Fondee je investiční platforma s jedněmi z nejnižších poplatků na trhu. Velmi transparentní přístup, žádné vstupní ani výstupní poplatky z ní dělají dosti zajímavého hráče na trhu. Investování již od 1 000 Kč rozhodně ocení velká spousta lidí. Nevýhodou Fondee může být snad jenom její krátká historie a nemožnost zasahovat do skladby portfolia. Pokud jste méně zkušený investor nebo člověk, který nemá na edukaci v oblasti investování čas ani chuť, Fondee platforma je pro vás jako dělaná.
Hodnocení Finex.cz
-
4. místo
-
87 %
Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je dostupnost českého jazyka, kvalita uživatelské podpory či nápovědy, vklad/výběr a investování v českých korunách nebo přítomnost pobočky v České republice.
95%
Poplatky a podmínky
Hodnoceny jsou poplatky za otevření a vedení účtu, poplatek investora, výkonnostní poplatek, dále také poplatky za výběr/vklad peněz a další poplatky. Do hodnocení se promítají i podmínky spojené s využíváním této služby, jako např. minimální vklad/investice.
90%
Dostupná aktiva
Hodnocení zahrnuje počet dostupných tříd aktiv (akcie, etf, kryptoměny, atp.) a celkový počet aktiv. V potaz bereme i to, zda broker umožňuje investovat do českých akcií.
85%
Nástroje a funkce
Hodnoceny jsou zde nástroje a funkce, jako např: dětské účty, DIP, obdoby spořicích účtů, firemní účty, možnost trvalého příkazu, automatické rebalancování či sestavení vlastních portfólií.
70%
Jednoduchost použití
Hodnocena je přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost mobilní aplikace. Dále je zde zohledněna celková rychlost a jednoduchost procesu registrace, popř. procesu ověřování totožnosti.
90%
Důvěryhodnost platformy
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, entitu stojící za značkou, regulace ČNB, velikost její uživatelské základny, kvalita zákaznické podpory, názory našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.
Naučit Čechy, že peníze se nezhodnocují v bankách, ale v investicích, aneb “investice s lidskou tváří“. Tak přesně zní cíl investiční platformy Fondee, kterou na podzim roku 2017 společně založili a po pár letech testování v lednu 2020 také naostro spustili manželé Hlavsovi.
Rádi by nám ukázali, že investovat neznamená podstoupit nepřiměřené investiční riziko a že to lze provést i jinak než prostřednictvím předražených bankči fondů.
Co je na tom pravdy? Fungují Fondee investice skutečně tak dobře? Nejen to vám zodpoví naše komplexní Fondee recenze.
Recenze Fondee vám prozradí více o zakladatelích tohoto startupu, rozebereme, jak celé investování funguje, včetně rizika, návratnosti a pravidelné rebalance portfolia.
Podrobně prozkoumáme související poplatky – jejich podrobnou skladbu. Ke konci této Fondee recenze se pak podíváme i na srovnání Fondee vs. Portu tedy porovnání s podobně fungující platformou Portu.
Kdo stojí za projektem investiční platformy Fondee?
Zatímco za Portu se skrývá perspektivní investiční společnost Wood & Company, která tímto projektem cíli na retail (doposud se věnovala pouze B2B trhu), Fondee založili “jen” dva manželé Jan a Eva Hlavsovi – a ještě k tomu jako startup.
To, že se jedná o dvě fyzické osoby a nikoliv velikou společnost, není důvod ke znepokojení. Tyto služby nemůže provozovat kde kdo.
Manželé nejprve v roce 2017 založili společnost Fondee s.r.o. a museli získat licenci od České národní banky. Pak dva roky vyvíjeli platformu. Teprve poté mohli spustit ostrý start.
Oba dva manželé vystudovali ekonomii v Londýně. Eva má dlouholetou praxi mj. v Morgan Stanley, kde analyzovala investiční rizika, a pracovala také na Ministerstvu financí.
Honza řadu let pracoval v londýnské City, kde se staral o miliardová portfolia. Mimo to sám investuje do akcií a dluhopisů. Oba tedy mají odpovídající praxi a zkušenosti v těchto odvětvích. Otázkou však je, zda lze zařadit Fondee mezi nejlepší investiční platformy.
TIP
Pokud jste v investování a spoření úplní nováčci, zkuste se nejprve podívat na našeho průvodce investováním, kde jsme rozebrali důvody, proč investovat, kolik je k tomu potřeba peněz, co je to investiční trojúhelník (riziko vs výnos vs likvidita).
V článku jsme také vysvětlili, co je to diverzifikace portfolia a uvedli obsáhlý seznam různých investičních možností.
Proč Fondee?
Jak fungují Fondee investice?
Investování přes Fondee probíhá tak, že za vložené peníze se nakoupí podíly v několika burzovně obchodovaných fondech (ETF), které samy obsahují stovky akcií či dluhopisů. Veskrze se tak jedná o jakousi alternativu investování do podílových fondů nebo investování do indexů na vlastní pěst.
Platforma Fondee tedy bude z povahy ETF vhodná především pro méně zkušené či zcela nezkušené investory a hlavně klienty, kteří se nechtějí investování aktivně věnovat a ve svém volném čase raději dělají něco jiného.
Výnos u Fondee bude výrazně lepší než na spořicích účtech bank, ale pokročilejší investor by mohl dokázat své peníze zhodnotit lépe.
Je tu však i určitá nevýhoda. Pro někoho, kdo hledá napětí, obchody, vysoké zhodnocení a chce analyzovat různé možnosti či příležitosti, Fondee investice prostě není. Tady je potřeba jenom poslat peníze a být trpělivý, o vše je postaráno.
Nevýhodou Fondee je jejich prozatím krátká historie. Ostrý provoz začal v lednu 2020, testovací provoz běžel od srpna 2019. To bohužel příliš neumožňuje sledovat skutečný vývoj investic, k dispozici jsou tedy pouze odhady.
Odhady však ale nebudou daleko od pravdy. Investování přes Fondee funguje tak, že Klientovi je nakoupeno portfolio sestávající z ETF, přičemž každé z těchto ETF má za sebou již několik (desítek) let historie obchodování.
Navíc každé ETF sleduje jasně definovaný akciový index nebo dluhopisový koš, který má historii starší 10 let a více. Produkty v portfoliu a jejich výnosnost a historický výkon jsou tedy dobře známy.
Na obhajobu Fondee je dobré zmínit, že téměř žádné z podobných investičních platforem nemají svou historii o moc delší.
Jedná se o poměrně moderní způsob investování (či spoření), který přišel na trh teprve v posledních letech.
Patrně jako reakce na předraženou nabídku investičních fondů, které si za tyto služby braly nepřiměřené poplatky a provize, a neefektivní spoření bank, které stěží přináší nějaký úrok a poráží inflaci.
U běžných spořicích produktů se často úroky pohybují od 0,1 % do maximálně 3 % – v závislosti na vývoj úrokových sazebcentrální banky.
Tyto bankovní instituce a fondy patrně budou konkurenti platformy Fondee a jim podobným. Na trhu jsou však ještě bližší konkurenti.
TIP
Fondee není jediná investiční platforma. U nás na webu naleznete i obsáhlou recenzi investiční platformy Portu. Srovnání Fondee vs. Portu pak naleznete na konci této Fondee recenze.
Investovat s Fondee lze jednorázově i pravidelně
Vzhledem k povaze investování do ETF jsou obvykle lepší pravidelné investice, např. na měsíční bázi. Tímto se průměruje vstupní cena cenných papírů a vyhnete se tak nakupování na vrcholu (výnosnost bude stabilnější a bezpečnější).
Přesto ale jednorázovému investování nic nebrání. Platforma Fondee je bez vstupních i výstupních poplatků (podrobněji v kapitole recenze Fondee o poplatcích), takže je na vás, kolik peněz budete posílat.
Můžete i kdykoliv v průběhu investovanou částku změnit, přestat pár měsíců platit nebo z ničeho nic jednorázově zaslat vyšší částku. Je to jen na vás.
Povinností investora je učinit první vklad ve výši alespoň 1 000 Kč. Další vklady už ale mohou být libovolné – tedy i méně než 1 000 Kč.
Konzervativní portfoliodosahuje výnosnosti okolo 3 %. To není moc, ale výnos je v čase poměrně stabilní (v krizích i při boomech) a stačí povětšinou na ochránění úspor před inflací.
Poznámka
Výnos i nejméně rizikového portfolia je trojnásobný v porovnání s důchodových fondem, neboť jejich zhodnocení se pohybuje ve výši okolo pouhého jednoho procenta ročně.
Jak vypadá vývoj odvážnějšího portfolia? To dosahuje historicky výnosů okolo 8 % ročně. To je poměrně příjemné zhodnocení úspor, vzhledem k tomu, že se jedná o pasivní výdělek.
Pasivní výdělek jsou investice, které není potřeba spravovat. Právě to je případ i Fondee, do kterého stačí poslat peníze, a o nic dalšího se nestaráte. Peníze se zhodnocují samy.
Nevíte, kterou strategii byste si měli případně vybrat? Nezoufejte. Při registraci se vyplňuje dotazník, na základě kterého jsou klienti ohodnoceni a je jim doporučeno optimální investiční portfolio.
Vyšší riziko tedy znamená vyšší potenciál, avšak volatilita takové strategie je také vyšší.
Abyste si udělali lepší představu, co myslíme volatilitou v praxi a jak ve skutečnosti vypadá, podívejte se na obrázek níže.
V případě, že hodnota investice najednou prudce spadne, řada začínajících investorů má tendenci panikařit a rychle zůstatek vybírat. To je ovšem veliká chyba a nemělo by k takovému chování dojít.
Proč? Výsledné zhodnocení pravidelného investování není tolik závislé od okamžiku zahájení investování (díky průměrování ceny), jako spíše od investičního horizontu (doby investování) a okamžiku ukončení investování (výběru peněz).
Po prudkém propadu, který jsme si zažili např. v 1. kvartálu 2020, obvykle následuje rychlý nárůst. Jestliže nestihnete investici ukončit před takovým propadem, nepanikařte.
Zpravidla může stačit počkat jen o něco déle a dost možná si vyberete o mnoho procent vyšší částku.
Dlouhý investiční horizont pomůže zmírnit celkový význam propadů (tedy méně záleží na době výběru peněz). Proto se u rizikovější strategií doporučuje investovat déle.
Výše máme graf vývoje reálné investice přes Fondee. Jedná se o typ portfolia “smělý investor”, tedy rizikovější variantu s počátečním vkladem 100 000 Kč a pravidelnou měsíční úložkou 5 000 Kč.
Poznámka
Všimněte si, že pokud by vystrašený investor vybral peněžní prostředky na dně, byla by hodnota investice jen okolo 100 tisíc korun.
Byl by tedy ve ztrátě. Kdyby naopak pouhé 2 měsíce počkal, hodnota by se vyšplhala na přibližně 130 tis. Kč.
Jaké poplatky se platí za investování přes Fondee? Jak a kdy jsou strhávány?
Ohromná výhoda Fondee oproti klasickým podílovým fondům jsou velice nízké poplatky. Ty v případě fondů bývají trojí. Vstupní poplatky, výstupní poplatky a poplatky za správu (manažerské).
Investičním fondům s výstupními poplatky se zpravidla raději vyhýbejte. Není nikde dané, že by nemohly být, avšak dnes již nejsou běžné. Mohou tedy působit podezřele. Vstupní poplatky jsou naopak zcela běžné. Obtížně se hledá fond, který by je neměl.
Výhodou Fondee je, že zde není žádný vstupní poplatek.
Jediné, co u Fondee budete platit, je 0,9 % ročně z aktuální hodnoty portfolia za jeho správu.
Poplatky jsou strhávány měsíčně, tedy každý měsíc se vám strhne 0,075 % (1/12 z poplatku) z aktuální hodnoty portfolia a to pouze v případě, že jste v daném měsíci měli nějaký zůstatek. Pokud však na svém účtu u Fondee nemáte žádné prostředky, neplatíte samozřejmě nic.
Celkově jsou tu poplatky velmi nízké.
Toto je rozhodně jeden z pozitivních aspektů investiční platformy Fondee. Oproti poplatkům u většiny podílových fondů je rozdíl markantní, a to zejména v dlouhodobém investičním horizontu.
Dopad vysokých poplatků u klasických fondů je ilustrován na následujícím grafu a v tabulce níže.
Jedná se o jednorázovou investici 100.000 Kč. U Fondee je počítán roční poplatek 1,05 %, u podílového fondu 2,7 % a roční zhodnocení je nastaveno na 7 % v případě obou.
Po 15 letech tento rozdíl činí přes 50 tisíc korun. Je to ohromný rozdíl. Skoro se zdá, že je někde chyba, ale propočet je správně (sami jsme si ho zkontrolovali). Pouze lze snad vytknout, že téměř 3% roční poplatek je jedna z těch dražších (nicméně zcela reálných) variant.
Automatická rebalance portfolia – Jak přesně funguje?
Obchodní dny, tedy kdy se provádí obchodní transakce (nákup a prodej ETF, výběry vkladů a také adjustace portfolia), jsou každý pracovní den. Rebalancing pak probíhá jednou za měsíc.
Každé portfolio má přesně dané složení instrumentů a jejich podíl. To totiž ovlivňuje rizikovost a očekávaný výnos (viz příklad na obrázku níže).
Jenže hodnota (cena) těchto ETF se v čase mění. V jeden moment mohou některé růst na ceně a jiné klesat. Tím se mění jejich procentuální zastoupení ve vašem portfoliu. Aby se zachovala rizikovost a jiné faktory, je možné jednou za měsíc rebalancovat portfolio.
Řečeno jednoduše: to, čeho je v portfoliu málo, se dokoupí. To, čeho je moc, se prodá (viz ilustrace níže).
Tento rebalancing je proveden na základě schválení klientem – pokud si to klient nepřeje, nemusí tedy proběhnout vůbec.
Díky tomuto systému Fondee častěji odhalí méně efektivní ETF, jejichž hodnota se zrovna propadá, a takové ETF bude dokupováno, a naopak vydělávající ETF, které roste na ceně, bude prodáváno, aby jeho podíl na portfoliu zůstal stejný. Toto je ve skutečnosti výhoda – ETF se díky rebalancingu “nakoupí levně a prodá draze.”
Obchodní dny u Fondee každý den
Obchodní dny byly u Fondee nejprve dvakrát měsíčně, po 14 dnech. Po jisté době však Fondee přišlo s vylepšením a nyní jsou obchodní dny každý pracovní den, přičemž poplatek investorů zůstává stejný. To je zásadní výhoda oproti ostatním platformám.
Nedokážu lépe investovat sám?
Zkušenější investor pravděpodobně nebude nijak ohromený potenciálním výnosem 8 % ročně. To ale neznamená, že si někdo jiný nemůže pomoci k daleko lepšímu zhodnocení peněz než v bance.
Vzhledem k tomu, jak je vše jednoduché a transparentní je potenciál zhodnocení odpovídající. Celkově se jedná o variantu vhodnou především pro méně zkušené investory nebo někoho, kdo hledá výhodnější variantu spoření např. na stáří než je důchodové spoření.
Fondee je vhodné také pro lidi kteří nechtějí s investováním a edukací k tomu nutnou zbytečně ztrácet čas a radši své peníze někomu svěří.
Jak začít investovat přes Fondee – Jednoduchý návod na registraci
Na oficiálním webu Fondee vyberte možnost “chci investovat” a dostanete se na začátek registračního formuláře. Svůj účet můžete propojit s FB, LinkedInem nebo Googlem, my jsme ale zvolili klasickou registraci.
Celá registrace je poměrně rychlá, hravě ji zvládnete do pár minut. Nejprve se tedy vyplní formulář, viz níže.
Dále se vyplňuje investiční dotazník, který určí, jaký typ portfolia (rizikovost) je pro vás vhodné. Po poslední odpovědi se vám nezávazně zobrazí doporučené investiční portfolio. Sami si ale můžete vybrat, které budete chtít. Výsledkem dotazníku nejste podmíněni.
Poté je nutné projít ověřením totožnosti, tedy nahráním fotografií osobních dokladů.
Své zadané údaje nyní zkontrolujte a na pár kliknutí podepište vygenerovanou smlouvu.
Dále pošlete první platbu. A od té doby jen posíláte vklady podle toho, jak budete chtít. Fondee je zainvestuje za vás.
Na oficiálním webu Fondee jsou k dispozici odpovědi na nejčastější dotazy. Pokud vás zajímá ještě něco dalšího, zkuste si je pročíst.
Fondee vs. Portu? Je lepší platforma Fondee nebo Portu?
Portu
Fondee
Poplatek za správu
0,24 % až 1,00 %
0,90 %
Frekvence nákupů
2x týdně
každý den
Výběr peněz
5 – 10 pracovních dnů
týden
Automatická rebalance
10 % od relativní odchylky
1x měsíčně na přání klienta
Vlastní strategie
ano
ne
Počet portfolií
10 portfolií
7 portfolií
Změna typu portfolia v průběhu investice
ano, ale omezeně
každý den
Z kolika instrumentů se portfolia skládají
6 – 11 ETF dle rizikovosti
15 ETF
Měnový hedging
ano
ne
Právní subjekt
a.s.
s.r.o
Hlavní rozdíly spočívají ve vyšším poplatku za správu – standardní poplatek u Portu je srovnatelný, nicméně díky nejrůznějším slevám se můžete dostat výrazně níže (viz recenze Portu).
Předpokládaná výnosnost nejrizikovější varianty portfolia je pak v případě Portu také o něco vyšší.
Hedging je krytí před měnovým rizikem (tedy výkyvem kurzu). Finanční instrumenty jsou v cizích měnách. Pokud by dolar výrazně posílil, mohla by investice ztratit na hodnotě v korunách.
Tyto výkyvy jsou z dlouhodobého hlediska spíše zanedbatelné, jelikož jsou cyklické (krátkodobý vliv ale může být citelný). Hedging není zadarmo, čímž na druhou stranu omezuje výnosnost. Záleží hlavně na investorovi, kterou variantu preferuje.
Velký rozdíl je i v automatické rebalanci, kterou jsme již rozbírali v recenzi Fondee. U obou platforem je možné investovat od 1 000 korun.
Info
Právní entita, která stojí za těmito projekty, je velmi odlišná. Na straně Portu máme ohromnou investiční společnost, která má základní kapitál téměř půl miliardy korun a řadu let zkušeností.
Naproti tomu stojí startup dvou manželů. Opět záleží na osobních preferencích investorů, neboť jsme si ukázali, že obě firmy působí velmi důvěryhodně.
Výhodou Portu je možnost sestavení si vlastního portfolia, ale asi to nebude úplně nezbytné pro každého investora.
Někdo se specifickými nároky to ale ocení. Říct, která platforma je lepší, je velice těžké. Každý má jiné preference a investiční cíle. Je tedy na vás určit si své priority a podle toho vybírat.
Celkově jsou projekty velmi podobné, mají shodné strategické cíle a velmi podobnou, ne-li stejnou cílovou skupinu uživatelů.
Závěr – shrnutí výhod a nevýhod Fondee
Výhody Fondee
Vše je snadné, rychlé a plně online (registrace do 48 hodin kvůli ověření identity)
Pohodlný a časově nenáročný způsob investování
Sami si volíte aktuální výši vkladů a můžete je kdykoliv libovolně měnit (nad 1 000 Kč)
Výnos odpovídající jednoduchosti investice (v průměru až 8 % ročně)
Větší výnos než běžné spořicí produkty a prakticky bez námahy
Velmi nízký poplatek za správu portfolia
Žádné vstupní ani výstupní poplatky
Poplatek se platí průběžně a pouze pokud služby využíváte, investování lze kdykoliv ukončit
Velmi transparentní přístup
Pravidelné rebalancování skladby portfolia (možno vypnout)
Dostupná mobilní aplikace ukáže hodnotu vašich investic kdekoli a kdykooli
Nevýhody Fondee
Nemůžete zasahovat do investičních příkazů ani jinak ovlivňovat skladbu vybraného portfolia
Zkušený investor by mohl dosahovat vyššího zhodnocení a tuto formu investování asi bude považovat za poněkud “nudnou”
Krátká historie společnosti (krátká doba pro posouzení kredibility a udržitelnosti)
Jak Fondee působí na vás? Rozhodli jste se přes něj investovat, nebo jste zvolili raději jejich konkurenta Portu? Byla pro vás tato recenze něčím přínosná? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích. Napište nám také, pokud byste se o Fondee rádi dozvěděli ještě něco dalšího.
FAQs – Na co se nejčastěji ptáte
Co je Fondee?
Fondee je investiční platforma založená v roce 2017 manželi Hlavsovými, která umožňuje nepřímé investice do akcií, dluhopisů a jiných finančních instrumentů přes ETF fondy.
Jak Fondee funguje?
Fondee investuje vložené peníze do portfolia složeného z několika ETF fondů, které obsahují stovky akcií a dluhopisů. Tím se zajišťuje diverzifikace a stabilnější výnos.
Jaké jsou poplatky u Fondee?
Fondee si účtuje roční poplatek 0,9 % z aktuální hodnoty portfolia. Poplatky jsou strhávány měsíčně a nejsou zde žádné vstupní ani výstupní poplatky.
Kolik musím investovat při založení účtu?
Minimální vklad při založení účtu je 1 000 Kč. Další vklady mohou být libovolné, i méně než 1 000 Kč.
Jaké jsou u Fondee výnosy?
Konzervativní portfolia dosahují výnosnosti okolo 3 % ročně, zatímco rizikovější portfolia mohou dosáhnout až 8 % ročně.
Je Fondee vhodné pro začátečníky?
Ano, Fondee je vhodné pro méně zkušené investory nebo ty, kteří se nechtějí investování aktivně věnovat. Platforma nabízí jednoduchý a transparentní způsob investování.
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”
Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.
Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.
Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.
“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”
Dobrý den, mohli byste prosím aktualizovat vaší recenzi a do očekávaných výnosů přidat i výnosy z jejich ESG portfolií? Jejich nejodvážnější ESG portfolio má historické zúročení za 10 posledních 10 let 15,67% za rok. Za dobu existence je to, pokud správně počítám 11.42%. Vidíte v tom nějaký háček, nebo je to tím pádem lepší, než jakákoliv jiná platforma?
Děkuji
Dobrý den, určitě to neznamená, že je Fondee lepší, než jakákoliv jiná platforma. Jak sám uvádíte, jedná se o historickou výkonnost, která v žádném případě negarantuje výkonnost budoucí. Pro srovnání reálné výkonnosti platforem můžeme doporučit náš seriál Testujeme investiční platformy.
Já jsem u Fondee celý rok 2021 a mám aktuálně zhodnocení vkladů 8%. Vše je uživatelsky velice příjemné (zvlášť pro začátečníky) a stránky přehledné. Když mě napadne otázka, vždy dostanu rychlou odpověď.
Tato investiční patforma je ideální pro lidi co se sami neorientují na akciových a dluhopisových trzích a chtějí pravidelně investovat pomocí profesionálů za nízké náklady i minimální riziko. Já investuji ve Fondee i Portu v různých portfoliích pravidelně a nárazově obchoduji akcie a kryptoměny na burzách-učím se a baví mě to ale není to pro každého.Fondee je pro začínajícího investora naprostá bomba.
My máme s manželkou obojí, jak Fondee, tak Portu. Vzhledem k nízkému poplatku dětského účtu (jen 0,25% ročně) jsme zřídili Portu i oběma našim dětem. Snad jim to časem něco vydělá. Přeji úspěšné investování ať už s Fondee nebo Portu. Ať se daří :)
Také velmi dobrá zkušenost s Fondee. Jednoduché a srozumitelné i pro začátečníka, pěkné zhodnocení, žádný vstupní a výstupní poplatek, možno začít s vkladem 1000 Kč.
Už i poplatky jdou za portu. Maji slevu o 0,4% ze základního 1% uroku, který časem také snizi. A investice na 15 let je jasná věc. I to Gallery je skvělé a pilulka na opPortuNity nemělo chybu. Portu je ucelenéjsi, pruznejsi a komplexnější. Velké dříve!
Jo a ještě jedna věc.
V tabulce “Portu nebo Fondee?” máte pro Portu: Výběr peněz 5 – 10 pracovních dnů. U Fondee je výběr peněz každý den.
Ale pod tabulkou je uvedeno: Obchodní dny, které určují také rychlost výběru peněz, hrají jednoznačně pro Portu…
Vidim rozpor v poplatcích.
Na začátku a na konci článku máte: Poplatek investora 0,9 % ročně z aktuální hodnoty portfolia.
Ale uprostřed máte porovnání poplatků s bankovními fondy a tam ve dvou obrázcích je uveden roční poplatek 1,05 %…
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Dobrý den, mohli byste prosím aktualizovat vaší recenzi a do očekávaných výnosů přidat i výnosy z jejich ESG portfolií? Jejich nejodvážnější ESG portfolio má historické zúročení za 10 posledních 10 let 15,67% za rok. Za dobu existence je to, pokud správně počítám 11.42%. Vidíte v tom nějaký háček, nebo je to tím pádem lepší, než jakákoliv jiná platforma?
Děkuji
Dobrý den, určitě to neznamená, že je Fondee lepší, než jakákoliv jiná platforma. Jak sám uvádíte, jedná se o historickou výkonnost, která v žádném případě negarantuje výkonnost budoucí. Pro srovnání reálné výkonnosti platforem můžeme doporučit náš seriál Testujeme investiční platformy.
My používáme i Fondee i Portu. Fondee bylo trošku jednodušší. V Portu zase má člověk větší svobodu, do čeho bude investovat.
Já jsem u Fondee celý rok 2021 a mám aktuálně zhodnocení vkladů 8%. Vše je uživatelsky velice příjemné (zvlášť pro začátečníky) a stránky přehledné. Když mě napadne otázka, vždy dostanu rychlou odpověď.
Tato investiční patforma je ideální pro lidi co se sami neorientují na akciových a dluhopisových trzích a chtějí pravidelně investovat pomocí profesionálů za nízké náklady i minimální riziko. Já investuji ve Fondee i Portu v různých portfoliích pravidelně a nárazově obchoduji akcie a kryptoměny na burzách-učím se a baví mě to ale není to pro každého.Fondee je pro začínajícího investora naprostá bomba.
My máme s manželkou obojí, jak Fondee, tak Portu. Vzhledem k nízkému poplatku dětského účtu (jen 0,25% ročně) jsme zřídili Portu i oběma našim dětem. Snad jim to časem něco vydělá. Přeji úspěšné investování ať už s Fondee nebo Portu. Ať se daří :)
Doporučuju, jsem spokojený s investicí.
S Fondee jsem velice spokojena a investovat budu rozhodně i nadále.
Martin: to neni chyba. 0,9% je pro Fondee, ale jeste k tomu +0,15 pro brokera nebo co, takze celkem celkove poplatky 1,05% rocne
Také velmi dobrá zkušenost s Fondee. Jednoduché a srozumitelné i pro začátečníka, pěkné zhodnocení, žádný vstupní a výstupní poplatek, možno začít s vkladem 1000 Kč.
Už i poplatky jdou za portu. Maji slevu o 0,4% ze základního 1% uroku, který časem také snizi. A investice na 15 let je jasná věc. I to Gallery je skvělé a pilulka na opPortuNity nemělo chybu. Portu je ucelenéjsi, pruznejsi a komplexnější. Velké dříve!
Jo a ještě jedna věc.
V tabulce “Portu nebo Fondee?” máte pro Portu: Výběr peněz 5 – 10 pracovních dnů. U Fondee je výběr peněz každý den.
Ale pod tabulkou je uvedeno: Obchodní dny, které určují také rychlost výběru peněz, hrají jednoznačně pro Portu…
Vidim rozpor v poplatcích.
Na začátku a na konci článku máte: Poplatek investora 0,9 % ročně z aktuální hodnoty portfolia.
Ale uprostřed máte porovnání poplatků s bankovními fondy a tam ve dvou obrázcích je uveden roční poplatek 1,05 %…
Za mne mohu Fondee jen a jen doporučit
Dobrý den, Honzo. Děkujeme za Váš komentář a přejeme, ať se daří.