Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Vanguard FTSE Emerging Markets
VWO
Vanguard FTSE Emerging Markets
Váš kapitál může být ohrožen*

$44,11 (1 001 Kč)

-1,5 % za 7 dní

Logo Vanguard FTSE Emerging Markets

Vanguard FTSE Emerging Markets

Cena ETF VWO
Graf VWO

$44,11 (1 001 Kč)

-1,5 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny fondu Vanguard FTSE Emerging Markets

Informace o fondu Vanguard FTSE Emerging Markets

Vanguard FTSE Emerging Markets je ETF zaměřené na rozvíjející se trhy. Pod tickerem VWO kopíruje toto ETF vývoj indexu FTSE Emerging Markets All Cap China A Inclusion Index.

V portfoliu tohoto ETF nalezneme akcie společností působících na rozvíjejících se trzích v Jižní Americe, Africe, Asii, ale také v Evropě. Podíl jednotlivých akciových titulů v portfolio je dán jejich celkovou tržní kapitalizací.

V rámci hodnocení nejrůznějších ETF produktů dosahuje VWO spíše průměrných výsledků, což je však dáno nemalou mírou rizika vyplývající z investice do rozvíjejících se trhů. Ty jsou totiž velmi citlivé na globální ekonomické dění a vykazují časté výkyvy.

Fond VWO vznikl v roce 2005 jako investiční produkt skupiny Vanguard. Od roku 2013 již nezahrnuje akcie jihokorejských společností, jelikož tuto zemi již nepovažuje za rozvíjející se trh.

Více než polovinu všech aktiv fondu je tvořena akciemi z technologického a finančního sektoru, přičemž významný podíl zde má také sektor spotřebitelský, zdravotnický, průmyslový nebo energetický.

Akvizicí tohoto fondu získá investor podíl ve společnostech jako Alibaba Group, Tencent Holdings Ltd., Taiwan Semiconductor Manufacturing nebo Ping An Insurance.

Jak toto ETF obchodovat?

Investice do VWO a potažmo do rozvíjejících se trhů s sebou nese potenciál vysokého zhodnocení vloženého kapitálu, který je však vyvážen významnou mírou rizika. Akcie společností zahrnutých v ETF mají tendenci k výrazným cenovým výkyvům, což z krátkodobého obchodování může dělat skutečně adrenalinový počin.

Jelikož však ETF poskytuje poměrně komplexní obraz rozvíjejících se trhů, může se jednat o zajímavou příležitost ke spekulaci na růst dotčených ekonomik. Své zastoupení v něm totiž mají nejvýznamnější zástupci ze všech klíčových sektorů, jejichž počet a podíl v ETF je dán celkovou tržní kapitalizací.

Pokud se vám investice do takovéhoto typu fondu zamlouvá, jistě vás potěší také mimořádně vysoká likvidita VWO odrážející se v neuvěřitelně nízkých spreadech.

Spolu s nízkými provozními náklady ve výši zhruba 0.12 % je tento ETF mimořádně atraktivní z hlediska poplatků za obchodování, tedy jejich minimální výše.

Suma sumárum, VWO je ETF vhodné ke dlouhodobé spekulaci na růst rozvíjejících se trhů. Vzhledem k výrazným výkyvům doprovázejícím cenový vývoj akciových titulů v něm zahrnutých jej však nedoporučujeme ke krátkodobému obchodování.

Výkon ETF VWO

VWO je poměrně spolehlivým zrcadlem dění na rozvíjejících se trzích Asie, Jižní Ameriky, Afriky a Evropy. Ve vztahu ke sledovanému indexu totiž dosahuje odchylky ve výši maximálně 5 %.

Pokud se podíváme na vývoj jeho hodnoty za posledních 10 let, zjistíme, že vykazoval spíše pohyb do strany s plynulým střídáním jednotlivých uptrendů a downtrendů.

Logo Vanguard FTSE Emerging Markets
Vanguard FTSE Emerging Markets/VWO
Načítání
Načítání

Historického maxima dosáhl již v roce 2007, kdy se obchodoval za více než 59 dolarů. Od té doby se k hranici 50 dolarů podíval pouze dvakrát – v dubnu roku 2011 a v lednu roku 2018.

Předpokládaný výnos je proto velmi těžké určit. Jedná se o jedno z těch aktiv, které mohou pečlivému a připravenému investorovi s trochou štěstí vynést roční zisk ve výši několika desítek procent, ale stejně tak mohou zaznamenat stejně výrazný pokles. Klíčem zde bude správný odhad střídání jednotlivých trendů a dobrá znalost poměrů na rozvíjejících se trzích.

Obchodní hodiny tohoto ETF

VWO se obchoduje na americké burze NYSE, která je otevřená od pondělka do pátku, 15:30 až 22:00 našeho času. Investoři by měli brát ohled také na svátky, kdy je burza zavřená.

Shrnutí

ETF Vanguard FTSE Emerging Markets (VWO) je mimořádně diverzifikovaný investiční produkt, se kterým získáte podíl na rozvíjejících se trzích v Číně, na Tchaj-wanu, v Indii, Brazílii a spoustě jiných zemí s vysokým růstovým potenciálem.

Jako rizikovější investice s tendencí k výrazným výkyvům může štědře odměnit připravené investory, ale stejně tak ztrestat ty méně zkušené. Na rozvíjejících se trzích je totiž ve hře celá řada nevyzpytatelných faktorů, s nimiž se např. na akciových trzích USA obvykle nesetkáme.

ETF VWO je tak vhodný spíše pro ostřílenější investory upřednostňující dlouhodobější strategie.

Více informací o Vanguard FTSE Emerging Markets

JménoVanguard FTSE Emerging Markets
TickerVWO
Oficiální webové stránkyhttps://investor.vanguard.com/etf/profile/VWO
Emitováno2005
Investiční společnostVanguard
ISINUS9220428588
TER0,10 %
Ohodnoťte ETF Vanguard FTSE Emerging Markets
1
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další ETF, které by vás mohly zajímat