Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Coca-Cola Co.

Akcie Coca-Cola Co. – Cena, graf vývoje, dividenda 2020

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Coca-Cola Co.

Cena za 1 akcii KO
CZK
USD
EUR

Informace o Coca Cole

The Coca-Cola Company je pro všechny určitě známá společnost. Ale i když mluvíme o akciích Coca-Coly, jedná se o akcie obrovského kolosu, který se už dávno nesoustředí jen na tradiční černou limonádu.

Do jeho portfolia patří mnoho dalších nealkoholických nápojů jako jsou Sprite, Fanta, Nestea, Bonaqa, Powerade a další. Jedná se o opravdu velkého hráče v potravinářském průmyslu.

Obsah článku

1.Historie Coca-Coly2.Vývoj ceny akcií Coca-Coly3.Dividendy u akcií Coca Cola4.Jak můžete na Coca-Cole vydělávat5.Jak postupovat při obchodování Coca-Coly?6.Příklad obchodu s akciemi Coca-Coly7.Proč byste měli obchodovat akcie Coca-Coly

Historie Coca-Coly

Zdroj: Pixabay.com

Coca-Cola a zdraví dnes již nejde moc dohromady. V roce 1886 byla ale ve skutečnosti vyvinuta lékárníkem Johnem Stithem Pembertonem za účelem léčit únavu a slabost.

Můžeme tedy říci, že prvotní účel Coca-Coly měl mít pozitivní dopad na lidské zdraví. Nutno také podotknout, že v dané době měly pozitivní vliv na zdraví také tabákové výrobky a alkohol.

Ostatně s alkoholem musíme být opatrní, protože některé zdroje tvrdí, že původně Coca-Cola obsahovala nejen extrakt koky, ale také Marianiho víno.

Z historie pro nás může být zajímavější fakt, že třeba nápis Coca-Cola se zachoval, a i dnes je na lahvích ten stejný nápis, který v roce 1886 navrhnul Pembertonův účetní a sekretář Frank Robinson.

U většiny společností nás zajímá IPO, tedy první veřejný úpis akcií. Obvykle se jedné již o novodobou historii, ale v případě Coca-Cola k tomu došlo v roce 1919.

Vývoj ceny akcií Coca-Coly

Akcie Coca-Coly zažily mezi lety 1994-1998 velmi prudký růst, který následně skončil propadem o polovinu. Po několika letech stagnace se akcie v roce 2006 odlepily ode dna a začaly růst. Ani Coca-Cole se nevyhnul pokles akcií v krizi mezi roky 2008 a 2009, byť pokles nebyl tak velký jako u jiných významných akcií.

V roce 2009 začalo více jak desetileté období růstu, tentokrát však mnohem mírnějšího. Na jednu stranu akcie investorům nenabízely tak zajímavé zhodnocení, na stranu druhou je tento růst vytrvalý a je zde nemalá šance, že bude pokračovat i v budoucnu.

Coca-Cola je gigantem v potravinářství a i když může být ovlivněna krizemi, pokles by pravděpodobně nebyl tak velký. Zkrátka lidé pít musí neustále, a to i v období krize, zatímco například nákup elektroniky mohou odložit na pozdější dobu.

vývoj ceny akcií Coca-coly

vývoj ceny akcií Coca-Coly, zdroj: finance.yahoo.com

Akcie Coca-Cola – Dividendy

coca cola dividendyCoca-Cola patří mezi tzv. dividendové krále – několik málo společností, které bez přerušení vyplácí dividendy alespoň po dobu 50 let. Více info o nich najdete zde.

Konkrétně Coca Cola vyplácí dividendy již od roku 1963 a navíc je každým rokem zvyšuje. Výše dividendy se pohybuje zhruba mezi 2-3% ceny akcií.

To je velký rozdíl například oproti akciím ČEZu či Komerční banky, jejichž výše dividendy neustále kolísá a je proto velmi obtížné spolehnout se na ně v dlouhodobém hledisku.

Jak můžete na Coca-Cole vydělávat

Jednou z možností výdělku na akciích Coca-Coly je dlouhodobá investice, při které budete držet akcie a nechávat si vyplácet dividendy. Jelikož Coca-Cola dokázala vyplácet dividendy i v období hlubokých krizí, znamená to, že její pozice na trhu je silná a je velká pravděpodobnost, že si ji udrží i nadále.

Společnost The Coca Cola Company je stabilní a není moc náchylná k velkým výkyvům způsobeným jednorázovými událostmi (na rozdíl třeba od Applu a jeho Keynote, při kterých představuje nové produkty).

Je ale dobré mít alespoň základní povědomí o fungování Coca-Coly, jestli dokáže stále reagovat na měnící se svět (třeba větší zájem lidí o zdravější produkty).

Další možností je střednědobé obchodování v délce několika měsíců až let. Zde je však potřeba sledovat vývoj trhu jak z hlediska fundamentálních kritérií, tak i z technických. Akcie Coca-Coly totiž ne vždy zažívají růst, například po dosažení maxima v roce 1998 začaly klesat a zpět se dostaly až po 16 letech.

Poslední možností jsou krátkodobé až intradenní obchody, při kterých se musíte spoléhat jen na ukazatele technické analýzy.

Jak postupovat při obchodování Coca-Coly?

Záleží na tom, jestli chcete s akciemi aktivně obchodovat, nebo jen investovat, akcie si koupit a nechat si vyplácet dividendy. V obou případech si nejprve musíte zvolit brokera. Rozdílné ale budou vaše požadavky na něj.

Pokud plánujete aktivně obchodovat, pak se hlavně zajímejte o poplatky spojené s nákupem a prodejem akcií, případně za poskytování dat. Jestliže hodláte investovat dlouhodoběji, zjistěte si, jestli broker nemá nějaké poplatky za neaktivitu a zda již funguje delší dobu.

Pokud si s výběrem brokera nejste jistí, podívejte se na naše recenze akciových brokerů.

Doporučení akcioví brokeři

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Spolehlivě fungující firma
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Při obchodování větší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 96 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 95 %

U 71 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

V případě obchodování si určete hlavní trend, zadejte stop-loss a můžete se pustit do svého prvního obchodu. V případě investice s cílem inkasovat dividendy pak nemusíte řešit skoro nic, cena a její krátkodobé poklesy či nárůstky vás prakticky nezajímají. Stačí akcie jen nakoupit a čekat na výplatu dividendy.

Případný růst ceny akcií pak ale i tak může být velmi zajímavým.

Příklad obchodu s akciemi Coca-Coly

Rozhodli jste se pro dlouhodobě drženou dlouhou pozici akcií Coca-Coly? Podívejte se na příklad možného průběhu níže:

Nakoupíte 100 akcií za cenu 52dolarů/kus, celkem tedy za 100*52=5200 dolarů. V průběhu tří let cena akcií stoupne na 60 dolarů za akcii. Při prodeji získáte 60*100=6000 dolarů, čili během tří let inkasujete zisk 800 dolarů díky vzrůstu ceny.

Pozor ale, během těchto tří let však zároveň inkasujete dividendy. Při roční dividendě 1,6 dolaru na akcii byste z nich za rok získali 1,6*100=160 dolarů, za tři roky 480 dolarů. Celkový zisk za tři roky by tedy činil 800+480=1280 dolarů.

Při počáteční investici 5200 dolarů je to 1280/5200*100=24,6% za tři roky nebo také 8,2% ročně. Přitom během těchto tří let nemusíte akciím věnovat ani minutu svého času.

Na celkovém zhodnocení se více jak třetinou podílí samotné dividendy. Proto je velmi vhodné v případě Coca-Coly nakupovat přímo akcie. I u XTB ale dividendy inkasujete, když nějakou pozici držíte.

Obchodování s pákou

Ještě lepších výsledků můžete dosáhnout při obchodování s pákou. Použijete-li kupříkladu páku 1:5 (takové obchody nabízí třeba broker RoboMarkets), pak vám stačí investovat pouze 20 % potřebné částky a 80 % dostanete půjčeno od brokera.

V příkladu výše byste pak místo 5200 dolarů potřebovali jen 1040. Zhodnocení za tři roky by v tomto případě činilo 1280/1040*100=123%, ročně 41%!

V tomto případě však buďte obezřetní, cena nemusí jít vždy nahoru, ale také dolů a pak i případná ztráta by byla větší.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Recenze brokera RoboMarkets

Favorit redakce
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Podpora českých obchodníků
  • Vklady a výběry v Kč zdarma
  • Sídlo společnosti je na Kypru, což nebudí extra důvěru
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Proč byste měli obchodovat akcie Coca-Coly

Jedná se o velkou a starou společnost, která v historii dokázala přežít mnoho finančních krizí. Zároveň při tom dokázala zvyšovat svůj zisk i vydobýt si silné postavení na trhu.

Proto není pravděpodobné, že by i v dlouhodobém horizontu došlo ke krachu společnosti či jejímu velkému úpadku. Hlavně díky pravidelným dividendám se v rámci akcií jedná o konzervativnější volbu, u které je malé riziko ztráty, ale zároveň slušné zhodnocení.

Zaujaly vás akcie Coca-Coly a možnost nechat si pravidelně vyplácet dividendy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti níže v komentářích.

Další zdroje informací:


JménoCoca-Cola Co.
TickerKO
Webové stránkyhttps://www.coca-cola.com/
Založeno29. ledna 1892
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Coca-Cola Co. za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
30. 11. 2020 $51,16 KO
27. 11. 2020 $52,76 KO
25. 11. 2020 $52,95 KO
24. 11. 2020 $53,16 KO
23. 11. 2020 $52,66 KO
20. 11. 2020 $52,69 KO
19. 11. 2020 $52,99 KO
18. 11. 2020 $53,02 KO
17. 11. 2020 $53,59 KO

Ohodnoťte akcie této firmy


Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Zdeněk

dobry den jak co nejjednoduseji a kde nakoupit akcie coca coly ktere bych drzel a nechal si vyplacet pouze dividendy? lze to pry i pres fio banku-fio broker..Je tam nejaky poplatek za vytvoreni uctu pripadne neco podobneho? dekuji za odpovedi

Magazín Finex

Dobrý den, Zdeňku. Ano, Fio-broker k tomu využít lze. Nebo můžete vyzkoušet třeba XTB nebo jiné brokery. Seznam akciových brokerů s hodnocením a našimi detailními recenzemi naleznete zde.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo
LYNX Broker★ 92 %
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo