Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » BMW

Akcie BMW (BMW) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií BMW

Akcie BMW (BMW)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informace o akciích BMW

Firma BMW je výrobce automobilů, motocyklů a motorů sídlí v Mnichově. Jedná se o mateřskou společnost Mini a Rolls-Royce. Dohromady tento ohromný koncern zaměstnává přes 105 tisíc pracovníků. Mohlo by se tedy jistě jednat o zajímavé akcie k obchodování či dlouhodobému držení.

V tomto článku nejprce podrobněji představíme společnost BMW a pak se podíváme i na samotné akcie BMW. V neposlední řadě se podíváme i na dividendu kterou budete odměněni v případě, že akcie této společnosti držíte.

Obsah článku o akciích BMW

1.Představení akciové společnosti BMW AG2.Akcie BMW – kdo je vlastní a jak se vyvíjela jejich cena?3.Dividendy u akcií BMW4.5 důvodů proč nakoupit akcie BMW5.Jak na nákup akcií BMW6.Diskuze k akciím BMW (komentáře)

Představení akciové společnosti BMW AG

Společnost BMW je německá automobilka a výrobce motorek, která vznikla spojením dvou německých firem Rapp Motorenwerke a Gustav Otto Flugzeugwerke v roce 1916. Původně se firma zaměřovala na výrobu leteckých motorů, ale od roku 1928 se již věnuje automobilovému průmyslu.

Společnost BMW od svého založení dokázala přečkat značné útrapy. Samotný vznik byl v průběhu 1. světové války a později dokázala přečkat nejen 2. světovou válku, ale poválečné období, studenou válku aj. Tato firma ale všechny úskalí dokázala zvládnout, až nakonec v roce 1993 mohla oslavit vyrobení pětimilióntého vozu.

A jak vlastně vypadá portfolio této společnosti? Za písmeny BMW se skrývá mnohem více než jen auta. Svou činnost firma zaměřuje do 4 segmentů – automotive, motorky, finanční služby a ostatní subjekty.

Automotive segment se zaměřuje nejen na výrobu a prodej aut značek BMW, MINI či Rolls-Royce, ale také jejich vývoj, produkci náhradních dílů i příslušenství. Obdobně doširoka je zaměřena činnosti i v segmentu motocyklů.

S nákupem aut se často pojí leasing a jiné formy úvěrů. Je proto účelné, že se firma zaměřuje také na finanční služby související s prodejem a provozováním osobních aut. V segmentu finančních služeb se tedy zaměřuje na leasing automobilů, financování služebních vozidel, financování drobných zákazníků a dealerů, pojišťovací činnosti a jiné.

Mezi ostatní subjekty této značky patří například BMW (UK) Investments Ltd nebo Bavaria Lloyd Reisebuero GmbH.

Akcie BMW – kdo je vlastní a jak se vyvíjela jejich cena?

Přibližně 50 % akcií této společnosti se veřejně obchoduje a zbylá polovina je rozdělena mezi dva vlastníky.

Větší část, 29 % vlastní Stefan Quandt, německý průmyslník a inženýr. Zbývající díl 21 % vlastní Susanne Klatten, investorka a sestra Stefana Quandta. Dalo by se tak říci, že se jedná o rodinný podnik, ale u takto velké firmy to už na fungování asi nemá příliš velký vliv.

A jak se vyvíjela cena akcií BMW? Na grafu níže je zobrazena jejich cena za období 10 let (do roku 2020). Můžete si všimnout, že tyto akcie jsou poměrně volatilní.

akcie bmw - cena
Akcie BMW – vývoj ceny mezi lety 2010 a 2020

Cenový vývoj těchto akcií zaznamenával poměrně skokové nárůsty i propady. Takovými náhlými pohyby ceny okolo 10-15 % byste se neměli nechat rozhodit při dlouhodobém investování – v dlouhodobějším měřítku nemají moc velký význam.

Svého vrcholu cena dosáhla na přibližně 127 USD počátkem roku 2015. Od té doby se jí moc nedařilo, nehledě na to, že dalším ohrožením firmy by mohl být trend elektromobilů. Záleží, jak se firmy zvládnou přizpůsobit a jaká bude návratnost prostředků investovaných do vývoje.

Automotive trh je obecně považován za poměrně konkurenční, firmy jsou velké a musí vynakládat velké finance na vývoj a výzkum. Z toho důvodu se u podobných akcií neočekává rychlý nárůst, to ale patrně neplatí vždy, viz např. Elonova Tesla.

Dividendy u akcií BMW

Při nákupu akcií nás zajímají také dividendy. Konkrétně BMW vyplácí dividendu okolo 3 eur na akcii (v době krize o něco méně, v době růstu trochu více). To odpovídá dlouhodobému výnosu přibližně 5 % na akcii.

Za rok tedy při vlastnění akcií v hodnotě přibližně 4000 eur vyděláte na dividendách BMW cca 200 eur.

akcie bmw dividendy
Vyplacené dividendy (v EUE) od roku 2009 do roku 2019

Samozřejmě, že výplata dividend se odvádí ze zisku společnosti, a proto je otázkou, jak velkou část svého zisku společnost vyplácí? Tento podíl se anglicky nazývá payout ratio a v případě BMW vychází okolo 30%.

Jsou společnosti, které na dividendách vyplácí i více jak 80 % svého zisku, někdy dokonce i ještě více. Obvykle tak dělají proto, aby si udržely titul dividendových králů. Na druhou stranu takto vysoký podíl může být i hrozbou – cena akcií by se v případě poklesu dividend mohla propadnout. To by se stalo snadno – stačilo by, aby společnost v daném roce nevygenerovala dostatečnou výši zisku.

Běžně investoři payout ratio pod 50 % považují za zcela v pořádku, což BMW splňuje.

5 důvodů proč nakoupit akcie BMW

Pokud máte na akcie BMW zálusk, podívejte se níže na 5 důvodů, proč by právě tato společnost mohla pro vás být tou pravou.

 1. Skvělá image společnosti – fanoušci motorů často BMW milují
 2. Za BMW stojí německá vláda – BMW je důležitou součástí německé ekonomiky a pokud by se dostala do problémů, vláda by pravděpodobně vynaložila nemalé finance s cílem firmu udržet
 3. Dobré P/E ratio (price to earning) – dlouhodobě okolo 6
 4. Vysoká dividenda – okolo 5 % ročně
 5. Zdravá hodnota payout ratio – okolo 30 %

Jak na nákup akcií BMW

Obecně je nejlepší téměř všechny akcie nakupovat prostřednictvím nějakého akciového brokera. Nákup je tak i pro menší obchodníky a investory rychlý – v obchodních hodinách probíhá okamžitě – a vy sami si určíte, kdy budete chtít akcie prodat.

Stačí si převést peníze na účet ke svému brokerovi. U brokerů dostupných v ČR (např. RoboMarkets či XTB) stačí i pouhých pár tisíc korun.

Akcie lze také obchodovat jako CFD (z angl. contract for difference). Při obchodování CFD pouze těžíte z pohybu ceny akcií – z nárůstu či z poklesu. Navíc ale také můžete využít finanční páku, která umožňuje obchodovat s použitím menšího množství finančních prostředků. Tím umocňuje vaše výsledky. Dejte si ale pozor – nejen zisk, ale i ztrátu!

Příklad konkrétního obchodu s akciemi BMW
Pokud byste si koupili 20 akcií BMW v době, kdy stály 60 EUR, stály by vás 1 200 EUR plus nějaké poplatky. Poté, co ale cena vzrostla na 80 EUR, byste je mohli prodat a vydělat tak necelých 400 EUR. Váš zisk je tak vzhledem k vkladu zhruba 30 %.

A jak by vypadal stejný obchod jako CFD s finanční pákou 1:5?

Na stejný nákup 20 akcií by vám stačilo na obchodním účtě u brokera mít "pouhých" 240 EUR (tedy pět krát méně). Zisk by ale při stejném růstu byl opět 400 EUR. Zásadní rozdíl je ale v procent. zisku – vzhledem k vašemu vkladu byste investované peníze zhodnotili o téměř 166 % (nepočítáme s poplatky).

Obchodování s využitím finanční páky má své výhody, které se vyplatí především u intradenního a krátkodobějšího obchodování. Musíte si ale sami vybrat, který typ vám bude sedět nejlépe.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Další zdroje informací o akciích BMW

 1. https://www.bmw.com/en/index.html
 2. https://www.bmwgroup.com/en/company/history.htmll
 3. https://finex.cz/akcie/bmw/
 4. https://www.patria.cz/akcie/BMWG.DE/bmw/online.html
 5. https://finance.yahoo.com/quote/BMW.DE/
 6. https://www.marketwatch.com/investing/stock/bmw?countrycode=xe
 7. https://markets.businessinsider.com/stocks/bmw-stock

Více informací o akciích BMW (BMW)

JménoBMW
TickerBMW
Webové stránkyhttps://www.bmwgroup.com/en.html
Založeno1916
SektorSpotřební zboží/služby - zbytné
PrůmyslAutomobily
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie BMW za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
23. 03. 2023 Načítání... BMW
22. 03. 2023 Načítání... BMW
21. 03. 2023 Načítání... BMW
20. 03. 2023 Načítání... BMW
19. 03. 2023 Načítání... BMW
18. 03. 2023 Načítání... BMW
17. 03. 2023 Načítání... BMW
16. 03. 2023 Načítání... BMW
15. 03. 2023 Načítání... BMW
14. 03. 2023 Načítání... BMW
13. 03. 2023 Načítání... BMW
12. 03. 2023 Načítání... BMW
11. 03. 2023 Načítání... BMW
10. 03. 2023 Načítání... BMW

Ohodnoťte akcie firmy BMW


Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo