Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Aktuální ceny NFT kolekcí – Seznam kolekcí s cenami a grafy + detailní recenze

Níže naleznete seznam těch nejznámějších NFT kolekcí včetně ceny NFT. Ty nejznámější z kolekcí v seznamu mají i svoji recenzi, kde se o ní dozvíte více informací. Pokud vás zajímá, v čem se mezi sebou jednotlivé kolekce liší, níže naleznete i popis jejich jednotlivých druhů.

Seznam NFT kolekcí

NFT Aktuální cena Změna za 24h Graf posl. 7 dní
Filtry
Řazení
NFT
Aktuální cena
Změna za 24h
Typ kolekce 

Co jsou to NFT kolekce?

NFT je zkratkou pro “non-fungible token” (v překladu “nezaměnitelný token”). NFT můžeme chápat jako doklad digitálního vlastnictví uloženého na blockchainu, pomocí kterého snadno zjistíme typ položky a pravého majitele.

Položkou můžeme rozumět digitální vlastnictví: umění, sběratelských karet, PFP kolekcí, skladeb, virtuálního světa, domén, vstupenek, služeb, herních předmětů.

S NFT lze obchodovat na centralizovaných i decentralizovaných NFT tržištích a blockchainu, který umožňuje využití této nové technologie. Ačkoliv se jedná o nové a vysoce spekulativní odvětví, tak zájem o NFT roste rapidním tempem. Jen za rok 2021 přesáhl objem obchodů 40 miliard dolarů – přičemž mnoho NFT se prodalo za více než milion dolarů.

Jaké NFT kolekce existují?

Rozdělení kolekcí dle užití

Mezi nejvíce obchodovatelné NFT kategorie patří PFP kolekce, umění, virtuální pozemky (světy) a herní předměty. Kromě nich je ale možné sbírat, obchodovat a využívat NFT i v několika dalších kategoriích, které jsme popsali níže.

Umění

Umění patří mezi nejoblíbenější a momentálně nejvíce využívanou formu NFT. Jedná se o digitální umělecká díla zejména v podobě obrázků či krátkých animací. NFT umožňuje umělcům vybudovat globální fanouškovskou základnu bez pomoci galerií, distributorů nebo kurátorů. K pravosti uměleckých děl přispívá i možnost zahrnutí svého podpisu do metadat NFT.

Nejdražším prodaným NFT je digitální dílo Everydays: the First 5000 Days umělcem Beeple, dílo se prodalo za neuvěřitelných 69 milionů dolarů.

Mezi nejznámější umělce v NFT patří například: zmíněný Beeple, PAK, Xcopy, Fewocious.

PFP kolekce

Jedná se o tzv. profilové obrázky, které jsou sbírkou avatarů, zpravidla v množství 10 000 kusů. Každý z avatarů má jedinečné vzácné vlastnosti, které jsou náhodně vygenerovány a zkombinovány.

Mezi nejznámější PFP kolekce patří například: CryptoPunks, Bored Ape Yach Club a CloneX.

Výhody PFP projektů jsou spojení podobně smýšlející komunity, speciální členské výhody a využití NFT jako profilový obrázek na sociální sítě. Kolekce tohoto druhu mnohdy usilují o budování všeobecné světové značky v oblasti zábavního průmyslu nebo oblečení, ale nezřídka kdy se také snaží své avatary spojit s virtuálními světy.

Virtuální světy

Virtuální světy neboli metaverse jsou 3D verzí internetu, ve kterých je možné komunikovat, sdílet data a užívat si zábavu.

Jednotlivé virtuální světy se liší svým účelem. Zatímco Second Life poskytuje například prostory a místa pro koncerty, konference a výstavy, tak SandBox nabízí spíše herní využití jako takové. NFT v metaverse může být v podobě prodeje pozemků, speciálních metaverse akcí, postaviček nebo oblečení či předmětů.

Mezi nejznámější virtuální světy patří například například: Decentraland, Somnium Space, SandBox, NFT Worlds.

Herní NFT

NFT gaming (také nazývaný jako play-to-earn, zkráceně P2E) poskytuje příležitost vytvářet hodnotu a být odměněn v daném herním světě. Hráči můžou nakupovat jedinečné NFT herních předmětů (lodě, zbraně, movitosti) za účelem jak investičního, tak i herního zážitku.

Mezi nejznámější herní NFT patří například: Axie Infinity, Pegaxy, Splinterlands.

Zdroj: theblockcrypto.com
Statistika NFT prodejů
Statistika NFT prodejů dle kategorií, data k 31. března 2021

Utility NFT

Vlastnictví takzvaných Utility NFT poskytuje určitá stanovená členská práva a výhody, jako jsou odměny držitelům, přístup do soukromých skupin, nebo pozvánky na virtuální i skutečné události.

Podobně jako u virtuálních světů (metaverse) je využití Utility NFT rozsáhlé a je možné ho rozdělit do řady různých kategorií – nejvíce využívané jsou komunitní NFT skupiny, POAPy (digitální vzpomínky uložené na blockchainu, jako třeba tento) nebo ENS domény pro pojmenování adres peněženek, například Finex.eth namísto dlouhé číselné adresy peněženky.

Mezi nejznámější projekty z oblasti Utility NFT patří například: Premint Collector pass, The Meta Key, PROOF Collective.

Sběratelské “karty”

Z příchodu NFT těží i sběratelské karty, u kterých je důležitý aspekt pravosti a vzácnosti. Pomocí technologie NFT a blockchainu je možné všechny vlastnosti okamžitě identifikovat. Odpadá i funkce skutečného prostředníka, která byla dříve u obchodování kartiček nutná.

Mezi nejznámější sběratelské karty patří například: NBA Top Shot, Sorare, Curio Cards.

Rozdělení podle blockchainu

Výběr blockchainu k obchodování NFT je možné zvážit z několika aspektů: počet uživatelů, měsíční objem obchodů (likvidita) a výše poplatků.

Ethereum

Ethereum patří k dominantnímu blockchainu v obchodování NFT. Blockchain nabízí více než 500 000 aktivních uživatelů, měsíční objem obchodů je ve výši 2,5 miliard dolarů a výše poplatků je v rozmezí 20–150 dolarů (dle aktuálního gas fee).

Solana

Solana se etablovala jako druhý nejprominentnější blockchain pro NFT a postupně nabírá na síle. Počet aktivních uživatelů je až 300 000, měsíční objem obchodů je ve výši okolo 1,5 miliard dolarů a výše poplatků je v rozmezí pár dolarů.

Polygon

Polygon plní funkci 2. vrstvy Etherea, která umožňuje vytvářet rychlejší a škálovatelná řešení pomocí autonomních chytrých kontraktů. Blockchain nabízí okolo 250 000 aktivních uživatelů, měsíční objem obchodů je ve výši 40–80 milionů dolarů a nízké poplatky jsou zpravidla do výše pár dolarů jako u Solany.

Blockchainů využívající technologii NFT je celá řada – Cardano, Tezos, Avalanche, Hathor, Binance smart chain, Flow, Ronin a další.

Zdroj: theblockcrypto.com
Obchodování NFT - blockchain
Obchodování NFT dle druhů blockchainů, data k 31. březnu 2021

Naše nejnovější články o NFT

Líbil se vám tento článek?
1
0