Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Internetové (elektronické) peněženky - Jak si vybrat tu správnou?

Lidé se stále více přesouvají k bezhotovostním platbám a s tím souvisí stoupající obliba internetových peněženek, někdy známé také pod názvem digitální nebo online peněženky. Jejich hlavní funkcí je platba za služby na internetu, levné posílání peněz přátelům či rodině a jejich využívání jako platebních karet.

Jaké další vlastnosti elektronické peněženky mají? Vyplatí se je používat? Čtěte dále.

Internetové peněženky stručně
 • Internetové peněženky, známé také jako digitální nebo elektronické peněženky slouží k usnadnění online plateb, posílání peněz přátelům nebo rodině a jejich využití jako platebních karet.
 • Tyto peněženky jsou v podstatě virtuálními verzemi tradičních peněženek, které se spravují prostřednictvím mobilních aplikací nebo webových prohlížečů.
 • Nabízejí rychlé, bezpečné a v ideálním případě i cenově výhodné online platby.

Obsah článku

Naše recenze internetových peněženek

Favorit redakce

Výběr
šéfredaktora
Internetová peněženka
2023
Výhody
 • Skvělé kurzy pro směnu měn
 • Možnost využít Google Pay či Apple Pay
Nevýhody
 • Prémiové karty jsou až za příplatek
 • Výběry z bankomatu zdarma mají své limity

Co jsou a jak fungují internetové peněženky?

Digitální elektronická peněženka je ve své podstatě klasická peněženka, kterou nosíte v kapse, jen ve virtuální podobě, daleko šikovnější a ovládáte ji pomocí mobilní aplikace nebo z webového prohlížeče.

Elektronická peněženka je služba, která má zprostředkovat rychlé, bezpečné a v ideálním případě i levné platby přes internet.

Některé peněženky umožňují platby v kamenných obchodech pomocí chytrých telefonů, hodinek a dalších zařízení. Nezbytnou součástí je taktéž aplikace v rámci které se peněženka napojí na platební kartu svého uživatele, a ten s ní díky tomu může platit.

Do své online peněženky si peníze dobíjíte, jak se vám to hodí, většinou ze svého běžného účtu. Pokud máte peněženku umožňující propojení s platební kartou, nemusíte dobíjení často řešit vůbec. Případně pro dobíjení a placení můžete využívat vaše karty nahrané v aplikacích jako Google Pay nebo Apple Pay, které má v základu dnes většina novějších mobilních telefonů. Další možností je pak dobití bankovním převodem.

Digitálních peněženek je na trhu mnoho typů a nabízí různé funkce:

 • platby přes internet a v kamenných obchodech,
 • platby pomocí mobilních telefonů a dalších chytrých zařízení,
 • zakládání účtů v různých měnách,
 • využívání virtuálních karet k platbám,
 • nahrávání různých platebních a jiných karet do peněženky,
 • investice do kryptoměn,
 • investice do akcií, zlata, stříbra a dalších komodit,
 • usnadňují cestování a mezi cestovali jsou velmi oblíbené díky výhodnějším směnným kurzům a možnostem zabezpečení platební karty.

Na rozdíl od většiny bankovních účtů si je můžete pořídit zcela zdarma a bez jakýchkoliv vstupních poplatků.

Jejich oblíbenost je dána především rychlostí transakcí. U běžných účtů může provedení transakce trvat i několik dní. U internetových peněženek je tomu naopak. Platbu je totiž možné provést takřka okamžitě a poslat ji kamkoliv po světě.

Založení a vedení peněženky je sice zdarma, ovšem i zde se mohou nějaké poplatky objevit. Platit můžete za vybraný (prémiový) tarif s lepšími funkcemi, za některé transakce, za doručení karty apod.

Jak vybrat internetovou peněženku a na co si dát pozor?

Jednotlivé e-peněženky jsou obvykle odlišné a mají různé funkce. Abyste vybrali tu, která bude nejlépe reflektovat vaše potřeby, musíte si odpovědět na pár základních otázek.

1. K čemu peněženku potřebujete?

Stačí vám pouze bezpečně a pohodlně platit a nic navíc nepotřebujete? Nebo chcete více výhod a zkusit přes peněženku také investovat, využívat účty v jiné měně apod.? Všechno je možné, ale žádná e-peněženka neumí úplně všechno.

2. Jakým zařízením potřebujete platit?

Nejčastěji lidé platí chytrým telefonem, ale čím dál oblíbenější jsou i platby chytrými hodinkami a jiným zařízením. Platit můžete klidně pouze přes počítač. Pozor na to, že některé typy peněženek je možné spárovat jen se zařízením Apple (Apple Pay) nebo naopak zařízením Android (Google Pay).

3. Svěřte své finance důvěryhodné společnosti

Jelikož používáním elektronické peněženky svěřujete jiné firmě své finance, měli byste mít naprostou jistotu, že jde o důvěryhodnou společnost. Zjistěte si něco o historii vybraného poskytovatele, projděte recenze na internetu, včetně zkušeností ostatních uživatelů.

4. Investice, výhody a bonusy

Kdo chce zkusit investovat nebo spořit, musí vybírat takovou elektronickou peněženku, která to umožňuje. Oblíbené jsou v tomto ohledu zejména kryptoměny, ale zkusit můžete třeba i akcie. Často poskytovatel nabízí k e-peněžence různé zajímavé výhody, například odklad placení, VIP program, cashback apod.

5. Poplatky a limity

Každý obchodník musí z něčeho fungovat a elektronické peněženky žijí z poplatků. Ty naštěstí nejsou nikterak vysoké a ani je neplatíte za každou transakci. Právě proto vybírejte i podle toho, jaké transakce budete převážně dělat a jaké konkrétní poplatky zaplatíte. U bezplatných tarifů obvykle počítejte s nějakými transakčními limity.

6. Rozšíření

Jak moc je peněženka známá? Jaké podporuje měny? Je podporovaná v dostatečném množství zemí? Dostanete k dispozici také fyzickou platební kartu? Nabízí peněženka nějaké další nástroje (plánování rozpočtu atp.)? I odpovědi na takové otázky byste měli znát.

Ujistěte se, že vaše zařízení umožňuje bezdrátové platby. Je nutná podpora technologie NFC. Při placení nemusíte mít připojení k internetu. Stačí zapnutý telefon.

Je elektronická peněženka bezpečná?

Mnoho lidí se internetové peněžence vyhýbá z toho důvodu, že se obávají o zabezpečení svých financí. Často si myslí, že jsou méně chráněné než při platbách klasickou bankovní kartou. Opak je ale pravdou.

Při platbě běžnou kartou v obchodě vidí prodavač číslo vaší karty a získává přímé napojení na váš účet. U e-peněženky je to naopak. Ta vytváří jakýsi mezistupeň mezi vaším bankovním účtem a obchodem. Obchodník vidí jen vaše anonymní údaje a nic víc.

Velkou výhodou elektronických peněženek je také možné okamžité zablokování/odblokování platební karty. Tuto funkci můžete zdarma využívat jak často uznáte za vhodné. Hodí se to například v případě výběru hotovosti z bankomatu v zahraniční.

Založení elektronické peněženky

Založení je rychlé a jednoduché. Účet můžete mít bez problémů založený do 10 minut. Obvykle stačí online registrace a zaslání libovolné částky. Někdy může být potřeba stáhnout si aplikaci do chytrého telefonu. Peněžní převod slouží k tomu, aby si poskytovatel peněženky ověřil vaši totožnost. V některých případech je nutná i kopie občanského průkazu, popřípadě jiného platného dokladu. Jedná se o běžný postup proti praní špinavých peněz, nic čeho je potřeba se bát.

Jaké jsou výhody internetových peněženek?

Dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, a to k jejich výhodám. Jedním z plusů, který přitahuje většinu uživatelů, je lepší ochrana osobních údajů, ale také větší bezpečnost při provádění transakcí. U některých peněženek totiž nepotřebujete znát číslo bankovního účtu, danou částku můžete jednoduše poslat “na e-mail” příjemce.

Nějaké peněženky (jako např. Neteller) bohužel nepodporují naši měnu, a tak se vložená částka přepočítá buď na Eura nebo USD. Tím se, ale dostáváme k další výhodě, kdy je možné mít v peněžence uložené peníze v různých měnách a volně je převádět. Internetové peněženky jsou navíc podporovány velkým množstvím e-shopů a aukčních síní (např. PayPal u eBay).

Důležitou výhodou je pohodlí spotřebitele a jednodušší proces nákupu, častější využití platebních a slevových karet nebo možnost zablokovat či obnovit peněženku na libovolném zařízení. Máte možnost ukládat nejen finanční prostředky, ale i dokumenty, jako jsou občanské průkazy, recepty, certifikáty, účtenky, doklady nebo řidičské průkazy. V podstatě jakýkoliv dokument, který můžete převést do digitální podoby, teď máte možnost nosit ve své kapse.

Regulované a neregulované peněženky

Internetové peněženky je možné rozdělit na regulované a neregulované.

Regulované peněženky jsou na rozdíl od druhého typu podmíněny podmínkám centrálních bank daných zemí. Jsou tedy otevřené pro nahlédnutí státními finančními orgány, které tak kontrolují podezřelé transakce. U takových peněženek můžete mít stejnou jistotu jako u bankovního účtu. Naopak si při jejich využívání připlatíte za poplatky u transakcí. Příkladem těchto peněženek je například Revolut nebo Skrill.

Neregulované peněženky nepodléhají žádným státním orgánům, takže vy ani poskytovatel služby nemůžete být nějak kontrolováni. Výhodu u nich jsou menší poplatky, avšak za cenu velké nejistoty. Tento typ peněženek, jak už bylo řečeno, není nějak kontrolován. Proto není zcela vyloučené, jestli se jedno ráno probudíte a zjistíte, že služba již nefunguje a vaše peníze už nikdy neuvidíte. Příkladem těchto peněženek je například ADVanced Cash.

Nevýhody e-peněženek

I když nedochází k přenosu čísla vaší karty, informace o nákupu lze sdílet s jinými společnostmi. Vaše soukromí není zcela chráněno. V mnoha zemích také není zatím zcela jasné, jak zákonem pojmout elektronické peněžní prostředky a někde je dokonce oficiální zákaz používání digitálních peněz. V neposlední řadě byste si nikdy neměli zapomenout mobilní zařízení a hlídat, aby se vám nevybilo, pokud nemáte s sebou fyzickou kartu či hotové peníze. Internet už dnes k platbám naštěstí není nutný.

Nevýhodou může být i to, že některé peněženky nejsou v češtině a jak je zmíněno výše, například Neteller nepodporuje ani českou měnu. Vložená částka se přepočítá buď na Eura nebo USD.

Kryptoměny a internetové peněženky

Jako třešničku na dortu některé internetové peněženky nabízí možnost obchodování s akciemi, komoditami nebo investice do kryptoměn. Jednou z nich je i Revolut, kde můžete okamžitě investovat do zlata a stříbra už od 1 USD. V případě kryptoměn máte možnost je nakupovat, držet i prodávat. Kryptoměny podporuje i Skrill a Neteller. Naopak oblíbený PayPal prozatím obchodování s kryptoměnami neumožňuje.

Pro ty, kdo chtějí držet kryptoměny jen kratší dobu, je toto vhodná varianta. Pro dlouhodobější držení jsou vhodnější kryptoměnové peněženky, zejména ty hardwarové, které nabízí lepší zabezpečení.

Nevýhodou však často bývá to, že kryptoměny do peněženek nelze posílat ani je z nich vybírat. Kryptoměny u internetových peněženek často fungují na uzavřeném ekosystému funkčním pouze v síti dané peněženky.

Závěr

Budoucnost digitálních peněz a minimální hotovosti v ruce se zdá být jasná. Čím dál více lidí využívá elektronické platby a internetové peněženky jsou jen další logickou cestou. Díky neustálým inovacím a posunu vpřed postupně nahrazují hotovost a ulehčují svým uživatelům platby, investice a další finanční a jiné operace.

Další zdroje informací:

 • Seznam Zprávy (Mám digitální peněženku. Co to vlastně je a jak ji bezpečně použít)
 • Cestuj levně (Revolut – platební karta pro cestovatele)
 • Wikipedie (Mobilní peněženka)
Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Pod tímto profilem většinou publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Internetové (elektronické) peněženky - Jak si vybrat tu správnou?

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎