Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Komodity: Co jsou komodity? Jak a kde je můžete obchodovat? Jak investovat do komodit v roce 2024?

Komodity: Co jsou komodity? Jak a kde je můžete obchodovat? Jak investovat do komodit v roce 2024?
Zdroj: depositphotos.com

Komodity jsou nedílnou součástí našeho života – i když si to možná neuvědomujete, s komoditami jako ropa nebo zemní plyn přicházíte do styku každý den.

Obchodování komodit, stejně tak jako obchodování kryptoměn nebo akcií, nabízí skvělou příležitost, jak diverzifikovat své investiční portfolio a spoustu dalších obchodních příležitostí.

Pod obchodováním s komoditami si většina lidí představí zlato nebo ropu. Ve skutečnosti je ale komoditní trh mnohem širší a najdeme na něm kávu, obilniny, chemické prvky a mnohé další.

Pojďme se podívat na obchodování s komoditami, co vše komoditní trh nabízí, jak začít obchodovat s komoditami, proč se jimi vlastně vůbec zabývat a spoustu dalších užitečných informací.

Základy investování do komodit

 • Komodita je základní zboží používané v obchodě, které je zaměnitelné s jiným zbožím stejného druhu, jako je ropa, zlato nebo pšenice.
 • Lidé nakupují a prodávají komodity na základě nabídky a poptávky a ceny se mohou měnit v důsledku různých faktorů, jako jsou klimatické podmínky, události na trhu nebo ekonomické podmínky.
 • Komodity mají značný potenciál jako prostředek k diverzifikaci investičních portfolií.
 • Komodity obchodníkům umožňují díky svým značným cenovým pohybům uplatnění krátkodobých i dlouhodobých obchodních strategií.

Obsah článku o komoditách

Co je komodita?

Komodita je obecný pojem, který označuje zboží jednotné hodnoty a kvality.

Obvykle se komodity vyrábějí nebo produkují ve velkém množství a mnoha výrobci, ale nemusí to platit vždy. Jinými slovy pod pojmem komodita najdete nepřeberné kvantum produktů a a lze jím označit i produkty obchodované mimo komoditní burzu.

Rozhodně se nelze zaměřit pouze na zlato a ropu – asi nejznámější investice do komodit.

V tomto textu se ale zaměříme především na komodity, na jejichž cenu lze spekulovat.

Abychom se lépe zorientovali, pojďme se podívat na základní rozdělení komodit.

Rozdělení komodit

Komodity se obvykle dělí do čtyř hlavních kategorií: energie, kovy, zemědělské produkty a hospodářská zvířata. Zde je stručný přehled jednotlivých kategorií s příklady (v závorce vždy vidíte jejich nejobvyklejší využití):

Energie

Tato kategorie zahrnuje komodity, které se používají jako palivo.

 • Surová ropa (Výroba benzinu a nafty)
 • Zemní plyn: (Vytápění, výroba elektřiny a průmyslová surovina)
 • Uhlí: (Výroba elektřiny a oceli).

Kovy

Jedná se o tvrdé komodity, které se těží.

 • Zlato (Šperkařství, elektronika a finanční zajištění)
 • Měď (Široce používaná ve stavebnictví, při výrobě a přenosu energie a v elektronice)
 • Hliník (Doprava – automobily a letadla, výroba obalů a stavebních materiálů)

Zemědělské produkty

Jedná se o měkké komodity pěstované v půdě.

 • Pšenice (Základní potravina používaná k výrobě mouky na chléb, těstoviny a další potraviny)
 • Kukuřice (Krmivo pro zvířata, k výrobě etanolu a jako složka potravin)
 • Sójové boby (Výroba krmiva, oleje na vaření a sójových výrobků, jako je tofu)

Hospodářská zvířata a maso

Tyto komodity zahrnují zvířata chovaná pro maso a další produkty.

 • Hovězí dobytek (Hovězí maso je hlavním produktem, dále kůže a další vedlejší produkty)
 • Vepři (Primárně chované na vepřové maso)
 • Drůbež (Zahrnuje kuřata a krůty chované na maso a vejce)

Výše vidíte základní skupiny s několika příklady. Obchodovaných komodit je výrazně více, stejně tak můžete najít i detailnější dělení.

Například kovy se dále dělí na průmyslové kovy a drahé kovy (v některých případech je ale těžké udělat jasnou dělicí čáru).

Někdo zase dělí komodity na měkké (zemědělské produkty včetně masa) a tvrdé (kovy a energie). Nejčastější je ale dělení zmíněné v bodech výše.

Historie obchodování komodit

Historie obchodování s komoditami sahá až do starověku a původně se projevovala jako směnný obchod.

V 17. století se v Japonsku toto obchodování vyvinulo v organizované trhy, na které upozornili zejména producenti rýže, kteří uzavírali termínové kontrakty (futures kontrakty), aby si zajistili finanční stabilitu a celoroční příjem navzdory sezónním výkyvům.

Tyto smlouvy umožnily producentům zajistit si finanční prostředky na výsadbu a pronájem pozemků, zatímco kupující si zajistili ceny a množství, čímž zmírnili budoucí rizika.

Neočekávané události, jako například neúroda, však mohly tyto smlouvy učinit nevýhodnými, což vedlo jednotlivé strany k jejich prodeji, často čistě ze spekulativních důvodů.

Tato praxe se rozšířila a zapojily se do ní třetí strany, které spekulovaly s cenami bez přímé souvislosti s výrobou nebo spotřebou komodit.

Poznámka

K významným historickým momentům ovlivněným komoditami patří Bostonské pití čaje, protestující proti britským imperiálním daním, a holandská tulipánová mánie v 17. století, jedna z prvních spekulativních bublin.

V současnosti je obchodování s komoditami stále na vzestupu.

Například známá burza MCX (Multi Commodity Exchange of India Ltd) vydala prohlášení, že v roce 2018 dosáhla obrat na 0,9 bilionů dolarů ročně.

Pro lepší představu se bavíme o HDP Nizozemska nebo o HDP Švédska a Dánska dohromady. A to jsme si vybrali jen segment komoditního trhu. Nebo denní obrat na komoditní burze Cboe se pohybuje okolo 1,5 miliardy USD.

Proč jsou komodity tak atraktivní?

Komodity jsou vzácným zbožím, jejichž objem není neomezený, ale poptávka po nich pořád roste. Stejně tak roste poptávka po komoditním obchodování (viz graf níže).

Bez komodit by to bohužel nešlo. Pokud jde o energie a kovy, tak bez nich by nemohl fungovat průmysl. Malé množství stříbra je v každém telefonu, notebooku, více ho nalezneme v automobilech a v dalších produktech.

Ropa je základem nejen pro palivo, ale i pro výrobu plastů. Pokud se podíváme do zemědělství, tak počet obyvatel planety neustále roste a tlaky na zefektivnění produkce jsou čím dál větší.

Ve spojitosti s pokrokem rozvojových zemí a obecně s vývojem lidstva jsou tak komodity alfou a omegou všeho.

Popularita obchodování komodit
Tento graf zobrazuje popularitu obchodování komodit jako futures. Od roku 2006 počet obchodovaných kontraktů rapidně roste. 

Komodity nejsou svatým grálem, ale v mnoha ohledech mají značné výhody. Některé komodity jsou označované také jako bezpečný přístav, protože dokáží udržet cenu a z dlouhodobého hlediska je téměř jisté, že cena poroste.

Nejoblíbenější komodity

 • Zlato/Stříbro – Drahé kovy jsou právě jedním z bezpečných přístavů. Cena zlata a stříbra je pozitivně korelovaná, ale i přesto se jedná o trochu jiné kovy. Stříbro je více využívané v průmyslu a z tohoto pohledu má i větší potenciál. Každopádně oba tyto kovy jsou oblíbené kvůli bezpečí a dlouhodobému zhodnocování. Pro zajímavost, roční objem obchodů na zlatě je odhadován na 22 bilionů dolarů. To je HDP USA.
 • Ropa – Označení černé zlato nenese nadarmo. Pod ropou si nepředstavujte jen pohonné hmoty, ale i plastové výrobky. Využití ropy je skutečně značné a jedná se o naprosto nezbytnou komoditu, jejíž zásoby jsou omezené. Při obchodování se můžete setkat se severoamerickou ropou WTI nebo s ropou Brent ze Severního moře.
 • Zrniny – Kukuřice, rýže, káva a sójové boby patří mezi velmi oblíbené komodity na spekulaci ceny komodit. Opět se jedná o základní komodity s nejvyšší produkcí. Je nutné si uvědomit, že všechny tyto zrniny mají široké uplatnění v mnoha a mnoha produktech a odvětví.

Alternativní komodity

Kromě výše zmíněných komodit, které většina obchodníků nalezne v základní nabídce obchodních instrumenty svého brokera, existují i alternativní komodity, které se obchodují na organizovaných burzách.

Jako alternativní komodity můžeme označit například pomerančový džus, sójový olej, kakao nebo topný olej.

Všechny tyto alternativní komodity lze bezesporu zařadit do některé z výše uvedených kategorií, ovšem nejedná se o obvyklé instrumenty. Tomu také odpovídá nižší volatilita a likvidita.

Jak komodity obchodovat?

trading graf obchodovaniPrvní variantou mohou být burzovně obchodované futures. Ty sice podléhají regulaci, je zde zajištěna kvalita a vysoká míra standardizace, ale jak už víte, pro drobné obchodníky se jedná o drahý a ne moc využívaný obchodní nástroj.

Obchodovat komoditní futures je nákladná věc. Ovšem pokud byste měli zájem, lze si najít brokera na komoditní futures, to není problém.

Další a nejvíce rozšířenou možností jsou CFD kontrakty. CFD není burzovně obchodované a produkty jsou odvozeny (derivovány) od ceny jiných burzovních produktů.

Protistranou je broker/tvůrce trhu a jeho klienti, kterým umožňuje i spekulaci na pokles ceny. Každý CFD broker (XTB, Trading212, eToro) může mít prakticky lehce jinou cenu, ale vždy je cena odvozena od ceny na burze.

CFD se zdá být jako jasnou volbou, ale není zde tak přísná regulace. Například i marži, si stanovuje sám broker, čímž vzniká vyšší riziko pro obchodníka.

Nutno podotknout, že i pro CFD brokery existuje legislativní dohled, rozhodně si nemohou dělat cokoliv a v posledních letech už jen velmi zřídka narazíme na nějaké nekalé praktiky. I tak je ale dobré vědět tyto základní rozdíly mezi CFD a Futures.

Komodity je samozřejmě možné obchodovat i jako opce nebo jako ETF (co je ETF). Opět se jedná o derivované produkty a ani tady se nemusíte obávat, že byste si reálně objednali komoditu a kamion by vám ji přivezl domů na dvorek.

Info

Pokud obchodujete komodity například u brokera XTB, nemusíte se obávat, že byste komoditu reálně nakoupili. Vše probíhá papírově a cena je odvozená od ceny na burze a fyzické ceny komodity.

Z těchto důvodů se bavíme o tom, že obchodujeme burzovní deriváty (derivace = odvození) typicky typu CFD.

Je možné obchodovat komodity fyzicky na burze?

Ano, možné to je. Můžete v Chicagu nakupovat třeba kukuřici přímo na parketu. Můžete si reálně objednat kontrakty na kukuřici a spekulovat. Je to všechno možné, ale my tohle ani nechceme.

Vstupovat na fyzickou burzu je pro nás (malé obchodníky) v zásadě nereálné.

Vysoké poplatky a stejně tak podmínky přijetí. Do toho standardizace v objemu a investice v desítkách tisíc dolarů…

I přesto se vyplatí o burzách vědět. Některé burzy se specializují na určitou komoditu nebo na skupinu komodit. Příkladem může být London Metal Exchange zaměřující se na kovy.

Opakem je třeba americká CME Group, ta sloučila Chicago Mercantile Exchange (CME) a Chicago Board of Trade (CBOT). Do této skupiny později spadla i New York Mercantile Exchange.

I když přímo na dané burze obchodovat nebudete, tak budete obchodovat deriváty, které z dané burzy vycházejí.

Kde komodity obchodovat jako CFD?

Pokud jste se rozhodli pro nejrozšířenější druh obchodování komodit – jako CFD, tak máte poměrně široké možnosti. Využít můžete například služeb XTB brokera, který patří mezi jedničky na trhu a důvěřuje mu velké množství obchodníků.

Obchodní účet lze otevřít i na pobočce v Praze. V nabídce nechybí žádná z oblíbených komodit a třeba obchod na cenu zlata otevřete již od spreadu 0,30.

Finanční páka je na většině komodit 10 %, tedy 1:10, ale na zlatě 5 %, tedy 1:20. Na stránkách brokera XTB si najdete vámi vybranou komoditu a hned vidíte spread, páku, obchodní hodiny i referenční zdroj.

Seznam komodit je opravdu široký, a tak jediné, co vám můžeme doporučit je projít si stránky ověřených brokerů a vyhledat si na nich informace o finanční páce, spreadu, poplatcích atd. Tyto informace jsou brokeři povinni ze zákona viditelně umísťovat a zabere vám to tak minimum času.

Za nás můžeme na CFD obchodování doporučit již zmíněné XTB, Trading212, ale chybu neuděláte ani s eToro, Purple Trading či jinými.

Brokera je potřeba vybírat na základě vašeho obchodního stylu a vybraných komoditách (pro denního tradera je spread zásadní, swingový trader už se zaměřuje na jiné hodnoty).

Zde můžete obchodovat komodity jako CFD:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Jakou obchodní strategii na komodity využít?

Komodity nepřinášejí pro obchodníky žádné omezení a lze na ně aplikovat jak denní, tak dlouhodobé strategie. Taková kukuřice, někdy i ropa, a dokonce i zlato jsou dostatečně volatilní na denní obchodování nebo i scalping v řádech vteřin a minut.

Na druhou stranu většina komodit není nesmyslně agresivních a lze na ně aplikovat i dlouhodobé swingové strategie v řádech dnů, týdnů a měsíců. Právě třeba stříbro nebo zlato jsou považované za bezpečný přístav.

Jak již bylo zmíněno, komodity nepřinášejí omezení, za obchody stojí lidé a tak i zde bude fungovat stejná technická analýza a formace, které znáte z forexu nebo z akcií.

Není potřeba znova vyvíjet kolo a objevovat Ameriku, obchodních strategií je dostatek a lze je aplikovat i na komodity. Jednat se může o trendové čáry, klouzavé průměry, fibonacciho retracement, supporty a resistence, indikátory a oscilátory RSI, MACD a podobně. Vše si můžete pečlivě nastudovat v naší akademii.

Z hlediska fundamentální analýzy je dobré sledovat hlavní producenty dané komodity, informovat se o spotřebě a zpracování. S tím spojená jsou často i politická, ekologická a další rozhodnutí.

Produkci komodit ovlivňuje i počasí, přírodní neštěstí a technické změny. Všechny tyto parametry byste na vámi vybranou komoditu měli aplikovat.

Co ovlivňuje cenu komodit?

Základem je samozřejmě nabídka a poptávka. Převis nabídky tlačí cenu dolů a poptávka naopak nahoru. U komodit zde ale máme i jiné faktory, mimo výše zmíněných je zde podstatná cykličnost.

Cyklické vlivy můžeme vidět jak v případě ekonomiky, tak třeba i počasí. Začneme ekonomikou. Pokud se ekonomice nedaří, tak klesá cena akcií a investoři se uchylují k bezpečným přístavům, tedy zlatu a stříbru. Cena těchto kovů roste.

Když opustíme cyklus ekonomický a podíváte se na sezónnost, tak zaujme především topný olej nebo zemní plyn. Komodity využívané k topení a ohřevu vody mají přes zimní období vyšší cenu než přes léto.

Zdroj: Spreadcharts.com
Sezonalita na futures zemního plynu.

U komodit je třeba brát zřetel i na podmínky, především v zemědělství může potrápit velké vedro, ale i dlouhé deště.

Tady ale pozor, stát často zemědělce podporuje a konečný dopad na ceny komodit nemusí být tak výrazný a nejednou se stalo, že byl dokonce opačný. Poškození zemědělci dostali státní dotaci a tam jim vynahradila veškeré ztráty.

Komodity nejsou jen o makroekonomických vlivech, a pokud chcete danou komoditu obchodovat, tak se vyplatí si o ni něco zjistit. Kde se produkuje, kam vstupuje, co ji ovlivňuje a podobně. Podobnou analýzou získáte konkurenční výhodu nad ostatními obchodníky.

COT Report

Jedním z velmi dobrých zdrojů informací je tzv. COT report (The Commitments of Traders), který je publikován CFTC (Commodity Futures Trading Commission – Komise pro obchodování s komoditami), která poskytuje analýzu pozic na vybraných trzích.

COT report je publikován každý pátek a poskytuje informaci o složení obchodníků na vybraných instrumentech.

Oficiální podoba tohoto reportu je ovšem poněkud nečitelná a pro začínajícího komoditního obchodníka může být také nesrozumitelná, proto existuje celá řada technických nástrojů, jako je například SpreadChart, která vydává COT report v mnohem srozumitelnější podobě.

Zdroj: Marginmanager.com
COT report pro futures kontrakt na kukuřici.

Jednou z nejvíce využívaných informací, kterou v rámci COT reportu lze získat, je složení obchodníků na jednotlivých trzích. Na obrázku níže lze pozorovat roční rozložení kupců a prodejců na trhu zlata.

Pokud si porovnáme vývoj ceny se složením obchodníků, je nám jasné, že v případě klesajícího počtu kupců na trhu, klesá i cena zlata. V okamžiku, kdy začali být prodejci v trhu dominantní, se výprodej na této komoditě zrychlil.

Zdroj: Spreadchart.com
COT report se složením obchodníků na futures trhu zlata.

Komoditní indexy

Podobně jako akciové indexy, tak i komoditní index je “pouhým” přehledem výkonnosti určitého portfolia komodit.

Do komoditního indexu dle stanovených pravidel zařadíte vybrané komodity, aplikujete na ně váhu a máte hodnotu daného indexu, princip je tedy stejný jako u akciových indexů a stejné jsou i základní výhody a nevýhody.

Mezi nesporné výhody patří snadné dosažení diverzifikace, tedy snížení rizika. Mezi nevýhody zařadíme “umělý” výpočet bez možnosti vlastního zásahu a na úkor snížení rizika i snížení maximálních zisků.

Pokud byste se o komoditní indexy zajímali, tak vás určitě nemine CRB Reuters/Jefferies a S&P GSCI.

 • CRB Reuters/Jefferies obsahuje 19 komodit rozdělených do 4 skupin, kde největší váhu mají energie a zemědělské plodiny. Ropa je zastoupena téměř ¼. Tento index se datuje od roku 1957 a aktualizuje se každých 5 let, aby odpovídal aktuálnímu ekonomickému dění.
 • S&P GSCI je novějším indexem. Roku 1991 s ním vyšel Goldman Sachs a v roce 2007 jej koupil Standard & Poors. Index obsahuje 24 komodit, ale i zde platí, že největší zastoupení mají energie. Ropa, zemní plyn a topný olej představují cca 70 % indexu.
Cenový vývoj dvou nejznámějších komoditních indexů – Thomson Reuters Corp a S&P GSCI od roku 2014.

Index je vždy jen výpočet, a pokud jej chcete obchodovat, tak musíte zvolit CFD nebo ETF fondy. Princip je skutečně stejný jako u akciových indexů, a proto doporučujeme přečíst článek o akciových indexech.

Minimálně si tak rozšíříte obzory, a to se nejen při obchodování vždy hodí. Odkaz na článek naleznete níže.

Komoditní ETF – Možnost pasivního příjmu

Komoditní ETF jsou výbornou alternativou pro každého investora, který nechce, nebo nemá čas provádět analýzu cenového grafu, COT reportu, nebo sledovat například sezonalitu.

Komoditní ETF jsou veřejně obchodované fondy, které mají své správce kapitálu a ti udělají veškerou práci za vás. Navíc tyto fondy investují do více komoditních trhů, což znamená promyšlenou diverzifikační strategii, které by drobný investor možná ani nedosáhl.

Zajímavá komoditní ETF:  

Výhodou držení některého z komoditních ETF investor získává diverzifikaci například akciových indexů, nebo průmyslových akcií.

Množství komodit je omezené a nelze je těžit do nekonečna. To by teoreticky mělo znamenat postupný růst jejich ceny v čase a tedy i zhodnocování investovaného kapitálu. Díky tomu může být pro drobného investora komoditní ETF být zajímavou alternativou.

Zde můžete obchodovat komodity jako CFD a také investovat do komoditních ETF fondů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Slovo závěrem: Vyplatí se komodity obchodovat?

Komodity mají z logického hlediska velký potenciál. Jedná se o vzácné zboží s omezenými zdroji a se stále rostoucí spotřebou.

Na ropě, zemním plynu, obilninách, ale i na průmyslových kovech (kam řadíme i některé drahé kovy) je lidstvo zcela závislé a se stále rostoucí populací a rychlým pokrokem rozvojových zemí tzv. třetího světa jsou nároky na komodity čím dál větší.

Komodity nabízejí v mnoha ohledech velkou dávku jistoty.

Na rozdíl od akciích je podkladové aktivum fyzické a v zásadě nedokáže ztratit hodnotu. Každá akciová společnost může zkrachovat na nulu, ale dovedete si na nule představit cenu ropy nebo zlata?

A pokud by vás zatím nic nepřesvědčilo, tak byste mohli využít komodit aspoň k diverzifikaci portfolia.

Vždy je dobré mít riziko rozložené a myslet na zadní vrátka. V případě, že byste nechtěli komodity vůbec sledovat, tak lze investovat do komoditního indexu, ten navíc sám diverzifikuje riziko v oblasti komodit.

Komodity k obchodování patřily a vždy budou. Rozhodně nebudeme tvrdit, že bez komodit to nejde, není to zlatý grál, ale pro mnohé to je cesta, a dokonce jediná cesta. A pro ty ostatní by to měla být minimálně cenná informace, v lepším případě aspoň možnost rozložení rizika.

Jaký máte názor na komodity vy? Máte ohledně obchodování komodit nějaké dotazy? Pokud ano, tak neváhejte a napište nám.

FAQs – Nejčastěji kladené dotazy:

Co je to komodita?

Komodita je základní zboží používané v obchodě, které je zaměnitelné s jiným zbožím stejného druhu, jako je ropa, zlato nebo pšenice.

Proč by měli investoři a obchodníci uvažovat o komoditách?

Komodity nabízejí možnost diverzifikace investičních portfolií a mohou poskytnout ochranu proti inflaci. Umožňují jak dlouhodobé investování, tak krátkodobé spekulativní obchodní strategie.

Jaké jsou hlavní kategorie komodit?

Komodity se obvykle dělí do čtyř hlavních kategorií: energie (ropa a zemní plyn), kovy (zlato a měď), zemědělské produkty (pšenice a kukuřice) a hospodářská zvířata a maso (skot a drůbež).

Jak lze s komoditami obchodovat?

S komoditami lze obchodovat prostřednictvím futures kontraktů a dalších derivátů, jako jsou CFD (kontrakty na vyrovnání rozdílu) a opce. Velmi oblíbenou možností jsou také ETF (fondy obchodované na burze).

Co je komoditní futures kontrakt?

Futures kontrakt je právní dohoda o nákupu nebo prodeji určité komodity za předem stanovenou cenu v určitém čase v budoucnosti.

Co jsou CFD kontrakty na komodity a jak se liší od futures kontraktů?

CFD jsou finanční deriváty, které umožňují investorům spekulovat na pohyb cen komodit, aniž by vlastnili skutečnou komoditu. Na rozdíl od futures nemají CFD kontrakty datum expirace a obvykle nabízejí vyšší pákový efekt.

Jakou roli hrají komoditní indexy?

Komoditní index sleduje výkonnost koše komodit, aby poskytl široký přehled o trhu, a používá se jako měřítko pro hodnocení komoditních trhů.

Jaké jsou nejobvyklejší strategie obchodování s komoditami?

Strategie obchodování s komoditami mohou sahat od denního obchodování a skalpování, zaměřeného na krátkodobé cenové změny, až po swingové obchodování pro dlouhodobější investiční horizonty. Běžně se používá technická a fundamentální analýza.

Jaké faktory ovlivňují ceny komodit?

Ceny komodit ovlivňuje dynamika nabídky a poptávky, geopolitické události, nálada na trhu a ekonomické ukazatele. Zemědělské produkty může významně ovlivnit také sezónnost a klimatické podmínky.

Co jsou komoditní ETF a jak fungují?

Komoditní ETF jsou investiční fondy obchodované na burzách podobně jako akcie. Investují do fyzických komodit nebo futures kontraktů a nabízejí investorům expozici vůči cenám komodit, aniž by museli přímo obchodovat s futures kontrakty nebo vlastnit fyzické komodity.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
21
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Komodity: Co jsou komodity? Jak a kde je můžete obchodovat? Jak investovat do komodit v roce 2024?

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎