Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Komodity » Zlato

Zlato - Aktuální cena zlata, graf zlata, historie a další

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny zlata

Cena zlata za unci
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: 1 unce v CZK

GOLD
CZK
USD
CZK
EUR

Novinky o zlatě

Informace o zlatě

Zlato zná snad každý z nás a stejně tak už každý slyšel o jeho širokém využití. Znáte ale možnosti, jak do zlata investovat? Jak se jednotlivé investice liší a co od nich vlastně očekávat?

A proč vlastně zlato zařadit či nezařadit do investičního portfolia? Nejen na tyto otázky se detailně podíváme v našem článku o zlatě.

Obsah článku o zlatě

1.Základní informace o zlatě2.Využití zlata3.Cena zlata – Graf (vývoj v čase)4.Faktory ovlivňující vývoj ceny zlata5.Jak a kde můžete zlato obchodovat?6.Proč investovat peníze právě do zlata?7.Jakou zvolit strategii při obchodování zlata8.Příklad CFD obchodu se zlatem9.Jak začít obchodovat zlato?10.Závěr – Vyplatí se investovat do zlata?

Základní informace o zlatě

Zlato je měkký drahý kov žluté barvy s chemickou značkou Au (Aurum). Samotný vznik zlata je spojován převážně s kolizí neutronových hvězd a případně s explozí supernov. Díky těmto kolizím a explozím máme na Zemi asi 170 tisíc tun zlata.

To znamená jediné: omezené zásoby, široké využití a téměř stále rostoucí ceny zlata, k těm se ale ještě dostaneme.

Mezi největší těžaře zlata patří Čína s více jak 400 tunami zlata ročně, v závěsu je Austrálie – 255 tun a USA – 227 tun. V TOP 5 je ještě Rusko – 220 tun a Peru – 150 tun. Zajímavostí je, že i v České republice máme zlatonosné žíly, a to převážně ve středních Čechách, v Jeseníkách (zde napoví i název – Zlaté Hory) a v Kašperských horách.

Využití zlata

Zlato má velmi široké využití. Sami na chvilku přestaňte číst a zamyslete se, kde všude lze zlato využít.

Šperky

zlaté šperkyZřejmě i vás jako první napadly šperky a jejich tzv. pozlacování. Pokud si ale jdete koupit zlatý šperk, očekávejte v něm i příměs stříbra, mědi, niklu, zinku či palladia. Zlato má žlutou barvu a dnes je velmi módní bílé zlato a toho bez přísady nedocílíte.

Dalo by se říci, že zlato používáme k zdobení již od nepaměti, ostatně dle historiků jsou první záznamy o zdobení zlatem z Číny a to již 6 000 let před naším letopočtem.

Průmysl

zlato v procesorechZlato má široké využití v průmyslu, především v elektronice. Pozor, většina lidí si myslí, že je zlato využíváno jako vodič. Zlato je sice poměrně dobře vodivé, ale levnější měď či stříbro jsou lepšími vodiči. Zlato se využívá především pro svoji stálost a enormní odolnosti vůči korozi.

Typicky se tak nanese opravdu slabá vrstva na vodiče, tím se zaručí kvalita součástky na dlouhé roky. Zlato se využívá i ve sklářském průmyslu k barvení či přímo zlacení skla.

Lékařství

Zlato je zdravotně nezávadné, a tak jej najdeme i v medicíně, nejčastěji v zubním lékařství. Opět se ale nejedná o čisté zlato, protože to je příliš měkké, a tak i zubní výplně jsou slitinou více prvků.

Platidlo

zlaté minceJak už bylo několikrát zmíněno, zlato je měkké a zároveň vzácné. Tyto dvě vlastnosti přispěly k ražbě zlatých mincí. Zlato se k těmto účelům používalo již více jak tisíc let před naším letopočtem v Číně.

V Evropě byl nejznámější zlatou mincí dukát a pro jeho velkou oblibu si zlatý dukát můžete koupit i dnes.

Finanční průmysl

Ještě v nedávné historii sloužilo zlato jako tzv. zlatý standard. Centrální banky států musely v sejfech držet fyzické zlato, kterým garantovaly hodnotu státem vydávané měny. To platilo téměř globálně až do první světové války.

Snahu zachránit krytí oběživa zlatem po druhé světové válce měl Brettonwoodský měnový systém. Ten znamenal navázání dolaru na zlato a ostatních měn na dolar stanovenými kurzy. Ovšem i tento systém roku 1971 skončil a s ním skončilo i propojení měn a zlata.

Investice do zlata

Typů investic do zlata je nespočet. Mnohdy je zlato spojeno i se sběratelskou cenou v podobě soch, obrazů či jiných vzácných artiklů. Teoreticky můžete do zlata investovat i v podobě šperků. Pokud mají punc a máte k nim certifikát, tak jsou ostatně již hodně blízko tomu, za co dnes označujeme tzv. investiční zlato.

A co přesně je investiční zlato?

1oz zlatý slitek
Takto vypadá 1oz zlatý slitek

Investiční zlato je certifikovaný zlatý slitek, který má na sobě vyražený punc a máte k němu certifikát. I tyto slitky jsou zpracované do detailu a mohou mít díky ražbě sběratelskou hodnotu, ale především zde jde o zlato samotné. To je samozřejmě té nejvyšší kvality, tedy ryzí zlato = 24 karátů = 999/1000.

Pokud nechcete do zlata investovat v jeho fyzické podobě (i když to má i estetický požitek), tak lze zvolit nákup instrumentů, které jsou na jeho cenu navázané. Typicky se jedná o futures, ETF, případně CFD kontrakty či různé "zlaté" fondy a akcie společností, jejichž business se zlatem souvisí (třeba těžařské společnosti).

Cena zlata – Graf (vývoj v čase)

Z historického hlediska se cena zlata udává v trojských uncích a v dolarech. 1 trojská unce (oz) se rovná 31,1035 gramů. Vyhledávat ceny zlata stylem "cena zlata za gram" je tedy sice matematicky možné, ale z hlediska obchodování zlata nepřesné. I níže prezentovaný vývoj ceny zlata je v dolarech a cenách za jednu unci zlata.

Vývoj ceny zlata za posledních 30 let
Vývoj ceny zlata za posledních 30 let (Zdroj: TradingView)

Samozřejmě trh se přizpůsobil a dnes najdete i investiční slitek o hmotnosti 1 gram, ale náklady na jeho výrobu se více promítají do ceny a takový slitek je spíše ozdobou než investicí, a tak si zapamatujte, že zlato vážíme na unce a základní měnou je dolar.

Jak je vidět na grafu výše, cena zlata sice z dlouhodobého hlediska pořád roste, ale máme zde i několik významných výkyvů. Začněme poměrně nedávnou historií roky 2007-2011, kdy zlato dosáhl na své historické maximum.

Vývoj ceny zlata v době ekonomické krize
Vývoj ceny zlata v době ekonomické krize (Zdroj: TradingView)

Všimněte si, že tyto roky až nápadně kopírují světovou ekonomickou krizi. A ano, je to ten hlavní důvod. Navíc pokud víte a vzpomínáte si, krizi odstartovaly hypotéční listy v USA, jejíchž krytí bylo nedostatečné.

Investoři se začali obávat o své investice a přemýšleli, kam vložit volné prostředky. Logicky se nabízelo zlato, protože je již od nepaměti považováno za uchovatele hodnoty, na Zemi je ho omezené množství a má již zmíněné využití. Zlato je také označováno jako bezpečný přístav, do kterého každý připluje v době nejistoty.

Bohužel ale, jak ukazuje cena zlata a graf, tak se nám zde vytvořil nešvar v podobě cenové bubliny. Investorů kteří se na zlato spoléhali bylo prostě příliš a jeho cena tak rostla bez dalších důvodů. Pouze zde byl enormní převis poptávky nad nabídkou kvůli strachu, jenž na trhu panoval.

Bylo v zásadě jasné, že cena zlata po tomto posílení musí vytvořit korekci a část svých zisků si vzít zpět. Podívejte se na graf výše, cena zlata vzrostla více jak trojnásobně za 4 roky, přitom všude se uvádí, že zlato je konzervativní a pokrývá především inflaci a lze od něj očekávat cca 4% zhodnocení ročně.

Korekce přijít prostě musela a přišla v okamžik, kdy se ekonomika opět začala zotavovat a přicházely již pozitivní výsledky z průmyslového sektoru. To byl pro mnoho investorů signál k prodeji a investici zpět do akcií, dluhopisů a jiných příležitostí. Situace byla opačná, najednou bezdůvodně nastal obrovský převis nabídky nad poptávkou (bezdůvodně ve smyslu podstaty komodity, tedy například kvůli novému nalezišti zlata).

Vývoj ceny zlata v letech před a po světové krizi (2008)
Vývoj ceny zlata v letech před a po světové krizi (2008) (Zdroj: TradingView)

Mnoho lidí považuje tuto korekci za něco neférového, za manipulaci trhu, ale tak tomu není. Takhle trh funguje a pokud na něm jsou emoce, tak se to může negativně projevit do ceny, jenž po určité období nemusí odpovídat realitě. A přesně to se stalo.

Zároveň můžete argumentovat, že cena ani po krizi a korekci příliš neroste. Ano, to je sice pravda, ale máme zde ještě jednu proměnnou, a tou je americký dolar a americká ekonomika.

Posilující dolar by měl mít za následek propad ceny zlata. To se až na drobné fluktuace neděje a zlato je tak opět v kondici.

Je potřeba se na vývoj ceny zlata koukat dlouhodobě, zlato je totiž dlouhodobou investicí a tím je myšleno ne období roku, ale minimálně 5 let, spíše 10 let a více.

Cena zlata je skutečně velmi stabilní, v dlouhodobém měřítku je to jedno z nejbezpečnějších aktiv, ale stále je to investice a s ní se pojí určitá rizika. I když jsou rizika například oproti akciím minimální, tak zde stále jsou, viz i výše zmíněná krize.

Mimo krize z roku 2008 tady máme ještě jednu významnou anomálii a tou je konec Brettonwoodksého měnového systému, kdy zlato během několika měsíců řádově desetinásobně zvýšilo svoji cenu.

V tento moment ale existovalo opodstatnění a tím byl právě konec Brettonwoodského měnového systému, jenž umožňoval centrálním bankám směnu dolaru za zlato v pevně daném kurzu (a tento kurz se najednou uvolnil).

Konec Brettonwoodksého měnového systému znamenal uvolnění ceny nejen pro zlato, ale i pro měny. Pevné kurzy se rozpadly a měny i zlato začalo podléhat tržní nabídce a poptávce. Z těchto důvodů by každý obchodník měl vědět, co Brettonwoodksý měnový systém znamenal, a že se rozpadl roku 1971.

Cena zlata a vývoj ceny zlata je často spojován s cenou stříbra a případně i s Bitcoinem. V obou případech můžeme hovořit o korelaci. Historicky je cena stříbra a zlata korelovaná, korelace je dokonce vyšší jak 70 % a tedy ve většině případů kdy roste cena zlata, roste i cena stříbra. Stříbro jako takové je ovšem více průmyslový kov, je méně vzácné, levnější, a tedy v těch zbývajících 30 % je více ovlivněno průmyslem. Ostatně stříbru také věnujeme obdobný článek a do detailu jej rozebereme.

Korelace ceny zlata a stříbra
Korelace zlata (modré) a stříbra (oranžové) za posledních 30 let (Zdroj: MacroTrends.net)

Druhou možností je investice do Bitcoinu, kterému se mimochodem přezdívá digitální zlato. Korelace je pozorována, ale oproti stříbru nemá logicky tak dlouhodobého trvání.

Každopádně i Bitcoin je velmi oblíbený, jeho celkové množství je omezené, a tak je rovněž jako zlato považován za dobrého bojovníka proti inflaci a bezpečné zhodnocení.

Možná jsem staromódní, ale přeci jen zlato mi přijde jako větší jistota, obzvlášť v jeho fyzické formě, ale ano, Bitcoin je alternativa.

Faktory ovlivňující vývoj ceny zlata

Již výše jsme některé faktory zmínili, připomeňme si je a doplňme. Základním faktorem je dolar a americká ekonomika. Obecně, pokud se ekonomice daří a dolar posiluje, tak bude cena zlata spíše klesat, pokud se ekonomice nedaří, cena zlata roste. Zlato je považováno za bezpečný přístav, tedy v době prosperity se volí akcie a jiné instrumenty, ale v době nejistoty si investoři s oblibou zvolí právě zlato.

Cenu ovlivňují samozřejmě i (nová) naleziště zlata, případně nešťastné události v podobě havárií či jiných neštěstí souvisejících se zlatem. Je potřeba myslet na celý proces, tedy i například na zdanění zlata, omezení vývozu, dovozu. V Evropě na takové praktiky nejsme zvyklí, ale je potřeba myslet na fakt, že největším producentem je Čína. Případné čínské výpadky v těžbě by znamenaly celosvětový dopad na cenu zlata.

U zlata koukejte především na hospodářský cyklus (konjunktura, recese), sílu amerického dolaru a stav ve těžbě (stávky, havárie, nové naleziště a podobně).

Jak a kde můžete zlato obchodovat?

Zlato si můžete nakoupit fyzicky. Využít k tomu můžete některá zlatnictví nebo e-shopy, například Českou mincovnu. Koupit si můžete zlatý slitek ve tvaru zlaté cihly, či zlaté mince, jež mohou mít i sběratelskou hodnotu. Cena zlata se mění doslova vteřinu od vteřiny dle světových cen. Dejte si tedy pozor i u nákupu fyzického zlata, protože cena zlata dnes nemusí platit zítra, dokonce ani za hodinu. E-shopy si cenu pravidelně aktualizují.

Nákup investičního zlata, tzv. slitků je esteticky hezký, na zlato se můžete chodit dívat, ale zároveň jej musíte bezpečně skladovat a to může znamenat dodatečné náklady. Na druhou stranu je to doslova ryzí zlatá investice.

Pokud vám nejde přímo o ten pocit vlastnit zlato, tak se nabízí obchodovat se zlatem online v podobě opcí, futures, CFD nebo ETF. Výhodou je snadnost a rychlost koupě, nemusíte se starat o uskladnění a případný prodej zvládnete během vteřiny na PC jedním kliknutím. Výhodou je také obchodování s finanční pákou, které vám dává větší potenciál zisku, samozřejmě ale také ztráty. Pokud nevíte, co je to pákový efekt, podívejte se do našeho článku.

Pokud zvolíte možnost online nákupu přes obchodní platformu, tak se asi nejčastěji setkáte s CFD či ETF. CFD je kontrakt na vyrovnání mezi vámi a vaším brokerem. Ten se zavazuje vám vyplatit rozdíl mezi otevírací a zavírací cenou krát náležitý objem (vstupuje tam i finanční páka).

Jak se broker na vaši spekulaci připraví, zda za ni skutečně něco koupí nebo ne je v zásadě na něm. U ETF investujete do fondu, který je navázán na podkladové aktivum, v našem případě zlato, a dokonale tak kopíruje jeho hodnotu. ETF se zdá být bezpečnější, je podložené fondem, ale pokud si vyberete brokera s dobrým jménem, tak se vůbec nemusíte bát ani CFD.

Další možností obchodování jsou i opční kontrakty, které vám za předem stanovených podmínek dávají právo (nikoliv povinnost) kontraktu využít (záleží tedy zda se cena vyvíjela vaším směrem či proti vám). Zdánlivě poslední možností je futures trh (co jsou futures?), ten je velmi přísně regulovaný, má standardizované objemy a pro malé obchodníky je těžce přístupný. Navíc jak opce, tak i futures mají termín splatnosti a v něm je nutné kontrakty obnovit.

Doporučení CFD brokeři

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Informace o CFD obchodě na zlato u XTB
Informace o CFD obchodě na zlato u XTB

Například u XTB můžete obchodovat CFD zlato s finanční pákou 1:20. Potřebné množství peněz závisí na tržní ceně a objemu (lze od 0,1 lotu). Vše lze snadno dopočítat (výpočet naleznete níže v sekci "Příklad CFD obchodu se zlatem"), ale ještě snadnější je otevřít graf zlata, kliknout na zadání obchodního příkazu a vše si v klidu prohlédnout (především marži, spread a komisi):

Abyste viděli danou tabulku a obchodování si nanečisto vyzkoušeli, tak si můžete založit online demo účet, je to zdarma.

To stejné můžete udělat i u ostatních brokerů, jako třeba Plus500 či jiní. Pokud se podíváte na poplatky, tak zjistíte, že jsou v zásadě shodné. I Plus500 nabízí demo účet na vyzkoušení zdarma.

Obchodování zlata u Plus500
Informace o CFD obchodě na zlato u Plus500

Proč investovat peníze právě do zlata?

Upřímně, dát do zlata veškeré volné finanční prostředky není úplně rozumné, ale rozhodně je rozumné do zlata investovat část z nich. Zlato je taková jistota, je to ten již několikrát zmíněný bezpečný přístav. Zlato je považováno za konzervativní investici, kde si jdete pro 4-5 % ročně, ale to je přesně to, co ve svém portfoliu potřebujete.

Základem dobrého investování je diverzifikace. I kdybyste nedělali nic jiného a v zásadě náhodně rozdělili volné finance do několika skupin dostupných instrumentů, tak je celkem pravděpodobné, že to bude fungovat. Diverzifikace je skutečně základ a zlato ji může na poli těch bezpečných investic poskytnout.

Pokud se nebude dařit akciím, jejich cena spadne nebo možná dosáhne nuly (daná společnost zkrachuje). U zlata je nulová cena směšná, prostě to není možné, zlata je omezené množství, je vzácné a tisíce let vyhledávané. Navíc v období, kdy se akciím nebude dařit, tak cena zlata bude o to více růst.

A že potom přijde určitá korekce/propad ceny? To vás nemusí z dlouhodobého hlediska příliš zajímat. Ostatně to je také častá otázka – kdy do zlata investovat? Není už pozdě? Pokud berete zlato jako dlouhodobou investici, tak rozhodně není, na to nebude v zásadě nikdy pozdě.

Jakou zvolit strategii při obchodování zlata

Zde samozřejmě záleží, pro jaký druh investice do zlata se rozhodnete. V případě investičního zlata a zlatých mincí či slitků lze doporučit dlouhodobě zlato držet a nenechat se rozhodit případným krátkodobým propadem ceny.

Jestliže budete obchodovat online přes brokera, tak je vhodné využít nástrojů technické analýzy a ideálně je doplnit i o fundamentální analýzu. Nemusíte se obávat, není to nic složitého, vše vám přehledně vysvětlíme v naší výukové akademii. A pokud by přece jen něco nebylo jasné, tak se zeptejte v komentářích.

Příklad CFD obchodu se zlatem

Brokeři obchodují vždy s určitým objemem, ten typicky nazývají lot. U komodit je vždy nutné vědět, co daný lot znamená, obvykle je to 1 kg, ale může to být i 100 uncí, 300 uncí a podobně. V případě CFD kontraktu u brokera XTB se 1 lot na zlatě rovná 100 uncím zlata.

Nakoupit můžete již 0,1 lotu, tedy 10 uncí zlata. Pokud vezmeme cenu zlata 1 306,54 dolarů za unci, tak se bavíme o částce 13 065,4 dolarů = hodnota kontraktu. S finanční pákou 1:20 to znamená, že k nákupu postačí 20x méně peněz, konkrétně 653,27 dolarů (15 106,87 CZK) = marže. Nyní se můžete přesvědčit, že výpočty jsou správné, samotné XTB je zobrazí před uzavřením obchodu.

Za měsíc bude cena o 50 dolarů na unci vyšší. To znamená 50 dolarů zisk na unci x 10 uncí = 500 dolarů. Jinými slovy zisk 500 dolarů a do obchodu jste vložili 653 dolarů, to je zisk 75 %!

Zní to hezky, ale dejte si velký pozor, úplně stejně snadno můžete peníze i ztratit.

Finanční páka je dobrá věc, ale chce to na ni myslet a dát si na ni pozor. Pokud budete obchodovat s finanční pákou a chcete uskutečnit dlouhodobý obchod, zlato se k tomu přímo nabízí, tak myslete na to, aby měla pozice i dostatek prostoru do pohybu do mínusu, a aby vás finanční páka zbytečně nepřipravila o celý obchodní účet. Zatímco například krátkodobě si můžete dovolit obchodovat klidně jeden lot, tak v dlouhodobém měřítku již jen třeba 0,2 lotu, a to právě kvůli dostatečnému prostoru pro pohyb i proti vám. V každém případě ale nezapomínejte na stop loss a samozřejmě na take profit. Více o těchto pojmech naleznete v tomto článku.

Na základě výpočtů výše si i můžete spočítat, kolik peněz je potřeba na investici do zlata, pro 0,1 lotu u XTB jsme to spočítali výše.

Jak začít obchodovat zlato?

Nyní už víte vše a možná jste si na odkaze výše i založili demo účet. To je rozhodně správný postup. Pokud se tedy rozhodnete pro spekulaci na cenu zlata skrz CFD (můžete spekulovat i na pokles ceny), tak si založte reálný účet, můžete tak učinit například u XTB nebo Plus500. Otevření účtu i převod prostředků zvládnete online a zhodnocování vašich volných prostředků už nic nebrání.

V případě ETF lze doporučit například LYNX. A pokud jste opravdu hodně konzervativní a chcete peníze spíše jen uložit, zvolte fyzické zlato – slitky, mince. V této investici sice nemáte žádnou páku a nákup i prodej je složitější, ale fyzické zlato je prostě fyzické zlato.

Co si o zlatu myslí experti?

"Zlato (a také stříbro) je jednou z mála investic, které lze v současnosti pořídit za příznivé ceny. Nemovitosti vyhnaly nahoru levné hypotéky, akcie se vloni (poznámka redakce – 2018) vyšplhaly na historická maxima. Drahé kovy však mají svůj růst teprve před sebou…"

Vladimír Brůna – předseda představenstva Golden Gate CZ

"Zlato by mělo tvořit část vašich investic kvůli svému nízkému riziku a vysokému potenciálu. Cena zlata může velmi rychle vzrůst, přičemž její další propad je méně pravděpodobný a v dlouhodobém měřítku téměř zanedbatelný. Každý investor by měl aspoň část prostředků držet ve zlatě."

Abhinav Angirish – zakladatel investonline.in uznávaný finanční analytik

Pan Angirish následně preferuje k využít ETF, protože je snadné na nákup, bezpečné na úschovu a především vysoce likvidní v případě prodeje.

Jak je vidět, zlatu se věří i když zde jsou moderní alternativy, například Bitcoin, tak zlato by stále mělo mít místo v portfoliu každého obchodníka. Po korekci ceny jeho časy opět přijdou a vlastně už přicházejí, více si o tom přečtěte v našem článku.

Závěr – Vyplatí se investovat do zlata?

Jednoznačně vyplatí. Ovšem pozor, to neznamená, že byste do zlata měli dát veškeré úspory. Zlato je vhodné ke snížení rizika, k diverzifikaci a část volných finančních prostředků by měla být zlatých. Jak grafy a informace výše ukazují, cena zlata dlouhodobě roste a jsou k tomu důvody.

Pokud se rozhodnete ke konzervativní investici do fyzického zlata, je potřeba počítat s tím, že na tom nezbohatnete a pouze uložíte peníze, podobně jako na spořící účet. Osobně mám doma také investiční zlatý slitek (a i nějaké stříbrné investiční mince).

Je to prostě hezké a lze to brát jako určitou rezervu, navíc případná směna za peníze chvíli trvá, je to složitější než jen u spořícího účtu a tak se můžete vyvarovat i nějakým rozmarům a unáhleným nákupům.

Zde bych jen doporučil kupovat minimálně trojskou unci. Trojská unce a její násobky jsou standardizované po celém světě, snadno směnitelné a již v nich jsou minimální ražební náklady.

Nákup fyzického zlata potěší vaše oko a bezpečně uloží finance. Investice přes CFD či ETF již dává možnost skutečně vydělat, a to díky pákovému efektu. Pokud si jej pohlídáte a necháte zlatu dostatek prostoru pro dýchání, tedy i pro pohyb proti vám, tak se tento drahý kov doslova zlatě odmění. Tisíciletá historie, omezené množství zlata a stabilní poptávka je něco, čím se nepochlubí žádná akcie, dluhopis ani fond, tedy aspoň v případě, že zde není přímá spojitost se zlatem.

Další zdroje informací:


Více informací o Zlato

KomoditaZlato
Jednotka1 oz zlata

Vývoj ceny Zlato za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
28. 06. 2022 Načítání... 1 oz zlata
27. 06. 2022 Načítání... 1 oz zlata
26. 06. 2022 Načítání... 1 oz zlata
25. 06. 2022 Načítání... 1 oz zlata
24. 06. 2022 Načítání... 1 oz zlata
23. 06. 2022 Načítání... 1 oz zlata
22. 06. 2022 Načítání... 1 oz zlata
21. 06. 2022 Načítání... 1 oz zlata
20. 06. 2022 Načítání... 1 oz zlata
19. 06. 2022 Načítání... 1 oz zlata
18. 06. 2022 Načítání... 1 oz zlata
17. 06. 2022 Načítání... 1 oz zlata
16. 06. 2022 Načítání... 1 oz zlata
15. 06. 2022 Načítání... 1 oz zlata

Ohodnoťte tento článek


Diskuze k tomuto článku: 12 komentářů
David

Spousta komodit je manipulovaná, mrkněte např na cenu zlata, jak manipulovali (pokuta 25 milionu dolaru je pro ne prd) https://www.kitco.com/news/2019-06-26/Six-Years-Of-Gold-Market-Spoofing-Results-In-25-Million-Fine.html

Radomir Drbohlav

Cena zlata je od roku 2008 dost dole, má cenu ho kupovat?

Nicolas

Jak kde nejlépe zlato nakoupím ? CCA za 50 000 KC? Děkuji

Portál Finex.cz
Odpověď na Nicolas

Dobrý den Nicolasi, před pár dny jsme publikovali podrobný návod na téma Jak a kde koupit investiční zlato. Doporučuji se na to podívat!

CoreeCore

zrovna premyslim o tom ze bych neco investoval na stari a zacal si tak trochu sporit … konkretne jsem premyslel o zlate a nebo treba nejakom terminovanem vkladu. co je pro mne lepsi?

Milan R.

Dobrý den, na jaké ceně zlata je podle vás dobré kupovat? Nebo je to dobré neustále? Nebo spíše po menších kouscích? Aby bylo jasno, neplánuji spekulovat u brokera, ale spíše koupit pár slitků. Díky za odpověď.

Jiří Vencl
Odpověď na Milan R.

Dobrý den, pokud si chcete koupit zlatý slitek, kupte ho. Jsou zde značné transakční náklady, jedná se o dlouhodobou investici a spíše je to uložení peněz a ochrana proti inflaci. Jinými slovy tady nehraje takovou roli, zda nákupní cena bude teď o 20 dolarů vyšší nebo nižší.

Vladimir

Zdravím autora a děkuji za podrobný článek. Chtěl bych se ale zeptat jestli vůbec nějaké zlato sám vlastní, nebo ne? Nebo jen obchoduje? Člověk o tom trochu jinak mluví, když v tom má vlastní peníze.. ;-)

Jiří Vencl
Odpověď na Vladimir

Hezký den, především spekuluji na cenu zlata u brokerů, tedy obchoduji. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že zlato je v mých TOP 3 obchodovaných instrumentech. Co se týká fyzického zlata, vlastním pár mincí a slitek (zlatý i stříbrný), ale je to poměrně malá část mých investic. V mém případě u fyzické podoby hraje roli sběratelství a velikost (tyto cennosti uchovovám v osobním trezoru).

Kuba

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi kupováním zlata a obchodováním zlata? Děkuji za odpověď

Jiří Vencl
Odpověď na Kuba

Dobrý den, děkuji za dotaz, odkáži Vás na kapitolu „Jak a kde můžete zlato obchodovat?“. Cena zlata je jedna, ale záleží, jakou formou chcete do zlata investovat, kolik chcete vložit finančních prostředků, na jak dlouho a podobně. Při obchodování zlata můžete využít i finanční páky, viz kapitola „Příklad CFD obchodu se zlatem“. Doporučuji Vám si článek pečlivě projít, měl byste tam vše potřebné najít. Pokud budete mít nějaké konkrétní dotazy, tak se neváhetje zeptat.

Dušan
Odpověď na Kuba

Nákupem fyzického kovu jste jeho vlastníkem, nikdo neví, kolik ho máte, nepodléhá inflaci, neplatíte 15% daň u jeho prodeje z výnosů, neřešíme riziko protistrany-které byste investoval do zlata v papírových podílových listech, investoři tohoto typu by měli vědět, že emitent nevlastní tolik zlata na pokrytí všech cenných papírů
máte ho doma na zlato není DPH

Připojte se k diskuzi

Další Komodity, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo