Výše na této stránce naleznete seznam těch nejznámějších NFT kolekcí včetně ceny NFT. Ty nejznámější z kolekcí v seznamu mají i svoji recenzi, kde se o ní dozvíte více informací. Pokud vás zajímá, v čem se mezi sebou jednotlivé kolekce liší, níže naleznete i popis jejich jednotlivých druhů.
Co jsou to NFT kolekce?
NFT je zkratkou pro "non-fungible token" (v překladu "nezaměnitelný token"). NFT můžeme chápat jako doklad digitálního vlastnictví uloženého na blockchainu, pomocí kterého snadno zjistíme typ položky a pravého majitele.
Položkou můžeme rozumět digitální vlastnictví: umění, sběratelských karet, PFP kolekcí, skladeb, virtuálního světa, domén, vstupenek, služeb, herních předmětů.
S NFT lze obchodovat na centralizovaných i decentralizovaných NFT tržištích a blockchainu, který umožňuje využití této nové technologie. Ačkoliv se jedná o nové a vysoce spekulativní odvětví, tak zájem o NFT roste rapidním tempem. Jen za rok 2021 přesáhl objem obchodů 40 miliard dolarů – přičemž mnoho NFT se prodalo za více než milion dolarů.
Jaké NFT kolekce existují?
Rozdělení kolekcí dle užití
Mezi nejvíce obchodovatelné NFT kategorie patří PFP kolekce, umění, virtuální pozemky (světy) a herní předměty. Kromě nich je ale možné sbírat, obchodovat a využívat NFT i v několika dalších kategoriích, které jsme popsali níže.
Umění
Umění patří mezi nejoblíbenější a momentálně nejvíce využívanou formu NFT. Jedná se o digitální umělecká díla zejména v podobě obrázků či krátkých animací. NFT umožňuje umělcům vybudovat globální fanouškovskou základnu bez pomoci galerií, distributorů nebo kurátorů. K pravosti uměleckých děl přispívá i možnost zahrnutí svého podpisu do metadat NFT.
Nejdražším prodaným NFT je digitální dílo Everydays: the First 5000 Days umělcem Beeple, dílo se prodalo za neuvěřitelných 69 milionů dolarů.
Mezi nejznámější umělce v NFT patří například: zmíněný Beeple, PAK, Xcopy, Fewocious.
PFP kolekce
Jedná se o tzv. profilové obrázky, které jsou sbírkou avatarů, zpravidla v množství 10 000 kusů. Každý z avatarů má jedinečné vzácné vlastnosti, které jsou náhodně vygenerovány a zkombinovány.
Mezi nejznámější PFP kolekce patří například: CryptoPunks, Bored Ape Yach Club a CloneX.
Výhody PFP projektů jsou spojení podobně smýšlející komunity, speciální členské výhody a využití NFT jako profilový obrázek na sociální sítě. Kolekce tohoto druhu mnohdy usilují o budování všeobecné světové značky v oblasti zábavního průmyslu nebo oblečení, ale nezřídka kdy se také snaží své avatary spojit s virtuálními světy.
Virtuální světy
Virtuální světy neboli metaverse jsou 3D verzí internetu, ve kterých je možné komunikovat, sdílet data a užívat si zábavu.
Jednotlivé virtuální světy se liší svým účelem. Zatímco Second Life poskytuje například prostory a místa pro koncerty, konference a výstavy, tak SandBox nabízí spíše herní využití jako takové. NFT v metaverse může být v podobě prodeje pozemků, speciálních metaverse akcí, postaviček nebo oblečení či předmětů.
Mezi nejznámější virtuální světy patří například například: Decentraland, Somnium Space, SandBox, NFT Worlds.
Herní NFT
NFT gaming (také nazývaný jako play-to-earn, zkráceně P2E) poskytuje příležitost vytvářet hodnotu a být odměněn v daném herním světě. Hráči můžou nakupovat jedinečné NFT herních předmětů (lodě, zbraně, movitosti) za účelem jak investičního, tak i herního zážitku.
Mezi nejznámější herní NFT patří například: Axie Infinity, Pegaxy, Splinterlands.

Utility NFT
Vlastnictví takzvaných Utility NFT poskytuje určitá stanovená členská práva a výhody, jako jsou odměny držitelům, přístup do soukromých skupin, nebo pozvánky na virtuální i skutečné události.
Podobně jako u virtuálních světů (metaverse) je využití Utility NFT rozsáhlé a je možné ho rozdělit do řady různých kategorií – nejvíce využívané jsou komunitní NFT skupiny, POAPy (digitální vzpomínky uložené na blockchainu) nebo ENS domény pro pojmenování adres peněženek, například Finex.eth namísto dlouhé číselné adresy peněženky.
Mezi nejznámější projekty z oblasti Utility NFT patří například: Premint Collector pass, The Meta Key, PROOF Collective.
Sběratelské "karty"
Z příchodu NFT těží i sběratelské karty, u kterých je důležitý aspekt pravosti a vzácnosti. Pomocí technologie NFT a blockchainu je možné všechny vlastnosti okamžitě identifikovat. Odpadá i funkce skutečného prostředníka, která byla dříve u obchodování kartiček nutná.
Mezi nejznámější sběratelské karty patří například: NBA Top Shot, Sorare, Curio Cards.
Rozdělení podle blockchainu
Výběr blockchainu k obchodování NFT je možné zvážit z několika aspektů: počet uživatelů, měsíční objem obchodů (likvidita) a výše poplatků.
Ethereum
Ethereum patří k dominantnímu blockchainu v obchodování NFT. Blockchain nabízí více než 500 000 aktivních uživatelů, měsíční objem obchodů je ve výši 2,5 miliard dolarů a výše poplatků je v rozmezí 20–150 dolarů (dle aktuálního gas fee).
Solana
Solana se etablovala jako druhý nejprominentnější blockchain pro NFT a postupně nabírá na síle. Počet aktivních uživatelů je až 300 000, měsíční objem obchodů je ve výši okolo 1,5 miliard dolarů a výše poplatků je v rozmezí pár dolarů.
Polygon
Polygon plní funkci 2. vrstvy Etherea, která umožňuje vytvářet rychlejší a škálovatelná řešení pomocí autonomních chytrých kontraktů. Blockchain nabízí okolo 250 000 aktivních uživatelů, měsíční objem obchodů je ve výši 40–80 milionů dolarů a nízké poplatky jsou zpravidla do výše pár dolarů jako u Solany.
Blockchainů využívající technologii NFT je celá řada – Cardano, Tezos, Avalanche, Hathor, Binance smart chain, Flow, Ronin a další.
