Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » ČEZ

Akcie ČEZ – Aktuální cena, graf, dividenda 2020

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií ČEZu

Cena za 1 akcii ČEZ
CZK
USD
EUR

Informace o ČEZ

Akcie ČEZu patří mezi Čechy k velice oblíbeným a nejčastěji obchodovaným. Možná je to proto, že jako Češi tíhneme k akciím, které známe nejlépe. Respektive, které jsou naše, České. Pokud patříte mezi ty, kteří dávají přednost tuzemských akciím, určitě by akcie společnosti ČEZ neměli ve investičním portfoliu chybět.

I když se cena akcií ČEZu podle grafů posledních pár let nevyvíjí úplně ideálně, pořád se podle burzy cenných papíru v Praze (PSE), jedná o nejvíce obchodované akcie. A to posledních 6 let za sebou. Myšleno na všech trzích dohromady.

Potenciál v obchodování tak nakupování akcií je tu stále obrovský. Jak obchodovat akcie takovéto velké společnosti? Na co si dát pozor a čeho při obchodování využít? To a ještě mnohem více se dozvíte v našem článku o obchodování akcií ČEZu.

Obsah článku o akciích ČEZ

1.Co byste o společnosti ČEZ měli vědět2.Jak obchodovat akcie ČEZu?3.Co rozhoduje o ceně akcií?4.ČEZ dividendy5.Příklad obchodu s ČEZ akciemi6.Jak nakoupit akcie ČEZu?7.Diskuze o akciích ČEZ (komentáře)

Co byste o společnosti ČEZ měli vědět

akcie cezAť už chcete akcie obchodovat, nebo do nich investovat měli byste o dané společnosti vědět co nejvíce informací. Není úplně ideální investovat do něčeho, nebo do někoho o kom nevíte vůbec nic. Nemáte pak potřebné informace na zhodnocení rizik a potenciálních zisků.

ČEZ jak je známo je největší Česká energetická společnost, která se zabývá produkcí, distribucí a prodejem elektrické a tepelné energie. ČEZ se zabývá těžbou uhlí, provozem elektráren, distribucí i prodejem koncovým zákazníkům.

Úspěšně funguje v Polsku, Bulharsku, Rumunsku a dalších zemích. V České republice jde o druhou největší firmu dle tržeb (první je Škoda Auto spadající pod německý koncern Volkswagen). Celkově zaměstnává ČEZ více jak 26 tisíc lidí.

Výše jsme zmínili naprosto základní parametry o ČEZu. Jako obchodník ale musíte mít přehled o sdružených firmách, měli byste znát země, kde ČEZ působí, zajímat se o strategii firmy (aktuálně má tři základní pilíře) a samozřejmě o data, zprávy a další informace.

U akciové společnosti nesmíte zapomenout ještě na jednu důležitou věc a to je vlastnická struktura ČEZu. Ta k polovině roku 2018 měla následující rozložení:

cez vlastnicka struktura

Vlastnická struktura společnosti ČEZ

Je skvělé vidět, že stále nejvýznamnějším akcionářem je Česká republika s podílem na základním kapitálu skoro 70%.

Jak již bylo zmíněno v úvodu článku a jak můžete vidět na grafu, cena akcií ČEZu zhruba poslední 2 roky mírně klesá. Stále se ale jedná o nejvíce obchodované emise.

Zajímavé je i číslo objemu obchodů akcií ČEZ vzhledem k celkovému objemu obchodů pražské burzy. ČEZ tvoří cca 15 procent všech obchodů.

akcie CEZ graf

Cena akcií ČEZu graf. Cena za posledních pár let stoupá. Bude v tomto trendu pokračovat?

Jak obchodovat akcie ČEZu?

Obchodování akcií ČEZu jako CFD, jak na to? Přesný návod, respektive strategii, jak obchodovat akcie ČEZu a vydělat nemáme. Nemá ji nikdo.

Můžeme vám ale pomoci s obchodováním začít, nebo vaše tradingové schopnosti vylepšit.

K obchodování určitě doporučujeme nastudovat a využívat technickou a fundamentální analýzu. Možná se může zdát, že se jedná o primitivní druhy strategií, ale často jsou nejefektivnější. Fundamentální analýza, o které jsme se již bavili na začátku článku, je skvělým pomocníkem. Stačí využívat aktuální informace o společnosti a selský rozum.

Když se dočtete, že ČEZ propouští 20 tisíc zaměstnanců, tak to na cenu akcií nebude mít úplně pozitivní vliv (extrémní příklad).

Obrovskou výhodou u obchodování akcií ČEZu mohou být také všechny možné materiály v češtině, které společnost publikuje. Samozřejmě ČEZ působí přeshraničně a některé materiály najdete pouze v angličtině, případně nejprve v jiném jazyce s následným překladem, ale vše důležité máte i v češtině.

Co rozhoduje o ceně akcií?

Nabídka a poptávka, to je úplně základní faktor ovlivňující cenu jakéhokoliv aktiva. Mezi další faktory, které rozhodují o ceně akcií ČEZu pak patří finanční výsledky, rozhodnutí státu – dotace, znárodnění nebo „jen“ silná regulace. Zapomenout nesmíte ani na (financování politických stran, kauza s nečestnými zaměstnanci vyděrači, špatné měření atd.)

Určitě je potřeba také brát v potaz budoucí potenciál společnosti, které většinou významně ovlivňuje následující růst. Pak tu jsou ale i faktory, které firma nemůže ovlivnit. Inflace, úrokové sazby, živelné pohromy a skandály. To vše o jsou faktory ovlivňující cenu akcií ČEZu.

ČEZ dividendy

Pokud byste se rozhodli investovat do akcií dlouhodobě a držet je, má pro vás ČEZ další skvělou výhodu. Od roku 2001 totiž svým akcionářům vyplácí dividendy. Výplaty probíhají jednou ročně.

Více o dividendách se dozvíte zde: Co jsou to dividendy akcí na burze a jak fungují?

akcie CEZ dividendy

Výše dividend akcií ČEZ za posledních pár let

Příklad obchodu s ČEZ akciemi

Pro lepší pochopení, jak takový obchod akcií u CFD brokera probíhá, jsme pro vás připravili tento simulační příklad.

Příklad:
Rozhodnete se, že pomocí brokera nakoupíte 1000 akcií ČEZu. Jedna akcie v ten moment stojí 400 Kč. Pokud byste obchodovali klasicky “bez páky”, stál by vás tento nákup 400 Kč * 1000 kusů = 400 000 Kč. Vy ale budete pravděpodobně obchodovat s pákou.

Brokeři nabízí páku až 1:5. To znamená, že budete na takový nákup potřebovat 5x méně peněz. Přesněji řečeno pouze 80 000 Kč.

Za pár dnů si všimnete, že cena jedné akcie ČEZu vzrostla a pohybuje se okolo 450 Kč. Rozhodnete se tedy vaši pozici uzavřít.

Rozdíl mezi vaši nákupní a uzavírací cenou je 50 Kč za akcii. Váš výsledný zisk by tedy z tohoto obchodu byl 50 Kč x 1000 (kusů) = 50 000 Kč.

Na tomto příkladu je krásně vidět výhoda CFD obchodování a hlavně pak páky, kterou brokeři nabízí. Pozor ale! Sice finanční páka zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu.

Pokud by v našem případě cena jedné akcie ČEZu nestoupla na 450 Kč, ale naopak klesla na 350 Kč, a vy se rozhodli pozici uzavřít, rozdíl mezi vaši nákupní a uzavírací cenou by byl znovu -50 Kč za akcii. Vaše výsledná ztráta by tedy z tohoto obchodu byla -50 Kč x 1000 (kusů) = -50.000 Kč.

Jak nakoupit akcie ČEZu?

Základní informace o společnosti, co ovlivňuje cenu akcií a na co se při obchodování zaměřit, jíž víte, a co dál? Jak postupovat, když chcete akcie začít obchodovat?

Je to jednoduché. Pokud chcete začít obchodovat akcie, měli byste postupovat následovně:

 • Otevřít si účet u brokerské společnosti, která obchodování akcií ČEZu nabízí. Snad jediným brokerem, o kterém momentálně víme, který obchodování akcií firmy ČEZ nabízí je XTB. Registraci provedete zde.
 • Verifikace a nahrání prostředků. Za předpokladu, že máte ověřený účet, tedy poslané dokumenty a nahrané peníze do vašeho obchodního účtu, můžete pokračovat dále.
 • Rozmyšlení strategie a postupu. Nyní byste si měli rozmyslet, kolik vlastně chcete investovat a podle čeho budete obchodovat. Respektive, na čem je založená vaše predikce na budoucí vývoj ceny akcie.
 • Zadání obchodního příkazu. No a nakonec to nejsladší, na co jste celou dobu čekali. Stačí už pouze zadat obchodní příkaz na “nákup”, nebo “prodej”. A je to! 
 • Inkasování výdělku. Pokud byl váš obchod úspěšný, inkasujete peníze, které si můžete bez problému vyplatit na váš obchodní účet a užívat si je. To vše, díky akciím. Není to skvělé?

Zde můžete akcie ČEZu bezpečně obchodovat

XTB logo

XTB

★ 98 %

U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Videonávod: Jak nakoupit a obchodovat akcie ČEZ u brokera XTB?

Pokud se o obchodování akcií zajímáte krátce, tak si myslíme, že společnost ČEZ je skvělým odrazovým můstkem pro začátek. Pokud zvolíte správnou strategii a půjdete na celou věc s rozvahou, obchodování se vyplatí.

Obchodní strategie na akcie ČEZu se vám navíc jako Čechovi vytvoří výrazně snadněji, ne? :-)

Pokud byste o obchodování akcií, nebo konkrétně akcií ČEZu měli nějaké otázky, napište nám dolů do komentářů. Rádi vám poradíme! 

Více informací o ČEZu


JménoČEZ
TickerCEZ
Webové stránkyhttps://www.cez.cz/
Založeno1. dubna 2003
Vyplácí dividendy?

Cena akcie ČEZ za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
01. 10. 2020 437 Kč CEZ
30. 09. 2020 439 Kč CEZ
29. 09. 2020 440,5 Kč CEZ
25. 09. 2020 437,5 Kč CEZ
24. 09. 2020 437 Kč CEZ
23. 09. 2020 441,5 Kč CEZ
22. 09. 2020 440,5 Kč CEZ
21. 09. 2020 441,5 Kč CEZ
18. 09. 2020 445,5 Kč CEZ
17. 09. 2020 446,5 Kč CEZ

Ohodnoťte akcie této firmy


Diskuze k tomuto článku: 21 komentářů
Jiřina

Dobrý den, chtěla bych převést akcie čezu na jinou osobu, kde to mohu provést?Děkuji.

Magazín Finex

Dobrý den, to záleží, kde akcie držíte. Máte je u nějakého online brokera, u své banky, nebo ještě jinde?

Jiřina

Dříve se to jmenovalo RM systém?Nevím co je to dnes?

Magazín Finex

Dobrý den, pak doporučujeme vybrat si z kontaktů zde a řešit tento problém přímo s RM Systémem.

Věra

Dobrý den, vlastním akcie Čezu necelých 20 let, ale v loňském roce mne velmi zklamala dividenda, která byla dosud nejnižší za celou dobu, vlivem koronaviru klesly všechny akcie, rovněž velmi citelně i Čezu, jaký vývoj se očekává a jaká budou dividenda za loňský úspěšný rok?

Magazín Finex

Dobrý den, Věro. O výši dividendy musí rozhodnout valná hromada. Až bude rozhodnuto a informace bude veřejná, naleznete ji zde. Co se týká budoucího vývoje ceny akcií čezu, tak to Vám bohužel nikdo neřekne.

Václav Valeška

Zdravím,nejde mi do hlavy že cena El. neustále roste ale cena akcií a dividendy klesá. Nebylo by dobré vyměnit celé vedení ČEZ. Kdo je za to odpovědný, jiné firmy by stoho dávno vyvodily důsledky. Jaký zájem tím ČEZ sledujte. Sám jsem nakupoval akcie až za 1250 Kč nini mám propad – 25%

Magazín Finex

Dobrý den, Václave. To, že roste cena elektřiny nemusí nutně znamenat, že rostou marže (a zisky) ČEZu. A dokonce by to mohlo být naopak, že by růst ceny firma brzdila na úkor své marže. Více Vám k tomu ale bohužel neřekneme – na elektřinu experti nejsme. :-) Ale předpokládáme, že Daniel Beneš, generální ředitel ČEZu, je profesionál a ví, co dělá.

Valeska Vaclav

Zdravim,jak jsem již psal akcie ČEZ držím již řadu let za tu dobu mám propad -25 procent. Kdo za to může,innvestice v Bulharsku,Albanii atd.. Nebylo by dobré už někoho poslat do teplaku?

jaromír

Před 20 léty jsem nakupoval kcie po 1250 za kus, čez mezitím zvyšuje zisky ale cena akcií se naopak snižuje a snížují se i dividenda. Tak si myslím , že je někdo ma v úmyslu levně nakoupit. S pozdravem

karel řehák

To já zase kdysidávno koupi akcie čezu za cca 90Kč a zase zaváhal, kdy ze vyhouply na 1500Kč /kus

Karlo

Dobrý den, chtěl jsem si koupit akcie čez u xtb, je to pro mě výhodné?

Magazín Finex

Dobrý den, Karlo. Kdybychom to brali pouze co se týče poplatků, najdete i lepší brokery než vámi zmíněné XTB. Podívejte se např. na LYNX či Degiro. Na druhou stranu ale z naší zkušenosti musíme říct, že u XTB je vše maximálně přehledné a jednoduché a nabízí špičkovou zákaznickou podporu ve formě live-chatu nebo podpoře na telefonu, takže když si s něčím jako začátečník nebudete vědět rady, pomohou vám prakticky ihned – což je jejich obrovské plus.

Vašek

Moc tomu nerozumím, proč máte pod grafem toto:

“Cena akcií ČEZu graf. Cena za posledních pár let klesá. Bude v tomto trendu pokračovat?”

Když se podívám, kde byla cena před 2-3 lety, tak jde cena nahoru…
Myslím si, že 543,-Kč je více než 393,-Kč.
Kde udělali soudruzi chybu?

Magazín Finex

Vašku, děkujeme za upozornění. Opravdu se jednalo o chybku – už jsme ji napravili. :)

Roman

Přeji krásný den. Nikdy jsem své finance moc neřešil, ale poslední dobou jsem si uvědomil, že je to asi špatně. Říkal jsem si, že by určitě bylo vhodné se o ně nějak začít starat. Popravdě ale nevím jak. Na internetu je toho tolik, že se v tom prostě nevyznám a nevím co je pro mě nejlepší. Četl jsem o akciích, komoditách, spořicích účtech, atd… popravdě, nemám prakticky žádnou finanční gramotnost a tak bych se nerad pouštěl například do zlata, nebo nějakých akcií. Říkal jsem si, že začít s takovým spořicím účtem by mohl být dobrý začátek. Tak trochu si osahat svět financí a začít zhodnocovat své peníze. Co myslíte, je to dobrý nápad, nebo bych od toho měl ustoupit? Předem děkuji za vaše rady. Budu se těšit na vaši odpověď. Roman.

Magazín Finex

Zdravím Romane, je skvělé, že jste se rozhodl se svými penězi něco dělat. Spousta lidí na to zapomíná, nebo je to prostě nezajímá, což je špatně.

Existuje mnoho skvělých způsobů, jak zhodnotit své peníze. Některé jsou více rizikové a některé méně, záleží na vašich možnostech a cíli. Akcie jsou rozhodně zajímavé, stejně tak jako komodity nebo kryptoměny. Jedná se ale o poměrně rizikové druhy investování/spoření, pokud to porovnáme například se spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. U tradičních druhů spoření však nedosáhnete takového zhodnocení. Ono ale ve výsledku třeba nakoupit kryptoměny není nic složitého.

Doporučuji prostudovat tyto naše články. Sám uvidíte, co vás zaujme nejvíce:

 • Termínované vklady – Jak vybrat ten nejlepší? Aktuální srovnání 2019
 • Spořicí účty – Jaký je nejlepší? Aktuální srovnání 2019
 • Videonávod jak nakoupit kryptoměny (v případě, že by vás kryptoměny zaujaly).
 • Pokud byste potřeboval nějakou další radu, ozvěte se. Rádi vám pomůžeme.

  Leopold Huňka

  Dobrý den. Mám akcie ČEZu a přestěhoval jsem se. Prosím o informaci, kam nahlásit novou adresu. Děkuji.

  Magazín Finex

  Dobrý den, z oficiálních stránek ČEZ kopíruji odpověď níže.

  Evidenční údaje (jméno, příjmení, adresa a další) můžete změnit pouze prostřednictvím účastníka CDCP. Pro tento účel je nutné vybrat si a navštívit účastníka CDCP v ČR a požádat o provedení změny. Tato změna je ze strany účastníků zpoplatněna, přičemž konečné ceny za služby, jakož i podmínky jejich poskytování, jsou v kompetenci jednotlivých účastníků. Seznam účastníků CDCP naleznete na webových stránkách https://www.cdcp.cz/index.php/cz/seznam-ucastniku. Mezi účastníky CDCP patří většina českých bank a dále někteří obchodníci s cennými papíry. Banky i obchodníci s cennými papíry poskytují své služby spojené s vedením účtů s cennými papíry na svých pobočkách po celé ČR (poplatky za jejich služby se různí).

  S pozdravem
  Vojtěch, Finex.cz

  Jaroslava

  Dobrý den, jakou má dividendu akcie čezu? Vyplatí se kvůli dividend. kupovat?

  Magazín Finex

  Dobrý den Jaroslavo, letos (r. 2019) vyplatil ČEZ historicky nejnižší dividendu za posledních 12 let a jednalo se o 24 Kč na akcii. A vzhledem k tomu, že tuto dividendu ještě musíte zdanit a zároveň taky zaplatit poplatek za koupi a následný prodej akcií, tak myslím, že jen kvůli jedné dividendě se akcie kupovat nevyplatí. Vyplatilo by se to v případě, že byste akcie držela více let a jejich cena stoupla. Zda se to stane, to nikdo neví.

  Další Akcie, které by vás mohly zajímat

  RECENZE

  TOP Akcioví brokeři

  XTB logo
  XTB★ 98 %
  U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  RoboMarkets logo
  RoboMarkets★ 96 %
  U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  LYNX Broker logo
  LYNX Broker★ 92 %
  Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
  Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
  Facebook icon Jít na Facebook
  Finex logo