Česká společnost Trezor je spolu s francouzským Ledgerem jedním ze dvou hlavních výrobců hardwarových peněženek pro uschování kryptoměn. Pro držitele kryptoměn ve vyšších hodnotách je pořízení HW peněženky nutností, klíče totiž peněženku nikdy neopustí a případný hacker se k nim tedy nemá jak dostat. Trezor aktuálně nabízí 4 modely, jejichž cena startuje již na 1 249 Kč. Nedílnou součástí peněženky je i aplikace Trezor Suite, ve které své portfolio můžete krásně spravovat a kryptoměny např. i stakovat.
100%
90%
85%
95%
90%
97%
Vznik | 2013 |
---|---|
V češtině | Ano |
Typ úschovy (zabezpečení) | Self-custodial |
Počet kryptoměn | 9 000+ |
Cena peněženky | Model T (4 390 Kč), Safe 5 (3 999 Kč), Safe 3 (1 899 Kč), Model One (1 499 Kč) |
Možnost nákupu kryptoměn | Ano |
Trezor je první hardware kryptoměnová peněženka na světě. V České republice se jedná o nejpoužívanější zařízení tohoto typu a v zahraničí zaujímá pozici druhou. Recenze a zkušenosti s Trezorem napříč internetem jsou víceméně perfektní a jméno Trezor zaznívá na všech fórech zabývajících se kryptoměnami.
Proč ale Trezor používat? Jaké modely existují a který si vybrat? Kolik tato peněženka stojí?
To a mnohem více se dozvíte v této nezávislé recenzi Trezoru, tak čtěte dál!
Trezor je společně s Ledgerem hegemonem mezi výrobci hardwarových kryptoměnových peněženek. Stojí za ním česká společnost SatoshiLabs založená roku 2013 bitcoinerem Markem “Slushem” Palatinem, kterého myšlenka vlastní HW peněženky napadla, když přišel o část svých bitcoinů.
Mezi produkty Trezoru patří zejména peněženka Trezor Model One a lepší Trezor Model T s dotykovou obrazovkou, který je asi třikrát dražší než jeho méně schopný brácha. V obou peněženkách je každopádně možné držet tisíce mincí a tokenů včetně BTC, ETH, všech ERC-20 tokenů, BNB, XRP, ADA, DOGE a mnoha, mnoha dalších.
Hardwarová peněženka Trezor je v dnešní době považována za nejlepší cestu, jak se postarat o své kryptoměny a zabezpečit je před krádeží. Na první pohled se může zdát, že se jedná o obyčejný flashdisk. Pod pokličkou tohoto malého zařízení se však skrývá velmi propracovaný počítač.
Úkol Trezoru je jednoduchý – přenést procesy spojené s kryptoměnami mimo prostředí potenciálně napadnutelného počítače.
Každý z nás má jistě zkušenost s tím, že se nám počítač postupně zanáší a při stahování různých souborů může velmi jednoduše dojít k tomu, že si k nám bez povšimnutí najde cestu i nějaký počítačový virus. Takové škodlivé programy mohou dělat různé věci – například zaměňovat kryptoměnové adresy, zaznamenávat kliknutí na klávesnici, atp. Z pohledu zabezpečení peněz se jedná o snadno napadnutelné místo.
Přesně z toho důvodu se objevil Trezor a svou existencí změnil hrací pole.
V roce 2013 vznikla společnost SatoshiLabs. Založili ji Marek “Slush” Palatinus a Pavol “Stick” Rusnák. Jejich zájem o kryptoměny měl zanedlouho nabrat i hmotnou formu, neboť o rok později přišel na trh první Trezor Model One.
Jako jediný svého druhu byl Trezor Model One na poli kryptoměn naprostou novinkou, která si velmi rychle získala srdce takřka všech kryptoměnových uživatelů. Trezor One nabízel otevřený a veřejně dostupný zdrojový kód, perfektní standardy a způsoby zabezpečení.
V roce 2017 pak společnost vynesla na světlo světa Trezor Model T, který posunul laťku ještě o několik úrovní výše. Pánové ze SatoshiLabs vzali opratě pokroku a do dnešního dne je nepustili. Více z historie SatoshiLabs a Trezoru se můžete doslechnout v rozhovoru níže.
Další model, Trezor Safe 3, byl představen v roce 2023. Ten oba modely svým způsobem spojuje a bere si z každého z nich to nejlepší. Vysokou úroveň zabezpečení, uživatelsky příjemný design a nízkou cenu.
Současnou vlajkovou loď, Trezor Safe 5, představila společnost v létě 2024. Novinka, která hned na první pohled zaujme obřím barevným displejem, je tím nejlepším, co Trezor dosud vyrobil.
Pojďme se nyní podívat na to, co jednotlivé modely nabízí a v čem se liší.
Asi jste si všimli, že se momentálně prodávají dva druhy této peněženky, přičemž jeden je více než dvakrát dražší. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?
Trezor Model One byl první prodávanou HW peněženkou na světě. Jeho jednoduchost je krásou. Dvě tlačítka, jedna obrazovka a port pro Micro USB.
Byl vytvořen pro jediný účel – bezpečné uchování kryptoměn.
Když vám přijde poštou, může na první pohled působit jako laciný kus plastu. A pokud plánujete na tomto zařízení držet kryptoměny za miliony, člověku to moc důvěry nedodá. Za to má Trezor One na našem seznamu rozhodně mínus. Zápor je to ale pouze estetický a pocitový, na reálnou funkci a bezpečnost samozřejmě nemá vliv. Navíc bílá verze zvládne vypadat docela k světu.
Pro fandy techniky zde máme i konkrétní specifikace:
Trezor Model T je už druhou – zlepšenou – verzí těchto peněženek. Byl představen v listopadu 2017 a v prodeji je od ledna 2018.
Téčko přineslo také podstatné vylepšení uživatelské přívětivosti, neboť nabízí dotykový displej, který ulehčuje spoustu věcí.
Zde jsou technické specifikace.
Model Trezor Safe 3 spatřil světlo světa na konci roku 2023 a spojil to nejlepší z obou svých předchůdců.
Trezor Safe 3 je uživatelsky přívětivý na ovládání, má velký displej a nízkou cenu. Pokud se nemůžete rozhodnout, se safe trojkou nemůžete šlápnout vedle.
Zde jsou technické specifikace.
Model Trezor Safe 5 je nejnovější vlajkovou lodí společnosti, která vyniká zejména obřím dotykovým barevným displejem. Ten je chráněn sklem Gorilla® Glass 3 a disponuje rozlišením 240×240 pixelů při úhlopříčce 1,54 palce.
Oproti starším modelům má Safe 5 kompletně nový firmware, který je připraven nabídnout mnohem jednodušší a přívětivější uživatelskou zkušenost.
Je vytvořen tak, aby zpříjemnil používání zejména těm, kteří se svojí peněženkou interagují častěji. Při ovládání se tak uživatel setká s různými animacemi a celkově se mu bude se zařízením pracovat intuitivněji i díky haptické odezvě.
Zde jsou technické specifikace:
Pokud chcete, můžete si všechny rozdíly prohlédnout sami na této oficiální stránce společnosti Trezor.
Rozhodnutí záleží na tom, co od zařízení očekáváte. Ani s jedním neuděláte chybu a z pohledu zabezpečení budete v těch nejlepších rukou, které jsou na trhu k dostání.
Ostatní faktory už jsou čisté preference a možnosti uživatele.
Trezor Safe 3 je asi tím nejlepším nástrojem pro začátečníky i pokročilé, kteří nechtějí utrácet vyšší jednotky tisíc za zařízení, jež jim bude pravděpodobně ležet v šuplíku a čekat na tu správnou příležitost. Stejně tak se vyplatí spíše dlouhodobým investorům, kteří jednou za čas kryptoměny odešlou ze směnárny na peněženku a nic dalšího s nimi nedělají.
Trezor Safe 3 je opravdu hodně muziky za málo peněz.
A co Trezor Safe 5? To je perfekcionismus sám o sobě. Krásný velký barevný dotykový displej, perfektní design a odladěný software. Pokud svoji peněženku používáte častěji, za tento model se vyplatí si připlatit.
Trezory Model One a Model T pak po uvedení Safe 3 a Safe 5 vnímáme už spíše jako starší a vysloužilá zařízení, která mají to nejlepší již za sebou.
Společně si teď projdeme základy toho, jak používat peněženky Trezor využívat. Budeme potřebovat jenom naši peněženku a počítač, ke kterému ji můžeme připojit USB kabelem.
Technické okénko: Vaše kryptoměny reálně na peněžence uložené nejsou. Peněženka slouží pouze k uchování veřejných a privátních klíčů. Z veřejného klíče je odvozena kryptoměnová adresa vaší peněženky a privátní klíč je něco jako podpis či heslo, které slouží pro potvrzení transakce.
Zařízení společně s nějakým software nám tak umožňuje pouze to, abychom se napojili na kryptoměnovou síť, kde jsou naše adresy a kryptoměny, a abychom s nimi mohli provádět nějaké transakce.
Společnost Trezor vytvořila kromě peněženek také svůj program Trezor Suite, který slouží jako skvělý klient pro práci s oběma modely Trezoru. Má dvě verze – samostatný software v desktopové verzi a podobu webové aplikace. Ať už si vyberete jakoukoliv verzi, používání a vzhled je totožný. Jediným rozdílem bude plynulý provoz těchto aplikací, kdy internetová varianta může být podstatně pomalejší, a úroveň bezpečnosti, která může teoreticky být u desktopové verze vyšší, např. kvůli potenciálně nebezpečným rozšířením nainstalovaným ve webovém prohlížeči.
Trezor Suite si můžete stáhnout na webové stránce vývojářů suite.trezor.io. Primárně se zde nabízí možnost stažení samostatné aplikace pro desktop. Program nezabírá mnoho místa a pokud máte tu trošku času a prostor, pak doporučujeme upřednostnit tuto verzi. Společnost vás k tomuto kroku přímo vybízí velkým zeleným tlačítkem uprostřed obrazovky na zmíněné oficiální stránce.
Lehce skrytý je pak přístup do webové aplikace Trezor Suite. Tlačítko pro přístup je možné najít v pravém horním rohu.
Poznámka: Pro potřeby článku zde budou využité screenshoty ze samostatné aplikace, avšak webový klient vypadá a pracuje identicky. Není se tak čeho bát.
Jestliže už máte aplikaci staženou a připravenou na spuštění, případně využíváte webové prostředí, tak můžete přejít k dalšímu bodu. Úvodní obrazovku aplikace si můžete prohlédnout na prvním obrázku. Jakmile připojíte k počítači váš Trezor, objeví se okno na druhém obrázku.
Jak můžete vidět, při zapojení Trezor Model One vyžaduje aplikace heslo neboli PIN. To si zvolíte při zakládání nové peněženky.
Poznámka: Zakládání nové peněženky s pomocí Trezoru je jednoduché a rychlé. Připravili jsme pro vás také návody, viz články Aktivace Trezoru One a Aktivace Trezoru T.
V případě Model One se vám na obrazovce peněženky zobrazí náhodně rozhozená mřížka čísel od 1 do 9. Program vám na počítači ukáže slepou mřížku jako na druhém obrázku výše. Na samotném displeji Model One se vám ono rozvržení čísel zobrazí. PIN zadáte tak, že dle polohy čísel na mřížce na displeji peněženky kliknete na počítači na odpovídající políčko.
U Modelu T je rozdíl v tom, že PIN můžete zadávat přímo na dotykové obrazovce zařízení.
Jakmile zadáte správný PIN, nabídne vám aplikace zadání tzv. passphrase.
Co je to passphrase? V podstatě se jedná o prodloužení seedu sadou znaků, které si uživatel sám vybere. Zde je důležité uvědomit si rozdíl – nejedná se o heslo k Trezoru, nýbrž o prodloužení seedu.
Seed je sada 12 či 24 slov, které v jednoduchosti slouží jako přístupové údaje k vašim adresám. Jestliže tato slova zapomenete či ztratíte, přijdete i o možnost obnovit peněženku v případě jejího smazání či zničení. Na světě není živá duše ani program, který by tato slova zvládl obnovit.
Seed si proto vždy zapište pouze do fyzické podoby a dobře ho uschovejte na místo, kde se neztratí. Pokud se chcete o seedu dozvědět více, odkážeme vás na náš článek Kryptoměny: Co jsou to seedy a proč jsou pro bezpečnost vaší peněženky důležité?
Co z toho plyne? Pokud zapomenete PIN, stačí Trezor zresetovat, znovu nahrát váš seed a jste v suchu (jak na to se dozvíte zde). Avšak protože passphrase slouží jako prodloužení seedu, platí zde stejná pravidla jako u seedu samotného. Ztráta, krádež, zničení, zapomenutí – to vše se rovná tomu, že nemůžete obnovit svou peněženku a vystavujete se tak extrémně vysokému nebezpečí ztráty vašich drahocenných kryptoměn.
Na Trezoru Model One je třeba zadat passphrase na klávesnici počítače, zatímco Trezor Model T umožňuje zadání passphrase prostřednictvím dotykové obrazovky peněženky.
Po tomto kroku už stačí na Trezoru odkliknout, že passphrase potvrzujete a aplikace vás přihlásí k peněžence.
Jestliže se vám povedlo se k peněžence přihlásit, dostáváte se už k té zajímavější části – k samotnému rozhraní peněženky a k funkcím, které nabízí.
Zde by bylo pravděpodobně nejlepší si celou peněženku proklikat. Je zbytečné, abychom zde vypisovali každé okénko a popisovali, co zobrazuje. Pokud máte svou první peněženku, na jejíž adrese ještě nejsou žádné kryptoměny, tak vám doporučujeme, abyste si pro své vlastní dobro na 10 minut sedli a všechno si vyzkoušeli. Projděte si celou aplikaci, testujte jednotlivé možnosti a trochu si s programem pohrajte.
My se teď vrhneme na to základní a zároveň nejdůležitější – přijímání a odesílání kryptoměn.
Řekněme, že si chcete peněženku nabít nějakou kryptoměnou, například Bitcoinem. Na horním panelu na úvodní obrazovce klepněte na políčko Peněženka. Aplikace vás přenese na následující obrazovku. Zde klepněte na tlačítko Přijmout.
Jakmile to uděláte, Suite vám ukáže obrazovku s adresou. Zelené políčko vedle adresy vám umožní prohlédnout si ji celou. Abyste mohli adresu zkopírovat, budete jí muset potvrdit na svém fyzickém zařízení.
Pak už jen stačí jít na místo, odkud kryptoměny odesíláte (např. burza) a adresu napsat do příslušného políčka.
V případě odesílání zde budeme mít více práce. Hned vedle políčka přijmout je možnost Odeslat. Následující obrazovka obsahuje několik oken, která je třeba vyplnit.
Jakmile máte všechna políčka vyplněná, klikněte na Odeslat.
Důvodem může být jedna z následujících dvou možností.
První z nich je ta, že se jedná o kryptoměnu ve formě tokenu, která běží na síti jiné kryptoměny. Nejrozšířenější jsou ERC-20 tokeny fugující na síti Etherea. K těm se dostanete tak, že si v peněžence nejprve aktivujete Ethereum. Po otevření políčka s plusem už se velmi rychle zorientujete.
Při otevření účtu Etherea následně vyberete možnost Tokeny a v rozbalovacím menu v podobě tří teček zvolíte možnost Přidat tokeny.
Systém po vás bude chtít adresu tokenu, kterou lze najít na internetu. Tomuto účelu může dobře posloužit stránka Coinmarketcap.com. Řekněme, že budeme chtít přidat USDC token. V tom případě půjdeme na web Coinmarketcap a ve vyhledávání si daný token najdeme. Na jeho úvodní stránce poté najdeme záložku Contracts.
Upozornění: Tokeny mohou existovat na různých sítích a v jiných standardech, ne nutně na Ethereu. Jelikož je v tomto případě vaším záměrem přidat kontrakt kryptoměny na síti Etherea, musíte si dát pozor, že je adresa určena pro Ethereum (jako na obrázku níže).
Adresu už jen překopírujete do peněženky a vše by mělo být viditelné.
Je z nějakého důvodu možné, že Trezor Suite danou kryptoměnu nepodporuje, avšak vaše hardwarové zařízení může sloužit i v jiných softwarových klientech.
Některé kryptoměny mají své vlastní peněženky a je proto nutné využít jejich nativní program. Trezor se však dá často použít i pro tyto cizí programy. Bude mít naprosto stejné funkce (uchovávání privátních klíčů). Jediným rozdílem bude to, že uživatel nebude využívat Trezor Suite.
Jak jistě víte, kryptoměnové peněženky obecně slouží k bezpečnému uchovávání kryptoměn a proto by vysoká úroveň bezpečnosti měla být na prvním místě.
Ať už používáte peněženku softwarovou či hardwarovou, všechny mají za úkol to samé – zabezpečit vaše kryptoměny. Hardwarové peněženky patří k těm nejlepším možnostem jak dosáhnout bezpečného a spolehlivého uchování kryptoměn. Důvod je prostý – většina citlivých procesů pracujících nějakým způsobem se seedem či privátními klíči je přenesená mimo online prostředí na externí zařízení. Samozřejmě různé peněženky mají množství odchylek a svých vlastních funkcí.
Čím se tedy obě varianty Trezoru vyznačují z hlediska bezpečnosti?
Jak víte, naše počítače jsou velmi náchylné k tomu, aby se do nich nepozorovaně dostal nějaký virus. Konkrétně se může jednat například o keylogger – program, který odposlouchává a odesílá vaše kliknutí na klávesnici a může tak zjistit například hesla.
Výhodou hardwarové peněženky je již výše zmíněné oddělení od počítače a tím pádem izolování veškerých procesů zahrnujících manipulaci s přístupovými údaji. Na peněžence se žádný virus neusadí a vzhledem k tomu, že všechny procesy probíhají právě tam, si můžeme být jisti, že jsme při používání hardwarové peněženky v bezpečí.
Pokud však všechno závisí na samotném zařízení Trezor, tak co se stane, když vám někdo Trezor ukradne?
Trezor a jeho obsah je možné vykrást pouze tak, že by někdo podvedl jeho majitele jako takového, nebo by mu ukradl jeho zařízení včetně kódu PIN.
Je důležité zmínit, že kdyby někdo váš Trezor ukradl bez PINu či seedu, stejně se k vašim kryptoměnám nijak nedostane.
Jak už jsme si totiž pověděli, vaše peněženka ukládá pouze seed, který slouží jako přístupový údaj do sítě. Když není v peněžence seed uložen, Trezor vám k ničemu není. Když je chráněný PINem, který útočník nezná, pak je v bezpečí.
Proto si nikdy nepište PIN kód k vašemu trezoru ani jeho seed nikam do počítače. Vždy pro to využijte pouze papírek, který obdržíte přímo v krabičce s Trezorem.
Možností o level výše je gravírování seedu na žáruvzdornou ocel.
TIP: K seedu můžete pro vyšší stupeň ochrany připojit i tzv. passphrase, což je další slovo, bez něhož nelze zařízení použít.
Snad nemusíme podotýkat, abyste tento papírek se zapsaným seedem nebo PIN kódem nenechávali nikde poblíž samotného Trezoru. Seed je zkrátka zabezpečená záloha vašeho Trezoru ve formě několika anglických slov. Tato slova můžete zadat do nového Trezoru a obnovit tak kryptoměny z ukradeného či ztraceného zařízení.
Ještě stále nejste přesvědčeni o tom, že je Trezor nejlepší možnou volbou? Pro připomenutí jsme pro vás shrnuli základní fakta.
Kromě toho ale také potěší i fakt, že je to český výrobek, za nímž stojí Marek a Pavol ze SatoshiLabs.
Vlastníte Trezor peněženku a nevíte si s něčím rady? Ještě peněženku nevlastníte a potřebujete s něčím pomoct? Ať tak nebo tak – napište nám do komentářů a my se vám budeme snažit pomoci.
Na tuto otázku lze krátce odpovědět: Ano. Trezor je už z principu svého fungování jednou z nejbezpečnějších (a zároveň uživatelsky nejvíce přívětivých) variant, jak své kryptoměny uschovat. Pokud se ale sami nebudete chovat zodpovědně, může někdo váš Trezor vykrást. Nejčastější chyba uživatelů je nedostatečné zabezpečení seedu nebo situace, kdy někteří uživatelé Trezoru napíšou svůj seed na podvodnou phishingovou stránku. Více informací naleznete v kompletním článku.
V Trezor Model One nebo Trezor T můžete uschovat zhruba 9 000 různých kryptoměn, mezi které patří např. Bitcoin, Ethereum, XRP, Litecoin, Dogecoin, Cardano apod. Dejte si však u Model One pozor – některé ze zmíněných kryptoměn podporuje pouze model T. Většina kryptoměn je přitom uschovávána jako ERC-20 token a k uložení dalších je třeba využít uživatelské rozhraní třetí strany. Více informací naleznete v kompletním článku.
Ano, mezi těmito zařízeními jsou jisté rozdíly. Trezor Model One je levnější, nemá dotykový displej a můžete do něho poslat méně druhů kryptoměn. Trezor Model T je naopak o něco dražší, lépe se ovládá a můžete si do něho poslat i kryptoměny, které Trezor Model One nepodporuje. Celé porovnání naleznete v kompletním článku.
My doporučujeme koupit si Trezor přímo od výrobce. Budete si tak jisti, že není zařízení nijak podvržené – to by se mohlo stát např. při koupi Trezoru na nějakém online bazaru. Také si dávejte pozor na to, aby balení, v němž vám Trezor domů přijde, bylo neporušené. Je ale možné koupit ho i od autorizovaných prodejců, jako třeba na Alze. Více informací naleznete v kompletním článku.
Návody
Další informace
Externí zdroje
Jméno firmy | Trezor |
---|
Základní informace o peněžence
|
|
Vznik | 2013 |
---|---|
Počet klientů | 1 000 000+ |
Webová stránka | https://trezor.io/ |
V češtině | |
Provozovatel | Trezor company s.r.o. |
Sídlo společnosti | Kundratka 2359/17A, Libeň (Praha 8), 180 00 Praha |
Základní charakteristika peněženky
|
|
Typ peněženky | Hardware peněženka |
Typ úschovy (zabezpečení) | Self-custodial |
Cena peněženky | Model T (4 390 Kč), Safe 5 (3 999 Kč), Safe 3 (1 899 Kč), Model One (1 499 Kč) |
Další poplatky | Bez poplatků |
Počet kryptoměn | 9 000+ |
Měna účtu | CZK, EUR, USD |
Nástroje a funkce peněženky
|
|
Možnost nákupu kryptoměn | |
Poplatek za nákup | 1 % - 4 % |
Pravidelné investice (DCA) | |
Vlastní token | |
Staking (earn) | |
Coinjoin | |
NFT a dApps | |
Další funkce | Podpora Shamir Backupu |
Vklad a výběr peněz
|
|
Vklad peněz | Pouze kryptoměny |
Výběr peněz | Pouze kryptoměny |
Aplikace
|
|
Mobilní aplikace | |
Webová verze | |
Desktopová verze | |
Rozšíření do prohlížeče | |
Vícefaktorová autentizace | |
Zákaznická podpora
|
|
Možnosti zákaznické podpory | Akademie, FAQ, Forum |
Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.
Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.
Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.
Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.
“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”
Bývalý šéfredaktor
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Dobrý den,
Vlastním Trezor One, který umožňuje založit si několik peněženek, což bych chtěl využít. Mám 2 BTC účty, při čemž na jeden nakupuji anonymě (BTC nelze nijak spojit s mým jménem). Na druhém BTC účtu nakupuji pod svým jménem. Pokud tedy na trezoru budu chtít mít 2 peněženky zůstane skutečně jedna „anonymní“ nebo jsou vzájemně propojeny? Mate mě, že pro všechny peněženky je jeden společný seed, pokud jsem to pochopil správně. Děkuji za odpověď
Dobrý den, Honzo. Vaše obavy jsou na místě, nicméně pokud mezi sebou bitcoiny v rámci zmíněných dvou účtů nepřepošlete, nikdo by neměl mít možnost si tyto účty mezi sebou propojit. :-)
V tom případě mám ještě jednu nejasnost. Pokud bych trezor ztratil/zničil a chtěl si účet obnovit pomocí seedu v nějaké softwarové peněžence, tak pomocí jednoho seedu obnovím dva účty, které jsem měl předtím v trezoru?
Ano, je to tak, pokud daná software peněženka bude podporovat ten samý standard jako Trezor, tak ano. V rámci peněženek funguje generování adres a klíčů deterministicky, což znamená, že s jedním seedem vždy dostanete ten samý výsledek. :-)
Dobrý den, stala se mě nemilá věc, jsem vlastníkem Trezoru ONE, necelé dva roky .. od kraje roku 2020 jsem měl na trezoru uzamčených 10 jednotek ETHEREA, trezor byl bezpečně uložen z dosahu všech, takže se nikdo k němu nemohl ani přiblížit, poslední kontrola učtu proběhla někdy na podzim minulého roku, od té doby ležel opět bezpečně uložen z dohledu všech, po nějakých 9 měsících se mrknu (co nového v trezor suite) a 10 jednotek ETH fuč, seed kód ani pin, nikde nemám v elektronické podobě, mám to vše pod zámkem, jak je možné, že se mě někdo do trezoru dostal a prodal všechno co tam mám ? … dokonce je tam i datum a čas té transakce, mohl by mě někdo prosím dát radu, jak mám postupovat dál ? sem už v koncích, měl jsem v tom nemalé peníze … děkuju , Erik
Dobry den, mohu se zeptat zda se to podarilo vyresit? Stalo se nam neco podobneho. Pripadne mate kontakt na podporu? Dekuji
Dobrý den, Eriku. Sám jste ve zmíněnou dobu někdy Trezor používal, nebo bylo opravdu zavřené mimo svět? Jsme si vědomi, že před několika měsíci přes mail podvodníci často posílali phishingové odkazy a žádali o “aktualizaci” nebo “potvrzení” zařízení a lákali z lidí jejich seedy. Určitě jste nic takového nedělal?
Zdravím, už se to řeší přímo s podporou trezoru… nicméně vám rád odpovím na vaše otázky, trezor jsem použil za celou dobu sotva 4-5x… první pokus při spouštění a následné registraci produktu, druhý převod menší částky etherea, třetí a čtvrtý převod všech mincí etherea a poslední návštěva byla nedávno, když jsem si nainstaloval na pc ,,trezor suite,, a kuknul co je nového na peněžence s následným udivením, že je prázdná… měl jsem v tom hodně financí, byl jsme extrémně opatrný na případné otázky ohledně seedu a pod (mimochodem s žádnou, jsem se asi ani nepotkal)
Dobrý den. Mám Trezor T. V aplikaci Trezor Suite se mi však objevují 3 bitcoinové adresy. Z toho 2 legacy účty segwit obsahující malá i velká písmena a čísla. A třetí, nejnovější bitcoinová adresa je jen s malými písmeny a čísly. Chtěl bych nakoupit trochu Bitcoinů. Uvažuji správně, že by bylo nejvhodnější použít tu nejnovější adresu pro nákup BTC? Na té nejstarší už něco málo mám. Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den,Z videi jsem pochopil jak poslat z coinbase bitcoin do trezoru,ale jak pošlu bitcoin na coinbase zpátky?Každý kdo má svůj účet na coinbase má i adresu na kterou posilat bitcoin a jiné kryptoměny?Nebo to pošlu zpátky na tu adresu ze ktere byl bitcoin do trezoru přijat.Prosím o vysvětlení,moc děkuji
Dobrý den, Danieli. Přesně tak, jak říkáte. Pokud máte bitcoiny na Trezoru a chcete je dostat na burzu (ať už se jedná o Coinbase nebo jinou burzu), tak stačí na burze zvolit možnost Vklad BTC (Deposit BTC) a poslat BTC na adresu, kterou vám burza vygeneruje. Neposílejte bitcoiny na adresu, ze které vám přišly při výběru, o své mince byste přišel!
Dobrý den, asi bychom to radši nemíchali. Nejsme si ani popravdě dokonce jisti, zda je možné v rámci jednoho účtu používat více formátů adres. Pokud již nějaké bitcoiny máte na starší adrese, nechali bychom je tam, ale chcete-li nyní používat adresu nejnovější, tak bychom pro to udělali nový “podúčet” peněženky.
Dobrý den,
mám uložené kryptoměny v mobilní peněžence Coinomi. Nyní jsem si objednal peněženku Trezor One. Lze použít seed z peněženky Coinomi při zprovozňování peněženky Trezor One, nebo si musím nechat vygenerovat nový seed?
Dobrý den, Václave, mělo by to být možné jak teoreticky, tak i prakticky. Jen vám nemůžeme zaručit, že obě peněženky využívají identických postupů ke generování privátních klíčů ze seedu, a proto je možné, že některé kryptoměny byste v Trezoru takto “obnovit” mohl a jiné ne. My bychom doporučovali vytvořit novou peněženku (nový seed) a kryptoměny převést. A to už jen z bezpečnostního hlediska, kdy seed z Coinomi jste měl ve svém telefonu nezašiforvaný (narozdíl od seedu, který budete mít nově vytvořený v Trezoru).
Dobry den, mam otazku. Mam problem, ze si nemuzu vzpomenout na heslo a nemam nikde vypsané zadne slova.. existuje nejaky specialista co to dokaze otevrit a získat kryptomenu ? Dekuji
Dobrý den. Pokud si nepamatujete PIN k zařízení, ani nemáte opsaný seed, pak máte problém. U kryptoměn nikdo jako specialista, který by vám pomohl PIN změnit, neexistuje. U kryptoměn je každý uživatel sám svojí bankou, což s sebou nese jak výhody (necenzurovatelnost, nezávislost,…) tak i nevýhody (zodpovědnost). Ve Vámi zmíněném případě bohužel nevíme, jak postupovat a myslíme, že proces na obnovení peněženky bez PIN a seedu neexistuje. Pokud by se objevil někdo, kdo by Vám s tím chtěl pomoci a chtěl za svoje služby platbu, pravděpodobně se bude jednat o podvodníka.
Předně bych pochvalil Finex za články je máte to pěkně psané.
Dál bych doporučil každému pozor tady na tu firmu. Kontakt na ně téměř nula a bál bych se co nastane až bude potřeba řešit něco vážnýho. Zboží doručují poštou to už je sám o sobě úlet. 14.12. údajně předáno na poštu v Novém Jíčíně, když jsem se tam dovolal rovnou mi bylo řečeno jestli voláte kvůli trezoru tak nevíme už jste dneska patý. S trezoru odpoveď, že mi odpoví do 14 dnů, že toho mají moc. Za mě to nebudí uplně důvěryhodnost.
Dobrý den, Ladislave. Děkujeme za Váš komentář. My se na druhou stranu ale musíme společnosti SatoshiLabs (která za Trezorem stojí) zastat, protože jsme za poslední roky sami provedli několik objednávek a vždy vše proběhlo tak, jak má. Věříme, že se jedná pouze o dočasný problém a přejeme, aby byl rychle vyřešen.
Dobrý den, odeslal jsem si poprvé ETH z trezoru T na na svojí burzu, bohužel jsem asi špatně zadal poplatek a vytvořil čekající transakci. Když chci navýšit poplatek nad kolonkou se mi objeví – nedostatek prostředků a poplatek tedy nejde navýšit!? Prosím o postup , nebo mám čekat až ,jestli se tranasakce vrátí ? Děkuji M.
Dobrý den,
měl bych dotaz. Používám Trezot ONE. Přes program Suite mám krom základní segwit adresy (3*) další dvě nativní Segwit adresy (bc1). Na všech mám nějaké BTC.
Když jdu přes web wallet.trezor.io ,tak tam je jen ta původní segwit (3*).
Je to normální? Budou ty ostatní přístupné jen z programu Suite?
Když bych někdy obnovil SEED na jinou peněženku (trezor T nebo SW exodus, ad.) budu mít přístup ke všem účtům?
Děkuji
Dobrý den, Pavle. Dle našich informací by již Trezor měl pracovat pouze na programu Suite a Web Wallet už by dále vyvíjet neměli. Tzn. jak SatoshiLabs, tak i my doporučujeme přejít na Trezor Suite. Kdybyste peněženku obnovil pomocí seedu v jiném softwaru, pravděpodobně byste ke svým mincím přístup mít měl, ale záleží na zvoleném softwaru.
Dobrý den,
poslal jsem si CRO coin na peněženku Trezor One jako token ERC-20 v Ethereu. Zobrazuje se to, že transakce přišla. Nicméně na stránkách Trezoru není CRO jednoznačně psané, že by ho podporoval spíš to vypdá na jiný coin od crypto.com. Taky CRO má v budoucnu nebo možná už teď fungovat v Cronos Chainu. Tak bych se chtěl zeptat jestli se o své CRO nemusím bát je to takhle v pohodě bezpečí?
Moc děkuji za čas
Dobrý den, Tome. Pokud jste si na Trezor poslal ERC-20 token, pak se k němu dostanete snadno. Více naleznete v tomto článku. A pokud Vám na 0x… adresu poslali tokeny na Cronos chainu a nikoliv na chainu Etherea (ten již běží) tak je asi v tuto chvíli jedinou cestou, jak se k nim dostat, propojit Trezor s MetaMask a do MetaMask přidat novou síť. Tam byste měl CRO bez problému najít. :-)
Přišlo to jako ERC20 v Ethereum síti asi, protože se to v Trezoru zobrazuje.
Nebude po letech v budoucnu problém prodat CRO jako ERC20 token na burze, když už teď je primární síť Cronos (CRC20)? Díky moc :)
Dobrý den. Je možné, že v budoucnu opravdu bude problém ERC-20 verzi CRO tokenů prodat. My jsme své CRO tokeny radši na Cronos přesunuli.
Chtěl bych se zeptat, proč v trezor suite vidím 2 adresy pro BTC, jedna normální a druhá segwit, jaký je v tom rozdíl? Děkuji za odpověd
Dobrý den, Pepo. Jedná se o adresy, které každá funguje na trochu jiném standardu. Více informací se dozvíte např. v tomto článku o segwitu.
Dobrý den.
MÁM PROBLÉM S OBJEDNÁVKOU.
Zaplatil jsem a objednal TREZOR 31.8.2021 a momentálně je 16.9.2021 uběhlo už 17 dní a balíček stále nikde. Na online poště se objednávka sekla někde v Novém Jíčině a když jsem tam volal, tak v databázi měli uvedeno, že balíček od nich odcházel před několika dny. Nesetkal se někdo s takovým případem?
Nenašel jsem nikde ani telefonický kontakt. Je mi jasné, že za to nemůže Vaše společnost, ale byl bych rád kdyby se tu objevil někdo kdo si tímhle už prošel a mohl mi případně poradit.
Dobrý den, jakým způsobem vyexportuji z trezor one. QR kód peněženky, který potřebuji abych mohl do trezoru posílat penízem přímo z Bitcoinmatu?
Děkuji
Dobrý den, Stanislave. Ať už používáte Web Wallet nebo Trezor Suite, klikněte na tlačítko Přijmout/Receive a nechte si zobrazit přijímací adresu. Vedle adresy byste měl vidět i QR kód.
Dobrý den, chci se prosím zeptat, 4. a 5. srpna jsem si z Coinmate posílal dvě platby. V historii HW Trezoru je každopádně jako obdržené nemám (bohužel jsem zjistil až po kontrole teď) s tím, že v předchozích cca pěti případech vše vždy dorazilo. Teď mám v historii připsanou pouze poslední platbu z 31. července. Co s tím? resp. dá se s tím vůbec něco dělat? Předem moc díky.
Dobrý den, Pavle. Posílal jste platby na stejnou adresu, nebo na adresu jinou? Ověřoval jste adresu i fyzicky na svém zařízení Trezor a jste si tak jistý, že jste nezkopíroval špatnou/podvrženou adresu?
Dobrý den chtěl bych se zeptat na aktivaci trezoruT.Mohu použít Linux–podpora tam je nebo je lepší W 10?Nebo je to jedno? Děkuji.Petr
Dobrý den, Petře. Peněženky Trezor by měly mít jak podporu Windows, tak i MacOS a Linux. :-)
Zdravím,
převedla jsem do Trezor T Cardano přes ADA lite. Vidím jej v ADA lite, ale nezobrazuje se mi v Trezor Suite. V Trezor Suite neni ani ADA/Cardano na výběr k zobrazení , což je dosti neprakticke . Lze nějakým způsobem zobrazit v Trezor Suite i ADA ? Díky za info
Dobrý den, Kamilo. V tuto chvíli to bohužel možné není.
Diky za info. Ještě jeden dotaz ohledně ADA. Nemáte informaci zda-li bude možné převést ADA rovněž do Trezor One peněženky a pokud ano kdy?
Díky
Dobrý den, Kamilo. Bohužel dle našich informací nebude možné ADA do Trezoru One přesunout asi nikdy, ale třeba nás pánové a dámy ze Satoshi Labs překvapí.