Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
logo banky ceska sporitelna
Česká spořitelna (Buřinka) stavební spoření
logo banky ceska sporitelna
Česká spořitelna (Buřinka) stavební spoření
logo banky ceska sporitelna

Česká spořitelna (Buřinka) stavební spoření

Veronika Kubalová
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Autor recenze
Matěj Bajer
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Poslední aktualizace
6. 9. 2024
logo banky ceska sporitelna

Hodnocení Finex.cz

- 10. místo -
78 %
Poslední aktualizace
6. 9. 2024

Stavební spoření Česká spořitelna (Buřinka)

Stavební spoření Buřinka od České spořitelny je oblíbené pro snadné a rychlé online sjednání. Aktuálně je sjednání bez poplatku, klient platí pouze za vedení spoření. Překlenovací úvěr je zpoplatněn při sjednání, ale vedení úvěru je poté zdarma. Výhodou oproti jiným spořitelnám je možnost předčasného ukončení spoření před 6. rokem bez poplatku. V případě předčasného ukončení však klient přijde o státní podporu.

logo banky ceska sporitelna

Hodnocení Finex.cz

- 10. místo -
78 %
Poplatky a podmínky
Hodnocena je celková poplatková politika a podmínky účtu. Konkrétně jsou brány v potaz poplatky za vedení účtu, vklady/výběry hotovosti, převody peněz a další.

80%

Úrok
Hodnocena je výše minimální úrokové sazby a maximální úrokové sazby. Dále jsou hodnoceny podmínky pro získání daného úroku.

80%

Digitalizace a přívětivost
Hodnocena je zde přívětivost internetového a mobilního bankovnictví, bezpečnost, logické uspořádání, snadné ovládání (funkcionalita, uživatelská přívětivost). Dále se do hodnocení promítá možnost spořicí účet sjednat a ovládat pohodlně online bez nutnosti chodit na pobočku.

75%

Základní informace o Česká spořitelna (Buřinka) stavební spoření

Poplatek za zřízení 0 Kč
Poplatek za vedení účtu 325 Kč ročně
Bonusový úrok (max. sazba) 5,30 % p.a.
Minimální výše měsíčního vkladu 0 Kč
Sjednání online Ano

Nechcete nechávat ležet svoje finanční prostředky ladem, ale zároveň neradi přehnaně riskujete? Nevadí vám, že budete muset peníze nechat alespoň 6 let netknuté, aby se vám zhodnotily státní podporou? Pak pro vás bude možná vhodné právě stavební spoření.

Stavebko patří ke konzervativním a bezpečným způsobům zhodnocení financí. Může být pro vás nebo pro vaše dítě výchozím bodem do světa financí. Právě Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) má ve své nabídce stavební spoření, které lze sjednat plně online i pro nové klienty. Vklady jsou pojištěné až do výše 100 000 EUR.

Stavební spoření od Buřinky dokonce získalo v roce 2023 1. místo v kategorii Stavební spoření v soutěži Finparada.cz a 2. místo v kategorii Stavební spoření za svůj Úvěr od Buřinky v soutěži Zlatá koruna 2023.

Recenze Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka)

Nevíte, co od stavební spořitelny Buřinka čekat? Co na spořitelnu, její ostatní služby a produkty říkají ostatní?

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) působí na našem trhu od roku 1994, kdy ji s 95 % vkladu jako akciovou společnost založila Česká spořitelna a s 5 % vkladu Bausparkasse der österreichischen Sparkassen AG.

V současné době je spořitelna členem koncernu Finanční skupiny České spořitelny a 100 % akcií vlastní Česká spořitelna. Aby se odlišila od ostatních stavebních spořitelen, používá název Buřinka.

Součástí její nabídky je stavební spoření a stavební spoření pro děti, úvěr od Buřinky pro budoucnost, úvěr na rekonstrukci, úvěr na družstevní bydlení, refinancování a sloučení úvěrů, úvěr od Buřinky, hypoúvěr a úvěr ze stavebního spoření. Buřinka má hustou síť poboček ve všech krajích v České republice.

Zajímá vás více informací o České spořitelně a jejích dalších produktech? Podívejte se na naši podrobnou recenzi.

Teď už k recenzi tohoto produktu. Co vše vám může stavební spoření od Buřinky nabídnout, jak jej založit a jakou úrokovou sazbu nabízí? Čtěte dále.

Jak funguje stavební spoření?

Stavební spoření je druh spoření, které zhodnocuje vaše finance s cílem jejich následného použití pro stavební účely. Konkrétně se jedná o rekonstrukci nemovitosti, opravy v domácnosti nebo výstavbu bydlení.

Peníze ze stavebka však nemusíte nutně použít pouze na stavbu nebo rekonstrukci. Můžete si s nimi po ukončení spoření dělat prakticky co chcete.

Stavebko je určené zejména pro ty, kdo vědí, že minimálně následujících 6 let nebudou spořené peníze potřebovat. Jedná se o bezpečný způsob, jak zhodnotit své peníze. Výhodou tohoto typu spoření je podpora od státu. Ke klasickému úroku z naspořené částky totiž získáváte ještě navíc státní podporu.

Úroková sazba u stavebního spoření

Garantovaná roční úroková sazba se u stavebního spoření pohybuje okolo 1,5 – 3,5 % z vkladu, přičemž státní příspěvek od 1. ledna 2024 činí 5 % z vkladů v kalendářním roce, nejvýše však ze základu 20 000 Kč ročně.

Maximální výše státní podpory tak klesla ze 2 000 Kč na 1 000 Kč ročně. Změna platí pro všechny smlouvy o stavebním spoření, bez ohledu na to, kdy byly uzavřeny.

Pro získání státní podpory stavebního spoření je nutné spořit alespoň šest let (vázací lhůta). To je totiž nejkratší období, po jaké budete muset na stavební spoření své finance ukládat. Další podmínkou je vložit na stavebko alespoň 20 000 Kč ročně.

Celkové zhodnocení na stavebku

Celkové zhodnocení na stavebním spoření pak činí okolo 3,5 – 4 % p.a. V tom je již zahrnut poplatek za sjednání a vedení stavebního spoření. Pozor, tato sazba je přibližná, vždy závisí na konkrétním typu stavebního spoření a stavební spořitelně.

Při sjednávání spoření si také určujete cílovou částku, které chcete dosáhnout. Za poplatek ji lze měnit, ale vhodnější je si cílovou částku hned zpočátku správně určit a dodržet ji, protože následně ovlivňuje výši úvěru.

Stavební spoření lze rozdělit na dvě části: spořicí a úvěrovou. Ve spořicí části si klient ukládá na svůj účet předem sjednanou částku (měsíčně nebo dle potřeby). Vklad se úročí a jednou ročně je k penězům přidána záloha státní podpory.

Spoření končí buď výpovědí smlouvy, dohodou nebo přidělením úvěru ze stavebního spoření. Pokud klient spoření vypoví před ukončením vázací lhůty (6 let), musí vrátit státní podporu. Pokud se rozhodne pokračovat úvěrem, může vybírat ze dvou nabízených typů úvěrů:

  1. Řádný úvěr ze stavebního spoření
    Jedná se o typ úvěru s garantovanou úrokovou sazbou po celou dobu jeho splácení. Úvěr lze bez sankcí kdykoliv splatit.
  2. Překlenovací úvěr ze stavebního spoření
    Nesplníte-li podmínky pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření, můžete požádat o překlenovací úvěr do doby, než budete moci získat řádný úvěr ze stavebního spoření.

Stavební spoření a daně

Kromě zákona o stavebním spoření se mění také zákon o daních z příjmů. Od roku 2024 je státní podpora stavebního spoření považována za tzv. ostatní příjem podle § 10 odst. 1 písm. q), přičemž pokud příjmy ze státní podpory nepřekročí částku 50 000 Kč, budou od daně osvobozeny.

Tato změna znamená, že většina střadatelů nebude muset státní podporu danit ani ji uvádět do daňového přiznání. Přitom státní podpora je považována za příjem až při výplatě celého stavebního spoření.

Pokud součet státní podpory a dalších příjmů překročí 50 000 Kč, bude nutné ji zdanit a uvést v daňovém přiznání. Tato situace se týká jen malého množství klientů, kteří hromadili státní podporu po mnoho let, a kterých je dle odhadů spořitelen několik tisíc.

Na co lze peníze ze stavebka použít?

S naspořenou částkou ze stavebního spoření od ČSOB můžete po uplynutí vázací lhůty disponovat dle svého. Můžete dětem zaplatit školné, koupit si nové auto, zaplatit si zahraniční dovolenou nebo doplatit hypotéku.

Naopak úvěr ze stavebního spoření lze využít pouze na financování výstavby nebo rekonstrukce bydlení. Například:

  • Nákup pozemku nebo výstavba bytu či domu.
  • Projektová dokumentace, notářské poplatky.
  • Přípojky plynu, vody, kanalizace, elektrického proudu.
  • Úhrada půjček a úvěrů poskytnutých na bytové potřeby.
  • Vypořádání dědictví nebo družstevních podílů.
  • Požární zabezpečení a bezpečnostní zajištění.
  • Opravy, rekonstrukce a modernizace bydlení.
  • Půdní vestavby.
Poznámka

Jak funguje stavební spoření a jak vybrat to pravé? Přečtěte si náš komplexní článek o stavebním spoření a srovnání 2024.

Úroková sazba na stavebním spoření od Buřinky

Garantovaná roční úroková sazba u stavebního spoření České spořitelny činí 2,00 % p.a. z vkladů. Jedná se o úrok bez státní podpory a dalších bonusů. Sazba je garantována na 6 let.

S garantovaným úrokem, státní podporou a bonusem 1 000 Kč ročně získáte maximální úrokovou sazbu až 5,30 % p.a. Zhodnocení nezahrnuje srážku daně a úhradu poplatků.

  • Minimální doba spoření: 6 let
  • Roční základní úroková sazba (garance na 6 let): 2,00 % p.a.
  • Bonus ve formě zdvojnásobení státní podpory: až 6 x 1 000 Kč za roky 2024–2029*
  • Bonus za novou smlouvu o stavebním spoření: 2 500 Kč**
  • Maximální úroková sazba i se státní podporou: 5,30 % p.a.
  • Státní podpora (při splnění podmínek) ročně: 1 000 Kč

*Pro smlouvy sjednané v internetovém bankovnictví George nebo prostřednictvím webu Buřinky.

**Bonus 2 500 Kč získáte za vklad 75 000 Kč vložený během prvních 5 měsíců od uzavření smlouvy.

Jak je to s úrokem po šesti letech?

Určitě se ptáte, zda musíte stavební spoření po dovršení vázací lhůty 6 let ukončit nebo jakou úrokovou sazbou se vám budou vklady úročit, pokud peníze na stavebku dále ponecháte?

Smlouva o stavebním spoření není omezená pouze na 6 let. Jedná se o vázací lhůtu, kterou je nutné dodržet, pokud chcete získat státní podporu. Dále samozřejmě záleží na vašich úmyslech, na co chcete peníze využít.

Smlouva je platná do té doby, dokud ji neukončíte, nebo dokud nenašetříte cílovou částku. Obecně se ale doporučuje peníze po 6 letech vybrat, protože úroková sazba může na stavebním spoření poté klesat.

Stavební spořitelna může po uplynutí 6 let úrokovou sazbu změnit. Zda-li se nadále vyplatí peníze i po 6 letech nechat na stavebním spoření, to závisí na aktuálních úrokových sazbách a podmínkách spořitelny.

Výši úrokové sazby ovlivňuje hned několik faktorů a nelze s jistotou říci, že úrok bude určitě klesat a v jaké výši se bude pohybovat. Vždy závisí na stavební spořitelně a daných podmínkách.

Úroková sazba u řádného a překlenovacího úvěru

Úroková sazba u řádného úvěru ze stavebního spoření činí 4,50 % p.a. a u překlenovacího úvěru 7,19 % p.a. (pevná sazba) na 2 roky do přidělení úvěru ze stavebního spoření. Úroky si můžete odečíst od daňového základu.

Abyste mohli získat řádný úvěr, musíte spořit alespoň dva roky se státní podporou nebo naspořit 35 % z cílové částky.

Sazebník poplatků stavební spoření

Založení stavebního spoření od Buřinky je až do odvolání bez poplatku za sjednání pro všechny. Stejně tak změna smlouvy je na novém stavebku zdarma. Smlouvu může klient ukončit před 6. rokem též bez poplatku, státní podporu ale vyplatit ze zákona spořitelna nemůže.

Poplatek za vedení účtu stavebního spoření činí 325 Kč ročně.

Předčasné ukončení smlouvy o stavebním spoření na žádost klienta před uplynutím šestileté lhůty je zdarma.

Poskytnutí úvěru ze stavebního spoření je zpoplatněno 0 Kč, sjednání překlenovacího úvěru je zpoplatněné 1 % ze sjednané výše úvěru (min. 1 500 Kč; max. 7 500 Kč). Vedení řádného úvěru ze stavebního spoření činí 0 Kč, stejně tak vedení překlenovacího úvěru je bez poplatků.

Snížení nebo zvýšení cílové částky je též zdarma, což je velká výhoda oproti stavebním spořením od jiných spořitelen.

Založení stavebního spoření u Buřinky

Stavební spoření České spořitelny (Buřinka) lze sjednat na webu Buřinky, v internetovém bankovnictví George, na pobočce České spořitelny nebo u některého z externích partnerů Buřinky.

Sjednání v internetovém bankovnictví pravděpodobně využijete, pokud jste klientem banky. V takovém případě je sjednání rychlé a snadné, bez průtahů s ověřením totožnosti a focením dokladů.

Pokud nemáte George, stavební spoření si můžete sjednat online na www.burinka.cz. V takovém případě ale budete potřebovat 2 doklady totožnosti s fotografií, výpis z účtu, a při uzavření smlouvy dětem také jejich rodný list. Sjednání online není zatím možné u osob, které nejsou občany České republiky.

Zde se nabízí třetí možnost, sjednání osobně na pobočce České spořitelny nebo u některého z externích partnerů. Pokud chcete uzavřít smlouvu o spoření s cílovou částkou vyšší než 1 milion Kč, je návštěva pobočky nebo sjednání u externích partnerů nutné.

Chcete-li získat státní podporu v plné výši (1 000 Kč) je nutné vložit na účet alespoň 20 000 Kč ročně + poplatky za vedení účtu přibližně 400 Kč ročně = 20 400 Kč ročně nebo 1 700 Kč měsíčně.

Státní podpora činí 10 % z ročně uspořené částky. Aby došlo k uplatnění nároku na státní podporu v daném kalendářním roce, všechny vklady musí být na účet stavebního spoření připsány nejpozději 31. 12. daného kalendářního roku.

Další produkty od České spořitelny

Vyplatí se stavební spoření od Buřinky? Pro koho je vhodné?

Stavební spoření od Buřinky garantuje úrokovou sazbu z vkladů 2,00 % p.a. Výhodou je bonus, který spořitelna nabízí každému klientovi za sjednání stavebního spoření. Stavební spořitelna České spořitelny dokonce jako první zavedla možnost sjednat si stavebko online nebo v internetovém bankovnictví.

Sice již není jediná, která umožňuje sjednání na webových stránkách, ale za svůj snadný systém online sjednání získala několik let za sebou ocenění Zlatá koruna.

Nevýhodou pak je měsíční poplatek za vedení stavebního spoření. Poplatek za sjednání je až do odvolání novým klientům odpuštěn. Výhodou je, že na stavebko můžete navázat překlenovacím nebo řádným úvěrem, které Buřinka též nabízí.

Stavební spoření představuje bezpečný způsob zhodnocení peněz, které můžete následně použít na cokoliv nebo jej využít jako startovací pozici pro úvěr ze stavebního spoření. Úročení sice není žádná sláva, na druhou stranu, s bonusy a státní podporou můžete ve výsledku získat o trochu více než u klasického spořicího účtu.

Pokud však chcete získat lepší zhodnocení a nevadí vám riskování, poohlédněte se například po investování.

Přehled poplatků a parametrů pro stavební spoření od Buřinky

Obecné informace o produktu
Jméno produktuČeská spořitelna (Buřinka) stavební spoření
PoskytovatelStavební spořitelna České spořitelny
Typ účtu Stavební spoření
Měna účtuCZK
Sjednání online
Parametry stavebního spoření
Běžný úrok 2,00 % p.a.
Bonusový úrok (max. sazba) 5,30 % p.a.
Minimální výše měsíčního vkladu 0 Kč
Předčasné ukončení smlouvy po 2 letech od založení 0 Kč
Předčasné ukončení smlouvy před uplynutím 2 let 0 Kč
Maximální výše státní podpory 1 000 Kč
Podminky pro získání státní podporyPro získání státní podpory (tedy max. možného úroku) musí být min. částka měsíční investice 1 700 Kč nebo 20 400 Kč ročně.
Poplatek za zvýšení cílové částky0 Kč
Poplatek za snížení cílové částky0 Kč
Poplatek za zřízení 0 Kč
Poplatek za vedení účtu 325 Kč ročně
Fyzický bankovní výpis0 Kč
Elektronický výpis 0 Kč
Mimořádný výpis50 Kč
Bankovnictví
Internet banking
Zabezpečení bankingu Klientské číslo + heslo + datum narození a SMS kód / George klíč
iOS aplikace
Android aplikace
Další informace
Bonus k účtu
Vedení účtu325 Kč ročně
Převod z účtu na účet v rámci banky0 Kč
Příchozí platba v Kč z jiné CZ banky 0 Kč
Úvěr ze stavebního spoření
Řádný úvěr - základní úroková sazba 4,50 % p.a.
Řádný úvěr - poplatek za poskytnutí 0 Kč
Řádný úvěr - poplatek za vedení0 Kč
Řádný úvěr - minimální naspořená částka 35 %
Řádný úvěr - Výše úvěru bez zajištění 1 000 000 Kč
Překlenovací úvěr
Překlenovací úvěr - základní úroková sazba 7,19 % p.a.
Překlenovací úvěr - poplatek za poskytnutí 1 % ze sjednané výše úvěru
Překlenovací úvěr - poplatek za vedení0 Kč
Překlenovací úvěr - minimální naspořená částka0 %
Překlenovací úvěr - Výše úvěru bez zajištění 2 500 000 Kč
Překlenovací úvěr - Maximální výše procent cílové částky100 %
Pojištění vkladů
Sazebník úrokových sazeb https://www.burinka.cz/dokumenty-ke-stazeni/
Sazebník poplatkůhttps://www.burinka.cz/dokumenty-ke-stazeni/ceniky-a-sdeleni/
Ohodnoťte produkt Česká spořitelna (Buřinka) stavební spoření
2
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Produkty, které by vás mohly zajímat