Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Coca-Cola Co.

Akcie Coca-Cola Co. (KO) - Cena, graf vývoje, dividenda 2022

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Coca-Cola Co.

Cena akcií Coca-Cola Co. (KO)
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Novinky o akciích Coca-Cola

Informace o Coca Cole

The Coca-Cola Company je pro všechny určitě známá společnost, když mluvíme o akciích Coca-Coly, jedná se o akcie obrovského kolosu, který se už dávno nesoustředí jen na tradiční černou limonádu.

Do jeho portfolia patří mnoho dalších nealkoholických nápojů jako jsou Sprite, Fanta, Nestea, Bonaqa, Powerade a další. Jedná se o opravdu velkého hráče v potravinářském průmyslu.

Rádi byte zainvestovali do akcií Coca-Coly? Vše, co byste měli znát o těchto akciích předtím než je nakoupíte, vám přinášíme zde. A to včetně návodu jak na to.

Obsah článku

1.Historie Coca-Coly2.Vývoj ceny akcií Coca-Coly3.Dividendy u akcií Coca Cola4.Jak investovat do akcií Coca-Cola Company?První možnost: nákup akcií Coca-ColaDruhá možnost: aktivní obchodování akcií Coca-Cola5.Jak postupovat při obchodování Coca-Coly?6.Proč byste měli obchodovat akcie Coca-Coly

Historie Coca-Coly

Lahev-coca-cola
Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: depositphotos.com

Coca-Cola a zdraví dnes již nejde moc dohromady. V roce 1886 byla ale ve skutečnosti vyvinuta lékárníkem Johnem Stithem Pembertonem za účelem léčit únavu a slabost.

Můžeme tedy říci, že prvotní účel Coca-Coly měl mít pozitivní dopad na lidské zdraví. Nutno také podotknout, že v dané době měly mít pozitivní vliv na zdraví také tabákové výrobky a alkohol. Ostatně původně Coca-Cola obsahovala nejen extrakt koky, ale také Marianiho víno.

Z historie pro nás může být zajímavější fakt, že nápis Coca-Cola se zachoval. Dodnes je na lahvích stejný nápis, který v roce 1886 navrhnul Pembertonův účetní a sekretář Frank Robinson.

U většiny společností nás zajímá IPO, tedy první veřejný úpis akcií. Obvykle se jedné již o novodobou historii, ale v případě Coca-Cola k tomu došlo v roce 1919.

Vývoj ceny akcií Coca-Coly

Akcie Coca-Coly zažily mezi lety 1994-1998 velmi prudký růst, který následně skončil propadem o polovinu. Po několika letech stagnace se akcie v roce 2006 odlepily ode dna a začaly růst.

Ani Coca-Cole se nevyhnul pokles akcií v krizi mezi roky 2008 a 2009, byť pokles nebyl tak velký jako u jiných významných akcií.

V roce 2009 začalo více jak desetileté období růstu, tentokrát však mnohem mírnějšího. Na jednu stranu akcie investorům nenabízely zajímavé zhodnocení, na stranu druhou je tento růst vytrvalý a je zde nemalá šance, že bude pokračovat i v budoucnu.

Coca-Cola je gigantem v potravinářství a i když může být ovlivněna krizemi, pokles by pravděpodobně neměl být tak významný. Zkrátka lidé pít musí neustále, a to i v období krize, zatímco například nákup elektroniky mohou odložit na pozdější dobu.

vývoj ceny akcií Coca-coly
vývoj ceny akcií Coca-Coly. Zdroj: finance.yahoo.com

Akcie Coca-Cola – Dividendy

coca cola dividendyCoca-Cola patří mezi tzv. dividendové krále – několik málo společností, které bez přerušení vyplácí dividendy alespoň po dobu 50 let. Více info o nich najdete zde.

Konkrétně Coca Cola vyplácí dividendy již od roku 1963 a navíc je každým rokem zvyšuje. Výše dividendy se pohybuje zhruba mezi 2-3 % ceny akcií.

To je velký rozdíl například oproti akciím ČEZu či Komerční banky, jejichž výše dividendy neustále kolísá a je proto velmi obtížné spolehnout se na ně v dlouhodobém hledisku.

Jak investovat do akcií Coca-Cola Company?

Nyní vám ukážeme dvě možnosti, jak do akcií Coca-Cola investovat. První možností je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových a druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi. Jaký je mezi tím rozdíl?

První možnost: nákup akcií Coca-Cola

První z možností výdělku na akciích Coca-Coly je dlouhodobá investice, při které budete držet akcie a necháte si vyplácet dividendy. Jelikož Coca-Cola dokázala vyplácet dividendy i v období hlubokých krizí, znamená to, že její pozice na trhu je silná a je velká pravděpodobnost, že si ji udrží i nadále.

Společnost The Coca Cola Company je stabilní a není moc náchylná k velkým výkyvům způsobeným jednorázovými událostmi (na rozdíl třeba od Applu a jeho Keynote, při kterých představuje nové produkty).

Je ale dobré mít alespoň základní povědomí o fungování Coca-Coly, jestli dokáže stále reagovat na měnící se svět (třeba větší zájem lidí o zdravější produkty).

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na názorný příklad níže.

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií Coca-Cola je 40 USD za kus, jak tomu bylo např. po pandemickém propadu na počátku roku 2020. Vy máte na investici připravených rovných 1 200 USD a můžete si tedy koupit přesně 30 ks akcií.

V případě, že po určité době cena akcií vzroste o 25 % na 50 USD, což se může stát v zásadě během několika týdnů či měsíců, z prodeje vašich 30 akcií byste inkasovali celkem 1 500 USD.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 300 USD, které si ihned můžete vybrat na svůj bankovní účet.

V případě, že byste akcie drželi o něco déle, třeba 2 roky, by vám byla 8x vyplacena dividenda (čtvrtletně). Např. za rok 2019 1,60 USD a za rok 2020 1,64 USD (na akcii za rok). Celkem tedy 3,24 USD na akcii, takže byste si za ty dva roky se svými akciemi přišli na další 97,2 USD (před zdaněním).

Kde koupit akcie Coca-Cola?

Abyste mohli nákup provést, je potřeba mít obchodní účet u jednoho z brokerů. My jsme ty nejlepší brokery otestovali a ty ozkoušené naleznete v tabulce níže:

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Coca-Cola je mnohaletá, zkušená, dividendy vyplácející a na trhu nápojů relativně dobře diverzifikovaná společnost, a proto se jedná o jednu z nejbezpečnějších investic. Koneckonců je to nejdéle držený titul v portfoliu Warrena Buffetta vůbec.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Coca-Cola

Aktivní obchodování má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit.

Takové obchodování "s pákou" v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Podívejte se na příklad níže:

Příklad: Pokud je cena akcií (opět) 40 USD a vy na obchodním účtu máte k dispozici 1 200 USD, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 6 000 USD (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit rovnou 150 akcií. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst ze 40 USD na 50 USD, tak váš zisk by zde nebyl 300 USD, ale 1 500 USD.

Proč? Protože jste koupili 150 akcií a zhodnocení každé z nich je 10 USD. V případě uzavření obchodu (prodeji všech akcií) byste tedy na účtu měli celkem 2 700 USD (1 200 USD se kterými jste začali a 1 500 USD jako zisk z uskutečněného obchodu).

Na tomto příkladu je krásně vidět výhoda CFD obchodování a hlavně pak páky, kterou brokeři nabízí. Pozor ale! Sice finanční páka zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu.

Je ale nutné podotknout, že stejně rychle, jako se investice zhodnocuje, se může také propadat. Propad ceny akcií ze 40 na 33 USD by pro vás znamenal ztrátu 1 050 USD, což je skoro celých 1 200 USD, které jste měli v původně. A kdyby cena padala ještě dál, může obchod být vynuceně uzavřen a váš obchodní účet by tak skončil na nule.

K obchodování určitě doporučujeme nastudovat a využívat technickou a fundamentální analýzu. Možná se může zdát, že se jedná o primitivní druhy strategií, ale často jsou nejefektivnější. Fundamentální analýza, o které jsme se již bavili na začátku článku, je skvělým pomocníkem. Stačí využívat aktuální informace o společnosti a selský rozum.

Je potřeba sledovat vývoj trhu jak z hlediska fundamentálních kritérií, tak i z technických. Akcie Coca-Coly totiž ne vždy zažívají růst, například po dosažení maxima v roce 1998 začaly klesat a zpět se dostaly až po 16 letech.

Jak postupovat při obchodování Coca-Coly?

Záleží na tom, jestli chcete s akciemi aktivně obchodovat, nebo jen investovat (koupit akcie a nechat si vyplácet dividendy). V obou případech si nejprve musíte zvolit brokera. Rozdílné ale budou vaše požadavky na něj.

Pokud plánujete aktivně obchodovat, pak se hlavně zajímejte o poplatky spojené s nákupem a prodejem akcií, případně za poskytování dat. Jestliže hodláte investovat dlouhodoběji, zjistěte si, jestli broker nemá nějaké poplatky za neaktivitu a zda již funguje delší dobu.

Pokud si s výběrem brokera nejste jistí, podívejte se na naše recenze akciových brokerů.

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Níže se můžete podívat na video, které vám ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody na videu jsou prováděny u brokera XTB. Konkrétně broker XTB si od poloviny roku 2020 neúčtuje žádné poplatky za obchodování akcií.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Proč byste měli obchodovat akcie Coca-Coly

Jedná se o velkou a starou společnost, která v historii dokázala přežít mnoho finančních krizí. Zároveň při tom dokázala zvyšovat svůj zisk i vydobýt si silné postavení na trhu.

Proto není pravděpodobné, že by i v dlouhodobém horizontu došlo ke krachu společnosti či jejímu velkému úpadku. Hlavně díky pravidelným dividendám se v rámci akcií jedná o konzervativnější volbu, u které je malé riziko ztráty, ale zároveň slušné zhodnocení.

Zaujaly vás akcie Coca-Coly a možnost nechat si pravidelně vyplácet dividendy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti níže v komentářích.

Další zdroje informací:


Více informací o Coca-Cola Co.

JménoCoca-Cola Co.
TickerKO
Webové stránkyhttps://www.coca-cola.com/
Založeno29. ledna 1892
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Coca-Cola Co. za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
19. 05. 2022 Načítání... KO
18. 05. 2022 Načítání... KO
17. 05. 2022 Načítání... KO
16. 05. 2022 Načítání... KO
15. 05. 2022 Načítání... KO
14. 05. 2022 Načítání... KO
13. 05. 2022 Načítání... KO
12. 05. 2022 Načítání... KO
11. 05. 2022 Načítání... KO
10. 05. 2022 Načítání... KO

Ohodnoťte akcie firmy Coca-Cola Co.


Diskuze k tomuto článku: 4 komentáře
Zdeněk

dobry den jak co nejjednoduseji a kde nakoupit akcie coca coly ktere bych drzel a nechal si vyplacet pouze dividendy? lze to pry i pres fio banku-fio broker..Je tam nejaky poplatek za vytvoreni uctu pripadne neco podobneho? dekuji za odpovedi

Portál Finex.cz
Odpověď na Zdeněk

Dobrý den, Zdeňku. Ano, Fio-broker k tomu využít lze. Nebo můžete vyzkoušet třeba XTB nebo jiné brokery. Seznam akciových brokerů s hodnocením a našimi detailními recenzemi naleznete zde.

Eliška
Odpověď na Portál Finex.cz

Dobrý deň, mňa by tiež zaujímalo, ako držať akcie bez toho, aby som platila mesačný poplatok za neaktivitu na účte. Týka sa tento poplatok aj priamo držania akcií? Ďakujem za odpoveď.

Portál Finex.cz
Odpověď na Eliška

Dobrý den, Eliško. Doporučujeme projet si náš seznam doporučených akciových brokerů a vybrat si brokera, u kterého se měsíční poplatek za neaktivitu neplatí. To je třeba Degiro. Pak jsou ale také další brokeři, jako třeba XTB, kde je poplatek účtován až po 1 roce neaktivity, což je docela dlouhá doba.

Zobrazit další odpovědi (1)
Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo