Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Studentské účty – Jak fungují a jaký je nejvýhodnější? Srovnání 2024

Jste student a hledáte vhodný bankovní účet, který vám poslouží během studentských let?

Nabídka účtů pro studenty je celkem široká, téměř každá banka vám takový účet může nabídnout. Do karet vám jako klientovi hraje konkurenční boj mezi bankami.

Nabídka v oblasti účtů pro mladé se za poslední roky významně lepší a banky si moc dobře uvědomují, že mladí lidé od 15 let do 26 let jsou ekonomicky čím dál tím silnější. Je pro ně navíc výhodné si mladé klienty zavčasu “připoutat”, protože ze statistik vyplývá, že lidé banku neradí mění. A každý nový klient může znamenat sjednání zajímavějších produktů v budoucnu, jako je např. hypotéka, pojištění nebo spotřebitelský úvěr.

Proto vám může studentský účet nabídnout prakticky stejné bankovní služby jako běžný účet, ale za výhodnější cenu nebo zdarma. Bankovní účet pro studenty získáte zpravidla bez poplatků při splnění daných podmínek.

Jak funguje a jaký je nejlepší studentský účet 2024? Na co byste se měli zaměřit při výběru? To se dozvíte v našem srovnání!

Matěj Bajer
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno

Srovnání studentských účtů pro rok 2024

Produkt Jméno produktu Sjednání online Poplatek za vedení účtu Úrok Hodnocení
Logo Plus Konto studentský účet
Poplatek za vedení účtu: 0 Kč, Úrok: 0 % p.a.
banka csob logo
Plus Konto studentský účet 0 Kč 0 % p.a.
Hvězdička hodnocení (zlatá) 96 %

Recenze

Logo Raiffeisenbank účet pro studenty a děti
Poplatek za vedení účtu: 0 Kč, Úrok: 0 % p.a.
raiffaisen-bank-logo
Raiffeisenbank účet pro studenty a děti 0 Kč 0 % p.a.
Hvězdička hodnocení (zlatá) 95 %

Recenze

Logo Česká spořitelna Studentský účet
Poplatek za vedení účtu: 0 Kč / 100 Kč, Úrok: 0 % p.a.
logo banky ceska sporitelna
Česká spořitelna Studentský účet 0 Kč / 100 Kč 0 % p.a.
Hvězdička hodnocení (zlatá) 94 %

Recenze

Logo Fio účty pro mladé od
Poplatek za vedení účtu: 0 Kč, Úrok: 0 % p.a.
logo fio banka
Fio účty pro mladé od 0 Kč 0 % p.a.
Hvězdička hodnocení (zlatá) 94 %

Recenze

Logo KB Balíček Erasmus - studentský účet
Poplatek za vedení účtu: 0 Kč / 100 Kč, Úrok: 0 % p.a.
komercni-banka-logo
KB Balíček Erasmus - studentský účet 0 Kč / 100 Kč 0 % p.a.
Hvězdička hodnocení (zlatá) 90 %

Recenze

Logo KB Studentský účet G2
Poplatek za vedení účtu: 0 Kč / 100 Kč, Úrok: 0 % p.a.
komercni-banka-logo
KB Studentský účet G2 0 Kč / 100 Kč 0 % p.a.
Hvězdička hodnocení (zlatá) 90 %

Recenze

Logo mKonto #navlatnitriko - účet pro mladé
Poplatek za vedení účtu: 0 Kč, Úrok: 0 % p.a.
mbank logo
mKonto #navlatnitriko - účet pro mladé 0 Kč 0 % p.a.
Hvězdička hodnocení (zlatá) 90 %

Recenze

Filtry
Řazení
Produkt
Jméno produktu
Sjednání online
Poplatek za vedení účtu
Úrok
Hodnocení
Studentské účty v kostce

 • Studentský účet je bankovní účet určený speciálně pro studenty.
 • Funguje podobně jako běžné bankovní účty, ale nabízí výhody, jako jsou nižší poplatky, různé bonusy a slevy. Při splnění určitých podmínek mohou studenti obvykle získat vedení účtu zdarma.
 • Studentské účty jsou přizpůsobeny studentům, a proto mají věkové omezení. Banky obvykle nabízejí tyto účty studentům ve věku od 15 do 26 let.

Obsah článku o studentských účtech

Co je to studentský účet a jak funguje?

Studentský účet je bankovní účet pro studenty, který lze sjednat a používat stejně jako jiné běžné účty. Jeho výhoda spočívá v nižších poplatcích, různých bonusech a slevách. Při splnění daných podmínek banky lze obvykle získat vedení studentského konta zdarma.

Účet pro studenty je “ušitý” přímo na míru studujícím, a z toho důvodu je věkově omezen. Většinou jej banky poskytují pro studenty od 15 do 26 let, ale tato věková hranice se může u jednotlivých bank mírně lišit.

Po dosažení věkové hranice se většina studentských účtů automaticky mění na běžné účty.

Poznámka

Například studentský účet G2 od Komerční banky je veden zdarma pro studenty od 15 do 30 let, studentský účet Plus konto od ČSOB nabízí vedení zdarma bez podmínek pro osoby od 18 do 26 let a mBank nabízí své mKonto #navlastnitriko zdarma pouze pro studenty od 15 do 18 let.

Studentské účty fungují zcela plnohodnotně, to znamená, že disponují internetovým bankovnictvím a lze z nich zasílat příkazy k úhradě (na rozdíl od dětských účtů, které jsou velmi omezené).

Do věku 18 let je však třeba počítat s mírnými omezení, jako je nemožnost sjednat si půjčku, kontokorent nebo kreditní kartu.

Možnost úvěru se otevírá až po dosažení 18 let, a to pouze u některých studentských účtů. Například: Studentský účet Plus Konto od ČSOB (kontokorent či kreditní karta) nebo studentský účet G2 od Komerční banky (kontokorent).

Poplatky u studentských účtů

Hlavním parametrem u studentských účtů jsou poplatky. Jak už jsme zmínili výše, vedení účtu bývá obvykle zdarma, případně je třeba splnit podmínky banky (splnění věkové hranice nebo doložení potvrzení o studiu případně ISIC kartou).

Podstatné jsou ale také výběry z bankomatů, které bývají též obvykle minimálně v rámci České republiky zdarma.

Výběry ze všech bankomatů zdarma nabízí například Raiffeisenbank u svého Aktivního účtu pro studenty, mBank u svého mKonta #navlastnitriko (pouze 3 výběry měsíčně zdarma), FIO banka u svého FIO osobního účtu pro studenty (z bankomatů FIO banky vždy zdarma, z cizích bankomatů zdarma s kartou Visa) nebo studentský účet G2 od Komerční banky (který nabízí všechny výběry zdarma se Zlatou kartou – vedení účtu 100 Kč měsíčně).

Výběry z bankomatů ostatních bank pak bývají často zpoplatněné. Mezi banky, které tyto úkony zpoplatňují, patří Česká spořitelna se svým studentským Plus účtem, který sice nabízí výběry z bankomatů ČS a Erste zdarma, ale musíte zaplatit za vedení Plus účtu 100 Kč. I přesto však máte výběry v zahraničí v EUR zpoplatněné 40 Kč (mimo Erste) a v ostatních měnách dokonce 125 Kč.

Rozhodnete-li se pro Standard účet pro studenty od České spořitelny, sice budete mít vedení zdarma, ale také zaplatíte dokonce za výběry z bankomatů Erste v zahraničí a zdarma budete mít pouze výběry z bankomatů České spořitelny v ČR.

Zpoplatněné výběry z bankomatů má například také Účet pro mladé od Air Bank (35 Kč za jednotlivý výběr nebo 100 Kč / měsíčně za balíček výběrů zdarma ze všech bankomatů v ČR i ve světě zdarma).

Poznámka

Pro sjednání studentského účtu potřebujete dva doklady totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz nebo pas), u účtů od 15 let banky obvykle požadují přítomnost zákonného zástupce, který doloží rodný list dítěte.

Některé banky dále většinou vyžadují předložení potvrzení o denním studiu nebo ISIC průkazu.

Musím mít studentský účet?

Studentský účet si sjednávat samozřejmě nemusíte, v České republice to není povinné. Pokud však chcete jako student čerpat výhody, které banky nabízí, určitě má smysl si jej sjednat.

Mezi tyto výhody se řadí například vedení účtu zdarma, výběry z bankomatů zdarma nebo tuzemské či dokonce zahraniční platby bez poplatků.

Banky dále poskytují různé bonusy při založení účtu, cashbacky, slevové akce nebo dárky. Dejte si ale pozor a nenechte se oklamat různými “výhodnými” akcemi, které mohou ve výsledku naprosto zakrýt zbytečné poplatky, jež by vás mohly následně čekat.

V posledních letech je navíc velkým trendem bank minimalizování téměř veškerých poplatků i u klasických běžných účtů. Proto se mnoho z nich může již rovnat studentským účtům.

Pro studenta tak může být výhodný i běžný bankovní účet. Záleží tedy na vás, proč si chcete studentský účet sjednat, jestli vás láká využít nějakých bonusů od bank nebo chcete pouze účet s vedením zdarma.

Proč si studentský účet založit?

Jak už jsme zmínili, hlavním důvodem jsou nízké nebo žádné poplatky. Studentský účet si mohou založit studenti středních nebo vysokých škol s trvalým pobytem v České republice (tedy i cizinci), a to ve věku od 15 do 30 let.

Hlavním důvodem ke sjednání je vedení studentského konta zdarma a výběry z bankomatů (alespoň v ČR) bez poplatků.

Další výhodou je snadné sjednání online, možnost získat plnohodnotnou platební kartu již od 15 let a možnost ovládat účet prostřednictvím internetového bankovnictví nebo moderní mobilní aplikace.

Ke studentskému účtu si navíc lze sjednat spořicí účet nebo stavební spoření. Na výběr je z široké nabídky spořicích účtů.

Většina bank založí spořicí účet až od 18 let, ale například Moneta nabízí svůj spořicí účet s maximálním úrokem již od 15 let. Podmínkou ale je dojít na pobočku se zákonným zástupcem a předložit občanský průkaz a rodný list dítěte. Doklad totožnosti předkládá i zákonný zástupce.

V čem jsou studentské účty jiné?

Hlavní rozdíl oproti běžnému účtu je ve věkové hranici. Studentský účet si lze sjednat většinou již od 15 let, účty pro dospělé bývají až od 18 let. Dalším rozdílem je poplatková politika. Studentské účty mají vedení a výběry z bankomatů v ČR zdarma, i když i toto pravidlo také nemusí platit u všech bank.

Například Aktivní účet pro studenty od Raiffeisenbank nabízí výběry ze všech bankomatů na světě zdarma. Navíc jej lze vést až v 19 měnách zdarma, účet je bez poplatků a bez podmínek od 18 do 26 let a sjednat lze zcela online.

Co potřebujete k založení studentského účtu?

Podmínky pro založení účtu se většinou liší dle banky. Záleží tedy na tom, kde si účet zakládáte. Jedno pravidlo je ale stejné, studentské konto si lze založit až od 15 let, dříve ne. Většina bank pak požaduje potvrzení o studiu (ne starší než 30 dnů) nebo ISIC kartu.

Některé banky ale nepožadují vůbec žádné studentské potvrzení, pouze doklad totožnosti a věk méně než 26 let. Pro osoby mladší 15 let se poté nabízí dětský účet.

Co s sebou pro sjednání studentské účtu:

 • doklad totožnosti studenta
 • od 18 let druhý doklad totožnosti (pas nebo řidičský průkaz)
 • studentské potvrzení / ISIC karta

Některé banky neumožňují sjednání studentského účtu online, pokud je studentovi méně než 18 let. V takovém případě je třeba zavítat na pobočku, u některých lze online pouze zažádat, a smlouvu následně podepsat na pobočce.

Například Komerční banka u svého Studentského účtu G2, požaduje (pokud je vám méně než 18 let), abyste přišli na pobočku se svým zákonným zástupcem, který předloží své dva doklady totožnosti (občanku, řidičský průkaz nebo pas). Také nezletilý musí předložit průkaz totožnosti a rodný list.

S jakými typy studentských účtů se můžeme setkat?

Studentské účty se liší dle věku, od jakého je lze založit. U některých bank lze sjednat studentský účet od 15 let, někde až od 18 let. Také se liší dle věku, do kterého lze účet pro studenty využívat. Obvyklé rozpětí je od 15 až do 26 let, přičemž tato konta se často nazývají také “účty pro mladé”.

Dalším typem je studentský účet určený pro cestování a studium v zahraničí. V České republice je ale nabídka účtů tohoto typu poměrně úzká.

Jedničkou je Balíček Erasmus od Komerční banky. Účet lze vést v korunách, eurech i dolarech. Je vhodný, pokud jedete do zahraničí studovat nebo na stáž. Eurový nebo dolarový účet získáte s vedením zdarma.

Vybrat si můžete mezi dvěma kartami, embosovanou G2 nebo Zlatou kartou s cestovním pojištěním (100 Kč. Účet umožňuje rychlé platby pomocí Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. S mobilní aplikací Mobilní banka získá student přehled nad svými financemi odkudkoliv.

Jaké jsou výhody a nevýhody studentského účtu?

Studentský účet nabízí mnoho výhod, ale těmi hlavními jsou: vedení bez poplatků (nebo s minimálním poplatkem), výběry z bankomatů banky (nebo i z cizích bank) zdarma a tuzemské transakce bez poplatků.

Účty pro studenty navíc často nabízí různé doplňkové služby (sjednání spořicího účtu u dané banky, vedení v cizí měně, výhodnou směnu peněz nebo úvěr na studium).

Další velkou výhodou je vydání platební karty a možnost ovládat své finance prostřednictvím mobilního a internetového bankovnictví.

Nevýhodou pak je, že pokud student ukončí studium, se vší pravděpodobností dále také nebude moci využívat studentský účet – ačkoliv mnoho bank pro vedení tohoto typu účtu již nepožaduje ani potvrzení o studiu. Je tedy možné, že i přes to, že student již nestuduje, svůj účet bude moci využívat do doby, než překoná horní věkovou hranici pro vedení účtu.

Výhody studentského účtu

 • Vedení účtu zdarma
 • Sjednání platební karty
 • Výběry z bankomatů banky zdarma
 • Tuzemské platební transakce bez poplatků
 • Slevové karty, bonusy a cashbacky
 • Možnost přečerpání od 18 let (pouze některé banky)
 • Možnost sjednání studentského úvěru (od 18 let)

Nevýhody studentského účtu

 • Věkové omezení od 15 maximálně do 30 let
 • Některé účty lze sjednat pouze na pobočce
 • Studentské účty většinou nenabízejí úročení vkladů
 • Většina účtů pro studenty nelze vést v cizí měně

Co se stane s účtem studenta po dostudování?

Po ukončení studia nebo dosažení horní věkové hranice pro vedení účtu většina bank konto automaticky převede na běžný účet. Každá banka má však tato pravidla trochu jiná.

Například u mBank lze studentské konto mKonto #navlastnitriko využívat pouze od 15 do 18 let.

Od 18 let poté můžete přejít na klasický běžný účet mKonto od mBank. Fio banka se svým účet pro děti a studenty poskytuje po dovršení 18 let věku automaticky plný přístup k FIO běžnému účtu i všem dalším službám nabízeným prostřednictvím Internetbankingu a Smartbankingu. Účet zůstává i nadále bez poplatků.

Zajímavou nabídku má také UniCredit Bank, která umožňuje mít vlastní bankovní účet od narození. Ten funguje do 15 let jako dětský účet a od 15 do 26 let jako studentský účet. Následně se změní na běžný účet s názvem Běžný účet Start. Banka podmínky upravuje dle věku, proto nelze na stránkách banky nalézt přímo studentský účet.

Vzhledem k tomu, že některé banky převedou studentský účet rovnou na běžný pro dospělého zcela automaticky, dejte si pozor na nečekané poplatky za vedení nebo třeba za výběry. Slušná banka by vás ale měla nejprve kontaktovat a nabídnout možnosti.

Je však vždy lepší si zavčasu pohlídat konec platnosti studentského účtu a řešit změnu včas. Není ale vaší povinností zůstat u stejné banky. Dospělácký běžný účet si můžete sjednat u jakékoliv banky budete chtít.

Poznámka

Zajímavé je, že například Moneta Money Bank poskytuje svůj dětský účet až do 18 let, a poté jej automaticky převede na běžný účet Tom Plus. Dítě navíc získá novou platební kartu.

Lze studentský účet vést v cizí měně?

Vedení účtu v cizí měně je spíše výjimkou. Tuto možnost nabízí například Raiffeisenbank u svého Aktivního účtu pro studenty a děti, který je zdarma až do 26 let bez podmínek.

Tento účet poskytuje vedení až v 19 různých měnách zároveň (EUR, USD, GBP…). Jeho součástí jsou dvě mezinárodní platební karty, výběry z bankomatů v ČR i v zahraničí zdarma, platby v CZK se slovenskou Tatra bankou a zahraniční platby v rámci EHP v měně EUR.

Vedení v cizí měně nabízí také již zmíněný Balíček Erasmus, který kromě vedení v korunách umožňuje také vedení v EUR a USD, a to zdarma. Jeden cizoměnový účet lze sjednat také ke studentskému Plus účtu od České spořitelny.

Účty v cizí měně nabízí i ostatní české banky, nejedná se však konkrétně o studentský účet, ale spíše o běžné cizoměnové účty.

Studentské půjčky – Jaká je nabídka?

Studium a život studenta není levná záležitost. Studenti platí nejen za ubytování, stravu a dopravu, ale také mají výdaje za učebnice i osobní život. Mnohým z nich proto nestačí kapesné od rodičů nebo peníze z brigád.

Některé vysoké školy jsou navíc zpoplatněné. Půjčka tak může být určitou investicí do vzdělání. Měla by se ale vybírat s rozumem, a pokud se pro ni student rozhodne, určitě by se měl poohlížet spíše po bankovních půjčkách.

V České republice není příliš široká nabídka studentských půjček. Přesto však existuje pár bank, které půjčky pro studenty nabízí.

Komerční banka například poskytuje studentskou půjčku Gaudeamus. Ta pokrývá výdaje na školné, studium v zahraničí, vzdělávací kurzy, notebook nebo mobilní telefon. Půjčka je určena pro studenty středních, vyšších odborných a vysokých škol. Je vhodná na studium v ČR i v zahraničí.

Jak si vybrat ten nejlepší studentský účet?

Při výběru studentského účtu se prioritně zaměřte na poplatky a rozsah nabízených výhod. V

ětšina studentských účtů nabízí vedení zdarma, ale u některých bank se stále můžete setkat s nejrůznějšími poplatky, ať již za výběry z bankomatů, odchozí platby nebo výpisy z účtů.

Poznámka

Velmi záleží, za jakým účelem si účet sjednáváte. Pokud si na něj chcete pouze nechat zasílat platby a provádět s ním tuzemské transakce, nepotřebujete cizoměnový účet nebo speciální studentský účet s různými doplňkovými službami navíc. V takovém případě se spíše poohlížejte po základním účtu pro studenty bez poplatků.

Naopak jsou-li vaše požadavky náročnější a chystáte se například studovat v zahraničí, v takovém případě budete pravděpodobně očekávat od účtu více možností.

Další důležitý parametr je, kde je možné účet sjednat. Většinu studentských účtů lze sjednat online, ale část bank stále ještě preferuje sjednání na pobočce nebo minimálně podepsání smlouvy na obchodním místě.

Neméně podstatným faktorem také je, od jakého věku lze účet sjednat (od 15 nebo až od 18 let) a do kolika let jej bude student moci využívat. Přihlédnout byste také měli ke kvalitě internetového bankovnictví, a to konkrétně jestli nabízí moderní funkce a je přehledné.

Zajímat by vás také mohlo, jestli účet nabízí přečerpání neboli kontokorent, což se může v některých situacích hodit. Pamatujte ale, že kontokorent se vzhledem k úrokové sazbě dosahující ročně až 20 % příliš nevyplatí.

Má smysl sjednávat studentský účet?

“Mám si sjednat studentský účet či ne?” Tato otázka vás možná nyní napadá. Rozhodnutí závisí již pouze na vás.

Nejprve si promyslete, za jakým účelem si chcete účet sjednat a k čemu přesně vám bude sloužit. Podle toho poté vybírejte vhodný účet, který nebude zatížený zbytečnými poplatky, bude se snadno ovládat a nabídne vám bezkontaktní platební kartu i požadované možnosti.

Studentský účet určitě má smysl sjednávat, pokud vyberete účet, který vyhoví vašim požadavkům. Vzhledem k tomu, že vás téměř nic nestojí, jeho sjednání by vás nemělo nijak zatížit, ale spíše vám pomoci.

FAQ: Často kladené otázky

Kde si sjednat studentský účet?

Studentský účet je možné u většiny bank sjednat online. Některé banky požadují sjednání na pobočce nebo podpis smlouvy u kurýra. Ke sjednání budete potřebovat dva doklady totožnosti a pravděpodobně také potvrzení o studiu.

Je možné převést studentský účet do jiné banky?

Ano převod účtu je samozřejmě možný. O převod se musí postarat vaše nová banka, která převede všechny vámi nastavené pravidelné platby a postará se o zrušení stávajícího studentského účtu u staré banky. Toto pravidlo vychází z tzv. Kodexu mobility.

Je studentský účet zdarma?

Vedení studentského účtu bývá standardně zdarma, podmínkou je prokázání totožnosti studenta a potvrzení o studiu. Ostatní poplatkové podmínky většinou závisí na dané bance, často bývají zpoplatněné výběry z bankomatů nad určitý limit měsíčně nebo odchozí transakce, především zahraniční platby mimo EU.

Zruší mi banka studentský účet, když už nebudu student?

Toho se nemusíte bát, banka vám může konto automaticky převést na běžný bankovní účet, případně vám převod minimálně nabídne.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.