Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Doodles
DOOD
NFT kolekce Doodles – Cena, floor price, statistiky a kde koupit?
Graf DOODLES

1,61 ETH (121 843 Kč)

-2,4 % za 7 dní

Logo Doodles

NFT kolekce Doodles – Cena, floor price, statistiky a kde koupit?

Cena Doodles
Graf DOODLES

1,61 ETH (121 843 Kč)

-2,4 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Základní informace o Doodles

Datum mintu 17. 10. 2021
Celkový počet tokenů 9 998
Celk. tržní kapitalizace kolekce 24 893 ETH
Počet prodejů za 24h 142 ETH

Doodles je komunitní kolekce 10 000 ručně kreslených postaviček. Za vizuálem stojí umělec Scott Martin, jinak známý jako Burnt Toast, kterému se pomocí hravé barevné palety a líbivému stylu avatarů podařilo vytvořit ikonický NFT projekt. Kolekce je složena z kostlivců, koček, mimozemšťanů, lidoopů a maskotů, přičemž každý se může pyšnit jedinečnou vzácností.

Kolekce se prezentuje expandujícím ekosystémem Space Doodles, jenž je přístupný pouze držitelům Doodles NFT a je exkluzivním přístupem k nejnovějším produktům, zboží v reálném světě a dalším událostem. Kromě toho se může projekt pochlubit komunitní pokladnou, o jejímž využití rozhodují tvůrci a komunita Doodles.

Obsah článku o NFT kolekci Doodles

Historie projektu Doodles

Tým za Doodles svou komunitu sbíral pomalu, ale za to organicky. Prvním větším krokem projektu byl uzavřený Discord, kam prostřednictvím osobních pozvánek tým přivedl pouze ověřené, oddané a aktivní členy komunity, což projektu dodalo již od začátku dojem exkluzivity.

Tým dobře věděl, co dělá, a to i díky tomu, že se skládá ze zkušených členů:

  • Scott Martin (přezdívka Burnt Toast) – Martin je umělec mající za sebou bohaté odborné zkušenosti, kdy vytvářel ilustrace a grafiku pro velké společnosti jako Google, Snapchat, WhatsApp a další. Doodles byl jeho první NFT projekt.
  • Evan Keast (přezdívka Tulip) – Kanadský produktový marketér a konzultant NFT. Keast v minulosti pracoval pro jihokorejského vývojáře mobilních her Net Marble a podílel se na “OG” NFT projektu CryptoKitties.
  • Jordan Castro (přezdívka Poopie) – Blockchain vývojář, podílel se ve spolupráci s Keastem na historicky prvním NFT projektu CryptoKitties.

“Hlavní důraz by měl být kladen na vytváření dobrého umění a oslovení širokého publika, řekl Martin magazínu Fortune, “obojí vyžaduje hodně tvrdé práce a času k dosažení. Měl jsem to štěstí, že jsem si kolem svých uměleckých děl budoval publikum už téměř deset let.”

Zdroj: dontdiewondering.com
Toast tvorba
Grafický rukopis umělce Martina (Burnt Toast)

Průběh mintu kolekce

Ražba kolekce se rozběhla 17. října 2021 a byla rozdělena na pre-sale (předprodej) a public sale (veřejný prodej). Cena byla v obou případech 0,123 ETH (v té době kolem 400 dolarů), která byla považována za poměrně vysokou.

  • Pre-sale – Předprodej byl určený všem 1 000 členům z uzavřeného Discordu. Každý mohl mintovat až pět Doodles NFT, což vzbudilo smíšené reakce, zejména u lidí, kteří do předprodeje neměli přístup. Tito lidé argumentovali, že přidělené množství je příliš vysoké.
  • Public sale – Pro veřejný prodej zůstalo zbývajících 5 000 NFT. Kvůli vysokému zájmu, připisovanému zejména silnému týmu, vznikly takzvané “gas wars”. Poplatek za gas v jednu chvíli vyskočil na tak vysoké hodnoty, že mnohonásobně převyšoval částku za mint NFT. Některé příklady uvádí, že byl v jeden moment poplatek v řádu jednotek tisíc dolarů. To konec konců můžeme vidět přímo v otevřeném blockchainu, kdy např. u této transakce za mint 5 NFT Doodles bylo vč. poplatku bylo utraceno cca 4,83 ETH.
Poznámka

Poznámka: Pojem gas wars v NFT označuje situaci, kdy poptávka dramaticky převyšuje nabídku NFT daného projektu. To vede k tomu, že zájemci o NFT se musí “předhánět”, kdo nabídne těžaři vyšší poplatek za gas, aby se jeho transakce (mint) zapsala do blockchainu před ostatními zájemci a NFT bylo jeho.

Zdroj: doodles.app
Doodles NFT mint
Cena za mint Doodles byla 0,123 ETH

Po úspěšném mintu v pre-sale a public sale projekt utržil kolem 420 ETH (1 milion dolarů), tým tuto sumu vzápětí uložil do komunitní peněženky. Využití prostředků bylo nicméně známé z dlouhodobého plánu Doodles, tedy financování komunitně řízených projektových iniciativ na budování značky, včetně zaplacení moderátorů, umělců a obchodníků.

Noodles

Pár měsíců po mintu Doodles NFT vznikla dodatečná kolekce s názvem Noodles. Držitelé stávajících Doodles NFT dostali možnost vyrazit si jedno NFT z této nové kolekce zdarma.

Noodles je sbírka 5 555 NFT, je komickou interpretací Doodles a instantních nudlí. Skrze Noodles jakožto první oficiálně schválený derivát Doodles, vzniklý prostřednictvím Doodlebank, se komunita snaží usnadnit přechod začátečníkům do Web 3.0. Podružným cílem je vytvářet společné zážitky vášní pro memy a jídlo.

Zdroj: www.noodles.app
Noodles NFT
NFT Kolekce Noodles

Typy Doodles a jejich známé prodeje

Každý Doodle má jinou kombinaci vlastností, jako je třeba barva pozadí, typ těla, obličej, vlasy, hlava a možný piercing, ten nevlastní více jak 1 078 avatarů. Někteří Doodles mají i takzvané “super vzácné kombinace”, např. zlatý mimozemšťan, kostlivec s korunou a cigaretou nebo Doodle se vzhledem žvýkačky.

  • Doodle #6914 je nejdražší prodaný NFT z celé kolekce, prodal se 5. ledna 2022 za ohromujících 296,69 ETH (kolem 1 milionů dolarů). Kupující nemohl být nikdo jiný než nejznámější NFT sběratel Pranksy, který kromě tohoto vzácného kusu drží v době psaní článku desítky dalších Doodles NFT.

  • Druhého nejdražšího Doodle s označením #2238 nakoupil za 269,69 ETH (947 tisíc dolarů) DJ Steve Aoki. Postavičce patří dle srovnávacího portálu Rarity Sniper pozice 9. nejvzácnějšího NFT. Jde o šedého mimozemšťana (0,08 % vzácnost) s vesmírně šedým pozadím (0,01 % vzácnost).
  • Doodle #448 s avatarem kočky, což má pouhých 9 NFT (0,09 % vzácnost) koupil další populární sběratel 0xdeepak. V jeho sběratelském NFT portfoliu se jedná, stejně jako u Doodles kolekce, o 3. pozici nejdražšího NFT v hodnotě necelých 800 tisíc dolarů (250 ETH).

O tom, že měl Steve Aoki ze svého nákupu Doodle radost, svědčí zveřejněné video, kde se Aoki s nákupem pochlubil.

Space Doodles, DoodleDAO a Dooplicator

Výhod držení Doodles NFT je mnoho, v rozboru kolekce se podíváme na ty nejzajímavější v podobě Space Doodles, DoodleDAO a Dooplicator.

Space Doodles

Všichni držitelé Doodles NFT si mohou od února 2022 zdarma nárokovat své animované vesmírné Doodles.

Každý vesmírný Doodle má svůj speciální vzhled vycházející z hlavní kolekce a dodatečné speciální atributy jako vibrace, schopnost pilotování, mechaniku, výdrž a měchýř.

Zdroj: doodles.app
Space Doodles
Speciální atributy Space Doodles

Jedná se o další NFT rozvíjející ekosystém Doodles, ale přichází se zajímavým zvratem – držitelé si musí vybrat, zda chtějí na své peněžence držet originální Doodles nebo vesmírné Doodles, nelze mít oba, jako je tomu např. u kolekce Bored Ape Yacht Club, kdy držitelé dostali zmutovanou kopii MAYC.

Držitel nicméně může své rozhodnutí vzít kdykoli zpět, stačí se připojit na stránky vesmírných Doodles, přihlásit se a pomocí tlačítka Dock vrátit svého Doodlíka zpátky na zem.

Zdroj: doodles.app
Space Doodles a Doodles NFT
Schéma fungování originálních Doodles a Space Doodles

Téma nového konceptu propojení obou kolekcí ve svém příspěvku rozebral uživatel Degentraland:

DoodleDAO (DoodleBank)

Každý držitel projektu (1 Doodles NFT = 1 hlas) může hlasovat o tom, co se bude s projektem dít dále, přičemž možnosti jsou téměř neomezené. Lze rozhodovat o tom, zda by projekt měl např. vytvořit vlastní token, nakupovat virtuální pozemky, nebo získané prostředky vložit do stakingu. Ať už se jedná o cokoli, aby bylo možné nápad blíže konzultovat, tak členové DAO musí získat zájem komunity a zajistit potřebné hlasy.

Držení NFT zároveň umožňuje podílet se na koordinaci pokladnice DoodleBank, kam směřuje 50 % všech příjmů z licenčních poplatků ze sekundárních prodejů. DoodleBank v době psaní článku drží kolem 1 704 ETH (asi 5 milionů dolarů).

Otevřené a již schválené nápady z komunitní diskuze je možné sledovat na webu Doodles.

Dooplicator

Autoři Doodles oznámili vznik Dooplicatorů v květnu roku 2022, přičemž nárokovat jej bylo možné jen po určité časové období. Každý držitel Doodles NFT obdržel jeden Dooplicator zdarma, stačilo zaplatit poplatek síti za jeho ražbu. Protože bylo ale okno pro ražbu otevřeno déle než měsíc a na každého držitele Doodles se dostalo, nedošlo k žádným bojům a poplatky se pohybovaly ve snesitelných hodnotách (pod 0,01 ETH).

V době psaní tohoto článku ještě není známé, co v sobě zařízení velikosti batohu ukrývá. Dle webové stránky se dozvíme bližší informace koncem června 2022.

Zdroj: doodles.app
Dooplicator Doodles NFT
Časový interval vývoje Dooplicatoru

Závěr a shrnutí kolekce Doodles

O kvalitním, seriózním a zkušeném týmu byla zmínka v úvodu kolekce. To je nicméně nutné si připomenout i ve shrnutí, jelikož se Doodles podařilo navázat spolupráci s e-commerce gigantem Shopify!

Ve společné spolupráci spustili webovou stránku, kde nabízí např. figurku maskota značky za 350 dolarů (v době psaní článku vyprodáno) a držitelé NFT mohou odemknout exkluzivní obsah určený pouze jim.

Doodles jsou často skloňované jako “hidden gem” NFT trhu nebo černý kůň, který může kdykoli překvapit. Někdo může u kolekce vidět dlouhodobou uměleckou hodnotu, zatímco jiný utilitu, která postupně roste. Výhodou je i komunitní rozpočet v Doodlebank, jenž je možné využít pro další rozvoj projektu.

Kolekce je populární i u celebrit, svého Doodle drží např. DJ Steve Aoki, sběratel Pranksy, americký rapper Fat Joe, zpěvák Diplo nebo světoznámý Snoop Dogg.

Hodnocení Finex.cz

Doodles

Další informace o kolekci Doodles

Jméno kolekceDoodles
Typ kolekceAvatar
Webové stránkyhttps://doodles.app/
Celkový počet tokenů9 998
Adresa kontraktu0x8a90cab2b38dba80c64b7734e58ee1db38b8992e
Mint této NFT kolekce
Datum mintu17. 10. 2021
Cena mintu0,123 ETH
Aktuální data
Celk. tržní kapitalizace kolekce24 893 ETH
Počet prodejů za 24h142 ETH
Objem prodejů za 24h353,1 ETH
Počet držitelů5 519 ETH
Ohodnoťte NFT kolekci Doodles
7
0

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další NFT, které by vás mohly zajímat