Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dividendové akcie a ETF – Co to je? Jak vybrat nejlepší v roce 2024? Kde je nakoupit?

Aktualizováno
Dividendové akcie a ETF – Co to je? Jak vybrat nejlepší v roce 2024? Kde je nakoupit?
Zdroj: Depositphotos.com

V tomto článku vám ukážeme a srozumitelně vysvětlíme vše, co potřebujete vědět o dividendových akciích, dividendových ETF a investování do nich. Jednoduše a na jednom místě! Poznejte společně s námi obrovskou sílu dividend.

Zvolit správnou investiční strategii, nebo aktivum, je z počátku obtížné. Ve hře je spousta informací, které musíte zpracovat. Proto jsme pro vás připravili tento obsáhlý článek, který vás se strategií investování do dividendových akcií provede a bude vám rádcem v začátcích.

Měli byste zde najít vše, co budete do svých začátků potřebovat a jako bonus je zde řada odkazů, kde se o vybraných aspektech investování můžete dočíst ještě podrobnější informace.

Po přečtení tohoto článku byste měli být připraveni ponořit se do dividendového investování, ať už je vaším cílem spoření na důchod, vytvoření pasivního příjmu, budování majetku nebo dosažení finanční nezávislosti.

Chcete vědět, jak vybrat nejlepší dividendové akcie, kde koupit dividendové akcie nebo jaké jsou nejlepší dividendové fondy? Pak jste na správném místě, protože to a mnoho dalšího se dozvíte v tomto článku.

Pojďme na to.

Dividendové akcie v kostce
 • Dividendové akcie pravidelně vyplácejí část zisku svým akcionářům. Mohou tak být dobrý zdrojem pasivního příjmu.
 • Dividendový výnos je klíčový ukazatel, který představuje procentuální poměr dividendy k ceně akcie a umožňuje investorům porovnat dividendové příjmy z různých akcií.
 • Dividendové akcie mohou nabídnout stabilní a rostoucí tok příjmů, díky čemuž chrání investory před inflací. Jsou atraktivní zejména v době, kdy jsou úrokové sazby nízké, a nabízejí vyšší výnosy ve srovnání s dluhopisy.

Obsah článku

Co jsou dividendové akcie a dividendy?

Dividendové akcie jsou tituly, které svým akcionářům pravidelně vyplácejí část zisku ve formě měsíčních, kvartálních nebo ročních plateb – dividend.

Dividendové akcie a dividendové fondy mohou být užitečným zdrojem pasivního příjmu, ale nejlepší dividendové akcie mohou být také vynikajícím způsobem, jak dlouhodobě zvýšit své bohatství nebo vydělat peníze.

Ne všechny dividendové akcie jsou však skvělou investicí a mnoho investorů si není jistých, jak začít s jejich hledáním.

Dividenda je podíl na zisku dané společnosti, který společnost vyplácí svým akcionářům. Jedná se tak o dodatečný příjem pro investory.

Pozor, ne všechny akciové společnosti ale dividendy vyplácí. Dividendy s větší pravděpodobností vyplácejí zavedené společnosti, které již nemusí tolik peněz reinvestovat zpět do svého podnikání.

Nejlepší akcie na dividendy tak nenaleznete mezi rychle rostoucími společnostmi, jako jsou technologické nebo biotechnologické společnosti. Ty vyplácejí dividendy jen zřídka, protože potřebují reinvestovat zisky do opětovného růstu.

Poznámka

Například Nvidia nebo Crowdstrike dividendy nevyplácí, zatímco Apple, Microsoft, Meta a řada dalších ano. Vyplácení dividend je jedna z možností – spolu se zpětným odkupem akcií, jak může podnik se svým výsledkem hospodaření naložit a vrátit část zisku akcionářům.

Ptáte se, proč společnosti k vyplácení dividend přistupují? V očích investorů může takový podnik vypadat velmi kvalitně (dává něco navíc) a někteří vyloženě vyhledávají nejlepší akcie na dividendy, které jim umožní vybudovat pasivní příjem.

Nejspolehlivější společnosti vykazují růst dividend – bez snižování – po celá desetiletí.

Jakmile navíc společnost jednou zavede nebo zvýší dividendu, investoři očekávají, že ji udrží i v těžkých časech a obvykle se tomu tak i děje.

Protože jsou dividendy považovány za ukazatel finanční prosperity společnosti, investoři často zanevřou na akcie, pokud se domnívají, že bude snížena, což sníží cenu akcie.

TIP

Investory, kteří nechtějí zkoumat a vybírat jednotlivé dividendové akcie, by mohly oslovit dividendové fondy obchodované na burze (ETF).

Tyto fondy drží mnoho dividendových akcií v rámci jedné investice a rozdělují z nich dividendy investorům.

Samotný fakt, zda společnost dividendy vyplácí anebo ne, však není dostatečný k tomu, abyste společnost hodnotili jako kvalitní či nikoliv. Ve hře jsou další aspekty, jako např. dlouhodobý vývoj ceny akcií, dividend yield (dividendový výnos)P/EP/Bpayout ratio, ROA, ROE, dluh akciové společnosti, cashflow aj.

Dividendový výnos – Dividend yield

Dividendový výnos je velmi důležitý údaj, ale zdaleka ne jediný. Jeho výpočet je velmi snadný, proto se často používá.

Je to procentuální poměr výše dividendy k ceně akcie. Umožňuje vám porovnat si dividendový výnos jedné akcie s výnosy dalších titulů – nejčastěji se pohybuje okolo 1–8 %.

Dividendový výnos [%] = dividenda / cena akcie x 100 [%]

Další podstatné aspekty, které vám pomůžou nelézt nejlepší akcie na dividendy, jsou také délka vyplácení a dlouhodobý růst dividendy, payout ratio a další.

Nejdůležitější data a dny pro dividendového investora

Níže vypsané termíny pro vás mohou být velice důležité. Každá společnost je však má stanovené trochu jinak, pokud byste si je chtěli zjistit pro konkrétní titul, stačí hledat (“googlit”). Tyto informace naleznete snadno.

 • Rozhodný den (record day) – Každý, kdo vlastní akcii v tento den, získá nárok na dividendu.
 • Ex-dividend date – První den, během něhož se již akcie obchoduje bez nároku na výplatu aktuální dividendy.
 • Declaration day – Den vyhlášení výše a důležitých datumů pro nadcházející dividendu.
 • Výplatní den (payday) – Den, kdy bude dividenda vyplacena.

Proč investovat do dividendových akcií?

Akcie, které vyplácejí dividendy, mohou zajistit stabilní a rostoucí tok příjmů. Investoři obvykle dávají přednost investicím do společností, které nabízejí dividendy, jež se rok od roku zvyšují, což pomáhá překonávat inflaci.

Přestože dividendy nejsou zaručené, mnoho investorů na ně spoléhá jako na zdroj příjmů. Společnosti vyplácejí dividendy v různých obdobích, důchodci si tak mohou například vytvořit investiční plán, podle kterého budou inkasovat dividendy každý měsíc v roce.

Na druhé straně mladší investoři – kteří možná nyní nepotřebují příjem – mohou tyto dividendy okamžitě využít ve svých portfoliích a reinvestovat je. Například broker Trading212 investorům umožňuje jejich reinvestici automatizovat a vy se nemusíte téměř o nic starat.

Favorit redakce

Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
Výhody
 • Možnost obchodování frakčních akcií, včetně automatického investování
 • Nákup fyzických akcií a ETF bez poplatků
Nevýhody
 • V nabídce brokera chybí české akcie
 • Nepodporuje populární obchodní platformou MetaTrader 4/5

Dividendové akcie jsou také oblíbené díky tomu, že obvykle nabízejí vyšší výnos než dluhopisy (zejména když jsou úrokové sazby nízké), a současně nabízejí potenciál pro zhodnocení ceny akcií.

Díky dobře nastavenému dividendovému portfoliu můžete i po zdanění poměrně snadno dosáhnout návratnosti investice kolem 4-5 % ročně. To ale není vše, jelikož kromě samotných dividend vaše portfolio může nadále růst.

I v případě poklesu ceny pak mohou dividendy nabídnout stabilní příjem z portfolia, a pokud tyto dividendy reinvestujete, získáte díky nižší ceně akcií více akcií na jednu dividendu.

Proč společnosti vyplácejí dividendy?

Zhruba 75 % společností v indexu S&P 500 dividendy pravidelně vyplácí, protože jsou obvykle známkou finančního zdraví, a tak je může společnost nabízet, aby přilákala investory a zvýšila cenu akcií.

Společnost, která se zaváže vyplácet dividendy, je často kvalitnější a stabilnější, což investory zajímá.

Dividendové investiční strategie

Strategie investování do dividendových akcií se zaměřuje na akcie s vysokým dividendovým výnosem, který je zde brán jako velmi významné kritérium.

Přednostmi takové strategie jsou stabilnější zisky a obvykle také menší kolísání ceny těchto akcií. Jde o jeden z jednodušších, méně rizikových a dlouhodobějších přístupů k investování do akcií.

Investoři přitom mohou využívat dividendové fondy, nebo sami hledají nejlepší dividendové akcie.

Níže vám popíšeme ve stručnosti 4 strategie, které se využívají nejčastěji (ke každé je potom k dispozici odkaz na rozšiřující článek):

Strategie Dogs of the Dow

Index Dow Jones je sice oporou mnoha indexových strategií, ale může investory upozornit i na slibné jednotlivé akcie v jeho řadách. Koneckonců, pokud je akcie natolik dobrá, že je uvedena v indexu Dow, je potenciálně skvělým doplňkem dividendového portfolia.

Existuje mnoho strategií investování do akcií Dow 30. Jednou z nejzajímavějších je takzvaná “Dogs of the Dow”, kterou v roce 1991 poprvé zpopularizoval známý finanční manažer Michael O’Higgins.

Podstatou je nakupovat 10 akcií z indexu Dow Jones s nejvyšším dividendovým výnosem. Vždy na konci roku přichází jejich aktualizace podle nejnovějších dat.

Dividendová strategie podle Warrena Buffetta

Warren Buffett, nejznámější žák Benjamina Grahama, se v zásadě řídí obyčejnými a prostými pravidly, díky kterým v kombinaci s abnormální trpělivostí dosahuje nevídaných výnosů.

Tato investiční strategie v podstatě hledá podhodnocené akcie, která mají na to stát se skvělými tituly a mohl by je po velmi dlouhou dobu držet.

Jak sám říká, jeho nejoblíbenější doba, po kterou akcie drží, je navždy.

Pasivní investiční strategie

Proč by tato strategie měla být tak úspěšná? Pasivní investiční strategie umožňuje naplno těžit z efektu složeného úročení a také se vyhýbáte zbytečným investičním poplatkům, chybným rozhodnutím vlivem zbytečně vysokého počtu transakcí a špatného načasování.

Smutná pravda je, že většina pasivně spravovaných fondů je úspěšnějších než ty aktivně spravované. Pasivní investování je velmi jednoduchá a úspěšná strategie nejen pro méně zkušené investory.

Investování do dividendových aristokratů a králů

Jako dividendoví aristokraté se označují společnosti, které vyplácejí a zvyšují dividendy nepřetržitě po dobu 25 let a více. Dividendoví králové pak po dobu 50 a více let.

Pakliže hledáte velmi kvalitní dividendové akcie, může být docela zajímavé, vybírat právě z těchto titulů.

Výhody a nevýhody dividendových akcií

Jaké jsou ty největší výhody a nevýhody dividendových akcií a investování do nich?

Výhody investování do dividendových akcií

 • Pravidelný příjem: Dividendové akcie poskytují investorům pravidelné výplaty hotovosti, což je atraktivní pro investory, kteří hledají stálý příjem, například lidé těsně před důchodem či v důchodu.
 • Známka finanční stability: Společnosti, které pravidelně vyplácejí dividendy, jsou často vnímány jako finančně stabilní a dobře zavedené s nižším investičním rizikem.
 • Ochrana proti inflaci: Dividendy mohou růst a často jejich růst překonává míru inflace, což pomáhá udržet kupní sílu finančních prostředků investorů.
 • Kompenzace za slabší kapitálový růst: Společnosti, které vyplácejí dividendy, nemusí vykazovat vysoký kapitálový růst – pravidelné dividendy kompenzují nižší cenové zhodnocení akcií.
 • Stabilní výnosy v nestabilním trhu: Dividendové akcie mohou poskytovat stabilní výnosy i v obdobích tržní nestability, což může být uklidňující pro konzervativní investory.
 • Diverzifikace portfolia: Investice do dividendových akcií může pomoci diverzifikovat investiční portfolio, snižuje závislost na kapitálových ziscích z cen akcií, které mohou být volatilnější.
 • Signál korporátního zdraví: Pravidelné a stabilní vyplácení dividend může být signálem, že má společnost stálý a předvídatelný peněžní tok, což může investorům dodat jistotu.

Nevýhody investování do dividendových akcií

 • Nižší růstový potenciál: Společnosti, které vyplácejí vysoké dividendy, často reinvestují menší část svého zisku zpět do podnikání, což může vést k pomalejšímu růstu firmy a jejích akcií.
 • Daňové zatížení: Dividendy jsou daněny ve chvíli, kdy jsou vyplaceny, což znamená daňové důsledky pro investory, kteří by mohli upřednostnit kapitálový růst, který je zdaněn až při prodeji akcií – v případě splnění časového testu jste pak po třech letech od této daně osvobozeni.
 • Vliv na cenu akcií: Vyplácení dividend ovlivňuje tržní cenu akcie, přičemž akcie po ex-dividend date klesají o hodnotu vyplacené dividendy.
 • Riziko snížení dividend: Pokud se finanční situace společnosti zhorší, může dojít ke snížení nebo zrušení dividend, což obvykle vede k výprodeji akcií a následnému poklesu jejich ceny.
 • Náchylnost k tržním turbulencím: Sektorové a ekonomické změny mohou negativně ovlivnit společnosti vyplácející vysoké dividendy, zejména ty v tradičních odvětvích, jako jsou veřejné služby a nemovitosti, které jsou citlivé na úrokové sazby a ekonomické cykly.

Na co si dát pozor při výběru dividendových akcií?

Obvyklým výchozím bodem pro výběr nejlepších dividendových akcií a dividendových fondů je dividendový výnos. Společnosti s nejvyšším výnosem však nemusí být nutně těmi nejlepšími dividendovými akciemi ke koupi.

Investoři si často myslí, že dividendy jsou oddělené od vzestupů a poklesů akciového trhu, ale ve skutečnosti jsou s nimi propojené více, než si mnozí uvědomují. Dividendový výnos a cena akcií se pohybují opačnými směry.

Pokud cena akcií klesá – což se často stává, když má společnost finanční problémy – dividendový výnos se zvyšuje. Investoři, kteří se dívají pouze na dividendový výnos, zanedbávají celkový obraz situace.

To, co skutečně chcete najít, je kombinace růstu ceny akcie a růstu dividendového příjmu.

Tomu se říká celková návratnost investice neboli nárůst ceny akcie a vyplacených dividend.

Aby investoři našli společnosti, které mají dobré vyhlídky na vysokou návratnost, měli by zvážit, co umožňuje, aby podnikání společnosti rostlo tak, aby rostla i její dividenda.

Může to znít náročně, ale tento proces se příliš neliší od žádosti o bankovní hypotéku.

Stejně jako se věřitel podívá na vaše bankovní výpisy a výplatní pásky, aby zjistil, kolik peněz vám přichází a zda si můžete dovolit splácet hypotéku, mohou si investoři přečíst finanční výkazy společnosti, aby zjistili, jak financuje dividendu a zda si může dovolit ji nadále vyplácet.

Pokud společnost nefinancuje (svou dividendu) prostřednictvím cash flow, “spotřebovává” buď aktiva, nebo si na její výplatu půjčuje peníze, a to obvykle není udržitelné, takže dividenda může mít krátkou životnost.

Dividendy jsou vypláceny z volného peněžního toku společnosti, který se vypočítá jako provozní peněžní tok snížený o kapitálové výdaje.

Společnosti s prokazatelnou schopností generovat volné peněžní prostředky a vracet je akcionářům v průběhu času budou v lepší pozici, aby zajistily vynikající celkovou návratnost investic, ať už je makroekonomická situace jakákoliv.

To nejlepší, co můžete mít, pokud jde o silné akcie vyplácející dividendy, je zdravá společnost.

Zdravá společnost je taková, která má stabilní, rostoucí cash flow a zisky.

Jak konkrétně vybírat nejlepší dividendové akcie?

Využijte výplatního poměru k nalezení udržitelných dividend

Dividendový výplatní poměr vypočítává podíl zisku firmy vypláceného ve formě dividend. Jedná se o důležitý ukazatel udržitelnosti dividendové politiky firmy.

Společnost, která vyplácí příliš velkou část svých zisků, nemůže očekávat, že udrží jak dividendu, tak svůj růst.

Výzkum společnosti Brentview Investment Management zjistil, že společnosti s nejvyššími výplatami a dividendovými výnosy nejenže nedosáhly během výprodeje v březnu 2020 výkonnosti indexu S&P 500, ale také zaostaly za celkovým trhem za kalendářní rok.

Navíc některé z těchto společností nakonec v průběhu roku své dividendy snížily.

Info

Dividendové akcie s výnosy pohybujícími se mezi 1 % a 3 % spolu s výplatními poměry v rozmezí 10 % až 40 % by tak měly mít větší pravděpodobnost, že nejen přežijí v nejbližším období bez snižování dividend, ale že se jim bude potenciálně dařit i v budoucnu dividendy navyšovat.

Nízký výplatní poměr působí ve prospěch investora, protože společnost je pak schopna reinvestovat zbytek svých zisků.

Pokud je tato reinvestice úspěšná a podnik roste, pak je v následujícím roce, kdy společnost opět vyplácí dividendu, dividenda vyšší, protože zisk za daný rok je rovněž vyšší.

Hledejte růst dividend

Udržitelná dividenda s potenciálem růstu je jako trefit jackpot. Pokud získáte obojí, můžete si z akcie vytvořit stále rostoucí tok příjmů, což je něco, co dluhopisy se svými pevnými kupónovými sazbami nemohou poskytnout.

K vyhledání společností s udržitelnou a rostoucí dividendou lze využít následující čtyři kritéria.

 • Firma musí za posledních deset let zdvojnásobit svou dividendu. To znamená průměrnou roční míru růstu dividend ve výši 7,2 %, což je výrazně nad průměrnou roční mírou inflace ve výši 3,8 %.
 • Dejte přednost společnostem, které zvyšovaly dividendu alespoň v osmi z deseti předchozích let, aby dosáhly konzistentního ročního růstu dividend.
 • Společnost by také měla mít také rozumný výplatní poměr. Nevybírejte podniky, které zvyšují dividendu prostým zvyšováním výplatního poměru. Růstu dividendy by mělo být dosaženo prostřednictvím konzistentních reinvestic do ziskových růstových příležitostí.
 • Posledním kritériem, je omezení poměru dlouhodobého dluhu k vlastnímu kapitálu společnosti na méně než 50 %. Nechcete vlastnit akcie společnosti, která ohrožuje své dividendy tím, že se nadměrně zadlužuje.

S využitím těchto kritérii získáte výhodný výchozí bod pro objevení nejkvalitnějších plátců dividend. Obvykle se totiž jedná se o společnosti, které dokázaly udržet dividendu – a zpravidla ji i zvyšovat – po celou dobu hospodářského cyklu.

Existují období, kdy společnost nemusí být schopna zvýšit dividendu nebo ji může zvyšovat pomaleji, ale celkově budou společnosti, které projdou tímto sítem, stabilnějšími a spolehlivějšími plátci dividend.

Pozor na cyklická odvětví a příliš zadlužené společnosti

Vyhněte se společnostem spojeným s komoditami nebo společnostem v odvětvích s cyklickými zisky a peněžními toky. Nemusí být schopny pokračovat ve vyplácení dividend v období poklesu cen dané komodity nebo odvětví.

Měli byste se také vyhýbat společnostem s příliš velkým zadlužením, protože to znamená, že větší část jejich peněžních odlivů kontrolují držitelé dluhopisů, jejichž úrokové platby jsou povinné, a nikoli akcionáři, jejichž dividendy jsou dobrovolné.

V těžkých časech by tyto firmy mohly snížit dividendy, aby se vyhnuly nesplácení dluhopisů.

Každá společnost však může zažít neúspěch a diverzifikace je pro investora nejlepší zajišťovací strategií. Proto se doporučuje diverzifikovat dividendové příjmy napříč společnostmi a tržními sektory – k tomu lze účinně využít i dividendové fondy obchodované na burze (ETF).

Ve kterých odvětvích obecně naleznete nejspolehlivější plátce dividend? Obvykle na takové společnosti narazíte v odvětvích jako telekomunikace, spotřební zboží, finance, pojišťovnictví, průmysl či energetika.

To ostatně můžete vidět i v tabulce níže, která porovnává dividendový výnos jednotlivých sektorů indexu S&P 500.

Průměrné dividendové výnosy společností podle sektoru, ve kterém působí
Energetika 3,93 %
Nemovitosti 3,90 %
Veřejné služby 3,15 %
Zboží dlouhodobé spotřeby 2,50 %
Materiály 2,18 %
Finance 1,92 %
Průmysl 1,74 %
S&P 500 1,67 %
Zdravotní péče 1,66 %
Spotřební zboží 0,98 %
Informační technologie 0,96 %
Komunikační služby 0,92 %
zdroj: globalxetfs.com
Možností je rovněž využití screeningu

Pokud jste fandové do screeningu, zkuste při výběru aplikovat např. následující kritéria:

Zejména v dobách, kdy jsou akcie výrazně nadhodnocené, však nemusíte podle daných kritérií žádný titul najít. Pokud ale nechcete roky čekat, než se nějaký titul najde, potom stačí jen některá tato kritéria zmírnit.

Jakou část akciového portfolia byste si měli vyhradit na dividendové akcie?

Vaše tolerance k riziku, investiční horizont a potřeby pasivního příjmu určí, jaký podíl portfolia přidělíte dividendové strategii.

Nezapomeňte, že dividendové akcie nejsou dluhopisy, které zaručují návratnost vaší jistiny. Jako každé akcie podléhají i dividendové akcie tržním rizikům a rizikům specifickým pro danou společnost.

Kromě toho jsou dividendové akcie vystaveny riziku úrokových sazeb. Při růstu úrokových sazeb mohou investoři utéct od dividendových akcií k zaručenému příjmu z dluhopisů, což vede k poklesu cen dividendových akcií.

Dokonce i ty nejsolidnější dividendové akcie pak mohou v krátkém období zažít značnou volatilitu.

Existuje zkrátka příliš mnoho tržních sil, které s nimi mohou během několika dnů nebo týdnů pohnout nahoru nebo dolů, přičemž mnohé z nich nemají nic společného se samotným podnikáním společnosti.

Pokud si tedy vyberete skvělé dividendové tituly, nedělejte si příliš velké starosti s každodenními cenovými pohyby.

Zaměřte se zkrátka na hledání společností s vynikajícím podnikáním, stabilními toky příjmů a dobrou dividendovou historií a investujte do dividendových akcií dlouhodobě.

Jak investovat do dividendových akcií – kde koupit dividendové akcie?

Nákup dividendových akcií u brokera

Abyste mohli inkasovat dividendu, nemusíte nakoupit přímo dané akcie s dividendou. Inkasovat ji můžete od brokera, i pokud spekulujete na cenu akcie prostřednictvím CFD. Je nutné však říci, že tyto finanční deriváty nejsou k dlouhodobému držení dividendových akcií vhodné – jsou určeny k obchodování.

Myslíte-li to tak s dividendovým investováním vážně, měli byste dát přednost nákupu fyzických – reálných – akcií.

Co se týče výběru brokera, může z počátku působit velmi složitě a pro nováčky může být až chaotický. Jakmile si tím ale projdete, uvidíte, že to není vůbec těžké.

Ve chvíli, kdy máte jasně stanovenou strategii (např. dlouhodobě nakupovat dividendové akcie a průměrovat jejich cenu) je pro vás velmi důležité také kritérium zdanění akcií a poplatky související s investováním.

Námi otestovaní a ověření brokeři

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Nákup dividendových fondů u brokera

Pokud jste dočetli až sem, asi už tušíte, že nemusíte trávit spoustu času vybíráním konkrétních akciových titulů, ale můžete snadno a pohodlně investovat do burzovně obchodovaných fondů – ETF

Tyto finanční instrumenty rovněž nakupujete přes brokera nebo investiční platformy, ale namísto desítek titulů, prostřednictvím nich koupíte pouze jedno vybrané ETF (či kombinaci několika málo ETF), které je tvořeno desítkami, někdy až stovkami dividendových akcií.

Obrovskou výhodou je u ETF diverzifikace a časová nenáročnost. Do detailu jsme investování do ETF rozebrali v tomto článku.

Poznámka

V následující pasáži vám ukáže několik konkrétních tipů na zajímavé dividendové akcie. Pozor na to, že náš článek není investičním doporučením – jedná se pouze o inspiraci (tipy).

Na vás samotných je pak pečlivý výběr dle vaší individuální investiční strategie, investičním horizontu, možnostech i toleranci k investičnímu riziku.

Pojďme se nyní společně podívat na konkrétní zástupce dividendových ETF a dividendových akcií, do kterých může být zajímavé investovat.

Top dividendové akcie

Dobrý místem, kde můžete začít s hledáním nejlepších dividendových akcií, je seznam dividendových aristokratů.

Jak už jste měli možnost zjistit výše, jedná se o společnosti, které jsou součástí indexu S&P 500 a které vyplácejí a zvyšují dividendu nejméně 25 let po sobě.

Kdybyste chtěli další inspiraci, pak pokračujte ve čtení:

Nejlepší dividendové akcie USA

1. AT&T (T)

AT&T je telekomunikační gigant nabízející řadu bezdrátových, internetových a digitálních služeb. Společnost je známá svými konzistentními výplatami dividend, které oslovují investory zaměřené na příjmy.

2. Johnson & Johnson (JNJ)

Společnost Johnson & Johnson je přední zdravotnickou společností, která vyrábí léčiva, zdravotnické prostředky a spotřební zdravotnické výrobky. Dlouhodobě vykazuje růst dividend, což podtrhuje její finanční stabilitu.

3. Procter & Gamble (PG)

Tato korporace vyrábějící spotřební zboží stojí za mnoha známými značkami, jako jsou Tide a Gillette. Procter & Gamble je oblíbený pro svou spolehlivost a růst dividend, což z něj činí základ mnoha dividendových portfolií.

4. ExxonMobil (XOM)

ExxonMobil, jedna z největších veřejně obchodovaných ropných a plynárenských společností na světě, má chvályhodnou historii odměňování akcionářů dividendami, a to i při kolísavých cenách ropy.

5. 3M (MMM)

Společnost 3M, známá svými diverzifikovanými technologiemi a inovativními výrobky, včetně spotřebního zboží a zdravotnických položek, má bohatou historii výplat a zvyšování dividend, což odráží její provozní úspěchy.

Společnost Dividendový výnos (5letý průměr) Payout Ratio (5letý průměr)
Průměrný roční růst dividendy za posledních 5 let
AT&T (T) 5,9 % 65 % 2 %
Johnson & Johnson (JNJ) 2,6 % 46 % 6 %
Procter & Gamble (PG) 2,4 % 60 % 7 %
ExxonMobil (XOM) 3,4 % 58 % 3 %
3M (MMM) 4,1 % 75 % 5 %

Nejlepší evropské dividendové akcie

1. Nestlé (NESN)

Společnost Nestlé se sídlem ve Švýcarsku je největší potravinářskou společností na světě podle výše tržeb. Rozsáhlé portfolio výrobků a globální působnost společnosti podporují konzistentní dividendovou politiku, která je atraktivní pro dlouhodobé investory.

2. Novo Nordisk (NOVO B)

Tato dánská farmaceutická společnost se specializuje na péči o diabetes a další závažná chronická onemocnění. Společnost má za sebou progresivní dividendovou politiku, která odráží její silný růst zisků.

3. Royal Dutch Shell (SHEL)

Jedna z největších světových ropných a plynárenských společností se sídlem ve Velké Británii restrukturalizovala svou obchodní strategii směrem k obnovitelným zdrojům energie a zároveň si zachovala atraktivní dividendové výnosy.

4. Unilever (ULVR)

Britsko-nizozemská nadnárodní společnost Unilever, která vyrábí spotřební zboží, se může pochlubit širokou škálou oblíbených značek v oblasti výživy, hygieny a osobní péče. Společnost je známá svými spolehlivými dividendami.

5. TotalEnergies (TTE)

Francouzská nadnárodní integrovaná energetická a ropná společnost TotalEnergies diverzifikovala svou činnost do oblasti obnovitelných zdrojů energie a výroby elektřiny. Díky svému závazku udržovat vysokou dividendu je oblíbená mezi příjmovými investory.

Společnost Dividendový výnos (5letý průměr) Payout Ratio (5letý průměr)
Průměrný roční růst dividendy za posledních 5 let
Nestlé (NESN) 2,3 % 55 % 8 %
Novo Nordisk (NOVO B) 1,4 % 40 % 12 %
Royal Dutch Shell (SHEL) 3,5 % 70 % -1 %
Unilever (ULVR) 3,3 % 63 % 4 %
TotalEnergies (TTE) 5,1 % 60 % 5 %

Nejlepší české dividendové akcie

České akcie sice nevypadají dle indexu PX nijak zajímavě, avšak z pohledu dividendy jsou velmi zajímavé, přičemž některé dividendové výnosy přesahují i 8 %! Ve srovnání s průměrem EU nebo Ameriky jsme na tom skutečně mnohem lépe.

Kromě toho odpadá nezanedbatelné kurzové riziko, jelikož do českých titulů můžete investovat přímo v korunách.

1. ČEZ

Skupina ČEZ je největší energetickou společností a největší veřejnou společností ve střední a východní Evropě. Zabývá se výrobou, distribucí a prodejem elektřiny a tepla, jadernou bezpečností a také výrobou jaderné energie. Společnost je známá svými stabilními dividendami a je těžkou vahou pražské burzy.

2. Komerční banka

Významný český bankovní dům, Komerční banka, nabízí širokou škálu bankovních služeb a má silné postavení na trhu úvěrů a vkladů. Je známá poskytováním konzistentních dividend, což ji činí atraktivní pro investory zaměřené na výnosy.

3. MONETA

Další špičková banka v České republice, MONETA, obsluhuje jak retailové, tak firemní klienty. Banka v minulosti nabízela vysoké dividendové výnosy a udržovala vysokou kapitálovou přiměřenost.

4. Philip Morris ČR

Philip Morris ČR je českou dceřinou společností globální tabákové firmy. Navzdory klesajícímu počtu kuřáků si společnost udržuje vysokou ziskovost a výplatu dividend, což je podpořeno loajální zákaznickou základnou a opatřeními na zvýšení efektivity nákladů.

5. O2 Czech Republic

Společnost O2 Czech Republic působí jako přední telekomunikační operátor v České republice a nabízí mobilní a pevné služby, včetně hlasových, datových, televizních a ICT služeb. Společnost je dobře hodnocena pro svou dividendovou spolehlivost.

Společnost Dividendový výnos (5letý průměr) Payout Ratio (5letý průměr)
Průměrný roční růst dividendy za posledních 5 let
ČEZ Group 7,1 % 85 % 5 %
Komerční Banka 6,5 % 65 % 3 %
MONETA Money Bank 8,0 % 70 % 2 %
Philip Morris ČR 7,0 % 80 % 4 %
O2 Czech Republic 6,2 % 60 % 1 %

Nejlepší dividendové fondy obchodované na burze (ETF)

ETF (exchande traded funds), známé jako fondy obchodované na burze jsou výtečným nástrojem pro nenáročné investory, kteří nechtějí trávit příliš času investováním, edukací a výběrem konkrétních akciových titulů.

A jelikož jsou dividendové akcie vhodné zejména pro střednědobé a dlouhodobé investování, dividendové ETF se může stát perfektní kombinací obou.

Další výhodou jsou nízké poplatky (oproti klasickým investičním fondům) a vysoká likvidita, jelikož je můžete obchodovat prakticky kdykoliv a kdekoliv.

1. Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG)

Tento ETF se zaměřuje na americké akcie, které v minulosti zvyšovaly dividendy po dobu nejméně deseti po sobě jdoucích let. Jeho cílem je poskytovat mírný výnos, ale s důrazem na růst dividend.

2. Schwab U.S. Dividend Equity ETF (SCHD)

SCHD sleduje dividendově vážený index 100 amerických akcií s historií konzistentního vyplácení dividend. ETF se zaměřuje na vysoký dividendový výnos a finanční zdraví jednotlivých společností.

3. iShares Select Dividend ETF (DVY)

IShares Select Dividend ETF nabízí expozici vůči americkým akciím s vysokým výnosem z dividend. Sleduje index složený z akcií s relativně vysokým dividendovým výnosem a vyvažuje sektorovou expozici, aby se snížilo riziko.

4. SPDR S&P Dividend ETF (SDY)

Tento ETF se snaží kopírovat výkonnost indexu S&P High Yield Dividend Aristocrats, který zahrnuje společnosti, které každoročně zvyšovaly dividendy po dobu nejméně 20 po sobě jdoucích let.

5. Vanguard High Dividend Yield ETF (VYM)

VYM se zaměřuje na společnosti, které vyplácejí nadprůměrné dividendy, a sleduje index FTSE High Dividend Yield. Je oblíbený pro svou širokou expozici vůči segmentu akcií s vysokým dividendovým výnosem na americkém akciovém trhu.

ETF Dividendový výnos Expense Ratio (roční nákladovost)
AUM (Assets Under Management – aktiva pod správou)
Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG) 1,8 % 0,06 % 64,2 mld. USD
Schwab U.S. Dividend Equity ETF (SCHD) 3,2 % 0,06 % 40,3 mld. USD
iShares Select Dividend ETF (DVY) 3,6 % 0,39 % 25,2 mld. USD
SPDR S&P Dividend ETF (SDY) 2,9 % 0,35 % 22,1 mld. USD
Vanguard High Dividend Yield ETF (VYM) 3,1 % 0,06 % 51,5 mld. USD

Pár slov závěrem

Začít s investováním do dividendových akcií může být zpočátku trochu náročné, když uvážíte všechny proměnné. Pro začátečníky je důležité věnovat čas pochopení základních pojmů, jako jsou všechny ty uvedené v tomto článku, než přejdou na složitější strategie.

Nezapomeňte, že investování je proces celoživotního učení a že můžete vykročit správnou nohou tím, že se před realizací první investice dostatečně vzděláváte.

Info

Po přečtení výše sepsaných řádků byste měli být schopni komplexně porozumět dividendovým akciím i jejich strategiím, uvažovat o zásadních souvislostech a umět si vybrat konkrétní (pro vás vhodné) dividendové tituly či ETF.

Pokud vám ale některá pasáž nebyla jasná, neváhejte si ji pročíst znovu nebo využijte odkazy na další články na našem webu, popřípadě také naši akademii. Dividendové akcie určitě stojí za pozornost – jedná se o skvělý nástroj. Věnujte tomu svůj čas a posuňte své investiční dovednosti zase o kus dopředu.

V případě, že si nebudete vědět rady, můžete nás také samozřejmě kontaktovat.

FAQs – na co se nejčastěji ptáte

Co jsou dividendové akcie?

Dividendové akcie jsou typy akcií společností, které pravidelně vyplácejí část svého zisku akcionářům ve formě dividend. Toto vyplácení může probíhat měsíčně, kvartálně, nebo ročně.

Jaký je rozdíl mezi dividendou a dividendovým výnosem?

Dividenda je částka vyplácená na akcii, zatímco dividendový výnos (dividend yield) je procentuální vyjádření této částky vzhledem k tržní ceně akcie, což umožňuje porovnání atraktivity dividend různých akcií.

Proč některé společnosti vyplácejí dividendy, zatímco jiné ne?

Zavedené společnosti se stabilními zisky často vyplácejí dividendy jako způsob, jak vrátit hodnotu akcionářům. Naopak rychle rostoucí firmy, jako jsou technologické nebo biotechnologické, obvykle reinvestují zisky zpět do svého rozvoje místo vyplácení dividend.

Jaký je vliv dividend na cenu akcie?

V den vyplacení dividendy obvykle cena akcie klesne o hodnotu vyplacené dividendy, což odráží fakt, že noví kupci již nebudou mít nárok na tuto konkrétní dividendu.

Co je výplatní poměr (payout ratio) a proč je důležitý?

Výplatní poměr je procento zisku společnosti vyplácené jako dividendy. Nízký výplatní poměr může naznačovat, že společnost má dostatek prostředků pro růst a udržitelnost dividend, zatímco vysoký výplatní poměr může být signálem potenciálních finančních problémů.

Jaké jsou výhody a nevýhody investování do dividendových akcií?

Výhody zahrnují pravidelný příjem, finanční stabilitu a ochranu proti inflaci. Nevýhody mohou zahrnovat nižší růstový potenciál a vyšší daňové zatížení.

Jak můžete použít dividendové akcie k vybudování pasivního příjmu?

Investováním do společností, které pravidelně a spolehlivě zvyšují své dividendy, můžete postupně budovat stabilní zdroj pasivního příjmu, který může růst a pomoci překonat inflaci.

Jaké jsou nejčastější chyby při investování do dividendových akcií?

Jednou z nejčastějších chyb je přílišná koncentrace na vysoký dividendový výnos bez ohledu na finanční zdraví společnosti, což může vést k investici do společností v problémech, které mohou snížit nebo zrušit dividendy.

Další zdroje informací:

 • The Motley Fool (How to Invest in Dividend Stocks: A Guide to Dividend Investing)
 • Investopedia (Stock Dividend: What It Is and How It Works, With Example)
 • Money USNews (What Is a Dividend? Ultimate Guide to Dividend Stocks)
 • NerdWallet (What Is a Dividend and How Do They Work?)
Líbil se vám tento článek?
116
6

Autor

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Dividendové akcie a ETF – Co to je? Jak vybrat nejlepší v roce 2024? Kde je nakoupit?

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.