Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Alphabet (Google)

Akcie společnosti Google (Alphabet) – Cena, graf, dividenda 2020

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Google (Alphabet)

Cena za 1 akcii GOOGL
CZK
USD
EUR

Informace o Googlu (Alphabetu)

Google je americká technologická akciová společnost poskytující produkty a služby na poli internetu a v oboru počítačových softwarů. Světovou proslulost si vysloužila především pro svůj internetový vyhledávač. Google.com je nejnavštěvovanější webovou stránkou na světě.

Mateřskou společností a 100procentním majitelem Googlu je akciová společnost Alphabet Inc. Google však zároveň vlastní mnoho dceřiných společností, z nichž k nejznámějším patří YouTube.

Společnost sídlí v Mountain View v Kalifornii (Silicon Valley). O místu, kde zaměstnanci Googlu pracují, se nezmiňují jinak než jako „Googleplex“.

Obsah článku o akciích Google

1.Historie společnosti2.Vývoj ceny akcií Google3.Problémy společnosti4.Další produkty a služby5.Co vědět, než investujete do Googlu6.Obchodování akcií Alphabet (Google)7.Jak obchodování CFD akcií probíhá?8.Diskuze o akciích Googlu (komentáře)

Historie společnosti

Zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin na snímku z roku 2003

Zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin na snímku z roku 2003 (Zdroj: Wikipedia.org)

Dva roky před založením společnosti v roce 1998 začali doktorandi Stanfordské univerzity v Kalifornii, Larry Page a Sergey Brin, pracovat na výzkumném projektu vytvoření internetového vyhledávače.

Google byl posléze založen s cílem setřídit světové informace a učinit je celosvětově přístupnými a užitečnými. Oba vizionáři stojí v čele Googlu dodnes.

Page nepřišel s myšlenkou internetového vyhledávače jako první, jeho návrh se však od ostatních odlišil tím, že jeho algoritmus určoval relevanci webů podle počtu a důležitosti stránek na webu. Předchozí vyhledávače pouze počítaly, kolikrát se daný výraz na stránce na webu objevil.

Vytvořili tak algoritmus “PageRank”, který skóruje každý web podle toho, kolik (a jak významných) odkazů stránka zahrnuje. Čím víc důležitých odkazů, tím příznivější pro vyhledávač. Tento princip slouží jako základní kritérium, zdaleka však už dávno není jediné. Mechanismus „googlování“ je samozřejmě daleko komplikovanější.

Název Google pochází od výrazu „googol“, což je označení pro číslo složené z jedničky a sta nul, tedy 10100 (deset sexdeciliard). Tato volba měla vypíchnout, jak obrovské kvantum informací bude vyhledávač poskytovat.

Aby společnost Google mohla být založena, potřebovala zakládající kapitál v řádu statisíců dolarů. Zajímavostí je, že mezi prvotními investory nalezneme i jméno Jeffa Bezoso (zakladatele a šéfa Amazonu).

Vedoucí triumvirát společnosti, Larry Page, Sergey Brin a Eric Schmidt se rozhodli nabídnout akcie k veřejnému obchodování v srpnu 2004 tehdy v ceně 85 USD za jeden akciový podíl. Úspěšné IPO a další růst umožnil Googlu v listopadu 2006 koupit YouTube za 1,65 mld USD.

Přibližně ve stejné době se slovo „googlit“ stalo běžně užívaným komunikačním prostředkem, což donutilo správce Merriam-Webster slovníku či Oxfordského slovníku přidat toto sloveso do svých záznamů.

Googlu se dále v srpnu 2011 podařilo zakoupit Motorolu za 12,5 mld USD. V té době byla už Motorola sice značkou dávné minulosti, ale disponovala velkým množstvím patentů na mobilní a bezdrátové technologie.

To mělo Googlu pomoci ochránit se před mnoha stížnostmi a soudními řízeními s patenty proti svým technologickým konkurentům Applu a Microsoftu. V roce 2014 se pak Google vzdal této akvizice a prodal Motorolu čínské korporaci Lenovo.

Tajemství úspěchu Googlu spočívalo v rostoucím významu internetu. Společnosti upouštěly od marketingových a reklamních kampaní v novinách, časopisech a televizi, a začaly se víc soustředit na internet. A žádná jiná firma nemohla nabídnout lepší služby, jak se zviditelnit na internetu, než Google.

Úspěch jakékoliv firmy zrovna na internetu přitom není vůbec samozřejmý. Naopak tu najdeme obrovskou konkurenci. Google si však získal a udržel dominanci na trhu díky svému algoritmu, který vždy zajistil rychlejší a kvalitnější výsledky než konkurenční vyhledávače.

S expanzí internetu do chudších částí světa příjmy korporace ze Silicon Valley dále raketově rostly. S každým užitím vyhledávače totiž přisypete do kapsy Googlu další malý příjem z inzerce. Zhruba tři čtvrtiny veškerého vyhledávání na internetu se realizuje přes Google a podíl firmy na mobilním trhu, co se týče vyhledávání, je ještě větší (85%).

Dalším faktorem rozmachu firmy bylo rozšíření internetového prohlížeče Google Chrome a operačního systému Android. A aby si pojistil svou pozici investiční jistoty na burzách, Google také platí svému konkurentu nemalé částky, aby byl výchozím vyhledávačem na mobilních zařízeních Applu.

V srpnu 2015 šéfové Googlu založili konglomerát Alphabet Inc. zastřešující všechny rozličné firemní projekty. Google tedy nyní spadá pod Alphabet, do jehož vedení pochopitelně přešli oba zakladatelé. Zjednodušeně řečeno, Google stále řídí všechny projekty spojené s internetem, Alphabet se podílí na vývoji všech ostatních technologií a zároveň zastřešuje veškerou aktivitu.

Vývoj ceny akcií Google

IPO cena akcií Google v roce 2004 byla 85 USD. Rok 2005 akcie otevíraly už na ceně 193 USD a v roce 2019 už ta samá akcie otevřela s cenou 1045 USD.

Jde tedy o přibližný nárůst hodnoty 442 % za dobu 14 let, v průměru v tomto období to dělá více než 31procentní průměrný cenový vzestup ročně.

Samozřejmě nelze očekávat takto silný růst donekonečna, přesto jsou však akcie Googlu dlouhodobě rostoucí a díky své převaze na trhu představují jednu z těch jistějších investic na jinak velmi volatilních amerických burzách.

Akcie Googlu (GOOG) od 2015 do 2019, týdenní graf

Akcie Googlu (GOOG) od 2015 do 2019, týdenní graf (Zdroj: eToro.com)

Problémy společnosti

Google vystoupal na čelo žebříčku nejhodnotnějších světových značek v roce 2017. Od té doby však čelí rostoucí kritice kvůli porušování soukromí, daňovým únikům, monopolizaci odvětví a politické cenzuře.

Evropská unie napařila pokutu internetovému gigantu rekordní pokutu 4,34 miliard EUR za zneužívání svých služeb pro potlačování konkurence a posílení svého téměř monopolního postavení na trhu. Další, neméně tučná, pokuta od Bruselu pro Google za nezákonné unikání dat a soukromých údajů o uživatelích brzy následovala.

Americké ministerstvo spravedlnosti zase prošetřuje Google z důvodu vážného obvinění narušování férovosti voleb. Republikánské administrativě se totiž vůbec nelíbí upravování výsledků vyhledávače ve prospěch Demokratické strany a jejich politiků.

Google je také notoricky známý svou daňovou optimalizací. Oproti ostatním technologickým gigantům (Apple, Microsoft, Twitter ad.) odevzdává jednotlivým státům mnohem méně peněz a radši daní své korporátní příjmy v Nizozemsku, v Irsku a na Bermudách. Jde tu řádově o desítky miliard dolarů ročně, které si Google radši ponechá ve své kapse.

Navzdory těmto problémům si Alphabet Inc. drží s přehledem celý rok 2019 čtvrtou pozici na žebříčku nejhodnotnějších světových korporací podle tržní kapitalizace a nezdá se, že by v nejbližší době díky své dominanci na trhu měl ustoupit ze slávy.

Další produkty a služby

Přestože jasně největší díl příjmů (téměř 90 %) Googlu stále přichází z reklamy a inzerování, už dávno byznys firmy nestojí jen základním internetovém vyhledávači. Google dále nabízí:

 • služby pro ulehčení práce a vyšší produktivitu (Google Docs, Google Sheets)
 • e-mailovou službu (Gmail)
 • produkty organizující denní rozvrh (Google Calendar)
 • elektronickou úschovnu materiálů (Google Drive)
 • služby poskytující elektronickou komunikaci (Google Hangouts, Google Allo)
 • jazykové překlady (Google Translate)
 • mapy a navigační služby (Google Maps, Google Earth, Street View)
 • sdílení videí na internetu (YouTube)
 • produkty spravující a editující fotografie (Google Photos)
 • mobilní operační systém (Android)
 • internetový prohlížeč (Google Chrome)
 • produkci hardwarů Google Pixel smartphone a Google Home smart speaker a také hardwarů poskytujících internetové připojení (Google Fiber, Google Fi)

Co vědět, než investujete do Googlu

Google je jednou z nejúspěšnějších akcií 21. století. Její hodnota vzrostla od srpna 2004 z 85 USD na více než 1 280 USD za jeden akciový podíl v průběhu roku 2019. Rok co rok investoři skupovaly cenné papíry Googlu, přestože společnost žádné dividendy nevyplácí a zisky reinvestuje.

Ano, čtete správně. Google nikdy nevyplatil dividendu svým akcionářům, a ani to v blízké budoucnosti nemá v plánu. Proč tomu tak je?

Page a Brin veřejně tvrdí o svém byznysu, že není založen na nahánění krátkodobých vysokých výdělků, ani na lákavých dividendách. Vedení korporace rádo reinvestuje finanční prostředky do nových projektů.

Pod štítkem „Google X“ se skrývají nejodvážnější futuristické projekty jako samořízené automobily, biotechnologie, umělá inteligence.

Vedení Alphabetu také skupuje desítky nadějných start-upů i starších, známějších firem a za tyto akvizice platí přímo, nikoliv na dluh. Google je jedna z nejméně zadlužených společností, jaké byste na burze našli.

Pro konzervativnější investory tato nekonvenčnost Googlu a hrozba vysokých pokut a státní regulace není moc atraktivní. Jste-li opatrnější, asi raději zvolíte předvídatelné společnosti s jedním jednoduchým vlajkovým produktem a vysokými dividendy jako třeba Coca-Cola.

Další potenciální nevýhodou Googlu je její slabší postavení na mobilním trhu oproti internetu. V dnešním světě tisíců aplikací na chytrých telefonech již uživatel nepotřebuje googlit na internetu, jaké restaurace ve městě se vyplatí navštívit. Stačí mu jednoduchá aplikace na iPhonu…

Pokud bude sílit mobilní trh rychleji ve srovnání s globální expanzí internetového připojení, příjmy společnosti budou v budoucnu klesat.

Při aktivním obchodování akcií Googlu si každý musí nejprve vyjasnit jednu věc: o který cenný papír mám vlastně zájem? Alphabet má totiž veřejně obchodované akcie rozděleny do 2 kategorií:

 • GOOGL akcie třídy A garantující hlasovací právo na valné hromadě akcionářů
 • GOOG akcie třídy C naopak zamezující držitelům aktivně se podílet na chodu společnosti prostřednictvím hlasování

Investor, který obchoduje v krátkodobějším horizontu, tak spíš přivítá podíly třídy C. Naopak pro aktivnějšího investora upřednostňujícího buy-and-hold strategii investování, se vyplatí uvažovat o GOOGL „áčku“. Akcie třídy A bývají o pár dolarů dražší.

Pro úplnost dodáváme, že existují ještě speciální akcie třídy B, které jsou rezervovány pouze pro zakladatele firmy a několik výkonných ředitelů. Tento druh akcií přirozeně není možné získat. Držitelé cenných papírů třídy B disponují 10 hlasy na jeden podíl a dohromady drží tito akcionáři 61procentní většinu hlasů.

Celkem existuje 15 milionů akciových podílu Alphabetu bez ohledu na obchodovatelnost a třídu. Pokud jde o veřejné akcie, tj. cenné papíry dostupné na burze Nasdaq i pro vás, jejich celkový počet činil 695,56 tisíc na začátku roku 2019.

Obchodování akcií Alphabet (Google)

Jak lze obchodovat akcie Googlu? Buď přímo přes makléře, který nakoupí požadovaný objem cenných papírů na burze Nasdaq v New Yorku, nebo by vás mohly zajímat spekulace na růst i pokles ceny prostřednictvím finančních derivátů, jako jsou opce, či CFD.

Pro tyto rizikové krátkodobější obchody s pákou ovšem radíme seznámit se s alespoň základy technické a fundamentální analýzy. Opět je možné zvolit si nepřeberné množství obchodních systémů.

Doporučený broker pro trading eToro

Favorit redakce
U 71 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Možnost vyzkoušet si eToro na demo účtu
 • Jednoduché, uživatelsky příjemné a intuitivní prostředí
 • Nedokonalý český překlad platformy
 • Platforma nepodporuje české koruny
U 71 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Typickou krátkodobou strategií u akcií je obchodovat zprávy – pozitivní, např. nad očekávání vysoké výdělky ve čtvrtletním reportu, – a negativní, např. nové pokuty pro Google od EU nebo omezení přístupu na čínský, ruský trh a tak dále. Při kladných zprávách samozřejmě otevřeme dlouhou pozici, při špatných zprávách akcie shortujeme.

Střednědobě lze akcie Googlu obchodovat třeba pomocí korelací s příbuznými korporacemi ze Silicon Valley.

Jelikož akcie Applu či Microsoftu se vyvíjí po relativně stejné trajektorii na grafu, můžeme sledovat, která akcie za poslední 2-3 měsíce je podhodnocená / nadhodnocená oproti ostatním. Potom spekulujeme na návrat ceny dané akcie do rozmezí, v němž by se „měla“ pohybovat. To znamená na podobné cenové úrovni, kde se nachází druhá a třetí akcie.

Jak obchodování CFD akcií probíhá?

Pro lepší představu si uvedeme příklad, jak by mohl právě váš první obchod s Googlem probíhat.

Chcete nakoupit 5 akcií Alphabetu (=Googlu), které by vás normálně stály 6025 dolarů (5*1205). Pokud si ovšem nemůžete dovolit takovou částku investovat, můžete se poohlédnout po vhodném brokerovi, který nabízí možnost využít páku. Broker eToro nabízí u akcií páku 1:5. Tím pádem můžete obchodovat s pětinásobně menším kapitálem a docílit stejných výsledků.

Jako marži, tj. záruku pro tento CFD obchod, budete tedy muset disponovat alespoň 1205 dolary na vašem obchodním účtě (6025/5). U derivátů jako CFD (Contract for difference) totiž reálně žádnou akcii nevlastníme, broker nám ji jen takzvaně zapůjčí za určitý obnos – marži.

Příklad vývoje obchodu
Nyní, pokud by cena vystoupala zpět k historickému maximu – 1 287 dolarů za akcii z konce dubna 2019 – šlo by o kladný cenový rozdíl 82 dolarů. Protože jste otevřeli pozici nákupem 5 akcií, váš zisk by činil 410 dolarů (82*5). Při aktuálním kursu 23,40 by to pro nás znamenalo pěkný zisk 9 594 Kč, což by bylo cca 30% zhodnocení.

Ovšem dejte si pozor! Jestli by trh naopak akcie Googlu vyprodal o -82 dolarů, tedy akcie by spadly na cenu 1 123 dolarů (1205-82), broker by nám naopak strhl z účtu tentýž peněžitý objem, tj. 410 dolarů.

V každém případě tu platí rada nad zlato: vždy zadejte určitý stop-loss – automatické ukončení ztrátového obchodu na předem stanovené ceně – aby vám jediný obchod nevymazal celý účet.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Zaujaly vás akcie Googlu a chtěli byste zkusit je obchodovat? Vyberte si jednoho ze známých brokerů:

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Spolehlivě fungující firma
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Vyšší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 96 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 95 %

U 71 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Užitečné odkazy


JménoAlphabet (Google)
TickerGOOGL
Webové stránkyhttps://www.google.com
Založeno4. září 1998
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Alphabet (Google) za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
30. 10. 2020 $1 612 GOOGL
29. 10. 2020 $1 574 GOOGL
28. 10. 2020 $1 524 GOOGL
27. 10. 2020 $1 595 GOOGL
26. 10. 2020 $1 576 GOOGL
23. 10. 2020 $1 626 GOOGL
22. 10. 2020 $1 608 GOOGL
21. 10. 2020 $1 601 GOOGL
20. 10. 2020 $1 567 GOOGL
19. 10. 2020 $1 537 GOOGL

Ohodnoťte akcie této firmy


Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo
LYNX Broker★ 92 %
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo