Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Investiční platformy » Fondee

Investiční platforma Fondee – Recenze, zkušenosti a názory

Základní informace o Fondee

Sídlo společnosti

Blodkova 1264/5, Žižkov - Praha 3, 130 00

Minimální vklad

1 000 Kč

Poplatek investora

0,9 % ročně z aktuální hodnoty portfolia

Naučit Čechy, že peníze se nezhodnocují v bankách, ale v investicích, aneb „investice s lidskou tváří“. Tak přesně zní cíl nové a moderní investiční platformy Fondee, kterou na podzim roku 2017 společně založili a po pár letech testování v lednu 2020 také naostro spustili manželé Hlavsovi.

Rádi by nám ukázali, že investovat neznamená podstoupit nepřiměřené riziko a že to lze provést i jinak než prostřednictvím předražených bank či fondů. Co je na tom pravdy? Funguje Investování přes Fondee skutečně tak dobře? Nejen to se dozvíte zde v našem komplexním zhodnocení Fondee.

V článku se podíváme na zakladatele tohoto startupu, rozebereme, jak celé investování funguje, včetně rizika, návratnosti a pravidelné adjustace portfolia. Podrobně prozkoumáme související poplatky – jejich podrobnou skladbu. Ke konci této recenze se podíváme i na srovnání s podobně fungující platformou Portu, kterou jsme již dříve recenzovali.

Obsah recenze Fondee

1.Kdo stojí za projektem investiční platformy Fondee?2.Jak funguje investování přes Fondee?3.Jakého zhodnocení lze na Fondee dosáhnout?4.Jaké poplatky se platí za investování přes Fondee? 5.Co je to automatická adjustace portfolia?6.Jednoduchý návod na registraci účtu u Fondee7.Je lepší Portu, nebo Fondee?8.Shrnutí výhod a nevýhod Fondee9.Diskuze o Fondee (komentáře)

Kdo stojí za projektem investiční platformy Fondee?

Samotné Fondee není zprostředkovatelem. I na svém oficiálním webu uvádí informaci, že nabízí plnohodnotnou službu přímých investic do akcií, dluhopisů a jiných finančních instrumentů. Pro uskutečnění nákupu a prodeje spolupracují s renomovaným holandským brokerem Degiro, kterého využívá okolo půl miliónu klientů.

Zatímco za Portu se skrývá perspektivní investiční společnost Wood & Company, která tímto projektem cíli na retail (doposud se věnovala pouze B2B trhu), Fondee založili „jen“ dva manželé Jan a Eva Hlavsovi – a ještě k tomu jako startup.

Honza a Eva Hlavsovi – zakladatelé investiční platformy Fondee

Honza a Eva Hlavsovi – zakladatelé investiční platformy Fondee. Zdroj: Fondee.cz

To, že se jedná o dvě fyzické osoby a nikoliv velikou společnost, není důvod ke znepokojení. Tyto služby nemůže provozovat kde kdo. Manželé nejprve v roce 2017 založili společnost Fondee s.r.o. a museli získat licenci od České národní banky. Pak dva roky vyvíjeli platformu. Teprve poté mohli spustit ostrý start.

Oba dva manželé vystudovali ekonomii v Londýně. Eva má dlouholetou praxi mj. v Morgan Stanley, kde analyzovala investiční rizika, a pracovala také na Ministerstvu financí. Honza řadu let pracoval v londýnské City, kde se staral o miliardová portfolia. Mimo to sám investuje do akcií a dluhopisů. Oba tedy mají odpovídající praxi a zkušenosti v těchto odvětvích. 

Proč Fondee?

Jak funguje investování přes Fondee?

Investování přes Fondee probíhá tak, že za vložené peníze se nakoupí podíly v několika fondech (ETF), které samy obsahují stovky akcií či dluhopisů. Veskrze se tak jedná o jakousi alternativu investování do podílových fondů nebo investování do indexů na vlastní pěst.

Písmen ETF není třeba se bát. Jedná se o Exchange Traded Funds. Do češtiny tento termín překládáme jako burzovně obchodované fondy. Pokud byste se o tomto instrumentu rádi dozvěděli více, podívejte se na náš kompletní průvodce ETF, kde naleznete všechny potřebné informace.

Platforma Fondee tedy bude z povahy ETF vhodná především pro méně zkušené či zcela nezkušené investory a hlavně klienty, kteří se nechtějí investování aktivně věnovat a ve svém volném čase raději dělají něco jiného.

Výnos u Fondee bude mnohonásobně lepší než na spořicích účtech bank, ale pokročilejší investor by mohl dokázat své peníze zhodnotit lépe.

Je tu však i určitá nevýhoda. Pro někoho, kdo hledá napětí, obchody, vysoké zhodnocení a chce analyzovat různé možnosti či příležitosti, Fondee prostě není. Tady je potřeba jenom poslat peníze a být trpělivý, o vše je postaráno.

 • Velikou nevýhodou je krátká historie. Ostrý provoz začal v lednu 2020, testovací provoz běžel od srpna 2019. To bohužel příliš neumožňuje sledovat skutečný vývoj, k dispozici jsou tedy pouze odhady.

Odhady však ale nebudou daleko od pravdy. Investování přes Fondee funguje tak, že Klientovi je nakoupeno portfolio sestávající z ETF, přičemž každé z těchto ETF má za sebou již několik let historie obchodování.

Navíc každé ETF sleduje jasně definovaný akciový index nebo dluhopisový koš, který má historii starší 10 let a více. Produkty v portfoliu a jejich výnosnost a historický výkon jsou tedy dobře známy.

Na obhajobu Fondee je dobré zmínit, že téměř žádné z podobných investičních platforem nemají svou historii o moc delší. Jedná se o poměrně moderní způsob investování (či spoření), který přišel na trh teprve v posledních letech. Patrně jako reakce na předraženou nabídku investičních fondů, které si za tyto služby braly nepřiměřené poplatky a provize, a neefektivní spoření bank, které stěží přináší nějaký úrok a poráží inflaci. U běžných spořicích produktů se často úroky pohybují od 0,1 % do maximálně 3 %.

Tyto bankovní instituce a fondy patrně budou konkurenti platformy Fondee a jim podobným. Na trhu jsou však ještě bližší konkurenti. Fondee není jediná investiční platforma. U nás na webu naleznete i obsáhlou recenzi investiční platformy Portu. Srovnání obou platforem máte i zde na konci recenze.

Investovat s Fondee lze jednorázově i pravidelně

Vzhledem k povaze investování do ETF jsou obvykle lepší pravidelné investice, např. na měsíční bázi. Tímto se průměruje vstupní cena instrumentů a vyhnete se tak nakupování na vrcholu (výnosnost bude stabilnější a bezpečnější).

Přesto ale jednorázovému investování nic nebrání. Platforma Fondee je bez vstupních i výstupních poplatků (podrobněji v kapitole recenze o poplatcích), takže je na vás, kolik peněz budete posílat. Můžete i kdykoliv v průběhu investovanou částku změnit, přestat pár měsíců platit nebo z ničeho nic jednorázově zaslat vyšší částku. Je to jen na vás.

Vše je možné uskutečnit v libovolné částce vyšší 1 000 Kč. Méně, než tuto částku investovat nemůžete. Na druhou stranu, pokud byste chtěli měsíčně spořit např. pouze 300 Kč, stačí posílat čtvrtletně tisíc korun.

Jakého zhodnocení lze na Fondee dosáhnout?

Konzervativní portfolio dosahuje výnosnosti okolo 3 %. To není moc, ale výnos je v čase poměrně stabilní (v krizích i při boomech) a stačí na ochránění úspor před inflací.

Jak vypadá vývoj odvážnějšího portfolia? To dosahuje historicky výnosů okolo 8 % ročně. To je poměrně příjemné zhodnocení úspor, vzhledem k tomu, že se jedná o pasivní výdělek.

Pasivní výdělek jsou investice, které není potřeba spravovat. Právě to je případ i Fondee, do kterého stačí poslat peníze, a o nic dalšího se nestaráte. Peníze se zhodnocují samy.

Porovnání skladby různých investičních strategií dle rizika a jejich odpovídající výnos

Porovnání skladby různých investičních strategií dle rizika a jejich odpovídající výnos. Zdroj: Fondee.cz

Nevíte, kterou strategii byste si měli případně vybrat? Nezoufejte. Při registraci se vyplňuje dotazník, na základě kterého jsou klienti ohodnoceni a je jim doporučeno optimální investiční portfolio.

Vyšší riziko tedy znamená vyšší potenciál, avšak volatilita takové strategie je také vyšší. Z toho důvodu není umožněno zcela nezkušeným investorům, jejichž finanční situace není dostatečně stabilní, zvolit nejrizikovější strategie.

Abyste si udělali lepší představu, co myslíme volatilitou v praxi a jak ve skutečnosti vypadá, podívejte se na obrázek níže. V případě, že hodnota investice najednou prudce spadne, řada začínajících investorů má tendenci panikařit a rychle zůstatek vybírat. To je ovšem veliká chyba a nemělo by k takovému chování dojít.

Proč? Výsledné zhodnocení pravidelného investování není tolik závislé od okamžiku zahájení investování (díky průměrování ceny), jako spíše od investičního horizontu (doby investování) a okamžiku ukončení investování (výběru peněz).

Po prudkém propadu, který jsme si zažili např. v 1. kvartálu 2020, obvykle následuje rychlý nárůst. Jestliže nestihnete investici ukončit před takovým propadem, nepanikařte. Zpravidla může stačit počkat jen o něco déle a dost možná si vyberete o mnoho procent vyšší částku.

Dlouhý investiční horizont pomůže zmírnit celkový význam propadů (tedy méně záleží na době výběru peněz). Proto se u rizikovější strategií doporučuje investovat déle.

Vliv načasování výběru na hodnotu investice

Vliv načasování výběru na hodnotu investice. Zdroj: Fondee.cz

Výše máme graf vývoje reálné investice přes Fondee. Jedná se o typ portfolia „smělý investor“, tedy rizikovější variantu s počátečním vkladem 100 000 Kč a pravidelnou měsíční úložkou 5 000 Kč.

Tímto si můžete zároveň udělat obrázek o tom, co přesně znamená volatilita.

Jaké poplatky se platí za investování přes Fondee? Jak a kdy jsou strhávány?

Ohromná výhoda Fondee oproti klasickým podílovým fondům jsou velice nízké poplatky. Ty v případě fondů bývají trojí. Vstupní poplatky, výstupní poplatky a poplatky za správu (manažerské).

Investičním fondům s výstupními poplatky se zpravidla raději vyhýbejte. Není nikde dané, že by nemohly být, avšak dnes již nejsou běžné. Mohou tedy působit podezřele. Vstupní poplatky jsou naopak zcela běžné. Obtížně se hledá fond, který by je neměl.

 • Výhodou Fondee je, že zde není žádný vstupní poplatek.

Jediné, co u Fondee budete platit, je 0,9 % ročně z aktuální hodnoty portfolia za jeho správu.

Poplatky jsou strhávány měsíčně, tedy každý měsíc se vám strhne 0,075 % (1/12 z poplatku) z aktuální hodnoty portfolia a to pouze v případě, že jste v daném měsíci měli nějaký zůstatek. Pokud nemáte zainvestovány nějaké prostředky, neplatíte nic.

 • Celkově jsou tu poplatky velmi nízké.

Toto je rozhodně jeden z pozitivních aspektů investiční platformy Fondee. Oproti poplatkům u většiny podílových fondů je rozdíl markantní, a to zejména v dlouhodobém investičním horizontu.

Dopad vysokých poplatků u klasických fondů je ilustrován na následujícím grafu a v tabulce níže.

Rozdíl v hodnotě portfolia způsobený výší poplatků

Rozdíl v hodnotě portfolia způsobený výší poplatků. Zdroj: Fondee.cz

Jedná se o jednorázovou investici 100.000 Kč. U Fondee je počítán roční poplatek 1,05 %, u podílového fondu 2,7 % a roční zhodnocení je nastaveno na 7 % v případě obou.

Po 15 letech tento rozdíl činí přes 50 tisíc korun. Je to ohromný rozdíl. Skoro se zdá, že je někde chyba, ale propočet je správně (sami jsme si ho zkontrolovali). Pouze lze snad vytknout, že téměř 3% roční poplatek je jedna z těch dražších (nicméně zcela reálných) variant.

fondee poplatky

Detailní srovnání poplatků a výnosů u fondů a platformy Fondee. Zdroj: Fondee.cz

Automatická adjustace portfolia – Jak přesně funguje?

Obchodní dny, tedy kdy se provádí obchodní transakce (nákup a prodej ETF, výběry vkladů a také adjustace portfolia), jsou každých 14 dní.

Každé portfolio má přesně dané složení instrumentů a jejich podíl. To totiž ovlivňuje rizikovost a očekávaný výnos (viz příklad na obrázku níže).

Příklad složení portfolia

Příklad složení portfolia. Zdroj: Fondee.cz

Jenže hodnota (cena) těchto ETF se v čase mění. V jeden moment mohou některé růst na ceně a jiné klesat. Tím se mění jejich procentuální zastoupení ve vašem portfoliu. Aby se zachovala rizikovost a jiné faktory, provádí se každé 2 týdny adjustace portfolia.

Řečeno jednoduše, to, čeho je málo, se dokoupí, čeho je moc, se prodá (viz ilustrace níže). Mimochodem, tento rebalancing je možné ve svém profilu vypnout.

Vysvětlení adjustace portfolia

Vysvětlení adjustace portfolia. Zdroj: Fondee.cz

Na druhou stranu však díky tomuto systému Fondee častěji odhalí méně efektivní ETF, jejichž hodnota se zrovna propadá, a takové ETF bude dokupováno, a naopak vydělávající ETF, které roste na ceně, bude prodáváno, aby jeho podíl na portfoliu zůstal stejný.

Jelikož to neovlivníte, patrně bude potřeba adjustaci prostě akceptovat. Navíc tento mechanismus musí existovat i v obdobných platformách. Zde je ale vše názorně a transparentně vysvětleno – což je zase plus pro Fondee.

V konkurenční platformě Portu je tato rebalance prováděna až od určité hranice relativního rozdílu oproti plánu a to pouze 4x ročně. To se jeví jako poněkud praktičtější a úspornější způsob.

Obchodní dny jednou za 14 dní

 • Při výběru peněz je poměrně nešťastné čekat až 14 dní. Za tu dobu se může hodnota investice propadnout o řadu procent. Navíc v dnešní době klienti dost možná chtějí mít zaslané prostředky zainvestované hned, jenže budou muset čekat až 2 týdny, než k tomu dojde.

Na druhou stranu jsou díky tomu znovu sníženy náklady na provoz Fondee, které se promítnou do nižšího poplatku, který jako klient zaplatíte.

Standardně se výběr do měsíce považuje za běžný, avšak řada fondů a platforem jej vyřídí už do 1 týdne. Záleží tedy hodně na momentu, kdy příkaz zadáte – za jak dlouho nastane nejbližší obchodní den.

Nedokážu lépe investovat sám?

Zkušenější investor pravděpodobně nebude nijak ohromený potenciálním výnosem 8 % ročně. To ale neznamená, že si někdo jiný nemůže pomoci k daleko lepšímu zhodnocení peněz než v bance.

Vzhledem k tomu, jak je vše jednoduché a transparentní je potenciál zhodnocení odpovídající. Celkově se jedná o variantu vhodnou především pro méně zkušené investory nebo někoho, kdo hledá výhodnější variantu spoření např. na stáří než je důchodové spoření. Fondee je vhodné také pro lidi kteří nechtějí s investováním a edukací k tomu nutnou zbytečně ztrácet čas a radši své peníze někomu svěří.

Jak začít investovat přes Fondee – Jednoduchý návod na registraci

Na oficiálním webu Fondee vyberte možnost „chci investovat“ a dostanete se na začátek registračního formuláře. Svůj účet můžete propojit s FB, LinkedInem nebo Googlem, my jsme ale zvolili klasickou registraci.

 1. Celá registrace je poměrně rychlá, hravě jej zvládnete do 30 minut. Nejprve se tedy vyplní formulář, viz níže.
Registrační formulář Fondee

Registrační formulář Fondee. Zdroj: Fondee.cz

 1. Dále se vyplňuje investiční dotazník, který určí, jaký typ portfolia (rizikovost) je pro vás vhodné. Je to krátké, jde pouze o 13 otázek. Po poslední odpovědi se vám nezávazně zobrazí doporučené investiční portfolio. Sami si ale můžete vybrat, které budete chtít. Výsledkem dotazníku nejste podmíněni.
Fondee - investiční dotazník

Vyplňování investičního dotazníku u Fondee

 1. Nyní poskytnete údaje pro založení účtu u brokera Degiro, přes kterého budou prováděny transakce s ETF. K tomu budete potřebovat občanský průkaz nebo cestovní pas a IBAN (mezinárodní formát čísla bankovního účtu). Pokud jej neznáte, využijte IBAN kalkulátor od ČNB.
  Pokud už ale účet u Degiro máte, musíte si založit nový. Nemusíte se bát, není to proti pravidlům, naopak to tak Degiro vyžadují. Nově založený účet bude obsluhovat výhradně Fondee a starý účet si budete obsluhovat vy, jako jste byli zvyklí.
 2. Dále pošlete první platbu a podepište smlouvu. Po ověření platby a identity vás bude Fondee kontaktovat a tím je vše založeno. Nyní už jen posíláte vklady, podle toho, jak budete chtít.4

Na oficiálním webu Fondee jsou k dispozici odpovědi na nejčastější dotazy. Pokud vás zajímá ještě něco dalšího, zkuste si je pročíst.

Portu, nebo Fondee? Která platforma je lepší?

Portu Fondee
Poplatek za správu 0,89–1,89 % 0,90 %
Frekvence nákupů 7 dní 14 dní
Výběr peněz 5 – 10 pracovních dnů do 14 dní
Automatická rebalance 10 % od relativní odchylky každých 14 dní
Vlastní strategie ano ne
Počet portfolií 10 portfolií 7 portfolií
Změna typu portfolia v průběhu investice Ano, ale omezeně Ano, každých 14 dní
Z kolika instrumentů se 6 – 11 ETF dle rizikovosti 15 ETF
portfolia skládají
Měnový hedging ano ne
Právní subjekt a.s. s.r.o
Základní kapitál 445 mil. Kč 100 tis. Kč

Hlavní rozdíly spočívají ve vyšším poplatku za správu (v případě nejrizikovějších variant je Portu o něco dražší). Předpokládaná výnosnost nejrizikovější varianty portfolia je ale v případě Portu také o něco vyšší.

Hedging je krytí před měnovým rizikem (tedy výkyvem kurzu). Finanční instrumenty jsou v cizích měnách. Pokud by dolar výrazně posílil, mohla by investice ztratit na hodnotě v korunách. Tyto výkyvy jsou z dlouhodobého hlediska spíše zanedbatelné, jelikož jsou cyklické (krátkodobý vliv ale může být citelný). Hedging není zadarmo, čímž na druhou stranu omezuje výnosnost. Záleží hlavně na investorovi, kterou variantu preferuje.

Velký rozdíl je i v automatické rebalanci, kterou jsme již rozbírali v recenzi Fondee. Obchodní dny, které určují také rychlost výběru peněz, hrají jednoznačně pro Portu. U obou platforem je možné investovat od 1 000 korun.

Právní entita, která stojí za těmito projekty, je velmi odlišná. Na straně Portu máme ohromnou investiční společnost, která má základní kapitál téměř půl miliardy korun a řadu let zkušeností. Naproti tomu stojí startup dvou manželů. Opět záleží na osobních preferencích investorů, neboť jsme si ukázali, že obě firmy působí velmi důvěryhodně.

Výhodou Portu je možnost sestavení si vlastního portfolia, ale asi to nebude úplně nezbytné pro každého investora. Někdo se specifickými nároky to ale ocení. Říct, která platforma je lepší, je velice těžké. Každý má jiné preference a investiční cíle. Je tedy na vás určit si své priority a podle toho vybírat. 

Celkově jsou projekty velmi podobné, mají shodné strategické cíle a velmi podobnou, ne-li stejnou cílovou skupinu uživatelů.

Závěr – shrnutí výhod a nevýhod Fondee

Výhody Fondee

 • Vše je snadné, rychlé a plně online (registrace do 48 hodin kvůli ověření identity)
 • Pohodlný a časově nenáročný způsob investování
 • Sami si volíte aktuální výši vkladů a můžete je kdykoliv libovolně měnit (nad 1 000 Kč)
 • Výnos odpovídající jednoduchosti investice (v průměru až 8 % ročně)
 • Větší výnos než běžné spořicí produkty a prakticky bez námahy
 • Velmi nízký poplatek za správu portfolia
 • Žádné vstupní ani výstupní poplatky
 • Poplatek se platí průběžně a pouze pokud služby využíváte, investování lze kdykoliv ukončit
 • Velmi transparentní přístup
 • Pravidelné rebalancování skladby portfolia (možno vypnout)

Nevýhody Fondee

 • Nemůžete zasahovat do investičních příkazů ani jinak ovlivňovat skladbu vybraného portfolia
 • Některým uživatelům bude chybět mobilní aplikace
 • Zkušený investor by mohl dosahovat vyššího zhodnocení a tuto formu investování asi bude považovat za poněkud „nudnou“
 • Krátká historie společnosti (krátká doba pro posouzení kredibility a udržitelnosti)

Pokud byste rádi investovali, ale zrovna Fondee ani Portu vás nezaujali, nezoufejte. V našem investičním průvodci jsme uvedli řadu tipů, kam můžete investovat. Seznamte se se všemi z nich.

Jak Fondee působí na vás? Rozhodli jste se přes něj investovat, nebo jste zvolili raději jejich konkurenta Portu? Byla pro vás tato recenze něčím přínosná? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích. Napište nám také, pokud byste se o Fondee rádi dozvěděli ještě něco dalšího.

Další zdroje informací:

stars
94 %
3. místo
Moderní investice s nejnižšími poplatky na trhu
Fondee je moderní investiční platforma s nejnižšími poplatky na trhu. Velmi transparentní přístup, žádné vstupní ani výstupní poplatky z ní dělají dosti zajímavého hráče na trhu. Investování již od 1 000 Kč rozhodně ocení velká spousta lidí. Nevýhodou Fondee může být snad jenom její krátká historie a nemožnost zasahovat do skladby portfolia. Pokud jste méně zkušený investor nebo člověk který nemá na edukaci v oblasti investování čas ani chuť, Fondee platforma je pro vás jako dělaná.

   Jméno firmyFondee
   Webová stránkahttps://www.fondee.cz/
   V češtině?
   Sídlo společnostiBlodkova 1264/5, Žižkov - Praha 3, 130 00
   Minimální vklad1 000 Kč
   Emailinfo@fondee.cz
   Měna účtu
   Poplatek investora0,9 % ročně z aktuální hodnoty portfolia

   RECENZE

   TOP Akcioví brokeři

   XTB logo
   XTB★ 98 %
   U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
   RoboMarkets logo
   RoboMarkets★ 96 %
   U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
   LYNX Broker logo
   LYNX Broker★ 92 %
   Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
   Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
   Facebook icon Jít na Facebook
   Finex logo