Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
meta platforms
FB
Akcie Meta Platforms (Facebook) (FB) – Detail, aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

$461,3 (10 793 Kč)

-0,16 % za 7 dní

meta platforms

Akcie Meta Platforms (Facebook) (FB) – Detail, aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií Meta
Graf FB

$461,3 (10 793 Kč)

-0,16 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf akcií Meta (dříve Facebook)

Logo Meta Platforms
Meta Platforms/FB
Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Meta Platforms

Tržní kapitalizace $1,24 bil. EBITDA $68,45 mld.
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 8,51
Roční dividenda na akcii $0,5 P/E (Cena k zisku) 28,09
Dividendový výnos 0,41 % Návratnost aktiv 17,31 %
Příjmy společnosti $142,7 mld. Návratnost vlastního kapitálu 33,36 %
Příjmy na akcii $55,67 Provozní marže 38,58 %
Účetní hodnota na akcii $58,94 Zisková marže 32,06 %
Hodnota podniku $1,22 bil. Cílová cena Wall Street $530

Informace o Meta Platforms

Facebook začínal jako studentský projekt a během několika let vyrostl v největší sociální síť světa. Dnes jej používají více než 3 miliardy aktivních uživatelů a samotná tržní kapitalizace Meta je aktuálně $1 239 576 870 912.

Název společnosti vznikl díky papírovým letákům “Facebooks”, které se rozdávají prvákům na amerických univerzitách.

Mají akcie Meta stále potenciál k růstu, nebo mají již nejlepší léta za sebou?

Obsah článku

Facebook není jen sociální síť – Představení Meta Platforms

like facebook akciíKdyž se řekne Facebook, tak si většina uživatelů, a i někteří investoři představí příspěvky, svoji zeď, přátele a komunikaci s nimi. Jistě, tyto funkce jsou tou hlavní a nejvyužívanější, zdaleka ale nejsou tím know-how, které vyneslo Facebook až k hodně v řádech stovek miliard dolarů.

Hlavním “zlatem”, kterým Facebook disponuje, jsou ovšem informace a data. Velké množství uživatelů této sociální platformy sdílí na svých profilech mnoho osobních informací, které společnost uchovává a které jí umožňují jednak perfektní personalizaci obsahu, ale také sledování aktuálních sociálních trendů, které mohou sloužit jako základ mnoha průzkumů.

Není to ale o reklamě nebo informacích, Facebook vlastní také algoritmy pro vyhledávání a hlášení násilí, predikuje teroristické útoky, umí upozornit uživatele či ho rozpoznat na fotografii. Robot také kontroluje nevhodný obsah a dokáže jej skrýt (i když zrovna tato funkce v minulosti několikrát selhala a na Facebook se dostala vražda a dokonce i znásilnění). Všechny tyto možnosti, kterými Facebook disponuje mohou být, ale velmi snadno zneužity pro řízení společenského názoru a myšlení. Možnost zablokovat nežádoucí obsah vedla v období světové pandemie k odlivu mnoha uživatelů na konkurenční sociální sítě, čímž se pozice této společnosti jako jedničky sociální komunikace výrazně oslabila.

Pojďme se nyní podívat na to, jak se tento fenomén moderní komunikace zrodil a v krátkosti si připomeňme zásadní milníky v jeho vývoji.

Historie Facebooku/Meta

Facebook v roce 2004 začínal jako školní projekt a dlouho působil pouze na akademické půdě Harvardské univerzity. Později se na síť facebooku začaly přihlašovat i firmy a následně i další lidé, které projekt zajímal. Zcela dostupný veřejnosti je Facebook až od konce roku 2006.

Název Facebook je inspirován z papírových letáků zvaných Facebooks, které se rozdávají prvákům na amerických univerzitách.

Dobrý nápad se rychle uchytil, Facebook rostl a už v roce 2012 vstoupil na burzu. Facebook ve svém IPO upisoval akcie za 38 dolarů a začátky měl skutečně těžké. Cena akcií dokonce během několika měsíců klesla na polovinu a Mark Zuckerberg musel Wall Street přesvědčit, že nechápou potenciál Facebooku (jak už víme, nejedná se pouze o sociální síť na komunikaci mezi uživateli).

Časová osa společnosti:

 • 2004 – Založení společnosti Markem Zuckerbergem a Eduardem Saverinem
 • 2006 – připojování nadnárodních společností k sociální platformě
 • 2007 – 57 milionů aktivních členů, především studentů
 • 2008 – překonání hranice 100 milionů uživatelů
 • 2009 – Facebook byl zakázán v Číně
 • 2011 – spor mezi Markem Zuckerbergem a dvojčaty Winklevossovými ohledně autorství projektu sociální sítě
 • 2012 – uvedení akcií společnosti na burzu (IPO)
 • 2014 – spuštění softwaru, který umožňuje párování informací o uživatelích i bez použití cookies, začátek nové éry personalizace obsahu
 • 2017 – koupě Instagramu a spuštění programu na revizi již jednou smazaných fotografií
 • 2018 – Zákaz reklamy na finanční produkty a kryptoměny, spuštění blockchain divize
 • 2019 – vypuknutí velkého skandálu, kdy se ukázalo, že téměř 100 společností mělo přístup k osobním údajům uživatelů Facebook, bez jejich svolení
 • 2021 – platformu postihl 6 hodinový globální výpadek, přejmenování společnosti Facebook na Meta

Informace o akciích Meta

Akcie Meta patří k velmi likvidním a zároveň volatilním, denně se jich zobchodují desítky milionů. Není tak problém Facebook akcie kdykoliv nakoupit nebo prodat s minimálním spreadem. Akcie společnosti Meta jsou z více než poloviny vlastněny velkými finančními institucemi. Jako významný člen technologických firem, je cena akcií Meta závislá především na neutuchající touze společnosti se zlepšovat a uvádět na trh nová technologická řešení a inovovat stávající produkty.

Na akcie společnosti Meta má také vliv i dění v kryptoměnovém světě. Díky svému technologickému zaměření se společnost Meta stala průkopníkem nové technologie a lídrem ve vývoji tzv. Meta světů. Jejich projekt Metaverse byl zahájen v roce 2021 a jeho cílem je vytvořit alternativní svět, ve kterém budou moci lidé zažívat různá dobrodružství a díky svým avatarům budovat vztahy a získávat nové zážitky v prostředí, které v reálném světě neexistuje.

Dividendy Meta Platforms

Meta se zatím vždy případný zisk rozhodl reinvestovat zpět do rozvoje společnosti a ještě nikdy žádné dividendy nevyplatil. Je to však obvyklý postup firem, které se snaží růst a zaujímat větší postavení na trhu, v budoucnu se proto výplaty dividend klidně můžeme dočkat.

Vývoj ceny akcií Facebook/Meta od vstupu na burzu

Facebook se objevil na burze 18.5.2012. Po počátečním poklesu a kratší stagnaci zažil několikaleté období růstu, které skončilo v roce 2021, kdy společnost vytvořila svá cenová maxima a její akcie se obchodovaly na hodnotě 380 USD. Rok 2022 stejně jako pro většinu velkých společností znamenal výrazný pokles, při kterém akcie Meta během prvního půl roku obchodování ztratily více než 50 % své hodnoty.

Logo Meta Platforms
Meta Platforms/FB
Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ačkoli si Facebook zažil velký propad, dlouhodobý trend je jednoznačně rostoucí a nelze očekávat, že by se to v následujícím období mělo měnit. Akciový propad je z velké části způsoben odlivem kapitálu z akciových trhů, vinou propadu kryptoměnového trhu, na které jsou akcie Meta úzce závislé.

U jakého brokera lze akcie Meta obchodovat?

Vzhledem k tomu, že Facebook nevyplácí žádné dividendy, neplynou vám z vlastnictví žádné výhody (kromě vlastnictví části firmy) může být zajímavé obchodovat akcie Meta jako CFD. Při obchodování jako CFD spekulujete na růst či pokles aktiva, které věrně kopíruje vývoj ceny akcií.

Obchodování pomocí tohoto akciového derivátu, je ovšem rizikovější, protože obchodní pozice nejsou otevírány v jednotkách akcií, ale v lotech a to na finanční páku. Z toho důvodu je při obchodování akcií Meta potřeba dodržovat svůj obchodní plán a money management, aby nedošlo k výrazné finanční ztrátě.

Naopak výhodou obchodování akcií Meta pomocí CFD je možnost tzv. shortování, tedy provádění spekulace na pokles ceny tohoto investičního instrumentu. Toto ocení obchodníci především v případě finančních krizí, kterých jsme byli svědky například v roce 2022. S výběrem vhodného brokera vám můžou pomoct naše recenze akciových brokerů.

Doporučení akcioví brokeři

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Příklad obchodu s akciemi Meta

Pro určování dlouhodobého trendu je u Facebooku důležitá fundamentální analýza. Stačí se podívat na propad cen akcií v druhé polovině roku 2018, kdy čelil vyšetřování kvůli ochraně soukromých dat.

U dlouhodobě držené pozice lze spekulovat na růst akcií, jelikož dlouhodobý trend je už roky rostoucí.

U krátkodobého, resp. intradenního obchodu je nutné se řídit technickou analýzou, která určí krátkodobý pohyb ceny akcií, což umožňuje provádění spekulace jak na nákup, tak na prodej akcií Meta.

Příklad obchodu s akciemi Meta bez finanční páky

Pokud byste nakoupili například deset akcií Facebooku po 200 dolarech za jednu, celková hodnota nákupu bude 2000 dolarů. Vzroste-li jejich cena na 215 dolarů za akcii, při prodeji získáte 215*10=2150 dolarů. Váš zisk by byl 150 dolarů, resp. 7,5 %.

Pokud jste ochotní přijmout vyšší riziko a rádi byste získali vyšší příjem, můžete využít obchodování s finanční pákou. U většiny CFD brokerů lze využít páku až 1:5. Každý investovaný dolar můžete využít k nákupu akcií v hodnotě pěti dolarů.

Obchod s využitím finanční páky

Budete-li tedy svých 2 000 dolarů chtít investovat do Facebooku, celkový budget na akcie budete mít tedy 10 000 dolarů. Při stejném modelovém příkladu jako výše tak koupíte 50 akcií a po vzrůstu jejich ceny získáte zpět 215*50=10 750 dolarů. Váš zisk by tak byl 750 dolarů při investovaných 2000, čili velmi pěkných 37,5 %.

V obou případech je však velmi rozumné nastavit nějaký stop-loss, abyste v případě, že cena akcií začne klesat, omezili vaší ztrátu. Zejména při obchodování s pákou by bez něj mohla ztráta být velmi bolestivá.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Jak začít obchodovat akcie Meta?

Pokud vás akcie Facebooku zaujaly a rádi byste do nich začali investovat, stačí k tomu pár jednoduchých kroků. Nejprve musíte mít samozřejmě účet u brokera. Založit si ho můžete například u již zmíněného brokera XTB.

Následně stačí projít online proces založení, verifikovat doklad totožnosti a učinit převod finančních prostředků.

Pak si projděte důležité informace o Facebooku z poslední doby, abyste mohli určit hlavní trend (jaké byly poslední hospodářské výsledky, vydělával nebo vykazoval ztrátu? Není vyšetřován v nějakém státě a nehrozí mu platit vysoké pokuty?).

Poté s využitím technické analýzy zvolte optimální vstup do obchodu, plánovaný zisk, stop-loss a už vlastníte své Facebookové akcie.

A pokud se na obchodování s reálnými penězi ještě necítíte a obáváte se ztráty, můžete u XTB využít demo účet zdarma, kde si lze vše vyzkoušet.

Na Facebooku nemusí vydělávat jen Mark Zuckerberg, ale i vy.

Proč investovat do akcií Meta Platforms?

Facebook je a ještě dlouho bude největší sociální sítí na světě. Je velmi zajímavou alternativou jiným společnostem v IT odvětví. Mezi hlavní rizika této společnosti patří ochrana osobních údajů uživatelů a přílišná diverzifikace kapitálu do mnoha projektů, což je i důvodem, proč společnost Meta ve své historii nikdy vyplatila svým akcionářům dividendy.

Naopak drobnou výhodou akcií Meta je jejich většinové držení institucemi, což může přispívat k větší finanční stabilitě společnosti.

Další zdroje informací:

Více informací o akciích Meta Platforms (FB)

Název společnostiMeta Platforms
TickerFB
Webové stránkyhttps://facebook.com
Adresa sídla společnosti1 Meta Way, Menlo Park, CA, United States, 94025
Založeno4. února 2004
Datum IPO18. 5. 2012
SektorTelekomunikační služby
PrůmyslInteraktivní média a služby
Zaměstnanci69 329
Vedení společnostiFounder, Chairman & CEO: Mr. Mark Elliot Zuckerberg
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy26. 6. 2024
Datum ex dividenda14. 6. 2024
Roční dividenda na akcii$0,5
Dividendový výnos0,41 %
Výplatní poměr5,74 %
Příjmy
Příjmy společnosti$142 711 996 416
Příjmy na akcii$55,67
Růst příjmů čtvrtletně R/R27,3 %
Valuace
Tržní kapitalizace$1 239 576 870 912
Hodnota podniku$1 219 091 890 176
P/B (Cena k účetní hodnotě)8,51
P/E (Cena k zisku)28,09
Očekávané P/E25,32
Účetní hodnota na akcii$58,94
Cílová cena Wall Street$530
Hodnota podniku k příjmům9,46
Hodnota podniku k EBITDA21,61
Cena k příjmům9,67
Rentabilita
EBITDA$68 446 998 528
Provozní marže38,58 %
Zisková marže32,06 %
Hrubý zisk$92 855 000 000
Zisk na akcii (EPS)$17,4
Zředěný zisk na akcii (EPS)$17,4
Očekávaný EPS (tento rok)$20,23
Očekávaný EPS (příští rok)$23,09
Očekávaný EPS (tento kvartál)$4,32
Očekávaný EPS (příští kvartál)$4,76
Růst zisků čtvrtletně R/R114,1 %
Výkonnost
Návratnost aktiv17,31 %
Návratnost vlastního kapitálu33,36 %
Názor analytiků
Cílová cena$341,7
Silně kupovat43
Kupovat12
Držet6
Prodat3
Silně prodávat-
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy Meta Platforms
6
0

Autor

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat