Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměnové peněženky

Kryptoměnové peněženky - Jak vybrat tu správnou?

Kryptoměnové peněženky - Jak vybrat tu správnou?

Kryptoměnové peněženky slouží k přijímání, odesílání, ale především k bezpečnému uchovávání kryptoměn. Některé kryptoměny mají vlastní oficiální nebo oficiálně schválené peněženky, ale ve větší míře jsou využívány peněženky třetích stran, kterých je opravdu velké množství.

Která peněženka na XRP, Ethereum nebo Bitcoin peněženka je nejlepší se přesně říci nedá. Pro každého je vhodné něco jiného. A je na každém, jakou si dle svých požadavků vybere.

Srovnání otestovaných peněženek a jejich recenze

Srovnání kryptoměnových peněženek
Název peněženky Počet aktiv Cena V češtině? Webová verze? Typ peněženky Skóre 
Trezor logo 1649Od 1 500 KčHardware peněženka
95 %
Koupit Review Trezor
Electrum logo 1ZdarmaSoftware peněženka
94 %
Stáhnout Review Electrum
Coinomi logo 1500ZdarmaMobilní peněženka
90 %
Stáhnout Review Coinomi
Ledger Nano logo 1281Od 1 500 KčHardware peněženka
89 %
Koupit Review Ledger Nano
Trust Wallet logo 2000ZdarmaMobilní peněženka
89 %
Stáhnout Review Trust Wallet
BitBox logo 2000Od 2 000 KčHardware peněženka
78 %
Koupit! Review BitBox
Bread logo 50ZdarmaMobilní peněženka
74 %
Stáhnout Review Bread
LiteWallet logo 1ZdarmaMobilní LTC peněženka
74 %
Stáhnout Review LiteWallet
Mycelium logo 1ZdarmaMobilní BTC peněženka
71 %
Stáhnout Review Mycelium
Wirex logo 5ZdarmaSoftwarová peněženka
70 %
Stáhnout Review Wirex

Ač se jako nejpohodlnější varianta jeví držení kryptoměny přímo na burze nebo u směnárny, kde jste si je koupili, není to z bezpečnostních důvodů doporučováno.

Dlouhodobé držení kryptoměn na burzách není vždycky zrovna bezpečné a najít tu správnou peněženku na ukládání kryptoměn také není úplně snadná záležitost.

Existuje několik druhů peněženek (softwarové, mobilní, hardwarové, atd…) a každá nabízí něco jiného a má jiné vlastnosti. Často ani sám uživatel neví, co vlastně chce a právě proto jsme pro vás připravili tento článek, kde se na celou věc podíváme detailněji.

Chcete jít více do hloubky věci a dozvědět se kde kryptoměny držet, jaká je nejlepší bitcoin peněženka a jaké mají peněženky vlastnosti? Abychom vám mohli přinést odpovědi na tyto a další otázky, prošli jsme a otestovali velké množství peněženek, které na trhu momentálně jsou.

Pojďme na věc! 

Obsah článku o krypto peněženkách

1.Jak vybrat kryptoměnovou peněženku?2.Co je důležité při výběru?3.Software krypto peněženkyDesktopové krypto peněženkyMobilní krypto peněženky4.Hardware krypto peněženkyPapírové peněženky (paper wallets)Která z peněženek je pro mne ta nejlepší?Závěr ke krypto peněženkám5.Naše články o krypto peněženkách

Jak vybrat kryptoměnovou peněženku?

Na začátek je potřeba si říci, že určitě není radno výběr peněženky podceňovat a člověk by se nad tím měl zamyslet. Přeci jenom: kryptoměny jsou peníze a těm by se pozornost věnovat měla.

Každá peněženka má jiné vlastnosti a funkce, ale jednou ze zásadních otázek při výběru je hlavně otázka bezpečnosti. Ať už to má být peněženka pro Bitcoin, Litecoin, Ethereum, nebo jinou kryptoměnu, každý chce tu nejvíce bezpečnou peněženku. Jednoduše by se dalo říci, že rizikové jsou hlavně online peněženky, ve kterých vaše mince spravuje třetí strana. O svou kryptoměnu tak můžete snadno přijít v případě krachu burzy, jejího vykradení nebo podvodu.

Poměrně dobrý stupeň bezpečnosti mají desktopové peněženky, což ovšem přestává platit v případě hacknutí nebo zavirování počítače. Snadno napadnutelné hackery jsou ale hlavně mobilní peněženky, které navíc může zneužít každý, kdo se zrovna dostane k vašemu telefonu.

Nejlépe na tom pak z hlediska bezpečnosti jsou peněženky hardwarové.

Námi ozkoušené a doporučené hardware peněženka Trezor

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

Ať už se rozhodnete vyzkoušet peněženku jakoukoliv, vždy dávejte pozor! Zjistěte si o ní co nejvíc informací. Také myslete na to, že se bezpečnost a celková použitelnost se bude podle typu a poskytovatele lišit.

Na co byste při výběru peněženky měli koukat?

Funkce, cena, bezpečnost – co je u krypto peněženek důležité?

Kryptoměnové peněženky se liší nejen cenou, ale také funkcemi. Jak ale poznat, zda všechny tyto funkce potřebujete anebo jsou pro vás už zbytečné? A kterými vlastnostmi by naopak měla každá peněženka bezpodmínečně disponovat? Čím více funkcí bude peněženka mít, tím náročnější manipulace s ní bude. Tím více času budete muset věnovat jejím studiu.

Opravdu to není snadné rozhodování, zvláště pak pokud nemáte od samého počátku jasno, co by měla umět. Pokud například preferujete pohodlnost, ta vás může přijít na úkor bezpečnosti a bezpečnost je zřejmě to hlavní, proč o pořízení kryptoměnové peněženky uvažujete. My vám však pomůžeme tento problém rozseknout.

Co je pro vás u kryptopeněženky nejdůležitější?

Začněme tím, že si ujasníme priority. Je přitom pouze na vás, co je pro vás důležitější, zda je to bezpečnost, náklady na pořízení, styl, design apod. Toto jsou námi vybrané základní informace pro výběr:

 • Náklady na pořízení: Existují peněženky, které, lze pořídit i zdarma. V začátcích obchodování bývá tento požadavek obvykle důležitým aspektem. Pokud je však kryptoměnová peněženka zdarma, nebude ošizena o některé funkce? Nebudete limitováni omezeními v podobě prémiových funkcí, které si pak stejně budete muset dokoupit?
 • Bezpečnost  kryptopeněženky: Jak dobře je peněženka zabezpečená? Co říkají recenze? Setkal se někdy někdo s krádeží kryptoměn z této peněženky? Co říkají recenze na společnost, která kryptopeněženku nabízí? Je spolehlivá? Probíhají pravidelné aktualizace? Co když ji někde ztratíte a někdo se pokusí dostat dovnitř? Je zabezpečení natolik neprolomitelné, že i když ji ztratíte, budou vaše kryptoměny v bezpečí?
 • Množství kryptoměn: Pokud hledáte bitcoin peněženku pro svoje BTC v hodnotě X tisíc korun, nebo XX stovek tisíc korun, je v tom velký rozdíl. Podle toho byste se také měli rozhodovat.
 • Mobilita: Dá se peněženka lehce skladovat, přenášet a používat kdekoli? Jak s ní zacházet a jak o ni pečovat, aby data v ní uložená byla v bezpečí?
 • Uživatelská přívětivost: Kolik druhů kryptoměn peněženka podporuje? Nabízí možnost intuitivního ovládání? Má jednoduché rozhraní?
 • Pohodlí: Umožňuje peněženka možnost okamžitého nákupu kryptoměn? Můžete se ke své peněžence připojit z mobilu i z počítače?
 • Styl: Co je vám milejší a pohodlnější? Hardwarová, softwarová či mobilní peněženka? Jak důležitý je pro vás vzhled hardwarové peněženky? Potřebujete mít poslední model, nebo vám jde především o funkce a bezpečnost?

Tyto otázky je dobré zvážit a určit si na základě nich své priority. Zřejmě budete chtít od každé to nejlepší, jenomže to bohužel možné není. Každá kryptopeněženka má svá pro a proti. Žádná není úplně dokonalá – vždy byste se ale měli zaměřit především na bezpečnost. Pojďme se tedy podívat na daný typ peněženky a na ty, které jsme otestovali a dle našeho názoru, se v určitých aspektech dokonalosti přibližují nejvíce.

Ukládání v podobě „hot“ a „cold“

Dříve než budeme pokračovat, je třeba upozornit na rozdíl mezi ukládáním v podobě HOT a COLD.

Ukládání označované jako HOT znamená, že daný typ peněženky je připojen k internetu na rozdíl od typu COLD, kdy jsme od internetu odpojeni a pracujeme v režimu off-line.

První typ ukládání představuje velmi pohodlné a snadno přístupné řešení, nicméně z hlediska bezpečnostního je toto řešení mnohem zranitelnější. Kdykoli je peněženka připojena k internetu, existuje nebezpečí, že bude z vnějšího prostředí napadena. Ukládání COLD toto riziko eliminuje na úkor pohodlí.

Mezi softwarovými peněženkami nalezneme oba typy, HOT i COLD. Pokud si stáhnete peněženku (určenou pro práci na počítači) na svůj počítač, jde o ukládání HOT, naopak pokud ji stáhnete na přístroj, který k internetu připojen není, dojde k uložení v podobě COLD. Na rozdíl od softwarových peněženek jsou její hardwaroví příbuzní uloženi v podobě COLD s tím, že umožňují převedení do podoby HOT.

Software krypto peněženky

Cloudová online (webová peněženka) se investorovi většinou vytvoří už po registraci na burze. Taková peněženka umožňuje snadné uchovávání kryptoměny a snadné používání na denní bázi. Takovou peněženku máte např. u burzy Binance nebo CoinBase.

Pokud se ale nějaký hacker dostane přímo do databáze dané služby, může se stát, že vaši peněženku vyluxuje a vám nezbude nic.

On-line peněženky vám zajišťují poměrně rychlý přístup k penězům z kteréhokoli zařízení připojeného k internetu. Vzhledem k tomu, že držitelem privátních klíčů je společnost, která tyto peněženky provozuje, peněženka není pod vaší kontrolou.

Existuje zde tedy riziko, že pokud by dotyčná společnosti mohla být napadena hackery. Může se vám stát, že o své krypto přijdete.

Výhody:

 • Okamžitý přístup k peněžence
 • K penězům se dostanete pomocí jakéhokoli přístroje připojeného k internetu

Nevýhody:

 • Své privátní klíče nemáte pod kontrolou
 • Společnost (která klíče vlastní) může být napadena hackery a vy můžete přijít o své uložené peníze

Jestli doporučujeme nějaký typ peněženek, rozhodně to nejsou peněženky on-line. Jsou totiž ze všech druhů nejméně bezpečné.

Softwarových peněženek je několik různých typů a my se na ně podíváme blíže. Tento typ peněženek má jednu věc společnou: možnost stahování z internetu a přístup v digitální podobě. Do této kategorie patří on-line (webové) peněženky, peněženky pro počítač (desktopové) a mobilní softwarové peněženky.

Jednotlivé typy se liší úrovní zabezpečení a možnostmi přístupu. Obecně však neposkytují natolik vysokou míru ochrany jako peněženky hardwarové. Na druhou stranu jsou levnější.

Námi otestované software peněženky:

Desktopové krypto peněženky

Desktopové peněženky jsou peněženky, které je potřeba stáhnout a nainstalovat do počítače. Jednou z nich je např. známý Bitcoin Core. Uživateli jsou pak přístupné pouze z tohoto zařízení. Vzhledem k ukládání privátních klíčů na hard-disk počítače, úroveň zabezpečení těchto peněženek je vyšší než u webových peněženek. Nicméně v době připojení vašeho počítače k internetu zůstává peněženka stále zranitelná.

Co když se totiž hacker dostane přímo do vašeho počítače? Pravděpodobnost je sice o mnoho menší, ale není to vyloučeno. Proto, používáte-li softwarové peněženky, dejte si opravdu pozor na to, co na internetu stahujete a na jaké stránky se koukáte.

Výhody:

 • Držitelem privátních klíčů je uživatel, nikoli třetí strana, čímž se snižuje pravděpodobnost napadení zvenčí
 • Snadnost užívání a řada různých funkcí
 • Odpojením počítače od internetu je možno peněženku převést do podoby COLD.

Nevýhody:

 • Pokud jste připojeni k síti internetu, zvyšuje se i nebezpečí napadení vaší peněženky
 • Vaše klíče se udržují v režimu off-line, což v případě poruchy na počítači může vést ke ztrátě uložených peněz
 • Systém vyžaduje pravidelné zálohování, jež má zabránit výše zmíněným rizikům
 • V případě infikace virem nebo škodlivým programem se i peněženka stává zranitelnou vůči útokům hackerů.

Užívání počítačových peněženek umožňuje větší zabezpečení než v případě webových peněženek. Navíc nabízí řadu různých funkcí. Pokud tuto peněženku používáte a máte v úmyslu ukládat na ní větší částky, rozhodně ji uveďte do stavu COLD.

Mezi bezpečné desktopové peněženky patří například: Exodus, Atomic Wallet, Jaxx (také mobilní aplikace).

Mobilní krypto peněženky

Mobilní peněženky jsou druh softwarových peněženek, které si uživatel stahuje do mobilního telefonu v podobě aplikace. Uživatelsky jsou mobilní peněženky poměrně jednoduchá zařízení, která se snadno ovládají proto, je tento druh peněženek je v poslední době hodně oblíbené, ačkoliv mají vzhledem ke kapacitě telefonů různá omezení. Pokud však chcete kryptoměnami běžně platit, používání mobilní peněženky se nevyhnete.

Mobilní peněženky jsou obecně o něco bezpečnější než on-line peněženky, přesto jsou zranitelné vůči vnějším útokům.

Výhody:

 • Celkem bezproblémová orientace a snadnost užívání
 • Peněženka je vhodná pro uživatele, kteří běžně za kryptoměny nakupují různé věci
 • Některé peněženky nabízejí doplňkové funkce např. skenování kódu QR nebo využití  bezdrátové technologie NFC

Nevýhody:

 • Nebezpečí napadení z vnějšího prostředí, zvláště v případě, kdy máte telefon neustále připojen k internetu
 • Pokud vám telefon někdo ukradne, může získat přístup i k vaší peněžence

Mezi bezpečné mobilní peněženky patří například BRD, Coinomi, Jaxx, Mycelium či Trust wallet.

Hardware krypto peněženky

Bezpečnější než zmíněná softwarová řešení jsou zpravidla hardware kryptoměnové peněženky. Ty mají různé podoby – od malého USB disku po větší přístroj s vlastním displejem.

Peněženka generuje privátní klíče bezpečně v režimu off-line. Režim off-line má tu výhodu, že vaše kryptoměny nejsou vystaveny riziku online napadení.

Hardware peněženky jsou skvělé v tom, že je můžete neustále nosit při sobě a v případě potřeby připojit k počítači. Další možností je papír s ručně psaným tzv. recovery seedem. Hlavně pro denní využívání ale není takové řešení praktické a pohodlné. V případě ztráty papíru navíc majitel o svůj kód definitivně přijde.

Námi otestované hardware peněženky:

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

Ledger Nano S – Tato peněženka patří mezi nejoblíbenější hardwarová peněženka na trhu. Aktuálně stojí okolo 2.000 Kč a prodává ji francouzská firma zabývající se zabezpečením bitcoinových transakcí. Nano S je nejuniverzálnější hardwarová peněženka tzn. že podporuje největší počet kryptoměn vůbec. Pokud patříte mezi držitele různých druhů kryptoměn, je Nano S pro vás tou nejlepší volbou.

Peněženka generuje privátní klíče v podobě bezpečnostního čipu a ukládá je v režimu off-line, tedy stranou internetového provozu.

Peněženka Nano S obsahuje i displej, který umožňuje verifikovat a potvrzovat všechny odchozí transakce, čímž se zvyšuje bezpečí provozu.  Více o této peněžence zde – Ledger Nano – zkušenosti.

Trezor peněženka – Se svými vlastnostmi velmi podobá Ledgeru. Výrobcem je Satoshi Labs (česká firma), která se jako první mohla pochlubit displejem u kryptoměnové peněženky, právě u zařízení Trezor.

Stejně jako Ledger, trezor generuje privátní klíče v podobě bezpečnostního čipu a ukládá je off-line. Aktuálně peněženka Trezor stojí okolo 1.800 Kč.

Hardwarové peněženky a jejich použití je poměrně dobře promyšlené. I když takovou peněženku ztratíte, nebo vám je odcizena, stačí si koupit novou a za použití recovery seedu do ní vaše kryptoměny znovu přesunout ještě dříve, než někdo cizí prolomí ochranu. Pokud však ztratíte recovery seed, mohli byste být v maléru. Dejte si na něj tedy pozor!

Trezor logo

Trezor

★ 95 %

Výhody HW peněženek:

 • Privátní klíče nejsou vystaveny vnějším hrozbám spojeným s vaším počítačem
 • Hardwarové peněženky nejsou ohroženy infikací viry nebo škodlivým resp. závadným softwarem
 • K provedení transakce je nutné ověření přístroje, čímž se zabraňuje případným vnějším útokům
 • Většina peněženek je zabezpečena PIN kódem nebo jinou ochrannou funkcí (dvou faktorová verifikace)
 • V případě ztráty peněženky lze uložené peníze obnovit

Nevýhody HW peněženek:

 • Nejsou zadarmo a mohou stát i několik tisíc. Cena aktuálně „nejlepší“ HW peněženky trezoru se pohybuje mezi 1 400 – 4000 Kč podle modelu, který si vyberete.

Papírové peněženky (paper wallets)

Papírové peněženky představují poměrně levný způsob bezpečného ukládání kryptopeněz. Hlavní problém spočívá v určité komplikovanosti celého procesu, který by spousta začínajících krypto nadšenců nemusela zvládnout.

V tomto příspěvku se paper wallets (papírovým peněženkám) věnovat nebudeme. Pokud byste o tento druh peněženek měli zájem, můžeme na toto téma připravit článek. Dejte nám vědět, pokud o tento článek máte zájem.

Která z peněženek je pro mne ta nejlepší?

Jak už bylo nekolikrát zmíněno, nedá se přesně říci, která peněženka by pro vás byla nejvhodnější, pokud neznáme váš záměr a postoj ke kryptoměnám. Volba záleží především na důvodu její užívání.

Pokud chcete peněženku používat jen občas a na malé objemy peněz, vystačíte s některou z výše uvedených peněženek pracujících s operačními systémy Android, iOS nebo počítačovými.

Pokud vám kryptoměny slouží k investování a potřebujete skutečně bezpečné uložení pro své finance, vaše potřeby lépe pokryje peněženka hardwarová např. Ledger Nano nebo TREZOR.

Závěr ke krypto peněženkám

Závěrem asi lze konstatovat, že hardwarové peněženky představují nejbezpečnější uložení peněz. Nabízejí řadu vestavěných bezpečnostních funkcí a podporu mnoha druhů alternativních měn.

Pokud si chcete uložit větší obnos kryptoměn, měli byste si hardwarovou peněženku rozhodně opatřit.

A pamatujte si – vaše peněženka je tak bezpečná jako je váš přístup ke kryptoměnám! Když zabezpečení kryptoměn, nebudete přikládat velkou váhu a nebudete opatrní, také by se mohlo stát, že na to doplatíte.

Doufáme, že se vám článek líbil a pomohl vám s výběrem krypto peněženky. Pokud byste měli jakýkoliv dotaz, napište nám.

Ohodnoťte tuto rubriku

Články v kategorii Kryptoměnové peněženky - Jak vybrat tu správnou?
Zobrazit další
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo