Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Upvest
Upvest crowdfunding platforma – Recenze, zkušenosti, poplatky
Logo Upvest
Upvest
Logo Upvest

Upvest crowdfunding platforma – Recenze, zkušenosti, poplatky

Poslední aktualizace recenze 22. 2. 2024 | Ing. Patrik Kudláček

Základní informace o Upvest

Odhadovaný výnos 4 - 9 % p.a.
Min. výše investice 5 000 Kč
Poplatek investora Ano (standardně 0,9 až 2,5 % ročně)

Přemýšleli jste o investici do nemovitostí, ale na nákup fyzické nemovitosti nemáte dostatek finančních prostředků a bankovní podílové fondy vám přijdou nezajímavé nebo příliš drahé z hlediska poplatků? A slyšeli jste už o crowdfundingu? Jedná se o rychle se rozvíjející trend v rámci investování a vidět je to i na českém trhu – množství crowdfundingových platforem v České republice roste jako huby po dešti a jednou z takových společností je i Upvest.

Tyto platformy umožnují drobným investorům prostřednictvím svých webových stránek investovat i nižší částky – tisíce korun – do podnikatelských úvěrů, nemovitostí a dalších alternativních investic, za což tito lidé inkasují výnos ať už v podobě vyplaceného úroku, nebo například podílu na nájmu. Upvest, dělá něco podobného, když na svém tržišti propojuje lidi s volnými finančními prostředky s developery, kteří potřebují peníze na realizaci svých projektů.

Zajímá vás více informací o tom, jak investovat i nižší částky do developerských projektů? V této recenzi se zaměříme blíže na to, jakým způsobem Upvest funguje, jak si na něm můžete otevřít investiční účet, kolik vás bude investování stát a jaké jsou hlavní výhody a nevýhody této platformy.

Obsah článku

Co dělá a jak funguje společnost Upvest?

Upvest představuje crowdfundingovou platformu, jejímž prostřednictvím mohou do developerských projektů investovat i drobní střadatelé. Společnost nabízí developerům dva typy financování: Nadřízené (Seniorní) financování a podřízené (Mezaninové) financování. V prvním případě jsou úvěry kvalitně zajištěné, nicméně investorům se nabízí za nižší podstupované riziko nižší výnos. V druhém případě však úvěry nemusí být ani zajištěné a investoři jsou vypláceni až sekundárně. Primárním investorem/věřitelem je banka, která poskytuje na developerský projekt úvěr.

Zdroj: upvest.cz
Dva typy financování developerských projektů
Dva typy financování developerských projektů

Díky zkušenému týmu odborníků však dokáže společnost velmi důkladně prověřit každý z developerských projektů ucházející se o financování z právní, komerční i technické stránky – s úspěchem projde tímto zkoumáním pouze 10 % projektů. Na platformě tak jsou zveřejňované pouze nejkvalitnější projekty, což může znít dobře – díky důkladné kontrole však je nabídka investic velmi malá. Cílová částka se navíc často vybere už během prvního dne od zveřejnění investiční příležitosti.

K 17. 6. 2022 proběhlo na Upvestu 12 604 investic o celkovém objemu 1,108 miliardy Kč, přičemž investorům bylo zpět již vyplaceno 231,9 milionu Kč.

Jakým způsobem zhodnotí Upvest vaše finanční prostředky?

Jak už bylo řečeno, Upvest představuje crowdfundingovou platformu umožňující drobným střadatelům investovat do prověřených developerských projektů. Nejedná se však o investice do nemovitostí ani zmíněných developerských projektů, nýbrž o investice do developerské společnosti, která je pro každý projekt samostatně založena.

Na Upvestu investujete do tzv. prostředku zvláštního určení (SPV – Special Purpose Vehicle), který vznikl s cílem realizování daného developerského projektu. Laikovi možná může tento pojem znít zvláštně, nejedná se však o nic neobvyklého. Tyto společnosti vznikají z důvodu, aby bylo riziko konkrétního projektu odděleno od dalších projektů developerské společnosti.

Samotné investiční příležitosti se pak na platformě objeví na základě iniciativy developera, který má zájem o financování svého projektu prostřednictvím platformy Upvest. Každý projekt je důkladně prověřen investiční komisí Upvest a pokud projde scoringem, dojde k uzavření smlouvy o úvěru mezi platformou a developerem. Schválený projekt se následně zobrazí v nabídce otevřených investičních příležitostí, kde je vybírána cílová částka prostřednictvím investic drobných investorů.

Zdroj: upvest.cz
Proces hodnocení jednotlivých developerských projektů
Proces hodnocení jednotlivých developerských projektů

Za negativa lze považovat minimální investici ve výši 5 000 korun a také fakt, že pokud je výběr peněz úspěšný, investici nelze předčasně ukončit – s penězi se můžete na 1-3 roky zkrátka “rozloučit”. Pokud se na druhé straně nepodaří vybrat dostatek peněz, peníze se vrací zpět investorům. Nemůžete navíc počítat s průběžnou měsíční výplatou výnosů či úroků, jak je běžné u konkurence. Obvykle jsou výnosy vypláceny pololetně nebo dokonce jednorázově k datu splatnosti projektů.

Zdroj: upvest.cz
Upvest řečí čísel
Upvest řečí čísel

Nabídka investic společnosti Upvest

Upvest nenabízí příliš mnoho investičních příležitostí a o nově otevřených projektech informuje komunitu prostřednictvím emailu – máte-li zájem o investici, je třeba na email rychle reagovat. V době psaní tohoto článku bylo na platformě 28 ukončených projektů, přičemž aktuálně nebyl žádný otevřený, což asi nepotěší.

Již na výpisů investičních příležitostí se dozvíte tyto informace:

  • Kolik je třeba vybrat do projektu peněz
  • Výše čistého výnosu, která se pohybuje od 4,4 do 7,5 %
  • Délku investice pohybující se od 6 do 45 měsíců
  • Počet investic – na jednotlivých projektech se podílí řádově 100 – 1 000 investorů

Na detailu jednotlivých developerských projektů se dozvíte opravdu komplexní informace, které vám mohou usnadnit investiční rozhodování. Jedná se například o následující:

  • Typ úvěru – podřízený nebo nadřízený
  • Zajištění
  • Účel úvěru
  • Aktuální fáze projektů
  • Popis projektu
  • Časový plán a mnoho dalšího…
Zdroj: upvest.cz
Nabídka investic na platformě Upvest
Nabídka investic na platformě Upvest

Jsou vaše peníze u Upvest v bezpečí?

Záleží, zda investujete do nadřízených nebo podřízených financování. V případě nadřízeného (Seniorního) financování dostávají investoři výplatu svých peněz přednostně před dalšími věřiteli a úvěr je navíc zajištěný zástavním právem k financované nemovitosti či pozemku.

U podřízených typů financování si zajišťuje zástavní právo primární věřitel – banka. Upvestu pak už nezbývá moc možností, jak by mohl investory chránit před případným neúspěchem projektu – i z toho důvodu jsou však projekty důkladně prověřovány a na platformě se objeví pouze 1 z 10 projektů, který žádají Upvest o financování. Platforma však na ochranu investorů obvykle využívá institutu tzv. přistoupení společníka dluhu. To znamená, že Upvest může v případě problémů vymáhat peníze po fyzické osobě, která prostřednictvím své firmy na platformě žádala o financování.

Dlužnou částku by posléze vymáhal Upvest, k čemuž zatím nedošlo. Zejména v době velké finanční nejistoty (rostoucí inflace, vysoké úrokové sazby) však nelze takovou situaci vyloučit.

Zdroj: upvest.cz
Detail nabídky investiční příležitosti
Detail nabídky investiční příležitosti

Zajištění se tedy liší dle dvou typů financování a jak je to s poměrem rizika vůči výnosu? Společnost uvádí, že jednotlivé projekty nabízejí výnos až 9 % ročně, jakmile však započítáte poplatek za zprostředkování investice, málokdy se dostanete přes 7 % a řada projektů nezhodnotí vaše peníze ani o 5 % p. a. Vůči takovému výnosu přitom podstupujete poměrně vysoké riziko. Přestane-li developer splácet své závazky – zejména v případě podřízeného úvěru – můžete přijít o své investiční prostředky. V takovém případě by mohl začít Upvest vymáhat finance po fyzické osobě – společníkovi – dluhu, nemáte však záruku, že své peníze získáte zpět.

Upvest majitel – Kdo za společností stojí?

Historie crowdfundingové platformy Upvest se datuje do roku 2017, kdy projekt založili IT odborník Petr Volný a finanční analytik David Musil. Do dnešních dnů oba ve společnosti pracují, přičemž Petr Volný zastává funkci technického ředitele a David Musil výkonného ředitele.

V červnu 2020 do společnosti kapitálově vstoupila dceřiná společnosti Komerční Banky – KB Smart Solution, která dle rejstříku firem nyní jako největší podílník vlastní 31,06 % společnosti. Dále drží podíly ve společnosti zakladatelé David Musil (20,89 %) a Petr Volný (13,23 %) a další dva společníci Petr Malík (26,53 %) a Jan Holásek (8,29 %).

Nejdůležitější osoby firmy jsou rovněž prezentované na webových stránkách Upvestu a jejich přehled můžete vidět na obrázku níže.

Zdroj: upvest.cz
Tým platformy Upvest
Tým platformy Upvest

Jak investovat se společností Upvest

Než investujte do prvního developerského projektu, je třeba provést u Upvestu registraci. Jak už je zvykem, lze ji provést online a máte hned dvě možnosti, jak na to. Klasická registrace formou vyplnění formuláře s následným nahráním dvou dokladů totožnosti, nebo s využitím Bankovní identity, což je mnohem jednodušší a rychlejší.

Průběh registrace na crowdfundingové platformě Upvest

  1. V pravém horním rohu kliknete na tlačítko “ZAČÍT INVESTOVAT” a na další stránce zadáte svou emailovou adresu a vámi zvolené heslo. Na další stránce je třeba zvolit, zda si zakládáte účet jako fyzická nebo právnická osoba.
Zdroj: upvest.cz
Registrace na crowdfundingové platformě Upvest – krok 1.
Registrace na crowdfundingové platformě Upvest – krok 1.
  1. Následně si můžete založit investiční účet, přičemž máte dvě alternativy, jak postupovat. První možností je klasické vyplnění registračního formuláře, ve kterém uvedete osobní údaje – jméno, příjmení, rodné číslo, telefon. Případně si můžete založit účet prostřednictvím Bankovní identity. My volíme právě druhou a jednodušší možnost.
Zdroj: upvest.cz
Registrace na crowdfundingové platformě Upvest – krok 2.
Registrace na crowdfundingové platformě Upvest – krok 2.
  1. Nyní je třeba zvolit vaši banku – pokud svou banku nenaleznete ve výběru, je třeba volit klasickou formu registrace, v jejímž průběhu nahrajete do registračního formuláře dva doklady totožnosti.
Zdroj: upvest.cz
Registrace na crowdfundingové platformě Upvest – krok 3.
Registrace na crowdfundingové platformě Upvest – krok 3.
  1. Po výběru vaší banky se přihlásíte do své Bankovní identity, odkud Upvest automaticky získá všechny požadované informace a následně se opět vrátíte do registračního formuláře.
Zdroj: upvest.cz
Registrace na crowdfundingové platformě Upvest – krok 4.
Registrace na crowdfundingové platformě Upvest – krok 4.
  1. Po kliknutí na tlačítko pokračovat je váš investiční účet téměř připravený. Upvest vám nyní pošle na email ověřovací zprávu s odkazem na rámcovou smlouvu, kterou podepíšete prostřednictvím SMS kódu. Ten vám přišel na telefonní číslo, jež získal Upvest od vaší banky (případně na to, které jste vyplňovali během registrace). Gratulujeme, nyní máte hotovo a můžete začít uvažovat o tom, do kterého developerského projektu vložíte peníze.
Zdroj: upvest.cz
Registrace na crowdfundingové platformě Upvest – krok 5.
Registrace na crowdfundingové platformě Upvest – krok 5.
Poznámka

Klasická forma registrace bez bankovní identity: Touto cestou se můžete zaregistrovat na Upvestu, jak jste zvyklí z dalších investičních a crowdfundingových platforem. V průběhu registrace musíte do registračního formuláře nahrát kopie dvou dokladů totožnosti – občanský průkaz a jeden z následujících – řidičských průkaz, cestovní pas, rodný list.

Zdroj: upvest.cz
Registrace na crowdfundingové platformě Upvest – nahrání dokladů totožnosti
Registrace na crowdfundingové platformě Upvest – nahrání dokladů totožnosti

Poplatky na platformě a možnost vkladu a výběru u Upvest

Upvest se snaží chovat transparentně a tak ve smluvní dokumentaci, která je dostupná na jeho stránkách, pohodlně naleznete i “Sazebník“, v němž je uveden jediný poplatek a to “Poplatek za poskytování platebních služeb”. To je jinými slovy sazba, kterou platíte za zprostředkování investice. Tu vám posléze platforma strne z každé výplaty peněz, jež na bankovní účet obdržíte. Výše poplatku není konzistentní a odvíjí se od daného projektu – pohybuje se mezi 0,9 až 2,5 %. U každého investičního prospektu však naleznete i údaj “Čistý výnos” vyjadřující čisté zhodnocení vaší investice po odečtení poplatku za zprostředkování.

Poznámka

Pozor: Výnosy, které prostřednictvím investice u Upvest inkasujete, podléhají 15% zdanění a je třeba je uvádět v daňovém přiznání. Jedná se o příjmy podle § 10 – ostatní příjmy.

Pro vklady i výběry peněz, které jsou zdarma, je určena jediná platební metoda, což je převod finančních prostředků z (a na) bankovního účtu uvedeného v průběhu registrace. U plateb je nutné také vyplnit variabilní symbol, jenž naleznete u svého účtu na platformě.

Zdroj: upvest.cz
Vzory smluv ke stažení
Vzory smluv ke stažení

Výhody a nevýhody platformy Upvest

Výhody Upvest

  • Snadná orientace na platformě – přehledné a jednoduché uživatelské rozhraní
  • Vklad i výběr peněz je zdarma
  • Lze diverzifikovat riziko prostřednictvím investice do několika projektů najednou
  • Jedná se o český projekt – vedení účtu je v korunách + máte k dispozici českou podporu
  • Na platformě jsou nabízeny pečlivě vybrané projekty
  • Lze dosáhnout výnosu až 8 % ročně
  • Regulace ze strany ČNB
  • Informace k jednotlivým projektů jsou velmi kvalitně zpracované
  • Doposud bezproblémová výplata peněz z investic

Nevýhody Upvest

  • Menší nabídka developerských projektů
  • Poměrně vysoký poplatek, který může snížit výnos až o 2,5 %
  • Ne všechny úvěry mají vysoké zajištění vzhledem k potenciálnímu výnosu investice
  • Investici nelze předčasně ukončit – nižší likvidita
  • Minimální investice činí 5 000 Kč

Jak si stojí Upvest v porovnání s konkurencí

Upvest lze v podstatě považovat za průkopníka platforem podobného typu v České republice od roku 2017 mu však vyrostla zdatná konkurence. Společnost svou nabídkou může oslovit zájemce o investice do českých developerských projektů, kteří si mohou dovolit do jednotlivých projektů investovat vyšší částky – nabídka nových investičních příležitostí je poměrně malá a je třeba na ně rychle reagovat.

Na podobném principu fungují také další české platformy například Ronda Invest a Investown. Obě platformy umožňují investorům spolupodílet se na financování úvěrů k nákupu nemovitostí. Zhodnocení nabízejí srovnatelné, můžeme však říci, že zajištění vašich investic v podobě zástavy nemovitostí je v případě těchto dvou platforem vyšší. První jmenovaná vyplácí investorům úrok z investic a to každý měsíc. Investown pak investorům vyplácí podíl na nájemném odpovídající výši jejich investice. Výhodou Upvestu je, že je na rozdíl od dvou jmenovaných konkurentů regulovaný ze strany České národní banky.

Pokud dáváte přednost přeci jenom tradičnějším možnostem investování do nemovitostí, můžete uvažovat o oblíbených nemovitostních podílových fondech (pozor však na poplatky), případně realitních fondech obchodovaných na burze – REITs. Do REITs však mohou investovat pouze lidé, kteří již mají otevřený brokerský účet pro obchodování akcií.

Otevřete-li si brokerský účet za účelem investování do REITs, otevírají se vám i další alternativy, jak dosáhnou vyšší návratnosti investic než na Upvestu, s čímž jde však ruku v ruce i vyšší riziko. Akciové investice nabízejí zhodnocení okolo 10 % ročně, mějte však na paměti, že jejich cena výrazně kolísá a proto byste do nich měli investovat zásadně dlouhodoběinvestiční horizont 5-10 let. Méně zdatní investoři pak mohou volit cestu pasivního investování a využít některé z investičních platforem, jako je Fondee, Portu nebo Indigo, které se z hlediska zhodnocení nacházejí mezi Upvestem a akciovými investicemi.

Slovo závěrem – Shrnutí

Podle webových stránek Upvest zprostředkovala společnost (k 17. 6. 2022) 12 604 investic. Kolik investorů se však na tomto čísle podílelo, nikde uvedeno není a mohli bychom se pouze domnívat. Ve srovnání s 50 000 investory, kteří zhodnocují své finanční prostředky prostřednictvím platformy Investown však toto číslo značně bledne.

Upvest se netěší zdaleka tak velké popularitě retailu a má to pravděpodobně tři příčiny – malý počet investičních příležitostí, minimální investice ve výši 5 000 Kč a nízká likvidita – peníze nelze vybrat předčasně. Platforma si jistě své fanoušky najde, jedná se o zajímavý projekt, ale není pro každého. Tým Upvest si dává důkladně záležet na výběru investičních příležitostí a doposud i splácení veškerých investic probíhalo bez problémů. Nevýhodou také je, že ne všechny projekty jsou perfektně zajištěny. Investorům se tato situace doposud nevymstila, ale za zhoršených hospodářských podmínek se může stát cokoliv.

Hodnocení Finex.cz

6. místo
85 %
2024

Crowdfundingová platforma umožňující investice do kvalitních developerských projektů

Upvest umožňuje i drobným střadatelům investovat do zavedených a kvalitních developerských projektů s minimální výší investice 5 000 Kč. Obecně zní tento popis velmi atraktivně, ve skutečnosti je však nabídka investičních příležitostí poměrně malá, přičemž bývají velmi rychle plně financované. Kromě toho ani nejsou všechny projekty zajištěné zástavním právem k financované nemovitosti, kvůli čemuž mohou být některé investice poměrně rizikové. Krachu projektů se snaží Upvest předcházet důkladným hodnocením, když schválí financování pouze 10 % z nich. Celkově se však z hlediska poměru výnosu a rizika se na českém trhu najdou i zajímavější alternativy.

Registrace a verifikace
V tomto kritériu je zohledněna celková rychlost a jednoduchost procesu registrace, popř. procesu ověřování totožnosti, je-li to vyžadováno.

98%

Poplatky
Hodnoceny jsou zde veškeré poplatky, které zatěžují investora. Jedná se o poplatky z výnosu z investice, poplatky za výběr hotovosti, vklad hotovosti, poplatky za vedení obchodního účtů, předčasné ukončení investice a jiné.

80%

Přívětivost platformy
Hodnocena je především přívětivost platformy a logické uspořádání. Hodnotíme také možnosti zabezpečení a dostupnost uživatelské podpory či nápovědy.

95%

Nabídka projektů
Hodnocení zahrnuje počet nabízených projektů k investici a také frekvenci nově přidávaných projektů. Velký důraz klademe také na zpracování klíčových informací pro investory, které jsou ke konkrétním investicím dostupné.

60%

Zajištění investic
Hodnocení zahrnuje způsob a míru zajištěných investic, které platforma nabízí. Bezpečnost investovaných peněz je důležitá, proto na toto kritérium klademe velký důraz.

90%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti crowdfundingové platformy zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty), získaná ocenění, licence a obecnou reputaci.

85%

Více informací o Upvest

Jméno firmyUpvest
Odhadovaný výnos4 - 9 % p.a.
Min. výše investice5 000 Kč
Hlavní zaměření investiceInvestice do úvěrů sloužících k financování developerských projektů
Poplatek investoraAno (standardně 0,9 až 2,5 % ročně)
Investiční horizont1 až 3 roky
Předčasné ukončení investiceNe
Sekundární trh
Možné měny na investiciCZK
Možnosti vkladuBankovní převod
Možnosti výběruBankovní převod
Základní informace o brokerovi
V češtině?
Vznik brokera2017
ProvozovatelUpvest s.r.o.
Webová stránkahttps://www.upvest.cz/
Sídlo brokeraBudova Churchill I – BASE Italská 2581/67
Důležité informace pro investora
Dohled ČNB
Demo účet
W-8BEN formulář
Pojištění vkladů
Ohodnoťte společnost Upvest
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎