Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finanční deriváty: CFD – Co je to CFD? Jaké má výhody a rizika?

Publikováno
Finanční deriváty: CFD – Co je to CFD? Jaké má výhody a rizika?

CFD způsobilo doslova revoluci ve světě obchodování. Drobným obchodníkům, jako jsme my všichni, byl najednou zpřístupněn trh, na kterém do té doby obchodovaly jen velké společnosti.

Zpřístupnění, zjednodušení, snadné spekulace na pokles ceny, pákové obchodování i rizika, tak lze charakterizovat CFD trading. Zisky, ztráty a psychologii obchodování, to vše nabízí CFD kontrakty, což pro některé může znamenat pouze další druh hazardu, ale pro jiné zajímavou příležitost zhodnocování svých financí. V tomto komplexním článku se podíváme na výhody i skrytá rizika obchodování CFD a nastíníme jejich využití v praxi.

Základy CFD obchodování
 • CFD je jako sázka mezi vámi a obchodníkem s cennými papíry o tom, zda cena něčeho (např. zlata nebo akcií společnosti) poroste nebo klesne. Pokud odhadnete pohyb správně, peníze vyděláte a obráceně.
 • Obchodování s CFD nabízí několik výhod, včetně snadného provádění obchodů, široké škály výběru aktiv, možnosti spekulovat na pohyby cen a možnosti obchodovat s finanční pákou.
 • Charakterizují ho však také značná rizika, včetně násobných ztrát v důsledku obchodování s finanční pákou

Obsah článku

Co je to finanční derivát?

Pojďme začít úplně od začátku. Pojem derivát vychází z anglického slova “derive”, tedy odvodit. Můžeme říci, že finanční derivát je odvozeninou od jiného instrumentu, terminologicky lépe řečeno odvozeninou od vybraného podkladového aktiva (zlato, ropa, atp.)

Ukážeme si to na příkladu. Aktuálně si třeba říkáte, že by mohla růst cena kukuřice a rozhodnete se ji nakoupit a pak se ziskem prodat. Musíte se podívat, na jakých komoditních burzách se s kukuřicí skutečně obchoduje, jaké jsou minimální podmínky obchodu, a především musíte váš závazek včas prodat. Vy přece nechcete fyzickou kukuřici, vy chcete pouze inkasovat zisk na změně ceny kukuřice. A právě všechny tyto problémy vyřešíte finančním derivátem.

Derivát se odvozuje od podkladového aktiva a je na něm zcela závislý. Derivát na kukuřici tak bude odpovídat skutečné ceně kukuřice. Vy se můžete soustředit pouze na správnou analýzu ceny a nemusíte tak řešit nic jiného, jako je například doprava, nebo skladování komodity. Snadné, že?

Finanční deriváty jsou aplikovatelné v zásadě na všechna aktiva. Výše je zvolen příklad na kukuřici, ale přes deriváty lze obchodovat komodity, akcie, měny, kryptoměny a indexy.

Mezi další CFD deriváty řadíme například swapy, opce, forwardy a futures.

Nyní už se dostaneme k samotnému CFD obchodování. Pokud vám nedělá angličtina problém, tak se můžete podívat na níže přiložené video, které vše okolo CFD dobře vysvětluje, zdrojem je web ayondo.com. Případně si pro lepší porozumění můžete zapnout na YouTube titulky. Vysvětlení samozřejmě naleznete i v textu pod videem.

Co je to CFD?

CFD, anglicky contract for difference, česky kontrakt na vyrovnání rozdílů, poprvé spatřil světlo světa v roce 1990. Důvodem vzniku byly již výše zmíněné potřeby. Investoři chtějí spekulovat pouze na cenu podkladového aktiva a nechtějí s ním mít žádné další starosti a fyzicky ho vlastnit.

CFD jako druh finančního derivátu má vždy své podkladové aktivum. Dále se ovšem jedná pouze o smlouvu mezi obchodníkem a brokerem, který obchodování CFD nabízí.

Český název to vystihuje přesně – kontrakt na vyrovnání rozdílů. Pokud bude rozdíl mezi otevírací a zavírací cenou obchodního příkazu kladný a vy jste spekulovali na růst, bude vám vyplacen rozdíl mínus poplatky. V případě záporného rozdílu platíte rozdíl a poplatky brokerovi vy.

Ve smlouvě se definuje pouze to, na co se CFD uzavírá a kdo bude komu platit, viz výše. Nikde se zde nezmiňuje fyzické vlastnictví podkladového aktiva a z velké části je tak čistě na brokerovi, jak se zajistí. Teoreticky nemusí ani on podkladové aktivum vlastnit.

Výhody CFD

CFD obchodování přineslo do světa obchodování naprostou revoluci. Tento finanční derivát odstranil mnohé podmínky a zpřístupnil trh naprosto každému. Navíc začal nabízet možnost spekulací na pokles ceny, a to opět bez dalších podmínek (vypůjčování cenných papírů a podobně).

Hlavní výhody CFD jsou:

 • Snadné uzavírání obchodů
 • CFD téměř dokonale odráží vývoj podkladového aktiva
 • Široký výběr aktiv (jeden broker nabídne i více než tisíc aktiv pro obchodování)
 • Možnost spekulovat na růst či pokles ceny aktiva
 • Není zde doba exspirace
 • Reálně podkladové aktivum (akcie, komodity, měny) nevlastníte
 • Nabízí individuální pravidla, nejsou standardizované
 • Možnost obchodovat s malým kapitálem
 • Možnost obchodovat s finanční pákou

Poplatky u CFD maximálně kopírují podkladové aktivum. U CFD akcie držené přes noc v dlouhé pozici platíte úroky, ale zároveň je vám vyplácena dividenda. V krátké pozici byste dividendu vypláceli vy.

Nevýhody CFD

Zatím se zdá být CFD trading naprosto dokonalý, ale jsou zde i rizika. Poskytování služeb CFD obchodování umožňuje do jisté míry jeho poskytovateli nabízet upravený kurz podkladového aktiva, který je změněn vlivem brokerovy likvidity, nebo jsou v něm již zahrnuty obchodní poplatky. Kvalitní broker je tedy takový, který jasně definuje svůj proces tvorby ceny CFD tak, aby měl jeho klient možnost zhodnotit jeho klady a zápory.

Tím prvním pravidlem jsou poplatky. Standardně platíte tzv. spread, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Velikost tohoto spreadu obvykle závisí na volatilitě trhu, ale broker může spread upravovat. Do jak velké míry může broker spread upravit najdete ve smlouvě, případně u regulátora, jednotné pravidlo ale neexistuje.

Broker po vás může chtít i další poplatky, například poplatek za držení pozice přes noc (swap). I tyto a eventuálně další poplatky se liší broker od brokera. U CFD brokera je tak nezbytné vědět, co chcete obchodovat, jakým stylem (v rámci dne, dnů či týdnů) a pečlivě si projít podmínky a spočítat poplatky.

Hlavní nevýhody CFD jsou:

 • Nejednotnost v kontraktech, pravidlech a poplatcích
 • Slabší regulace – jedná se o individuální smlouvy
 • Pákové obchodování – risk znásobené ztráty
 • Připravujete se o výhody – například hlasovací práva, dividendy

Vzhledem k podstatným rizikům, není obchodování CFD kontraktů povoleno ve všech zemích světa. Některé krajiny, jako je USA, nepodporují tuto možnost obchodní činnosti. Proto je především Evropa dominantní krajinou pro obchodování finančních derivátů, kam se stahují brokeři z celého světa. Tato odlišná regulace donutila ESMA k inovaci podmínek pro obchodování, které se za malou chvíli ukážeme.

Zdroj: Investopedia.com
Stupeň regulace CFD v různých zemích.

CFD a pákové obchodování – Příklad

Na příkladu se učí nejrychleji, tady máme oblíbený CFD kontrakt na zlato u prověřeného CFD brokera XTB. Pojďme se podívat, jak takový obchod probíhá:

 • 0,01 lotu = 10 uncí zlata (minimum pro obchod u XTB)
 • Finanční páka 1:20, tzn. že k nákupu stačí 20x méně peněz

Pokud je cena 1 500 dolarů za unci, tak na nákup 0,01 lotu u XTB vám stačí 750 dolarů (cena x počet uncí / finanční páka -> 1 500 x 10 /20). Když bude za měsíc cena o 50 dolarů za unci zlata vyšší, inkasujete zisk 500 dolarů (50 dolarů x velikost pozice, tedy 10 uncí).

Do obchodu vložíte 750 dolarů a na výše zmíněném pohybu, který je mimochodem zcela reálný, můžete získat 500 dolarů. To je zhodnocení 66 %!

Na příkladu výše je riziko jednoznačně vidět. Při opačném pohybu byste stejnou částku prodělali. Co s tím? Je nezbytné s rizikem kalkulovat, riskovat ideálně jen 2-3 % účtu na obchod, a to například nastavením stop lossu a take profitu blíže ke vstupu. A pokud to stále nestačí, tak musíte zvážit zvýšení finančních prostředků na obchodním účtu nebo si musíte najít brokera, který vám umožní obchodovat ještě nižší objem (0,01 lotu místo 0,1 lotu).

Námi doporučení CFD brokeři

Favorit redakce

Výběr
šéfredaktora
Broker
2023
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Skvělá zákaznická podpora v češtině
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.

Regulace finanční páky

Od roku 2018 jsou v platnosti nová ustanovení ohledně výše finanční páky, kterou brokeři mohu svým klientům poskytovat. Tato pravidla poskytování pákového efektu byla přijata jako ochrana tzv. retail obchodníků, kteří svou neznalostí finančních trhů a použitím pákového efektu přicházeli o své finanční prostředky.

Od roku 2018 musí všichni brokeři, kteří spadají pod regulaci ESMA (Evropský orgán pro cenné papíry a trhy) rozlišovat dva druhy svých klientů. Jedná se o retail obchodníky “běžné klienty” a “profesionální klienty”. Rozdíl v těchto dvou kategoriích je poměrně výrazný. Klienti, kteří jsou v brokerské databázi vedení jako “retail” mohou využívat plné ochrany proti zápornému zůstatku kapitálu na svém obchodním účtu. Pokud dojde k překonání určité procentuální velikosti marže na obchodním účtu, systém brokera začne automaticky zavírat ztrátové pozice. Tímto je “retail” klient chráněn proti zápornému zůstatku.

Na druhou stranu jsou “retail” klienti omezeni právě velikostí finanční páky, která je stanovena na maximální hodnotu 1:30 u měnových párů, 1:20 u zlata a akciových indexů, 1:10 pro jiné komodity, 1:2 pro kryptoměny. Naopak “profesionální klienti” jsou považováni za zkušené a znalé finančních trhů, takže jim broker neposkytuje ochranu vůči zápornému zůstatku, ale mohou obchodovat s finanční pákou až 1:500.

Pro koho je CFD vhodné?

CFD trading je vhodný pro všechny obchodníky spekulující na změnu ceny podkladového aktiva. Pokud nemáte zájem se podílet na řízení společností, být plnohodnotnými akcionáři, nechcete být omezování limity pro obchodování a celkově se zaměřujete pouze na cenový vývoj daného instrumentu, je CFD právě pro vás.

Výhody, mezi které patří i snadná spekulace na pokles ceny, jsou skutečně v převaze. Nutné je zvážit pouze riziko finanční páky. Když ale s tímto rizikem počítáte, tak to naopak může být další benefit. Poslední riziko plynoucí z CFD je nižší regulace a důvěryhodnost brokera, který má do určité míry volnou ruku.

I poslední riziko lze snadno eliminovat, stačí využívat služeb licencovaných brokerů (licence od České národní banky nebo jiného regulátora). Anebo ještě lépe se spolehnout na ověřené CFD brokery. Naštěstí musíme konstatovat, že CFD brokeři jsou dnes aspoň částečně regulovaní a počet podvodů je dnes již na minimu. Ovšem to není důvod pro ztrátu obezřetnosti.

Kde lze CFD obchodovat

Níže naleznete několik ověřených CFD brokerů. Nechybí tam například XTB či RoboMarkets. Pokud se podíváte do nabídky XTB, zjistíte, že jen tento broker nabídne řádově tisíc CFD titulů. Je tedy z čeho vybírat.

Nic nenalezeno!

V článků několikrát zmiňujeme pojem uzavřít CFD kontrakt/smlouvu. Ve skutečnosti při založení reálného účtu souhlasíte s podmínkami daného brokera a ono uzavření CFD kontraktu neboli smlouvy proběhne jedním kliknutím v obchodní platformě.

Pokud chcete být v CFD obchodování úspěšní, není to otázkou pár dnů. Chce to čas a trpělivost – to si musíte uvědomit před tím, než se do toho pustíte. Pokud byste ohledně CFD měli nějaké dotazy, neváhejte se nás zeptat níže v komentářích.

Přejeme hodně štěstí.

Další zdroje informací:

 • XTB (Co je to obchodování CFD)
 • Investopedia (Contract for Differences (CFDs) Overview and Examples)
 • Investopedia (Contract for Differences (CFD) Definition, Uses, and Examples)
 • Forbes Advisor (What Is CFD Trading And How Does It Work?)
Líbil se vám tento článek?
26
0

Autor

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (13 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Monika Šrolerová

Dobrý den, jsem také úplný začátečník. Zajímá mne fungování cfd kontraktů. Pokud nevlastním fyzickou akcii, v jejíž hodnotě se odráží hodnota společnosti, ale koupím cfd akcii, na kom vydělávám (pokud se mi daří)? Chápu to správně, že na brokerovi? Pokud prodělávám, vydělává broker? Násobně s použitím páky?
Děkuji

Ing. Tomáš T

Není tak prosté. Broker může vydělávat na poplatcích, spreadu, hedgování aj. Např. může vůči každému příkazu, který zadáte, uzavřít opačný kontrakt. Tak stále vydělá spread i v případě, kdy vyděláte vy sama. CFD jsou oblíbené často u tradingu, aktivního obchodování, ale začátečníkovi bych spíše poradil směřovat se bezpečnější cestou dlouhodobějších investic. Nicméně nedovolím si vám radit jen takto na základě komentáře, své rozhodnutí do čeho a jak investovat musíte učinit sama.

Daniel

Dobrý den,

po zhruba 2 měsících obchodování s CFD na eToro nějak nevidím důvod, nakupovat skutečná-reálná aktiva a to ani na delší dobu? Proč bych měl nakupovat přímo akcie, nebo zlato, pokud jsem ochoten se smířit s tím, že nebudu mít rozhodovací akcionářská práva, ani skutečný kus zlata někde v sejfu?

Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Danieli. Při obchodování/držení CFD je důležité dát si pozor na účtované poplatky. U většiny brokerů jsou poplatky u CFD mnohem vyšší, než např. u klasických akcií. U CFD je také zpravidla zpoplatněné dlouhodobé držení ve formě tzv. swapu. Nemůžeme obecně říci, co je lepší, ale určitě je dobré rozdíly a případné poplatky předem znát, abyste nebyl nepříjemně překvapen.

Michal

Dobrý den,
jsem začátečník. Mohu obchodovat s CFD akciemi stejným způsobem, jako s akciemi např. NASDAQ? Nechci používat páku, ani spekulace o ceně, jestli půjde dolů nebo nahoru, chci pouze nakupovat pak prodávat. Nepřináší CFD nějaké další rizika oproti NASDAQ nebo poplatky např. za držení přes noc i bez používání páky? Děkuji za odpověď

Redakce Finex

Dobrý den, CFD obchodování je trochu něco jiného. Jinak zde fungují dividendy, Vaše práva (jakožto “akcionáře”), mohou se objevit i zmiňované poplatky za celonoční financování, atp. Pokud chcete obchodovat akcie – bez páky – radši bych kupoval normální akcie. Např. u XTB teď můžete kupovat akcie úplně bez poplatku (více info zde). Mrkněte na to. Vojtěch, Finex.cz

Ondra

Dobrý den, už dlouho se motám kolem různých druhů investování peněz, které mám “na zbyt”. Až dnes jsem se do hledání informací ohledně toho položil naplno a poprvé jsem zde u vás objevil CFD, trochu nemám ale jasno jak je to s investováním v časovém horizontu např. 5 nebo 10 let. V takovém horizontu je lepší investovat do CFD nebo NASDAQ, nebo je to jedno?

Redakce Finex

Dobrý den, Ondro. Je to trochu složitější problematika, ale pokusím se to velmi stručně vysvětlit, promiňte mi tedy, prosím, některá zjednodušení.

Při obchodování jako CFD se ve skutečnosti nestáváte vlastníkem daného podkladového aktiva (akcie, kryptoměny, apod), pouze spekulujete na vývoj jeho ceny a uzavíráte s brokerem smlouvu o tom, že se ve chvíli uzavření obchodu vyrovnáte. Tedy otevřete-li 1 CFD obchod na akcii Apple za 200 dolarů a poté ho uzavřete na ceně 220 dolarů, broker Vám připíše 20 dolarů zisk. V případě, že byste obchod uzavřel na 180 dolarech za akcii, pak Vám broker odepíše 20 dolarů ztrátu. S takovým obchodováním se pojí výhody (např. pákový efekt, kdy můžete otevřít obchod s 5 akciemi, ale přitom mít peníze pouze na jednu, jedná se vlastně o půjčku) ale i nevýhody, zejména poplatky, které jsou za takové obchody placeny. Jedná se tedy většinou o velmi krátkodobé obchody.

Naopak v případě nakupování reálných aktiv se vlastníkem stáváte a obchody uzavíráte (nakupujete i prodáváte) na otevřeném trhu s dalšími obchodníky – ne s brokerem. To s sebou nese řadu výhod (většinou nižší poplatky a vyšší bezpečnost) ale i nevýhody (např. že nemůžete využívat páky). Abych to shrnul, tak: CFD = krátkodobé obchody ve smyslu “sázení” na růst či pokles ceny, ne investice na dobu X let.

Erik Erikson

Zajímám se o investování do fyzického stříbra, chtěl bych se zeptat, zda je možné stříbro obchodovat jako CFD konrakty.. Děkuji za odpověď.

Redakce Finex

Dobrý den, ano, jak již zmiňujeme v článku výše, na cenu stříbra je samozřejmě možné spekulovat a obchodovat u CFD brokerů, jako např. XTB či Plus500.

Marcela Šišková

Dobrý den ,založila jsem si účet a nevím který účet si mám vybrat chtěla bych jen investovat ale ztrácím se v těch dvou účtech

Věra

Jsem úplný začátečník, stále čtu odborné články, ale neumím se rozhodnout. Prosím, mohli by jste mi poradit? Chtěla bych začít s Ripple, jen denní obchodování s menší hotovostí. Děkuji za pomoc.

Redakce Finex

Dobrý den Věro, mrkněte na náš článek Jak začít obchodovat Bitcoin – obchodování Bitcoinu a XRP je téměř totožné (co se procesu týče).

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎