Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » ČEZ

Akcie ČEZ (CEZ) - Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií ČEZu

Cena akcií ČEZ (CEZ)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Novinky o akciích ČEZ

Informace o ČEZu

Akcie ČEZu patří mezi Čechy k velice oblíbeným a nejčastěji obchodovaným titulům Pražské burzy. Možná je to proto, že jako Češi tíhneme k akciím, které známe nejlépe. Respektive k těm, které jsou naše, české. Pokud patříte mezi investory, kteří dávají přednost tuzemským akciím, určitě by akcie společnosti ČEZ neměly ve vašem investičním portfoliu chybět.

Atraktivita tohoto českého titulu v kombinaci se štědrou dividendou vedou k tomu, že se podle Burzy cenných papíru Praha (PSE) jedná o nejvíce obchodované akcie. A to už několik let v řadě.

Potenciál v obchodování a nakupování těchto akcií je stále obrovský. Jak obchodovat akcie takovéto velké společnosti? Na co si dát pozor a čeho při obchodování využít? To a ještě mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Obsah článku

1.Co byste o společnosti ČEZ měli vědět?Historie společnosti – Od státu k privatizaci, ale ne tak úplněČEZ a jeho podnikáníBudoucnost skupiny ČEZElektrárny ČEZu – Jádro, uhlí a obnovitelné zdrojeFinanční výsledky skupiny ČEZ2.Akcie ČEZu – Vývoj ceny, akcionáři a dividendaAkcionářská struktura ČEZuDividenda společnosti ČEZ – Hlavní tahák pro drobné investoryJak získat dividendu z akcií ČEZ?Mají dividendy smysl?3.Jak investovat do akcií ČEZ?První možnost: Nákup akcií ČEZuDruhá možnost: Aktivní obchodování akcií ČEZ4.Kde koupit akcie ČEZ?5.Jak začít investovat?6.Často kladené dotazy (FAQ)7.Vyplatí se investovat do akcií ČEZ?8.Diskuze o akciích ČEZ (komentáře)

Co byste o společnosti ČEZ měli vědět?

akcie cezAť už chcete akcie obchodovat nebo do nich investovat, měli byste o dané společnosti vědět co nejvíce informací. Není úplně ideální investovat do něčeho, o čem nevíte vůbec nic. Nemáte pak potřebné informace na zhodnocení rizik a potenciálních zisků.

Historie společnosti – Od státu k privatizaci, ale ne tak úplně

Kořeny Českých energetických závodů se táhnou do 60. let minulého století. Organizace vznikla rozdělením Československých energetických závodů a byla založena rozhodnutím Ministerstva paliv a energetiky. Organizace se po více než 10 letech změnila na státní podnik v roce 1988. O 4 roky později se díky privatizačnímu zákonu přeměnila na akciovou společnost ČEZ.

První ze skutečně důležitých milníků společnosti byla výstavba Jaderné elektrárny Dukovany. První jaderná elektrárny na území České republiky se začala stavět v roce 1978 a spuštění bloku proběhlo v roce 1985. Mezi roky 1980 a 1990 začala práce i na druhé jaderné elektrárně Temelín, která se dokončila až po přechodu tisíciletí v roce 2002.

Výstavba Jaderné elektrárny Dukovany
Výstavba Jaderné elektrárny Dukovany
Zdroj: cez.cz

Další vývoj společnosti následně směřoval k propojení se sítí celé České republiky a k zahraniční expanzi. Mezi lety 2000 a 2010 se ČEZ dostal do první desítky největších energetických společností v Evropě podle počtu zákazníků a tržní kapitalizace a vstoupil do trhu s plynem.

Dnes ČEZ provádí úpravy svých elektráren především ve vztahu k environmentálním směrnicím a společenským tlakům, které v tomto směru působí.

ČEZ a jeho podnikání

ČEZ je největší Česká energetická společnost, která se zabývá produkcí, distribucí a prodejem elektrické a tepelné energie. To vše směřuje k prodeji svým koncovým zákazníkům.

Tato vysoká diverzita příjmů, která plyne z širokého pole působnosti, může být velmi důležitá při diverzifikaci investičního portfolia zaměřeného na energetický segment.

Jednou z mnoha zajímavých informací je podíl činností na celkovém údaji EBITDA. To je v podstatě provozní zisk společnosti, který je před započtením úroků, daní a odpisů. Rozdělení vypadalo pro rok 2021 následovně:

Podíl činností na provozním zisku společnosti ČEZ
Podíl činností na provozním zisku společnosti ČEZ
Zdroj: Výroční zpráva ČEZu 2021

Segment "Výroba" celkově zaujímá 53 %, těžba 7 %, distribuce produktů 31 % a následný prodej 9 %. Dále je zajímavé také rozdělení samotné výroby energie. Přirozeně největší podíl zaujímá jádro – 32 % z celkové výroby energie. Poté nastupují obnovitelné zdroje s 9 % a 7 % mají zdroje způsobující emise, tedy např. uhelné elektrárny.

Plány do budoucna jasně směřují k ekologicky šetrnější výrobě elektřiny.

Vývoj energetické výroby ČEZu na rok 2030
Vývoj energetické výroby ČEZu na rok 2030
Zdroj: Prezentace pro investory ČEZ září 2022

Do roku 2030 plánuje ČEZ výrazně omezit především výrobu elektřiny z uhelných elektráren. Současně počítá s rozvojem odvětví obnovitelných zdrojů, jejichž podíl na celkové vyrobené elektřině chce navýšit až pětinásobně. Velkou proměnu zažije také zemní plyn, jehož podíl by se měl zvednou třikrát. Malé vylepšení dostane také jaderná energie, kterou ČEZ plánuje zefektivnit.

Jak jsme již řekli, největší změnou projde segment uhelných elektráren.

Vývoj kapacity uhelných elektráren ČEZ
Vývoj kapacity uhelných elektráren ČEZ
Zdroj: Prezentace pro investory ČEZ září 2022

Z "Prezentace pro investory" lze vyčíst, že mezi roky 2015 a 2030 plánuje ČEZ snížit kapacitu uhelných elektráren o 73 %. Do roku 2038 je cílem úplné odstranění uhelných elektráren z repertoáru ČEZu. Je samozřejmě otázkou, jestli se něco takového povede. Rozvoj elektromobility, protahování konfliktu na Ukrajině a sankce, nestabilita obnovitelných zdrojů (aneb když nesvítí nebo nefouká, tak se prostě moc elektřiny nevyrobí) – to vše by mohlo s celým plánem pěkně zamávat.

Úplné uhlíkové neutrality chce ČEZ dosáhnout v roce 2040.

Důkazem, že ČEZ nevypouští jen prázdné sliby, je především zvyšující se hodnocení ratingových agentur v metrice ESG.

ESG hodnocení společnosti ČEZ
ESG hodnocení společnosti ČEZ
Zdroj: Prezentace pro investory ČEZ září 2022

Hodnocení se soustředí na tři oblasti – životní prostředí (environment), sociální oblast (social) a management (governance). Ve zkratce jde o to, jaký dopad má podnikání společnosti na životní prostředí, jak se firma staví k pracovním podmínkám, lidským právům, dopadům na společnost atd. a způsob řízení firmy ve smyslu spravedlivého zastoupení, dodržování norem a další.

Společnost aktivně funguje hlavně v 7 zemích (v malé míře i v několika dalších). Těmi jsou konkrétně Česká republika, Slovensko, Německo, Francie, Polsko, Bulharsko a Rumunsko.

V České republice jde o druhou největší firmu dle tržeb (první je Škoda Auto spadající pod německý koncern Volkswagen). Celkově zaměstnává ČEZ více jak 28 tisíc zaměstnanců (dle účetní závěrky 2021). O vysoké profesionalitě a také zodpovědné práci společnosti svědčí i fakt, že 28 % jejích zaměstnanců má vysokoškolské vzdělání, což je vysoko nad celorepublikovým průměrem 18,7 %.

Budoucnost skupiny ČEZ

V příštích letech se chce skupina ČEZ soustředit především na vylepšování segmentu jaderné energie. Jak už bylo zmíněno výše, cílem je přeměnit portfolio elektráren na nízkoemisní a dosáhnout uhlíkové neutrality.

V jaderných elektrárnách dojde k:

 • Prodloužení cyklu výměny paliva
 • Optimalizaci procesu údržby
 • Zvýšení kapacity o dalších 50 MW

Jedním z velkých projektů by měla být také výstavba nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Podmínkou je ale dosažení dohody o podpoře ze strany české vlády.

Dlouhodobá vize se zaměřuje na výrobu menších modulárních bloků, které by měly přijít po roce 2040. Odhaduje se, že by mohly zvýšit celkovou výrobu elektřiny o 1 000 MW.

Díky modernizačnímu fondu získá firma prostředky na rozvoj segmentu obnovitelných zdrojů. Ve fondu bude v letech 2021 až 2030 připraveno zhruba 150 miliard korun, ze kterých bude 60 % uvolněno pro projekty současných výrobců elektřiny – tedy i ČEZu. Ten plánuje zvýšit kapacitu ukládání elektrické energie na více než 300 MWe.

Decentralizovaná elektrická síť

Druhá sekce, které bude ČEZ věnovat svou pozornost, je elektrická síť České republiky. Směřovat se bude k tzv. Smart grids – elektrická síť, kterou lze monitorovat a případně upravovat v reálném čase na dálku.

Do roku 2030 bude 80 % spotřeby pokryto chytrými elektroměry. Velký důraz připadne také na rozvoj optické sítě, jejíž délka se ztrojnásobí (z 4 200 km na 11 000 km v roce 2030).

Celá tato přeměna by měla umožnit efektivnější řízení spotřeby a zvýšenou spolehlivost elektrické sítě.

Těžba lithia a elektromobilita

Vedlejším podnikáním skupiny ČEZ se stala i elektromobilita, baterie a těžba lithia. Skupina ČEZ vlastní 51% podíl ve společnosti Geomet, která vlastní práva k ložisku lithia na Cínovci.

Ekosystém těžby lithia, výroby baterií a elektromobility ve skupině ČEZ
Ekosystém těžby lithia, výroby baterií a elektromobility ve skupině ČEZ
Zdroj: Prezentace pro investory ČEZ září 2022

Dnes už je připravená zkušební linka pro zpracování lithiové rudy a čeká se pouze na studie a rozhodnutí o proveditelnosti těžby, které by mělo vyjít někdy v roce 2023. Zpracované lithium bude následně putovat do Gigafactory.

Jestliže se projekt uskuteční, bude na řetězec navazovat partnerství při výstavbě továrny na baterie.

ČEZ také plánuje podpořit elektromobilitu a do roku 2025 je cílem provozovat alespoň 800 nabíjecích stanic po celé České republice.

Elektrárny ČEZu – Jádro, uhlí a obnovitelné zdroje

Jak jsme si již nastínili, společnost ČEZ je hlavním výrobcem elektrické energie u nás. K tomuto prvenství přispívá velké množství elektráren, které jsou provozovány právě pod záštitou tohoto energetického giganta.

Pojďme si nyní ukázat množství a představit elektrárny, ať si můžeme jako investoři udělat přehled o diverzifikaci zdrojů energií a velikosti skupiny ČEZ.

Jaderné elektrárny

 • Dukovany
 • Temelín

Instalovaný výkon celkem – 4 290 MW

Paroplynové, plynové a kogenerační jednotky a kotelny

Paroplynové elektrárny

 • Počerady II

Kogenerační jednotky a kotelny

 • Husinec u Řeže I
 • Husinec u Řeze II

Instalovaný výkon celkem – 967,3 MW

Uhelné elektrárny a teplárny

Uhelné elektrárny

 • Dětmarovice
 • Energotrans II
 • Chorzów, Polsko
 • Skawina, Polsko
 • Ledvice III
 • Ledvice IV
 • Prunéřov II
 • Tusimice II

Teplárny

 • Dvůr Králové nad Labem
 • Hodonín
 • Energotrans I
 • Otín u Jindřichova Hradce
 • Poříčí II
 • Trmice

Instalovaný výkon celkem – 4 322,3 MW

Vodní elektrárny

Akumulační a průtočné vodní elektrárny

 • Kamýk
 • Lipno I
 • Orlík
 • Slapy
 • Střekov
 • Štěchovice I
 • Vrané

Malé vodní elektrárny

Celkem je v provozu 27 malých vodních elektráren.

Přečerpávací vodní elektrárny

 • Dalešice
 • Dlouhé stráně I
 • Štěchovice II

Instalovaný výkon celkem – 1 982 MW

Sluneční elektrárny

Celkem je v provozu 13 fotovoltaických elektráren.

Tři největší z nich jsou:

 • Ralsko
 • Ševětín
 • Vranovská Ves

Instalovaný výkon celkem – 126 MW

Větrné elektrárny

Celkem je v provozu 13 větrných elektráren. Převážná většina z nich je na území Německa.

Tři největší z nich jsou:

 • Badow, Německo
 • Lettweiler Höhe, Německo
 • Cheinitz-Zethlinger, Německo

Instalovaný výkon celkem – 141,5 MW

Elektrárny umístěné v Turecku

 • Plynová elektrárna Erzin – 904 MW
 • 7 vodních elektráren – 288,9 MW
 • Větrná elektrárna – 28,2 MW
 • Pyrolytická elektrárna – 2,2 MW

Finanční výsledky skupiny ČEZ

V krátkosti se podíváme i na finanční výsledky skupiny ČEZ. Zde jsou vybrané údaje z výroční zprávy z roku 2021.

Vybrané finanční údaje skupiny ČEZ
Vybrané finanční údaje skupiny ČEZ
Zdroj: Výroční zpráva ČEZ 2021

Provozní zisk (EBITDA) společnosti je oproti roku 2015 stále v červených číslech, ale trend je poslední tři roky rostoucí. Pravděpodobně tuto metriku značně vylepší rok 2022, kdy se začala do cen energií promítat inflace a ohromná cena na burzách. Zisk společnosti následuje podobný trend.

Větší vrásky na čele by měly dělat klesající metriky Rentabilita vlastního kapitálu a Rentabilita aktiv. Mluví se zde v podstatě o tom, jak efektivně jsou prostředky využité. V prvním případě jde pouze o vlastní kapitál společnosti, v tom druhém pak o celková aktiva. Od roku 2015 je ČEZ v podstatě stále méně efektivní ve zhodnocování majetku.

Aby bylo možné zhodnotit samotné dosažené číslo, je potřeba nějaké porovnání.

Výsledky studie - průměrné ROA a ROE
Výsledky studie – průměrné ROA a ROE
Zdroj: Studie: Financial Sector Analysis of Companies in the Energy Industry Listed on the Warsaw Stock Exchange

Tabulka ukazuje hodnoty získané z průřezu energetický společností zalistovaných na Varšavské burze. Ve skupině s nimi je i ČEZ.

Z tabulky můžeme vyčíst, že průměrná hodnota ROA u nejlepších 25 % společností 4,56 %. Jelikož ČEZ dosahuje hodnoty 5,34 %, dá se z tohoto pohledu považovat za relativně úspěšný a rozhodně patří do horních 25 %. Stejně tak ROE – společnost dosahuje hodnoty 29,2 % a průměr horního kvartilu je 10,14 %. Znovu tedy obhajuje své místo mezi 25 % nejlepších společností.

Akcie ČEZu – Vývoj ceny, akcionáři a dividenda

Nabídka a poptávka, to je úplně základní faktor ovlivňující cenu jakéhokoliv aktiva. Avšak konkrétně v případě ČEZu je cena akcií poměrně silně závislá na vývoji ceny elektřiny. Jestliže cena elektřiny klesá, sníží se tržby ČEZu a obvykle do jisté míry s tím i cena akcií. Zároveň naopak při růstu ceny elektřiny mohou růst i akcie.

Vývoje ceny elektrické energie v ČR
Vývoje ceny elektrické energie v ČR
Zdroj: Prezentace pro investory ČEZ září 2022

Není to však jediný faktor, který je ve hře. Mezi další vlivy, které rozhodují o ceně akcií ČEZu, pak patří finanční výsledky, rozhodnutí státu, dotace, znárodnění nebo "jen" silná regulace.

Rovněž na cenu akcií působí vývoj ekonomiky, který ovlivňuje celé tržní prostředí a všechny akciové tituly. Názorně si toho lze všimnou na grafu níže, kde v první polovině roku 2020 vidíte velmi prudký propad.

Tehdy kvůli pandemii koronaviru a útlumu ekonomiky spadly akcie z cca 500 Kč na méně než 380 Kč za pouhých pár týdnů.

Vývoj ceny akcií ČEZ v posledních 10 letech
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Nezkušený investor by se takového propadu mohl zaleknou ve zmatku (i třeba ve ztrátě prodávat), avšak zkušenější investor neváhá nakupovat. Proč? Každý propad akcií znamená příležitost nakoupit "ve slevě". Brzy po tomto propadu následoval rychlý růst, který v roce 2022 vyústil v pokoření dlouhodobé hranice 1 000 Kč za akcii.

Akcionářská struktura ČEZu

ČEZ je firma, jejíž největším akcionářem je samotná Česká republika. Ta vlastní 69,78 % celé společnosti. Zbytek se pak dělí mezi drobné a institucionální investory. Je otázkou, jestli je takto velká státní účast nějakým plusem. V zásadě je byrokratický aparát podstatně pomalejší a reaguje na změny těžkopádněji než skupina soukromých investorů.

Akcionářská struktura společnosti ČEZ
Akcionářská struktura společnosti ČEZ
Zdroj: cez.cz

Naopak pozitivní je rostoucí množství Fyzických osob, které do společnosti investují. Oproti roku 2016 stoupl podíl Fyzických osob na vlastnické struktuře ČEZu z 9,77 % na současných 13,66 %. To svědčí o zvyšujícím se zájmu drobných investorů o akcie této společnosti.

Nenechte se ale zmást. ČEZ rozhodně není firma, která by byla známá jen u nás v České republice. Akcie společnosti ČEZ jsou oblíbené i u zahraničních investorů, především pak těch ze Severní Ameriky, kteří vlastní největší podíl na vlastnické struktuře mezinárodních investorů.

Akcionářská struktura ČEZu
Akcionářská struktura ČEZu
Zdroj: cez.cz

Zajímavý je i objem obchodů akcií ČEZ vzhledem k celkovému objemu obchodů Pražské burzy. ČEZ tvoří cca 19 procent všech obchodů. Akcie společnosti ČEZ jsou kotované na Burze cenných papírů Praha, RM-SYSTÉM a na Varšavské burze.

Dividenda společnosti ČEZ – Hlavní tahák pro drobné investory

Pokud byste se rozhodli investovat do akcií dlouhodobě a držet je, má pro vás ČEZ další výhodu. Od roku 2001 svým akcionářům vyplácí dividendy. Výplaty probíhají jednou ročně. V posledních letech to vypadá, že dividendy společnosti ČEZ se opět vrací na hodnoty, které byly mezi lety 2008-2011 standardem. Investoři mohou jen doufat, že rostoucí trend zvyšování dividend jen tak neskončí.

Graf zobrazující dividendu společnosti ČEZ v průběhu let
Graf zobrazující dividendu společnosti ČEZ v průběhu let
Zdroj: fio.cz

Z grafu výše můžete vidět, že poslední schválená a vyplacená dividenda byla 48 Kč na jednu akcii. Do budoucna se podle odhadů analytického oddělení Fio banky předpokládá, že se dividenda v podstatě zdvojnásobí.

Jak získat dividendu z akcií ČEZ?

V roce 2022 schválila valná hromada ČEZu dividendu 28. června. Dá se tedy očekávat, že valná hromada, kde se bude jednat o dividendě na rok 2023, bude zhruba ve stejný datum. Ex-dividend date v roce 2022 připadlo na 1. července na Burze cenných papírů Praha na 7. července v RM Systému. Na tyto datumy si tedy dejte zvlášť pozor, protože jak můžete vidět, ex-dividend date přichází brzy po valné hromadě.

Mají dividendy smysl?

Český akciový trh je opravdu malý rybníček, ve kterém je jen pár firem stojících za zmínku. Nemá proto moc cenu řešit tituly. Obecně se však nabízí otázka, jestli mají dividendy obecně vůbec nějaký smysl – ve výsledku jsou totiž daňově neefektivní. Obecně se dá říct, že:

 • cena akcie po ex-dividend date klesne zhruba o velikost vyplacené dividendy,
 • dividenda je vždy daněná 15 % u zdroje (v ČR) a nejde se tak vyhnout dani,
 • zpětný odkup akcií vrací akcionářům hodnotu bez dalšího danění, a
 • investice do firmy vrací hodnotu bez dalšího zdanění.

Proto obecně, pokud investujete pouze do dividendových společností, obíráte se o podstatnou část výnosů jen kvůli daním.

Jde samozřejmě o politiku a cíle společnosti, stejně tak jako o strategii investora. Nic to ale nemění na faktu, že dividenda je pro akcionáře neefektivní. Mnohem lepší je zvýšení ceny akcie, které je po splnění časového testu oproštěno od daně.

Jedním z důležitých údajů týkajících se dividendy je Výplatní poměr. Tento relativní ukazatel řeší velikost dividendy v poměru k zisku. Může být buď za celou společnost, případně i na jednu akcii.

Vývoj výplatního poměru společnosti ČEZ
Vývoj výplatního poměru společnosti ČEZ
Zdroj: Prezentace pro investory ČEZ, září 2022

Základní poučka říká, že zdravý Výplatní poměr se pohybuje někde mezi 30 – 50 %. Z grafu výše vidíme, že Výplatní poměr společnosti se v průběhu let neustále zvyšuje.

Pro rok 2021 se dostal dokonce na 116 % (avšak je potřeba říct, že k tomuto číslu přispěly bulharské divestice v hodnotě 7 Kč – základní výplatní poměr byl 100 %). Znamená to, že v roce 2021 společnost vyplatila více peněz, než kolik jí zbylo v čistém zisku. Dlouhodobě je takový výplatní poměr z principu neudržitelný. Buď musí následovat snížení dividendy nebo zvýšení zisků. V opačném případě firma "sežere" sama sebe.

Z prezentace pro investory vyplývá, že od roku 2023 bude dividendová politika firmy směřovat na 60-80% Výplatní poměr.

jak investovat
Zdroj: unsplash.com

Jak investovat do akcií ČEZ?

Nyní vám ukážeme dvě možnosti, jak do akcií ČEZ investovat. První možností je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových a druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi.

Jaký je mezi těmito způsoby rozdíl?

První možnost: Nákup akcií ČEZu

Tento přístup je nejjednodušší, časově nenáročný a pro nezkušené investory mnohdy může být i nejúspěšnější.

V principu se jedná o prostý nákup fyzických akcií dané společnosti, po kterém se kupující stane akcionářem. Akcionář (i když z hlediska investovaných prostředků úplně malinký) je v podstatě jedním z majitelů dané firmy.

Z držby akcie plynou investorům i určitá práva – možnost účasti na valné hromadě, právo na likvidační zůstatek a právo na zisk. Díky akciím se můžete dostat k zisku, který společnost svým akcionářům vyplácí – k dividendám. (Více o dividendách se dozvíte zde: Co jsou to dividendy akcií na burze a jak fungují?)

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na názorný příklad níže.

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií ČEZ je 400 Kč za kus, jak tomu bylo např. po pandemickém propadu v roce 2020. Vy máte na investici připravených rovných 12 000 Kč a můžete si tedy koupit přesně 30 ks akcií.

V případě, že po určité době cena akcií vzroste o 25 % na 500 Kč, což se i v roce 2021 stalo, z prodeje vašich 30 akcií byste inkasovali celkem 15 000 Kč.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 3 000 Kč, které si ihned můžete vybrat na svůj bankovní účet.

V případě, že byste akcie drželi o něco déle, třeba 2 roky, tak by vám ještě byla 2x vyplacena dividenda. Např. za rok 2020 ve výši 52 Kč a za rok 2021 ve výši 48 Kč. Celkem tedy 100 Kč na akcii, takže byste si za ty dva roky se svými akciemi přišli na další 3 000 Kč (před zdaněním).

Koupě fyzických akcií je atraktivní i finančně. Bez pákového efektu totiž můžete držet fyzické akcie například u XTB (bez poplatků). To je významný benefit, který v dlouhodobém měřítku hraje investování do akcií do karet.

Broker XTB není jedinou možností pro investování do akcií ČEZu, dále se nabízí například Fio e-Broker. Tyto zmíněné brokery jsme otestovali a jejich recenze naleznete zde: 

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Fio broker logo

Fio broker

★ 84 %

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií ČEZ

Aktivní obchodování má oproti prostému nákupu popsanému výše dvě zásadní výhody. Za prvé je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit. Za druhé lze spekulovat i na cenový pokles akcií, což u těch fyzických není možné.

Obchodování akcií je prováděno obvykle na tzv. finančních derivátech, jako jsou CFD kontrakty, jejichž cena kopíruje cenu podkladového aktiva (v tomto případě akcie), ovšem obchodník může spekulovat jak na růst, tak i na pokles jejich hodnoty. Této disciplíně se obecně říká trading.

Příklad: Pokud je cena akcií znovu 400 Kč a vy na obchodním účtu máte k dispozici 12 000 Kč, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 60 000 Kč (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit rovných 150 akcií. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst ze 400 Kč na 500 Kč, tak váš zisk by zde nebyl 3 000 Kč, ale 15 000 Kč.

Proč? Protože jste koupili 150 akcií a zhodnocení každé z nich je 100 Kč. V případě uzavření obchodu (prodeji všech akcií) byste tedy na účtu měli celkem 27 000 Kč (12 000 Kč se kterými jste začali a 15 000 Kč jako zisk z uskutečněného obchodu).

Na tomto příkladu je krásně vidět výhoda CFD obchodování a hlavně pak páky, kterou brokeři nabízí. Pozor ale! Sice finanční páka zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu.

Je ale nutné podotknout, že stejně rychle, jako se investice zhodnocuje, se může také propadat. Propad ceny akcií ze 600 Kč na 500 Kč by pro vás znamenal ztrátu 10 000 Kč, což je skoro celých 12 000 Kč, které jste měli původně. A kdyby cena padala ještě dál, může obchod být vynuceně uzavřen a váš obchodní účet by tak skončil na nule.

K obchodování určitě doporučujeme nastudovat a využívat technickou a fundamentální analýzu. Možná se může zdát, že se jedná o primitivní druhy strategií, ale často jsou nejefektivnější. Především fundamentální analýza je skvělým pomocníkem. Využívá aktuální informace o společnosti a hodnotí jejích dopad na budoucí vývoj.

Když se dočtete, že ČEZ propouští 20 tisíc zaměstnanců, tak to na cenu akcií patrně bude mít negativní vliv (extrémní příklad).

Obrovskou výhodou u obchodování akcií ČEZu mohou být také všechny možné materiály v češtině, které společnost publikuje. Samozřejmě ČEZ působí i v zahraničí a některé materiály najdete pouze v angličtině, případně nejprve v jiném jazyce s následným překladem, ale vše důležité zpravidla máte i v češtině.

Nejdůležitější informace o hospodářských výsledcích, akciových pohybech, plánovaných dividendách nebo konkrétní informace o vnitropodnikovém prostředí a strategii společnosti, můžete získat buď přímo na webových stránkách společnosti ČEZ, nebo pak v jejich výroční zprávě.

Kde koupit akcie ČEZ?

Akcie ČEZu, ať už fyzické nebo jako finanční derivát (CFD), je možné nakoupit či prodat přes tzv. brokera. Jedná se o firmu, která malým obchodníkům zprostředkuje přístup na burzu. Jako jednotlivci totiž máme tak malé a nezajímavé objemy obchodů, že se na opravdový burzovní trh sami nedostaneme. Proto do rovnice přichází broker, který naše příkazy sbírá a zajišťuje jejich vypořádání či může přímo sám tvořit přímo protistranu.

My můžeme doporučit licencovaného a důvěryhodného brokera XTB. Ostatně, přečtěte si recenzi XTB a udělejte si vlastní názor. U tohoto brokera můžete akcie ČEZ obchodovat jako fyzické akcie i jako CFD s finanční pákou.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, které vám ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů.

Jak začít investovat?

Základní informace o společnosti, co ovlivňuje cenu akcií a na co se při obchodování zaměřit, jíž víte. Jak byste tedy měli postupovat, ať už chcete akcie nakoupit, nebo aktivně obchodovat?

Je to jednoduché. Postup je následující:

 • Otevřít si účet u brokerské společnosti, která obchodování akcií ČEZu nabízí. Kvalitní, ověřený broker v češtině, který obchodování akcií firmy ČEZ nabízí je XTB. Registraci provedete zde.
 • Verifikace a nahrání prostředků. Za předpokladu, že máte ověřený účet, tedy poslané dokumenty a nahrané peníze do vašeho obchodního účtu, můžete pokračovat dále.
 • Rozmyšlení strategie a postupu. Nyní byste si měli rozmyslet, kolik vlastně chcete investovat nebo podle čeho budete obchodovat. Respektive, na čem je založená vaše predikce na budoucí vývoj ceny akcie.
 • Zadání obchodního příkazu. No a nakonec to nejsladší, na co jste celou dobu čekali. Stačí už pouze zadat obchodní příkaz na "nákup", nebo "prodej". A je to!
 • Inkasování výdělku. Pokud byl váš obchod úspěšný, inkasujete peníze, které si můžete bez problému vyplatit na váš obchodní účet a užívat si je. To vše díky akciím.

Často kladené dotazy (FAQ)

Do redakce dostáváme množství otázek ohledně akcií ČEZu. Tento seznam často kladených dotazů by vám mohl odpovědět na základní otázky, které byste i vy mohli mít. Pokud by vás i přesto něco zajímalo, můžete se nás zeptat v sekci komentářů níže.

1️⃣ Kolik stojí akcie ČEZ?
V tuto chvíli je cena akcií 1 030 Kč. Toto číslo se každý den mění a může stoupat či klesat. Její vývoj je ovlivněn řadou faktorů. U ČEZu jsou to zejména finanční výsledky, které se odvíjí od ceny energií v Evropě. Dále pak samozřejmě předpoklady budoucnosti, politická situace v zemi atp.
2️⃣ Kde se dají koupit akcie ČEZu?
Akcie ČEZu jako takové se obchodují na Burze cenných papírů Praha a v RM-SYSTÉMu. Přístup na tyto burzy získáte díky tzv. brokerům. Protože se jedná o českou akcii, je ideální použít českého brokera, jako např. Patrii, Fio e-Brokera nebo XTB.
4️⃣ Jakou dividendu vyplácí ČEZ?
ČEZ je u investorů oblíbený zejména kvůli dividendě, kterou pravidelně vyplácí. V roce 2022 to bylo 48 korun na akcii.

Graf zobrazující dividendu společnosti ČEZ v průběhu let
Graf zobrazující dividendu společnosti ČEZ v průběhu let
Zdroj: fio.cz

ČEZ vyplácí dividendu jednou ročně s tím, že výjimečně může dojít k rozhodnutí výplaty mimořádné dividendy.

Vyplatí se investovat do akcií ČEZ?

Tato společnost je ryze česká s působením především ve střední Evropě. Pomocí svých dceřiných společností ČEZ energie vyrábí, distribuuje a prodává svým koncovým zákazníkům. V jeho portfoliu najdeme elektrárny jaderné, fotovoltaické, vodní, větrné nebo uhelné. Akcie společnosti ČEZ jsou známé svou stabilitou a především vysokou dividendou.

Tato společnost je zajímavá i pro zahraniční investory, kteří ze 46 % pocházejí ze Severní Ameriky. Do akcií ČEZ lze investovat u mnoha brokerů buď napřímo, tedy koupí jejich fyzických akcií, nebo formou CFD kontraktu, který umožňuje i spekulaci na pokles ceny. Vzhledem ke své velikosti, stabilitě, dividendám a mezinárodnímu věhlasu, si akcie ČEZ jistě najdou své místo v každém investičním portfoliu.

Zaujaly vás akcie ČEZ a chtěli byste je zkusit obchodovat? Můžete to zkusit u jednoho z ověřených brokerů:

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Fio broker logo

Fio broker

★ 84 %

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Pokud byste o obchodování akcií, nebo konkrétně akcií ČEZu měli nějaké otázky, napište nám dolů do komentářů. Rádi vám poradíme!

Více informací o ČEZu


Více informací o akciích ČEZ (CEZ)

JménoČEZ
TickerCEZ
Webové stránkyhttps://www.cez.cz/cs/pro-investory
Založeno1. dubna 2003
SektorUtility - distribuční služby
PrůmyslŠiroká škála distribučních služeb/produktů
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie ČEZ za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
05. 06. 2023 Načítání... CEZ
04. 06. 2023 Načítání... CEZ
03. 06. 2023 Načítání... CEZ
02. 06. 2023 Načítání... CEZ
01. 06. 2023 Načítání... CEZ
31. 05. 2023 Načítání... CEZ
30. 05. 2023 Načítání... CEZ
29. 05. 2023 Načítání... CEZ
28. 05. 2023 Načítání... CEZ
27. 05. 2023 Načítání... CEZ
26. 05. 2023 Načítání... CEZ
25. 05. 2023 Načítání... CEZ
24. 05. 2023 Načítání... CEZ
23. 05. 2023 Načítání... CEZ

Ohodnoťte akcie firmy ČEZ


Diskuze k článku 31
Jirka

Dobrý den, mám akcie ČEZ. Nevím ani přesně kolik. Jak a kde, prosím Vás, o tom získám nějaký doklad nebo “potvrzení”, pokud bych s nimi chtěl obchodovat? Děkuji za odpověď.

Arnošt

Stal jsem se vlastníkem akcií ČEZ které vlastnila moje zemřelá manželka Jindřiška Pilátová, která zesnula 28.4.2020. Manželka, která měla svůj účet v České spořitelně dostávala každoročně dopis – zpravidla na jaře nebo v první polovině roku – se sdělením, že dividendu si může vyzvednout v pobočce České spořitelny v Prostějově, která za jejího života vedla její osobní účet.
Rozhodnutím Okresního soudu v Prostějově (34 D 567/2020-35 ND 164/2020) zastoupeného pověřeným notářem Mgr. Ondřejem Krejčovským, jsem se stal dědicem a vlastníkem akcií dříve vlastněných zesnulou manželkou.
Doposud jsem však nedostal dopis s vyrozuměním opravňujícím mne k vyzvednutí a převzetí dividend zemřelé manželky v České spořitelně, Prostějov, jaký dostávala pravidelně za života manželka, případně se sdělením kdy bude problém vyřešen.
Moje adresa je tatáž jaká byla za života manželky (Prostějov, Rumunská 37). Případné bych uvítal sdělení, kdy bude zasílání opravňujících dopisů či převedení vlastnictví akcií vyřešeno.
S pozdravem RNDr. Arnošt Pilát

Eva
Odpověď na Arnošt

Jako každý rok, čekám na dopis o možnosti výběru dividend ČEZ za loňský rok. Vždy bylo možno dividendy vybrat od 1.8. následujícího roku. Letos jsem ještě žádný dopis neobdržela. Došlo k nějaké změně???????????
Děkuji za odpověď!

Ladislava Eiblová
Odpověď na Arnošt

Chci nahlásit změnu trvalého bydliště pro vzájemnou komunikaci. Co mám pro to udělat?

Kristina

Pozor, Brokera XTB sice doporučuje redakce, ale není to tak skvělá volba u českých akciíí nebo vlastně jakýchkoli dividendových akcií, kvůli vysokému zdanění – u čs akcií je to 35%! u US 30%.
Na Rtraderu se sice dividendy z US daní 15%, ale česká burza tam vůbec není, takže nevím proč je v tomto případě doporučován také..

Anna

Nemohu nikde zjistit, kdy je rozhodný den pro dividendy ČEZ.
Můžete mi poradit?
Děkuji,vAnna

Portál Finex.cz
Odpověď na Anna

Dobrý den, Anno. Výše dividend čezu za rok 2020 ani rozhodný den pro jejich výplatu v tuto chvíli ještě není znám.

Marián

Po svojej nebohej sestre som zdedil cca 60 akcií ČEZ. Chcel by som ich prepísať na svoje meno. Ako mám postupovať? Okrem oznámenia Českej spořitelny o výplate dividend nemám nič k dispozícii a ČS mi oznámila, že služby ako prevod akcií neprevádza. Notársku zápisnicu o nadobudnutí dedičstva mám.
Ďakujem

Portál Finex.cz
Odpověď na Marián

Dobrý den, Mariáne, zkoušel jste postupovat dle informací uvedených na stránce CDCP?

Jiřina

Dobrý den, chtěla bych převést akcie čezu na jinou osobu, kde to mohu provést?Děkuji.

Portál Finex.cz
Odpověď na Jiřina

Dobrý den, to záleží, kde akcie držíte. Máte je u nějakého online brokera, u své banky, nebo ještě jinde?

Jiřina
Odpověď na Portál Finex.cz

Dříve se to jmenovalo RM systém?Nevím co je to dnes?

Portál Finex.cz
Odpověď na Jiřina

Dobrý den, pak doporučujeme vybrat si z kontaktů zde a řešit tento problém přímo s RM Systémem.

Zobrazit další odpovědi (1)
Věra

Dobrý den, vlastním akcie Čezu necelých 20 let, ale v loňském roce mne velmi zklamala dividenda, která byla dosud nejnižší za celou dobu, vlivem koronaviru klesly všechny akcie, rovněž velmi citelně i Čezu, jaký vývoj se očekává a jaká budou dividenda za loňský úspěšný rok?

Portál Finex.cz
Odpověď na Věra

Dobrý den, Věro. O výši dividendy musí rozhodnout valná hromada. Až bude rozhodnuto a informace bude veřejná, naleznete ji zde. Co se týká budoucího vývoje ceny akcií čezu, tak to Vám bohužel nikdo neřekne.

Václav Valeška

Zdravím,nejde mi do hlavy že cena El. neustále roste ale cena akcií a dividendy klesá. Nebylo by dobré vyměnit celé vedení ČEZ. Kdo je za to odpovědný, jiné firmy by stoho dávno vyvodily důsledky. Jaký zájem tím ČEZ sledujte. Sám jsem nakupoval akcie až za 1250 Kč nini mám propad – 25%

Portál Finex.cz
Odpověď na Václav Valeška

Dobrý den, Václave. To, že roste cena elektřiny nemusí nutně znamenat, že rostou marže (a zisky) ČEZu. A dokonce by to mohlo být naopak, že by růst ceny firma brzdila na úkor své marže. Více Vám k tomu ale bohužel neřekneme – na elektřinu experti nejsme. :-) Ale předpokládáme, že Daniel Beneš, generální ředitel ČEZu, je profesionál a ví, co dělá.

Valeska Vaclav
Odpověď na Portál Finex.cz

Zdravim,jak jsem již psal akcie ČEZ držím již řadu let za tu dobu mám propad -25 procent. Kdo za to může,innvestice v Bulharsku,Albanii atd.. Nebylo by dobré už někoho poslat do teplaku?

jaromír

Před 20 léty jsem nakupoval kcie po 1250 za kus, čez mezitím zvyšuje zisky ale cena akcií se naopak snižuje a snížují se i dividenda. Tak si myslím , že je někdo ma v úmyslu levně nakoupit. S pozdravem

karel řehák
Odpověď na jaromír

To já zase kdysidávno koupi akcie čezu za cca 90Kč a zase zaváhal, kdy ze vyhouply na 1500Kč /kus

Karlo

Dobrý den, chtěl jsem si koupit akcie čez u xtb, je to pro mě výhodné?

Portál Finex.cz
Odpověď na Karlo

Dobrý den, Karlo. Kdybychom to brali pouze co se týče poplatků, najdete i lepší brokery než vámi zmíněné XTB. Podívejte se např. na LYNX či Degiro. Na druhou stranu ale z naší zkušenosti musíme říct, že u XTB je vše maximálně přehledné a jednoduché a nabízí špičkovou zákaznickou podporu ve formě live-chatu nebo podpoře na telefonu, takže když si s něčím jako začátečník nebudete vědět rady, pomohou vám prakticky ihned – což je jejich obrovské plus.

Michala
Odpověď na Portál Finex.cz

Dobrý den, je to sice starší příspěvěk, ale stále aktuální. Myslím, že na české akcie je u nás dobré tak akorát FIO banka. XTB zdaní dividendy 30% a ani nejsou schopní to na výpise uvést. Takže pro FÚ nemáte nic v ruce (pochybuji, že jim odkaz na smluvní podmínky, kde je danění dividend uvedené, bude stačit) a aby vás pak nemohl FÚ popotahovat, tak to musíte zdanit znovu. To u FIO je pořešené. Degiro a eToro je to samé. Na české dividendové akcie (ono obecně na dividendové akcie) to je bída a všude byste měl kontaktovat zahraniční FÚ.
S pozdravem
Michala

Vašek

Moc tomu nerozumím, proč máte pod grafem toto:

“Cena akcií ČEZu graf. Cena za posledních pár let klesá. Bude v tomto trendu pokračovat?”

Když se podívám, kde byla cena před 2-3 lety, tak jde cena nahoru…
Myslím si, že 543,-Kč je více než 393,-Kč.
Kde udělali soudruzi chybu?

Portál Finex.cz
Odpověď na Vašek

Vašku, děkujeme za upozornění. Opravdu se jednalo o chybku – už jsme ji napravili. :)

Roman

Přeji krásný den. Nikdy jsem své finance moc neřešil, ale poslední dobou jsem si uvědomil, že je to asi špatně. Říkal jsem si, že by určitě bylo vhodné se o ně nějak začít starat. Popravdě ale nevím jak. Na internetu je toho tolik, že se v tom prostě nevyznám a nevím co je pro mě nejlepší. Četl jsem o akciích, komoditách, spořicích účtech, atd… popravdě, nemám prakticky žádnou finanční gramotnost a tak bych se nerad pouštěl například do zlata, nebo nějakých akcií. Říkal jsem si, že začít s takovým spořicím účtem by mohl být dobrý začátek. Tak trochu si osahat svět financí a začít zhodnocovat své peníze. Co myslíte, je to dobrý nápad, nebo bych od toho měl ustoupit? Předem děkuji za vaše rady. Budu se těšit na vaši odpověď. Roman.

Portál Finex.cz
Odpověď na Roman

Zdravím Romane, je skvělé, že jste se rozhodl se svými penězi něco dělat. Spousta lidí na to zapomíná, nebo je to prostě nezajímá, což je špatně.

Existuje mnoho skvělých způsobů, jak zhodnotit své peníze. Některé jsou více rizikové a některé méně, záleží na vašich možnostech a cíli. Akcie jsou rozhodně zajímavé, stejně tak jako komodity nebo kryptoměny. Jedná se ale o poměrně rizikové druhy investování/spoření, pokud to porovnáme například se spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. U tradičních druhů spoření však nedosáhnete takového zhodnocení. Ono ale ve výsledku třeba nakoupit kryptoměny není nic složitého.

Doporučuji prostudovat tyto naše články. Sám uvidíte, co vás zaujme nejvíce:

 • Termínované vklady – Jak vybrat ten nejlepší? Aktuální srovnání 2019
 • Spořicí účty – Jaký je nejlepší? Aktuální srovnání 2019
 • Videonávod jak nakoupit kryptoměny (v případě, že by vás kryptoměny zaujaly).
 • Pokud byste potřeboval nějakou další radu, ozvěte se. Rádi vám pomůžeme.

  Leopold Huňka

  Dobrý den. Mám akcie ČEZu a přestěhoval jsem se. Prosím o informaci, kam nahlásit novou adresu. Děkuji.

  Portál Finex.cz
  Odpověď na Leopold Huňka

  Dobrý den, z oficiálních stránek ČEZ kopíruji odpověď níže.

  Evidenční údaje (jméno, příjmení, adresa a další) můžete změnit pouze prostřednictvím účastníka CDCP. Pro tento účel je nutné vybrat si a navštívit účastníka CDCP v ČR a požádat o provedení změny. Tato změna je ze strany účastníků zpoplatněna, přičemž konečné ceny za služby, jakož i podmínky jejich poskytování, jsou v kompetenci jednotlivých účastníků. Seznam účastníků CDCP naleznete na webových stránkách https://www.cdcp.cz/index.php/cz/seznam-ucastniku. Mezi účastníky CDCP patří většina českých bank a dále někteří obchodníci s cennými papíry. Banky i obchodníci s cennými papíry poskytují své služby spojené s vedením účtů s cennými papíry na svých pobočkách po celé ČR (poplatky za jejich služby se různí).

  S pozdravem
  Vojtěch, Finex.cz

  Jaroslava

  Dobrý den, jakou má dividendu akcie čezu? Vyplatí se kvůli dividend. kupovat?

  Portál Finex.cz
  Odpověď na Jaroslava

  Dobrý den Jaroslavo, letos (r. 2019) vyplatil ČEZ historicky nejnižší dividendu za posledních 12 let a jednalo se o 24 Kč na akcii. A vzhledem k tomu, že tuto dividendu ještě musíte zdanit a zároveň taky zaplatit poplatek za koupi a následný prodej akcií, tak myslím, že jen kvůli jedné dividendě se akcie kupovat nevyplatí. Vyplatilo by se to v případě, že byste akcie držela více let a jejich cena stoupla. Zda se to stane, to nikdo neví.

  Připojte se k diskuzi

  Další Akcie, které by vás mohly zajímat

  RECENZE

  TOP Nejlepší brokeři

  eToro logo
  eToro Reklama
  U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
  XTB logo
  XTB ★ 93 %
  U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  RoboMarkets logo
  RoboMarkets ★ 92 %
  U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  Trading212 logo
  Trading212 ★ 91 %
  U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  Degiro logo
  Degiro ★ 89 %
  Investování zahrnuje rizika ztrát.

  Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

  Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
  Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
  Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
  Facebook icon Jít na Facebook
  Finex.cz logo