Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 ETF » Vanguard FTSE Emerging Markets

Vanguard FTSE Emerging Markets

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny fondu Vanguard FTSE Emerging Markets

ETF Vanguard FTSE Emerging Markets
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informace o fondu Vanguard FTSE Emerging Markets

Vanguard FTSE Emerging Markets je ETF zaměřené na rozvíjející se trhy. Pod tickerem VWO kopíruje toto ETF vývoj indexu FTSE Emerging Markets All Cap China A Inclusion Index.

V portfoliu tohoto ETF nalezneme akcie společností působících na rozvíjejících se trzích v Jižní Americe, Africe, Asii, ale také v Evropě. Podíl jednotlivých akciových titulů v portfolio je dán jejich celkovou tržní kapitalizací.

V rámci hodnocení nejrůznějších ETF produktů dosahuje VWO spíše průměrných výsledků, což je však dáno nemalou mírou rizika vyplývající z investice do rozvíjejících se trhů. Ty jsou totiž velmi citlivé na globální ekonomické dění a vykazují časté výkyvy.

Fond VWO vznikl v roce 2005 jako investiční produkt skupiny Vanguard. Od roku 2013 již nezahrnuje akcie jihokorejských společností, jelikož tuto zemi již nepovažuje za rozvíjející se trh.

Více než polovinu všech aktiv fondu je tvořena akciemi z technologického a finančního sektoru, přičemž významný podíl zde má také sektor spotřebitelský, zdravotnický, průmyslový nebo energetický.

Akvizicí tohoto fondu získá investor podíl ve společnostech jako Alibaba Group, Tencent Holdings Ltd., Taiwan Semiconductor Manufacturing nebo Ping An Insurance.

Jak toto ETF obchodovat?

Investice do VWO a potažmo do rozvíjejících se trhů s sebou nese potenciál vysokého zhodnocení vloženého kapitálu, který je však vyvážen významnou mírou rizika. Akcie společností zahrnutých v ETF mají tendenci k výrazným cenovým výkyvům, což z krátkodobého obchodování může dělat skutečně adrenalinový počin.

Jelikož však ETF poskytuje poměrně komplexní obraz rozvíjejících se trhů, může se jednat o zajímavou příležitost ke spekulaci na růst dotčených ekonomik. Své zastoupení v něm totiž mají nejvýznamnější zástupci ze všech klíčových sektorů, jejichž počet a podíl v ETF je dán celkovou tržní kapitalizací.

Pokud se vám investice do takovéhoto typu fondu zamlouvá, jistě vás potěší také mimořádně vysoká likvidita VWO odrážející se v neuvěřitelně nízkých spreadech.

Spolu s nízkými provozními náklady ve výši zhruba 0.12 % je tento ETF mimořádně atraktivní z hlediska poplatků za obchodování, tedy jejich minimální výše.

Suma sumárum, VWO je ETF vhodné ke dlouhodobé spekulaci na růst rozvíjejících se trhů. Vzhledem k výrazným výkyvům doprovázejícím cenový vývoj akciových titulů v něm zahrnutých jej však nedoporučujeme ke krátkodobému obchodování.

Výkon ETF VWO

VWO je poměrně spolehlivým zrcadlem dění na rozvíjejících se trzích Asie, Jižní Ameriky, Afriky a Evropy. Ve vztahu ke sledovanému indexu totiž dosahuje odchylky ve výši maximálně 5 %.

Pokud se podíváme na vývoj jeho hodnoty za posledních 10 let, zjistíme, že vykazoval spíše pohyb do strany s plynulým střídáním jednotlivých uptrendů a downtrendů.

Vývoj VWO za posledních 10 let
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Historického maxima dosáhl již v roce 2007, kdy se obchodoval za více než 59 dolarů. Od té doby se k hranici 50 dolarů podíval pouze dvakrát – v dubnu roku 2011 a v lednu roku 2018.

Předpokládaný výnos je proto velmi těžké určit. Jedná se o jedno z těch aktiv, které mohou pečlivému a připravenému investorovi s trochou štěstí vynést roční zisk ve výši několika desítek procent, ale stejně tak mohou zaznamenat stejně výrazný pokles. Klíčem zde bude správný odhad střídání jednotlivých trendů a dobrá znalost poměrů na rozvíjejících se trzích.

Obchodní hodiny tohoto ETF

VWO se obchoduje na americké burze NYSE, která je otevřená od pondělka do pátku, 15:30 až 22:00 našeho času. Investoři by měli brát ohled také na svátky, kdy je burza zavřená.

Shrnutí

ETF Vanguard FTSE Emerging Markets (VWO) je mimořádně diverzifikovaný investiční produkt, se kterým získáte podíl na rozvíjejících se trzích v Číně, na Tchaj-wanu, v Indii, Brazílii a spoustě jiných zemí s vysokým růstovým potenciálem.

Jako rizikovější investice s tendencí k výrazným výkyvům může štědře odměnit připravené investory, ale stejně tak ztrestat ty méně zkušené. Na rozvíjejících se trzích je totiž ve hře celá řada nevyzpytatelných faktorů, s nimiž se např. na akciových trzích USA obvykle nesetkáme.

ETF VWO je tak vhodný spíše pro ostřílenější investory upřednostňující dlouhodobější strategie.


Více informací o VWO

JménoVanguard FTSE Emerging Markets
TickerVWO
Oficiální webové stránkyhttps://investor.vanguard.com/etf/profile/VWO
Emitováno2005
Investiční společnostVanguard
ISINUS9220428588
TER0,10 %

Vývoj ceny Vanguard FTSE Emerging Markets za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
30. 01. 2023 Načítání... VWO
29. 01. 2023 Načítání... VWO
28. 01. 2023 Načítání... VWO
27. 01. 2023 Načítání... VWO
26. 01. 2023 Načítání... VWO
25. 01. 2023 Načítání... VWO
24. 01. 2023 Načítání... VWO
23. 01. 2023 Načítání... VWO
22. 01. 2023 Načítání... VWO
21. 01. 2023 Načítání... VWO
20. 01. 2023 Načítání... VWO
19. 01. 2023 Načítání... VWO
18. 01. 2023 Načítání... VWO
17. 01. 2023 Načítání... VWO

Ohodnoťte ETF VWO


Připojte se k diskuzi

Další ETF, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo