Monero – Kurz, mining, graf a další

Cena Monero

$53,49
1 194 CZK

Základní informace o kryptoměně Monero
Jednotka
XMR
Max. počet tokenů
0
Vytvořeno
18. 4. 2014
Dostupných tokenů
16 804 253
Typ těžby
Algoritmus CryptoNight
Tvorba bloku

Monero je na oficiálních stránkách uváděn jako soukromý, bezpečný a naprosto nevystopovatelný měnový systém. Monero využívá speciální typ kryptografie, aby všechny transakce byly 100% nevystopovatelné a tím pádem zcela anonymní.

Ač se o bitcoinu říká, že je také “anonymní kryptoměnou”, není to zcela pravda. Čtěte dál a zjistíte, jaký je mezi těmito měnami rozdíl.

Ve stručnosti: Monero je platební síť s veřejně dostupným open source zdrojovým kódem. Neexistuje žádný centrální server, který by zaznamenával všechny platby a jednou z hlavních výhod jsou oproti bitcoinu nízké poplatky.

Čím více transakcí v síti provedete, tím nižší poplatky jsou. Transakce se ukládají jednou za dvě minuty do bloku a spojí se do blockchainu. Potvrzení transakcí se provádá pomocí těžení, stejně jako u mnoha dalších základních kryptoměn (např. litecoin).

Historie Monera

Jak jsme již zmínili, Monero zaznamenalo růst dlouhodobě a stabilně. Monero vzniklo z kryptoměny Bytecoin. Doba těžby byla zkrácena ze 120 na 60 sekund a odměna za vytěžení bloku se snížila na polovinu. Později se doba těžby ale vrátila na 120 sekund a odměna se zdvojnásobila. Po uvedení na trh vyhnali spekulanti hodnotu Monera na několik dolarů. Upadající zájem o měnu způsobil její pád. Po několika měsících se stabilizovala na kurz 0,5 USD/ XMR. Během následujícího roku se hodnota XMR pohybovala mezi 0,2 a 1 dolarem.

Zlomový byl rok 2016, kdy kurz začal výrazně růst a to díky serveru AlphaBay, kde se obchoduje s kradeným a nelegálním zbožím. V průběhu roku 2016 se hodnota Monera znásobila téměř 30x (o 2760%), zatímco Bitcoin pouze o 119%. Růst měny pokračoval i v roce 2017. Na konci května společnost přiznala, že v systému byla velká chyba, která umožnila vytvářet neomezený počet mincí. Trh reagoval poklesem z 60 USD na 30 USD. Kurz se vrátil velmi rychle na původní hodnotu a pokračuje nadále v růstu.

Všichni ví, že Bitcoin vznikl v roce 2009. Poté, roku 2012 byla spuštěna i “konkurenční kryptoměna” Bytecoin kde se jednalo o první skutečnou implementaci CryptoNote. Je to protokol, na kterém je postavena celá řada decentralizovaných kryptoměn. Velmi se podobá protokolu, na kterém je postaven Bitcoin.

Problém byl ten, že 80% mincí bylo již vytěženo předem autory této kryptoměny. To znamenalo pro Bytecoin velké špatné. Proto bylo rozhodnuto, že vznikne nový coin zvaný Bitmonero, následně zkrácený na Monero, který již tak předtěžený nebyl. Tento nový blockchain přidává jeden blok každé dvě minuty, tedy podobně jako LTC, asi 5x rychlejší, než bitcoin.

Monero vede skupina sedmi vývojářů, přičemž pět z nich zůstává v utajení. Svět zná totožnost pouze dvou z nich. Jedná se o Davida Latapie a Riccarda Spagni.

V druhé polovině roku 2017 jste si mohli všimnout fenoménu těžení Monera na stránkách. Někteří administrátoři stránek si na web vložili skript, pomocí kterého neprávem využívali počítače jejich návštěvníků. Návštěvníci pak, když po daných stránkách chodili a něco si četli, nevědomky kryptoměnu těžili a profit z toho měli pouze majitelé stránek.

V čem je monero výjimečné?

Monero má několik unikátních vlastností, díky kterým je mezi lidmi oblíbené:

 1. Vaše peníze jsou skutečně pouze vaše
  Pouze vy máte absolutní kontrolu nad vašimi transakcemi. Vaše totožnost je tajná a nikdo nemůže vypátrat, na co jste peníze použili a kde jste peníze vzali.
 2. Monero má ASIC rezistenci
  Monero není ASIC rezistentní v pravém slova smyslu, ale cena výroby ASIC mineru pro Monero je tak vysoká, že by se nevyplatilo tyto minery vyrábět. Proč tomu tak je? Monero je postaveno na CryptoNote algoritmu, který využívá hash systém zvaný CryptoNight.

Monero vs. Bitcoin

Zatímco Bitcoin se pyšní svou otevřeností, kdy kdokoliv a kdykoliv si může prohlédnout všechny vaše transakce, Monero je vytvořeno tak, aby bylo zcela anonymní. Všechny transakce jsou tedy naprosto tajné. O vašich transakcích se tedy nedozví žádný těžař, žádný stát, policie, ani vaše maminka. 🙂

Blockchain Monera nemá limit a je dynamicky škálovatelný. Navíc ve své historii zaznamenalo dlouhodobý a stabilní růst. Na rozdíl od Bitcoinu se po vytěžení nepřestávají do sítě pumpovat nové zásoby. Monero podporuje jen několik hardwarových peněženek. Pro transakce má Monero nízké poplatky. Zatímco s počtem transakcí u Bitcoinu rostou i poplatky, u Monera naopak klesají.

Jak a kde koupit monero?

Měnu Monero lze pořídit na online burzách, jako je třeba Bitfinex či Binance a nebo ji získat těžením. K uchování nakoupených coinů existuje pěněženka ke stažení do PC nebo webová peněženka My Monero. K dostání jsou peněženky i pro chytré telefony, které nejsou důvěryhodné. Při vytvoření peněženky obdržíte privátní klíč, který nesmíte ztratit. Měna je dělitelná na 12 desetinných míst a nejmenší částkou je pikonero. Během 8 let se má vytěžit 18,4 milionů XMR.

Monero graf – Vývoj ceny

Výše vidíte vývoj ceny monera v grafu za poslední jeden rok.

Související články

Kryptoměna Monero
Jednotka XMR
Zakladatel Nicolas van Saberhagen
Vytvořeno 18. 4. 2014
Webové stránky http://www.monero.cc/
Lze těžit?
Typ těžby Algoritmus CryptoNight

Koupit!

5 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den rád bych se zeptal, jaká je podle vás nejlepší společnost, kde si mohu (poměr cena/výkon) kryptoměny nakoupit?

  • Zdravím Ondřeji. Pokud již nějaké kryptoměny máte (např BTC), tak Monero nejlépe koupíte na burze Binance. Tam je ale možné vkládat pouze kryptoměny. A pokud ještě žádné kryptoměny nemáte, ty je nejlepší si opatřit buď na směnárnách CoinMate nebo SimpleCoin.

   Vojtěch, Finex.cz

 2. Dobrý den, vím že si takové články čtou lidi co se vyznají v mnoha věcech co se týkají bitcoinů nebo jiných krypt a obecně Kryptoměny. Přemýšlím totiž nad koupí hardwarové peněženky Ledger Nano S a chci se eptat zda je opravdu lepší než Trezor, a co se dělá v případě ztráty nebo poškození dané peněženky. Předem děkuji za odpověď.

  • Ahoj Davide Hodlmane. Jak o Ledgeru, tak i o Trezoru jsme psali. Osobně si myslím, že je to spíše otázka preferencí, stejně jako MasterCard/Visa, nebo Sparta/Slavia.

   Mně se více líbí český Trezor a proto využívám jeho. Nemá ale podporu tolika měn jako Ledger a pro někoho, kdo má rád altcoiny, to pak třeba bude problém.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.