Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Zlato
1 oz zlata
Zlato – Aktuální cena zlata, graf zlata, historie a další
Váš kapitál může být ohrožen*

$2 566 (58 156 Kč)

+1,89 % za 7 dní

Logo Zlato

Zlato – Aktuální cena zlata, graf zlata, historie a další

Cena zlata (1 oz)
Graf GOLD

$2 566 (58 156 Kč)

+1,89 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny zlata

Kalkulačka: 1 unce v CZK

GOLD
CZK

Informace o zlatě

Zlato zná snad každý z nás a stejně tak už každý slyšel o jeho širokém využití. Znáte ale možnosti, jak do zlata investovat? Jak se jednotlivé investice liší a co od nich vlastně očekávat?

A proč vlastně zlato zařadit či nezařadit do investičního portfolia? Nejen na tyto otázky se detailně podíváme v našem článku o zlatě.

Obsah článku o zlatě

Základní informace o zlatě

Zlato je měkký drahý kov žluté barvy s chemickou značkou Au (Aurum). Samotný vznik zlata je spojován převážně s kolizí neutronových hvězd a případně s explozí supernov. Díky těmto kolizím a explozím máme na Zemi asi 170 tisíc tun zlata.

To znamená jediné: omezené zásoby, široké využití a dlouhodobě rostoucí ceny zlata, k těm se ale ještě dostaneme.

Mezi největší těžaře zlata patří Čína s více jak 380 tunami zlata ročně (odhadované zásoby 12 000 tun), v závěsu je Austrálie – 320 tun (odhadované zásoby 10 000 tun) a Rusko – 300 tun zlata ročně (odhadované zásoby 5 300 tun). V TOP 5 jsou ještě USA – 190 tun a Kanada – 170 tun. Zajímavostí je, že i v České republice máme zlatonosné žíly, a to převážně ve středních Čechách, v Jeseníkách (zde napoví i název – Zlaté Hory) a v Kašperských horách.

Využití zlata

Zlato je jedním z nejžádanějších a nejužitečnějších kovů na světě. Nejenže se dá krásně tvarovat a kout, ale tento vzácný žlutý kov vede velmi dobře elektrický proud a nepodléhá korozi. Díky těmto vlastnostem je oblíbeným kovem například v průmyslu, lékařství nebo při výrobě technologických novinek.

Pravděpodobně žádný jiný kov se v historii netěšil větší úctě a téměř každá zavedená kultura používala zlato jako symbol moci, krásy, čistoty a úspěchu.

I dnes má zlato v naší kultuře a společnosti důležité místo – vyrábíme z něj nejcennější předměty: snubní prsteny, olympijské medaile, peníze, šperky, ceny, kříže, umělecké předměty a mnoho dalšího.

Zlato má velmi široké využití. Sami na chvilku přestaňte číst a zamyslete se, kde všude lze zlato využít.

Šperky

zlaté šperkyZřejmě i vás jako první napadly šperky a jejich tzv. pozlacování. Pokud si ale jdete koupit zlatý šperk, očekávejte v něm i příměs stříbra, mědi, niklu, zinku či palladia. Zlato má žlutou barvu a dnes je velmi módní bílé zlato a toho bez přísady nedocílíte.

Dalo by se říci, že zlato používáme k zdobení již od nepaměti, ostatně dle historiků jsou první záznamy o zdobení zlatem z Číny a to již 6 000 let před naším letopočtem.

Dnes se tak až 80 % nově vytěženého nebo recyklovaného zlata používá na výrobu šperků. Jedním z důvodů, proč je tento lesklý kov tak oblíbenou volbou pro výrobu šperků, jsou jeho kujné vlastnosti – lze jej tahat do drátů, zatloukat do plechů a/nebo odlévat do tvarů. Ryzí zlato, které je velmi měkké, se označuje jako 24karátové zlato, aby se však zvýšila jeho odolnost, jsou do něj při výrobě šperků přidávány další, výše zmíněné kovy.

Průmysl

zlato v procesorech

Zlato má široké využití v průmyslu, především v elektronice. Víte, že i váš iPhone obsahuje zlato? Mobilní telefony obsahují asi 0,034 g zlata. Pravděpodobně nejdůležitější průmyslové využití zlata tak je při výrobě elektroniky. Zlato je vysoce účinný vodič, který dokáže přenášet malé proudy a přitom nekoroduje. Nicméně k samotnému využití jako vodiče je poměrně drahé a za tímto účelem se využívá spíše levnějšího stříbra nebo mědi. Zlato se typicky nanáší jako opravdu slabá vrstva na povrchu vodiče.

Používá se v konektorech, kontaktech spínačů a relé, pájených spojích, spojovacích vodičích a propojovacích lištách. Kromě vašeho spolehlivého iPhonu navíc zlato najdete v kalkulačkách a většině velkých elektronických přístrojů – dokonce i v běžném stolním nebo přenosném počítači a televizoru. Zlato se pak využívá i ve sklářském průmyslu k barvení či přímo zlacení skla.

Lékařství

Zlato se v zubním lékařství používalo již 700 let před naším letopočtem, kdy etruští “zubaři” používali zlatý drát k upevnění náhradních zubů do úst svých pacientů. V zubním lékařství se používá především kvůli jeho vynikajícím vlastnostem a estetickému vzhledu – přece jen, úsměv z rezavého železa by nemusel vypadat příliš sexy. Slitiny zlata se používají také na výplně, korunky, můstky a ortodontické pomůcky, protože není tento drahý kov alergenní a snadno se s ním pracuje.

Platidlo

zlaté mince

Zlato nepředstavuje hodnotu jen v podobě šperků – odedávna se používá také jako prostředek směny nebo peníze. První známé použití zlata v transakcích se datuje do doby před více než 6 000 lety – zlaté mince byly raženy také na příkaz lýdského krále Krésa (oblast dnešního Turecka) přibližně v roce 560 př. n. l.

Vzácnost, užitečnost a žádanost zlata z něj činí zboží vysoké hodnoty, navíc je trvanlivé, přenosné a snadno dělitelné. I dnes mnoho vlád, jednotlivců a institucí drží investice ve zlatě ve výhodné formě slitků.

V Evropě byl nejznámější zlatou mincí dukát a pro jeho velkou oblibu si zlatý dukát můžete koupit i dnes.

Finanční průmysl

Ještě v nedávné historii sloužilo zlato jako tzv. zlatý standard. Centrální banky států musely v sejfech držet fyzické zlato, kterým garantovaly hodnotu státem vydávané měny. To platilo téměř globálně až do první světové války.

Snahu zachránit krytí oběživa zlatem po druhé světové válce měl Brettonwoodský měnový systém. Ten znamenal navázání dolaru na zlato a ostatních měn na dolar stanovenými kurzy. Ovšem i tento systém roku 1971 skončil a s ním skončilo i propojení měn a zlata.

Letectví a kosmonautika

Zlato je skutečně kovem budoucnosti – stačí se podívat na jeho využití v letectví a kosmonautice. Pokud se chystáte utratit miliardy za vesmírné plavidlo, které se po vypuštění vydá na cestu, kde je možnost mazání, údržby a oprav naprosto nulová, pak je nejdůležitější postavit ho z extrémně spolehlivých materiálů. Právě proto NASA používá zlato na stovky způsobů v každém kosmickém plavidle, které vypustí za hranice atmosféry. Je zřejmé, že význam zlata jako mnohostranně použitelného kovu nelze podceňovat.

Investice do zlata – Jak na to?

V historii se jen málo investic vyrovnalo zlatu v popularitě jako zajištění proti téměř jakýmkoli potížím, od inflace, přes ekonomické otřesy nebo výkyvy měn až po válku.

Když uvažujete o investici do zlata, neomezujte se pouze na nákup fyzického zlata, jako jsou mince nebo slitky. Mezi alternativy investování do zlata patří nákup akcií těžařských společností nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF) obchodujících se zlatem. Do zlata můžete investovat také prostřednictvím obchodování s opcemi a futures kontrakty.

1oz zlatý slitek
Takto vypadá 1oz zlatý slitek

Investice do fyzického zlata

Investování do fyzického zlata může být pro investory, kteří jsou více zvyklí obchodovat s akciemi a dluhopisy online, náročné.

Pokud jde o fyzické zlato, budete zpravidla komunikovat s obchodníky mimo tradiční makléřské společnosti a pravděpodobně budete muset zaplatit za skladování a pojištění své investice. Tři hlavní možnosti, jak investovat do fyzického zlata, jsou slitky, mince a šperky.

  • Zlaté slitky: Když většina lidí přemýšlí o investici do zlata, vybaví si slitky zlata – velké, lesklé zlaté pruty, cihličky nebo plíšky uzamčené v trezoru. Hmotnost zlatých slitků se pohybuje od několika gramů až po 400 uncí, ale nejčastěji jsou k dispozici standardizované slitky o hmotnosti jedné a deseti uncí. Vzhledem k tomu, jakou částku stojí jedna unce zlata, je investice do zlatých slitků poměrně drahá záležitost. A na rozdíl od akcií ve skutečnosti neexistuje způsob, jak získat zlomkový podíl zlatého slitku. Právě kvůli vysoké ceně zlatých slitků je obzvláště důležité využívat služeb renomovaného obchodníka a zaplatit za dodání – s pojištěním – nebo si připlatit za uložení ve velkém trezoru nebo v bezpečnostní schránce. Pokud se rozhodnete investovat do zlata pomocí slitků, je také dobré sledovat aktuální ceny zlata, abyste si mohli vybrat správný okamžik pro nákup – většina obchodníků aktualizuje své ceny na základě současných spotových cen.
  • Zlaté mince: Nejběžnější zlaté mince váží jednu nebo dvě unce, k dispozici jsou však i mince o váze půl unce a čtvrt unce. Nejrozšířenějším typem zlatých mincí jsou však sběratelské mince, které z dlouhodobého hlediska mohou nabýt vyššího hodnoty, než činí hodnota samotného drahého kovu – zejména žádané sběratelské mince se tak obchodují s prémií. Zkušený sběratel může uvažovat o nákupu zlatých mincí od dalších sběratelů nebo v zastavárnách, mnohem bezpečnější však je nakupovat zlaté mince u renomovaných licencovaných prodejců.
  • Zlaté šperky: Můžete se také rozhodnout pro nákup zlata, které můžete nosit – nebo které někdo kdysi nosil, ale bylo poškozeno – ve formě zlatých šperků. Investice do zlatých šperků však s sebou nese mnohá rizika, která investice do ryzího zlata necharakterizují. Zaprvé musíte být při nákupu šperků opatrní, protože ne všechny šperky z druhé ruky prodávají renomovaní prodejci. Na pravosti záleží nejen vám – záleží na ní i každému, komu se pokusíte šperk dále prodat. Proto je velmi důležité, abyste investiční šperky kupovali od ověřeného prodejce a získali co nejvíce dokumentace. Za druhé, zaplatíte určitou přirážku podle toho, která společnost šperk navrhla a vyrobila. Ta může činit od 20 % do více než trojnásobku surové hodnoty drahého kovu. Budete se také chtít informovat o ryzosti šperku neboli o tom, kolik procent zlata ho tvoří. Ryzost zlata se vypočítává podle karátů, přičemž 24 karátů je 100% zlato. Nižší ryzost snižuje tavicí hodnotu vašeho šperku, neboli hodnotu surových součástí šperku, pokud by byly přetaveny na ryzí zlato.

Investice do zlata nákupem akcií těžařů zlata

Investování do akcií společností, které těží, zpracovávají a obchodují se zlatem, je mnohem jednodušší než nákup fyzického zlata. Protože to znamená nákup akcií společností těžících zlato, můžete investovat pomocí svého akciového brokera.

Mezi nejoblíbenější akcie v tomto sektoru patří např:

  • Newmont: Newmont je největší světovou společností zabývající se těžbou zlata se sídlem v Coloradu. Provozuje doly v Severní a Jižní Americe a v Africe.
  • Barrick Gold: Tento gigant v oblasti nejenom těžby zlata má sídlo v Torontu a působí ve 13 zemích světa.
  • Franco-Nevada: Společnost Franco-Nevada nevlastní žádné zlaté doly. Místo toho nakupuje práva na licenční poplatky od jiných těžařů zlata.

Mějte však na paměti, že akcie těžařů zlata jsou sice korelovány s cenami zlata, ale také se jejich cena vyvíjí na základě fundamentálních údajů souvisejících s aktuální ziskovostí a náklady každé společnosti. To znamená, že investice do jednotlivých zlatých společností s sebou nese podobná rizika jako investice do jakýchkoli jiných akcií. Jednotlivé akcie mohou vykazovat určitou míru volatility a neposkytují vám takovou jistotu jako diverzifikované podílové fondy nebo ETF.

Investice do zlatých ETF a zlatých podílových fondů

Investice do zlatých ETF a podílových fondů vám může poskytnout expozici vůči dlouhodobé stabilitě zlata a zároveň nabídnout větší likviditu než fyzické zlato a větší diverzifikaci než jednotlivé zlaté akcie. Existuje řada různých typů zlatých fondů. Některé jsou pasivně spravované indexové fondy, které sledují trendy v odvětví nebo cenu zlata pomocí futures nebo opcí. Například fond SPDR Gold Shares ETF drží fyzické zlato a depozitní certifikáty a jeho cena sleduje cenu fyzického zlata. Naproti tomu VanEck Vectors Gold Miners ETF je pasivně spravovaný fond, který sleduje podkladový koš akcií společností zabývajících se těžbou a zpracováním zlata.

Zlaté podílové fondy, jako je například fond Franklin Templeton Gold and Precious Metals Fund, jsou aktivně spravovány profesionálními investory. Cílem těchto fondů je překonat výnosy pasivně spravovaných indexových fondů. Výměnou za to si účtují poměrně vysoké poplatky.

Jen nezapomeňte, že stejně jako u zlatých akcií nekupujete zlato, ale pouze papír, který je teoreticky krytý dluhem nebo vlastním kapitálem těžebních společností nebo futures a opčními kontrakty na fyzické zlato. To znamená, že hodnota zlatých podílových fondů a ETF nemusí zcela odpovídat tržní ceně zlata a tyto investice nemusí mít stejnou výkonnost jako fyzické zlato.

Investování do zlata pomocí futures a opcí

Ze všech způsobů investování do zlata je nejrizikovější obchodování s futures kontrakty nebo opcemi, což je forma spekulativního investování. Futures a opce jsou deriváty, což znamená, že jejich hodnota je zcela založena na ceně podkladového aktiva.

Futures kontrakt je dohoda o nákupu nebo prodeji cenného papíru za stanovenou cenu k určitému datu bez ohledu na aktuální podmínky na trhu. Opční kontrakt je naproti tomu dohoda, která vám dává možnost koupit nebo prodat cenný papír, pokud dosáhne určité ceny k určitému datu nebo dříve. Chcete-li investovat do futures nebo opcí, potřebujete účet u makléře, který tyto nástroje nabízí, což ne každý akciový broker splňuje.

Jakmile si založíte makléřský účet pro obchodování s opcemi nebo futures, můžete je nakupovat a prodávat přímo prostřednictvím platformy. Většina platforem si za všechny obchody s opcemi a futures účtuje provizi, která se liší podle počtu kontraktů, které koupíte nebo prodáte.

Lidé, kteří se rozhodnou investovat do zlata prostřednictvím opcí nebo futures kontraktů, musí aktivně sledovat své investice, aby mohli své opce prodat, překlopit nebo uplatnit dříve, než vyprší jejich platnost. Každá z těchto opcí navíc standardně zahrnuje určitý stupeň pákového efektu, takže investoři, kteří je využívají nadměrně a dosáhnou na trhu ztráty, mohou zaznamenat rychlý nárůst svých ztrát – nebo dokonce vymažou svůj obchodní účet.

Cena zlata – Graf (vývoj v čase)

Z historického hlediska se cena zlata udává v trojských uncích a v dolarech. 1 trojská unce (oz) se rovná 31,1035 gramů. Vyhledávat ceny zlata stylem “cena zlata za gram” je tedy sice matematicky možné, ale z hlediska obchodování zlata nepřesné. I níže prezentovaný vývoj ceny zlata je v dolarech a cenách za jednu unci zlata.

Logo Zlato
Zlato/GOLD
Načítání
Načítání

Samozřejmě trh se přizpůsobil a dnes najdete i investiční slitek o hmotnosti 1 gram, ale náklady na jeho výrobu se více promítají do ceny a takový slitek je spíše ozdobou než investicí, a tak si zapamatujte, že zlato vážíme na unce a základní měnou je dolar.

Jak je vidět na grafu výše, cena zlata sice z dlouhodobého hlediska pořád roste, ale máme zde i několik významných výkyvů. Začněme poměrně nedávnou historií rokem 2020, kdy zlato dosáhlo na své dosavadní historické maximum (k srpnu 2022). V březnu tohoto roku se po celém světě rozhořela pandemie koronaviru, na finančních trzích se objevila značná nejistota a zlato začalo plnit svou roli bezpečného přístavu, když jeho cena poprvé v historii překonala 2 000 dolarů za unci. Podobný vývoj jsme přitom mohli sledovat, i když se podíváme dále do historie.

Logo Zlato
Zlato/GOLD
Načítání
Načítání

V letech 2007 – 2011 dosáhlo zlato na cenu, která byla posléze překonána až v pandemickém roce 2020. Všimněte si, že tyto roky až nápadně kopírují světovou ekonomickou krizi. A ano, je to ten hlavní důvod. Navíc pokud víte a vzpomínáte si, krizi odstartovaly hypotéční listy v USA, jejíchž krytí bylo nedostatečné.

Investoři se začali obávat o své investice a přemýšleli, kam vložit volné prostředky. Logicky se nabízelo zlato, protože je již od nepaměti považováno za uchovatele hodnoty, na Zemi je ho omezené množství a má již zmíněné využití. Zlato je také označováno jako bezpečný přístav, do kterého každý připluje v době nejistoty.

Bohužel ale, jak ukazuje cena zlata a graf, vytvořil se nám zde nešvar v podobě cenové bubliny. Investorů, kteří se na zlato spoléhali, bylo prostě příliš a jeho cena tak rostla bez dalších důvodů. Pouze zde byl enormní převis poptávky nad nabídkou kvůli strachu, jenž na trhu panoval.

Bylo v zásadě jasné, že cena zlata po tomto posílení musí vytvořit korekci a část svých zisků si vzít zpět. Podívejte se na graf výše, cena zlata vzrostla více jak trojnásobně za 4 roky, přitom všude se uvádí, že zlato je konzervativní a pokrývá především inflaci a lze od něj očekávat cca 4% zhodnocení ročně.

Korekce přijít prostě musela a přišla v okamžik, kdy se ekonomika opět začala zotavovat a přicházely již pozitivní výsledky z průmyslového sektoru. To byl pro mnoho investorů signál k prodeji a investici zpět do akcií, dluhopisů a jiných příležitostí. Situace byla opačná, najednou bezdůvodně nastal obrovský převis nabídky nad poptávkou (bezdůvodně ve smyslu podstaty komodity, tedy například kvůli novému nalezišti zlata).

Logo Zlato
Zlato/GOLD
Načítání
Načítání

Mnoho lidí považuje tuto korekci za něco neférového, za manipulaci trhu, ale tak tomu není. Takhle trh funguje a pokud na něm jsou emoce, tak se to může negativně projevit do ceny, jenž po určité období nemusí odpovídat realitě. A přesně to se stalo.

Zároveň můžete argumentovat, že cena ani po krizi a korekci příliš neroste. Ano, to je sice pravda, ale máme zde ještě další dvě proměnné, a těmi jsou americký dolar a americká ekonomika.

Posilující dolar by měl mít za následek propad ceny zlata. To se až na drobné fluktuace neděje a zlato je tak opět v kondici.

Je potřeba se na vývoj ceny zlata koukat dlouhodobě, zlato je totiž dlouhodobou investicí a tím je myšleno ne období roku, ale minimálně 5 let, spíše 10 let a více.

Cena zlata je skutečně velmi stabilní, v dlouhodobém měřítku je to jedno z nejbezpečnějších aktiv, ale stále je to investice a s ní se pojí určitá rizika. I když jsou rizika například oproti akciím minimální, tak zde stále jsou, viz i výše zmíněná krize.

Mimo krize z roku 2008 tady máme ještě jednu významnou anomálii a tou je konec Brettonwoodského měnového systému, kdy zlato během několika měsíců řádově desetinásobně zvýšilo svoji cenu.

V tento moment ale existovalo opodstatnění a tím byl právě konec Brettonwoodského měnového systému, jenž umožňoval centrálním bankám směnu dolaru za zlato v pevně daném kurzu (a tento kurz se najednou uvolnil).

Konec Brettonwoodského měnového systému znamenal uvolnění ceny nejen pro zlato, ale i pro měny. Pevné kurzy se rozpadly a měny i zlato začalo podléhat tržní nabídce a poptávce. Z těchto důvodů by každý obchodník měl vědět, co Brettonwoodský měnový systém znamenal, a že se rozpadl roku 1971.

Cena zlata a vývoj ceny zlata je často spojován s cenou stříbra a případně i s Bitcoinem. V obou případech můžeme hovořit o korelaci. Historicky je cena stříbra a zlata korelovaná, korelace je dokonce vyšší jak 70 % a tedy ve většině případů kdy roste cena zlata, roste i cena stříbra. Stříbro jako takové je ovšem více průmyslový kov, je méně vzácné, levnější, a tedy v těch zbývajících 30 % je více ovlivněno průmyslem. Ostatně stříbru také věnujeme obdobný článek a do detailu jej rozebereme.

Zdroj: MacroTrends.net
Korelace ceny zlata a stříbra
Korelace zlata (modré) a stříbra (oranžové) za posledních 30 let.

Druhou možností je investice do Bitcoinu, kterému se mimochodem přezdívá digitální zlato. Korelace je pozorována, ale oproti stříbru nemá logicky tak dlouhodobého trvání.

Každopádně i Bitcoin je velmi oblíbený, jeho celkové množství je omezené, a tak je rovněž jako zlato považován za dobrého bojovníka proti inflaci a bezpečné zhodnocení.

Možná jsem staromódní, ale přeci jen zlato mi přijde jako větší jistota, obzvlášť v jeho fyzické formě, ale ano, Bitcoin je alternativa.

Faktory ovlivňující vývoj ceny zlata

Již výše jsme některé faktory zmínili, připomeňme si je a doplňme. Základním faktorem je dolar a americká ekonomika. Obecně, pokud se ekonomice daří a dolar posiluje, tak bude cena zlata spíše klesat, pokud se ekonomice nedaří, cena zlata roste. Zlato je považováno za bezpečný přístav, tedy v době prosperity se volí akcie a jiné instrumenty, ale v době nejistoty si investoři s oblibou zvolí právě zlato.

Cenu ovlivňují samozřejmě i (nová) naleziště zlata, případně nešťastné události v podobě havárií či jiných neštěstí souvisejících se zlatem. Je potřeba myslet na celý proces, tedy i například na zdanění zlata, omezení vývozu, dovozu. V Evropě na takové praktiky nejsme zvyklí, ale je potřeba myslet na fakt, že největším producentem je Čína. Případné čínské výpadky v těžbě by znamenaly celosvětový dopad na cenu zlata.

U zlata koukejte především na hospodářský cyklus (konjunktura, recese), sílu amerického dolaru a stav těžby (stávky, havárie, nové naleziště a podobně).

Jak a kde můžete zlato obchodovat?

Zlato si můžete nakoupit fyzicky. Využít k tomu můžete některá zlatnictví nebo e-shopy, například Českou mincovnu. Koupit si můžete zlatý slitek ve tvaru zlaté cihly, či zlaté mince, jež mohou mít i sběratelskou hodnotu. Cena zlata se mění doslova vteřinu od vteřiny dle světových cen. Dejte si tedy pozor i u nákupu fyzického zlata, protože cena zlata dnes nemusí platit zítra, dokonce ani za hodinu. E-shopy si cenu pravidelně aktualizují.

Nákup investičního zlata, tzv. slitků je esteticky hezký, na zlato se můžete chodit dívat, ale zároveň jej musíte bezpečně skladovat a to může znamenat dodatečné náklady. Na druhou stranu je to doslova ryzí zlatá investice.

Pokud vám nejde přímo o ten pocit vlastnit zlato, tak se nabízí obchodovat se zlatem online v podobě opcí, futures, CFD nebo ETF. Výhodou je snadnost a rychlost koupě, nemusíte se starat o uskladnění a případný prodej zvládnete během vteřiny na PC jedním kliknutím. Výhodou je také obchodování s finanční pákou, které vám dává větší potenciál zisku, samozřejmě ale také ztráty. Pokud nevíte, co je to pákový efekt, podívejte se do našeho článku.

Pokud zvolíte možnost online nákupu přes obchodní platformu, tak se asi nejčastěji setkáte s CFD či ETF. CFD je kontrakt na vyrovnání mezi vámi a vaším brokerem. Ten se zavazuje vám vyplatit rozdíl mezi otevírací a zavírací cenou krát náležitý objem (vstupuje tam i finanční páka).

Jak se broker na vaši spekulaci připraví, zda za ni skutečně něco koupí nebo ne je v zásadě na něm. U ETF investujete do fondu, který je navázán na podkladové aktivum, v našem případě zlato, a dokonale tak kopíruje jeho hodnotu. ETF se zdá být bezpečnější, je podložené fondem, ale pokud si vyberete brokera s dobrým jménem, tak se vůbec nemusíte bát ani CFD.

Další možností obchodování jsou i opční kontrakty, které vám za předem stanovených podmínek dávají právo (nikoliv povinnost) kontraktu využít (záleží tedy zda se cena vyvíjela vaším směrem či proti vám). Zdánlivě poslední možností je futures trh (co jsou futures?), ten je velmi přísně regulovaný, má standardizované objemy a pro malé obchodníky je těžce přístupný. Navíc jak opce, tak i futures mají termín splatnosti a v něm je nutné kontrakty obnovit.

Doporučení CFD brokeři

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Například u XTB můžete obchodovat CFD zlato s finanční pákou 1:20. Potřebné množství peněz závisí na tržní ceně a objemu (lze od 0,1 lotu). Vše lze snadno dopočítat (výpočet naleznete níže v sekci “Příklad CFD obchodu se zlatem”), ale ještě snadnější je otevřít graf zlata, kliknout na zadání obchodního příkazu a vše si v klidu prohlédnout (především marži, spread a komisi):

Abyste viděli danou tabulku a obchodování si nanečisto vyzkoušeli, tak si můžete založit online demo účet, je to zdarma.

Zdroj: XTB.cz
Informace o CFD obchodě na zlato u XTB.

Proč investovat peníze právě do zlata?

Zlato má prokazatelně vysoké výnosy, které ve velmi dlouhém horizontu překonávají inflaci, likviditu a nízkou korelaci s dalšími třídami aktiv – akciemi a dluhopisy, což z něj činí velmi efektivní diverzifikátor portfolia.

Jaké jsou nejdůležitější pozitivní vlastnosti zlata?

  • Návratnost: Zlato v určitých obdobích překonává akcie a dluhopisy – a to zejména v dobách, kdy se těmto klasickým třídám aktiv příliš nedaří.
  • Likvidita: Pokud nakupujete určité druhy aktiv založených na zlatě – ETF, fondy, futures – můžete je snadno přeměnit na hotovost.
  • Nízká korelace: Zlato se často vyvíjí odlišně od akcií a dluhopisů, což znamená, že když rostou, zlato může klesat nebo naopak.

Kromě toho zlato nabízí další potenciální výhody:

  • Diverzifikace: Protože zlato obecně není korelované s jinými aktivy, může pomoci diverzifikovat portfolia, což znamená, že je posléze celkové portfolio méně volatilní.
  • Defenzivní uchování hodnoty: Investoři se často uchylují ke zlatu, když vnímají ohrožení ekonomiky, což z něj činí defenzivní investici.

To je několik hlavních výhod zlata, ale tato investice – stejně jako všechny investice – není bezriziková a charakterizují ji i jisté nevýhody.

Ačkoli se zlato někdy vyvíjí dobře, není vždy jasné, kdy jej nakoupit. Protože zlato samo o sobě nevytváří peněžní toky, je obtížné určit, kdy je levné. Jinak je tomu u akcií, kde existují jasnější signály založené na výnosech společnosti.

Protože zlato neprodukuje peněžní tok, musí investoři, aby na zlatě vydělali, také spoléhat na to, že někdo jiný za tento kov zaplatí více než oni. Naproti tomu majitelé podniku – například těžaře zlata – mohou profitovat nejen z rostoucí ceny zlata, ale také z toho, že podnik zvyšuje své zisky. Existuje tedy více způsobů, jak do zlata investovat a vydělat na něm.

Investování do zlata není pro každého a někteří investoři se drží spíše sázek na podniky, které vydělávají peníze, než aby spoléhali na to, že někdo jiný zaplatí za lesklý kov více. To je jeden z důvodů, proč legendární investoři, jako je Warren Buffett, varují před investováním do zlata a místo toho obhajují nákup podniků s vysokou návratností investovaného kapitálu. Vlastnit akcie nebo burzovně obchodované fondy je navíc jednoduché a jejich akcie jsou vysoce likvidní, takže v případě potřeby můžete svou pozici rychle převést na hotovost.

Jakou zvolit strategii při obchodování zlata?

Zde samozřejmě záleží, pro jaký druh investice do zlata se rozhodnete. V případě investičního zlata a zlatých mincí či slitků lze doporučit dlouhodobě zlato držet a nenechat se rozhodit případným krátkodobým propadem ceny.

Jestliže budete obchodovat online přes brokera, tak je vhodné využít nástrojů technické analýzy a ideálně je doplnit i o fundamentální analýzu. Nemusíte se obávat, není to nic složitého, vše vám přehledně vysvětlíme v naší výukové akademii. A pokud by přece jen něco nebylo jasné, tak se zeptejte v komentářích.

Příklad CFD obchodu se zlatem

Brokeři obchodují vždy s určitým objemem, ten typicky nazývají lot. U komodit je vždy nutné vědět, co daný lot znamená, obvykle je to 1 kg, ale může to být i 100 uncí, 300 uncí a podobně. V případě CFD kontraktu u brokera XTB se 1 lot na zlatě rovná 100 uncím zlata.

Nakoupit můžete již 0,1 lotu, tedy 10 uncí zlata. Pokud vezmeme cenu zlata 1 800 dolarů za unci (cena z poloviny roku 2022), bavíme se o částce 18 000 dolarů = hodnota kontraktu. S finanční pákou 1:20 to znamená, že k nákupu postačí 20x méně peněz, konkrétně 900 dolarů = marže. Nyní se můžete přesvědčit, že výpočty jsou správné, samotné XTB je zobrazí před uzavřením obchodu.

Za měsíc bude cena o 50 dolarů na unci vyšší. To znamená 50 dolarů zisk na unci x 10 uncí = 500 dolarů. Jinými slovy zisk 500 dolarů a do obchodu jste vložili 900 dolarů, to je zisk 55,5 %!

Zní to hezky, ale dejte si velký pozor, úplně stejně snadno můžete peníze i ztratit.

Finanční páka je dvousečná zbraň. Pokud budete obchodovat s finanční pákou a chcete uskutečnit dlouhodobý obchod, zlato se k tomu přímo nabízí, tak myslete na to, aby měla pozice i dostatek prostoru do pohybu do mínusu, a aby vás finanční páka zbytečně nepřipravila o celý obchodní účet. Zatímco například krátkodobě si můžete dovolit obchodovat klidně jeden lot, tak v dlouhodobém investičním horizontu již jen třeba 0,2 lotu, a to právě kvůli dostatečnému prostoru pro pohyb i proti vám. V každém případě ale nezapomínejte na stop loss a samozřejmě na take profit. Více o těchto pojmech naleznete v tomto článku.

Na základě výpočtů výše si i můžete spočítat, kolik peněz je potřeba na investici do zlata, pro 0,1 lotu u XTB jsme to spočítali výše.

Jak začít obchodovat zlato?

Nyní už víte vše a možná jste si na odkaze výše i založili demo účet. To je rozhodně správný postup. Pokud se tedy rozhodnete pro spekulaci na cenu zlata skrz CFD (můžete spekulovat i na pokles ceny), tak si založte reálný účet, můžete tak učinit například u XTB nebo Plus500. Otevření účtu i převod prostředků zvládnete online a zhodnocování vašich volných prostředků už nic nebrání.

V případě ETF lze doporučit například LYNX. A pokud jste opravdu hodně konzervativní a chcete peníze spíše jen uložit, zvolte fyzické zlato – slitky, mince. V této investici sice nemáte žádnou páku a nákup i prodej je složitější, ale fyzické zlato je prostě fyzické zlato.

Co si o zlatu myslí experti?

“Zlato (a také stříbro) je jednou z mála investic, které lze v současnosti pořídit za příznivé ceny. Nemovitosti vyhnaly nahoru levné hypotéky, akcie se vloni (poznámka redakce – 2018) vyšplhaly na historická maxima. Drahé kovy však mají svůj růst teprve před sebou…” (poznámka redakce – v podstatě totéž investiční prostředí panuje i v polovině roku 2022)

Vladimír Brůna – předseda představenstva Golden Gate CZ

“Zlato by mělo tvořit část vašich investic kvůli svému nízkému riziku a vysokému potenciálu. Cena zlata může velmi rychle vzrůst, přičemž její další propad je méně pravděpodobný a v dlouhodobém měřítku téměř zanedbatelný. Každý investor by měl aspoň část prostředků držet ve zlatě.”

Abhinav Angirish – zakladatel investonline.in uznávaný finanční analytik

Pan Angirish následně preferuje využít ETF, protože je snadné na nákup, bezpečné na úschovu a především vysoce likvidní v případě prodeje.

Jak je vidět, zlatu se věří i když zde jsou moderní alternativy, například Bitcoin, tak zlato by stále mělo mít místo v portfoliu každého obchodníka. Po korekci ceny jeho časy opět přijdou a vlastně už přicházejí, více si o tom přečtěte v našem článku.

Závěr – Vyplatí se investovat do zlata?

Jednoznačně vyplatí. Ovšem pozor, to neznamená, že byste do zlata měli dát veškeré úspory. Zlato je vhodné ke snížení rizika, k diverzifikaci a část volných finančních prostředků by měla být zlatých. Jak grafy a informace výše ukazují, cena zlata dlouhodobě roste a jsou k tomu důvody.

Pokud se rozhodnete ke konzervativní investici do fyzického zlata, je potřeba počítat s tím, že na tom nezbohatnete a pouze uložíte peníze, podobně jako na spořící účet. Osobně mám doma také investiční zlatý slitek (a i nějaké stříbrné investiční mince).

Je to prostě hezké a lze to brát jako určitou rezervu, navíc případná směna za peníze chvíli trvá, je to složitější než jen u spořícího účtu a tak se můžete vyvarovat i nějakým rozmarům a unáhleným nákupům.

Zde bych jen doporučil kupovat minimálně trojskou unci. Trojská unce a její násobky jsou standardizované po celém světě, snadno směnitelné a již v nich jsou minimální ražební náklady.

Nákup fyzického zlata potěší vaše oko a bezpečně uloží finance. Investice přes CFD či ETF již dává možnost skutečně vydělat, a to díky pákovému efektu. Pokud si jej pohlídáte a necháte zlatu dostatek prostoru pro dýchání, tedy i pro pohyb proti vám, tak se tento drahý kov doslova zlatě odmění. Tisíciletá historie, omezené množství zlata a stabilní poptávka je něco, čím se nepochlubí žádná akcie, dluhopis ani fond, tedy aspoň v případě, že zde není přímá spojitost se zlatem.

Další zdroje informací:

Více informací o Zlato

KomoditaZlato
Jednotka1 oz zlata
Ohodnoťte tento článek
22
2

Autor

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (12 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

David

Spousta komodit je manipulovaná, mrkněte např na cenu zlata, jak manipulovali (pokuta 25 milionu dolaru je pro ne prd) https://www.kitco.com/news/2019-06-26/Six-Years-Of-Gold-Market-Spoofing-Results-In-25-Million-Fine.html

Radomir Drbohlav

Cena zlata je od roku 2008 dost dole, má cenu ho kupovat?

Nicolas

Jak kde nejlépe zlato nakoupím ? CCA za 50 000 KC? Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den Nicolasi, před pár dny jsme publikovali podrobný návod na téma Jak a kde koupit investiční zlato. Doporučuji se na to podívat!

CoreeCore

zrovna premyslim o tom ze bych neco investoval na stari a zacal si tak trochu sporit … konkretne jsem premyslel o zlate a nebo treba nejakom terminovanem vkladu. co je pro mne lepsi?

Milan R.

Dobrý den, na jaké ceně zlata je podle vás dobré kupovat? Nebo je to dobré neustále? Nebo spíše po menších kouscích? Aby bylo jasno, neplánuji spekulovat u brokera, ale spíše koupit pár slitků. Díky za odpověď.

Ing. Jiří Vencl

Dobrý den, pokud si chcete koupit zlatý slitek, kupte ho. Jsou zde značné transakční náklady, jedná se o dlouhodobou investici a spíše je to uložení peněz a ochrana proti inflaci. Jinými slovy tady nehraje takovou roli, zda nákupní cena bude teď o 20 dolarů vyšší nebo nižší.

Vladimir

Zdravím autora a děkuji za podrobný článek. Chtěl bych se ale zeptat jestli vůbec nějaké zlato sám vlastní, nebo ne? Nebo jen obchoduje? Člověk o tom trochu jinak mluví, když v tom má vlastní peníze.. ;-)

Ing. Jiří Vencl

Hezký den, především spekuluji na cenu zlata u brokerů, tedy obchoduji. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že zlato je v mých TOP 3 obchodovaných instrumentech. Co se týká fyzického zlata, vlastním pár mincí a slitek (zlatý i stříbrný), ale je to poměrně malá část mých investic. V mém případě u fyzické podoby hraje roli sběratelství a velikost (tyto cennosti uchovovám v osobním trezoru).

Kuba

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi kupováním zlata a obchodováním zlata? Děkuji za odpověď

Dušan

Nákupem fyzického kovu jste jeho vlastníkem, nikdo neví, kolik ho máte, nepodléhá inflaci, neplatíte 15% daň u jeho prodeje z výnosů, neřešíme riziko protistrany-které byste investoval do zlata v papírových podílových listech, investoři tohoto typu by měli vědět, že emitent nevlastní tolik zlata na pokrytí všech cenných papírů
máte ho doma na zlato není DPH

Ing. Jiří Vencl

Dobrý den, děkuji za dotaz, odkáži Vás na kapitolu “Jak a kde můžete zlato obchodovat?”. Cena zlata je jedna, ale záleží, jakou formou chcete do zlata investovat, kolik chcete vložit finančních prostředků, na jak dlouho a podobně. Při obchodování zlata můžete využít i finanční páky, viz kapitola “Příklad CFD obchodu se zlatem”. Doporučuji Vám si článek pečlivě projít, měl byste tam vše potřebné najít. Pokud budete mít nějaké konkrétní dotazy, tak se neváhetje zeptat.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Komodity, které by vás mohly zajímat