Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Alternativní (netradiční) investice - Jak investovat v roce 2024? Vše co potřebujete vědět

Alternativní (netradiční) investice - Jak investovat v roce 2024? Vše co potřebujete vědět
Zdroj: depositphotos.com

Většina z vás asi budete znát akciové investice, investice do nemovitostí nebo investování prostřednictvím podílových fondů. Velké oblibě se těší rovněž investování do zlata. Místo na výsluní si pomalu hledají i kryptoměnové investice.

Investor, který hledá vhodné místo pro zhodnocení svých peněz však nemusí zůstat pouze u tradičních možností.

Už jste slyšeli o investičních mincích nebo investičním alkoholu, jako je rum nebo víno? Majetnější lidé dokonce mohou zauvažovat o investičním diamantu. Nejednomu milovníkovi aut pak zaplesá srdce, když na silnici míjí veterána, investice do veteránů má bezpochyby také své kouzlo.

Určitě jste už zkrátka měli možnost se s netradičními investicemi setkat osobně, jenom jste o nich neuvažovali jako o prostředku ke zhodnocení peněz.

My se na ně podíváme v tomto textu blíže. Dozvíte se, jaké možnosti vám alternativní investování nabízí, jakým způsobem můžete nakupovat investiční mince a investiční alkohol a na co si dát u těchto investic pozor.

Kromě jiného se podíváme na to, zda neexistují fondy či jiné možnosti, jak do luxusního alkoholu, investičních aut nebo investičních diamantů investovat. Tak pojďme na to.

Alternativní investice stručně

 • Alternativní investice zahrnují širokou škálu aktiv, včetně zlatých a stříbrných investičních mincí, investičních diamantů, luxusního alkoholu (víno, rum, whisky), a dokonce i jedinečných automobilů a uměleckých děl.
 • Jsou často považovány za sběratelské předměty a jejich hodnota má tendenci v průběhu času růst.
 • Hodnota těchto alternativních investic je často určena jejich vzácností, jedinečností a poptávkou mezi sběrateli. Hodnotu vína může například ovlivnit rok jeho výroby, zatímco hodnotu sběratelského automobilu může ovlivňovat jeho stáří a stav.

Obsah článku alternativní investování

Co je alternativní (netradiční) investování?

Mezi netradiční investice patří celá řada aktiv – zlaté a stříbrné investiční mince, investiční diamanty, luxusní alkohol (víno, rum, whisky).

Není problém investovat do automobilu a nemusí to být hned veterán ale třeba model. Movitější a znalejší investoři pak mohou zauvažovat o investici do umění.

Co mají všechna tato aktiva společného?

Obvykle se jedná o sběratelské předměty, čímž může být jakýkoli fyzický předmět, který je svým způsobem originální nebo jedinečný a z toho důvodu jeho hodnota v čase roste.

Sběratelé často shromažďují tato “hmotná aktiva”, protože je mají rádi. Investoři v nich však vidí zajímavou investici, jejíž hodnota by se měla v průběhu času zvyšovat. A že se tomu tak skutečně děje, napovídá řada statistik. Jako například data investičního fondu Knight Frank zaměřeného právě na alternativní netradiční investice.

netradicni investice
Růst hodnoty jednotlivých netradičních investic (data platná pro začátek roku 2020). Zdroj: Knightfrank.com

Stejně jako u jakékoliv jiné investice neexistují žádné záruky. Nemáte jistotu, která alternativní investice zhodnotí vaše peníze a která naopak nikoliv. Protože jsou velmi rozmanitou skupinou, jejich zhodnocení je často velmi nepředvídatelné.

Ačkoliv je v tabulce výše vidět, že na delším časovém horizontu mohou netradiční investice dosahovat závratného zhodnocení – hodnota investičních whisky v letech 2009–2019 v průměru více než zpětinásobila svou hodnotu.

V rámci jediného roku však může být zhodnocení vaší investice poměrně nepředvídatelné. Investiční automobily například v roce 2019 ztratily na hodnotě 7 %, přestože za celé desetileté období připsaly v průměru 194 %.

Co mají netradiční způsoby investování společného?

Existuje řada netradičních investic, které jsou již delší dobu považovány za prostředek inteligentního investování.

Začátečník či amatér však může mít problém s oceněním. Velmi důležitým parametrem je skutečná unikátnost konkrétní investice, což nemusí být na první pohled zjevné.

Přirozeně bude hodnota každé jednotlivé netradiční investice záviset na její vzácnosti.

Rozhodně pak musíte počítat s nižší likviditou. Zatímco akcie nebo kryptoměny prodáte řádově v sekundách, v případě netradiční investice jste závislí na tom, zda najdete kupce.

U větších sběratelských předmětů, jako jsou investiční umělecká díla nebo automobily, musíte počítat s jejich úschovou. Stejně tak investiční alkohol vyžaduje svůj způsob skladování.

Problém můžete mít také s diverzifikací netradičních investic – vstupní náklady pro investici do veteránů, umění, starožitností nebo investičních diamantů mohou být značné.

Přehled alternativních investic – Do čeho investovat?

Netradičních investic existuje opravdu široká škála, od podepsaných hokejových kartiček, přes známky, až po investiční diamanty. Pojďme si přiblížit ty vůbec nejčastější.

Investiční mince

flowing-hair
Stříbrný dolar Flowing Hair. Zdroj: Wikipedia.org

K investování do mincí (Numismatika) můžete přistupovat dvěma způsoby. Konzervativnější přístup spočívá v nakupování limitovaných edicí zlatých a stříbrných mincí vydávanými různými institucemi.

Velkou tradici má Česká mincovna, ta přitom nabízí nákupy investičních mincí i prostřednictvím zlatého nebo stříbrného spoření.

Sbírání vzácných mincí může být rovněž alternativní investicí, ale vyžaduje už značné numismatické znalosti.

Hodnota jakékoliv mince nemá téměř nic společného s jejím nominálem, a proto je důležité rozpoznat její vzácnost. Taková stříbrná mince – dolar Flowing Hair z roku 1794 je vůbec prvním vyraženým americkým dolarem a vydražila se za více než 10 milionů dolarů, což z ní dělá nejdražší minci na světě.

Investiční diamanty

Investiční diamanty lze nakupovat podobně jako další komodity i online. To ovšem neznamená, že by se jednalo o snadnou investici. Opět byste se měli snažit pochopit, co určuje hodnotu diamantů. Důležité je také dodržovat zásady diverzifikace – nekupovat za celý rozpočet jediný drahokam.

Ceny investičních diamantů dlouhodobě rostou, ale nemůžete počítat s tím, že na jejich nákupu krátkodobě vyděláte. Obvykle je nakoupíte s poplatkem u obchodníka, budete muset zaplatit DPH. Následně při prodeji, která probíhá opět prostřednictvím obchodníka, musíte počítat s dalším poplatkem za prodej.

Abyste tak mohli na investici do diamantů vydělat, musí cena vzrůst o desítky procent.

Investice do luxusního alkoholu

18ymacallan-whisky
18 letá whisky Macallan. Zdroj: Themacallan.com

Investiční rum, whisky a víno jsou mezi netradičními investicemi stále populárnější. A není se co divit, investice do whisky se vám mohla v minulém desetiletí vyplatit vůbec nejvíce.

Máte přitom široký výběr možností, jak investovat do luxusního alkoholu. Potenciální investoři upírají své zraky k ikonickým vinicím ve francouzském Champagne, nebo italském Toskánsku.

Japonská whisky nebo omezené edice investičních rumů, to jsou další vhodné alternativy, kam byste mohli investovat své peníze.

Nebo přemýšlíte o spoření pro děti? V Británii se takhle rozhodl jeden otec kupovat svému synovi k narozeninám po dobu 28 let 18letou whisky Macallan Single Malt. Oběma se podařilo “sbírku” po celých 28 let udržet netknutou a hodnota této sbírky se vyšplhala na 40 000 liber (láhev 18leté whisky Macallan Single Malt lze koupit za 255 liber).

Investice do automobilu

Investiční automobily se dále dělí na mnoho kategorií a každý investor si obvykle jednu konkrétní oblíbí.

Dle Knight Frank se jedná o druhou nejvýkonnější třídu netradičních aktiv. Je ovšem pravdou, že obvykle za investici do automobilu zaplatíte nemalou částku. Nejvíce oblíbené jsou investice do veteránů a klasických automobilů vyrobených v letech 1925–1948.

Vůbec nejdražším modelem vozu, který byl prodán v rámci aukce je Ferrarri 250 GTO, které bylo vydraženo za 70 milionů dolarů.

Obecně jeden z nejdražších sběratelských kousků získal na hodnotě díky vítězství na Tour de France Automobile v roce 1964 a 4. místu v závodě 24 hodin v Le Mans z roku 1963. Automobil rovněž nikdy neboural, což odborníci považují za klíč k jeho nesmírné hodnotě.

Investice do umění

Globální trh s uměním v současné době přesahuje hodnotu 64 miliard dolarů a může zahrnovat téměř cokoliv od fotografií, přes obrazy až po nafukovací balonky.

Obzvláště populární jsou nyní investice do moderního umění a konkrétně díla žijících umělců, jakými jsou například Jeff Koons nebo Jasper Johns.

Za umění je dnes považován například i tento nafukovací pes od Jeffa Koonse. Zdroj: Independent.co.uk

Složitý na investicích do umění je fakt, že většina z uměleckých děl jsou jediné svého druhu, díky čemuž jsou hodnotnější. Zároveň je však obtížné je ocenit. Nakonec se ceny umění řídí pouze tím, co je ochotný zaplatit trh.

Lepší přehled o cenně jednotlivých uměleckých investic můžete získat studováním zdrojů informací jako jsou Mutual Art Magazine nebo databáze aukčních cen Artnet.

Investiční známky

Milovníci filatelie mohou zpeněžit svou vášeň a investovat do sběratelských známek.

Známky mají celou řadu výhod – jsou malé a lehké, díky čemuž jsou snadno skladovatelné. Některé z nich mohou být nakoupeny relativně levně. Jsou vydávány v omezených edicích a získávají tak časem na hodnotě, a navíc je lze v katalozích snadno identifikovat, takže začátek nevyžaduje narozdíl od dalších alternativních investic příliš technického know-how.

Filatelistický trh za posledních několik desetiletí poklesl, nicméně investiční známky lze stále považovat za zajímavou netradiční investici a jeden z nejspolehlivějších sběratelských předmětů.

V letech 1991–2011 rostla cena 250 nejcennějších známek průměrným tempem 13 % ročně (viz tento zdroj).

Jakými způsoby můžete investovat?

Netradiční investice můžete nakupovat jednotlivě a fyzicky – bazary, burzy, aukce. V případě výrobce alkoholu máte například možnost nakupovat některé whisky dříve, než se dostanou do běžného prodeje.

V případě tradičních investic není přímý nákup cestou, na kterou by se měl vydávat každý, kdo s netradičními investicemi začíná.

Alternativní investice lze nakupovat i prostřednictvím fondů. Zájemci o investování do automobilů mohou například využít fondu kvalifikovaných investorů Engine Classic Cars, který spravuje BH Securities.

Existují specializované fondy investující do vína, nebo do whisky. Možností, jak investovat pasivně (co je pasivní investování?) do netradičních investic je zkrátka mnoho.

Velmi zajímavě se pak jeví také novinka Portu Gallery, která umožňuje i drobným střadatelům kolektivní investice do sběratelských předmětů typu investičních automobilů, whisky nebo sbírek známek.

portu gallery
Takto může vypadat detail aukce na Portu Gallery. Zdroj: Gallery.portu.cz

Přečtěte si naši recenzi investiční platformy Portu

Jak funguje investování v Portu Gallery? To a mnohem více se dozvíte v naši recenzi.

Na co si u těchto druhů investic dát pozor?

Asi se shodneme, že můžou být alternativní investice zajímavou cestou, jak diverzifikovat investiční portfolio. Může však být poměrně obtížné předpovědět, zda a kdy vám investované peníze přinesou smysluplnou návratnost.

Ne všechny sběratelské předměty musí být nutně cenné – některé získávají hodnotu díky své jedinečnosti.

Další netradiční investice jsou považovány za cenné z důvodu vzácnosti – investiční diamanty nebo mince, nebo jim zkrátka připisují význam odbornici či odhadci.

Netradiční investice však obecně podléhají měnícímu se vkusu populace – hodnotné jsou, pokud je po nich poptávka a někdo je ochoten za ně zaplatit vysokou cenu.

Právě načasování nákupu a prodeje, může být jedním z problémů, který mají netradiční investice společný s těmi tradičními.

Hodnotu alternativního investičního aktiva určují různé faktory – u luxusního alkoholu se často jedná o rok výroby. U automobilových veteránů to je obecně jejich stáří a stav. Zlaté a stříbrné mince z unikátních edicí o pár kusech budou nesmírně cenné, protože jich je málo. Velmi významně však do cen netradičních investic promlouvá jejich aktuální obliba mezi sběrateli.

Je velmi snadné také zaplatit přehnanou částku za falsifikát – ať už se jedná o sběratelské mince, bankovky nebo třeba umění.

Stejně tak může přijít pomalý růst hodnoty a nějakou dobu bude trvat, než se vám nákup netradiční investice opravdu vyplatí.

Jedním z nejdůležitějších důvodů pro nákup netradiční investice tak může být váš osobní vztah a zájem o toto “hmotné aktivum”.

Nakonec pak myslete vždy na to, že netradiční investování vám nedává žádné záruky a může být poměrně rizikové, navíc neexistuje žádná osvědčená investiční strategie, která by komukoliv zaručovala dlouhodobý úspěch.

Než nakoupíte investiční mince, diamanty nebo investujete do luxusního alkoholu, je určitě vhodné si položit 5 následujících otázek:

 • Jaká rizika jsou spojená s touto netradiční investicí a jsem ochotný je přijmout?
 • Kdy budu moci tuto investici prodat se ziskem? Splňuje tento investiční horizont mé představy?
 • Kde bezpečně uložím svou netradiční investici, abych zajistil, že bude uchována ve vhodném prostředí?
 • Proč investuji do této konkrétní netradiční investice?
 • Kolik toho vím o hodnotě a historii této jedinečné netradiční investice?

Výhody & Nevýhody netradičního investování

Netradiční investice mohou být stejně jako ty tradiční zajímavou možností, jak budovat bohatství, vyžadují však naprosto jinou sadu znalostí, než jakou má například akciový investor. Jedná se o velmi specifická hmotná aktiva, která nemusí být snadné ohodnotit.

Máte-li zkušenost s akciemi, vezměte si, jak je někdy složité ohodnotit konkrétní akcii, i když jste schopní díky internetu pomalu zjistit, jak tráví zaměstnanci dané společnosti obědové pauzy.

Exaktní ohodnocení netradičních investic pak je ještě složitější.

Abyste získali, alespoň bližší představu, měli byste se seznámit s hlavními výhodami a nevýhodami této krásné, ale zároveň velmi náročné cesty ke zhodnocení vašich peněz:

Výhody:

 • Mnoho z netradičních investic je přenosných. Historie nám ukázala, že investiční mince, diamanty nebo třeba zlaté zuby, sloužily jako snadný způsob, jak přesouvat osobní bohatství napříč celou planetou.
 • Jedná se povětšinou o globální investice – můžete je nakupovat i prodávat téměř po celém světě – alespoň tam, kde po nich existuje vysoká poptávka. Zajdeme-li do extrému, budete-li cestovat pouští, můžete neuvěřitelným způsobem zhodnotit i vodu, kterou s sebou vezete.
 • Na rozdíl například od akcií, dluhopisů a jiných investičních nástrojů si můžete na svou investici skutečně sáhnout.
 • Netradiční investování může (a ideálně by mělo) být vaší vášní, kterou si budete opravdu užívat.

Nevýhody:

 • Vysoce ceněné umění, unikátní veterán, případně i luxusní alkohol mohou být extrémně drahé. Můžete tak být nuceni do jediné investice alokovat mnohem více kapitálu, než jste původně plánovali. Velkým problémem bývá v případě netradičních investic hlavně nedostatečná diverzifikace.
 • Jedná se o velmi nestálou součást investičního trhu, která je zcela ovládána dynamikou nabídky a poptávky. To může někdy vést k problémům s likviditou. I když budete na prodej spěchat, nenajdete kupce.

Závěr – Proč byste nemohli netradičně investovat?

Pokud je něco netradičního, tak to s sebou nese jistý punc originality nebo jedinečnosti, chcete-li. Uvažujete-li tak seriózně o zhodnocování svých peněz prostřednictvím investování, jako vhodný (snazší) začátek se jeví tradiční investice.

Akcie, dluhopisy, komodity, nemovitosti a kryptoměny nabízejí mnoho možností, jak zhodnocovat volné finanční prostředky. Pokud samozřejmě hledáte cestu, jak dále diverzifikovat investiční portfolio, tak proč k tomu nevyužít netradiční investice?

Nejste-li ale vážně milovník automobilových veteránů, umění nebo nemáte zálibu ve zkoumání jiných sběratelských předmětů, určitě není vhodné začínat s rozsáhlým investičním rozpočtem.

Jako v případě jakéhokoliv investování platí, že byste měli investovat pouze do toho, čemu rozumíte. Právě porozumění netradičním investicím může být často překážkou.

Zároveň by mohly být vhodnou vstupní branou do odvětví netradičních investic sběratelské mince. Česká mincovna nebo BH Securities čas od času vydávají sběratelské edice zlatých a stříbrných mincí. Pokud vás tedy láká netradiční investování, proč nezačít právě s nimi.

Investicí do sběratelských mincí můžete vydělat hned 2x – na rostoucí ceně drahého kovu a na omezeném počtu mincí z dané sběratelské edice.

Investujte do něčeho, co milujete nebo o to máte přinejmenším skutečný zájem. Jenom tak vám může vaše netradiční investice přinášet radost, i když trh například nikdy neocení její vysokou hodnotu.

Pamatujte, že se tato “hmotná aktiva” neobchodují na veřejných trzích, takže jsou jejich ceny poměrně “neprůhledné”. Riziko, že se jako investor – nováček spálíte je poměrně vysoké. Přejeme hodně radostí s vašimi netradičními investicemi.

Zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Alternativní (netradiční) investice - Jak investovat v roce 2024? Vše co potřebujete vědět

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎