Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 ETF » Vanguard FTSE Emerging Markets

Vanguard FTSE Emerging Markets

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny fondu Vanguard FTSE Emerging Markets

ETF Vanguard FTSE Emerging Markets
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Informace o fondu Vanguard FTSE Emerging Markets

Vanguard FTSE Emerging Markets je ETF zaměřené na rozvíjející se trhy. Pod tickerem VWO kopíruje toto ETF vývoj indexu FTSE Emerging Markets All Cap China A Inclusion Index.

V portfoliu tohoto ETF nalezneme akcie společností působících na rozvíjejících se trzích v Jižní Americe, Africe, Asii, ale také v Evropě. Podíl jednotlivých akciových titulů v portfolio je dán jejich celkovou tržní kapitalizací.

V rámci hodnocení nejrůznějších ETF produktů dosahuje VWO spíše průměrných výsledků, což je však dáno nemalou mírou rizika vyplývající z investice do rozvíjejících se trhů. Ty jsou totiž velmi citlivé na globální ekonomické dění a vykazují časté výkyvy.

Fond VWO vznikl v roce 2005 jako investiční produkt skupiny Vanguard. Od roku 2013 již nezahrnuje akcie jihokorejských společností, jelikož tuto zemi již nepovažuje za rozvíjející se trh.

Více než polovinu všech aktiv fondu je tvořena akciemi z technologického a finančního sektoru, přičemž významný podíl zde má také sektor spotřebitelský, zdravotnický, průmyslový nebo energetický.

Akvizicí tohoto fondu získá investor podíl ve společnostech jako Alibaba Group, Tencent Holdings Ltd., Taiwan Semiconductor Manufacturing nebo Ping An Insurance.

Jak toto ETF obchodovat?

Investice do VWO a potažmo do rozvíjejících se trhů s sebou nese potenciál vysokého zhodnocení vloženého kapitálu, který je však vyvážen významnou mírou rizika. Akcie společností zahrnutých v ETF mají tendenci k výrazným cenovým výkyvům, což z krátkodobého obchodování může dělat skutečně adrenalinový počin.

Jelikož však ETF poskytuje poměrně komplexní obraz rozvíjejících se trhů, může se jednat o zajímavou příležitost ke spekulaci na růst dotčených ekonomik. Své zastoupení v něm totiž mají nejvýznamnější zástupci ze všech klíčových sektorů, jejichž počet a podíl v ETF je dán celkovou tržní kapitalizací.

Pokud se vám investice do takovéhoto typu fondu zamlouvá, jistě vás potěší také mimořádně vysoká likvidita VWO odrážející se v neuvěřitelně nízkých spreadech.

Spolu s nízkými provozními náklady ve výši zhruba 0.12 % je tento ETF mimořádně atraktivní z hlediska poplatků za obchodování, tedy jejich minimální výše.

Suma sumárum, VWO je ETF vhodné ke dlouhodobé spekulaci na růst rozvíjejících se trhů. Vzhledem k výrazným výkyvům doprovázejícím cenový vývoj akciových titulů v něm zahrnutých jej však nedoporučujeme ke krátkodobému obchodování.

Výkon ETF VWO

VWO je poměrně spolehlivým zrcadlem dění na rozvíjejících se trzích Asie, Jižní Ameriky, Afriky a Evropy. Ve vztahu ke sledovanému indexu totiž dosahuje odchylky ve výši maximálně 5 %.

Pokud se podíváme na vývoj jeho hodnoty za posledních 10 let, zjistíme, že vykazoval spíše pohyb do strany s plynulým střídáním jednotlivých uptrendů a downtrendů.

Vývoj VWO za posledních 10 let
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Historického maxima dosáhl již v roce 2007, kdy se obchodoval za více než 59 dolarů. Od té doby se k hranici 50 dolarů podíval pouze dvakrát – v dubnu roku 2011 a v lednu roku 2018.

Předpokládaný výnos je proto velmi těžké určit. Jedná se o jedno z těch aktiv, které mohou pečlivému a připravenému investorovi s trochou štěstí vynést roční zisk ve výši několika desítek procent, ale stejně tak mohou zaznamenat stejně výrazný pokles. Klíčem zde bude správný odhad střídání jednotlivých trendů a dobrá znalost poměrů na rozvíjejících se trzích.

Obchodní hodiny tohoto ETF

VWO se obchoduje na americké burze NYSE, která je otevřená od pondělka do pátku, 15:30 až 22:00 našeho času. Investoři by měli brát ohled také na svátky, kdy je burza zavřená.

Shrnutí

ETF Vanguard FTSE Emerging Markets (VWO) je mimořádně diverzifikovaný investiční produkt, se kterým získáte podíl na rozvíjejících se trzích v Číně, na Tchaj-wanu, v Indii, Brazílii a spoustě jiných zemí s vysokým růstovým potenciálem.

Jako rizikovější investice s tendencí k výrazným výkyvům může štědře odměnit připravené investory, ale stejně tak ztrestat ty méně zkušené. Na rozvíjejících se trzích je totiž ve hře celá řada nevyzpytatelných faktorů, s nimiž se např. na akciových trzích USA obvykle nesetkáme.

ETF VWO je tak vhodný spíše pro ostřílenější investory upřednostňující dlouhodobější strategie.


JménoVanguard FTSE Emerging Markets
TickerVWO
Webové stránkyhttps://investor.vanguard.com/etf/profile/VWO
Emitováno2005
Investiční společnostVanguard
ISIN US9220428588
TER 0,10 %

Vanguard FTSE Emerging Markets - cena za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
01. 12. 2021 $49,33 VWO
30. 11. 2021 $49,2 VWO
29. 11. 2021 $49,18 VWO
26. 11. 2021 $48,96 VWO
24. 11. 2021 $50,48 VWO
23. 11. 2021 $50,53 VWO
22. 11. 2021 $50,73 VWO
19. 11. 2021 $51,08 VWO
18. 11. 2021 $51,16 VWO

Ohodnoťte toto ETF


Připojte se k diskuzi

Další ETF, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo