Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Aktuální hodnoty indexů – Seznam indexů s hodnotami a grafy + detailní recenze

Níže naleznete seznam 17 burzovních a akciových indexů. V seznamu jsou vždy uvedeny hodnoty pro burzovní indexy, jejich změna za posledních 24 hodin a graf indexů za poslední týden.

Kromě toho také u každého indexu naleznete informace o počtu společností, které obsahuje, rok vzniku indexu a odkaz na jeho detailní recenzi.

Aktuální hodnoty TOP indexů

Index Hodnota Změna za 24h Počet společností Datum založení Graf posl. 7 dní
Váš kapitál je v ohrožení*
Váš kapitál je v ohrožení*
Váš kapitál je v ohrožení*
Váš kapitál je ohrožen*
Váš kapitál je v ohrožení*
Váš kapitál je ohrožen*
Váš kapitál je v ohrožení*
Váš kapitál je v ohrožení*
Váš kapitál je v ohrožení*
Váš kapitál je v ohrožení*
Váš kapitál je ohrožen*
Váš kapitál je ohrožen*
Váš kapitál je v ohrožení*
Váš kapitál je v ohrožení*
Váš kapitál je v ohrožení*
Filtry
Řazení
Index
Hodnota
Změna za 24h
Počet společností
Datum založení

V detailních profilech indexů se dozvíte například, jak se index počítá, kdo, kdy a proč ho založil a jaké společnosti zahrnuje.

Jedná se o seznam těch nejznámějších indexů, které je možné považovat za ukazatele vývoje globální ekonomiky nebo určitých států či sektorů. Tyto akciové indexy by měl znát každý, kdo se zajímá o obchodování, investování či ekonomiku.

Aktuální hodnota indexů vám sama o sobě moc neřekne. Je potřeba vědět, jak se vypočítává, kdy byl index vytvořen a jaká byla jeho počáteční hodnota.

Co jsou indexy v kostce
 • Indexy jsou ukazatele, které zobrazují výkonnost vybraných akcií, komodit nebo jiných aktiv reprezentujících určitý trh nebo sektor ekonomiky.
 • Slouží investorům a analytikům k získání představy o celkovém vývoji trhu a k porovnání výkonnosti jednotlivých investic s širším trhem.
 • Indexy se skládají z akcií, kryptoměn či jiných investic, které mají něco společného. Patří například do stejné oblasti nebo mají podobné vlastnosti.

Obsah

Co jsou to indexy?

Akciové a jiné indexy si můžete představit jako koš aktiv – cenných papírů. A tento koš je sestaven podle předem určených pravidel, která jsou veřejně známá, a každý tak ví, co od indexu očekávat.

Indexy mohou zahrnovat různá aktiva – akcie, komodity, dluhopisy, kryptoměny nebo třeba i finanční deriváty. Dají se také rozdělit do spousty kategorií a každý si může nalézt ten svůj.

K čemu indexy slouží a kde se používají?

Dnes jsou indexy naprostým základem světa investování. Protože každý z indexů ukazuje průměrný vývoj nějaké oblasti investic – slouží pro manažery fondů i jednotlivé investory jako benchmark, tedy měřítko, se kterým mohou srovnávat návratnost vlastních investic.

Indexy ukazují výkonnost aktiv bez práce, emocí a lidského faktoru. Díky tomu proti nim lze porovnávat výkonnost, rizikovost a další metriky osobních portfolií a zjistit, jestli je investor úspěšný vzhledem k vynaloženému úsilí.

TIP

Zde se hodí zmínit, že naprostá většina retailových a profesionálních investorů není schopná dlouhodobě překonávat výkonnost indexů.

Trhy jsou v průměru chytřejší než jednotliví investoři. Pro běžného člověka je mnohem lepší koupit pasivně spravovaný fond s minimálními poplatky, nic nedělat a počkat několik let.

Vzhledem k rozšířenosti pasivního investování se indexy také používají ke “stavění” jednotlivých produktů. Burzovně obchodované fondy (ETF) jsou pasivně řízené produkty, jejichž strategií je velice často prosté kopírování složení aktiv v nějakém indexu.

Příkladem za všechny je nejznámější index na světě S&P 500, podle kterého dnes funguje celá řada fondů. Jen v první pětce největších ETF fondů na světě jsou dokonce 3, které sledují právě tento index.

Burzovní graf: aktuální vývoj hodnoty indexu S&P 500

Indexy se dělí podle mnoha kritérií. Pojďme si postupně vše rozebrat a srozumitelně popsat.

Rozdělení indexů podle typu nakupovaných aktiv

Nejprve se podívejme na to, co indexy skutečně obsahují. Existují indexy sledující všechny hlavní třídy aktiv, jmenovitě například:

 • Akciové indexy
 • Dluhopisové indexy
 • Komoditní indexy
 • Kryptoměnové indexy

Každý se může lišit a obecně mají svá jednotlivá specifika.

 • Akciových indexů je zdaleka nejvíce a jsou i obecně nejoblíbenější. V první pětce indexů podle množství investovaného kapitálu jsou pouze akciové indexy. Jsou také nejrozmanitější.
 • Dluhopisové indexy se zpravidla dělí na ty, které sledují státní sektor, korporátní dluhopisy a nějaká kombinace těchto dvou.
 • Komoditních indexů je méně, není se však co divit. Komodity jsou obchodované globálně a oproti ostatním instrumentů je jich malé množství.
 • U kryptoměnových indexů je třeba počítat s tím, že jsou zaměřené především na ty největší kryptoměny na světě a drobné projekty zde nenajdete.

Akciové indexy: dělení podle sektorů

Akciové index lze dále dělit i podle jednotlivých průmyslových sektorů. Existují indexy, které sledují například:

 • Finanční instituce
 • Spotřební zboží
 • Energetický sektor
 • Materiály

A mnoho dalších odvětví (viz např. rozdělení GICS či ICB). Uvnitř těchto indexů může být samozřejmě ještě podrobnější specifikace, která bude řešit třeba geografii apod.

Akciové indexy: dělení dle způsobu sestavení

To, že každý index může obsahovat jiný typ aktiv, jsme si už řekli. Rozdíly je ale možné najít také v tom, jak se ve skutečně rozděluje hodnota fondu mezi jednotlivá aktiva.

Používají se v zásadě tři hlavní postupy:

Geografické rozdělení akciových indexů

Indexy se, stejně jako samotná aktiva, dělí podle regionů, které sledují. Jednotlivé indexy většinou řeší konkrétní zemi – USA, Spojené království, Německo – nebo burzu (NYSE, Nasdaq, Londýnská burza, Frankfurtská burza), nicméně se na ně dá dívat i z širšího pohledu.

Tím je například dělení používané společností MSCI, které vše třídí do tří skupin.

Nebudeme si vypisovat všechny jednotlivé indexy. Je jich totiž nespočet. Každá rozvinutá země má svůj vlastní index a úplně stejně to mají i menší hráči.

Některé země jich mají i desítky. V rychlosti si tedy popíšeme pouze ty, které máme na Finexu detailně zpracované. Můžete si proto každý z nich rozkliknout a přečíst si všechny potřebné detaily.

Indexy rozvinutých trhů – Developed markets

Rozvinuté trhy jsou zpravidla ty největší, nejbezpečnější a nejregulovanější. Nacházejí se zde největší společnosti světa, z nichž většina sídlí ve Spojených státech amerických. Samozřejmě jsou zde ale také zástupci zemí z Evropy, Asie a Austrálie.

Rozvinuté trhy jsou specifické svojí nižší rizikovostí, tedy alespoň v porovnání s Developing a Frontier trhy.

Platí, že v dobách krize zde obchodované společnosti drží svojí cenu mnohem lépe.

Americké akciové indexy:

 • Dow Jones Industrial Average – DJIA je jeden z nejstarších používaných indexů. Vznikl v roce 1896 a prošel řadou úprav. Sleduje 30 největších akciových společností v USA.
 • S&P 500 – Kdo by neznal jméno S&P 500. Jde o nejpoužívanější index na celém světě, který je benchmarkovým standardem. Obsahuje 500 největších společností ze Spojených států podle tržní kapitalizace.
 • Nasdaq-100 – Index se soustředí na společnosti obchodované na americkém obchodním systému Nasdaq. Protože jde o relativně mladší burzu, nacházejí se zde především technologické společnosti. Index obsahuje právě 100 největších společností z této burzy.
 • Russell 2000 – Tento index má za cíl měřit výkonnost akciových titulů se spíše nižší tržní kapitalizací. Je benchmarkem pro investory, kteří chtějí vložit peníze do menších společností obchodovaných na americkém trhu. “Russellů” existuje více, nicméně všechny tyto indexy jsou odvozené od hlavního indexu Russell 3000.

Burzovní graf: aktuální vývoj hodnoty indexu Nasdaq-100

Evropské akciové indexy:

 • CAC 40 – První index z Evropského kontinentu na našem listu. CAC 40 sleduje 40 nejvýznamnějších společností obchodovaných na pařížské burze Euronext.
 • Austrian Traded Index – Tento index je zaměřený na rakouskou burzu. Vznikl v roce 1991 s počáteční hodnotou 1000. Stejně jako ostatní, i tento index sleduje výkonnost největších společností na tamním trhu. Momentálně čítá 20 titulů
 • FTSE 100 – Jedna z největších evropských burz je ta v Londýně. Právě FTSE 100 je index sledující tituly z Velké Británie. Už podle jména je možné odhadnout, že obsahuje 100 největších společností z burzy, čímž pokrývá zhruba 80 procent tamního trhu.
 • DAX 40 – Jedná se o německý index, který sleduje 40 nejvýznamnějších společností na frankfurtské burze cenných papírů. Index funguje již pár desítek let a začínal s pouze 30 společnostmi. Dalších deset se přidalo až v roce 2021.
 • FTSE MIB – Další z indexu sledující rozvinutý trh. Tentokrát se jedná o společnosti z Itálie. Celkově se v indexu nachází kolem 80 % celé kapitalizace tamního akciového trhu. V celkovém součtu sleduje 40 největších společností, které mají v indexu váhu podle své tržní kapitalizace.
 • Euro Stoxx 50 – Tento index lehce vybočuje z řady, protože sleduje akcie z několika zemí současně. Obsahuje celkově 50 společností z osmi zemí eurozóny, konkrétně z Belgie, Francie, Finska, Nizozemska, Irska, Německa, Španělska a Itálie. Největší procento společností je z Francie a Německa.
 • STOXX Europe 600 – Tento index se zaměřuje na akcie ze zemí Evropské unie. Sleduje 600 akcií ze 17 zemí Evropy a pokrývá tak zhruba 90 % celého trhu na tomto území.

Burzovní graf: aktuální vývoj hodnoty indexu CAC 40

Asijské akciové indexy

 • Hang Seng Index – I trhy v Asii mají své vlastní indexy. Hang Seng Index sleduje tituly na burze ve světovém finančním centru Hong Kongu. V celkovém součtu obsahuje 50 největších společností na burze, které jsou do indexu zařazovány podle jejich tržní kapitalizace.
 • Nikkei 225 – Pravděpodobně nejznámější index z Asie je právě Nikkei 225. Jedná se o index tokijské burzy, který sleduje výkonnost 225 největších z nich. Index má své kořeny již v roce 1950, kdy byl vytvořen. Jeho hodnota je odvozována od cen jednotlivých aktiv.

Burzovní graf: aktuální vývoj hodnoty indexu Nikkei 225

Rozvíjející se trhy – Emerging markets

Rozvíjející se trhy jsou země, které mají ekonomický potenciál, jsou relativně stabilní, ale většinou nejsou tak ekonomicky silné. Můžeme zde najít země východní Evropy, Jižní Ameriky apod. Další specifikum je, že akciový trh zde není tak velký.

Stejně tak jako na devizovém trhu, i zde se dá už poznat rozdíl v chování investorů mimo a v průběhu krize. Při globálních hospodářských problémech investoři z rozvíjejících trhů utíkají a aktiva, stejně jako měny, ztrácejí na hodnotě.

 • PX – I naše relativně malá zemička má svůj vlastní akciový index. Jeho kořeny sahají až do minulého tisíciletí, nicméně dnešní podoba indexu vznikla v roce 2006. Dnes zahrnuje pouze 12 společností. Vypovídá to také o rozvinutosti a velikost našeho akciového trhu, který je oproti jiným státům skutečně drobný. Mezi akciemi najdete samozřejmě hlavní tahouny, jakými je ČEZ či Komerční banka.
 • WIG 20 – Jde o index sledující 20 největších společností obchodovaných na Varšavské burze cenných papírů. Polský index zařazuje společnosti podle tržní kapitalizace jejich volně prodejných akcií, nikoliv tedy podle celkové velikosti společnosti. Index funguje od roku 1992 a začínal na hodnotě 1000.
 • CHNComp – Index sleduje výkonnost čínský společností, které se obchodují na šanghajské burze. Nemá pevně stanovený počet. V době psaní článku obsahoval index přes 1 400 veřejně obchodovaných společností. Firmy jsou do indexu zahrnuty podle jejich tržní kapitalizace.

Burzovní graf: aktuální vývoj hodnoty indexu PX

Frontier trhy

Frontier trhy jsou specifické svojí extrémní rizikovostí, která vyplývá především z nestabilního socioekonomického prostředí, malého trhu a hůře zpracovaných a vynucovaných zákonů. Stejně tak je zde otázka transparentnosti a skutečného stavu finanční situace jednotlivých společností.

Investoři by měli opravdu zvážit, jestli chtějí na tyto trhy vstupovat. Lidé a podniky v těchto zemích nejsou inherentně špatní či zlí. Prostředí kolem nich ale umožňuje věci, které by si jinde možná nedovolili.

 • Russia Trading System – Oficiální index moskevské burzy cenných papírů. Jedna se o index sestavený podle tržní kapitalizace jednotlivých společností, kterých obsahuje přesně 50. Největší zastoupení v indexu mají energetické společnosti, druhé jsou materiály a třetí místo zaujímá finanční sektor.

Nejznámější a nejoblíbenější indexy

Burzovních indexů po celém světě existuje stovky, ne-li tisíce. Není tedy možné jednoduše určit, které z nich jsou ty nejoblíbenější.

Vycházet můžeme z jejich hodnoty, historie, celkové tržní kapitalizace společností, nebo třeba z počtu vyhledávání jednotlivých indexů pomocí internetových vyhledávačů.

Z investorského hlediska jsou pravděpodobně nejlepší metrikou velikost pasivně fungujících ETF fondů, které ve většině případů sledují právě nějaký ze zmíněných indexů.

Při použití tohoto ukazatele se nám udělá relativně přesný obrázek o tom, který index (a skupina aktiv v něm) je nejoblíbenější.

Mezi nejznámější a nejoblíbenější indexy patří:

 • S&P500 – 500 největších společností z USA
 • Nasdaq-100 – 100 největších společností z americké burzy Nasdaq
 • FTSE Developed Markets – Index sledující rozvinuté trhy kromě Spojených států
 • Dow Jones – Sleduje 30 nejvýznamnějších společností z USA

Pro nás v České republice pak samozřejmě:

 • PX Index – Index sledující společnosti z Burzy cenných papírů Praha
 • DAX40 – Sleduje výkonnost 40 největších společností v Německu

Při vybírání svých investic se ale řiďte především svými vlastními znalostmi. To, že je nějaký index a na něj navázaný ETF fond oblíbený, ještě neznamená, že je dobrou volbou i pro vás. Dobře vybraný fond, který se ale vůbec nehodí do strategie portfolia, může napáchat skutečně ohromné škody.

U těchto brokerů můžete do indexu investovat – skrze zmiňované ETF – zcela zdarma

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Co jsou to akciové indexy a k čemu slouží?

Akciové indexy jsou koše cenných papírů sestavené podle předem určených pravidel. Slouží k měření výkonnosti určitých segmentů trhu, jako jsou akcie, komodity, dluhopisy nebo kryptoměny.

Indexy slouží jako benchmarky, které investoři používají k porovnání návratnosti svých investic. Pomáhají hodnotit výkonnost a rizikovost investičních portfolií bez vlivu lidských emocí.

Jaké typy aktiv mohou indexy obsahovat?

Indexy mohou obsahovat různé typy aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity, kryptoměny i finanční deriváty.

Jaké jsou nejznámější akciové indexy v USA?

Mezi nejznámější akciové indexy v USA patří Dow Jones Industrial Average, S&P 500, Nasdaq-100 a Russell 2000.

Co je S&P 500?

S&P 500 je index sledující 500 největších společností ve Spojených státech podle tržní kapitalizace a je často používán jako benchmark pro celé akciové trhy.

Jaké jsou hlavní evropské akciové indexy?

Hlavní evropské akciové indexy zahrnují CAC 40, Austrian Traded Index, FTSE 100, DAX 40, FTSE MIB, Euro Stoxx 50 a STOXX Europe 600.

Co je to pasivní investování?

Pasivní investování je strategie, kdy investoři nakupují burzovně obchodované fondy (ETF), které kopírují složení a výkonnost určitého indexu, místo aby aktivně vybírali jednotlivé akcie.

ETF fondy nabízejí diverzifikaci, nízké náklady na správu a jednoduchý přístup k široké škále aktiv, což je ideální pro dlouhodobé investice s minimálními zásahy.

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
6
2
Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.