Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
philip morris
PM
Akcie Philip Morris ČR (PM) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

15 100 Kč

+0,67 % za 7 dní

philip morris

Akcie Philip Morris ČR (PM) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Cena akcií Philip Morris
Graf PMCR

15 100 Kč

+0,67 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf akcií Philip Morris ČR

Logo Philip Morris ČR
Philip Morris ČR/PMCR
Načítání
Načítání
Kupte si akcie PM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Philip Morris ČR

Tržní kapitalizace 41,46 mld. Kč EBITDA 4,43 mld. Kč
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 5,05
Roční dividenda na akcii 1 220 Kč P/E (Cena k zisku) 12,39
Dividendový výnos 8,12 % Návratnost aktiv 15,09 %
Příjmy společnosti 20,57 mld. Kč Návratnost vlastního kapitálu 38,7 %
Příjmy na akcii 7 494 Kč Provozní marže 19,1 %
Účetní hodnota na akcii 3 102 Kč Zisková marže 16,25 %
Hodnota podniku 34,26 mld. Kč Cílová cena Wall Street 17 369 Kč
Poznámka

Tento článek pojednává o společnosti Philip Morris ČR. Chcete-li vědět více o akciích společnosti Philip Morris International, klikněte zde.

Informace o Philip Morris ČR

Společnost Philip Morris, jejíž akcie se obchodují na Burze cenných papírů Praha, je dceřinou společností Philip Morris International a zároveň je největším výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v České republice. To je taky důvod, proč jsou akcie Philip Morris zahrnuty v pražském PX indexu.

Obsah článku

Historie Philip Morris

Zdroj: Pixabay.com

Historie české pobočky PM sahá až do předminulého století, konkrétně do roku 1882. V Kutné Hoře tehdy začali s výrobou prvních cigaret.

Zpočátku byly vázány ručně, pro velkou poptávku pak v roce 1896 začala strojní výroba. První rok se vyrobilo asi 5 milionů cigaret, ale už o šest let později jejich počet vzrostl na 220 milionů za rok!

Po válce byl podnik znárodněn, ale výroba pokračovala ve velkém dál. V roce 1963 byly na trh uvedeny první cigarety s filtrem. První kontakt s Philip Morris International přišel ještě za bývalého režimu.

V roce 1987 se v Kutné Hoře začaly licenčně vyrábět cigarety Marlboro. Dalším milníkem byl rok 1992, kdy Philip Morris získal v kutnohorském podniku většinový podíl. V roce 2010 se zde vyrábělo okolo 40 miliard cigaret za rok.

Současný stav Philip Morris

Zdroj: Pixabay.com

Celý Philip Morris International patří k lídrům trhu s kuřivy. Z patnácti největších značek jich šest patří právě pod Philip Morris a jsou prodávány ve více jak 180 zemích světa.

Společnost se však zároveň intenzivně věnuje výzkumu různých elektronických verzí cigaret, beznikotinových verzí apod. I přes stále větší celospolečenské restrikce v oblasti kouření si Philip Morris zajišťuje svoji budoucnost.

Vývoj ceny akcií Philip Morris

Akcie Philip Morris dlouhodobě nevykazují žádný speciální trend. V polovině roku 2001 (po dot-com krizi) začala jejich cena růst, aby více než zdvojnásobily svou hodnotu a dosáhly absolutního vrcholu v druhé polovině roku 2005.

Pak ovšem nastal pokles a po dalších třech letech byly zpět na své dřívější ceně. Od lokálního dna se cena odrazila v roce 2008 a následoval růst na hodnotu kolem 15 000 korun za akcii.

Během prvních měsíců roku 2020 (s nástupem pandemie koronaviru) se propad nevyhnul ani těmto akciím, ale tak jako u většiny jiných akciových titulů, i zde byl následován poměrně hbitým růstem.

Logo Philip Morris ČR
Philip Morris ČR/PMCR
Načítání
Načítání
Kupte si akcie PM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dividendy Philip Morris

Philip Morris vyplácí dividendu nepřetržitě již od roku 1997, vůbec nejdéle ze všech společností obchodovaných na Pražské burze.

V roce 2019 byla vyplacena v téměř rekordní výši – 1.600 korun (rekordní byla v roce 2005 jen o 7 Kč vyšší), předchozí roky se držela poměrně stabilně lehce pod 1.000 Kč.

V minulosti Philip Morris vyplácel v dividendách téměř veškerý roční zisk a lze předpokládat, že v tom bude pokračovat i nadále. P/E poměr mezi cenou akcií a výší zisku se držel zhruba v rozmezí 10-15, což je velmi pěkný výsledek, navíc dosahovaný dlouhodobě.

Investování do akcií Philip Morris

Nyní vám ukážeme dvě možnosti, jak do akcií Philip Morris investovat. První možností je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových a druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi. Jaký je mezi tím rozdíl?

První možnost: nákup akcií Philip Morris

Tento přístup je nejjednodušší, časově nenáročný a pro nezkušené investory mnohdy může být i nejúspěšnější. V principu se jedná o prostý nákup fyzických akcií dané společnosti, po kterém se kupující stane akcionářem a může se podílet na dividendě (podílu na zisku).

Názorný příklad, jak taková investice formou nákupu akcií funguje:

Budeme předpokládat, že cena akcií Philip Morris je 12 000 Kč za kus. Tato cena odpovídá skutečné úrovni z pandemického období roku 2020 (zmiňovanému výše). Vy máte na investici připravených rovných 60 000 Kč a můžete si tedy koupit přesně 5 akcií.

V případě, že po určité době cena akcií vzroste o 25 % na 15 000 Kč, což se může stát v zásadě během několika měsíců, z prodeje vašich 5 akcií byste inkasovali celkem 75 000 Kč.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 15 000 Kč, které si ihned můžete vybrat na svůj bankovní účet.

V případě, že byste akcie drželi o něco déle, například 2 roky, by vám byla 2x vyplacena dividenda. Konkrétně 1 600 v roce 2019 a 1 560 Kč, dohromady tedy 3 160 Kč na akcii, takže byste si za ty dva roky se svými 5 akciemi přišli na dalších 15 800 Kč. A to se akciím během těchto 2 let nebudete muset věnovat ani minutu.

Kde můžete koupit akcie Philip Morris?

Abyste mohli nákup provést, je potřeba mít obchodní účet u jednoho z brokerů. My jsme ty nejlepší brokery otestovali a ty odzkoušené naleznete v tabulce níže:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Philip Morris

Nyní se podíváme na 2. možnost, která má zásadní výhodu v tom, že “zlevňuje” a tím zpřístupňuje nákladné poněkud akcie Philip Morris i méně movitým investorům. Při použití páky 1:5 vám stačí investovat pouhých 20 % potřebné částky ze svého, zbytek vám doplatí broker.

Obchodování CFD s finanční pákou v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky.

Pro krátkodobé obchodování se kromě fundamentální analýzy určitě naučte také technickou analýzu.

CFD kontrakty přibližují akcie vícero zájemcům. Vzhledem k jejich vysoké ceně, která pro menší investory nemusí být zanedbatelná, CFD kontrakty lze nakupovat díky finanční páce několikanásobně levněji. Podívejte se na příklad níže:

Příklad: Uvažujme, že je cena akcií Phillip Morris (stejně jako v předchozím příkladu) 12 000 CZK a vy na obchodním účtu máte k dispozici 60 000 CZK. S využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 300 000 CZK (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit ne 5, ale rovnou 25 akcií Philip Morris. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst z 12 000 CZK na 15 000, tak váš zisk by zde nebyl 15 000, ale 75 000 CZK.

Jak to? Protože jste koupili 25 akcií a zhodnocení každé z nich je 3 000 korun. V případě uzavření obchodu (prodeji všech akcií) byste tedy na účtu měli celkem 135 000 CZK (60 000 CZK, se kterými jste začali, a 75 000 CZK jako zisk z uskutečněného obchodu).

Na tomto příkladu je krásně vidět výhoda CFD obchodování a hlavně pak páky, kterou brokeři nabízí. Pozor ale! Sice finanční páka zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu.

Video: Vzorové nákupy akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Proč se o akcie Philip Morris zajímat

Jednoznačně největším lákadlem Philip Morris jsou dividendy. Vzhledem k ceně akcií jsou solidně velké, navíc vypláceny dlouhodobě. Oproti jiným zahraničním titulům se zajímavou dividendou (třeba dividendovým králům) mají akcie Philip Morris výhodu v obchodování v českých korunách, tedy zde nehrozí měnové riziko.

Díky dividendám se jedná o velmi zajímavé akcie pro dlouhodobé investování, při kterém nad akciemi nebudete muset trávit skoro žádný čas.

Zaujala Vás možnost obchodovat Philip Morris na pražské burze? Rádi byste si nechali pravidelně vyplácet dividendu? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.

Další zdroje informací:

Více informací o akciích Philip Morris ČR (PM)

Název společnostiPhilip Morris ČR
TickerPM
Webové stránkyhttps://www.pmi.com/
Adresa sídla společnostiKarlovo nám. 10, Prague, Czech Republic, 120 00
Založeno1812
Datum IPO-
SektorSpotřební zboží/sužby - základní
PrůmyslTabák
Zaměstnanci1 301
Vedení společnostiChairman of the Board & MD: Ms. Andrea Gontkovicova
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy22. 8. 1970
Datum ex dividenda9. 5. 2024
Roční dividenda na akcii1 220 Kč
Dividendový výnos8,12 %
Výplatní poměr-
Příjmy
Příjmy společnosti20 569 999 360 Kč
Příjmy na akcii7 494 Kč
Růst příjmů čtvrtletně R/R-2,5 %
Valuace
Tržní kapitalizace41 455 390 720 Kč
Hodnota podniku34 264 328 192 Kč
P/B (Cena k účetní hodnotě)5,05
P/E (Cena k zisku)12,39
Očekávané P/E-
Účetní hodnota na akcii3 102 Kč
Cílová cena Wall Street17 369 Kč
Hodnota podniku k příjmům1,74
Hodnota podniku k EBITDA7,24
Cena k příjmům2,09
Rentabilita
EBITDA4 434 999 808 Kč
Provozní marže19,1 %
Zisková marže16,25 %
Hrubý zisk8 281 000 000 Kč
Zisk na akcii (EPS)1 219 Kč
Zředěný zisk na akcii (EPS)1 219 Kč
Očekávaný EPS (tento rok)-
Očekávaný EPS (příští rok)-
Očekávaný EPS (tento kvartál)-
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R-6,4 %
Výkonnost
Návratnost aktiv15,09 %
Návratnost vlastního kapitálu38,7 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy Philip Morris ČR
35
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (17 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Investor

Příjemný den přeji,
doufal jsem, že bude možné přijít na burzu a koupit určité množství fyzických kusů akcií PM ČR, pak už jen občas zajít na valnou hromadu a získávat dividendy. Jenže takhle prosté to není, na burze nemůžu obchodovat, pokud nejsem broker, akcie v listinné podobě už také nejsou a pokud chci koupit akcie, je to spojeno s poplatkem brokerovi za nákup a pak i za držení, protože akcie už dnes není fyzické, hmatatelné aktivum v trezoru, ale zápis v elektronické evidenci. Je to tak, jak jsem uvedl? Je vůbec šance koupit akcie, abych nemusel pořád jen solit brokerům? Že takhle si přijdu jako hráč v kasinu, kterého krupiér a tedy majitel kasina soustavně oškubává a člověk nakonec dojde k závěru, že jediná možnost, jak zbohatnout na akciích/hazardu je být majitel brokerské firmy/kasina :-)

Kuřák

Dobrý den, Investore. Hoďte se do klidu – jděte třeba k FIO BROKEROVI. Tam si účet uděláte během chvíle, akcie koupíte zrovna tak rychle, poplatek je oproti ceně akcií zanedbatelný a za držení tam nic neplatíte. Jen za nákup a pak (třeba za 20 let) za prodej. Dividendy se jednou za rok na účtě jako kouzlem samy objeví a na žádnou VH ani jít nemusíte. Tak snadné to je. Zdraví jak vášnivý kuřák, tak i majitel akcií philip morris

David

Dobrý den, bavime se tu o českém P. Morris, či akciích International? Děkuji za odpověď.

S pozdravem
Chvojka

Redakce Finex

Dobrý den, profil akcie, který komentujete, se věnuje Philip Morris ČR. “Světové akcie” naleznete na stránce Philip Morris International.

Hana Krutilová

Do dnešního dne jsem nedostala papír pro výběr divident za rok 2020. Mám pouze 4 akce a zatím jsem vždy dividendy dostala včas. Kam se mám obrátit se svým dorazem ? Děkuj za odpověď!
Hana Krutilová
U Hřiště 1632 ( původně Bělidla 1264 )
Bystřice pod Hostýnem
76861

Josef

Zdravím, akcie vlastním již delší dobu po změně bydliště mě též přestali chodit výpisy na valnou hromadu a další info s tím související. Kde a jak mohu nahlásit změnu trvalého bydliště aby vše fungovalo jak má. Vlastním je z kuponový privatizace.

Jiri

Nikdo se ale nezmiňuje o značném sortimentním a geopolitickém riziku. Stroje na výrobu cigaret v Kutné Hoře již dosluhují a investor stojí před zásadním rozhodnutím, zda je vyměnit za nové, neměnit sortiment a dále zde vyrábět, ovšem se stále stoupajícími především mzdovými náklady (.
Nebo sortiment zásadně změnit (elektronické cigarety), instalovat zde zcela nové stroje a stioupající náklady utlumit ve zvýšené přidané hodnotě výrobků.
Nebo výrobu odstěhovat dále na východ (stabilizovaná Ukrajina ?) a dosahovat vyšší zisky při nižších mzdových nákladech !!!
Třetí alternativa je s ohledem na kořistnické uvažování amerických vlastníků dosti pravděpodobná a v tom případě by cena akcií atakovala čistou nulu ! Zvažte proto dobře vábničku vysoké dividendy !!!

Denis

Odkud máte informace ohledně dosluhovani stroju? Nikde jsem se nedocetl

Mária

Pozdravujem , môžem si prikúpiť aj jednu akciu?

Redakce Finex

Dobrý den. V zásadě ano, je to možné. Např. u Fio brokera nebo XTB to máme dokonce na Philip Morris i ozkoušené.

Tomáš

Jsem v tomhle trochu nový ale zeptám se :

1. Pokud nakoupím akcie třeba přes XTB tak v okamžiku kdy jsem je zakoupil (a odečetly se peníze z účtu) znamená to že jsem již majitelem a dividenda přijdou mně? A pokud ano přijdou na účet XTB jestli to dobře chápu nebo přijdou na bankovní učet který je připojený k účtu?

Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, je to tak, jak říkáte. Dividendy Vám budou připsány již zdaněné na Váš XTB účet. Je ale třeba dát si pozor na to, zda držíte akcie dostatečně dlouho na to, abyste měl na výplatu dividendy nárok. (Tzn. je třeba akcie držet už před ex-dividend date a až po payment day)

Jana

Dobrý den,mohu se zeptat kdy budou k dispozici peníze z dividend philip morris? Vždy byli k poslednímu květnu…..Děkuji Jana

Redakce Finex

Dobrý den – cituji přímo Philip Morris: “Navrhovaná hrubá výše podílu na zisku (dividendy) na jednu akcii činí 1 560 Kč. Rozhodný den pro dividendu i hlasování připadá na 18. května 2020. Výplata dividendy bude probíhat od 22. července 2020 do 31. května 2021. Jako dividendu tak vyplatí celý zisk za rok 2019 a část nerozděleného zisku z minulých let.

Redakce Finex

Dobrý den, než budu moci odpovědět, zeptám se – kde akcie PM držíte?

Jindřich

zajimalo by me kdy bude valna hromada v roce 2020 Dekuji

Redakce Finex

Dobrý den, Jindřichu, v roce 2019 proběhla valná hromada Philip Morris ČR dne 26. 4. 2019. V roce 2020 byla naplánována na 24. 4. 2020, ale vzhledem k situaci ohledně koronaviru byla VH odložena na neurčito. Bližší informace naleznete na stránkách s informacemi pro akcionáře.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat