Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 ETF » Vanguard Information Technology

Vanguard Information Technology

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny fondu Vanguard Information Technology

ETF Vanguard Information Technology
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informace o fondu Vanguard Information Technology

Vanguard Information Technology (VGT) je sektorové ETF zaměřené, jak už jeho název napovídá, na firmy z oblasti informačních technologií.

V rámci srovnávání jednotlivých ETF z této oblasti se pravidelně umisťuje na vysokých příčkách. a v podstatě by se dalo říci, že se jedná také o indexové ETF.  VGT je totiž vázán na MSCI US Investable Market Information Technology 25/50 Index zahrnující velké, ale i střední a malé firmy z dotčeného sektoru.

Tento fond vznikl již v lednu roku 2004 jako dílo investiční skupiny Vanguard. Investoři si jej cení zejména pro jeho poměrně vysokou diverzitu v rámci informačního sektoru, stejně jako nízké provozní náklady a zajímavý roční výnos.

Největší podíl v portfoliu tohoto ETF má dvojice Apple a Microsoft, dále pak Mastercard, Intel, Visa, Adobe, NVIDIA, PayPal nebo Cisco.

V ETF tomto je však reprezentována i celá řada středně velkých a menších firem, což případnému zájemci poskytuje ucelenější obchodní instrument.

Jak ETF VGT obchodovat?

VGT se dá považovat za téměř dokonalé zrcadlo finančního zdraví amerických společností ze sektoru informačních technologií. To je dáno skutečností, že jsou akcie jednotlivých společností vybírány na základě tržní kapitalizace, stejně jako značnou diverzifikací portfolia zahrnujícího spoustu středně velkých a menších firem.

Mezi investory nejen do informačních technologií je tento ETF mimořádně populární, což se odráží i v jeho vysoké likviditě.

Případný investor bude v plné síle vystaven dění na americkém a potažmo i globálním poli informačních technologií. Měl by mít proto přehled o tom, jaké faktory na něj mají vliv. Stejně tak by se měl blíže seznámit s jeho obsahem, neboť VGT zahrnuje např. výrobce kreditních karet, nikoliv však společnosti např. z herního průmyslu nebo poskytovatele internetových služeb, kteří byli přesunuti do sesterských ETF z portfolia Vanguardu.

Dividendy jsou u tohoto ETF vypláceny čtvrtletně, přičemž jejich roční hodnota zpravidla osciluje kolem 1.15 %.

Vanguard Information Technology je dobrá volba pro investory, kteří mají přehled o americkém sektoru informačních technologií a rádi by v něm získali svůj podíl.

Díky vysoké likviditě je možné realizovat jak krátkodobé obchody, tak se držet dlouhodobějších strategií a hrát na větší růst nebo pokles.

Výkon ETF VGT

VGT spolehlivě odráží index, na který je vázaný, a potažmo i dění v sektoru informačních technologií. Může se pyšnit velmi dobrým hodnocením jak na poli technologických ETF, tak z hlediska srovnání s jinými ETF obecně.

Vanguard Information Technology se vyznačuje také velmi nízkými provozními náklady, které dosahují pouhých 0.1 %.

Stabilně dosahuje mimořádně zajímavých výsledků z hlediska výnosu, mnohem lepších, než je sektorový průměr. Mezi lety 2010 a 2020 činila hodnota průměrného ročního výnosu 16.79 %.

Na své historické maximum dosáhl tento ETF ve druhé polovině února 2020, kdy se obchodoval za více než 273 dolarů. Od data svého vzniku vykazoval VGT stabilní růst, který v prvním čtvrtletí roku 2020 zbrzdila koronavirová krize.

Obchodní hodiny VGT

VGT se obchoduje na americké burze NYSE, která je otevřená od pondělka do pátku, 15:30 až 22:00 našeho času.

Investoři by však měli brát ohled také na svátky, kdy je burza zavřená.

Shrnutí ETF VGT

ETF Vanguard Information Technology (VGT) umožňuje investorům stát se přímými účastníky dění na poli amerických informačních technologií. Sdružuje více než 300 společností, mezi nimiž nechybí nejvýznamnější giganti v tomto odvětví.

Případný investor by však měl mít na paměti, že tento ETF nezahrnuje společnosti ze zdaleka všech oblastí sektoru IT a přizpůsobit tomu své investiční aktivity. Vysoká likvidita pak z VGT dělá vhodného kandidáta jak ke krátkodobým spekulacím, tak ke dlouhodobému držení.


Více informací o VGT

JménoVanguard Information Technology
TickerVGT
Webové stránkyhttps://investor.vanguard.com/etf/profile/VGT
Emitováno2004
Investiční společnostVanguard
ISIN92204A7028
TER0,10 %

Vanguard Information Technology - cena za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
26. 05. 2022 Načítání... VGT
25. 05. 2022 Načítání... VGT
24. 05. 2022 Načítání... VGT
23. 05. 2022 Načítání... VGT
22. 05. 2022 Načítání... VGT
21. 05. 2022 Načítání... VGT
20. 05. 2022 Načítání... VGT
19. 05. 2022 Načítání... VGT
18. 05. 2022 Načítání... VGT
17. 05. 2022 Načítání... VGT

Ohodnoťte ETF VGT


Diskuze k tomuto článku: 11 komentářů
Matěj .

Dobrý den, začínám investovat u brokera Trading 212 a bohužel nenabízí ETF VGT. V diskusích jsem se dočetl, že jako alternativu k VGT lze využít IITU. Mohl by mi někdo potvrdit zda se jedná o vhodnou náhradu za VGT?
Jsem začátečník a v této oblasti se teprve začínám vzdělávat. Za případné reakce děkuji.

Portál Finex.cz
Odpověď na Matěj .

Dobrý den, Matěji. Jak už je napsané v článku výše, tak Vanguard Information Technology (VGT) je sektorové ETF zaměřené na firmy z oblasti informačních technologií. ETF IITU pak rovněž sleduje americký sektor informačních technologií (dle sektorové klasifikace GICS). Ačkoli se konkrétní složení těchto ETF může trochu lišit (to byste si musel přímo dohledat), obecně by se mělo jednat o podobné produkty.

Adam

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kde je možné koupit ETF VGT? Nikoliv však jako CFD… Děkuji.

Portál Finex.cz
Odpověď na Adam

Dobrý den, ETF VGT můžete zakoupit např. u LYNX.

Michal

Dobrý den, hledal jsem VGT v demoverzi XTB a našel pouze pod ETF CFD, pod samostatnými ETF nebyl, můžete mi, prosím, vysvětlit, jaký je mezi tím rozdíl, je-li fond veden jen pod ETF nebo pod ETF CFD – abych neudělal nějakou začátečnickou chybu, budu-li mít zájem o nákup jeho akcií, případně akcie jiných ETF za účelem dlouhodobějšího držení a nechci na nich spekulovat. Děkuji

Portál Finex.cz
Odpověď na Michal

Dobrý den, máte pravdu, bohužel XTB má VGT pouze jako CFD.

Rozdíl mezi „VGT“ a „VGT CFD“ je v tom, že pokud je to CFD tedy derivát, můžete k obchodování používat finanční páku a reálně ten fond nevlastníte, pouze spekulujete na jeho cenu.

Pokud chcete investovat dlouhodobě (v řádu let) a ne spekulovat je lepší sáhnout po klasickém ETF – Je to bezpečnější (rozložíte riziko) a také levnější (neplatíte poplatky za držení přes noc atp.)

Více si o výhodách a nástrahách CFD můžete přečíst v tomto článku.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit. Přeji hezký den.

Jan
Odpověď na Portál Finex.cz

Dobry den, pres ktere brokery je tedy mozne zmineny fond (bez cfd) nakoupit? Dekuji

Viktor
Odpověď na Portál Finex.cz

Dobrý den. Připojím se ke stejnému dotazu. Vidím, že eTORO také nabízí jen VGT CFD, máte prosím info kde lze obchodovat?

Děkuji!

Portál Finex.cz
Odpověď na Portál Finex.cz

Dobrý den, pánové, ETF VGT můžete zakoupit např. u LYNX.

Jakub
Odpověď na Portál Finex.cz

Zdravím, jde ETF VGT (ne CFD)nakoupit i jinde, chci pravidelně investovat v nižších částkách a vklad 75 000kč bych nerad dával, děkuji. K.

Petr
Odpověď na Jakub

Ahoj, mozna ti pomuze alternativa, ktera ma podobne slozeni firem a kterou muzes koupit na Degiru nebo Interactive Brokers.
Xtrackers MSCI World Information Technology UCITS

Zobrazit další odpovědi (1)
Zobrazit další odpovědi (1)
Připojte se k diskuzi

Další ETF, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo