Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměnové burzy » Bybit

Recenze burzy Bybit - Návod, poplatky, zkušenosti

Základní informace o Bybit

Hlavní výhoda

Široká nabídka kryptoměn a vyladěné uživatelské prostředí

Podporované kryptoměny

Bitcoin, Ethereum a více než 240 dalších

Poplatky za obchod

Až 0,1 %

Bybit je kryptoměnová burza sídlící na Britských Panenských ostrovech s ředitelstvím v Singapuru a Hong Kongu. Své služby poskytuje od roku 2018, operuje na globálním trhu vyjma USA a nabízí vše, co občasní i pravidelní návštěvníci moderní kryptoměnové burzy potřebují.

Motto Bybitu zní "we listen, we care, we improve". A svého hesla se skutečně drží – Bybit byl původně pouze derivátovou burzou cílící na pokročilé obchodníky využívající pákového efektu, ale brzy vyslyšel poptávku i běžného retailu, nabídl spotové obchodování a nyní cílí i na začínající uživatele, například skrze silný influencer a referral marketing.

Obsah recenze burzy Bybit

1.Historie společnosti Bybit2.Platforma Bybit – Jak nakoupit kryptoměny?3.Další služby, které platforma Bybit nabízí4.Poplatky u Bybitu5.Limity pro nákup a prodej6.Ověření totožnosti (KYC) u Bybitu7.Vklady a výběry peněz u Bybitu8.Je burza Bybit bezpečná a spolehlivá?9.Srovnání: Výhody a nevýhody burzy Bybit10.Vaše zkušenosti s Bybitem

Historie společnosti Bybit

Společnost Bybit Fintech Limited byla založena v březnu 2018 čínským manažerem se zkušenostmi z forexových trhů, Benem Zhou, který od té doby burzu vede jako CEO. Již následujícího roku 2019 se podílela na celosvětovém objemu obchodů s BTC z 1/10 (k úspěchu nepomohla až taková popularita burzy jako spíš fakt, že v obchodování s deriváty se díky pákovému efektu a přítomnosti algoritmicky obchodujících botů zobchodují mnohem větší objemy než při nákupu skutečných kryptoměn na spotových burzách; dalším důvodem byla skutečnost, že Bybit v té době neměl konkurenci – nejbližší konkurent Binance přidal obchodování futures vznikly o více než rok později).

Ben Zhou Bybit
Zakladatel a CEO Ben Zhou
Zdroj: techinasia.com

V roce 2020 uspořádal Bybit první ročník soutěže World Series of Trading – jakéhosi mistrovství v obchodování. V rámci něj také daroval peníze neziskové organizaci UNICEF.

V roce 2021 bylo spuštěno spotové obchodování a lidé si tak na Bybitu mohli poprvé nakoupit skutečné kryptoměny a ty si následně vybrat do své vlastní peněženky.

Na konci roku 2021 měla společnost 2 000 zaměstnanců, po zhoršení globální ekonomické situace se ale stejně jako většina podniků nevyhnula propouštění a byla nucena ukončit pracovní poměr s 30 % zaměstnanců.

Co se týče pompézního marketingu, není o Bybitu v porovnání s některými konkurenčními burzami tolik slyšet. Výjimkou je partnerství s německým fotbalovým klubem Borussia Dortmund a sponzoring týmu Red Bull Racing účastnícího se závodů Formule 1. Burza však sází na silný affiliate a referral marketing. Uvádí, že ji podporuje více než 500 partnerů, mezi nimi např. kontroverzní YouTubeři MMCrypto, TheMoonCarl a DaVinciJ15.

Red Bull Racing Bybit
Mistr světa Max Verstappen, na spoileru jeho vozu je vidět logo Bybitu
Zdroj: thedrive.com

Platforma Bybit – Jak nakoupit kryptoměny?

Bybit je komplexní a pokročilá obchodní platforma, která byla přeložena do více než 20 jazyků, přičemž čeština mezi nimi bohužel zatím není. Krom své desktopové verze nabízí i plnohodnotnou mobilní aplikaci pro iOS i Android.

Bybit mobilní aplikace
Ukázka mobilní aplikace Bybit
Zdroj: bybit.com

Vraťme se nyní do desktopového prostředí. Přeci jen finanční rozhodnutí a důležité obchody je vhodnější provádět v klidu u počítače než na mobilu.

Po přihlášení na burzu se vám zobrazí domovská stránka, které vévodí bannery upozorňující na novinky, které by uživatele mohly zajímat – různé promo akce, nové funkce a nově zalistované kryptoměny. Pod nimi se nachází právě trendující kryptoměny, které mají například větší než obvyklý denní objem obchodů či procentuální nárůst ceny.

Domovská stránka Bybit
Defaultní obrazovka, která se zobrazí po přihlášení
Zdroj: bybit.com

Domovská stránka má tedy hlavně sloužit jako rozcestník, její nejdůležitější částí je tak horní navigační lišta odkazující na všechny funkce, které Bybit nabízí. Pokud na ní kliknete na Markets → Market Overview, dostanete se na přehled všech párů, které lze na Bybitu obchodovat.

Rozcestník trhů a párů, které platforma nabízí
Přehled trhů a párů, které platforma nabízí
Zdroj: bybit.com

Trhy (Markets) jsou zde rozděleny do 3 záložek:

 • Favorites: ukáže vaše oblíbené obchodní páry,
 • Spot: klasický nákup a prodej skutečných "fyzických" kryptoměn, ať zní slovo "fyzických" ve spojitosti s virtuálními aktivy jakkoli divně, probíhá právě na spotové burze; kryptoměny, které zde nakoupíte, se vám zobrazí ve vašem portfoliu a můžete si je následně poslat na svoji vlastní peněženku – to u futures kontraktů pochopitelně nejde; na spotu je zalistováno více než 250 kryptoměn, výběr je tedy široký,
 • Futures: zde najdete opět kolem 250 derivátů vázaných na cenu podkladového aktiva – kryptoměny; nejvíce je zde tzv. perpetual kontraktů, u nich je možné mít otevřenou long (sázka na růst ceny) nebo short (sázka na pokles ceny) pozici neomezeně dlouho, je však důležité si pohlídat tzv. funding rate, která se z vaší pozice odečítá nebo naopak přičítá 3x denně, tedy každých 8 hodin.

Obě hlavní kategorie (Spot/Derivatives) pak mají své vlastní podkategorie. Zatímco na spotové burze si můžete rychle zvolit, zda svoji vybranou kryptoměnu chcete obchodovat v páru s USDT, BTC, popř. USDC či DAI, u derivátů takový výběr nemáte a většinu pozic můžete otevřít pouze za USDT, několik málo i za USDC. Bybit bohužel nenabízí tzv. multi-asset mód, v rámci kterého by bylo možné jako zajištění použít i jiné likvidní kryptoměny.

Nákup BTC
BTC páry na Bybitu
Zdroj: bybit.com

Pojďme se nyní podívat, jak na Bybitu koupit nebo prodat Bitcoin. Pro naše obchodování zvolíme pár BTC/USDT, budeme tedy nakupovat za stablecoin USDT, jak ale vidíte, na Bybitu se Bitcoin, ale i jiné kryptoměny obchodují ve více párech.

Po rozkliknutí páru BTC/USDT se zobrazí obchodní prostředí, jemuž tradičně dominuje svíčkový graf (chart). Vpravo od něj se nachází kniha objednávek (order book) a vedle ní se řadí právě uskutečněné obchody (recent trades). Úplně napravo, pod záložkou Spot, můžete zadat svůj příkaz na nákup (buy) nebo prodej (sell) Bitcoinu. Prostředí doplňuje dolní menu, v rámci kterého lze přepínat mezi otevřenými příkazy (current orders), již vyplněnými příkazy (past orders) nebo historií obchodů (trade history).

Nákup a prodej Bybit
Defaultní prostředí pro nákup a prodej kryptoměn
Zdroj: bybit.com

Vraťme se nyní k poli pro zadání příkazu k nákupu či prodeji. Tam nás krom množství, které budeme nakupovat nebo prodávat, budou určitě zajímat políčka nacházející se hned pod tlačítky Buy/Sell. Ty totiž určí typ naší objednávky. Na Bybitu najdeme 3 druhy objednávek.

 • Limit: nakupujete/prodáváte v okamžik, kdy cena aktiva dosáhne vaší předem určené hodnoty, za kterou jste ochotni nakoupit; než se tak stane, je vaše nabídka na obchod zařazena do knihy objednávek (order booku) a čeká, než ji někdo přijme; jste tzv. market maker (tvůrce trhu) a platíte nižší poplatky než takeři,
 • Market: nakupujete/prodáváte okamžitě za aktuální cenu s vyšším poplatkem, jste tzv. taker (příjemce) nejlepší nabídky, která se právě nachází v knize objednávek (order booku),
 • TP/SL: možno nastavit jako limit i market objednávku, příkaz je v tomto případě vykonán nebo umístěn do knihy objednávek pouze v případě a až v okamžik, kdy cena aktiva dosáhne spouštěcí ceny (trigger price); take profit a stop limit objednávky využívají zejména profesionální tradeři k braní zisků a redukci ztrát z předem plánovaných swingových či scalpových obchodů.

Po výběru typu objednávky a zadání jejího objemu, tedy množství BTC, které chceme nakoupit, nebo USDT, za které chceme nakoupit, stačí zmáčknout BUY BTC nebo SELL BTC. A máme hotovo!

Přímý nákup Bitcoinu za české koruny

Celý postup předpokládá, že na svém účtu již máte prostředky. Pokud jste si ale účet založili nově nebo se chystáte peníze do kryptoměnového prostředí teprve poslat, klikněte na záložku Buy Crypto → One-Click Buy.

Dostanete se na Bybit směnárnu, kde můžete kryptoměny nakoupit jednoduše a hned přes platební kartu nebo Google Pay a za české koruny. Jak to ale u směnáren bývá, poplatky, které jsou často skryté v kurzu, jsou oproti burzám několikanásobně vyšší. Na obrázku níže vidíte, že BTC bylo na směnárně Bybit možné koupit za 420 tisíc Kč, přitom jeho skutečná cena byla ve stejný okamžik 387 tisíc Kč, tedy rozdíl neuvěřitelných 7,5 % !

Směnárna Bybit
Přímý nákup Bitcoinu kartou je rychlé, ale nevýhodné řešení
Zdroj: bybit.com

Další služby, které platforma Bybit nabízí

Jak jste si už nejspíš všimli, horní navigační lišta odkazuje ještě na mnoho dalších doplňkových služeb, které burza poskytuje.

Pojďme si představit alespoň ty nejdůležitější:

Earn

Záložka Earn skrývá mnoho finančních produktů umožňujících úročení kryptoměn. Tradiční způsob úročení nabízí produkt Bybit Savings. Kryptoměny zde můžete vložit na fixní (dojde k uzamčení na 30/60 dní) nebo flexibilní období (aktiva můžete kdykoli vybrat). Lákavě vypadá například úročení stablecoinu USDT 10 %, když se však podíváte na detailní informace, zjistíte, že zmíněnou sazbou se úročí pouze vklady do 500 USDT, nad tuto hodnotu je vaše roční zhodnocení (APY) jen 0,7 %, resp. 0,28 %.

Bybit Earn
Přehled produktů nabízejících odměny za vložení kryptoměn
Zdroj: bybit.com/en-US/earn

Z hlediska zhodnocení je tak jistě zajímavější Liquidity Mining nabízející APY 5-15 % v závislosti na vložených kryptoměnách. Mince či tokeny vkládané vždy v páru můžete z liquidity miningu kdykoli vybrat, avšak pozor si dávejte na dočasnou ztrátu (impermanent loss), která je pro tento produkt typická.

Liquidity Mining
Zhodnocení párů v liquidity miningu se neustále mění
Zdroj: bybit.com

Součástí Earn je i Launchpool. Jedná se o platformu sloužící pro prvotní distribuci mincí, je tedy obdobou různých ICO či IEO. Nové mince zde však nekupujete, nýbrž získáváte zdarma za vložení vybraných kryptoměn.

Finance

Pod záložkou Finance nabízí Bybit možnost vzít si půjčku, která je obdobou půjček poskytovaných lending protokoly ve světě DeFi.

Bybit Finance půjčky
ILTV (poměr půjčky ke kolaterálu) je na Bybitu max. 75 %
Zdroj: bybit.com

Půjčit si můžete až na 180 dní, úroková sazba činí přibližně 0,16 % denně. Aby měl Bybit jistotu, že se mu prostředky vrátí, musíte oproti úvěru uzamknout tzv. kolaterál, který má v době vložení hodnotu větší než je hodnota půjčky. V případě, že i přesto klesne hodnota vašeho zajištění pod 95 % částky, kterou dlužíte, váš kolaterál bude zlikvidován. V případě, že se tak nestane a půjčku i s úroky splatíte, kolaterál se vám samozřejmě vrátí.

NFTs

Nepříliš využívané NFT tržiště, jak už to ostatně u burzovních NFT tržišť bývá, nabídne obchodování s nezaměnitelnými tokeny na blockchainu Etherea, Polygonu, BNB Smart Chainu a Solany. Ekosystém tržiště je však uzavřený, obchodují se zde tedy kolekce, které znají snad jen fanoušci Bybitu. Známé blue-chip kolekce jako třeba Bored Ape Yacht Club, Doodles nebo DeGods tu nekoupíte. Z tohoto důvodu doporučujeme k obchodování s NFTs využívat raději populárnější tržiště, např. OpenSea, X2Y2 nebo Magic Eden.

Poplatky u Bybitu

Na Bybitu na vás čekají 4 druhy poplatků:

 • za obchodování na spotové burze: patří k nižším,
 • za obchodování na derivátové burze: patří k nižším,
 • za vklad a výběr kryptoměn přes blockchain: obvyklá výše,
 • za přímý nákup kryptoměn platební kartou: spíše vyšší.

Poplatky za obchodování na spotové i derivátové burze jsou členěny dle objemu zobchodovaných aktiv za měsíc. Většinu retailových a příležitostných investorů bude zajímat jen Non-VIP úroveň, k jejímuž dosažení není třeba splnit žádné podmínky, co se týče objemu obchodování nebo hodnoty aktiv držených na burze.

Bybit poplatky
Úrovně poplatků, vlevo spotová burza, vpravo obchodování s deriváty
Zdroj: bybit.com

Při nákupu kryptoměn platební kartou přes One-Click Buy se výše poplatku liší v závislosti na mnoha faktorech. Jedním z nich je poplatek za použití karty, který pro občany EU činí 1,1 %. Po připočtení směnárenských poplatků se ale dostaneme na celkový poplatek ve výši několika procent, jak jsme koneckonců zjistili v testu výše, když jsme za nákup BTC platili o 7,5 % více.

Bybit vklad kartou
Poplatky při nákupu kryptoměn platební kartou
Zdroj: help.bybit.com

Zbývá vklad a výběr kryptoměn. Za vklad si Bybit žádný poplatek neúčtuje, vaše mince a tokeny dorazí v takovém množství, v jakém jste je odeslali. Za výběr si už ale nějakou částku strhne, sám totiž při odeslání transakce z burzy ven platí poplatky těžařům či validátorům ověřujícím transakce na blockchainu. Výše takového poplatku se liší dle sítě, po které danou kryptoměnu posíláte (ETH patří k dražším, např. LTC a SOL k levnějším).

Limity pro nákup a prodej

Limity a omezení uživatele se snižují s množstvím informací, které o sobě platformě poskytne. Po dosažení maximální úrovně verifikace (více o ověření totožnosti si přečtěte níže) jsou následující:

Ověření totožnosti (KYC) u Bybitu

Bybit byl jednou z mála burz, která ověření totožnosti nevyžadovala, tyto doby jsou však již minulostí. Od 8. května 2023 je tzv. KYC ověření povinné pro všechny uživatele. Bez poskytnutí osobních údajů není možné na platformě obchodovat, vkládat ani vybírat prostředky.

Bybit rozlišuje 2 úrovně verifikace. Poté, co se zaregistrujete a vyplníte pár informací o sobě, vás bude čekat nahrání dokumentů. Legitimovat se můžete pomocí pasu, občanského průkazu nebo řidičského průkazu.

První úroveň neboli KYC Lv. 1 vám otevře dveře k většině funkcí platformy, například budete moci používat produkty Bybit Earn a provádět vklad fiat měn kartou až do výše 20 tisíc USD denně. Výběry kryptoměn se zvednou až na 1M USDT denně nebo vyšší v případě, že máte status VIP zákazníka. Pro KYC Lv. 1 je třeba přiložit ofocený občanský průkaz, řidičský průkaz nebo pas a odeslat aktuální fotku svého obličeje.

KYC Lv. 1
Foto nesmí být nakřivo, rozmazané, přesvícené ani tmavé
Zdroj: bybit.com

KYC Lv. 2 je nejvyšší úrovní ověření a platformu umožní využívat opravdu na 100 % –⁠ ještě více zvýší limity a zpřístupní další, zejména netradiční finanční produkty. Pro KYC Lv. 2 je potřeba poskytnout tzv. Proof of Address. Ten doložíte odesláním např. ofoceného účtu za energie, bankovního výpisu, potvrzení o pobytu, daňovým přiznáním či jiným "oficiálním", nejlépe úředním dokumentem ne starším než 3 měsíce, ze kterého bude mj. patrné místo vašeho trvalého bydliště.

Bybit KYC new
Limity pro výběry jsou závislé nejen na úrovni KYC, ale i na VIP statusu zákazníka
Zdroj: bybit.com

Vklady a výběry peněz u Bybitu

Bybit bohužel neumožňuje vklady ani výběry fiat měn přes bankovní účet. Jedinou možností, jak na platformě nakoupit kryptoměny za české koruny nebo některou ze světových měn (USD, EUR…) je tak One-Click Buy, tedy přímý nákup virtuálních aktiv platební kartou nebo přes některou z podporovaných třetích stran (např. Revolut).

Vklady a výběry kryptoměn burza plně podporuje. Pro vklad stačí kliknout například na Assets → Deposit, následně zvolit virtuální měnu (Coin), kterou budete vkládat, vybrat síť, ze které budete kryptoměnu posílat (Chain Type) a Bybit vám na základě toho vygeneruje adresu ve formě řetězce i QR kódu, na kterou svoji kryptoměnu pošlete.

Vklad kryptoměn Bybit
Ukázka prostředí pro vklad USDT
Zdroj: bybit.com

Je burza Bybit bezpečná a spolehlivá?

Bybit bezpečnost
Možnosti zabezpečení Bybit účtu
Zdroj: bybit.com

Co se týče zabezpečení, k přihlašování nebo výběrům je samozřejmě nutná dvoufaktorová autorizace (2FA), kterou si na Bybitu můžete zřídit ve formě SMS, Google Authenticatoru nebo bezpečnostního klíče, např. YubiKey.

Pro výběry nechybí možnost nastavení seznamu důvěryhodných adres (whitelist) včetně možnosti zapnutí časového zámku pro výběry na nové, ne-whitelistnuté adresy, na které jsou mince posílány poprvé.

Jediné, co by se tak z hlediska zabezpečení dalo burze vytknout, je absence možnosti zvolit si pro výběry odlišné heslo než pro přihlašování na platformu.

Z hlediska důvěryhodnosti a spolehlivosti platformy se jedná o burzu, které věří miliony obchodníků z celého světa. S výběry kryptoměn neměl Bybit nikdy problém, stejně tak jej nepostihly žádné větší hacky či výpadky.

V reakci na bankrot burzy FTX se Bybit přidal ke společnostem, které zveřejnily své finanční rezervy – tedy blockchainové adresy, na nichž drží prostředky svých uživatelů. Transparentnost finančních rezerv se u kryptoměnových burz začíná stávat novým standardem.

Finanční rezervy Bybit
Finanční rezervy Bybitu ke dni 23. 11. 2022
Zdroj: coinmarketcap.com

Srovnání: Výhody a nevýhody burzy Bybit

Výhody

 • Široká nabídka kryptoměn: Na burze je zalistováno více než 250 různých kryptoměn, stejně tak zde můžete obchodovat přes 250 derivátů, včetně inverzních futures kontraktů.
 • Vyspělé a vyladěné uživatelské prostředí: Bybit se může pochlubit opravdu plynulým, krásně vypadajícím a intuitivním UI, a to jak pro desktop, tak v případě mobilní aplikace. Na Binance stále mírně ztrácí, jinak dle našeho názoru nemá konkurenci.
 • Nízké poplatky za obchodování: Poplatky pro spotové i futures obchodování patří k jedněm z nejnižších na trhu. Bybit navíc aktuálně nabízí nulové poplatky pro celou spotovou burzu a dá se očekávat, že akci jen tak nezruší. Binance nabízí nulové poplatky na spotu pro kryptoměny v páru s BUSD a pro nákup a prodej Bitcoinu.
 • Transparentní finanční rezerva: Bybit splnil požadavek na veřejnost držených kryptoměn.

Nevýhody

 • Není v češtině: Například Binance českou lokalizaci nabízí.
 • Slabší dohled veřejných orgánů: Daňový ráj Britských Panenských ostrovů je známý pro své minimální regulatorní požadavky, což s sebou ale přináší slabší právní ochranu uživatelů.
 • Neumožňuje vklad a výběr přes bankovní účet: Bybit není vhodnou burzou pro vstup do světa kryptoměn. Jeho používání je ideální v případě, že již kryptoměny vlastníte a můžete si je na burzu poslat.
 • Na derivátové burze chybí multi-asset mód: Nijak důležitá funkce, která by však obchodníky chtějící držet svůj kolaterál ve formě BTC nebo třeba ETH jistě potěšila.
Dostupné platební metody 60%
Přívětivost pro Čechy 70%
Přívětivost platformy 95%
Poplatky 95%
Dostupné možnosti 90%
Registrace a verifikace 99%
Důvěryhodnost značky 80%
84 %
3. místo
Skvělá burza!
Bybit se snaží být burzou pro všechny a zdá se, že se mu daří. Nabízí skvěle vypadající a fungující uživatelské prostředí a velmi nízké poplatky. Jedná se o burzu s širokou možností volitelného zabezpečení, jejíž finanční rezervy jsou v rámci transparentnosti veřejně dostupné na blockchainu.
 • Přívětivé uživatelské prostředí
 • Široká nabídka kryptoměn
 • Transparentní rezervy
 • Není v češtině
 • Neumožňuje vklady a výběry přes bankovní účet

Více informací o burze Bybit

Jméno firmyBybit
Hlavní výhodaŠiroká nabídka kryptoměn a vyladěné uživatelské prostředí
Webová stránkahttps://www.bybit.com/
V češtině?
ProvozovatelBybit Fintech Limited
Sídlo společnostiBritské Panenské ostrovy
Demo účet
Minimální vklad10 USD
Minimální obchod0,7 USD spot, 15 USD deriváty
Zákaznická podporaEmail, kontaktní formulář
Počet aktiv250
PákaAž 1:100
Poplatky za obchodAž 0,1 %
Poplatky za vklad/výběr1,1 %
Metody vkladuPlatební karta, kryptoměny
Metody výběruPouze kryptoměny
Měna účtuKryptoměny, stablecoiny
Mobilní aplikace?
Webová verze?
Podporované kryptoměnyBitcoin, Ethereum a více než 240 dalších

Ohodnoťte společnost Bybit


Připojte se k diskuzi

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo