Domů » Kryptoměny - Seznam, kurzy, investice » Kryptoměny: Peněženky

Kryptoměny: Peněženky

Kryptoměnové peněženky slouží k přijímání, odesílání a uchovávání digitálních měn (kryptoměn). Některé kryptoměny mají vlastní oficiální nebo oficiálně schválené peněženky, jako např. Bitcoin Core Wallet. To, jakou peněženku si uživatel vybere, je ale samozřejmě na něm.

Jako nejpohodlnější varianta se jeví držení kryptoměny přímo na burze, kde si je koupíte. Není pak totiž třeba nic řešit, kryptoměny přesouvat a riskovat, že se po cestě někde zatoulají. Dlouhodobé držení kryptoměn na burzách ale není vždycky zrovna bezpečné. Proč? Čtěte dál.

Software kryptoměnové peněženky

Cloudová online peněženka se investorovi většinou vytvoří už po registraci na burze. Taková peněženka umožňuje snadné uchovávání kryptoměny a snadné používání na denní bázi. Takovou peněženku máte např. u směnárny CoinMate.

Pokud se ale nějaký hacker dostane přímo do databáze CoinMate, může se stát, že vaši peněženku vyluxuje a vám nezbyde nic. Proto jsou následující dvě varianty vhodnější, než uchovávat peníze přímo na burze či na svém účtě u směnárny.

Námi otestované software peněženky:

Wirex logo

Hlavní výhoda

Snadné použití

Celkové hodnocení

92/100

Bread logo

Hlavní výhoda

Snadné použití

Celkové hodnocení

91/100

Hodly logo

Hlavní výhoda

Snadné použití

Celkové hodnocení

90/100

Desktopové peněženky jsou peněženky, které je potřeba stáhnout a nainstalovat do počítače. Uživateli jsou pak přístupné pouze z tohoto zařízení. Ač by vše mělo být dobře zabezpečené a to lépe, než na burzách, i u těchto peněženek se vyskytuje riziko.

Co když se totiž hacker dostane přímo do vašeho počítače? Pravděpodobnost je sice o mnoho menší, ale není to vyloučeno. Proto, používáte-li softwarové peněženky, dejte si opravdu pozor na to, co na internetu stahujete a na jaké stránky se koukáte.

Podobná je situace u kryptopeněženek ve formě mobilní aplikace, které jsou hodně oblíbené, ačkoliv mají vzhledem ke kapacitě telefonů různá omezení. Pokud však chcete kryptoměnami běžně platit, používání mobilní peněženky se nevyhnete.

Hardware kryptoměnové peněženky

Bezpečnější než zmíněná softwarová řešení jsou zpravidla hardware kryptoměnové peněženky. Ty mají různé podoby – od malého USB disku po větší přístroj s vlastním displejem.

Majitel je může neustále nosit při sobě a v případě potřeby připojit k počítači. Další možností je papír s ručně psaným tzv. recovery seedem. Hlavně pro denní využívání ale není takové řešení praktické a pohodlné. V případě ztráty papíru navíc majitel o svůj kód definitivně přijde.

Námi otestované hardware peněženky:

Trezor logo

Hlavní výhoda

Velice bezpečná peněženka

Celkové hodnocení

100/100

Ledger Nano S logo

Hlavní výhoda

Dostupná a bezpečná hardware peněženka

Celkové hodnocení

95/100

Hardwarová peněženka a její použití je poměrně dobře promyšlené. I když takovou peněženku ztratíte, nebo vám je odcizena, stačí si koupit novou a za použití recovery seedu do ní vaše kryptoměny znovu přesunout ještě dříve, než někdo cizí prolomí ochranu. Pokud však ztratíte recovery seed, mohli byste být v maléru. Dejte si na něj tedy pozor!

Shrnutí: jak kryptoměnovou peněženku vybrat?

Jednou ze zásadních otázek při výběru je otázka bezpečnosti. Rizikové jsou hlavně online peněženky, ve kterých vaše mince spravuje třetí strana, jak už jsme zmiňovali. O svou kryptoměnu tak můžete snadno přijít v případě krachu burzy, jejího vykradení nebo podvodu.

Poměrně dobrý stupeň bezpečnosti mají desktopové peněženky, což ovšem přestává platit v případě hacknutí nebo zavirování počítače. Snadno napadnutelné hackery jsou ale hlavně mobilní peněženky, které navíc může zneužít každý, kdo se zrovna dostane k vašemu telefonu.

V každém případě si vždy dávejte pozor, jakou peněženku stahujete, a než jakoukoliv začnete používat, zjistěte si o ní co nejvíc informací. Vždy myslete na to, že se bezpečnost a celková použitelnost různí nejen podle typu peneženky, ale také podle konkrétního poskytovatele.

Všechny články z kategorie Kryptoměny: Peněženky

arbolet

Recenze na Arbolet: Letadlo nebo unikátní kryptoměnový projekt?

Představte si takový dokonalý svět kryptoměn. Chvíli o tom popřemýšlejte, než budete číst dále. Představte si, jaký by takový dokonalý svět kryptoměn měl podle...
novinka trezor směnárna

Novinka: Směna kryptoměn nově přímo v Trezoru

Kryptoměnovou peněženku Trezor zná asi každý, kdo se o kryptoměny již chvíli zajímá. Prioritami společnosti Satoshi Labs byly využitelnost, pohodlí a bezpečí a to...
kryptoměnové peněženky

Kryptoměny: Kde je uschovat tak, aby byly v bezpečí

Ještě více, než jestli jde v daný moment cena bitcoinu a vašich oblíbených altcoinů nahoru, nebo dolů, byste si měli hlídat jednu mnohem důležitější...