Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Akcie Coca-Cola Co. – Detail, cena, graf

Akcie Coca-Cola Co. – Detail, cena, graf

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Coca-Cola Co.

CZK
USD
EUR

Informace o Coca Cole

The Coca-Cola Company je pro všechny určitě známá společnost. Ale i když mluvíme o akciích Coca-Coly, jedná se o akcie obrovského kolosu, který se už dávno nesoustředí jen na tradiční černou limonádu.

Do jeho portfolia patří mnoho dalších nealkoholických nápojů jako jsou Sprite, Fanta, Nestea, Bonaqa, Powerade a další. Jedná se o opravdu velkého hráče v potravinářském průmyslu.

Obsah článku

1.Historie Coca-Coly2.Vývoj ceny akcií Coca-Coly3.Dividendy u akcií Coca Cola4.Jak můžete na Coca-Cole vydělávat5.Jak postupovat při obchodování Coca-Coly?6.Příklad obchodu s akciemi Coca-Coly7.Proč byste měli obchodovat akcie Coca-Coly

Historie Coca-Coly

Zdroj: Pixabay.com

Coca-Cola a zdraví dnes již nejde moc dohromady. V roce 1886 byla ale ve skutečnosti vyvinuta lékárníkem Johnem Stithem Pembertonem za účelem léčit únavu a slabost.

Můžeme tedy říci, že prvotní účel Coca-Coly měl mít pozitivní dopad na lidské zdraví. Nutno také podotknout, že v dané době měly pozitivní vliv na zdraví také tabákové výrobky a alkohol.

Ostatně s alkoholem musíme být opatrní, protože některé zdroje tvrdí, že původně Coca-Cola obsahovala nejen extrakt koky, ale také Marianiho víno.

Z historie pro nás může být zajímavější fakt, že třeba nápis Coca-Cola se zachoval, a i dnes je na lahvích ten stejný nápis, který v roce 1886 navrhnul Pembertonův účetní a sekretář Frank Robinson.

U většiny společností nás zajímá IPO, tedy první veřejný úpis akcií. Obvykle se jedné již o novodobou historii, ale v případě Coca-Cola k tomu došlo v roce 1919.

Vývoj ceny akcií Coca-Coly

Akcie Coca-Coly zažily mezi lety 1994-1998 velmi prudký růst, který následně skončil propadem o polovinu. Po několika letech stagnace se akcie v roce 2006 odlepily ode dna a začaly růst. Ani Coca-Cole se nevyhnul pokles akcií v krizi mezi roky 2008 a 2009, byť pokles nebyl tak velký jako u jiných významných akcií.

V roce 2009 začalo více jak desetileté období růstu, tentokrát však mnohem mírnějšího. Na jednu stranu akcie investorům nenabízely tak zajímavé zhodnocení, na stranu druhou je tento růst vytrvalý a je zde nemalá šance, že bude pokračovat i v budoucnu.

Coca-Cola je gigantem v potravinářství a i když může být ovlivněna krizemi, pokles by pravděpodobně nebyl tak velký. Zkrátka lidé pít musí neustále, a to i v období krize, zatímco například nákup elektroniky mohou odložit na pozdější dobu.

vývoj ceny akcií Coca-coly

vývoj ceny akcií Coca-Coly, zdroj: finance.yahoo.com

Akcie Coca-Cola – Dividendy

coca cola dividendyCoca-Cola patří mezi tzv. dividendové krále – několik málo společností, které bez přerušení vyplácí dividendy alespoň po dobu 50 let. Více info o nich najdete zde.

Konkrétně Coca Cola vyplácí dividendy již od roku 1963 a navíc je každým rokem zvyšuje. Výše dividendy se pohybuje zhruba mezi 2-3% ceny akcií.

To je velký rozdíl například oproti akciím ČEZu či Komerční banky, jejichž výše dividendy neustále kolísá a je proto velmi obtížné spolehnout se na ně v dlouhodobém hledisku.

Jak můžete na Coca-Cole vydělávat

Jednou z možností výdělku na akciích Coca-Coly je dlouhodobá investice, při které budete držet akcie a nechávat si vyplácet dividendy. Jelikož Coca-Cola dokázala vyplácet dividendy i v období hlubokých krizí, znamená to, že její pozice na trhu je silná a je velká pravděpodobnost, že si ji udrží i nadále.

Společnost The Coca Cola Company je stabilní a není moc náchylná k velkým výkyvům způsobeným jednorázovými událostmi (na rozdíl třeba od Applu a jeho Keynote, při kterých představuje nové produkty).

Je ale dobré mít alespoň základní povědomí o fungování Coca-Coly, jestli dokáže stále reagovat na měnící se svět (třeba větší zájem lidí o zdravější produkty).

Další možností je střednědobé obchodování v délce několika měsíců až let. Zde je však potřeba sledovat vývoj trhu jak z hlediska fundamentálních kritérií, tak i z technických. Akcie Coca-Coly totiž ne vždy zažívají růst, například po dosažení maxima v roce 1998 začaly klesat a zpět se dostaly až po 16 letech.

Poslední možností jsou krátkodobé až intradenní obchody, při kterých se musíte spoléhat jen na ukazatele technické analýzy.

Jak postupovat při obchodování Coca-Coly?

Záleží na tom, jestli chcete s akciemi aktivně obchodovat, nebo jen investovat, akcie si koupit a nechat si vyplácet dividendy. V obou případech si nejprve musíte zvolit brokera. Rozdílné ale budou vaše požadavky na něj.

Pokud plánujete aktivně obchodovat, pak se hlavně zajímejte o poplatky spojené s nákupem a prodejem akcií, případně za poskytování dat. Jestliže hodláte investovat dlouhodoběji, zjistěte si, jestli broker nemá nějaké poplatky za neaktivitu a zda již funguje delší dobu.

Pokud si s výběrem brokera nejste jistí, podívejte se na naše recenze akciových brokerů.

Doporučení akcioví brokeři

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Spolehlivě fungující firma
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Vyšší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 95 %

U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Proč byste měli obchodovat akcie Coca-Coly

Jedná se o velkou a starou společnost, která v historii dokázala přežít mnoho finančních krizí. Zároveň při tom dokázala zvyšovat svůj zisk i vydobýt si silné postavení na trhu.

Proto není pravděpodobné, že by i v dlouhodobém horizontu došlo ke krachu společnosti či jejímu velkému úpadku. Hlavně díky pravidelným dividendám se v rámci akcií jedná o konzervativnější volbu, u které je malé riziko ztráty, ale zároveň slušné zhodnocení.

Zaujaly vás akcie Coca-Coly a možnost nechat si pravidelně vyplácet dividendy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti níže v komentářích.

Další zdroje informací:


✅ JménoCoca-Cola Co.
✅ TickerKO
✅ Webové stránkyhttps://www.coca-cola.com/
✅ Založeno29. ledna 1892
✅ Vyplácí dividendy?

Cena akcie Coca-Cola Co. za poslední 2 týdny

DatumCenaJednotka
24. 01. 2020$57,57KO
23. 01. 2020$57,67KO
22. 01. 2020$57,45KO
21. 01. 2020$57,2KO
17. 01. 2020$56,74KO
16. 01. 2020$56,73KO
15. 01. 2020$55,96KO
14. 01. 2020$56,01KO

Ohodnoťte akcie této firmy


RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %

Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 74–89 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty. *

Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo