Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » ETF » Vanguard Information Technology

Vanguard Information Technology

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny fondu Vanguard Information Technology

ETF Vanguard Information Technology
CZK
USD
EUR

Informace o fondu Vanguard Information Technology

Vanguard Information Technology (VGT) je sektorové ETF zaměřené, jak už jeho název napovídá, na firmy z oblasti informačních technologií.

V rámci srovnávání jednotlivých ETF z této oblasti se pravidelně umisťuje na vysokých příčkách. a v podstatě by se dalo říci, že se jedná také o indexové ETF.  VGT je totiž vázán na MSCI US Investable Market Information Technology 25/50 Index zahrnující velké, ale i střední a malé firmy z dotčeného sektoru.

Tento fond vznikl již v lednu roku 2004 jako dílo investiční skupiny Vanguard. Investoři si jej cení zejména pro jeho poměrně vysokou diverzitu v rámci informačního sektoru, stejně jako nízké provozní náklady a zajímavý roční výnos.

Největší podíl v portfoliu tohoto ETF má dvojice Apple a Microsoft, dále pak Mastercard, Intel, Visa, Adobe, NVIDIA, PayPal nebo Cisco.

V ETF tomto je však reprezentována i celá řada středně velkých a menších firem, což případnému zájemci poskytuje ucelenější obchodní instrument.

Jak ETF VGT obchodovat?

VGT se dá považovat za téměř dokonalé zrcadlo finančního zdraví amerických společností ze sektoru informačních technologií. To je dáno skutečností, že jsou akcie jednotlivých společností vybírány na základě tržní kapitalizace, stejně jako značnou diverzifikací portfolia zahrnujícího spoustu středně velkých a menších firem.

Mezi investory nejen do informačních technologií je tento ETF mimořádně populární, což se odráží i v jeho vysoké likviditě.

Případný investor bude v plné síle vystaven dění na americkém a potažmo i globálním poli informačních technologií. Měl by mít proto přehled o tom, jaké faktory na něj mají vliv. Stejně tak by se měl blíže seznámit s jeho obsahem, neboť VGT zahrnuje např. výrobce kreditních karet, nikoliv však společnosti např. z herního průmyslu nebo poskytovatele internetových služeb, kteří byli přesunuti do sesterských ETF z portfolia Vanguardu.

Dividendy jsou u tohoto ETF vypláceny čtvrtletně, přičemž jejich roční hodnota zpravidla osciluje kolem 1.15 %.

Vanguard Information Technology je dobrá volba pro investory, kteří mají přehled o americkém sektoru informačních technologií a rádi by v něm získali svůj podíl.

Díky vysoké likviditě je možné realizovat jak krátkodobé obchody, tak se držet dlouhodobějších strategií a hrát na větší růst nebo pokles.

Výkon ETF VGT

VGT spolehlivě odráží index, na který je vázaný, a potažmo i dění v sektoru informačních technologií. Může se pyšnit velmi dobrým hodnocením jak na poli technologických ETF, tak z hlediska srovnání s jinými ETF obecně.

Vanguard Information Technology se vyznačuje také velmi nízkými provozními náklady, které dosahují pouhých 0.1 %.

Stabilně dosahuje mimořádně zajímavých výsledků z hlediska výnosu, mnohem lepších, než je sektorový průměr. Mezi lety 2010 a 2020 činila hodnota průměrného ročního výnosu 16.79 %.

Na své historické maximum dosáhl tento ETF ve druhé polovině února 2020, kdy se obchodoval za více než 273 dolarů. Od data svého vzniku vykazoval VGT stabilní růst, který v prvním čtvrtletí roku 2020 zbrzdila koronavirová krize.

Obchodní hodiny VGT

VGT se obchoduje na americké burze NYSE, která je otevřená od pondělka do pátku, 15:30 až 22:00 našeho času.

Investoři by však měli brát ohled také na svátky, kdy je burza zavřená.

Shrnutí ETF VGT

ETF Vanguard Information Technology (VGT) umožňuje investorům stát se přímými účastníky dění na poli amerických informačních technologií. Sdružuje více než 300 společností, mezi nimiž nechybí nejvýznamnější giganti v tomto odvětví.

Případný investor by však měl mít na paměti, že tento ETF nezahrnuje společnosti ze zdaleka všech oblastí sektoru IT a přizpůsobit tomu své investiční aktivity. Vysoká likvidita pak z VGT dělá vhodného kandidáta jak ke krátkodobým spekulacím, tak ke dlouhodobému držení.


JménoVanguard Information Technology
TickerVGT
Webové stránkyhttps://investor.vanguard.com/etf/profile/VGT
Emitováno2004
Investiční společnostVanguard
ISIN92204A7028

Vanguard Information Technology - cena za poslední 2 týdny

DatumCenaJednotka
10. 08. 2020$302VGT
07. 08. 2020$302,7VGT
06. 08. 2020$307,7VGT
05. 08. 2020$304,1VGT
04. 08. 2020$301,8VGT
03. 08. 2020$303,1VGT
31. 07. 2020$292,1VGT
30. 07. 2020$288,4VGT
29. 07. 2020$286,1VGT
28. 07. 2020$284,5VGT

Rate this ETF


Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo
LYNX Broker★ 92 %
RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 62 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo