Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Moonbirds
MOONBIRD
NFT kolekce Moonbirds – Cena, floor price, statistiky a kde koupit?

0,6 ETH (52 551 Kč)

-15 % za 7 dní

Logo Moonbirds

NFT kolekce Moonbirds – Cena, floor price, statistiky a kde koupit?

Cena Moonbirds
Graf MOONBIRDS

0,6 ETH (52 551 Kč)

-15 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Základní informace o Moonbirds

Datum mintu 16. 4. 2022
Celkový počet tokenů 10 000
Celk. tržní kapitalizace kolekce 10 820 ETH
Počet prodejů za 24h 82 ETH

Kolekce Moonbirds se skládá z 10 000 roztomilých pixelovaných sov. Každá obsahuje bohatě rozmanité charakteristické prvky, různé vzácnosti NFT a přináší svým držitelům řadu zajímavých “utility” výhod.

Nákupem Moonbirds držitelé získávají práva duševního vlastnictví NFT, přístup do exkluzivního klubu PROOF Collective, pozvání do připravovaného virtuálního světa Highrise, anebo možnost budoucích výhod z takzvaného nestingu (“hnízdění”), což znamená, že čím déle NFT drží, tím lepší odměny v budoucnu získají.

Obsah článku o NFT kolekci Moonbirds

Historie projektu (PROOF Collective)

Lidé stojící za touto soví kolekcí patří k uznávané skupině PROOF Collective, která je známá každému pokročilému nadšenci do nezaměnitelných tokenů. Co je to za skupinu a proč je pro Moonbirds důležitá?

PROOF Collective

Jedná se o soukromou skupinu 1 000 sběratelů a umělců NFT. Skupinu založil v roce 2021 americký VC investor a influencer Kevin Rose.

Zdroj: opensea.io
NFT Proof Collective
Členské NFT – PROOF Collective

Přístup do skupiny je podmíněn držením PROOF Collective NFT. Teoreticky tak může být součástí kdokoli, jestliže si NFT zakoupí na sekundárním trhu OpenSea nebo LooksRare. Cena jednoho tokenu je nicméně tak vysoká, že odradí většinu sběratelů.

V době psaní článku se pohybuje kolem 131 tisíc dolarů (75 ETH) a ještě před pár měsíci se dokonce prodávala za necelý dvojnásobek. Dnes je to 0,78 ETH.

Kromě přístupu do uzavřené skupiny držitel získá včasný přístup k podcastu PROOF, osobním událostem, “alpha signály” na mint zajímavých projektů a případné airdropy komunitních NFT projektů.

PROOF se může pochlubit hvězdným a plně sebevědomým týmem s bohatými zkušenostmi. Kdo patří mezi jeho členy?

 • Kevin Rose – Podnikatel, investor; objevil se na obálce časopisů Inc. Magazine, BusinessWeek a RedHerring. Získal ocenění “TOP 25 nejvlivnějších lidí na internetu” a “TOP 25 nejlepších andělských investorů” dle hodnocení Bloomberg. Na Twitteru ho sleduje přes 1,6 milionů followerů.
 • Beeple – Pravým jménem Mike Winkelmann; patří mezi nejvíce uznávané umělce v NFT světě, jeho nejznámější dílo “EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS” se prodalo za 69 milionů dolarů.
 • Gary Vee – Motivační řečník, NFT investor; občas se nazývá “králem sociálních sítí“, je vzorem pro mnoho začínajících i pokročilých sběratelů NFT a mezi jeho úspěchy patří i vznik známé NFT kolekce VeeFriends.
Zdroj: coinmarketbag.com
Kevin Rose Moonbirds PROOF
Kevin Rose – Spoluzakladatel PROOF Collective a Moonbirds

PROOF Collective má i komunitní NFT portfolio, do kterého patří např. kolekce s názvem Grails. Ta je vytvořená ve spolupráci s 20 umělci a obsahuje 20 jedinečných uměleckých děl.

Mezi zmíněné umělce patřily některé z nejpopulárnějších postav z NFT sféry, jako jsou Hackatao, Mike Shinoda, a již zmíněný Gary Vee. Krom toho vznikla i druhá komunitní kolekce Emotes by Heart You, která obsahuje 1 433 generovaných NFT. Kolekce se prezentuje sdílením hlubšího významu, cílem je sebe pochopení, láska a přijetí celého já, včetně našeho stínového já.

Zdroj: opensea.io
Emotes by Heart You NFT
NFT z kolekce: Emote #0949

Ke dni psaní tohoto článku členové skupiny dohromady drží téměř 154 000 NFT, včetně několik blue chip NFT projektů, jako jsou CryptoPunks (148), Bored Ape Yacht Club (817), Meebits (499) a další.

Poznámka

Poznámka: Pojem blue chip, stejně jako u jiných investičních nástrojů, i v NFT označuje projekt, který je prověřený časem, kvalitou týmu a svými výsledky. V dlouhodobém horizontu se očekává, že i při pádech trhu tento typ projektu udrží hodnotu, popř. při budoucím prodeji vykáže držitelům zisk.

Budoucnost skupiny je v propagaci stávající značky PROOF Collective a v rozvoji NFT kolekce Moonbirds, která pootevře brány skupiny dalším lidem. Jaké budou další kroky představil ve své prezentaci Kevin Rose.

Moonbirds NFT se během pár hodin vyrazily za rekordních 40 milionů dolarů

Ražba (mint) NFT kolekce Moonbirds byla naplánována do 3 fází:

 • PROOF Collective,
 • Public – raffle mintlist (seznam vybraných lidí určených k ražbě NFT; výběr probíhal přes platformu Premint),
 • Allowlist (ražba zbývajících kusů, pokud se nevyrazí všechna NFT z Public-raffle mintlist. Pro Allowlist zbylo po dokončení přednostních ražeb kolem 100 Moonbirds NFT).

První fáze byla přístupná všem 1 000 členům PROOF Collective. Každý z nich si tak mohl vyrazit až dvě Moonbirds NFT. Cena tohoto kola ražby byla nulová, stačilo pouze zaplatit transakční poplatek. Na garantovaný mint byl omezený čas tří hodin před další fází, aby nedošlo k takzvaným “gas wars”.

Poznámka

Poznámka: Pojem gas wars v NFT označuje situaci, kdy poptávka dramaticky převyšuje nabídku NFT daného projektu. To vede k tomu, že zájemci o NFT se musí “předhánět”, kdo nabídne těžaři vyšší poplatek za gas, aby se jeho transakce (mint) zapsala do blockchainu před ostatními zájemci a NFT bylo jeho.

Druhá fáze byla taktéž garantovaná, 7 875 Moonbirds NFT bylo určeno pro vítěze veřejného slosování, přičemž každý vítěz mohl razit pouze jedno NFT. Slosování proběhlo přes platformu Premint a registrace se mohl zúčastnit každý, kdo splnil předem stanovené podmínky:

 • ověření Twitterového účtu,
 • ověření Discord účtu,
 • zůstatek na kryptoměnové peněžence ve výši alespoň 2,5 ETH.

Platforma tímto způsobem eliminovala většinu internetových botů, aby se co nejvíce NFT dostalo do rukou skutečných sběratelů. Cena za mint NFT Moonbirds v tomto kole byla 2,5 ETH (v přepočtu tehdy kolem 7 tisíc dolarů) vzbudila rozporuplné reakce, protože se v té době trh NFT nacházel ve zřetelném ochlazení z lednových vrcholů.

Průběh mintu

Mint 10 000 Moonbird NFT byl oficiálně spuštěn v sobotu 16. dubna 2022. Události předcházela zmíněná pesimistická nálada na kryptoměnovém i NFT trhu, takže se dle mnohých skeptiků ani neočekávalo, že se kolekce za tak vysokou cenu vyrazí celá.

Průběh ražby byl hladký a bezproblémový – vývojáři nastavili správný kontrakt, takže transakční poplatky nepřesáhly 10–20 dolarů, což u drahého Ethereum blockchainu lze považovat za úspěch.

Ještě před půlnocí téhož dne byla celá kolekce kompletně vyražena! Tým mintem utržil přes 20 000 ETH (kolem 40 milionů dolarů), včetně dalších desítek až stovek ETH z licenčních poplatků kolekce (5 %) obchodováním na sekundárním trhu.

Rozdílem od jiných NFT projektů byl i takzvaný “instant reveal” kolekce. Držitelé Moonbirds ihned po mintu spatřili, jakou sovu získali, což mělo mimo jiné za následek kompletní zaplavení Twitteru a Discordu obrázky sov, kterými se držitelé začali chlubit, čímž vzbudili další vlnu zájmu.

Po pouhých 24 hodinách vzrostla Floor price kolekce na necelý 6násobek, zároveň při rekordním denním zobchodovaném objemu přesahujícím 43 000 ETH.

To ale stále nebylo vše. Šest dní od ražby zaznamenala kolekce celkový objem obchodů přesahující 100 000 ETH, tedy necelých 300 milionů dolarů, což výrazně překonalo všechny ostatní sbírky za konkrétní časové období.

Typy Moonbirds a jejich známé prodeje

Každý Moonbird disponuje jinou kombinací vlastností, jako je třeba barva pozadí, délka zobáku, typ těla, očí nebo dodatečné doplňky sovy. Některé vlastnosti jsou vzácnější než jiné, např. zlaté tělo sovy má pouze 25 sov z 10 000 Moonbirds NFT (vzácnost 0,25 %).

 • Moonbird #2642 se prodal za rekordních 350 ETH, tedy kolem 1 milionů dolarů! Sovu si koupila herní metaverse platforma The Sandbox, která jej vložila do komunitní NFT peněženky s dalšími stovkami vzácných NFT. Krom toho si platforma dala za cíl přivést sově přidanou herní utilitu a rozvíjet její další potenciál. Sova patří dle srovnávače Rarity Sniper na 9. pozici nejvzácnější Moonbirds NFT z celé kolekce.
 • Ačkoliv Moonbird #3904 nepatří do TOP 3 nejvzácnějších Moonbirds NFT, tak z pohledu ceny mezi ní patří jednoznačně – prodej za sovu se vyšplhal 23. dubna na částku 900 tisíc dolarů (305 ETH), což z ní dělá 2 nejdražší kousek z celé kolekce. Sova disponuje osvíceným tělem (0,06% vzácnost), osvíceně fialovým pozadím se stejnou vzácností a legendárním peřím, která má 0,14% vzácnost z celé kolekce.
 • Moonbird #5602 obsahuje zmíněné vzácné zlaté tělo (na obrázku níže), královskou korunu (2% vzácnost), legendární peří, stejné jako Moonbird #3904, naštvané oči (14 % vzácnost) a menší zobák, který má necelá polovina Moonbirds NFT. Sova se prodala 23. dubna za 299 ETH.
Zdroj: opensea.io
Moonbird #5602
Vzácný zlatý Moonbird #5602 se prodal za 299 ETH

Kolekce nicméně není jen o “největších prodejích”, na což upozornil ve svém tweetu Brett Malinowski. Dá se říci, že kdo v době mintu nakoupil, ten neprohloupil, protože kolekce během relativně krátkého času několikrát znásobila svou minimální cenu za NFT.

Malinowski zároveň zdůraznil, že Moonbirds držitelé patří mezi dlouhodobý typ NFT investorů, oproti investorům jiných známých kolekcí, kteří preferují strategii rychlého zisku.

Hnízdění sov. Co je to Moonbirds Nesting?

Unikátní vývojářský model Moonbirds NFT umožnil držitelům necelý týden po mintu vložit sovy do takzvaného “hnízdění” (v oficiálním názvu nesting).

Proces ve své podstatě zahrnuje uzamčení sovího NFT podobně, jako když vkládáte kryptoměnové tokeny do nějakého stakingu.

Hnízdění pomáhá držitelům Moonbirds NFT získat řadu potenciálních výhod. Zároveň platí, že čím déle je zde NFT uzamčeno, tím lépe, jelikož touto cestou dosahuje sova nových úrovní, spolu s grafickou modernizací hnízda.

Zdroj: moonbirds.xyz
Nesting Moonbird
Ukázka nové úrovně u nestingu sov

Mimo jiné i zvyšuje celkovou hodnotu kolekce Moonbirds, protože tyto uzamčené NFT nelze prodat na sekundárním trhu, čímž z dlouhodobého hlediska vzniká nepoměr mezi omezenou nabídkou dostupných NFT a vyšším počtem kupujících.

V době psaní článků je k prodeji pouhých 88 NFT, tedy méně než 1 % z celkového množství 10 000 Moonbirds NFT.

To oproti ostatním velkým kolekcím představuje značný rozdíl. Např. u kolekce CryptoPunks je k prodeji nabízeno 13 % NFT, u kolekce BAYC je to 8 % a u kolekce Doodles je to 5 %.

Kontroverze projektu

Jak už to u velkých projektů bývá, tak úspěch občas předchází nějaké přešlapy či kontroverze. U Moonbirds tomu nebylo jinak; některé z nich přitom nebyly zrovna malé a kolekci způsobily (minimálně) dočasné zhoršení reputace v různých NFT komunitách.

Veřejné slosování bylo i přes silné zabezpečení napadnuto “sybil attackery”

Tým Moonbirds původně zvažoval mint kolekce formou tzv. dutch aukce se vstupní částkou 3 ETH. Od tohoto principu ražby ale nakonec ustoupil s argumentací, že by všechna NFT byla vyražena návalem internetových botů a krom toho by tento princip vyvolal i vysoké gas wars, takže běžný NFT sběratel by jednoduše neměl šanci.

Poznámka

Poznámka: Dutch aukce, v překladu holandská aukce, funguje na principu postupného snižování ceny. Počáteční cena je nastavena na určitou hodnotu a každých 10 minut klesá o předem určenou část. To je prováděno do chvíle, dokud cena nedosáhne minimální spodní hranice.

Nakonec tedy vyhrála volba Premintu, což je bezpečnější způsob, jak se vyhnout zmíněným gas wars, a zároveň eliminovat většinu internetových botů. Bohužel ne všechny, protože 100% kontrola všech deseti tisíců kryptoměnových adres, jež byly registrované do veřejného slosování, není z technického hlediska reálná.

Po mintu se ukázalo, že se to těmto nazývaným “sybil attackerům”, kteří vlastní stovky těchto internetových botů, opět podařilo, na což odkazuje příspěvek níže.

125 Moonbirds NFT zůstalo v komunitní peněžence

Rozporuplné reakce vzbudilo oznámení, že si tým ponechá 125 Moonbirds NFT. Jakmile se po sociálních sítích začaly hromadit různé teorie, především ty negativní, tak se tým rozhodl vydat příspěvek, ve kterém své rozhodnutí ospravedlnil.

Došlo k manipulaci trhu?

Spekulace vznikly i na téma manipulace trhu, kdy část influencerů až nápadně propagovala tuto novou kolekci, což si část komunity vysvětlila jako snahu o umělé vyšponování ceny a zobchodovaného objemu, aby influenceři mohli ve výsledku NFT prodat za mnohem vyšší ceny.

Téma zašlo tak hluboko, že Twitter účet NFT Ethics zveřejnil “temnou historii” výrazné osoby PROOF Collective a spoluzakladatele Moonbirds Ryana Carsona, dle jejich informací Carson propustil téměř 90 % svých zaměstnanců z bývalé společnosti Treehouse, aniž by zaplatil odstupné. To samozřejmě reputaci Moonbirds taktéž nepřidalo žádné pozitivní body.

Celkové pochybnosti ale byly spojené s možnou manipulací ceny, kdy si např. členové PROOF Collective údajně předávali “insider informace k nákupu vzácných Moonbirds NFT.

Hlavní tvář PROOF Collective Kevin Rose nicméně veškeré spekulace popřel a razantně odmítl. Na adresu NFT Ethics se vyjádřil slovy: “Jsou to kecy, můžete mě kdykoli pozvat do jakéhokoli podcastu, abych s vámi diskutoval, jen si vymýšlíte příběhy,” čímž spor ukončil.

Odchod Ryana Carsona od Moonbirds

Co nesla komunita opravdu hořce byl Carsonův náhlý odchod z týmu Moonbirds. Carson se totiž rozhodl, že dá přednost vlastnímu NFT fondu s názvem 1.21 Gigawatts Fund.

Tento podivný krok nenechala NFT komunita bez povšimnutí.

Závěr a shrnutí kolekce Moonbirds

Lze očekávat, že udržitelnost a/nebo budoucnost Moonbirds, jakožto užitkového projektu PFP, leží do značné míry v rukou PROOF Collective. Neboli pokud se bude dařit skupině, tak se dá očekávat, že se to promítne i do ceny kolekce Moonbirds a naopak.

Novinkou je zároveň dodatečná kolekce Moonbirds Oddities, o které v době psaní článku není zveřejněno příliš informací. Jediné, co je jisté, je, že byla rozdělena formou airdropu mezi stávající držitele hlavní kolekce Moonbirds a mělo by se jednat o kolekci propojenou s tvůrcem CrypToadz.

Důvodů, proč by měly NFT Moonbirds uspět, je celá řada – ať už zajímavý a do té doby neznámý model “hnízdění” nebo silná komunita plná profesionálních a úspěšných lidí ze sektoru NFT či připravené metaverse Highrise, které by mohlo být dostupné do konce roku 2023.

Shrnutí všech možných výhod vyzdvihl ve svém příspěvku uživatel MoonCat2878, který do kolekce zainvestoval přes 120 ETH.

Hodnocení Finex.cz

Moonbirds

Další informace o kolekci Moonbirds

Jméno kolekceMoonbirds
Typ kolekceAvatar
Webové stránkyhttps://moonbirds.xyz/
Celkový počet tokenů10 000
Adresa kontraktu0x23581767a106ae21c074b2276d25e5c3e136a68b
Mint této NFT kolekce
Datum mintu16. 4. 2022
Cena mintu2,5 ETH
Aktuální data
Celk. tržní kapitalizace kolekce10 820 ETH
Počet prodejů za 24h82 ETH
Objem prodejů za 24h88,36 ETH
Počet držitelů5 811 ETH
Ohodnoťte NFT kolekci Moonbirds
1
0

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další NFT, které by vás mohly zajímat