Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo SPDR Dow Jones Industrial Average Trust
DIA
SPDR Dow Jones Industrial Average Trust
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf DIA

$378,8 (8 966 Kč)

-0,04 % za 7 dní

Logo SPDR Dow Jones Industrial Average Trust

SPDR Dow Jones Industrial Average Trust

Aktuální cena ETF DIA
Graf DIA

$378,8 (8 966 Kč)

-0,04 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny fondu SPDR Dow Jones Industrial Average Trust

Informace o fondu SPDR Dow Jones Industrial Average Trust

ETF SPDR Dow Jones Industrial Average Trust (DIA) je v současnosti jediným nepákovaným ETF, který reprezentuje vývoj amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA). Tento fond vznikl dne 14. ledna 1998 a stojí za ním skupina State Street Global Advisors SPDR.

Jelikož se vztahuje k již zmíněnému Dow Jones indexu, obsahuje akcie 30 amerických blue chip společností – tedy největších a nejvýznamnějších firem, které jsou obchodovány na amerických burzách, vykazují stabilní růst a pravidelně vyplácejí dividendu. Obsah ETF se může měnit dle výsledků jednotlivých firem.

V DIA je zastoupeno několik sektorů, mezi jinými technologický, průmyslový, energetický, telekomunikační, zdravotnický, finančnický nebo spotřebitelský.

Jak DIA ETF obchodovat?

Jelikož tento ETF obsahuje jen ty největší a nejvýznamnější americké společnosti (např. Apple, Boeing, Visa, Microsoft, Johnson & Johnson, Walmart aj.), jako rozumná volba se jeví spíše dlouhodobější držení počítající s celkovým růstem ekonomiky.

Jelikož se samotný index Dow Jones zaměřuje pouze na 30 vybraných významných firem, nemůže tento ETF poskytnout komplexní hodnocení trhu, jako např. ETF vázané na akciový index S&P500.

Přesto se však jedná o zajímavou volbu, která potenciální investory zaujme zajímavými dividendami, stabilitou a velkou likviditou.

Dividendy jsou vypláceny měsíčně, přičemž díky specifickému složení DIA jsou obvykle vyšší, než u ostatních ETF.

Chcete-li držet ve svém dlouhodobém portfoliu některého z amerických univerzálů a současně vás láká relativní bezpečí vztahující se k držení celého koše akcií, nákup ETF SPDR Dow Jones Industrial Average Trust zcela jistě stojí za zvážení.

Doporučení brokeři pro toto ETF

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.

Výkon ETF

ETF DIA jako takovému se daří poměrně spolehlivě kopírovat index, na kterém je založen, přičemž minimální odchylky jsou způsobeny jeho provozními náklady ve výši 0,16 %. Jeho výsledky jsou tak bezprostředně spjaté s globálním ekonomickým vývojem.

Samotný ETF se již od roku 2010 vyznačuje stabilním růstem, který v době psaní těchto informací značně narušila koronavirová krize. Jedná se o poměrně spolehlivé zrcadlo nastavené nejen americké, ale i globální ekonomice.

Historických minim dosáhl DIA v březnu roku 2009, kdy se obchodoval za 68,77 USD. Za dosavadní maximum pak lze považovat únor 2020, kdy se před koronavirovou krizí obchodoval za 294.54 USD.

Obchodní hodiny tohoto ETF

DIA se obchoduje na americké burze NYSE, která je otevřená od pondělka do pátku, 15:30 až 22:00 našeho času. Investoři by měli brát ohled také na svátky, kdy je burza zavřená.

Závěr k tomuto ETF

Pokud hledáte dlouhodobou investici, která by vám umožnila držet akcie 30 ekonomicky nejsilnějších amerických společností, vyhnout se relativně riskantním investicím do jednotlivých akciových titulů a hrát na celkový růst ekonomiky, DIA je vhodným nástrojem, který vám umožní diverzifikovat vaše portfolio.

Více informací o SPDR Dow Jones Industrial Average Trust

JménoSPDR Dow Jones Industrial Average Trust
TickerDIA
Emitováno1998
Investiční společnostState Street Global Advisors
ISINUS78467X1090
TER0,16 %
Ohodnoťte ETF SPDR Dow Jones Industrial Average Trust
3
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další ETF, které by vás mohly zajímat