Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Forex » Finanční deriváty: Co je to CFD? Jaké má výhody a rizika?

Finanční deriváty: Co je to CFD? Jaké má výhody a rizika?

Finanční deriváty: Co je to CFD? Jaké má výhody a rizika?

CFD způsobilo doslova revoluci ve světě obchodování. Drobným obchodníkům, jako jsme my všichni, byl najednou zpřístupněn trh, na kterém do té doby obchodovaly jen velké společnosti.

Zpřístupnění, zjednodušení, snadné spekulace na pokles ceny, pákové obchodování i rizika, tak lze charakterizovat CFD trading. A právě CFD obchodování se budeme věnovat v tomto komplexním článku.

Přináší stále CFD trading výhody nebo spíše skrytá rizika? Více se dozvíte v našem článku.

1.Co je to finanční derivát?2.Co je to CFD?3.Výhody a nevýhody CFD4.Příklad CFD obchodu s pákou5.Doporučení CFD brokeři6.Pro koho je CFD vhodné7.Kde lze CFD obchodovat

Co je to finanční derivát?

Pojďme začít úplně od začátku. Pojem derivát vychází z anglického slova „derive“, tedy odvodit. Můžeme říci, že finanční derivát je odvozeninou od jiného instrumentu, terminologicky lépe řečeno odvozeninou od vybraného podkladového aktiva (zlato, ropa, atp.)

Ukážeme si to na příkladu. Aktuálně si třeba říkáte, že by mohla růst cena kukuřice a rozhodnete se ji nakoupit a pak se ziskem prodat. Musíte se podívat, na jakých komoditních burzách se s kukuřicí skutečně obchoduje, jaké jsou minimální podmínky obchodu, a především musíte váš závazek včas prodat. Vy přece nechcete fyzickou kukuřici, vy chcete pouze inkasovat zisk na změně ceny kukuřice. A právě všechny tyto problémy vyřešíte finančním derivátem.

Derivát se odvozuje od podkladového aktiva a je na něm zcela závislý. Derivát na kukuřici tak bude odpovídat skutečné ceně kukuřice. Vy se můžete soustředit pouze na správnou analýzu ceny a nemusíte tak řešit nic jiného, jako je například doprava, nebo skladování komodity. Snadné, že?

Finanční deriváty jsou aplikovatelné v zásadě na všechna aktiva. Výše je zvolen příklad na kukuřici, ale přes deriváty lze obchodovat komodity, akcie, měny, kryptoměny a indexy.

Mimo dnes věnovanému CFD řadíme mezi nejznámější finanční deriváty swapy, opce, forwardy futures.

Nyní už se dostaneme k samotnému CFD obchodování. Pokud vám nedělá vám problém angličtina, tak se můžete podívat na níže přiložené video, které vše okolo CFD dobře vysvětluje, zdrojem je web ayondo.com. Případně si pro lepší porozumění můžete zapnout na YouTube titulky. Vysvětlení samozřejmě naleznete i v textu pod videem.

Co je to CFD?

CFD, anglicky contract for difference, česky kontrakt na vyrovnání rozdílů, poprvé spatřil světlo světa v roce 1990. Důvodem vzniku byly již výše zmíněné potřeby. Investoři chtějí spekulovat pouze na cenu podkladového aktiva a nechtějí s ním mít žádné další starosti a fyzicky ho vlastnit.

CFD jako druh finančního derivátu má vždy své podkladové aktivum. Dále se ovšem jedná pouze o smlouvu mezi obchodníkem a brokerem, který obchodování CFD nabízí.

Český název to vystihuje přesně – kontrakt na vyrovnání rozdílů. Pokud bude rozdíl mezi otevírací a zavírací cenou obchodního příkazu kladný a vy jste spekulovali na růst, bude vám vyplacen rozdíl mínus poplatky. V případě záporného rozdílu platíte rozdíl a poplatky brokerovi vy.

Ve smlouvě se definuje pouze to, na co se CFD uzavírá a kdo bude komu platit, viz výše. Nikde se zde nezmiňuje fyzické vlastnictví podkladového aktiva a z velké části je tak čistě na brokerovi, jak se zajistí. Teoreticky nemusí ani on podkladové aktivum vlastnit.

Výhody CFD

CFD obchodování přineslo do světa obchodování naprostou revoluci. Tento finanční derivát odstranil mnohé podmínky a zpřístupnil trh naprosto každému. Navíc začal nabízet možnost spekulací na pokles ceny, a to opět bez dalších podmínek (vypůjčování cenných papírů a podobně).

Hlavní výhody CFD jsou:

 • Snadné uzavírání obchodů
 • CFD téměř dokonale odráží vývoj podkladového aktiva
 • Široký výběr aktiv (jeden broker nabídne i více než tisíc aktiv pro obchodování)
 • Možnost spekulovat na růst či pokles ceny aktiva
 • Není zde doba exspirace
 • Reálně podkladové aktivum (akcie, komodity, měny) nevlastníte
 • Nabízí individuální pravidla, nejsou standardizované
 • Možnost obchodovat s malým kapitálem
 • Možnost obchodovat s finanční pákou

Poplatky u CFD maximálně kopírují podkladové aktivum. U CFD akcie držené přes noc v dlouhé pozici platíte úroky, ale zároveň je vám vyplácena dividenda. V krátké pozici byste dividendu vypláceli vy.

Nevýhody CFD

Zatím se zdá být CFD trading naprosto dokonalý, ale jsou zde i rizika. CFD je do velké míry individuální záležitostí a každý broker si tak v rámci určitých mezích může nastavovat pravidla.

Tím prvním pravidlem jsou poplatky. Standardně platíte tzv. spread, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Velikost tohoto spreadu obvykle závisí na volatilitě trhu, ale broker může spread upravovat. Do jak velké míry může broker spread upravit najdete ve smlouvě, případně u regulátora, jednotné pravidlo ale nenajdete.

Broker po vás může chtít i další poplatky, například poplatek za držení pozice přes noc. I tyto a eventuálně další poplatky se liší broker od brokera. U CFD brokera je tak nezbytné vědět, co chcete obchodovat, jakým stylem (v rámci dne, dnů či týdnů) a pečlivě si projít podmínky a spočítat poplatky.

Hlavní nevýhody CFD jsou:

 • Nejednotnost v kontraktech, pravidlech a poplatcích
 • Slabší regulace – jedná se o individuální smlouvy
 • Pákové obchodování – risk z násobené ztráty
 • Připravujete se o výhody – například hlasovací práva

CFD a pákové obchodování – Příklad

Na příkladu se učí nejrychleji, tady máme oblíbený CFD kontrakt na zlato u prověřeného CFD brokera XTB. Pojďme se podívat, jak takový obchod probíhá:

 • 0,1 lotu = 10 uncí zlata (minimum pro obchod u XTB)
 • Finanční páka 1:20, tzn. že k nákupu stačí 20x méně peněz

Pokud je cena 1 500 dolarů za unci, tak na nákup 0,1 lotu u XTB vám stačí 750 dolarů (cena x počet uncí / finanční páka -> 1 500 x 10 /20). Když bude za měsíc cena o 50 dolarů za unci zlata vyšší, inkasujete zisk 500 dolarů (50 dolarů x velikost pozice, tedy 10 uncí).

Do obchodu vložíte 750 dolarů a na výše zmíněném pohybu, který je mimochodem zcela reálný, můžete získat 500 dolarů. To je zhodnocení 66 %!

Na příkladu výše je riziko jednoznačně vidět. Při opačném pohybu byste stejnou částku prodělali. Co s tím? Je nezbytné s rizikem kalkulovat, riskovat ideálně jen 2-3 % účtu na obchod, a to například nastavením stop lossu a take profitu blíže ke vstupu (nejít si pro pohyb 50 dolarů, ale třeba jen 5 dolarů). A pokud to stále nestačí, tak musíte zvážit zvýšení finančních prostředků na obchodním účtu nebo si musíte najít brokera, který vám umožní obchodovat ještě nižší objem (0,01 lotu místo 0,1 lotu).

Námi doporučený CFD broker

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Spolehlivě fungující firma
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Vyšší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Regulace finanční páky

Finanční páka je u brokerů podléhající regulaci ESMA omezena následovně:

 • 1:30 (3.33 procent z marže) pro hlavní měnové páry
 • 1:20 (5 procent z marže) pro vedlejší měnové páry, zlato a hlavní indexy
 • 1:10 (10 procent z marže) pro komodity jiné než zlato a vedlejší akciové indexy
 • 1:5 (20 procent z marže) pro jednotlivé akcie a jiné instrumenty
 • 1:2 (50 procent z marže) pro kryptoměny

Obchodování s pákouPokud s obchodováním začínáte, tak vám možná páka výše připadá vysoká. Osobně obchoduji od roku 2011 a pamatuji si páky u seriózních brokerů 1:200.

Na trhu ale byly i nabídky na 1:1000, zkuste si to schválně spočítat. To je šílené!

Pákové obchodování není špatné, ale musíte o něm vědět a počítat s ním. Pokud jej zkalkulujete do rizik a upravíte velikost pozice, tak pro vás skutečně bude přínosem.

Pro koho je CFD vhodné

CFD trading je vhodný pro všechny obchodníky spekulující na cenu podkladového aktiva. Pokud nemáte zájem se podílet na řízení společností, být plnohodnotnými akcionáři, nechcete být omezování limity pro obchodování a celkově se zaměřujete pouze na cenový vývoj daného instrumentu, je CFD právě pro vás.

Výhody, mezi které patří i snadná spekulace na pokles ceny, jsou skutečně v převaze. Nutné je zvážit pouze riziko finanční páky. Když ale s tímto rizikem počítáte, tak to naopak může být další benefit. Poslední riziko plynoucí z CFD je nižší regulace a důvěryhodnost brokera, který má do určité míry volnou ruku.

I poslední riziko lze snadno eliminovat, stačí využívat služeb licencovaných brokerů (licence od České národní banky nebo jiného regulátora). Anebo ještě lépe se spolehnout na ověřené CFD brokery. Naštěstí musíme konstatovat, že CFD brokeři jsou dnes aspoň částečně regulovaní a počet podvodů je dnes již na minimu. Ovšem to není důvod pro ztrátu obezřetnosti.

Kde lze CFD obchodovat

Níže naleznete několik ověřených CFD brokerů. Nechybí tam například XTB či RoboMarkets. Pokud se podíváte do nabídky XTB, zjistíte, že jen tento broker nabídne řádově tisíc CFD titulů. Je tedy z čeho vybírat.

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Spolehlivě fungující firma
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Vyšší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 95 %

U 62 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 94 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

V článků několikrát zmiňujeme pojem uzavřít CFD kontrakt/smlouvu. Ve skutečnosti při založení reálného účtu souhlasíte s podmínkami daného brokera a ono uzavření CFD kontraktu neboli smlouvy proběhne jedním kliknutím v obchodní platformě.

Pokud chcete být v CFD obchodování úspěšní, není to otázkou pár dnů. Chce to čas a trpělivost – to si musíte uvědomit před tím, než se do toho pustíte. Pokud byste ohledně CFD měli nějaké dotazy, neváhejte se nás zeptat níže v komentářích.

Přejeme hodně štěstí.

Další zdroje informací:

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 62 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 94 %

Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 74–89 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty. *

Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo