Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Aktuální kurzy kryptoměn – Seznam kryptoměn s cenami a grafy + detailní recenze

Níže naleznete seznam a kurzy 969 kryptoměn. V seznamu jsou vždy uvedeny i jednoduché grafy kryptoměn za posl. týden, jejich tržní kapitalizace, změny ceny kryptoměn za posledních 24 hodin.

Jedná se o seznam těch nejznámějších a největších kryptoměn, ve skutečnosti jich však celkově existují desítky tisíc.

Aktuální kurzy TOP kryptoměn

Kryptoměna Aktuální cena Změna za 24h Tržní kapitalizace Graf posl. 7 dní
Po registraci přes tento odkaz a objednání karty získáte $ 25 v CRO.
Filtry
Řazení
Kryptoměna
Aktuální cena
Změna za 24h
Tržní kapitalizace
Zaměření 
Konsenzus 
Ekosystém 
Odměny 

Mnoho kryptoměn v seznamu výše má také svoji detailní recenzi, kde se o dané digitální měně dozvíte více informací, které vám později pomohou v pochopení a investování do kryptoměn. Kurzy kryptoměn samotné vám toho moc neřeknou. Je potřeba vědět, kdo za kryptoměnou stojí, zda se na ní stále pracuje a jestli má vůbec nějaké využití a budoucnost.

Hlavním cílem většiny moderních kryptoaktiv už dávno není vytvoření alternativního finančního systému, jako tomu bylo u Bitcoinu. V dnešní době vydávají Web3 společnosti nové tokeny zpravidla proto, aby pokryly prvotní náklady, vrátily peníze investorům, kteří mohou tokeny na volném trhu prodat, a tokenizovaly celý projekt. To znamená, že držitelé tokenů získají v projektu hlasovací práva, která uplatňují pomocí DAOs (decentralizovaných autonomních organizací). Cestou decentralizace se tak kryptoměny i po cca 15 letech stále ubírají.

Další věcí, která všechny kryptoměny spojuje, je jejich nasazení na blockchain (až na několik výjimek, např. velmi zajímavý projekt Hedera Hashgraph (HBAR)). Technologie blockchainu jakožto decentralizované distribuované databáze s nekonečně se rozšiřujícím počtem záznamů (nebo jednoduše účetní knihy zaznamenávající transakce) je s kryptoměnami neodmyslitelně spjata.

Existuje více možností, proč investovat do kryptoměn. Bitcoin je doporučován hlavně jako uchovatel hodnoty, altcoiny však tuto ambici nemají. Jejich cenu určuje například to, jak se daří projektu, s kterým jsou spojeny. Podle toho se pak dělí do mnoha kategorií.

Jednotlivé druhy kryptoměn jsou představeny níže.

Obsah článku o typech kryptoměn

Kategorizace kryptoměn: základní dělení

Nejprve se podívejme na to, dle jakých principů je možné v základu jednotlivé kryptoměny rozlišovat.

Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS)

Jedná se o rozdělení kryptoměn dle toho, jaký mechanismus konsensu používají. U Proof of Work dosahují těžaři shody řešením složitých matematických výpočtů. Naproti tomu energeticky méně náročné Proof of Stake kryptoměny se netěží. Transakce neověřují těžaři, ale validátoři, kteří uzamkli své mince na staking.

V případě, že by se dopustili podvodného chování, budou potrestáni slashingem. Mechanismus Proof of Stake se vyskytuje v různých modifikacích, kterým pak odpovídají různá označení, např. Delegated Proof of Stake, Proof of History nebo Proof of Authority.

Příklady PoW kryptoměn: Bitcoin (BTC), Dogecoin (DOGE)Litecoin (LTC), Monero (XMR)

Příklady PoS kryptoměn: Ethereum (ETH), BNB (BNB)Solana (SOL), Avalanche (AVAX)

Čtěte více: Proof of Work nebo Proof of Stake? Jaké typy těžby kryptoměn a dosahování konsenzu existují?
Čtěte více: Proof of Work nebo Proof of Stake? Jaké typy těžby kryptoměn a dosahování konsenzu existují?

Nativní mince a tokeny

Jako nativní minci (coin) označujeme kryptoměnu, která je mateřskou kryptoměnou svého blockchainu, slouží k placení transakčních poplatků (gas) a jako odměna pro těžaře nebo validátory. Naproti tomu tokeny jsou pouze vytvořené smart kontrakty na cizím blockchainu, který vytváření tokenů umožňuje, a pro samotný blockchain neplní žádnou funkci.

Poznámka

Poznámka: I nativní mince svého blockchainu se může vyskytovat na jiné síti ve formě tokenu. Například ether je nativní mincí blockchainu Etherea, ale jako BEP-20 token je nasazen i na “cizí” BNB Smart Chain.

Příklady nativních mincí: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), BNB (BNB), Litecoin (LTC)

Příklady tokenů: Shiba Inu (SHIB), Uniswap (UNI), Chainlink (LINK), Aave (AAVE)

Layer 0 blockchainy, Layer 1 blockchainy, Layer 2 blockchainy a sidechainy

Nejzákladnější jednotkou jsou Layer 1 blockchainy. První vrstva v sobě obsahuje veškeré záznamy a je také nejlépe zabezpečena. Stává se však, že se přehltí. Zejména dříve vzniklé sítě jako např. Ethereum mají nízkou propustnost transakcí, což vede k jejich zpomalování a vysokým transakčním poplatkům. Právě nedostatečné škálování řeší rychlejší a levnější Layer 2 vrstvy, které odvádějí výkon operací mimo hlavní vrstvu a na ni zapisují až výsledek.

Sidechainy na rozdíl od L2 blockchainů nespoléhají na bezpečnost mateřské sítě, ale mají vlastní konsensuální protokoly a stejně tak vlastní validátory, kteří sidechain zabezpečují.

A nakonec Layer 0 blockchainy je označení pro infrastrukturu, na níž může být vybudováno nebo s ní spojeno více L1 blockchainů, které jsou pak vzájemně interoperabilní, což znamená, že spolu jednoduše komunikují a může mezi nimi docházet např. k snadnému převodu prostředků.

Příklady L0 blockchainů: Polkadot (DOT), Cosmos (ATOM)

Příklady L1 blockchainů: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), BNB (BNB), Solana (SOL)

Příklady L2 blockchainů: Lightning Network (nemá token), Arbitrum (ARB), Optimism (OP), Base (nemá token)

Příklady sidechainů: RSK Infrastructure Framework (RIF), Polygon (MATIC)

Zdroj: medium.com/@nick.5montana
Seznam kryptoměn Layers
Znázornění jednotlivých vrstev

Kategorizace kryptoměn: jednotlivé druhy

Nyní se pojďme podívat na detailnější dělení kryptoměn do jednotlivých skupin. Toto rozdělení je dobré znát i proto, že pokud výrazně roste jedna kryptoměna z určité skupiny, často s sebou táhne i ostatní kryptoměny z daného odvětví.

Kryptoměny centralizovaných burz (CEXs)

Všechny velké celosvětové burzy kromě Coinbase mají svůj vlastní token (Coinbase jako jediná nevydala svůj token, ale emitovala akcie $COIN). Burzovní kryptoměny jsou většinou kvalitní a dobrou investicí, která ale samozřejmě není bez rizika, jak nám ukázal krach burzy FTX a jejího FTX Tokenu. Důvodů, proč do portfolia zařadit kryptoměny z této skupiny, je několik – burzy jejich držitelům nabízí například levnější obchodní poplatky, větší cashback v případě pořízení platební karty burzy nebo účast na prvotní nabídce nových kryptoměn – Initial Exchange Offerings (IEOs).

Příklady: BNB (BNB), OKB (OKB), Cronos (CRO), Huobi Token (HT), KuCoin Shares (KCS)

Čtěte více: Kryptoměnové burzy: Aktuální seznam důvěryhodných a námi otestovaných burz
Čtěte více: Kryptoměnové burzy: Aktuální seznam důvěryhodných a námi otestovaných burz

Kryptoměny decentralizovaných burz (DEXs)

I decentralizované burzy vydávají vlastní kryptoměny. Na rozdíl od svých centralizovaných protějšků se jedná primárně o tzv. governance tokeny – slouží tedy k utvoření DAO a k účasti komunity na decentralizovaném rozhodování a hlasování o tzv. proposalech – návrzích o budoucím směřování a změnách projektu. Způsob vydání kryptoaktiv z této skupiny je také zajímavý. Často jsou totiž tzv. airdropnuty věrným uživatelům, kteří danou DEX používali jako první.

Příklady: Uniswap (UNI), PancakeSwap (CAKE), Loopring (LRC), dydX (DYDX), GMX (GMX)

Čtěte více: Decentralizované burzy. Co jsou a jak fungují?
Čtěte více: Decentralizované burzy. Co jsou a jak fungují?

Anonymní kryptoměny

Privacy coiny se zaměřují na absolutní anonymitu transakcí a jsou velkým trnem v oku daňových úřadů a regulátorů. Jak někteří z vás ví, Bitcoin je pouze pseudoanonymní, to znamená, že ačkoli adresy na jeho blockchainu nejsou a ani nemohou být nikterak spojeny s osobními údaji jednotlivce (jako je tomu např. u bankovních účtů), veškeré transakce jsou v blockchainu navždy zapsány, blockchain je veřejně dostupný a transakční stopa je snadno vysledovatelná. Pokud se tedy adresa spojí například s KYC-ověřeným účtem na burze, už se dá zjistit, komu patří.

Tvůrci anonymních kryptoměn ale napsali kód tak, aby byla stopa transakcí nerozpoznatelná a nikdo tak nemohl zjistit, kam daná adresa prostředky posílá nebo odkud na ni přichází.

Příklady: Monero (XMR), ZCash (ZEC), Dash (DASH), Horizen (ZEN)

Meme kryptoměny

Bizarní investiční skupina, která si své místo na výsluní vydobyla v roce 2021. Stejně jako meme akcie, ani meme kryptoměny neodvíjejí svoji cenu od nějakých fundamentálních hodnot, ale hlavně od hypu, který se kolem nich vytvoří. A že je to kolikrát pořádný hype, určitě jste slyšeli o miliardáři Elonu Muskovi a jeho tweetech o kryptoměně Dogecoin (DOGE).

Co se týče funkčnosti, jsou meme kryptoměny k ničemu. V našem seznamu jich najdete jen několik. Takové, které kryptokomunita přijala a staly se její nedílnou součástí. Mějte se ale na pozoru, kromě těchto pár výjimek vznikly další tisíce meme tokenů, jejichž cena však během několika týdnů či měsíců od jejich vzniku spadla doslova na nulu.

Příklady: Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB), Pepe (PEPE), Floki Inu (FLOKI), HarryPotterObamaSonic10Inu (BITCOIN)

Čtěte více: Co jsou to meme coiny? Je vhodné do nich “investovat”?
Čtěte více: Co jsou to meme coiny? Je vhodné do nich “investovat”?

Dino coiny

Dino coiny je poněkud posměšné označení pro prvotní, velmi staré kryptoměny, u nichž už prakticky neprobíhá žádný vývoj, i přesto se ale nějak drží na předních světových burzách a ne a ne upadnout v zapomnění. Stejně tak jejich cena se už nejspíše nikdy nedostane do fáze “price discovery” a mince z této kategorie už zkrátka nemají čím překvapit.

Příklady: XRP (XRP), Litecoin (LTC), Stellar (XLM), Dash (DASH), Neo (NEO), DigiByte (DGB)

Oracles

Česky “vědmy” jsou služby pro přenos spolehlivých a aktuálních informací ověřených decentralizovanou sítí validátorských uzlů. Oracles poskytují blockchainu data z venkovního světa, která se nikde na blockchainu nenachází, například aktuální ceny jednotlivých aktiv.

Příklady: Chainlink (LINK), Band Protocol(BAND), iExec RLC (RLC)

Tokeny DeFi projektů

Skupina DeFi kryptoměn zahrnuje tokeny vydané DeFi protokoly, na kterých mají uživatelé přístup například ke stakingu, yield farmingu nebo půjčkám kryptoměn i stablecoinů. Samotné tokeny pak mají nejčastěji funkci v rámci governance.

Příklady: Aave (AAVE), Compound (COMP), Curve DAO Token (CRV)

Čtěte více: Co jsou to decentralizované finance? Jedná se o ekosystém budoucnosti?
Čtěte více: Co jsou to decentralizované finance? Jedná se o ekosystém budoucnosti?

Tokeny NFT projektů

Dle názvu lze opět usoudit, že kryptoměny z této skupiny budou mít něco společného s nezaměnitelnými tokeny (NFTs). Spadají sem tokeny NFT tržišť nebo mintovacích platforem.

Příklady: Blur (BLUR), Enjin (ENJ), Flow (FLOW)

Čtěte více: Non-fungible tokeny (NFT): Co to je a jak fungují?
Čtěte více: Non-fungible tokeny (NFT): Co to je a jak fungují?

Tokeny GameFi projektů

Herní tokeny. Vývojáři ke hrám často vydávají 2 tokeny – jeden slouží jako governance token a je vhodný k investování a druhý slouží jako utility token, používá se tedy ve hře samotné jako měna. Avšak hráči jej častokrát dostávají “zdarma” jako odměnu za čas strávený ve hře, v oběhu je ho pak stále větší a větší množství, je tedy znehodnocován inflací a k investování vhodný není.

Příklady: Axie Infinity Shards (AXS), Gala Games (GALA), BinaryX (BNX), Illuvium (ILV)

Čtěte více: GameFi ve světě kryptoměn: Jak hry na blockchainu fungují a jak na nich vydělat?
Čtěte více: GameFi ve světě kryptoměn: Jak hry na blockchainu fungují a jak na nich vydělat?

Tokeny metaverse projektů

Metaverse projekty budují virtuální světy, které se mají co nejvíce přiblížit světu skutečnému. Do závodu o metaverse se v říjnu 2021 přidala i společnost Facebook, která navíc změnila své jméno na Meta. Tento krok obecně zvedl zájem investorů o veškeré projekty spojené s metaversem.

Příklady: Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Somnium Space (CUBE)

Čtěte více: Fenomén jménem metaverse. Co to je a jak na něm vydělat?
Čtěte více: Fenomén jménem metaverse. Co to je a jak na něm vydělat?

Tokeny AI projektů

Trend tokenů vydaných projekty zabývajícími se vývojem umělé inteligence (angl. artificial intelligence), zaplavil kryptotrh na počátku roku 2023 v souvislosti s rozšířením AI nástrojů jako Chat GPT nebo Lensa AI a investicemi největších technologických hráčů právě do toho sektoru.

Příklady: The Graph (GRT), SingularityNET (AGIX), Render Token (RNDR), Fetch.ai (FET)

Tokeny kryptoměnových peněženek

I kryptoměnové peněženky vydávají své tokeny. Hardwarové jako Ledger a Trezor ne, ale softwarové ano. Tokeny nejčastěji slouží ke governance a výhodám v rámci mobilní aplikace, přes kterou se k peněžence přistupuje.

Příklady: Trust Wallet Token (TWT), SafePal (SFP), Frontier (FRONT)

Čtěte více: Kryptoměnové peněženky –⁠ Jak vybrat tu správnou? Kompletní srovnání
Čtěte více: Kryptoměnové peněženky –⁠ Jak vybrat tu správnou? Kompletní srovnání

Tokeny služeb nabízejících uložiště

I centralizovaná cloudová řešení jako Google Cloud nebo Amazon Web Services mají svoji decentralizovanou konkurenci nabízející decentralizovaná datová úložiště.

Příklady: Filecoin (FIL), Storj (STORJ), Arweave (AR)

Fan tokeny

Fanouškovské tokeny poskytují držitelům různé výhody v rámci jejich oblíbeného sportovního klubu. Fanoušek, který si tokeny koupí, získá zejména hlasovací práva, slevu na merchandise klubu a možnost účastnit se soutěží a vyhrát zajímavé ceny. Na fan tokenech se dá také spekulovat před konáním významných sportovních událostí. Vydává je společnost Socios a mají vlastní aplikaci, burzu i blockchain s nativní kryptoměnou Chiliz (CHZ).

Příklady: Manchester City (CITY), Paris Saint-Germain (PSG), FC Barcelona (BAR)

Čtěte více: Kryptoměnové fan tokeny. Co to je a jak na nich vydělat?
Čtěte více: Kryptoměnové fan tokeny. Co to je a jak na nich vydělat?

Stablecoiny

Stable + coin. Stabilní mince. Stablecoiny jsou tokeny, které udržují svou hodnotu vázanou na hodnotu některé z fiat měn, nejčastěji 1 USD. Aby v ně byla důvěra, musejí být kryté penězi nebo nástroji finančního trhu a také musí být za peníze kdykoli směnitelné. Jejich vydavateli jsou regulované společnosti, USDT vydává Tether, BUSD Paxos a USDC Circle.

Kvůli tomu, že jsou stablecoiny vydávány centralizovaně, mohou je jejich vydavatelé kdykoli a komukoli zmrazit a v případě, že jim to je nařízeno orgány státní moci, také tak činí. Oproti centralizovaně vydávaným stablecoinům stojí algoritmické stablecoiny, ty však ztratily důvěru komunity po krachu největšího z nich, UST, a na velkých burzách se k obchodování nepoužívají.

Příklady: Tether (USDT), Binance USD (BUSD), USD Coin (USDC), Dai (DAI)

Čtěte více: Co jsou to stablecoiny? Můžeme se spolehnout, že stabilně udrží svoji cenu?
Čtěte více: Co jsou to stablecoiny? Můžeme se spolehnout, že stabilně udrží svoji cenu?

Wrapped tokeny

Víte, že vybrané kryptoměny můžete “zabalit” a získat za ně jejich wrapped verzi v poměru 1 ku 1? Proč byste to ale dělali? Například proto, že svoje bitcoiny nebo BNB chcete nechat úročit v některém z DeFi protokolů na Ethereu. Pak své mince uzamknete a vyměníte za jejich wrapped verze. Pamatujte ale, že wrapped tokeny nemají nic společného s “originálními” bitcoiny a BNB. Jedná se pouze o ERC-20 tokeny vázané na jejich hodnotu. A pozor, mohou se od ní odchýlit.

Příklady: Wrapped Bitcoin (WBTC), Wrapped Ether (WETH), Wrapped BNB (WBNB)

Přečtěte si: K čemu jsou wrapped tokeny a jak fungují?
Přečtěte si: K čemu jsou wrapped tokeny a jak fungují?

Závěrem

Dle datových agregátorů existuje přes 20 000 kryptoměn. Většina z nich byla vytvořena jen proto, aby obrala ty, kdo si je koupí, o peníze. Proto, pokud nemáte s výběrem kryptoměn zkušenosti, měli byste se obloukem vyhnout nakupování na decentralizovaných burzách a ohlížet se jen po aktivech zalistovaných na prověřených centralizovaných burzách jako Binance, Coinbase nebo českých směnárnách Anycoin či CoinBank. Kryptoměn zde zalistovaných, které splnily určitá kvalitativní kritéria, už je jen několik stovek a investice do nich je mnohem jistější.

Pokud chcete vsadit na budoucnost kryptotrhu jako celku, je nejlepší možností sestavení diverzifikovaného kryptoměnového portfolia. Největší část takového portfolia zpravidla tvoří kryptoměny s velkou tržní kapitalizací jako např. BTC, ETH a BNB a dále v menších částkách široký koš kryptoaktiv ze všech možných výše zmíněných oblastí a odvětví.

TIP: Inspirovat se můžete např. našim portfoliem “MILIÓNY V KRYPTOMĚNÁCH”
TIP: Inspirovat se můžete např. našim portfoliem “MILIÓNY V KRYPTOMĚNÁCH”

Ne všechny kryptoměny ale lze kategorizovat. Některé jsou natolik unikátní, že ani do jedné z výše zmíněných skupin nepatří. Například VeChain (VET) je od společnosti snažící se řešit problémy dodavatelského řetězce. Kryptoměny Theta (THETA) a TFuel (TFUEL) pohánějí decentralizovanou livestreamovou platformu a třeba Basic Attention Token (BAT) je token anonymního internetového prohlížeče, který odměňuje své uživatele za to, že si nechají zobrazovat reklamy.

Líbil se vám tento článek?
70
0