
Internetové peněženky se poslední dobou stávají součástí našeho každodenního života. Můžete s nimi platit za služby na internetu, rychle posílat peníze přátelům či rodině a nebo využít jejich platební karty.
Ale jaké jsou jejich opravdové výhody? A vyplatí se je používat?
Bankovní účet na internetu
Přesně tak můžete jednoduše popsat internetové peněženky. Stačí si na internetu u jednoho z poskytovatelů založit účet a dobít si na něj peníze. Poté již můžete všechny služby využívat naplno.
Na rozdíl od běžného bankovního účtu si je můžete pořídit zcela zdarma a bez jakýchkoliv vstupních poplatků.
Jejich oblíbenost je vázaná především na rychlost, za které transakce probíhají. U běžných účtů může provedení transakce trvat i několik dní. U internetových peněženek je tomu naopak. Platbu je totiž možné provést takřka okamžitě a poslat ji kamkoliv po světě.
Naše recenze internetových peněženek
Jaké jsou výhody internetových peněženek?
Po krátké definici se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, a to k jejich výhodám. Jedním z plusů, který přitahuje většinu uživatelů je lepší ochrana osobních údajů, ale také větší bezpečnost při provádění transakcí.
U některých peněženek totiž nepotřebujete znát číslo bankovního účtu, danou částku můžete jednoduše poslat přes e-mail.
Nějaké peněženky (jako např. Neteller) bohužel nepodporují naši měnu, a tak se vložená částka přepočítá buď na Eura nebo USD. Tím se, ale dostáváme k další výhodě, kdy je možné mít v peněžence uložené peníze v různých měnách a volně je převádět.
Internetové peněženky jsou navíc podporovány velkým množstvím e-shopů a aukčních síní (např. PayPal u Ebay)
Regulované a neregulované peněženky
Internetové peněženky je možné rozdělit na regulované a naregulované.
Regulované peněženky jsou na rozdíl od druhého typu podmíněny podmínkám centrálních bank daných zemí. Jsou tedy otevřené pro nahlédnutí státními finančními orgány, které tak kontrolují podezřelé transakce. U takových peněženek můžete mít stejnou jistotu jako u bankovního účtu. Naopak si při jejich využívání připlatíte za poplatky u transakcí.
Neregulované peněženky nepodléhají žádným státním orgánům, takže vy ani poskytovatel služby nemůžete být nějak kontrolováni. Výhodu u nich jsou menší poplatky, avšak za cenu velké nejistoty. Tento typ peněženek, jak už bylo řečeno, není nějak kontrolován. Proto není zcela vyloučené, jestli se jedno ráno probudíte a zjistíte, že služba již nefunguje a vaše peníze už nikdy neuvidíte. Příkladem těchto peněženek je například ADVanced Cash.
Kryptoměny a internetové peněženky
Jako třešničku na dortu některé internetové peněženky nabízí i ukládání kryptoměn. Jednou z nich je například Revolut, který je možné navíc využívat pro obchodování s akciemi.
Nevýhodou však často bývá to, že kryptoměny do peněženek nelze posílat ani je z nich vybírat. Kryptoměny u internetových peněženek často fungují na uzavřeném ekosystému funkčním pouze v síti dané peněženky.