Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Monero

Monero (XMR) - Kurz, mining, graf ceny, peněženka

Graf kurzu Monero

Kurz Monero
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkukačka: 1 XMR to CZK

XMR
CZK
CZK
USD
EUR

Informace o kryptoměně Monero

Kryptoměna Monero vznikla v dubnu 2014 za účelem zcela privátního převodu tokenů na blockchainu. To se jí do jisté míry podařilo – adresa odesílatele a příjemce i obnos transakce jsou dnes na Moneru soukromé údaje, které teoreticky není možné žádným způsobem zjistit.

Těžební algoritmus kryptoměny je postavený na principu proof-of-work a je ASIC-rezistentní. Mining je tedy možný i pomocí výpočetní síly CPU a GPU. Pozornost si zaslouží také dynamická náročnost těžby a velikost bloku. Za rychlou kapitalizací kryptoměny stojí především uživatelé darknetu, kteří anonymní transakce adaptovali pro ilegální nákupy a "praní" odcizených bitcoinů a dalších kryptoměn. Kvůli tomu čelili představitelé Monera v minulosti ostré kritice.

Ač se i o Bitcoinu říká, že je anonymní, není to narozdíl od Monera zcela pravda. Čtěte dál a zjistíte, jaký je mezi těmito měnami rozdíl.

Vývoj ceny Monera

Emisi XMR coinů provázela velká pozornost kryptoměnové veřejnosti; několik dní po uvedení na trh se jejich cena dostala na 5,25 $/XMR (21. 6. 2014). Během pár týdnů ale bublina praskla – do konce roku 2014 se hodnota tokenů cca 17krát snížila.

Postupné přijetí komunitou uživatelů darknetu Monero postupně zhodnotilo, zejména po integraci skrytí převáděného obnosu v lednu 2017. Nejvyšší hodnoty dosáhlo XMR během bull-runu v zimě 2017/18, kdy se obchodovalo za 495,84 $ (18. 1. 2018). Vysoké zhodnocení si drží kryptoměna i nadále – 20. 7. 2019 její cena dosáhla 87,4 dolaru.

Obsah článku o Moneru

1.Vývoj ceny Monera2.K čemu Monero slouží?3.Monero: výhody a nevýhody4.Historie Monera5.Kde koupit Monero (XMR)?6.Těžba Monero tokenů (mining)7.Peněženka pro Monero8.Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)9.Diskuze o XMR

K čemu Monero slouží?

Monero vzniklo s cílem umožnit uživatelům kryptoměn 100% privátní transakce. Ty blockchain poskytuje nejpozději od září 2017. Na rozdíl od jiných kryptoměn (Dash, Zcash, Verge) neumožňuje Monero transparentní převody – tuto funkci nemá v blockchainu zavedenou.

Pro skrytí adresy odesílatele využívá tzv. kruhové podpisy (ring signatures), které veřejný klíč odesílatele míchají s adresami dalších uživatelů Monera. Nelze tak určit, kdo transakci skutečně inicioval.

"Privatizaci" převáděného množství tokenů zajišťuje tzv. RingCT (Ring Confidential Transaction). Obnos určený k odeslání rozdělí do násobků nominálních hodnot a následně jej smíchá s tokeny dalších odesílatelů. Vnější pozorovatel nemá šanci z blockchainu zjistit, kolik tokenů odesílatel převedl.

Třetím pilířem privátních převodů je jednorázová, skrytá adresa (stealth address). Tu vygeneruje příjemce platby pomocí jednorázového veřejného klíče, který je kombinací veřejných částí "spend" a "view" klíče (viz infografika). Příchozí tokeny od odesílatele se ukládají na skrytou adresu, kde je softwarová peněženka (pomocí soukromé části "spend" klíče) adresáta proskenováním blockchainu identifikuje. Následně peněženka vygeneruje jednorázový privátní klíč – a s jeho pomocí uloží tokeny na softwarové úložiště.

kryptoměna monero - vysvětlující infografika
Hezká infografika vysvětlující principy fungování kryptoměny Monero (Zdroj: Blockgeeks)

Monero poměrně efektivně řeší škálovací problém, se kterým se potýká řada kryptoměn – včetně Bitcoinu. S rostoucí poptávkou po zprostředkování převodu tokenů roste i velikost bloku; může dosáhnout až dvojnásobku mediánové hodnoty posledních sta bloků v síti.

Tím se zvyšuje transakční kapacita blockchainu a nedochází k enormnímu nárůstu transakčního poplatku. Ten se u Monera dlouhodobě pohybuje v řádu tisícin až setin dolaru.

Monero: výhody a nevýhody

Elegantní technologické řešení privátních transakcí Monera překonává většinu podobně stavěných kryptoměn. Na rozdíl od mnoha platforem převod většího množství tokenů nevyžaduje prokázání totožnosti (KYC/AML princip).

Hashovací algoritmus blockchainu je ASIC-rezistentní. Pro komunitu okolo Monera je zachování decentralizované těžby tokenů zásadní. Obtížnost miningu tedy pro každý blok korigují podle toho stupně obtížnosti při těžbě předcházející 720 bloků. Podobné řešení je ve světě kryptoměn poměrně unikátní, zároveň ale generuje množství soft forků (viz dále).

XMR tokeny jsou vzájemně zaměnitelné – z blockchainu nelze určit, zda byl daný token v minulosti např. součástí nelegálního obchodu. U kryptoměn s veřejným blockchainem tomu tak není. U Monera se nemůže stát, že by se příjemce "špinavých" tokenů dostal do hledáčku kriminální nebo hospodářská policie.

porovnání monero a dalších kryptoměn
Porovnání anonymity Monera a dalších kryptoměn

Pod palbou kritiky je sepětí Monera s nelegálním obchodem a praním špinavých peněz. XMR tokeny přijímalo např. digitální černé tržiště Alphabay, proslulé prodejem drog, zbraní a kradených věcí. V druhé polovině roku 2017 proběhla světem vlna nelegální těžby Monera – k té hackeři využili výpočetní kapacitu počítačů návštěvníků určitých webových stránek.

Během prohlížení webu se uživatelům do počítače nainstaloval těžební skript, přičemž vytěžené tokeny šly na vrub digitálním útočníkům.

Nevýhodu může do budoucna představovat i "věčná" emise tokenů. Přestože by se odměna za vytěžený blok měla průběžně snižovat, panují obavy z devalvace měny.

Historie Monera

Monero (pod názvem BitMonero) vzniklo 18. dubna 2014 hard forkem z Bytecoinu (oficiální whitepaper zde). O rozvětvení se postaral uživatel Redditu známý jako thankful_for_today (jeho pravá totožnost není známá). Chod kryptoměny dnes dobrovolně zajišťuje přes 200 vývojářů; žádná obchodní organizace za Monerem nestojí.

Tržní kapitalizaci kryptoměny převážně zajistil již zmíněný černý trh. Programátorské jádro mezitím pokračovalo ve vývoji Monera. V lednu 2017 představili technologii RingCT, která se na podzim téhož roku stala pevnou součástí blockchainu.

Ve snaze předejít centralizaci těžby ASIC-centrickými korporacemi zavedl 6. dubna 2018 vývojářský tým průběžnou korekci náročnosti těžby. Tato implementace vygenerovala několik soft forků, které se označují za pokračovatele původního Monera:

 • Monero Classic (XMC) – povoluje těžbu ASIC zařízením; ke 20. 7. 2019 hodnota 0,64 dolaru
 • Monero Original (XMO) – povoluje těžbu ASIC zařízením; pravděpodobně mrtvý projekt
 • Monero Zero (XMZ) – povoluje těžbu ASIC zařízením, nemá kapitálové zhodnocení

Během své historie prošlo Monero i několika tvrdými forky. Nejúspěšnějším je kryptoměna Electroneum, která přišla s možností těžby přes mobilní telefon a konečné množství tokenů stanovila na 21 miliard. Méně známým hard forkem je MoneroV (konečné množství tokenů: 256 milionů), které ale nemá prakticky žádné tržní zhodnocení.

Do budoucna by se privátnost transakcí měla ještě více prohloubit: do konce roku 2019 plánují vývojáři propojit blockchain s I2P protokolem (projekt Kovri), který umožní skrýt IP adresy odesílatele a příjemce transakce. Na spadnutí je údajně také implementace Tor sítě.

Kde koupit Monero (XMR)?

S XMR tokeny můžete obchodovat na všech předních kryptoměnových burzách. Směnu za bitcoiny, eura a dolary nabízí Kraken, na burze Bitfinex pak XMR lze obchodovat za dolary. Binance a Bittrex nabízí výměnu za BTC.

Bohužel momentálně XMR není na žádné směnárně, nekoupíte ho tedy na Simplecoin ani Coinbase.

Doporučené kryptoměnové burzy

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Těžba Monero tokenů (mining)

těžba kryptoměn (mining)Vedle nákupu získáte XMR tokeny pomocí těžby. Mining Monera je postavený na proof-of-work hashovacím algoritmu CryptoNight, pomocí kterého je možné těžit i pomocí výpočetní kapacity CPU a GPU. Podrobný návod na zprovoznění těžebního softwaru zde:

Peněženka pro Monero

Seznam vhodných softwarových peněženek pro uložení tokenů nabízí Monero na svém oficiálním webu. Mezi doporučenými úložišti jsou:

XMR tokeny uložíte i do hardwarových peněženek Ledger a Trezor (model T). Podrobný návod pro uložení do Trezoru je k nalezení na stránkách výrobce. Je to však ale bohužel poměrně složitý proces.

Monero vyvíjí vlastní hardwarové úložiště, práce jsou ale zatím stále na začátku.

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

1️⃣ Co je to Monero (XMR)?
Kryptoměna Monero se specializuje na anonymitu transakcí, svým uživatelům chce dát možnost plnohodnotně anonymního přesunu mincí XMR po své síti. Řeší tak některé problémy Bitcoinu, který není anonymní, ale pouze pseudonymní. Každý bitcoin má totiž ve své síti jasně daný identifikátor a jelikož jsou data na blockchainu Bitcoinu plně transparentní, jednotlivé transakce se mezi kryptoměnovými adresami dají vystopovat.

Blockchain Monero toto znemožňuje tím, že ve výchozím nastavení skrývá důležitá data o proběhlých transakcích – vnějšímu pozorovateli nejsou známé detaily o odesílateli, příjemci a ani o výši převáděné částky. Typickým znakem je globální anonymizace, což celkovou úroveň anonymity sítě posouvá ještě o level výše, zejména oproti kryptoměnám jako Zcash nebo Litecoin, kde je anonymizace selektivní.

Monero (XRM) používá mechanismus konsenzu Proof of Work a je tedy možné jej těžit, ovšem vzhledem k tomu, že používá algoritmus RandomX, který je typicky velmi náročný na výpočetní paměť, těžba funguje jinak, než např. na Bitcoinu. O těžbě kryptoměny Monero se můžete dočíst v našem speciálním článku či v obecné sekci těžby kryptoměn.

2️⃣ Jaký je kurz kryptoměny Monero (XMR)?
Momentálně je kurz XMR přibližně 3 189 Kč ($144,9). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Monero se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince XMR ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. Kryptoměny soustředící se na ochranu soukromí mají na trhu jednoznačně své místo; jelikož je tu s námi Monero už od roku 2014, jedná se o časem prověřené a důvěryhodné aktivum.

3️⃣ Jaké kryptoměnové peněženky podporují kryptoměnu Monero (XMR)?
Monero (XMR) má vlastní blockchain se spoustou specifických vlastností, proto není pravidlem, že jeho podporu naleznete u všech předních kryptoměnových peněženek.

K těm výše vypsaným v článku, což jsou hlavně peněženky koncipované přímo pro blockchain kryptoměny Monero (zejména Monerujo a MyMonero), můžeme ještě doporučit např. Exodus. Záleží-li vám na maximální úrovni bezpečí, doporučujeme vám zainvestovat do hardwarových kryptoměnových peněženek.

Hardwarové peněženky podepisují kryptoměnové transakce v režimu offline, což pro útočníka činí krádež vašeho privátního klíče mnohem obtížnější. V případě Trezoru podporu XMR najdete u Modelu T, v případě Ledgeru u obou variant Ledger Nano S a X.

4️⃣ Kde je možné Monero (XMR) koupit?
XMR a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Anycoin, Kriptomat nebo třeba CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. XMR je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost.

Chcete-li ovšem využít skutečný potenciál kryptoměny Monero a zachovat si anonymitu, je jasné, že nákup kryptoměn přes směnárny či burzy, na nichž je vyžadováno ověření totožností, není vhodnou cestou. Abyste si zajistili, že je váš nákup skutečně anonymní, doporučujeme využít peer-to-peer (P2P) variantu nákupu. Poptejte se vašich známých, zabádejte na různých internetových fórech (např. na Redditu) a nebo využijte platformu localmonero.co. Jedná se o podobnou službu jako LocalBitcoins pro Bitcoin – naleznete zde anonymní inzeráty k prodeji a nákupu XMR od jiných obchodníků.

Recenze kryptoměnových peněženek

Favorit redakce
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Související články

Reklama
Reklama

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,82%
Aktuální cena
$26 410
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-0,48%
Aktuální cena
$1 839
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-7,8%
Aktuální cena
$258,1
Monero
Monero je kryptoměnou první volby pro privátní převod tokenů. Transakční poplatek je nízký, soukromí transakce téměř 100% zaručeno. Jedná se o právoplatného člena "Karlovy svaté trojice".
 • Nevystopovatelné transakce
 • Nízké poplatky v řádu centů
 • Téměř polovinu XMR vytěží jen 3 mining pooly (centralizace)
 • Ne tak vysoká akceptace kvůli složitosti použití

Více informací o Monero

KryptoměnaMonero
SymbolXMR
Vytvořeno18. 4. 2014
ZakladatelNicolas van Saberhagen
Webové stránkyhttps://www.monero.cc/
Lze těžit?
Typ těžbyAlgoritmus CryptoNight
Tvorba blokuCca 2 minuty
Aktuální počet tokenů18 147 820
Maximální počet tokenůNeomezeno
Obchodní objem (24h)$82 314 179
Tržní kapitalizace$2 647 863 736
Změna ceny za 24h+0,3%

Vývoj ceny kryptoměny Monero za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
07. 06. 2023 Načítání... XMR
06. 06. 2023 Načítání... XMR
05. 06. 2023 Načítání... XMR
04. 06. 2023 Načítání... XMR
03. 06. 2023 Načítání... XMR
02. 06. 2023 Načítání... XMR
01. 06. 2023 Načítání... XMR
31. 05. 2023 Načítání... XMR
30. 05. 2023 Načítání... XMR
29. 05. 2023 Načítání... XMR
28. 05. 2023 Načítání... XMR
27. 05. 2023 Načítání... XMR
26. 05. 2023 Načítání... XMR
25. 05. 2023 Načítání... XMR

Ohodnoťte kryptoměnu Monero


Diskuze k článku 7
Adam

Dobrý den je možné koupit monero u coinbase? Nevidím to tam ale četl jsem ze by to mělo jít

Portál Finex.cz
Odpověď na Adam

Dobrý den, Adame, bohužel Monero v seznamu podporovaných měn u směnárny Coinbase momentálně není. Můžete si ho ale koupit, nebo směnit za jiné krypto na Binance.

Ondrej

Dobrý den rád bych se zeptal, jaká je podle vás nejlepší společnost, kde si mohu (poměr cena/výkon) kryptoměny nakoupit?

Portál Finex.cz
Odpověď na Ondrej

Zdravím Ondřeji. Pokud již nějaké kryptoměny máte (např BTC), tak Monero nejlépe koupíte na burze Binance. Tam je ale možné vkládat pouze kryptoměny. A pokud ještě žádné kryptoměny nemáte, ty je nejlepší si opatřit buď na směnárnách CoinMate nebo SimpleCoin.

Vojtěch, Finex.cz

Peter

Zaujímavý článok o kryptomene Monero a ďalších som sa dozvedel na tejto stránke

David Hodlman

Dobrý den, vím že si takové články čtou lidi co se vyznají v mnoha věcech co se týkají bitcoinů nebo jiných krypt a obecně Kryptoměny. Přemýšlím totiž nad koupí hardwarové peněženky Ledger Nano S a chci se eptat zda je opravdu lepší než Trezor, a co se dělá v případě ztráty nebo poškození dané peněženky. Předem děkuji za odpověď.

Štěpán Petřivý
Odpověď na David Hodlman

Ahoj Davide Hodlmane. Jak o Ledgeru, tak i o Trezoru jsme psali. Osobně si myslím, že je to spíše otázka preferencí, stejně jako MasterCard/Visa, nebo Sparta/Slavia.

Mně se více líbí český Trezor a proto využívám jeho. Nemá ale podporu tolika měn jako Ledger a pro někoho, kdo má rád altcoiny, to pak třeba bude problém.

Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo