Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové směnárny - Kde koupit kryptoměny? Srovnání pro rok 2024

Kryptoměnové směnárny umožňují nákup a prodej kryptoměn méně zkušeným uživatelům a nabízejí jim jednoduchý způsob, jak se do světa kryptoměn dostat. Výměnou za jednoduchost zde však uživatelé zaplatí o něco vyšší poplatky (ve srovnání s tím, jakou částku by za nákup či prodej zaplatil na burze.)

Kryptoměnových směnáren je dnes na trhu mnoho, ne všechny z nich jsou však důvěryhodné. Abyste se na trhu lépe zorientovali, jednotlivé směnárny za vás pravidelně testujeme.

Níže najdete seznam důvěryhodných a námi otestovaných směnáren pro rok 2024, jejich recenze, informace o jimi nabízených službách, poplatcích a další důležité věci.

Proč Finex recenzím můžete věřit

Společně s našim zkušeným redakčním týmem jsme již ozkoušeli a analyzovali na desítku krypto směnáren a porovnali stovky parametrů. Klademe maximální důraz na to přinášet vám nezaujaté informace a hodnocení. K tvorbě recenzí používáme metodologie založené na datech a multikriteriálním ratingu, takže jsou všechny měřeny stejně.

Aktualizováno

Porovnání kryptoměnových směnáren

Směnárna Počet kryptoměn V češtině Minimální investice Nutnost KYC Hodnocení
Logo Směnárna Finex
Minimální investice: 500 Kč, Nutnost KYC
1 500 Kč
Promo akce
Bonus za doporučení přátel: 200 Kč za každou objednávku! Více info v recenzi.‎
Logo Anycoin
Minimální investice: Cca 150 Kč, Nutnost KYC
260+ Cca 150 Kč
Hvězdička hodnocení (zlatá) 95 %

Recenze

Promo akce
Bonus za nákup kryptoměn u Anycoin až 300 Kč. Více info v recenzi.
Logo Kriptomat
Minimální investice: 50 EUR, Nutnost KYC
300+ 50 EUR
Hvězdička hodnocení (zlatá) 92 %

Recenze

Promo akce
Při registraci využijte promo kód FINEX10 a po nákupu kryptoměn za 100 € získáte během pár dní 10 € zdarma!
Logo CoinBank
Minimální investice: Cca 200 Kč, Nutnost KYC
200+ Cca 200 Kč
Hvězdička hodnocení (zlatá) 90 %

Recenze

Promo akce
Bonus za nákup kryptoměn u CoinBank až 400 Kč. Více info v recenzi.
Logo Simplecoin
Minimální investice: 50 eur, Nutnost KYC
9 50 eur
Hvězdička hodnocení (stříbrná) 89 %

Recenze

Logo Change Invest
Minimální investice: 5 eur, Nutnost KYC
70 + kryptoměn a 450 + aktiv celkem 5 eur
Hvězdička hodnocení (stříbrná) 89 %

Recenze

Zobrazit vše
Filtry
Řazení
Směnárna
Počet kryptoměn
V češtině
Minimální investice
Nutnost KYC
Hodnocení

Obsah článku o kryptoměnových směnárnách

Co jsou to kryptoměnové směnárny?

Způsobů, pomocí nichž se v dnešní době lze dostat ke kryptoměnám, je mnoho a kromě kryptoměnových bankomatů nebo burz existují rovněž kryptoměnové směnárny. Ty jako základní funkci nabízejí obchodníkovi směnit fiat měnu za kryptoměnu a naopak.

Rozdíl mezi směnárnou a burzou je zásadní.

Kryptoměnové směnárny fungují podobně jako běžné směnárny, tedy ty, které využijete, pokud si chcete směnit peníze na dovolenou.

Směna korun za eura vás bude vždy něco stát. Při nákupu či prodeji totiž nikdy nedostanete středový kurz – skutečný prodejní či nákupní kurz se od současného tržního bude vždy trochu lišit.

Proč? Je to jednoduché – platíte za to, že vám směnárna umožnila pohodlnou směnu a že vše zařídí za vás.

V případě kryptoměn je situace podobná. Při nákupu Bitcoinu na jakékoliv z kryptoměnových směnáren bude nákupní cena mírně vyšší, než ta, kterou naleznete na cenovém grafu.

A stejně jako si v klasické směnárně nakoupená eura můžete ihned odnést, i na kryptoměnových směnárnách si můžete nakoupené kryptoměny nechat ihned zaslat na vaší kryptoměnovou peněženku.

Onen rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou či kumulovaný rozdíl od ceny středové je označován jako spread.

Spread si můžete představit jako ztrátu, kterou byste realizovali, pokud ihned po nákupu aktivum prodáte. I v tomto ohledu se kryptoměnové směnárny od těch klasických tedy neliší.

Spread kryptoměnových směnáren je také jednou z jejich největších nevýhod – většinou je značný a může dosahovat klidně několika procent. U kryptoměnových burz je tomu většinou naopak, proto jsou nákupy a prodeje na burzách mnohem levnější.

Příklad. Na obrázku níže můžete vidět objednávku nákupu Bitcoinu za současný tržní kurz na směnárně Anycoin.

Zdroj: anycoin.cz
Nákup Bitcoinu na směnárně Anycoin
Nákup Bitcoinu na směnárně Anycoin

Pokud se rozhodnete nakoupit bitcoiny za 100 000 Kč za tržní kurz směnárny během pořízení snímku, který je 393 039,187 CZK, směnárna za vás nakoupí přesně 0,25442755 BTC.

Takové množství Bitcoinu ale dle skutečného středového kurzu nestojí 100 000 Kč, ale 98 368,90 Kč. To znamená, že při nákupu směnárně zaplatíte 1 632 Kč.

Cena skutečně nakoupených bitcoinů je o 1,63 % vyšší, než ta, za níž jste měli původně v plánu nakoupit. Toto procento je poloviční výše spreadu a reprezentuje vychýlení ceny na jednu stranu od ceny středové. Celková výše spreadu Anycoinu v době nákupu tedy byla 3,27 %.

Oproti běžným směnárnám řada směnáren kryptoměnových nabízí i možnost úschovy kryptoměn, podobně jako na kryptoměnových burzách. V těchto případech si na směnárně založíte zákaznický účet, na němž si kryptoměny ponecháte. Byť je to bezpochyby ta nejvíce komfortní varianta, je také méně bezpečná.

Když si kryptoměny ponecháte na směnárně, drží totiž privátní klíče (přístupové údaje k manipulaci s kryptoměnami) směnárna, ne vy. To může znamenat problém, pokud někdo směnárnu hackne či pokud směnárna ukončí svou činnost a dostane se např. do insolvence.

Doporučení

I když se takový scénář může jevit nepravděpodobný, není nemožný. V historii jsme se o tom již přesvědčili hned několikrát.

Důrazně vám proto doporučujeme, abyste si při nákupu kryptoměny ihned odeslali na některou z kryptoměnových peněženek, nejlépe těch hardwarových, jako je např. Trezor nebo Ledger.

Ověřené a bezpečné peněženky

Favorit redakce

Výhody
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
Nevýhody
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

I přes relativně vysoké úrovně spreadu jsou směnárny stále jedním z často volených způsobů nákupu kryptoměn, zejména mezi kryptoměnovými nováčky. Motivací je hlavně zmíněná jednoduchost – složité rozhraní burz, které je navíc téměř vždy v angličtině, přeci jen není pro každého.

Řada kryptoměnových směnáren, např. Anycoin, Simplecoin nebo ccShop, jsou dokonce české firmy a rozhraní v češtině včetně zákaznické podpory je tedy samozřejmostí.

Jaké všechny služby kryptoměnové směnárny nabízí?

Dostáváme se tedy k tomu, jaké operace vlastně směnárny svým uživatelům umožňují.

Každá směnárna je jiná a proto se i nabízené služby liší. Některé ze směnáren skutečně umožňují jen holý nákup či prodej kryptoměn, nic dalšího. Na jiných můžete naopak nalézt různé vychytávky, které byste jinak hledali jen na velkých kryptoměnových burzách.

Před tím, než se na vaší vyvolené směnárně rozhodnete nakoupit, si tedy ověřte, že směnárna vašimi požadovanými funkcemi disponuje.

Možnosti, které na různých směnárnách můžete nalézt, jsou například:

 • nákup/prodej kryptoměn za tržní cenu,
 • limitní nákup/prodej, tedy nákup či prodej, který se realizuje až na předem stanovené ceně, pokud ji aktivum dosáhne,
 • swap (výměna) kryptoměny za kryptoměnu (např. směna Etherea za Polygon),
 • úschova kryptoměn,
 • automatizované investice (DCA strategie) – pravidelný nákup kryptoměn,
 • staking,
 • podpora Lightning Network.

Kromě stakingu všechny výše nabízené funkce obsahuje směnárna Anycoin. Staking můžete nalézt např. na směnárně Change Invest.

Nákup a prodej

Základním produktem, který směnárny nabízí, je nákup a prodej digitálních aktiv. Charakteristickou vlastností nákupu kryptoměn na směnárnách je jednoduchost, čemuž běžně odpovídá i použité rozhraní.

Po uvedení částky pro nákup vám systém směnárny spočítá množství kryptoměny a pokud směnárna nepožaduje registraci svých zákazníků, stačí objednávku potvrdit emailem či telefonním číslem a samozřejmě zaplatit.

Zdroj: anycoin.cz
Možnosti nákupu na směnárně Anycoin
Poznámka

Při nákupech přesahujících 25 000 Kč nebo 1 000 eur po vás každá směnárna bude vyžadovat ověření totožnosti (KYC), nezávisle na tom, zdali směnárna požaduje registraci zákazníků či nikoliv.

Na směnárnách naleznete dva základní druhy obchodních příkazů:

 • Limit order (Limitní příkaz) – Limit order se na příkladu výše skrývá pod názvem “Vlastní kurz”, který funguje jednoduše tak, že pokud dané aktivum dosáhne vámi zvolené ceny, příkaz se realizuje. V případě výše bude tedy Bitcoin nakoupen při poklesu ceny na 930 000 Kč.
 • Market order (Tržní příkaz) – Market order se naopak skrývá pod názvem “Tržní kurz”. V tomto případě jsou bitcoiny nakoupeny za současnou cenu na trhu. Takto technicky funguje i nákup za “Aktuální kurz”, během něhož směnárna nakupuje za tržní cenu, zákazníkovi však účtuje nákup za cenu, kterou si zákazník pevně stanovil. Směnárna však nemůže zaručit, že na trhu takový kurz vydrží dostatečně dlouho na to, aby stihla realizovat transakci. Pokud se kurz náhle pohne, směnárna si vyhrazuje právo na to transakci nedokončit a místo toho zákazníkovi nabídnout kurz nový.

Směnárny mají většinou stanovený spodní limit na velikost objednávky. Minimální výše nákupu chrání směnárnu před spamováním malých objednávek a zároveň zaručuje směnárně zisk – i směnárna při realizaci objednávek na burze platí poplatky.

U každé směnárny je minimální výše pro nákup jiná, často se liší i pro jednotlivé kryptoměny. V případě nákupu Bitcoinu na Anycoinu je minimum stanoveno na 0,0001 BTC, což v době psaní článku vychází přibližně na 40 Kč.

Směna kryptoměn mezi sebou

Další možností je také směna kryptoměny za jinou kryptoměnu. Tuto možnost nabízí např. Simplecoin – na obrázku níže můžete vidět nákup bitcoinu za 500 litecoinů.

Zdroj: simplecoin.eu
Směna kryptoměn na Simplecoinu
Směna kryptoměn na Simplecoinu

Pro vykonání transakce tedy směnárně místo peněz z bankovního účtu zašlete litecoiny z vaší kryptoměnové peněženky.

Jakmile směnárna transakci zaeviduje s dostatečným počtem potvrzení, směnu provede za současný tržní kurz a bitcoiny zašle na vaší kryptoměnovou peněženku, kterou po vás před dokončením objednávky bude požadovat.

Nákup a prodej bez registrace

Směnárny se často liší v tom, jestli pro obchody v rámci menších částek požadují ověření totožnosti (KYC) či nikoliv.

Některé směnárny např. vyžadují ověření identity pro veškeré platby, podobně jako kryptoměnové burzy, příkladem může být Change Invest.

Jiné směnárny, např. Anycoin, umožňují nákup bez registrace – tedy nejen bez ověření totožnosti, ale také kompletně bez zákaznického účtu.

Pokud směnárna nákup bez registrace nabízí, standardně je tak možné učinit do výše 25 000 Kč, stejně jako v případě burz. Tuto horní hranici udává zákon, plošně tedy platí, že za více než 25 000 Kč najednou bez ověření totožnosti na směnárně nenakoupíte.

Některé směnárny si tento limit však mohou ještě dodatečně snížit, příkladem může být například směnárna Simplecoin, kde platí pravidlo, že v průběhu 30 dnů nesmí objem zobchodovaných transakcí přesáhnout 200 euro, což je v přepočtu přibližně 5 000 Kč.

Pokud nakupujete za více než 25 000 Kč, směnárna musí dle zákona ověřit vaší totožnost.

Jedná se o nutný postup vyžadovaný evropskými směrnicemi v rámci nařízení o praní špinavých peněz (AML), subjekty operující na trhu tedy nemají na výběr.

Zdroj: ccshop.cz
Formulář pro ověření totožnosti
Formulář pro ověření totožnosti na směnárně ccShop

Jak můžete vidět na příkladu výše, u směnárny ccShop je pro splnění KYC vyžadováno vyplnit osobní údaje včetně zaslání dvou dokladů totožnosti a následně potvrdit, zda nejste politicky exponovaná osoba.

Některé směnárny mohou dodatečně chtít i důkaz o vašem místě pobytu ve formě např. účtu za elektřinu nebo skrze výpis z bankovního účtu.

Automatický nákup

Další vychytávkou, se kterou se můžete u směnáren setkat, jsou automatizované investice, což jednoduše znamená, že si nastavíte pravidelné intervaly nákupů u vámi zvolených kryptoměn.

Je důležité si ovšem uvědomit, že i v tomto případě po vás platforma bude vyžadovat minimální částku k nákupu.

Investoři, ať už do kryptoměn či akcií, si tuto funkci často pochvalují, neboť lze díky ní jednoduše dodržovat strategii DCA, která je často označována jako průměrování nákladů (dollar-cost averaging).

Jedná se o metodu, při níž na bázi běžných intervalů nakupujete dané aktivum a průměrujete tak jeho průměrnou nákupní cenu.

Jak zmiňuje investorské pořekadlo: Time in the market beats timing the market.

Úschova kryptoměn

Úschova kryptoměn je obecně ošemetné téma, neboť názory na tuto problematiku se napříč kryptoměnovou komunitou liší. Faktem ovšem je, že bez privátních klíčů nad svým obnosem kryptoměn nemáte plnohodnotnou kontrolu – skutečné přístupové údaje drží burza či směnárna.

Pokud platforma z nějakého důvodu selže (např. zbankrotuje, zhroutí se její systém či ji někdo hackne), o kryptoměny můžete nenávratně přijít. Důležitost vlastních kryptoměnových peněženek skvěle vystihuje známé kryptoměnové rčení:

Not your keys, not your coins.

Podpora úschovy kryptoměn je v rámci kryptoměnových směnáren různá. U některých směnáren lze digitální aktiva po nákupu držet na zákaznickém účtu, jiné směnárny vás zase při objednávce rovnou vyzvou k zadání adresy vaší vlastní kryptoměnové peněženky, na níž vám kryptoměny odešlou.

Některé směnárny nabízí také možnost tvorby tzv. papírové peněženky – směnárna vám pošle přístupové údaje, pomocí kterých se pak k vašim kryptoměnám dostanete skrze jakoukoliv z kryptoměnových peněženek, která podporuje blockchain vaší nakoupené kryptoměny. Tyto služby poskytuje např. směnárna ccShop.

Staking

Chtěli byste své nakoupené kryptoměny dodatečně zhodnotit? Pokud se je rozhodnete ponechat na směnárně, můžete v případě některých směnáren, např. Anycoinu nebo Kriptomatu, využít i možnosti stakingu.

U směnárny Kriptomat se tato funkce skrývá pod názvem KriptoEarn a nabízí úrok za to, že na platformě držíte svá digitální aktiva. Slušným úrokem lze zhodnotit například Bitcoin, Ethereum či Polkadot.

Poznámka

Určitě vás trkly pojmy “staking” a “Bitcoin” použité ve stejné větě. U většiny směnáren nabízejících staking se setkáte s tím, že je nabízený staking obchodním programem zastřešujícím jak onchain staking protokolu Proof of Stake, tak i offchain staking.

Pod offchain stakingem si můžete představit využívání kryptoměn např. pro zvýšení likvidity na trhu nebo pro další obchodní strategie platformy, nejedná se tedy o staking v pravém slova smyslu, ale spíše o zapůjčení kryptoměn směnárně, která je pak zhodnocuje dále podle vlastního uvážení. Část ze zisku pak vyplácí uživatelům ve formě úroku. Proto lze na některých směnárnách “stakovat” i Bitcoin a další kryptoměny, které protokol Proof of Stake nevyužívají.

Staking se dle jednotlivých směnáren může lišit v míře zhodnocení a také v době uzamčení nastakovaných prostředků. V případě některých směnáren je flexibilní a časově neomezený, u jiných směnáren však stakování kryptoměn může znamenat i uzamčení na několik týdnů či měsíců.

Lightning network

Třešničkou na dortu všech produktů je Lightning network, řešení zlepšující škálovatelnost Bitcoinu ve druhé vrstvě, které nabízí směnárny poměrně zřídka.

Příkladem je opět směnárna Anycoin, jež svým registrovaným uživatelům umožňuje skenování Lightning faktur přímo z vlastní mobilní aplikace.

Při placení stačí vyplnit kód Lightning faktury či naskenovat její QR kód, pokud je dostupný. Pak jen stačí transakci potvrdit. Podobným způsobem funguje i opačný postup – Anycoin umožňuje vystavit Lightning fakturu, skrze níž prostředky na svůj zákaznický účet můžete přijmout.

Směnárny podporující Lightning network tak svým způsobem plní funkci Lightning Network peněženek, kterými jsou např. Blue Wallet nebo Wallet of Satoshi.

S postupem času a také díky značně konkurenčnímu prostředí směnárny nyní disponují spoustou dodatečných funkcí, z nichž několik nejvýznamnějších jsme si vyjmenovali výše. I tak ovšem na směnárnách nenaleznete komplexní produkty typické pro centralizované či decentralizované burzy, mezi něž patří například futures, opce, yield farming či trh s NFT.

To ale není ten hlavní rozdíl. V čem se směnárny a burzy tedy fundamentálně liší?

Jaký je rozdíl mezi burzou a směnárnou?

Kryptoměnové burzy fungují jako jakási velká tržiště, na nichž se střetávají nakupující s prodávajícími. Střet nabídky a poptávky je zároveň místem, kde se tvoří samotná cena kryptoměn (či jiných investičních nástrojů). Směnárna je oproti tomu pouhým prostředníkem vykonávajícím objednávky zákazníků na trhu burzy.

Doplnění

Onen limitní příkaz na Anycoinu, jenž jsme si ukazovali výše, tedy může být skutečně vytvořený limitní příkaz směnárnou Anycoin na její partnerské burze. Tato provázanost je také důvodem, proč směnárny nemohou dlouho garantovat nákupní či prodejní kurz – jakmile od vás směnárna obdrží peníze pro nákup, jde na burzu a tam kryptoměny nakoupí.

Pokud se ale během vaší platby kurz stihl změnit, směnárna s tím už nic nenadělá, protože na burze figuruje jako prostý zákazník.

Podobným způsobem může fungovat i výše zmiňovaný staking, který některé směnárny nabízí. Centralizované kryptoměnové burzy jsou většinou oproti směnárnám mnohem větší a robustnější platformy s mnohonásobně vyšší likviditou.

Proto směnárny často své zhodnocovací programy realizují na svých partnerských kryptoměnových burzách. Příkladem může být např. staking na Change Invest, v němž jsou kryptoměnové prostředky uživatelů ve skutečnosti uloženy ve stakingovém programu burzy Kraken.

Co si tedy vybrat? Směnárnu? Burzu?

Z odstavců výše tak vyplývá, že na směnárně musíte zákonitě zaplatit za transakci více, než kolik byste zaplatili na burze. Směnárna při nákupu na burze totiž poplatek platí kompletně za vás, skrze vyšší poplatky si jej tedy vybírá zpět.

Pokud vás neděsí mírně komplexnější prostředí, může pro vás být výhodnější nakupování přímo u zdroje – na kryptoměnové burze.

Na burzách nakoupíte kryptoměny mnohem levněji a můžete si je na svých zákaznických účtech ponechat či odeslat na vlastní kryptoměnovou peněženku. Nevýhodou může být všeobecná absence češtiny, neboť se jedná o mezinárodní společnosti. Výjimkou s českým rozhraním je např. Binance nebo Coinmate.

Poplatky na směnárnách

Pozvolně navazujeme na odstavce výše – poplatky jsou zajisté jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru vaší vyvolené směnárny. Jsou také jedním z aspektů, které směnárny charakterizují – obecně platí, že poplatky na směnárnách nejsou malé.

Níže zmíněné skutečnosti mohou mít velký dopad na to, kolik nakonec směnárně za prostý nákup kryptoměn zaplatíte. Na české scéně se pohybují platformy, které si jenom na spreadu účtují klidně i 20 %.

Spread není ovšem tím jediným poplatkem, který na směnárně můžete nalézt. Ve vaší celkové investici samozřejmě hrají roli i poplatky za výběr či vklad kryptoměn, za výběr či vklad fiatu či poplatky za správu účtu.

Níže si tedy jednotlivé druhy poplatků rozebereme.

Jak vysoký bývá spread? Je možné ho snížit?

Jak už jsme zmínili výše v článku, se spreadem se setkáte na každé směnárně. V zásadě jde však o to, jak velký bude.

Obecně se spready pohybují v nižších jednotkách procent, ale jsou i případy, kdy se spread vyšplhá na desítky procent. Výčet několika směnáren včetně jejich spreadu naleznete níže:

Směnárna Spread
Anycoin Kolem 3 %
Simplecoin Kolem 3 %
Change Invest 0,5 – 2 %
Finex Kolem 3 %
Kriptomat Od 5 % výše (u Etherea až 15 %)
ccShop Kolem 20 % (s věrnostními úrovněmi se snižuje)

Jelikož si směnárny své zákazníky snaží udržet, často disponují slevovými programy upravenými tak, aby motivovaly zákazníky pravidelně nakupovat.

Na některých směnárnách tak úrovně poplatků můžete snížit vykonáním více obchodů či dokončením vyšších úrovní ověření totožnosti – v případě směnárny ccShop můžete spread srazit až na 5 % z 20 %, pokud na směnárně uděláte více než 2 obchody za každý měsíc a celkem nakoupíte či prodáte za více než čtvrt milionu korun.

Důvodem, proč jsou směnárny často vděčné za ověření totožnosti a nabízejí za ní občas i levnější poplatky, je prostá spolehlivost na zákazníky a problematika praní špinavých peněz.

Jenom přes burzu Binance dle agentury Reuters v roce 2022 prošly více než 2 miliardy dolarů v odcizených kryptoměnách. Z tohoto důvodu jsou platformy rády, když se uživatel u směnárny registruje a ušetří tak firmě potenciální tahanice s policií.

Poplatky za vklad

Fiat měny můžete na směnárny často vložit různými způsoby, které se mnohdy liší ve velikosti poplatku. Výše minimálního vkladu často limitována není.

Dvěma hlavními způsoby vkladu peněžních prostředků na směnárnu je využití kreditní/debetní karty či bankovního převodu.

Vložení finančních prostředků bankovním převodem z tuzemského nebo zahraničního účtu většinou nebývá zpoplatněno, a pokud zpoplatněno je, jedná se běžně o mírné částky. V rámci vkladu platební kartou se poplatky pohybují většinou kolem 2 – 3 %.

Vklad kryptoměn

Pokud na směnárnu vkládáte kryptoměny, ať už za účelem prodeje za fiat nebo za jiné kryptoměny, většinou za vklad nezaplatíte nic. Důvodem je prostá koncepce blockchainových transakcí – při vkladu kryptoměn na adresu směnárny iniciujete transakci vy, to tedy znamená, že také platíte transakční poplatek, tedy poplatek těžařům či validátorům za ověření transakce.

Poznámka

Výše částky závisí na vytíženosti sítě, pro Bitcoin nebo Ethereum jsou typické poplatky vyšší, zatímco u Solany nebo Tronu jsou náklady na transakci nižší, neboť tyto sítě disponují lepší škálovatelností.

Poplatky za výběr

Při výběru fiat měn na váš bankovní účet se poplatku většinou nedočkáte, podobně jako při vkladu.

V případě kryptoměn už je tomu ovšem jinak – nyní totiž transakci v kryptoměnové síti iniciuje směnárna a je to tedy směnárna, kdo platí poplatek těžařům či validátorům. Aby směnárna nepřišla zkrátka, obdobnou částku vám z vybírané částky při výběru strhne.

Vzhledem k tomu, že jsou poplatky u jednotlivých kryptoměn rozdílné, je také různě zpoplatněn jejich výběr. Více tedy zaplatíte při výběru Bitcoinu a méně při výběru např. Cardana.

Jak tedy vybrat vhodnou směnárnu?

Směnáren je v dnešní době i v České republice spousta a z odstavců výše už víte, že se ve spoustě ohledů liší. Abyste tedy při výběru směnárny na nic nezapomněli, shrnuli jsme vám ty nejdůležitější faktory do následujících bodů:

 • Jak jsou se směnárnou spokojení její zákazníci? O tom, jestli je platforma důvěryhodná, vás mnohdy během chvilky přesvědčí uživatelské recenze. Jsou se směnárnou uživatelé vesměs spokojení? A pokud ne, proč? Jedná se spíše o detaily, nebo o zásadní záležitosti, jako je pozdní připsání peněz na účet či nevyřízení transakce?
 • Jak je na tom směnárna s poplatky? Nejčastějším poplatkem je spread, pak následují poplatky za vklad či výběr, přičemž někdy narazíte i na dodatečné náklady související s účtem u platformy. Ideální kombinací je poplatek za transakce v nižších jednotkách procent a u českých směnáren vklad/výběr prostředků na účet zdarma.
 • Nabízí směnárna úschovu kryptoměn? Tento bod vás bude zajisté zajímat, pokud si neplánujete pořídit vlastní kryptoměnovou peněženku. Pokud směnárna úschovu nabízí, doporučujeme vám se také ujistit, zdali za úschovu směnárna neinkasuje poplatek. Úschova kryptoměn může být pro nezkušené uživatele cennou vlastností směnárny, musíme zde ale opět apelovat na váš smysl pro bezpečnost. Vaše vlastnictví digitálních aktiv nestvrdí nic jiného, než držení vlastních privátních klíčů, ideálně na hardwarové peněžence, např. na Trezoru nebo Ledgeru.
 • Jak úschova kryptoměn na směnárně probíhá? Drží směnárna kryptoměny na hardwarových peněženkách nebo na partnerské burze? Ať už se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete, že si necháte digitální aktiva u směnárny, zajímejte se o to, jakým způsobem je směnárna uschovává a jak s nimi nakládá. Tuto informaci nejčastěji naleznete v obchodních podmínkách, který každý solidní provozovatel umístí na svůj web.
 • Jak si můžete zákaznický účet zabezpečit? Pokud si necháte kryptoměny na směnárně a někdo se do vašeho zákaznického účtu dostane, může vám jej rychle vybílit a směnárna vám nemusí vždy pomoci. Je tedy velmi vhodné, aby směnárna disponovala dvoufaktorovým ověřením. Uživatel při přihlášení tedy musí poskytnout jak heslo, tak email, kód z SMS či kód z Google Authenticatoru.
 • Historie směnárny – Nemá na kontě směnárna nějaké závažnější pochybení? Nestala se někdy obětí hackerského útoku? Není tajemstvím, že například stále fungující směnárna ccShop prodělala v roce 2017 útok hackerů, který byl, bohužel, úspěšný. I když je nyní dle slov jejích představitelů bezpečnost na mnohem vyšší úrovni, temné minulosti se nezbaví.
 • Nabízí směnárna zákaznickou podporu? Pokud ztratíte své přístupové údaje nebo na váš bankovní účet vybrané prostředky např. týden nedorazí, za kvalitní zákaznickou podporu budete určitě velmi vděční. Dostupnost alespoň 5 dní v týdnu prostřednictvím telefonu, emailu či sociálních sítí by měla být samozřejmostí.
 • Jaká digitální aktiva na směnárně najdete? Jistě pro vás bude také stěžejní, jestli směnárna nabízí obchodování kryptoměny, kterou si přejete nakoupit nebo prodat. Na řadě směnáren bývá nabídka dosti omezená na pár největších kryptoměn. Velký výběr nabízí např. Anycoin nebo Kriptomat.

Směnárna Finex.cz

Věděli jste, že můžete nakoupit kryptoměny přímo u nás přímo na směnárně Finex? Náš portál vznikl už v roce 2014 a roku 2017 jsme vás začali informovat i o kryptoměnách, které si u nás od roku 2020 můžete i sami nakoupit nebo prodat.

Od založení směnárna zprostředkovala tisíce lidem objednávky kryptoměn v hodnotě několika milionů korun.

Pyšní se také tím, že proces nákupu bývá rychlý a vy tak za 30-60 minut můžete mít digitální aktiva na své kryptoměnové peněžence.

Disponuje konkurenčně schopnými poplatky, neboť za nákup kryptoměn pomocí bankovního převodu v korunách zaplatíte pouze 2,5 % + 100 Kč. Spread se na naší směnárně pohybuje v relativně nízkých hodnotách, díky tomu konečný poplatek za nákup kryptoměn většinou nepřesáhne 3 %.

Favorit redakce

Výhody
 • Rychlý nákup kryptoměn
 • Kryptoměny obdržíte přímo na vaši peněženku
Nevýhody
 • Při větších objednávkách je nutné prokázat totožnosti nakupujícího

Pár slov závěrem

Na závěr je důležité říci, že samotný výběr kryptoměnové směnárny byste jako zákazníci neměli uspěchat.

Dbejte na to, jestli je směnárna dostatečně bezpečná a neúčtuje si přílišné částky na poplatcích, což se při opakovaných nákupech může značně prodražit.

Pokud vás kryptoměny skutečně zajímají a máte v plánu do nich investovat dlouhodobě, mohou pro vás být zajímavé i kryptoměnové burzy. Pravděpodobně vám zabere trochu času, než se v jejich lehce komplexnějším rozhraní zorientujete, věnovaný čas se vám ovšem časem vrátí na poplatcích, které jsou v rámci burz mnohem nižší.

Líbil se vám tento článek?
67
18

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Kryptoměnové směnárny - Kde koupit kryptoměny? Srovnání pro rok 2024

Jak rychle a levně nakoupit kryptoměny v ČR? Vyzkoušejte směnárnu Anycoin
Nevíte, co dát vašim blízkým pod stromeček? Nakupte kryptoměnové karty u české směnárny CoinBank!
Changelly a Indacoin oslavují partnerství tím, že nabízejí velké slevy