Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » 📈 Kryptoměny » Monero

Monero (XMR) – Kurz, mining, graf ceny, peněženka

Graf kurzu Monero

Kurz Monero
CZK
USD
EUR
BTC
Normální graf
Logaritmický graf

Kalkukačka: 1 XMR to CZK

XMR
CZK
USD
CZK
EUR

Informace o kryptoměně Monero

Kryptoměna Monero vznikla v dubnu 2014 za účelem zcela privátního převodu tokenů na blockchainu. To se jí do jisté míry podařilo – adresa odesílatele a příjemce i obnos transakce jsou dnes na Moneru soukromé údaje, které teoreticky není možné žádným způsobem zjistit.

Těžební algoritmus kryptoměny je postavený na principu proof-of-work a je ASIC-rezistentní. Mining je tedy možný i pomocí výpočetní síly CPU a GPU. Pozornost si zaslouží také dynamická náročnost těžby a velikost bloku. Za rychlou kapitalizací kryptoměny stojí především uživatelé darknetu, kteří anonymní transakce adaptovali pro ilegální nákupy a „praní“ odcizených bitcoinů a dalších kryptoměn. Kvůli tomu čelili představitelé Monera v minulosti ostré kritice.

Ač se i o Bitcoinu říká, že je anonymní, není to narozdíl od Monera zcela pravda. Čtěte dál a zjistíte, jaký je mezi těmito měnami rozdíl.

Vývoj ceny Monera

Emisi XMR tokenů provázela velká pozornost kryptoměnové veřejnosti; několik dní po uvedení na trh se jejich cena dostala na 5,25 $/XMR (21. 6. 2014). Během pár týdnů ale bublina praskla – do konce roku 2014 se hodnota tokenů cca 17krát snížila.

Postupné přijetí komunitou uživatelů darknetu Monero postupně zhodnotilo, zejména po integraci skrytí převáděného obnosu v lednu 2017. Nejvyšší hodnoty dosáhlo XMR během bull-runu v zimě 2017/18, kdy se obchodovalo za 495,84 $ (18. 1. 2018). Vysoké zhodnocení si drží kryptoměna i nadále – 20. 7. 2019 její cena dosáhla 87,4 dolaru.

Obsah článku o Moneru

1.Vývoj ceny Monera2.K čemu Monero slouží?3.Monero: výhody a nevýhody4.Historie Monera5.Kde koupit Monero (XMR)?6.Těžba Monero tokenů (mining)7.Peněženka pro Monero8.Diskuze o XMR

K čemu Monero slouží?

Monero vzniklo s cílem umožnit uživatelům kryptoměn 100% privátní transakce. Ty blockchain poskytuje nejpozději od září 2017. Na rozdíl od jiných kryptoměn (Dash, Zcash, Verge) neumožňuje Monero transparentní převody – tuto funkci nemá v blockchainu zavedenou.

Pro skrytí adresy odesílatele využívá tzv. kruhové podpisy (ring signatures), které veřejný klíč odesílatele míchají s adresami dalších uživatelů Monera. Nelze tak určit, kdo transakci skutečně inicioval.

„Privatizaci“ převáděného množství tokenů zajišťuje tzv. RingCT (Ring Confidential Transaction). Obnos určený k odeslání rozdělí do násobků nominálních hodnot a následně jej smíchá s tokeny dalších odesílatelů. Vnější pozorovatel nemá šanci z blockchainu zjistit, kolik tokenů odesílatel převedl.

Třetím pilířem privátních převodů je jednorázová, skrytá adresa (stealth address). Tu vygeneruje příjemce platby pomocí jednorázového veřejného klíče, který je kombinací veřejných částí „spend“ a „view“ klíče (viz infografika). Příchozí tokeny od odesílatele se ukládají na skrytou adresu, kde je softwarová peněženka (pomocí soukromé části „spend“ klíče) adresáta proskenováním blockchainu identifikuje. Následně peněženka vygeneruje jednorázový privátní klíč – a s jeho pomocí uloží tokeny na softwarové úložiště.

kryptoměna monero - vysvětlující infografika
Hezká infografika vysvětlující principy fungování kryptoměny Monero (Zdroj: Blockgeeks)

Monero poměrně efektivně řeší škálovací problém, se kterým se potýká řada kryptoměn – včetně Bitcoinu. S rostoucí poptávkou po zprostředkování převodu tokenů roste i velikost bloku; může dosáhnout až dvojnásobku mediánové hodnoty posledních sta bloků v síti.

Tím se zvyšuje transakční kapacita blockchainu a nedochází k enormnímu nárůstu transakčního poplatku. Ten se u Monera dlouhodobě pohybuje v řádu tisícin až setin dolaru.

Monero: výhody a nevýhody

Elegantní technologické řešení privátních transakcí Monera překonává většinu podobně stavěných kryptoměn. Na rozdíl od mnoha platforem převod většího množství tokenů nevyžaduje prokázání totožnosti (KYC/AML princip).

Hashovací algoritmus blockchainu je ASIC-rezistentní. Pro komunitu okolo Monera je zachování decentralizované těžby tokenů zásadní. Obtížnost miningu tedy pro každý blok korigují podle toho stupně obtížnosti při těžbě předcházející 720 bloků. Podobné řešení je ve světě kryptoměn poměrně unikátní, zároveň ale generuje množství soft forků (viz dále).

XMR tokeny jsou vzájemně zaměnitelné – z blockchainu nelze určit, zda byl daný token v minulosti např. součástí nelegálního obchodu. U kryptoměn s veřejným blockchainem tomu tak není. U Monera se nemůže stát, že by se příjemce „špinavých“ tokenů dostal do hledáčku kriminální nebo hospodářská policie.

porovnání monero a dalších kryptoměn
Porovnání anonymity Monera a dalších kryptoměn

Pod palbou kritiky je sepětí Monera s nelegálním obchodem a praním špinavých peněz. XMR tokeny přijímalo např. digitální černé tržiště Alphabay, proslulé prodejem drog, zbraní a kradených věcí. V druhé polovině roku 2017 proběhla světem vlna nelegální těžby Monera – k té hackeři využili výpočetní kapacitu počítačů návštěvníků určitých webových stránek.

Během prohlížení webu se uživatelům do počítače nainstaloval těžební skript, přičemž vytěžené tokeny šly na vrub digitálním útočníkům.

Nevýhodu může do budoucna představovat i „věčná“ emise tokenů. Přestože by se odměna za vytěžený blok měla průběžně snižovat, panují obavy z devalvace měny.

Historie Monera

Monero (pod názvem BitMonero) vzniklo 18. dubna 2014 hard forkem z Bytecoinu (oficiální whitepaper zde). O rozvětvení se postaral uživatel Redditu známý jako thankful_for_today (jeho pravá totožnost není známá). Chod kryptoměny dnes dobrovolně zajišťuje přes 200 vývojářů; žádná obchodní organizace za Monerem nestojí.

Tržní kapitalizaci kryptoměny převážně zajistil již zmíněný černý trh. Programátorské jádro mezitím pokračovalo ve vývoji Monera. V lednu 2017 představili technologii RingCT, která se na podzim téhož roku stala pevnou součástí blockchainu.

Ve snaze předejít centralizaci těžby ASIC-centrickými korporacemi zavedl 6. dubna 2018 vývojářský tým průběžnou korekci náročnosti těžby. Tato implementace vygenerovala několik soft forků, které se označují za pokračovatele původního Monera:

 • Monero Classic (XMC) – povoluje těžbu ASIC zařízením; ke 20. 7. 2019 hodnota 0,64 dolaru
 • Monero Original (XMO) – povoluje těžbu ASIC zařízením; pravděpodobně mrtvý projekt
 • Monero Zero (XMZ) – povoluje těžbu ASIC zařízením, nemá kapitálové zhodnocení

Během své historie prošlo Monero i několika tvrdými forky. Nejúspěšnějším je kryptoměna Electroneum, která přišla s možností těžby přes mobilní telefon a konečné množství tokenů stanovila na 21 miliard. Méně známým hard forkem je MoneroV (konečné množství tokenů: 256 milionů), které ale nemá prakticky žádné tržní zhodnocení.

Do budoucna by se privátnost transakcí měla ještě více prohloubit: do konce roku 2019 plánují vývojáři propojit blockchain s I2P protokolem (projekt Kovri), který umožní skrýt IP adresy odesílatele a příjemce transakce. Na spadnutí je údajně také implementace Tor sítě.

Kde koupit Monero (XMR)?

S XMR tokeny můžete obchodovat na všech předních kryptoměnových burzách. Směnu za bitcoiny, eura a dolary nabízí Kraken, na burze Bitfinex pak XMR lze obchodovat za dolary. Binance a Bittrex nabízí výměnu za BTC.

Bohužel momentálně XMR není na žádné směnárně, nekoupíte ho tedy na Simplecoin ani Coinbase.

Doporučené kryptoměnové burzy

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Možnost vkládat a vybírat fiat měny
 • Zákaznická podpora mívá dlouhou odezvu
 • Pro vklad či výběr fiat měny je třeba projít KYC verifikací

Těžba Monero tokenů (mining)

těžba kryptoměn (mining)Vedle nákupu získáte XMR tokeny pomocí těžby. Mining Monera je postavený na proof-of-work hashovacím algoritmu CryptoNight, pomocí kterého je možné těžit i pomocí výpočetní kapacity CPU a GPU. Podrobný návod na zprovoznění těžebního softwaru zde:

Peněženka pro Monero

Seznam vhodných softwarových peněženek pro uložení tokenů nabízí Monero na svém oficiálním webu. Mezi doporučenými úložišti jsou:

XMR tokeny uložíte i do hardwarových peněženek Ledger a Trezor (model T). Podrobný návod pro uložení do Trezoru je k nalezení na stránkách výrobce. Je to však ale bohužel poměrně složitý proces.

Monero vyvíjí vlastní hardwarové úložiště, práce jsou ale zatím stále na začátku.

Recenze kryptoměnových peněženek

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

Související články

67.7
Baserank rating™
Monero
Monero je kryptoměnou první volby pro privátní převod tokenů. Transakční poplatek je nízký, soukromí transakce téměř 100% zaručeno. Jedná se o právoplatného člena "Karlovy svaté trojice".
 • Nevystopovatelné transakce
 • Nízké poplatky v řádu centů
 • Téměř polovinu XMR vytěží jen 3 mining pooly (centralizace)
 • Ne tak vysoká akceptace kvůli složitosti použití

KryptoměnaMonero
Vytvořeno18. 4. 2014
Webové stránkyhttps://www.monero.cc/
ZakladatelNicolas van Saberhagen
JednotkaXMR
Typ těžbyAlgoritmus CryptoNight
Tvorba blokuCca 2 minuty
Aktuální počet tokenů18 000 791
Maximální počet tokenůNeomezeno
Tržní kapitalizace$4 354 242 867

Kurz kryptoměny Monero za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
27. 09. 2021 $238,6 XMR
26. 09. 2021 $233,2 XMR
25. 09. 2021 $237,3 XMR
24. 09. 2021 $232,9 XMR
23. 09. 2021 $249,9 XMR
22. 09. 2021 $239 XMR
21. 09. 2021 $222,5 XMR
20. 09. 2021 $231,4 XMR
19. 09. 2021 $265,7 XMR
18. 09. 2021 $267,9 XMR
17. 09. 2021 $262,2 XMR
16. 09. 2021 $264,9 XMR
15. 09. 2021 $272,1 XMR
14. 09. 2021 $266,9 XMR
13. 09. 2021 $267 XMR

Ohodnoťte tuto kryptoměnu


Diskuze k tomuto článku: 7 komentářů
Adam

Dobrý den je možné koupit monero u coinbase? Nevidím to tam ale četl jsem ze by to mělo jít

Magazín Finex

Dobrý den, Adame, bohužel Monero v seznamu podporovaných měn u směnárny Coinbase momentálně není. Můžete si ho ale koupit, nebo směnit za jiné krypto na Binance.

Ondrej

Dobrý den rád bych se zeptal, jaká je podle vás nejlepší společnost, kde si mohu (poměr cena/výkon) kryptoměny nakoupit?

Magazín Finex

Zdravím Ondřeji. Pokud již nějaké kryptoměny máte (např BTC), tak Monero nejlépe koupíte na burze Binance. Tam je ale možné vkládat pouze kryptoměny. A pokud ještě žádné kryptoměny nemáte, ty je nejlepší si opatřit buď na směnárnách CoinMate nebo SimpleCoin.

Vojtěch, Finex.cz

Peter

Zaujímavý článok o kryptomene Monero a ďalších som sa dozvedel na tejto stránke

David Hodlman

Dobrý den, vím že si takové články čtou lidi co se vyznají v mnoha věcech co se týkají bitcoinů nebo jiných krypt a obecně Kryptoměny. Přemýšlím totiž nad koupí hardwarové peněženky Ledger Nano S a chci se eptat zda je opravdu lepší než Trezor, a co se dělá v případě ztráty nebo poškození dané peněženky. Předem děkuji za odpověď.

Štěpán Petřivý

Ahoj Davide Hodlmane. Jak o Ledgeru, tak i o Trezoru jsme psali. Osobně si myslím, že je to spíše otázka preferencí, stejně jako MasterCard/Visa, nebo Sparta/Slavia.

Mně se více líbí český Trezor a proto využívám jeho. Nemá ale podporu tolika měn jako Ledger a pro někoho, kdo má rád altcoiny, to pak třeba bude problém.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo