod písmeny a.s., což asi nikoho nepřekvapí, se ukrývá právní forma akciová společnost. Zkratka o.c.p. už asi nemusí být tak dobře známá. O co se jedná? Jde o zkratku obchodník s cennými papíry. To znamená, že pro svou činnost musela společnost získat licenci od Národní banky Slovenska a také mj. podléhá podrobnější kontrole své činnosti.

S tím, jak roste obchodovaný kapitál, musí být zároveň kvůli specifickým požadavkům NBS zvyšován podíl vlastních zdrojů. Základní kapitál tak činil v roce 2020 celých 250.000 eur, tj. cca 6,5 mil. CZK. V roce 2023 byl navýšen na celých 750.000 eur, tj. cca 18 mil. CZK.

Je patrné, že za celým projektem této investiční platformy nestojí ve vedení žádný nezkušený nováček ani ji nevlastní malá riziková firma. To působí poměrně důvěryhodným dojmem.

Zakladatelé Finaxu Juraj Hrbatý a Radoslav Kasík
Zakladatelé Finaxu Juraj Hrbatý a Radoslav Kasík (zdroj: Finax.eu)

Mimo uvedené dodává na důvěryhodnosti také to, že se LRJ Capital skrze svůj venture fond GROWWS SICAV, a.s. rozhodl významně podpořit Finax největší investicí do Slovenského fintech startupu vůbec. A to konkrétně v hodnotě 1,5 miliónů eur (tj. cca 37,5 miliónů CZK). Následně během léta 2021 nadace Ivana Chrenka odkoupila zmíněný podíl a vložila investici do Finaxu ve výši 1,5 milionů eur.

Do čeho přes platformu Finax investujete?

Srdcem investování na Finaxu je nákup tzv. ETF. Exchange traded funds je anglický termín označující burzovně obchodované fondy. Více jsme o nich psali v našem článku.

Výhodou ETF oproti klasickým podílovým fondům je fakt, že jejich obchodování probíhá velmi rychle, protože je lze obchodovat na burze.

Obchodování ETF je také oproti podílovým fondům spojeno jen s malými poplatky.

ETF umožňuje nakupovat celé balíky podkladových aktiv (například akcií), a proto dosahují vysoké úrovně diverzifikace. Ve výsledku tak klient dosáhne nižšího rizika. V neposlední řadě je tím ušetřeno na poplatcích.

Vyšší výnosy díky Robo-advisory

Investice na Finax platformě probíhají do značné míry automaticky s pomocí SW, tzv. robo-advisory systém. Klientům jen stačí pravidelně posílat peníze a o všechno ostatní se platforma postará sama.

Tento moderní systém využívající IT software v kombinaci s aktivním spravováním pomáhá dosáhnout co možná nejvyšších výdělků při omezování rizika.

Smutná pravda, kterou nám statistika ukazuje, je, že naprostá většina (okolo 90 %) aktivně spravovaných fondů nedokáže dlouhodobě porazit trh.

A co je tím myšleno? Kdybyste nakupovali pouze ETF (jako u Finaxu) dosáhli byste vyššího výdělku, než kdybyste investovali do klasických podílových fondů.

Toto může znít sice nepopulárně, ale je to mezi zkušenějšími investory poměrně známý fakt.

Porovnání výkonnosti ETF a podílových fondů (zdroj: Finax.eu)
Porovnání výkonnosti ETF a podílových fondů (zdroj: Finax.eu)

Náhled na skutečnou výkonnost portfolií nabízí Finax hned u dvou reálných účtů. Konkrétně od Dominika Hrbatého a od Ivana Chrenka. Tam se všem návštěvníkům nabízí náhled na funkčnosti účtu, kterým může každý investor disponovat. Bližší podrobnosti se můžete dočíst v článku o odhalení investičního účtu Dominika Hrbatého.

Spoření na platformě Finax bez placení daní

Abyste mohli investovat a spořit co nejvýhodněji, bylo by fajn se v rámci legálních cest vyhnout placení daní. To v Česku umožňuje tzv. časový test. Při ukončení investice (tj. výběru peněz) vás sama společnost Finax upozorní na možnost vzniku daňové povinnosti a zároveň vás bude informovat, jak byste museli postupovat pro osvobození výnosů od daně.

Co přesně je ten časový test? Podívejme se na něj trochu více z blízka.

Časový test aneb jak se vyhnout placení daní

Právní definice časového testu zní: "Nezbytná doba držení cenných papírů, která je nutná pro osvobození placení daně z příjmů fyzických osob." V Česku nám zákony umožňují vyhnout se placení daní, pokud vlastníte dané cenné papíry déle jak 3 roky.

Nicméně je zde ještě jedna věc. Jako drobní investoři (to je ten, kdo není profesionál) neplatíte daň ani v případě, že úhrn příjmů z úplatného převodu cenných papírů nepřesáhne 100 000 Kč. Stačí tedy splnit alespoň jednu z těchto dvou podmínek.

Časový test - jak se legálně vyhnout daním?

Jak investování na Finaxu funguje?

A jak celý proces investování na Finax probíhá? Je to vcelku jednoduché a podobné jako u ostatních investičních platforem. I přesto, že se jedná o slovenskou společnost, jsou platby přijímány také v českých korunách. Bankovní spojení probíhá s účtem Finaxu vedeným u České spořitelny, takže se nemusíte bát žádných složitých zahraničních převodů. Samotné investování ale probíhá v jiných měnách.

Díky tomu, že se jedná o slovenskou společnost, je zde jedna výhoda – vaše vklady jsou kryty systémem pojištění vkladů Garančního fondu investic. Obdobný garanční fond funguje i v Česku, avšak u nás jsou kryty pouze vklady na důchodovém spoření (není-li rozděleno na investiční a kapitálové pojištění), vklady na účtech, termínované vklady bank apod. (investiční produkty nikoliv).

Vaše vklady na Finaxu budou pojištěny do výše 50.000 eur. Situace, kdy byste toto pojištění potřebovali, je ale velmi pesimistický a nepravděpodobný scénář – za dobu své existence ještě doposud z tohoto fondu čerpáno nebylo. Nemyslete si, že je kryta ztráta vyplývající z poklesu hodnoty cenných papírů (investiční riziko), to nikoliv. Toto pojištění slouží například pro případ krachu některé zúčastněné instituce.

Poplatky u Finax

Za správu vaší investice platíte každý měsíc odpovídající část poplatku, který je stanoven na 1 % ročně + DPH (20 % v případě Finaxu) z aktuálně investované částky. Znamená to, že vám bude každý měsíc stržena 1/12 z 1,2 %. Měsíčně tedy zaplatíte 0,1 % z aktuální částky.

Žádné výstupní poplatky. To je velmi dobré pro likviditu vašich peněz, jelikož tak můžete investici kdykoliv ukončit. Nevýhodou je, že nezkušený investor by mohl zazmatkovat a snažit se investici předčasně ukončit v případě nějakého propadu (který jsme zažili např. v březnu 2020). Od takového chybného počínání by mohl výstupní poplatek odradit.

Vývoj S&P500 v období korona-krize
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Vstupní poplatek za zpracování platby ve výši 1 % + DPH z vkladů pod ekvivalent 1 000 eur je veliká nevýhoda Finaxu oproti konkurenčním investičním platformám. Ty zpravidla žádné vstupní poplatky nemají. Na druhou stranu je to pouze 1 % + DPH z vkladu a není to moc. Vstupnímu poplatku se lze v případě Finaxu vyhnout vkladem nad 1 000 euro.

Jak by vypadalo srovnání vstupního poplatku s konkurenčními produkty? Klasické podílové fondy mají mnohdy vstupní poplatek ve výši okolo 3 % z cílové částky, což může být ve výsledku suma v řádu desítek tisíc korun. To bohužel značně snižuje výnosnost takového investování.

Otevření účtu a výběr portfolia

Jak probíhá zakládání účtu na Finaxu?

Prvním krokem je vyplnění krátkého investičního dotazníku (viz ukázka níže). Jeho úkolem je stanovit maximální rizikovost portfolia, časový horizont, atd.

Ukázka otázek vstupního dotazníku u Finax
Ukázka otázek vstupního dotazníku na platformě Finax.eu

Po jeho vyplnění se ocitnete na stránce návrhu investičního plánu.

Zde si můžete vybrat rizikovost strategie a sledovat vliv na očekávané výsledky. Pokud byste se na základě těchto údajů rozhodli změnit vstupní parametry, můžete si ještě upravit výši jednorázového vkladu, časový horizont atd.

Je dobré podotknout, že předpokládaný vývoj vaší investice v grafu je vypočítán pouze na základě minulého vývoje podkladových ETF a jiných investic. Rozhodně se tedy nejedná o přesný vývoj budoucnosti, na který byste se měli spoléhat. 

Návrh investičního plánu, kontrola parametrů a jejich poslední úpravy
Návrh investičního plánu, kontrola parametrů a jejich poslední úpravy (zdroj: Finax.cz)

Jakmile budete s plánem spokojení, stačí tlačítkem dole potvrdit a vyplnit registrační údaje (viz obrázek níže).

Vyplňování registračních údajů
Vyplňování registračních údajů

Po ověření vaší identity provedete první platbu a budete moct investovat. Mimochodem Finax jako první broker v Evropě nabízí při registraci možnost ověření obličejovou biometrií.

  • Výhodou Finaxu je, že můžete mít otevřený téměř libovolný počet účtů (max. 99) s různými investičními cíli. Můžete si tak založit velmi rizikový účet akciových ETF s dlouhým investičním horizontem, kde si spoříte na důchod a k tomu navíc také kratší a méně rizikový účet, kde budete spořit např. dětem k 18. narozeninám.

Pokud byste se báli, že si zvolíte nevhodnou rizikovost, nestrachujte se. U takovýchto produktů je běžné, že rizikovost portfolia můžete v průběhu investování měnit. Konkrétně u Finaxu tak můžete učinit jednou v průběhu kalendářního roku. Každá další změna by byla zpoplatněna částkou 200 eur + DPH.

To by pro každého mělo být dostačující, neboť zvolenou variantu portfolia byste ani neměli mít důvod příliš měnit. Změna portfolia se provádí po schválení ze strany Finaxu, což provádí zpravidla následující pracovní den.

Minimální výše vkladu je 250 Kč. To může být plus pro někoho, kdo si nemůže dovolit investovat více peněz. Obvykle bývá minimální výše vkladu nastavena na 1 000 Kč.

Rebalancing portfolia

V průběhu investování se mohou hodnoty podkladových aktiv různě vyvíjet. Je proto potřeba občas provést tzv. rebalancování (o kterém je napsáno i na Finax blogu).

Díky tomu bude udržen cílový poměr aktiv vašeho portfolia v rámci určité tolerované meze (nelze dosáhnout zcela přesného podílu všech aktiv).

Toto probíhá automaticky s cílem zaručit stabilní rizikovost i výnosnost portfolia v čase. Vy se tedy nemusíte starat o řízení svého portfolia v podstatě vůbec.

Jelikož si své pracně získané know-how Finax chrání, což je logické, nejsou přesnější detaily tohoto postupu známy. Nemůžeme tak toto tvrzení podrobněji ověřit. Pokud je to ale pravda, jedná se o dobrou výhodu oproti konkurenčním investičním produktům. 

Na oficiálním webu Finaxu je k nahlédnutí také srovnání výkonnosti portfolia u Finax s klasickým podílovým fondem (po započítání poplatků). Tento rozdíl bude pak o to výraznější, čím delší bude váš časový horizont.

Srovnání-výkonnosti-podílových-fondů-a-Finaxu
Srovnání výkonnosti podílových fondů a Finaxu (zdroj: Finax.cz)

Ukončení investice

Svoji investici můžete kdykoliv ukončit, přestat posílat peníze, vybrat naspořenou částku nebo prostě na libovolný čas peníze přestat posílat. Předčasné ukončení je bez poplatků, stejně tak i výběr peněz.

Výběr peněz se provádí v obchodní dny, které jsou jednou týdně v úterý (předpokládáme, že vyjma státních svátků, kdy se posouvají). Pokud byste zažádali v pondělí do 12:00, v úterý bude proveden prodej vašich ETF. Po dalších cca 2 dnech budou peněžní prostředky převedeny z burzy na účet Finaxu odkud budou poslány na váš bankovní účet.

Finanční vzdělávání – Finax blog, podcasty a webináře

Součástí činnosti Finaxu je také snaha o zlepšování finanční gramotnosti nejen svých investorů, ale všech, kdo o to projeví zájem.

1) Články na webu

Například pokud by váš cíl bylo vytvořit si rezervu na stáří v rizikovém portfoliu, bude investiční horizont extrémně důležitý. Délka investování má totiž významný dopad na výslednou hodnotu investice. To je ilustrováno na webu.

Cílem je pomoci klientovi si správně zvolit parametry investice a chápat jejich dopad včetně důležitosti následně dodržet délku investování aj., aby byl úspěšně naplněn cíl.

Finax-blog-nabízí-zajímavý-vzdělávací-materiál

2) Blog

Finax blog je sekce oficiálního webu či mobilní aplikace, kde se nachází různé vzdělávací články související nejen se samotným investováním a fungováním Finaxu, ale také týkající se správy osobních financí, novinek aj.

3) Webináře a podcasty

Speciální sekcí Finax blogu jsou webináře (dostupné také na Youtube) a podcasty.

Jak je ošetřeno měnové riziko investování na Finaxu?

Nákupy různých ETF jsou v případě Finaxu prováděny v eurech. To může znamenat kurzové riziko v případě, kdy posíláte své peníze v korunách.

Proti tomuto riziku se obvykle provádí měnový hedging. K tomu se používají tzv. termínované kontrakty (deriváty – futures, forwardy a swapy). U Finax to vše probíhá automaticky a díky tomu se nemusíte zajímat o měnový kurz – jeho riziko je eliminováno. Nevýhodou měnového zajištění ale je, že něco stojí. Ne moc, ale nakonec zčásti omezuje výkonnost vaší investice.

Konkrétně Finax se rozhodl, že hedging provádět nebude v případě akciových ETF. Nebudete tedy krytí proti kurzovým výkyvům. Můžete tak vydělat více, ale i méně, v závislosti na tom, jak se změní kurz.

Nedá se přesně odpovědět, zda mít zajištěné investice nebo ne. Je to spíš o preferencích konkrétního investora. Pokud byste ale rozhodně chtěli mít svou investici zajištěnou proti měnovému riziku, zvolte raději Portu nebo např. Fondee, které narozdíl od Finaxu zajištění provádí.

Inteligentní renta – Postupná výplata naspořených prostředků

Šikovnou vychytávkou Finaxu je jejich program zvaný inteligentní renta.

Problém řady finančních nástrojů (snad jen s výjimkou důchodového spoření) je, že peníze musí být vybrány najednou, nebo byste museli ručně zadávat příkazy k výběru každý měsíc.

Inteligentní renta od Finax
Inteligentní renta (zdroj: Finax.eu)

Celý proces nastavení sice není složitý, ale je potřeba brát v úvahu několik specifických aspektů, jako je např. rizikovost, propady hodnoty portfolia v čase apod. Pokud byste se o toto téma zajímali více, podívejte se na jeden ze článků na oficiálním webu Finaxu, který se tomuto tématu věnoval podrobně.

Níže jen pro bližší představu uvádíme obrázek, jak takový návrh může vypadat.

Návrh investičního portfolia inteligentní renty
Návrh investičního portfolia inteligentní renty (zdroj: Finax.eu)

Evropský důchod – Alternativa k 3. pilíři na evropské úrovni

Finax získal jako první subjekt v EU licenci k poskytování Panevropského penzijního osobního produktu (zkráceně PEPP). Jedná se o penzijní produkt, do kterého můžete přispívat vy nebo váš zaměstnavatel bez ohledu na to, ve které zemi pracujete. Výhodou je jeho přenositelnost, potenciálně vyšší výnosy oproti současně dostupným řešením a relativně nízké náklady, které jsou v rámci EU zastropované na výši 1 % ročně (v případě Finaxu pak konkrétně 0,6 % + DPH).

Finax nabízí rovnou 2 ETF portfolia, a to 100 % akciové a 80 % akcií s 20% dluhopisovou složkou. Portfolia využívají techniku zmírňování rizika, takže 10 let před výplatou se obě portfolia začnou postupně překlápět do složení 60 % akcie a 40 % dluhopisy, kdy v tomto složení setrvají i během výplatní fáze.

Peníze si střadatel může vybrat buď jednorázově, postupným čerpáním anebo kombinací uvedených možností. Více se můžete dočíst na stránkách Finaxu či v jejich blogu.

Shrnutí, výhody a nevýhody investiční platformy Finax

  • Investování do ETF zpravidla umožňuje snadno diverzifikovat při dosahování zajímavých výnosů
  • Nízké poplatky
  • Investování již od 250 korun měsíčně
  • Automatizované řízení portfolia díky robo-advisory softwaru
  • Žádné výstupní poplatky
  • Pouze 1,2 % roční poplatek za správu portfolia
  • Možnost získat slevy z poplatků při splnění specifických podmínek
  • Lze investovat jednorázově i pravidelně
  • Automatická kontrola a případně upozornění na nedodržení časového testu při výběru (umožňuje vyhnout se zdanění)
  • Vzdělávací materiály dostupné na webu a v aplikaci zdarma
  • Možný vyšší výdělek díky specifickému přístupu k rebalancingu
  • Mobilní aplikace
  • Evropský důchod s technikou zmírnění rizika
  • Vstupní poplatek 1 % u vkladů pod ekvivalent 1 000 eur
  • Vyšší poplatky, než kdybyste si u brokera nakupovali ETF sami
  • Trošku dražší varianta investiční platformy oproti konkurentům (Portu, Fondee, Indigo), na druhou stranu díky rebalancingu může mít vyšší výnosy.
  • Nemůžete ovlivnit konkrétní skladbu zvoleného portfolia – vyjma Finax Elite pro zámožnější klientelu

Celkově se jedná o docela povedenou platformu, která je mnohem výhodnější (co se poplatků týče) než klasické podílové fondy. Díky tomu, že ušetříte na poplatcích a oproti konkurenčním platformám možná i na daních (časový test) můžete vydělávat více.

Navíc je zde daleko lepší likvidita peněz, jelikož zde nejsou žádné výstupní poplatky a investici lze kdykoliv libovolně navýšit i ukončit.

Neočekávejte, že vyděláte miliony, ani desítky procent ročně, avšak můžete zde své úspory poměrně snadno a výhodně dlouhodobě zhodnocovat.

V čem tato platforma zaostává za ostatními, jsou vstupní poplatky. Např. Portu nebo Fondee nemají žádné vstupní poplatky na rozdíl od Finaxu.

Vzdělávací materiály (blog, podcasty a webináře) nabízí informace v základní finanční gramotnosti. Někomu zkušenějšímu už možná příliš informací nedají, ale pro začínajícího investora mohou být edukativní.

Zdá se, že tato platforma nenabízí žádné extra výhody oproti Portu či Fondee (snad kromě vzdělávacího obsahu a minimálního vkladu ve výši 250 Kč), kterými by mohla kompenzovat vstupní poplatky. Proto by se dalo říct, že je Finax až v těsném závěsu za Portu a Fondee

Oproti Portu a Fondee však Finax poskytuje možnost investování spojenou s finančním poradenstvím. To by pro investory, kteří upřednostňují osobní kontakt, mohlo být výhodou.

Celkový dojem z platformy Finax je takový, že ji ocení hlavně nezkušení investoři nebo běžní uživatelé, kteří budou rádi za vzdělávací materiály a nebude jim vadit malinko vyšší vstupní poplatek než u konkurenčních platforem.

(Poplatek je ale do jisté míry kompenzovaný lokalizovaným přístupem a přidanou hodnotu přináší také automatizovaný rebalancing který může přinést dodatečný výnos – dle Finaxu až na úrovni 0,4 – 0,5 %)

Další zdroje informací

Jednoduchost použití 80%
Přívětivost pro Čechy 90%
Přívětivost platformy 90%
Poplatky 90%
Dostupné možnosti 85%
Registrace a verifikace 95%
Bezpečnost peněženky 90%
89 %
5. místo
Zajímavá investiční platforma
Finax je dobře fungující investiční platforma původně ze Slovenska, která pro začátečníky v investování nabízí nízkou minimální počáteční investici. Vyzkoušejte je sami.
  • Investování do ETF umožňuje snadno diverzifikovat a dosahovat zajímavých výnosů
  • Nízké poplatky
  • Investování již od 250 korun měsíčně
  • Automatizované řízení portfolia díky robo-advisory softwaru
  • Žádné výstupní poplatky
  • Pouze 1% (+DPH) roční poplatek za správu portfolia
  • Možnost získat slevy z poplatků při splnění specifických podmínek
  • Lze investovat jednorázově i pravidelně
  • Automatická kontrola a případně upozornění na nedodržení časového testu při výběru (umožňuje vyhnout se zdanění)
  • Vzdělávací materiály dostupné na webu zdarma
  • Vstupní poplatek 1 % u vkladů pod ekvivalent 1 000 eur
  • Vyšší poplatky za správu, než kdybyste si u brokera nakupovali ETF sami
  • Trošku dražší varianta investiční platformy oproti konkurentům (Portu, Fondee)

Více informací o Finax

Jméno firmyFinax
Webová stránkahttps://finax.eu
V češtině?
Dohled ČNB
Sídlo společnostiBratislava, Slovensko
Minimální vklad250 Kč
Minimální obchod250
Zákaznická podporaFAQ, Telefon a email v češtině
Telefon245501654
Email[email protected]
Poplatky za vklad/výběrU malých investic vstupní poplatek 1 %
Měna účtuKč, EUR
Mobilní aplikace?
Webová verze?
Možnost obchodovatETF
Poplatek investoraRočně 1 % + DPH

Ohodnoťte společnost Finax


Diskuze k článku 5
Marek Šimek

Zdravím,

díky za kvalitní recenzi. Četlo se to skvěle.

Jen mám takovou drobnost, píšete, že běžně fondy mají poplatky v rozmezí 2-3%, řekl bych, že je to lehce zavádějící. Spousta akciových fondů velkých správců má poplatek třeba kolem 1,5%. Ke 3% se přibližuje akorát pár nesmyslů …:)

Portál Finex.cz
Odpověď na Marek Šimek

Dobrý den, máte pravdu, pak už je to samozřejmě o konkrétních fondech a jejich podmínkách. Ale když si sečtete vstupní poplatek těchto fondů a jejich roční management fee, mnohdy se dostanete právě do zmiňovaného rozmezí 2-3 %, což je poměrně dost peněz, porovnáte-li to právě s poplatky investičních platforem jako je právě Finax. :-)

Tomáš T.
Odpověď na Marek Šimek

Já mám uzavřenou smlouvu se společností Conseq. Osobně ji považuji za poměrně dobrou a důvěryhodnou. Ale… Jejich poplatek je 2,7 % ročně a ještě k tomu člověk platí vstupní poplatek 3 % z cílové částky. Pro představu… U 3 tis. měsíčně je jen vstupní poplatek (bezmála) 60 tisíc. Jedná se o akciový fond.
Netuším, jak to počítají, ale ty poplatky jsou šílené. Prakticky to ani neroste a přitom člověk tolik zaplatí…
Bohužel jsem to dříve nevěděl, a tak jsem dost prodělal. Nyní už znám lepší varianty (naštěstí).

Jirka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli má vybrání cíle vliv na výnosnost, rizikovost, časový horizont a podobně. Chtěl bych si začít šetřit na důchod a ještě vybudovat finanční rezervu pro případ nouze. Je nějaký rozdíl v tom, jestli začínám šetřit na důchod, nebo na něco jiného?
 
S investováním nemám moc zkušeností a Finax mě zaujal díky svým blogům a materiálům, z kterých je mi jasné, ze Finax za mě poskládá vhodné portfolio, které by mi vyhovovalo.
 
S čím bych měl případně začít jako s prvním? Děkuji za odpověď, Jirka.

Finax Tým
Odpověď na Jirka

Dobrý den pane Jirko,
děkujeme za Vaši otázku a projevený zájem. Věříme, že Vám náš robo-poradce bude nápomocný při výběru optimální investice.

Obecně nejvýraznější vliv na investici má časový horizont. Čím delší je, tím vyšší můžou být potencionální výnosy díky složenému úročení, možnosti investovat s vyšším rizikem a zároveň jeho rozložením na dlouhodobém horizontu. Vybrání cíle má také vliv na výnosnost investice a s ní související rizikovost, což je jeden z parametrů, který během návrhu portfolia algoritmy našeho robo-poradce vyhodnocují.

Jak jste správně postřehli, naši nabídku tvoří řízená portfolia složená z ETF a prosazující pasivní investování, což je investování do indexů, které jsou tvořeny z akcií nejvýkonnějších společností obchodovaných na světových burzách. Oproti aktivním strategiím, které si za cíl dávají výběr akcií jednotlivých společností, vynikají vyššími dlouhodobými výnosy a jsou i levnější.

Portfolia tvoříme správnou alokací investice mezi akciové a dluhopisové ETF a výsledná míra rizikovosti portfolia, kterých nabízíme rovnou 11, závisí od váhy, v níž jsou jednotlivé ETF v portfoliu zastoupeny. Při zabezpečení vhodné diverzifikace dokážete investovat do akcií více než 6.000 společností a přibližně 4.000 různých dluhopisů.

Při investování a šetření na svůj důchod, při kterém počítáme s delším časovým horizontem, Vám systém, a to samozřejmě i v závislosti od Vaší finanční situace, znalostí v oblasti financí, schopnosti a ochoty snášet riziko, dokáže navrhnout portfolio s vyšším rizikem a dát tak prostor na vyšší výnosy. Dodržení dlouhodobého horizontu přitom vnímáme jako klíčový faktor pro úspěšné investování.

Analogicky v případě, kdy chcete investovat za účelem vytvoření finanční rezervy, a to s kratším investičním horizontem, se snižuje i rizikovost nabídnutého portfolia, v níž budou mít dluhopisy větší, minimálně vsak 50procentní zastoupení.

Ideální je začít s finanční rezervou, pokud ještě takovou rezervou nedisponujete. Ta by měla být ideálně ve výši 3-6měsíčního čistého příjmu. Nikdy totiž nevíte, co se může stát, ať už jde o nemoc, ztrátu práce či neočekávanou událost. Finanční rezerva je základem pro stabilitu Vašich osobních financí.

Následně si můžete vybrat z několika cílů, založit si investiční účet pro své děti, investovat za účelem budování majetku nebo na Vámi zmíněný důchod. Určitě Vás potěší možnost otevření si až 99 účtů na jednu smlouvu, které přes naši platformu můžete otevřít zcela bezplatně.

Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo