Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
solana
SOL
Kryptoměna Solana (SOL) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit
Graf SOL

$170,8 (3 819 Kč)

+15,39 % za 7 dní

solana

Kryptoměna Solana (SOL) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

Solana kurz
Graf SOL

$170,8 (3 819 Kč)

+15,39 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Solana (SOL)

Kalkulačka: SOL to CZK

SOL
CZK

Informace o kryptoměně Solana

Solana je extrémně rychlý a plně decentralizovaný blockchain třetí generace, jehož nativní kryptoměnou je SOL. Kryptoměna SOL slouží k placení transakčních poplatků a jako odměna validátorům na blockchainu.

Blockchain Solany je využívaný také k investicím, obchodování, v decentralizovaných aplikacích, DeFi a NFT sféře.

O Solaně se v poslední době hodně mluví – ostatně cena SOL v posledních měsících razantně stoupala, což si můžete všimnout např. na vývojovém grafu Solany výše.

Solana je ale především zajímavá blockchainová technologie, která si klade za cíl zlepšit škálovatelnost blockchainu pomocí unikátní kombinace mechanismů k dosažení konsensu Proof of Stake (PoS) a Proof of History (PoH). V důsledku toho je Solana již nyní schopna podporovat 50,000 transakcí za sekundu, aniž by byla obětována decentralizace nebo bezpečnost.

RYCHLE A STRUČNĚ: CO MUSÍTE VĚDĚT O SOLANĚ (SOL)?

Solana je extrémně rychlý a levný smartchain pro decentralizované aplikace mnohými označovaný jako Ethereum killer, tedy síť, která by měla být lepší než právě všem jistě dobře známé Ethereum. Blockchain Solana byl spuštěn roku 2017 a stojí za ním Anatoly Yakovenko.

Solana má rozvinutý ekosystém dApps i NFTs a to i přesto, že není EVM-kompatibilní. K psaní programů využívají vývojáři jazyk Rust, nikoli Solidity. Mince SOL nelze těžit, uživatelé je však mohou úročit při stakingu.

Projekt byl také jedním z tahounů kryptoměnového bull runu v roce 2021, kdy jedna mince SOL stála na vrcholu až 250 USD. Obrovským investorem do ekosystému byla dnes již zkrachovalá burza FTX, což se ukázalo jako dvousečná zbraň, protože FTX sama drží obrovské množství mincí SOL, které bude v insolvenčním řízení nucena zlikvidovat.

Obsah článku o kryptoměně Solana (SOL)

Úvod do ekosystému kryptoměny SOL

Solana je blockchain využívající několik průlomových technologií a je stvořený pro vývoj nové generace decentralizovaných aplikací (dApps).

Jeho hlavní předností jsou levné poplatky a rychlost – zvládá přes 50,000 transakcí za vteřinu s blokovacím časem okolo 400 ms, což ze Solany činí nejrychlejší blockchain v potvrzování transakcí a provádění chytrých kontraktů – a to bez potřeby layer 2 řešení (např. Bitcoin lightning network) nebo tzv. sharding, což je rozdělení databáze na “střepy”, kde každý “střep” odpovídá za zpracování pouze části dat uložených v síti, což podstatně snižuje dobu zpracování. Možná proto se jedná o jeden z blockchainů, o kterém se mluví jako o “Ethereum killer” – možném nástupci Etherea.

Solana je navíc open source iniciativa, která vývojářům umožňuje vytváření vlastních projektů v programovacích jazycích Rust, C a C++.

Solana - rychlost transakcí
Porovnání transakční rychlosti konkurenčních projektů

Jedním z hlavních slibů týmu stojícím za Solanou je, že uživatele v budoucnu nepřekvapí zvýšení nízkých transakčních poplatků. Protokol Solany je navržen tak, aby měl nízké transakční náklady a přitom zaručoval škálovatelnost a rychlé zpracování.

Solana může mít potenciálně až tisíce nodů (uzlů), aniž by došlo ke snížení rychlosti blockchainu (naopak, čím více nodů, tím vyšší rychlost), čímž se Solana odlišuje od konkurenčních blockchainů.

Zdroj: The Grey CryptoHub (Medium.com)
Porovnání rychlosti a poplatků u Solany a konkurenčních blockchainů
Porovnání rychlosti a poplatků u Solany a konkurenčních blockchainů

Architektura Solany podporuje bezpečné a souběžné spouštění programů vytvořených v obecných programovacích jazycích, jako je C, C++ nebo Rust.

Na blockchainu Solana navíc funguje mnoho dalších tokenů, nejenom SOL. Jedná se např. o LINK, USDC, USDT, Terra a další. Pro tokeny na blockchainu Solana existuje tokenový standard SPL Token Program, který je svým způsobem podobný standardu ERC-20 pro tokeny na blockchainu Ethereum.

Při spuštění blockchainu bylo vytvořeno 500 000 000 SOL tokenů. Od té doby se počet SOL tokenů snižuje díky pálení části (50 %) transakčních poplatků. Současně se ale počet SOL tokenů zvyšuje podle předem stanoveného inflačního plánu.

Vytváření nových tokenů začalo na nejvyšší hodnotě (8 % p.a.), jeho rychlost se však v průběhu času snižuje, až se ustálí na předem stanovené dlouhodobé míře inflace (1,5 % p.a.). Nově vytvářené tokeny jsou z velké části distribuovány validátorům a delegátorům, kteří zajišťují bezpečnost sítě.

Zdroj: Solana.news
Předpokládaný vývoj inflace tokenů SOL
Předpokládaný vývoj inflace tokenů SOL

Okolo 60 % tokenů SOL drží zakladatelé blockchainu Solana a také Solana Foundation, pouze 40 % drží komunita. Ač se to může zdát jako neférové a centralizované rozdělení (což už může být předmětem diskuze), pro srovnání: přibližně 80 % existujících BNB tokenů drží Binance.

Mechanismus vytváření konsensu

Jistě víte, že největší blockchainy jako je Bitcoin a Ethereum využívají mechanismus vytváření konsensu zvaný Proof of Work (PoW), kde těžební zařízení (počítače) řeší – zjednodušeně řečeno – matematické hádanky, za což jsou těžaři odměňováni v BTC nebo ETH.

Proces těžby kryptoměn je výpočetně a energeticky extrémně náročný. To je ostatně důvod, proč v jednom ze svých tweetů Elon Musk prohlásil, že Tesla nebude přijímat platby v BTC, dokud nebude těžba ekologická.

Do popředí se tak v poslední době dostává podstatně méně energeticky a výpočetně náročný mechanismus konsensu zvaný Proof of Stake (PoS), kde se tzv. validátorem může stát každý, kdo drží dostatek nativní kryptoměny pro daný blockchain (např. ADA pro blockchain Cardano), kterou po určitou dobu “uzamkne” (tzv. staking), nainstaluje validátorský software a za podílení se na provozu blockchainu dostává odměnu v nativní kryptoměně.

Validátoři oproti těžařům potřebují podstatně méně sofistikované vybavení, což vytváří příležitost pro více lidí. Více validátorů pak znamená rychlejší dosažení konsensu a větší míru decentralizace.

Podle zakladatele Solany – Anatoly Yakovenko – ale není ani mechanismus Proof of Stake dost dobrý, protože validátoři mají předběžný přístup k informacím o transakcích, které jim umožňují vykořisťovat ostatní uživatele, protože mohou řídit řazení transakcí.

Yakovenko proto vymyslel vlastní mechanismus konsensu zvaný Proof of History (PoH), který Solana kombinuje s Proof of Stake.

Co je Proof of History?

Proof of History je technika, která udržuje synchronizovaný čas mezi jednotkami (počítači), které si navzájem nedůvěřují (jsou tzv. trustless).

Spolehlivé interní hodiny totiž umožňují snadnou synchronizaci distribuované sítě. Pokud je synchronizace snadná, výsledná síť může být závratně rychlá, omezením je pouze šířkou pásma takové sítě.

Mechanismus Proof of History tedy spočívá ve vytvoření historického záznamu, který prokazuje, že k určité transakci nebo události došlo ve specifickém čase, což urychluje vytváření konsensu. V podstatě se jedná o kryptografické časové razítko, jehož správnost může být veřejně a efektivně ověřena.

Solana také využívá algoritmus SHA-256 pro kontrolu ledgeru a koordinaci konsensu. S ním implementuje metodu řízení souběžnosti zvanou Optimistic Concurrency Control (používá ji také např. MySQL, Google a Microsoft) a je tak díky tomu na dobré cestě k teoretickému limitu 710,000 transakcí za sekundu na standardní gigabitové síti (v současné době Solana uvádí rychlost až 50,000 transakcí za sekundu).

Na teoretické 40 gigabitové síti může Solana dosáhnout rychlosti až 28,4 milionů transakcí za vteřinu. Yakovenko se nechal slyšet, že limitem pro rychlost Solany je pouze rychlost světla.

Yakovenko rovněž řekl, že cílem Solany není konkurovat Ethereu nebo jinému blockchainu, ale kompletně rozvrátit Wall Street a zbytek globálních trhů vytvořením tržního systému, který je otevřený, férový a odolný vůči cenzuře.

Solana je nepochybně velmi rychlá, otázkou ale zůstává, nakolik je decentralizovaná a bezpečná. Poukazováno je také na to, že provozovat Solana node je daleko nákladnější, než u jiných blockchainů.

Abyste se stali validátorem na blockchainu Solana, musíte investovat tisíce dolarů do hardware. Yakovenko proto prohlásil, že Solana pracuje na tom, aby se validátorem mohlo stát více lidí.

Zdroj: Reddit.com
Vyjádření Anatolyho na Redditu
Vyjádření Anatolyho na Redditu

Problémem je také datová náročnost mechanismu Proof of History. Solana podle Yakovenka generuje přibližně 2 TB ledgerových dat ročně (validátoři nicméně uchovávají data pouze za poslední dva dny). To je více jak dvojnásobek velikosti deseti nejhodnotnějších kryptoměn (vyjma SOL) dohromady

Řešením by mohla být spolupráce Solany s decentralizovanou databází Arweave, kam jsou data z ledgeru automaticky a natrvalo ukládána. Spojení Solany a Arweave zajišťuje tzv. SOLAR Bridge.

Jak Solana řeší blockchainové trilema?

Dilema je situace, kdy pro určitý problém existují dvě nebo více řešení, přičemž ani jedno z nich není přijatelné. Příkladem může být román Sophiina volba, kde byla knižní hrdinka postavena před volbu, které z jejích dvou dětí zemře a které bude žít.

Vývojáři blockchainů se nacházejí v analogické situaci, kdy však musí dělat kompromisy mezi třemi hlavními oblastmi.

Musí se rozhodnout, zda blockchain bude plně decentralizovaný, vysoce škálovatelný (rychlý) nebo maximálně bezpečný. Proto trilema = dilema při rozhodování nad třemi možnostmi.

the blockchain trilemma
Výzva blockchainového trilematu tedy leží v dosažení všech tří aspektů zároveň: decentralizace, bezpečnost a škálovatelnost

Všem známé blockchainy Bitcoinu a Ethereua jsou vysoce decentralizované a bezpečné, ale pokulhávají ve škálovatelnosti. To se u obou jmenovaných blockchainů projevuje nízkou rychlostí potvrzování transakcí a vysokými transakčními poplatky.

Výzva blockchainového trilematu tedy leží v dosažení všech tří aspektů zároveň: decentralizace, bezpečnost a škálovatelnost.

Zatímco mnoho projektů úspěšně vytvořilo blockchainy, které jeden až dva aspekty řeší, jen pár dokázalo přijít blízko k vyřešení všech tří současně. Je jedním z nich je Solana?

Solana řeší škálovatelnost (rychlost) blockchainu tím, že vytvořila mechanismus konsensu Proof of History (PoH). Jak bylo výše popsáno, jedná se o jakési synchronizované hodiny, které přiřazují časové razítko každé transakci, což validátorům znemožňuje manipulovat pořadí transakcí, jak budou zaznamenány do blockchainu. To má v důsledku zajistit vyšší bezpečnost a decentralizaci blockchainu.

PoH tedy nabízí nezměnitelný záznam předchozích událostí na blockchainu, což je zajištěno chronologickým ukládáním historických dat. Je vhodné zdůraznit, že PoH algoritmus primárně slouží k synchronizaci nodů, nikoli k přímo k vytváření konsensu (k čemuž slouží mechanismus Proof of Stake). PoH algoritmus běží paralelně vedle PoS vrstvy. To nodům umožňuje vytvářet vlastní časová razítka, přičemž leader každého nodu sekvenuje zprávy, zatímco ostatní zpracovávají transakce.

Jakmile jsou transakce sekvenovány a přijaty z leader nodu, validátoři/replikátoři poté transakce vypořádají a zveřejní jejich podpisy, jakmile mají potvrzení. Tyto konfirmace jsou pro ekosystém Solany podstatné a jsou algoritmem konsensu považovány za hlasování.

Solana má mnoho dalších inovací, které jí umožňují vyrovnat se dalším blockchainům, i těm centralizovaným. Jedná se např. o Tower BFT konsensus, který je podobný algoritmu Practical Byzantine Fault Tolerance (PBFT).

Zatímco PBFT napomáhá konsensu, Tower BFT zajišťuje globální zdroj času prostřednictvím PoH. To umožňuje nejen dohled nad fungováním celého blockchainu, ale také to zrychluje proces konsensu minimalizací transakční latence.

Další důležitou součástí ekosystému Solana je Turbine, která zajišťuje předávání dat nodům. Turbine používá podobnou technologii jako BitTorrent, tj. rozděluje data na menší pakety. Solana také využívá svůj protokol Gulf Stream ke zkrácení doby potvrzení a výměny leadera, což snižuje paměťový tlak na validátory ve fondu nepotvrzených transakcí. Kromě toho Solana využívá hyperparalelizovaný procesor pro zpracování transakcí s názvem Sealevel, který umožňuje síti zpracovat tisíce chytrých kontraktů najednou.

Díky své infrastruktuře Pipelining může Solana ověřovat transakce rychleji a replikovat informace o transakcích napříč uzly, bez ohledu na jejich hardwarové specifikace. Veškerou požadovanou škálovatelnost v síti zajišťuje protokol Cloudbreak, který zajišťuje, že data jsou současně čtena a zapisována v celé síti, zatímco ke stahování dat z blockchainu do distribuovaného ledgerového úložiště slouží Archivers. Solana Cluster pak je skupina validátorů spolupracujících na zpracování transakcí a zachování integrity ledgeru. Vedle sebe může existovat mnoho clusterů. Když dva clustery sdílejí společný blok, pokusí se spojit, jinak existenci toho druhého jednoduše ignorují. Transakce odeslané špatnému clusteru jsou odmítnuty.

Solana a staking tokenů SOL

Staking tokenů SOL je důležitou součástí architektury blockchainu Solana, který kombinuje mechanismy konsensu Proof of Stake a Proof of History.

Staking zvyšuje bezpečnost blockchainu a jedná se o druh pasivního příjmu. Nemusíte přitom být rovnou validátorem, abyste nechali své SOL tokeny vydělávat. Stačí po určitou dobu delegovat své tokeny validátorům, kteří zpracovávají transakce a provozují blockchain. Tím se stanete tzv. delegátorem.

Je ale nutné upozornit, že vždy existuje riziko ztráty delegovaných tokenů, kterému se říká “slashing“. Slashing je sankce v podobě zničení části delegovaného vkladu validátora v reakci na jeho úmyslné škodlivé chování, jako je vytváření neplatných transakcí nebo cenzura určitých transakcí nebo účastníků blockchainu. Všichni vlastníci, kteří delegovali své tokeny nepoctivému validátorovi, přijdou o část delegovaných tokenů.

Pro staking je nutné přesunout SOL tokeny na peněženku nebo burzu, které podporují staking. V prvé řadě se jedná o peněženku Exodus a nebo centralizované burzy Binance a FTX, kde je staking velmi jednoduchý, ale bohužel si zde nemůžete vybrat validátora, kterému své tokeny delegujete. Centralizovaný systém to provede za vás.

O něco složitější je staking přes aplikaci SolFlare ve spojení s Ledger Nano nebo souborem (návod), a dále přes příkazový řádek ve spojení s Ledger Nano, papírovou peněženkou nebo souborem (návod)

DApps běžící na blockchainu Solana

Díky diverzifikovanému setu technologií Solana nepotřebuje sharding ani layer 2 řešení, aby dosahovala vysoké rychlosti a škálovatelnosti. To vývojářům umožňuje vytvářet aplikace přímo pro blockchain Solana, který je tisíckrát rychlejší a levnější (co se poplatků týče), než Ethereum a Bitcoin.

Mnoho významných dApps projektů proto začalo fungovat právě na blockchainu Solana. Jedná se třeba o decentralizovanou databázi Arweave, burzu Serum, stablecoin USDC, streamovací platformu Audius, atd. Stejně tak významný DEX agregátor OpenOcean integroval Solanu.

Jeden z NFT obrázků z kolekce Degenerate Ape Academy běžící na Solaně
Jeden z NFT obrázků z kolekce Degenerate Ape Academy běžící na Solaně

Například projekt Solanart představuje první plnohodnotné NFT tržiště právě na Solaně. Umožňuje rychlé a snadné obchodování NFT za SOL. Pro prodej vlastních NFT je nutné propojit Solanart s Vaší peněženkou, na které NFT držíte.

Tržní poplatek pro Solanart činí 3 % z kupní ceny. Dále se platí poplatek za zápis NFT na Solanart ve výši 0,02 %. Asi nejznámějším NFT projektem běžícím na Solaně je Degenerate Ape Academy.

Výhody a nevýhody kryptoměny SOL

Je asi zřejmé, že ačkoli vše může vypadat skvěle, stejně jako všechny ostatní kryptoměnové projekty, i Solana má své nevýhody. Pojďme se tedy podívat na jejich výčet:

Výhody kryptoměny SOL

  • Solana by údajně měla nabízet velmi nízké poplatky, rychlost transakcí, vysokou míra decentralizaci a bezpečnost;
  • Zkušenosti týmu z Big Tech společností (Qualcomm, Apple, Google, Intel, Microsoft, Dropbox, Twitter atd.);
  • Solanu podporuje mnoho velkých investorů.

Nevýhody kryptoměny SOL

  • Jedná se o relativně nový projekt, což znamená horší startovní pozici a menší prověření časem;
  • Solana není kompatibilní s Ethereum Virtual Machine (EVM), ale je naprogramovaná v programovacím jazyce Rust. Kvůli tomu je mnohem složitější vytvářet pro tento blockchain vlastní aplikace.
  • Datová náročnost mechanismu Proof of History, který zatím navíc není dostatečně otestován.

Historie kryptoměny SOL

Zakladatel projektu Solana, Anatoly Yakovenko
Zakladatel projektu Solana, Anatoly Yakovenko

Před vytvořením blockchainu Solana její duchovní otec, Anatoly Yakovenko, pracoval přes dvanáct let jako seniorní inženýr v americké nadnárodní korporaci Qualcomm. Později Yakovenko pracoval jako software inženýr pro Dropbox, odkud v roce 2017 odešel, aby začal pracovat na blockchainu Solana.

Vytvořit Solanu (původně pod názvem Loom) ho údajně napadlo v jedné kavárně v San Franciscu, poté, co vypil dvě kávy a jedno pivo.

Blockchain Solana byl spuštěn v roce 2017, kdy také proběhlo ICO), v rámci kterého se vybralo 25 milionů USD. O rok později Yakovenko najal svého bývalého kolegu z Qualcomm, Grega Fitzgeralda a společně založili společnost Solana Labs, Inc.

Oficiální whitepaper a interní testnet byly zveřejněny v únoru 2018. Následovalo několik testovacích fází, načež v březnu 2020 byl nadací Solana Foundation se sídlem v Ženevě oficiálně spuštěn beta mainnet.

V té stejné době do Solany vstupují další bývalí zaměstnanci Qualcommu, jako Stephen Akridge, který se stal spoluzakladatelem. V dubnu 2020 se začal token SOL prodávat za 0,75 USD a v průběhu roku SOL zdvojnásobil svoji hodnotu. V roce 2021 se SOL dostal do mainstreamu, kdy se stal 8. největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace a v srpnu dosáhnul na ATH ve výši 120 USD. Nyní je cena SOL $170,8.

Původně byla Solana vytvořená v programovacím jazyce C, ale Fitzgerald přesvědčil Yakovenka, aby místo toho začal používat jazyk Rust. Anatoly to zkusil a už o dva týdny později přesunul Solanu na Rust.

Původní název blockchainu byl Loom, jenže ve stejně době vznikl projekt Loom Network, fungující na blockchainu Ethereum, takže došlo k přejmenování na Solanu. Nový název blockchainu je odkaz na malé městečko s názvem Solana Beach nedaleko San Diega, kde Anatoly, Fred a Stephen tři roky žili a surfovali, když pracovali pro Qualcomm.

Kde koupit kryptoměnu SOL

Nákup Solany není nikterak složitá operace. Kryptoměnu lze koupit na největších světových burzách, jako například Binance, Bitfinex, Coinbase, Crypto.com, a dalších.

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory může být složitý a na dlouho
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Těžba kryptoměny SOL

Pokud jste pozorně četli řádky výše, pravděpodobně víte, že kryptoměnu SOL nelze těžit, protože blockchain Solana, pro který je SOL nativní, nevyužívá mechanismus Proof of Work, který umožňuje (resp. vyžaduje) těžbu.

Blockchain Solana místo toho využívá kombinaci mechanismů Proof of Stake a Proof of History. Držitelé kryptoměny SOL se přesto mohou na provozu blockchainu podílet prostřednictvím tzv. “staking”. Kdokoli s minimálním požadovaným zůstatkem kryptoměny SOL může provozovat node a za to získávat odměnu v kryptoměně SOL.

Jednodušší variantou je SOL tokeny delegovat validátorům a stát se tzv. delegátorem s podílem na odměně validátorů.

Peněženka pro SOL

Solanu podporuje hned několik kryptoměnových peněženek. Většině uživatelů lze doporučit mobilní aplikace a webové peněženky, protože jsou uživatelsky přívětivé a k jejich používání není potřeba se naučit používat příkazový řádek.

Peněženky fungující na příkazovém řádku mohou zase být vhodnější pro vývojáře a zkušenější uživatele, protože nové funkce Solany jsou vždy nejdříve podporované na příkazovém řádku, než jsou integrovány do řešení třetích stran.

Z mobilních peněženek podporují Solanu např. aplikace Trust Wallet, Coin98 a Zelcore, přičemž v srpnu 2021 Trust Wallet a Coin98 zatím nepodporovaly její staking, ale pouze přijímání a posílání SOL tokenů. Zelcore podporuje nejen SOL tokeny, ale všechny tokeny nativní pro blockchain Solana (tj. SPL tokeny).

Z webových peněženek Solana doporučuje peněženky Phantom, SolFlare, Sollet a MathWallet. Všechny tyto peněženky jsou non-custodial, což znamená, že po celou dobu máte své privátní klíče pod kontrolou. U Phantomu můžete využít kód DEVDOCS k získání přístupu. DeFi a staking podporují peněženky Phantom a SolFlare.

Z hardware peněženek podporuje SOL tokeny pouze Ledger Nano S a Ledger Nano X. Možností je také vytvořit si papírovou peněženku nebo si privátní klíč uložit jako soubor na počítači.

Závěr a shrnutí kryptoměny SOL

O Solaně se v poslední době hodně mluví, vždyť jen za srpen 2021 se zvýšila hodnota SOL více jak 3x, čímž se stala 8. nejhodnotnější kryptoměnou na světe podle tržní kapitalizace.

To ale neznamená, že stejně se bude cena SOL chovat i v dalších měsících, naopak lze očekávat korekci. Z dlouhodobého hlediska je ale SOL určitě zajímavá kryptoměna. Solana je technologicky velmi pokročilý blockchain, za kterým stojí fundovaný tým a který přilákal renomované investory (mj. těžké váhy ze Silicon Valley – Andreessen Horowitz a Polychain Capital). Již nyní existuje na Solaně více jak 400 projektů, přičemž některé z nich jsou na kryptoscéně dobře známé (Serum, Chainlink, USDC a Audius).

Dalším bonusem je, že pokud nakoupíte a hodlujete SOL, můžete jej navíc i “stakovat” nebo delegovat a za to získat pasivní příjem v podobě úroku.

Velkou výzvou pro Solanu nicméně bude adopce. Solana sice je rychlejší než Ethereum, ale mnoho vývojářů umí programovat pro Ethereum a výhodu tak mají blockchainy kompatibilní s EVM (např. BNB Smart Chain). Ethereum také má oproti Solaně výhodu prvního tahu (jedná se o první blockchain, který umožnil chytré kontrakty).

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to Solana?

Solana je jedním z předních L1 blockchainů konkurujících primárně Ethereu, z tohoto důvodu je také označována jako jeden z “Ethereum killerů”, tedy zabijáků Etherea. Cílí primárně na problém, jímž Ethereum oplývá – na nízkou škálovatelnost. Solana používá hybridní mechanismus dosažení konsenzu kombinující Proof of Stake, Proof of History a částečně i Tower BFT, algoritmus inspirovaný časem prověřeným pBFT. Díky využití dalších vylepšení, jako je např. Turbine, je síť Solany schopná zpracovat až 50 000 transakcí za sekundu. Alespoň teoreticky.

Vývojáři Solany prohlašují, že dokázali vyřešit blockchainové trilema – tedy problematiku dosažení vysoké úrovně bezpečnosti, škálovatelnosti a decentralizace sítě najednou. Neprůstřelným argumentem stojícím ve prospěch vývojářů je fakt, že Solana oplývá velmi rozvinutým DeFi ekosystémem. Řada kryptoměnových expertů však nabývá pochybností o skutečné míře decentralizace a odolnosti sítě.

Solana ve svém návrhu striktně upřednostňuje škálovatelnost skrze využití mechanismu PoS a nízký počet validátorských uzlů, kterých je v době psaní článku (listopad 2022) přibližně 1 800, což je oproti Ethereu a jeho statisícům obrovský rozdíl. Hrozbu tvoří také skutečnost, že prvních 28 validátorů tvoří přibližně třetinu všech nastakovaných mincí SOL. Ve prospěch Solany nestojí v tomto směru ani její historie bezpečnostních incidentů – vzhledem k deterministické rotaci validátorů je Solana silně náchylná na DDoS útoky, jimž už několikrát podlehla.

I přes to všechno je ovšem Solana jedním z mála zabijáků Etherea, jehož infrastrukturu využívá značné množství skutečných vývojářů a především uživatelů. Zdá se tedy, že pochybnosti o skutečné míře decentralizace a odolnosti sítě kryptoměnové komunitě příliš nevadí.

Jaký je kurz kryptoměny Solana?

Momentálně je kurz Solany přibližně $3 895 ($170,8). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Solana se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince SOL ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. Popularita, potenciální využití do budoucna, adopce kryptoměn – to vše a ještě více má na vývoj ceny kryptoměn vliv.

Kde je možné Solanu koupit?

Solanu a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Anycoin, Kriptomat nebo třeba CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. Solanu je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost.

Hodnocení Finex.cz

Solana (SOL)

Solana je jedním z nejvýkonnějších blockchainů na světě a stojí za ním zkušený tým a velcí investoři. Solana využívá unikátní kombinaci mechanismů k dosažení konsensu Proof of Stake a Proof of History, čímž řeší problémy prvotních blockchainových technologií se škálovatelností. Nepochybně se jedná o silného konkurenta Etherea.

Více informací o Solana

KryptoměnaSolana
SymbolSOL
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů448 800 298
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$2 917 698 375
Tržní kapitalizace$75 733 809 989
Změna ceny za 24h7,59 %
Ohodnoťte kryptoměnu Solana
56
6

Autor

Ahoj, jmenuji se Tomáš, je mi 30 let a v každodenním životě se živím jako právník se specializací na finanční právo. Kryptoměny považuji za budoucnost nejen v oblasti financí. A protože se rád učím nové věci a také rád píšu, psát pro Finex o kryptu byla pro mě jasná volba.

Sdílejte tento článek

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Letící Orel

Dobrý den, je nějaká šance, že bude SOL podporovat i Trezor?

Redakce Finex

Dobrý den, tuto informaci bohužel nemáme potvrzenou, ale obáváme se, že minimálně v následujících měsících se podpory Solany v Trezoru nedočkáme.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat