Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Alphabet (Google)

Akcie společnosti Google (Alphabet) (GOOGL) - Cena, graf, dividenda 2022

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Google (Alphabet)

Cena akcií Alphabet (GOOGL)
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Novinky o akciích Google (Alphabet)

Informace o Googlu (Alphabetu)

Google je americká technologická akciová společnost poskytující produkty a služby na poli internetu a v oboru počítačových softwarů. Světovou proslulost si vysloužila především pro svůj internetový vyhledávač.

Google.com je nejnavštěvovanější webovou stránkou na světě.

Mateřskou společností a 100% majitelem Googlu je akciová společnost Alphabet Inc. Google však zároveň vlastní mnoho dceřiných společností, z nichž k nejznámějším patří YouTube. Dále také Motorola, Waze, DoubleClick, AdMob, Wing, Calico aj.

Společnost sídlí v Mountain View v Kalifornii (Silicon Valley). O místu, kde zaměstnanci Googlu pracují, se nezmiňují jinak než jako „Googleplex“.

Obsah článku o akciích Google

1.Historie společnosti2.Vývoj ceny akcií Google3.Problémy společnosti Alphabet4.Další produkty a služby5.Co vědět, než investujete do Googlu6.Investování do akcií GooglePrvní možnost: nákup akcií GoogleDruhá možnost: aktivní obchodování akcií Google7.Diskuze o akciích Googlu (komentáře)

Historie společnosti

Zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin na snímku z roku 2003
Zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin na snímku z roku 2003 (Zdroj: Wikipedia.org)

Dva roky před založením společnosti v roce 1998 začali doktorandi Stanfordské univerzity v Kalifornii, Larry Page a Sergey Brin, pracovat na výzkumném projektu vytvoření internetového vyhledávače.

Google byl posléze založen s cílem setřídit světové informace a učinit je celosvětově přístupnými a užitečnými. Oba tito vizionáři stojí v čele Googlu dodnes.

Page nepřišel s myšlenkou internetového vyhledávače jako první, jeho návrh se však od ostatních odlišil tím, že jeho algoritmus určoval relevanci webů podle počtu a důležitosti stránek (odkazů) na webu. Předchozí vyhledávače pouze počítaly, kolikrát se daný výraz na stránce na webu objevil.

Vytvořili tak algoritmus "PageRank", který skóruje každý web podle toho, kolik (a jak významných) odkazů stránka zahrnuje. Čím víc důležitých odkazů, tím příznivější pro vyhledávač. Tento princip slouží jako základní kritérium dodnes, zdaleka však už dávno není jediné. Mechanismus „googlování“ je samozřejmě daleko komplikovanější.

Aby společnost Google mohla být založena, potřebovala základní kapitál v řádu statisíců dolarů. Zajímavostí je, že mezi prvotními investory nalezneme i jméno Jeffa Bezose (zakladatele a šéfa Amazonu).

Vedoucí triumvirát společnosti, Larry Page, Sergey Brin a Eric Schmidt se rozhodli nabídnout akcie k veřejnému obchodování v srpnu 2004 tehdy v ceně 85 USD za jeden akciový podíl. Úspěšné IPO a další růst umožnil Googlu v listopadu 2006 koupit YouTube za 1,65 mld USD.

Přibližně ve stejné době se slovo „googlit“ stalo běžně užívaným komunikačním prostředkem, což donutilo správce Merriam-Webster Oxfordského slovníku přidat toto sloveso do svých záznamů.

Googlu se dále v srpnu 2011 podařilo zakoupit Motorolu za 12,5 mld USD. V té době byla už Motorola sice značkou dávné minulosti, ale disponovala velkým množstvím patentů na mobilní a bezdrátové technologie.

To mělo Googlu pomoci ochránit se před mnoha stížnostmi a soudními řízeními s patenty proti svým technologickým konkurentům Applu a Microsoftu. V roce 2014 se pak Google vzdal této akvizice a prodal Motorolu čínské korporaci Lenovo.

Tajemství úspěchu Googlu spočívalo v rostoucím významu internetu. Společnosti upouštěly od marketingových a reklamních kampaní v novinách, časopisech a televizi, začaly se víc soustředit na internet. Žádná jiná firma nemohla nabídnout lepší služby, jak se zviditelnit na internetu, než Google.

Úspěch jakékoliv firmy na internetu přitom není vůbec samozřejmý. Naopak tu najdeme obrovskou konkurenci. Google si však získal a udržel dominanci na trhu díky svému algoritmu, který vždy zajistil rychlejší a kvalitnější výsledky než konkurenční vyhledávače.

S expanzí internetu do chudších částí světa příjmy korporace ze Silicon Valley dále raketově rostly. S každým užitím vyhledávače totiž přisypete do kapsy Googlu další malý příjem z inzerce. Zhruba tři čtvrtiny veškerého vyhledávání na internetu se realizuje přes Google a podíl firmy na mobilním trhu, co se týče vyhledávání, je ještě větší (85%).

Dalším faktorem rozmachu firmy bylo rozšíření internetového prohlížeče Google Chrome a operačního systému Android.

A aby si Google pojistil svou pozici, platí svému konkurentu nemalé částky, aby byl výchozím vyhledávačem na mobilních zařízeních Applu.

V srpnu 2015 šéfové Googlu založili konglomerát Alphabet Inc. zastřešující všechny rozličné firemní projekty. Google tedy nyní spadá pod Alphabet, do jehož vedení pochopitelně přešli oba zakladatelé. Zjednodušeně řečeno, Google stále řídí všechny projekty spojené s internetem, Alphabet se podílí na vývoji všech ostatních technologií a zároveň zastřešuje veškerou aktivitu.

Vývoj ceny akcií Google

IPO cena akcií Google v roce 2004 byla 85 USD. Rok 2005 akcie otevíraly už na ceně 193 USD a v roce 2019 už ta samá akcie otevřela s cenou 1045 USD.

Jde tedy o přibližný nárůst hodnoty 442 % za dobu 14 let, v průměru v tomto období to dělá více než 31% průměrný cenový vzestup ročně.

Samozřejmě nelze očekávat takto silný růst donekonečna, přesto jsou však akcie Googlu dlouhodobě rostoucí a díky své převaze na trhu představují jednu z těch nejjistějších investic na jinak velmi volatilních amerických burzách.

Akcie Google (GOOGL) v letech 2009-2020
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Problémy společnosti Alphabet

Google vystoupal na čelo žebříčku nejhodnotnějších světových značek v roce 2017. Od té doby však čelí rostoucí kritice kvůli porušování soukromí, daňovým únikům, monopolizaci odvětví a politické cenzuře.

Evropská unie napařila pokutu internetovému gigantu rekordní pokutu 4,34 miliard EUR za zneužívání svých služeb pro potlačování konkurence a posílení svého téměř monopolního postavení na trhu. Další, neméně tučná, pokuta od Bruselu pro Google za nezákonné unikání dat a soukromých údajů o uživatelích brzy následovala.

Americké ministerstvo spravedlnosti zase prošetřuje Google z důvodu vážného obvinění narušování férovosti voleb. Republikánské administrativě se totiž vůbec nelíbí upravování výsledků vyhledávače ve prospěch Demokratické strany a jejich politiků.

Google je také notoricky známý svou daňovou optimalizací. Oproti ostatním technologickým gigantům (Apple, Microsoft, Twitter atd.) odevzdává jednotlivým státům mnohem méně peněz a radši daní své korporátní příjmy v Nizozemsku, v Irsku a na Bermudách. Jde tu řádově o desítky miliard dolarů ročně, které si Google radši ponechá ve své kapse.

Navzdory těmto problémům si Alphabet Inc. dlouhodobě drží přední pozici na žebříčku nejhodnotnějších světových korporací podle tržní kapitalizace a nezdá se, že by v nejbližší době díky své dominance na trhu měl ustoupit ze slávy.

Další produkty a služby

Přestože jasně největší díl příjmů (téměř 90 %) Googlu stále přichází z reklamy a inzerování, už dávno byznys firmy nestojí jen na internetovém vyhledávači.

Google dále nabízí:

 • služby pro ulehčení práce a vyšší produktivitu (Google Docs, Google Sheets)
 • e-mailovou službu (Gmail)
 • produkty organizující denní rozvrh (Google Calendar)
 • elektronickou úschovnu materiálů (Google Drive)
 • služby poskytující elektronickou komunikaci (Google Hangouts, Google Allo)
 • jazykové překlady (Google Translate)
 • mapy a navigační služby (Google Maps, Google Earth, Street View)
 • sdílení videí na internetu (YouTube)
 • produkty spravující a editující fotografie (Google Photos)
 • mobilní operační systém (Android)
 • internetový prohlížeč (Google Chrome)
 • produkci hardwarů Google Pixel smartphone a Google Home smart speaker a také hardwarů poskytujících internetové připojení (Google Fiber, Google Fi)

Co vědět, než investujete do Googlu

Google je jednou z nejúspěšnějších akcií 21. století. Její hodnota vzrostla od srpna 2004 z 85 USD na více než 1 280 USD za jeden akciový podíl v průběhu roku 2019. Rok co rok investoři skupovali cenné papíry Googlu, přestože společnost žádné dividendy nevyplácí a zisky reinvestuje.

Ano, čtete správně. Google nikdy nevyplatil dividendu svým akcionářům, a ani to v blízké budoucnosti nemá v plánu. Proč tomu tak je?

Page a Brin veřejně tvrdí o svém byznysu, že není založen na nahánění krátkodobých vysokých výdělků, ani na lákavých dividendách. Vedení korporace rádo reinvestuje finanční prostředky do nových projektů.

Pod štítkem „Google X“ se skrývají nejodvážnější futuristické projekty jako samořízené automobily, biotechnologie, umělá inteligence. Vedení Alphabetu také skupuje desítky nadějných start-upů i starších, známějších firem a za tyto akvizice platí přímo, nikoliv na dluh.

Pro konzervativnější investory tato nekonvenčnost Googlu a hrozba vysokých pokut a státní regulace není moc atraktivní. Jste-li opatrnější, asi raději zvolíte předvídatelné společnosti s jedním jednoduchým vlajkovým produktem a vysokými dividendy jako třeba Coca-Cola.

Další potenciální nevýhodou Googlu je její slabší postavení na mobilním trhu oproti internetu. V dnešním světě tisíců aplikací na chytrých telefonech již uživatel nepotřebuje googlit na internetu, jaké restaurace ve městě se vyplatí navštívit. Stačí mu jednoduchá aplikace na iPhonu…

Pokud bude sílit mobilní trh rychleji ve srovnání s globální expanzí internetového připojení, příjmy společnosti budou v budoucnu klesat.

Při aktivním obchodování akcií Googlu si každý musí nejprve vyjasnit jednu věc – o který cenný papír má vlastně zájem?

Alphabet má totiž veřejně obchodované akcie rozděleny do 2 kategorií:

 • GOOGL akcie třídy A garantující hlasovací právo na valné hromadě akcionářů
 • GOOG akcie třídy C naopak zamezující držitelům aktivně se podílet na chodu společnosti prostřednictvím hlasování

Investor, který obchoduje v krátkodobějším horizontu, tak spíš přivítá podíly třídy C. Naopak pro aktivnějšího investora upřednostňujícího buy-and-hold strategii investování, se vyplatí uvažovat o GOOGL „áčku“. Akcie třídy A bývají o pár dolarů dražší.

Investování do akcií Google

Nyní vám ukážeme dvě možnosti, jak do akcií Google investovat. První možností je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových a druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi. Jaký je mezi tím rozdíl?

První možnost: nákup akcií Google

Tento přístup je nejjednodušší, časově nenáročný a pro nezkušené investory mnohdy může být i nejúspěšnější.

V principu se jedná o prostý nákup fyzických akcií dané společnosti, po kterém se kupující stane akcionářem.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na názorný příklad níže.

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií Google je 1 000 dolarů, jak tomu bylo např. počátkem roku 2020 po pandemickém propadu. Vy máte na investici připravených rovných 6 000 USD a můžete si tedy koupit přesně 6 akcií.

V případě, že po určité době cena akcií vzroste o 50 % na 1 500 USD (jak tomu bylo již koncem roku 2020), což je ale velmi rychlý růst, z prodeje vašich 6 akcií byste inkasovali celkem 9 000 USD.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 3 000 dolarů, které si ihned můžete vybrat na svůj bankovní účet.

V případě, že by se po dobu vašeho držení těchto akcií vedení Google rozhodlo vyplácet dividendy, obdrželi byste další výnos. Zatím ale Google žádné dividendy nevyplácí a ani tomu nic nenasvědčuje.

Kde můžete koupit akcie Google?

Abyste mohli nákup provést, je potřeba mít obchodní účet u jednoho z brokerů. My jsme ty nejlepší brokery otestovali a ty odzkoušené naleznete v tabulce níže:

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Google

Nyní se podíváme na 2. možnost, která má zásadní výhodu v tom, že "zlevňuje" a tím zpřístupňuje nákladné akcie Google i méně movitým investorům.

Obchodování CFD s finanční pákou v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky.

CFD kontrakty přibližují akcie Google vícero zájemcům. Vzhledem k jejich již zmíněné vysoké ceně, která pro menší investory nemusí být zanedbatelná, CFD kontrakty lze nakupovat díky finanční páce několikanásobně levněji.

Podívejte se na příklad níže:

Příklad: Uvažujme, že je cena akcií Google (stejně jako v předchozím příkladu) 1 000 USD a vy na obchodním účtu máte k dispozici 6 000 USD, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 30 000 dolary (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit ne 6, ale rovnou 30 akcií Google. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst z 1 000 USD na 1 500, tak váš zisk by zde nebyl 3 000 USD, ale 15 000 USD.

Proč? Protože jste koupili 30 akcií a zhodnocení každé z nich je 500 USD. V případě uzavření obchodu (prodeji všech akcií) byste tedy na účtu měli celkem 21 000 USD (6 000 USD, se kterými jste začali, a 15 000 USD jako zisk z uskutečněného obchodu).

Na tomto příkladu je krásně vidět výhoda CFD obchodování a hlavně pak páky, kterou brokeři nabízí. Pozor ale! Sice finanční páka zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu.

Dobrý rada nad zlato: vždy zadejte určitý stop-loss (tj. automatické ukončení ztrátového obchodu) na předem stanovené ceně – aby vám jediný obchod nevymazal celý účet.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, které vám ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody na videu jsou prováděny u brokera XTB.

Zaujaly vás akcie Googlu a chtěli byste zkusit je obchodovat? Vyberte si jednoho ze známých brokerů:

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Užitečné odkazy

Novinky o akciích Google:


Více informací o Alphabet (Google)

JménoAlphabet (Google)
TickerGOOGL
Webové stránkyhttps://www.google.com
Založeno4. září 1998
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Alphabet (Google) za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
19. 05. 2022 Načítání... GOOGL
18. 05. 2022 Načítání... GOOGL
17. 05. 2022 Načítání... GOOGL
16. 05. 2022 Načítání... GOOGL
15. 05. 2022 Načítání... GOOGL
14. 05. 2022 Načítání... GOOGL
13. 05. 2022 Načítání... GOOGL
12. 05. 2022 Načítání... GOOGL
11. 05. 2022 Načítání... GOOGL
10. 05. 2022 Načítání... GOOGL

Ohodnoťte akcie firmy Alphabet (Google)


Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo