Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Frakční akcie – Je libo akcie Amazon za pár dolarů? Jak frakční akcie fungují?

Frakční akcie - Je libo akcie Amazon za pár dolarů? Jak frakční akcie fungují?

Frakční akcie - Je libo akcie Amazon za pár dolarů? Jak frakční akcie fungují?
Zdroj: depositphotos.com

Začínající akcioví investoři často stojí před zdánlivě neřešitelným problémem – rádi by se se světem investování seznámili pozvolna a prostřednictvím malých částek, jenže velké množství zajímavých aktiv stojí více než 100 USD, přičemž ceny často jdou i do vyšších tisíců korun. Spoustu akcií si tak jednoduše nemohou dovolit, přičemž o nějaké diverzifikaci zde ani nemůže být řeč.

Jedním z řešení je investování do ETF, o nichž si můžete přečíst v samostatné rubrice. Ani tento typ aktiva však není vždy z nejlevnějších a chcete-li investovat do jedné nebo několika konkrétních drahých firem, váš problém to nevyřeší.

Naštěstí je tu frakční investování, jež dělá nejen z akcií finančně mnohem dostupnější záležitost, což ocení zejména začátečníci. V tomto průvodci frakčním investováním se dozvíte, o co se jedná, jak to funguje a zda jsou frakční akcie to pravé i pro vás.

Obsah článku

1.Co jsou frakční akcie?2.Jak k nim můžete přijít?Plán reinvestice dividend – DRIPŠtěpení akcíFúze a akvizice3.Výhody frakčních akcií4.Nevýhody frakčních akcií5.Kde koupit frakční akcie?6.Diskuze k tématu

Co jsou frakční akcie?

Podstata frakčních akcií vyplývá již ze samotného názvu – v případě frakčního investování nekupujete celé akcie, nýbrž jejich zlomky. Totéž platí i o ETF, do nichž můžete tímto způsobem investovat také – a jelikož je spektrum podkladových aktiv ETF opravdu široké, teoreticky můžete frakčně investovat třeba i do komodit nebo světových měn.

Vše bude záviset na nabídce konkrétního brokera, přičemž s tím, jak se investování stává stále více přístupné široké veřejnosti, je zřejmé, že se nabídka bude postupně rozšiřovat.

Frakční akcie umožňují držet podíl v opravdu drahých firmách, např. ve společnostech Alphabet (Google), Amazon, Berkshire Hathaway (A i B), Tesla nebo třeba Mastercard, a to se zlomkem kapitálu potřebného k nákupu celé akcie. Dávají tak možnost držet podíl ve skutečných velikánech dnešního světa a účastnit se jak jejich růstu, tak těžit z dividendových výnosů.

Jak k nim můžete přijít?

K frakčním akciím můžete přijít hned několika způsoby. Byť v současnosti roste jejich popularita a do své nabídky je zařazuje stále více velkých brokerů cílících zejména na mladé investory z řad mileniálů, existuje ale také několik „tradičnějších“ způsobů jejich nabytí.

Plán reinvestice dividend – DRIP

Vznik frakčních akcií je často podružným jevem systému DRIP, v jehož rámci investoři reinvestují své hotovostní dividendy do dalších akcií nebo akcie podkladové společnosti. Plány DRIP svým akcionářům zpravidla nabízí veřejně obchodované společnosti nebo fondy.

Štěpení akcí

Dalším ze způsobů vzniku frakčních akcií je tzv. štěpení, kdy se společnost kupříkladu z důvodu příliš vysoké ceny rozhodne rozdělit svou akcií na několik menších. Ne vždy se přitom jedná o dělení v poměru 2:1 nebo 4:1, jako tomu bylo loni v případě amerického Applu.

Pokud se emitent rozhodne rozdělit své akcie v poměru 3:2, investor držící tři kusy bude mít čtyři a půl, z pěti vznikne sedm a půl a podobně.

Fúze a akvizice

Frakční akcie mohou vzniknout také v důsledku fúze nebo akvizice realizované jednotlivými firmami. Je to dáno tím, že se akcie spojených společností slučují dle předem daného poměru, což často vede právě ke vzniku zlomkových podílů.

Výhody frakčních akcií

Jak již bylo zmíněno výše, frakční investování je skvělým nástrojem zejména pro začínající investory nebo investory s nižším kapitálem. Jednoduše díky nim můžete vkládat své finance také do firem, jež byste si jinak nemohli dovolit, a účastnit se jejich růstu.

Brokeři nabízející frakční akcie vám zpravidla vyplatí také dividendu, samozřejmě úměrnou velikosti zlomku k velikosti celé akcie.

Za další z nesporných výhod zlomkových akcií platí také skutečnost, že umožňují v dané chvíli investovat všechny volné finanční prostředky. Pokud vám například po pravidelných nákupech zbylo řekněme 15 USD, s nimiž je tržní nabídka velmi omezená (byť si za ně můžete pořídit nějaký zajímavý REIT), díky frakčním akciím je stále můžete investovat tam, kam jste zamýšleli.

V neposlední řadě je frakční investování mimořádně mocným nástrojem diverzifikace, tolik omílané investiční mantry. Pokud pracujete s menším kapitálem, nemusíte vše vsázet na jednoho drahého koně. Své prostředky si budete moci rozložit mezi několik aktiv dle vlastního výběru nehledě na jejich tržní cenu.

Nevýhody frakčních akcií

několik dolarů frakční investování
Zdroj: depositphotos.com

Navzdory nesporným výhodám má frakční investování i určitá úskalí. V prvé řadě je třeba počítat s tím, že s frakčními akciemi, které zakoupíte u nějakého obchodníka, budete s nejvyšší pravděpodobností moci obchodovat pouze u něj – u spousty brokerů podpora frakčního investování dosud chybí a přenos frakčních akcií z jednoho brokera může být problematický, ne-li přímo nemožný.

Řešením je zde počkat si na to, až „nasyslíte“ celou akcii. V kontextu současných tendencí je rovněž vcelku pravděpodobné, že v budoucnu bude převod aktiv mezi jednotlivými brokery zahrnovat také frakční portfolia.

Nakonec je samozřejmě nutné zmínit poplatky. S obchodováním frakčních akcií se může pojit dodatečné finanční zatížení, takže je vždy nutné seznámit se s podmínkami nabízenými konkrétním brokerem.

Kde koupit frakční akcie?

Ze služeb, které nabízejí investování do frakčních akcií v kontextu našich končin zmíníme dva – eToro a Revolut.

  • eToro je důvěryhodný v současnosti nesmírně populární CFD broker zaměřující se na investování pro masy, nabídka frakčních akcií tak v portfoliu jeho služeb nemohla chybět. Více o tomto brokerovi si můžete přečíst v naší komplexní recenzi.
  • Revolut je oproti tomu služba (platforma) nabízející alternativu ke klasické platební kartě a osobnímu účtu. Kromě toho však nabízí také možnost investování do kryptoměn, komodit nebo akcií, včetně těch frakčních. Revolutu se věnujeme v této recenzi.

Recenze těchto služeb

Favorit redakce
Registrujte se přes odkaz v této recenzi a získejte Premium plán na 3 měs. zdarma! Více info v recenzi.
  • Skvělé kurzy pro směnu měn
  • Možnost využít Google Pay či Apple Pay
  • Prémiové karty jsou až za příplatek
  • Výběry z bankomatu zdarma mají své limity
Registrujte se přes odkaz v této recenzi a získejte Premium plán na 3 měs. zdarma! Více info v recenzi.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Závěrem – Doporučujeme investování do frakčních akcií?

Jste-li začínající investor nebo máte-li k dispozici pouze omezený kapitál, pak frakční investování rozhodně stojí za zváženou. Kromě větší flexibility a možnosti pořídit si jinak nedostupné tituly získáte možnost tolik důležité diverzifikace, kdy se vyhnete vkládání celé naspořené částky do jednoho nebo dvou titulů.

Pokud však působíte na trzích již delší dobu, máte k dispozici vyšší kapitál a už v tom trochu „umíte chodit“, kromě opravdu drahých titulů typu Amazon ve vašem případě frakční investování trochu postrádá smysl.

Před každou investicí je samozřejmě potřeba udělat si analýzu daného akciového titulu, abychom předešli případné ztrátové investici. Tento proces výběru by měl být stejný jak pro frakční akcie, tak pro klasické. A nezapomeňte, nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 2
Vojtěch Grék

Zdravím, chtěl bych se zeptat ohledně frakčních ETF/akcií

V článku je tato informace:
Řešením je zde počkat si na to, až „nasyslíte“ celou akcii. V kontextu současných tendencí je rovněž vcelku pravděpodobné, že v budoucnu bude převod aktiv mezi jednotlivými brokery zahrnovat také frakční portfolia.

Mám tomu tedy rozumět tak, že pokud budu kupovat frakce ETF tak například po pěti nákupech budu mít koupené celé jedno ETF ? Jak se dozvím, že je skutečně moje ? Pokud kupuji frakci tak vlastníkem ETF je broker pokud se nepletu? Chci pravidelně investovat nižší částku. Ale určitě chci aby to ETF popřípadě akcie patřilo opravdu mě a jen mě.

Portál Finex.cz
Odpověď na Vojtěch Grék

Dobrý den, Vojtěchu. Bohužel s názorem, že chcete, aby ETF patřilo “jen a jen Vám” moc nepochodíte. Z důvodu složitosti a nákladnosti procesu jsou v případě většiny brokerů akcie, které si koupíte, u depozitáře na společném účtu více klientů. Vy jste ale i tak právoplatným vlastníkem těchto akcií a v případě problémů brokera je možné nechat si akcie převést k brokerovi jinému.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo