Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Wise
Wise –⁠ Recenze internetové peněženky a aplikace
Logo Wise
Wise
Logo Wise

Wise –⁠ Recenze internetové peněženky a aplikace

Poslední aktualizace recenze 22. 3. 2024 | Václav Sosna
Hodnocení Finex.cz
90 %

Wise Payments Limited je britská fintech společnost poskytující zákazníkům účty v cizích měnách, na kterých mohou držet své peníze a zároveň je posílat, přijímat, směňovat a utrácet.

Wise nabízí mimo jiné i svou platební kartu a spoření v různých měnách. To vše mnohem levněji než v klasických bankách (např. převody do zahraničí jsou dle Wise až 5x levnější než u bank).

Wise nabízí i mnoho dalších lákavých služeb, na které se v této recenzi zaměříme a srovnáme je s konkurencí. Ukážeme si, jak Wise funguje a zda pro vás má smysl si na něm založit účet.

Obsah recenze Wise

O společnosti Wise a její historii

Wise byla založena v roce 2011 s vizí učinit mezinárodní převody peněz levnými, férovými a jednoduchými. Wise není banka, nenabízí svým zákazníkům půjčky, ovšem lze na ní provádět podobné operace jako v bance, tedy držet, odesílat, přijímat, spořit a utrácet peníze. Nabízí tři hlavní produkty: Wise Account, Wise Business a Wise Platform. Naše recenze se zaměřuje především na Wise Account.

V rámci Wise Account je skrze aplikaci Wise nebo webové rozhraní dostupných hned několik zajímavých služeb. Hlavním lákadlem je vedení účtů v různých světových měnách. Celkem je zde na výběr přes 40 světových měn. Můžete si vybrat až 10 světových měn, v kterých si můžete nechat posílat transfery. K těmto 10 měnám dostanete IBAN a údaje o účtu.

Wise založili dva přátelé, bývalí zaměstnanci společností Skype a Deloitte. Původem Estonci Taavet Hinrikus a Kristo Käärmann dostávali své výplaty v eurech a librách. Ovšem každý z nich potřeboval jinou měnu pro své výdaje než tu, která mu chodila na účet…

Zdroj: bwbx.io
Taavet Hinrikus a Kristo Käärmann

Jednoho dne se tak dohodli, že si budou své výplaty vzájemně posílat na účet toho druhého, aby se vyhnuli vysokým poplatkům za směnu, kterou jim účtovaly banky. Uvědomili si, že se stejným problémem jako mají oni se určitě potýká hodně lidí a zde se zrodil nápad, jak pomoci i ostatním vyhnout se poplatkům za směnný kurz.

Roku 2011 založili společnost TransferWise s myšlenkou pramenící z tohoto příběhu. Později došlo ke zkrácení názvu jen na Wise (WISE). 7. července 2021 vstoupila společnost na londýnskou burzu a nyní, po 12 letech fungování má celosvětově 16 milionů aktivních uživatelů, kteří pomocí Wise přesouvají měsíčně prostředky v hodnotě více než 10 miliard USD.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Wise Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Transfery prostředků z Wise účtu můžete provádět buď platební kartou nebo přímo z aplikace, a to dalším uživatelům Wise nebo bankovním příjemcům z více než 50 zemí světa.

Při transferu peněz bankovnímu příjemci je postup vždy velmi podobný. Kliknutím na tlačítko “Send” se vám otevře úvodní nabídka, kde budete mít na výběr, zda chcete peníze poslat mezinárodně nebo příjemci se stejnou měnou. Po výběru vaší měny a měny příjemce lze zvolit, jaký typ transferu chcete uskutečnit, zda rychlý a jednoduchý nebo transfer s nízkými poplatky. Rozdíl je v tom, jakým způsobem pošlete své peníze na účet Wise.

Zdroj: wise.com
Úvodní výběr při odesílání transferu

Aplikace vás poté vyzve, abyste vybrali příjemce, případně vytvořili nového. Kliknutím na tlačítko “Add” v pravém horním horu lze vytvořit nového příjemce. Stačí zadat údaje o příjemci a poté je potvrdit.

Zdroj: wise.com
Vytvoření nového příjemce transferu

Před odesláním platby musíte na svůj účet poslat peníze a poté projít dvoufázovým ověřením. Čas, než se peníze objeví na účtu příjemce, není vždy stejný a záleží především na zvoleném typu transferu a vámi zvolených měnách. Odhad, kdy příjemce peníze dostane, vám Wise vždy ukáže.

Jak založit účet Wise?

Založení účtu u Wise je velmi intuitivní. Prvním krokem je stáhnout si stejnojmennou aplikaci na váš mobilní telefon. Po otevření aplikace stačí postupovat podle návodu a dostat se přes pět nutných kroků k otevření účtu u Wise.

Zdroj: wise.com
Kroky potřebné k založení účtu u Wise

V první řadě vám dá aplikace na výběr, pro které měny si přejete vytvořit účet. K těmto měnám dostanete detaily bankovního účtu a můžete si na ně nechat posílat peníze. Následuje výběr karty, zde si můžete zvolit fyzickou kartu, za jejíž doručení je třeba zaplatit 180 Kč nebo virtuální kartu, která je zdarma, máte ji ihned, ale musíte si na účet nahrát alespoň 500 Kč.

Poté vás aplikace požádá o ověření vaší totožnosti (KYC), tedy vyplnění osobních údajů a vyfocení průkazu totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas). Poslední krok je samotné poslání prostředků na účet Wise. To lze provést bankovním převodem, který je bez poplatků nebo pomocí Google či Apple Pay či platební karty, kde je účtován malý poplatek. Výše poplatku závisí na zvolené měně.

Zdroj: wise.com
Výběr karty v aplikaci Wise

Nyní již máte aplikaci Wise připravenou k použití! Můžete směňovat, držet cizí měny, posílat a přijímat peníze, platit kdekoliv a odkudkoliv ze světa a šetřit na poplatcích.

Další funkce Wise

Směna měn

V aplikaci si lze směnit libovolné měny za středový kurz. V kurzu tedy žádné skryté poplatky za směnu nejsou. Při jakékoliv směně uvidíte přesně, kolik zaplatíte na poplatcích. Výše poplatku je závislá na více faktorech, například na tom jaké konkrétní měny budete směňovat a začíná na 0,43 % z hodnoty směny.

Úročení

Novou funkcí u Wise je možnost spoření ve světových měnách. U vašich GBP, USD a EUR můžete zapnout úročení a spořit ve fondu, který drží státem garantovaná aktiva. Vaše peníze můžete i tak utrácet kdykoliv a odměna je vám vyplácena denně. Výše úroku se liší v závislosti na měně. Například v době psaní recenze činila u USD 5,09 %, u GBP 4,87 % a u EUR 3,42 % p. a.

Platební karta

Součástí Wise Account je i debetní karta Wise Card od společnosti VISA. S ní můžete vybírat z bankomatů úplně po celém světě až 5 000 Kč měsíčně, aniž by vám Wise účtovala jakékoli další poplatky. Nad 5 000 Kč účtuje Wise poplatek 1,75 %.

Karta od Wise je tak ideální platební kartou do zahraničí. Stejně jako s kartou od Revolutu i u této karty platíte v zahraničí jako místní. Pokud na svém účtu zrovna nemáte lokální měnu, Wise při platbě smění z vašich ostatních měn do měny místní za stejných podmínek, jako kdybyste to dělali manuálně v aplikaci.

Zdroj: wise.com
Platební karta od Wise, ilustrační obrázek

Samozřejmostí je podpora Google a Apple Pay, notifikace o proběhlé platbě, možnost okamžitého zablokování a odblokování karty a vytváření dalších bezpečných virtuálních karet. Dodejme, že pro všechny vaše účty v jakýchkoliv měnách vám stačí jedna jediná platební karta.

Zahraniční převody

Převody do zahraničí je funkce, kvůli které TransferWise vzniknul jako mnohonásobně levnější alternativa zahraničního převodu skrze banku. Pouze pár jednoduchých kroků vám může ušetřit tisíce Kč. Stačí poslat peníze, které chcete převést, na váš účet Wise, kliknout na tlačítko “Send”, zadat částku, vyplnit detaily účtu příjemce a peníze poslat. Stejně tak, jako lze peníze posílat, můžete peníze ze zahraničí i přijímat. Odesílateli jen pošlete údaje účtu měny, kterou chcete přijmout. Takovýchto měn máte k dispozici 10.

Poplatky

U Wise nenajdete placené plány, jako je tomu například u Revolutu. Registrace je zdarma a poplatky platíte pouze za služby, které reálně používáte.

Z nejdůležitějších poplatků uvedeme již zmíněný poplatek za směnu, který je minimálně 0,43 % z hodnoty směny. Poplatek za odeslání platby také minimálně 0,43 %. Wise účtuje i malý poplatek, když si chcete nabít účet penězi. Zde ovšem záleží, jakou měnu chcete na svůj účet poslat a jakým způsobem. Českou korunu (CZK) lze dobít bez poplatku bankovním převodem a s malým poplatkem přes Google či Apple Pay a kreditní nebo debetní kartu.

Níže naleznete kompletní přehled všech poplatků:

Zdroj: wise.com
Poplatky za odesílání peněz a poplatky vztahující se k platební kartě
Zdroj: wise.com
Poplatky za přijímání peněz (pouze pevné poplatky při přijímání USD a CAD)

Bezpečnost a zákaznická podpora

Wise je na trhu stále velmi krátce a je tak pochopitelné, že někteří uživatelé ve Wise nemusí mít takovou důvěru jako v klasické léty ověřené banky. Nyní si v několika bodech ukážeme, co dělá tato fintech společnost pro bezpečnost uživatelů, kteří do ní vkládají své peníze a důvěru.

Při každé platbě kartou dostanete okamžitou notifikaci na váš mobilní telefon. Pokud vám tedy někdo jakýmkoliv způsobem kartu odcizí a začne s ní utrácet, budete to ihned vědět a kartu můžete v aplikaci bez problému zablokovat, případně si poté objednat novou.

Další užitečnou bezpečnostní funkcí je dvoufázové ověřování. Když je potřeba ověřit, zda to jste skutečně vy, aplikace provede dvoufázové ověření. To spočívá v zadání hesla a poté podle vašeho nastavení buď dostanete SMS s kódem, který zadáte do aplikace nebo potvrdíte notifikaci od Wise na zařízení nebo zadáte kód, který vám pro Wise vygenerovala autentizační aplikace jako je Google Authenticator.

Samozřejmostí jsou vyčleněné týmy, které se starají o bezpečnost aplikace a pravidelně ji testují a hledají možné slabiny. Finanční a IT auditoři firem třetích stran Wise neustále kontrolují. Peníze svých klientů drží Wise v renomovaných finančních institucích (stejně jako Revolut totiž není sama o sobě bankou), a to odděleně od svých vlastních účtů.

Zákaznická podpora funguje v rámci Help centre na webových stránkách společnosti. Když si s čímkoliv nevíte rady nebo byl váš účet vystaven bezpečnostnímu riziku, zde najdete pomoc. Jedná-li se o častější problém, který řeší více uživatelů, pak se k němu můžete proklikat skrze kategorie problémů a nalézt možná východiska a řešení. Help centre bohužel není v češtině.

Pokud se vám stále nepodařilo vyřešit svůj problém, Wise naštěstí nabízí i možnost zavolat na zákaznickou podporu nebo napsat podpoře mail. Opět ale není podporován český jazyk. Většina uživatelů hodnotí zákaznickou podporu kladně.

Výhody a nevýhody aplikace Wise

Výhody

  • Výhodné směnné kurzy: Wise nabízí jedny z nejvýhodnějších směnných kurzů, což vám umožní ušetřit peníze při mezinárodních transakcích.
  • Možnost více měnových účtů: Užitečné pro uživatele uskutečňující často transakce v různých měnách.
  • Transparentní poplatky: Výši poplatku vidíte vždy před uskutečněním transakce.

Nevýhody

  • Poplatky za výběr hotovosti: Do 5 000 Kč jsou výběry zdarma, poté si však Wise účtuje poplatek 1,75 %.
  • Chybí podpora češtiny: Aplikace ani zákaznická podpora není v češtině.

Shrnutí a závěr

Platební aplikace Wise je určena těm, kteří potřebují často provádět mezinárodní platby nebo převody peněz. Její transparentní poplatky, výhodné směnné kurzy a snadné používání ji činí atraktivním nástrojem pro usnadnění finančních transakcí mezi různými měnami. Kromě toho poskytuje užitečné funkce pro správu účtu a karty, ať už jde o více měnových účtů nebo chytré bezpečnostní funkce.

Služby, které poskytuje Wise, nabízí i aplikace Revolut. Obě tyto aplikace mají řadu výhod a při rozhodování mezi nimi by měli být posouzeny konkrétní potřeby uživatele. Revolut nabízí více komplexnější služby a na rozdíl od Wise poskytuje i možnost investování do akcií, komodit a kryptoměn (Wise nabízí akcie pouze britským uživatelům). V Revolutu máte na výběr hned z několika plánů plných výhod, které pro vás mohou být užitečné, ale zaplatíte si za ně, i kdybyste všechny výhody nevyužili.

Obě aplikace mají svá místa na trhu a výběr mezi nimi závisí na vašich prioritách. Pokud využíváte čistě mezinárodní platby a konverze měn, Wise může být vhodnou volbou. Na druhou stranu, pokud hledáte širší nabídku finančních služeb a jste ochotni platit za prémiové funkce, lepší volbou bude nejspíše Revolut.

TIP

Nezaujala vás aplikace Wise? Podívejte se na další prověřené možnosti, například: Revolut, Twisto nebo Curve.

Hodnocení Finex.cz

4. místo
Internetová peněženka
90 %
2024

Wise

Wise je skvělá platforma pro směnu měn, cestování a přeshraniční platby. Nabízí nízké poplatky a výhodné kurzy.

Více informací o Wise

Jméno firmyWise
Typ peněženkyInternetová peněženka
Základní informace o brokerovi
V češtině?
Webová stránkahttps://wise.com/
Sídlo brokeraLondýn, UK; pro EU Brusel, BE
Důležité informace pro investora
Dohled ČNB
Demo účet
W-8BEN formulář
Pojištění vkladů
V češtině
V češtině
Výplaty odměn
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Rozšíření do prohlížeče
Zákaznická podpora
Internetové peněženky
Ohodnoťte společnost Wise
5
0

Autor

Na Finexu nejčastěji píšu o aktuálním dění ve světě kryptoměn, které sleduji a nikdy mě nenudí. Studuji bakalářský obor Národní hospodářství na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zálibu nacházím v participaci ve dvou univerzitních spolcích ve kterých píšeme články související s aktuálním děním na univerzitě nebo pořádáme přednášky a debaty předních českých i světových politiků.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎